Intelligentiepeil van leerlingen wordt beter Huishoudschool Schiedam en Omstreken start met belangrijk experiment. •a, voor de Politierechter WALDO O. Geen rijbewijs, veel bier, gestolen auto, 140 km in de mist Kleine NS-bond doet beroep op gehele volk De Vlietlaan was vóór 11900 deGoudserijweg Havenarbeider in Merwehaven verdronken Televisieploeg neemt ongeval op - politieauto botst onderweg verliezen geding tegen melkfabrieken Matroos maakt vai van vier meter hoogte Extra treinen naar stadion Na botsing in sloot rijksweg m Dieven stalen in maart 28 auto's Mej. T. Vis: Grossierscombinaties Prof. Christiaanse hoogleraar NEH Overleg Keuze Automobielbedrijf Gitroën-agent HET VRIJE VOLK WOENSDAG 7 APRIL 1965 Vakklassen Verzorgend beroep Koloniehuis (Van een onzer verslaggevers) Op de Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en Omstreken aan de Prins Mauritsstraat 9 te Schiedam zal met Ingang van 1 september 1965 Individueel Nijverheids Onderwijs voor Meisjes (INOM) worden ingevoerd, dat tot doel heeft meisjes met een onvoldoende lagere-schoolontwikkeling een zodanig aangepast onderwijs te geven, dat zij zich bij hun in trede in het maatschappelijk leven op het bereikbare niveau kunnen handhaven. Dit geschiedt in navolging van andere huishoudscholen en onder toezicht van de directeur van het Katholiek Pedagogisch Bureau in Den Haag, drs. M. Simmer. rradio W did? m kkuran Boek te duur Bokelweg 88-90 Schiedam Telefoon 153655 PAGINA 7 II Leonhardt Censort in St.-Laurenskerk (Van een onzer verslaggevers) „Het intelligentiepeil van de meis jes, die de Huishoud- en Industrie school voor Schiedam en Omstreken bezoeken. Is de laatste jaren steeds beter geworden Dit is de mening van de directrice van deze school, mej. T. Vis, die in 1939 de leiding kreeg van deze on derwijsinstelling, waar 375 meisjes dagonderwijs genieten en 150 meis jes 's avonds ies krijgen. Het nijverheidsonderwijs is in de loop der jaren sterk gewijzigd, het is dynamischeer geworden en biedt de meisjes, die vroeger slechts voor en kele beroepen werden opgeleid, veel meer mogelijkheden. Tans wordt er in het uit 1907 da terende Schiedamse schoolgebouw opgeleid voor leerling-verkoopster, leerling-kapster, assistente, (met de nadruk op huishoudelijke vakken», kinderverzorgster, assistente (met do nadruk op de naaldvakken) en bos tuumnaaister. Aan deze cursussen gaat een pri maire opleiding (duur twee jaar) vooraf, waarin de vakken zorg voor de voeding, zorg voor de kleding, org voor de woning, naaien, stof- versieren, tekenen, kinderverzorging handenarbeid, muziek, Nederlandse taal, Engels, rekenen, aardrijkskun de, geschiedenis, plant- en dierkun de, gymnastiek en zwemmen worden onderwezen. Het meisje, dat deze opleiding met goed gevolg (getuigschrift) heeft doorlopen kan vervolgens in een van de genoemde vakklassen worden geplaatst. M Vooropleiding leerling-verkoop ster (duur 1 jaar). Deze cursus is ge richt op alle werkzaamheden, die in een winkel voorkomen. Leervakken: Nederlandse taal. Engels, rekenen, administratie (boekhouden), ver- koopkunde. warenkennis, etaleren en lakschrijven. De meisjes doen één morgen of middag per week ervaring op in een winkel, Vooropleiding leerling-kapster (duur 1 jaar). Speciaal voor meisjes, die kapster willen worden. De leer vakken zijn vrijwel gelijk aan die van leer!'- -erkoopster, echter meer ge rief n kappersbedrijf. De prak- tisc -ing doen de meisjes één mo: middag per week in een kap, n en/of parfumeriezaak. Opleiding tot assistente-H (duur 1 jaar). In deze cursus, waarbij het accent wordt gelegd op de huishou delijke vakken kunnen ook meisjes worden geplaatst, die in plaats van de primaire vooropleiding van twee jaar twee klassen van de ULO heb ben doorlopen. Het is een opleiding voor meisjes, die later een (verzorgend beroep willen gaan uitoefenen. Leervakken zijn: zorg voor de voe ding, kleding, woning, naaien, maat schappelijk inzicht, Nederlandse taal. Enges en beroepsoriëntatie. Dit laat ste vak, dat enkele jaren geleden werd ingevoerd, heeft tot doel de leerlingen enig inzicht te geven in een aantal beroepen, dat na deze opleiding kan worden uitgeoefend. Vaak volgen de meisjes na deze cursus nog de opleiding voor kinder- verzorgster. Opleiding tot kinderverzorgsler (Duur 1 jaar). De meisjes, die later een functie in een kinder- of kolo niehuis willen vervullen of in leder gevat een verzorgende taak op zich willen nemen als gezinsverzorgster, kraamverzorgster, verpleegster e.d. moeten deze cursus beslist volgen. Leervakken zijn kinderverzorging, opvoedkunde, spelleiding, plant- en dierkunde, handenarbeid, zingen gymnastiek en zorg voor de voeding en woning. Een meisje, dat kolonieleidster wil worden kan het eind van de cursus het theoretische gedeelte van het examen afleggen, dat wordt afgeno men onder auspiciën van de Centrale Raad voor Kinderuitzending in de Koloniehuizen. Gedurende de cur- "»is doen de meisjes praktijk op een .ultatiebureau, in een gezin met 'ling, kleuter en'of schoolgaan de naderen. kleuterschool, een dag verblijf en een volkshuis. Kostuumnaaister Opleiding tot assistente-N. By deze cursus wordt de nadruk gelegd op de naaldvakken en is dan ook "bestemd voor meisjes, die later zich verder in deze vakken willen bekwamen. Naaien en patroonsteke nen nemen een belangrijke plaats In, Stofversieren. rekenen, Nederlandse taal, zorg koor ed kleding. Engels én beroeporiëntatie zijn dë andere vakken. Vele meisjes krijgen na het behalen van het getuigschrift een opleiding voor kostuumhaatster. Deze laatste opleiding duurt twee jaar. De meisjes leren dan vrijwel alle kledingstukken zelfstandig maken. Naast kostuumnaaien, mantelwerk en patroontekenen krijgen de leer lingen nog les in maatschappelijk in zicht, Nederlandse taal, administra tie en verder bestaat er de mogelijk heid om gedurende deze cursus te worden opgeleid voor het midden standsdiploma Algemene Handels kennis. Tijdens het eerste opleidingsjaar maken de meisjes excursies naar be drijven in de textielbranche; in het tweede jaar doen zr praktische er varing op in een atelier en/of con fectiebedrijf. Zevenendertig docenten zijn aan deze Huishoudschool In Schiedam verbonden, die overigens met ver langen uitzien naar een nieuw ge bouw, waarvoor de plannen dertien jaar geleden werden gemaakt en thans ter goedkeuring bij het rijk lig gen. Men verwacht, dat binnen afzien bare tijd de rijksgoedkeuring af komt; dan zal aan de Laan van Bol- 'es in de buurt van de wijk Groen- oord, waar de gemeente Schiedam al grond heeft toegewezen aan de huis houdschool. de eerste paal worden geslagen voor een nieuw complex. Op 1 september '65 begint Inom-cursi is In de Merwehaven in Rotterdam is gistermorgen vroeg de 53-jarlge ha venarbeider J. Wennekes uit Tie! verdronken. Drie collega's van hem, die eveneens te water taakten, kon den door handreiking tijdig worden gered. De vier havenarbeiders ston den samen met een botenbaas op een „sciijbord", dat aan twee touwen tus sen een zeeschip en een binnenschip hing. 2ü waren bezig balen met grondnoten over te draaien. Toen de botenbaas A. de V. (44) uit Rotterdam een lege hijs per on geluk verkeerd aanhoekte. kantelde het snijbord. De botenbaas zelf zag nog kans op het binnenschip te springen, maar de vier havenarbei ders vielen in het water. De 36-jarige W. van Doorn uit Schiedam, de 29-jarige W. G, van Brakel uit Vlaardingen en de 26- Jarige D. Boller uit Poortvliet kon den tijdig worden gered. De havenarbeider uit Tiel werd eerst na een half uur dreggen door de rivierpolitie uit het water gehaald. In het ziekenhuis Dijkzigt, waarheen hij in allerijl werd vervoerd, bleek hij reeds te zijn overleden. De drie havenarbeiders en de bo tenbaas werden naar het Havenzie kenhuis gebracht, waar alleen de botenbaas ter observatie werd op genomen. Voor dit onderwijs, dat nog in een experimenteel stadium verkeert kun nen de volgende leerlingen worden toegelaten: Leerlingen, die het vijfde jaar van een school voor gewoon lager onderwijs (gj.o.) hebben doorlopen en minstens zeven jaar lager onder wijs hebben gevolgd. Meisjes, die wel zes klassen van een school hebben doorlopen, maar waarvan wordt verwacht, dat zij niet in staat zullen zijn de primaire op leiding (bi) het Nijverheidsonderwijs) met goed iesultaat te volgen. Leerlingen afkomstig van het b.l.o., indien uit psychologisch on derzoek blijkt, dat de leerlinge in - (Van een onzer verslaggevers) Van de negen verdachten die gister ochtend icegens dronken rijden bij de Rotterdamse politierechter op het matje waren geroepen, kwam de klap het hardst aan voor een 30-jariqe Hagenaar die de vorige week nog, ook al wegens het befaamde artikel 2$, door de Haagse collega van mr. Heynsius tot acht weken gevangenis straf, ioaarvan zes voorwaardelijk, en een jaar ontzegging was veroordeeld. Een paar maanden nadat hij in Den Haag op het in beschonken staat besturen van een auto was be trapt, had hij in het Dafje van zijn moeder een rit naar Rotterdam ge maakt met drie glazen bier en twee cognacje in de kraag Het was mis gegaan. Op de Ringdijk was hij' met de auto tegen een boom gebotst en er was politie aan te pas gekomen. Zijn verklaring dat hij een tijde lijke flauwte had gehad en niet op tijd had kunnen stoppen doordat zijn rem gebroken was, vond weinig ge loof toen bleek dat aan de auto niets mankeerde en de bestuurder alle kenmerken van een te royaal alcohol gebruik vertoonde. De politiearts, die bij de bloedproef tot een promillage van 1.60 kwam. vond de Hagenaar sterk onder de in vloed en twee politiemannen getuig den dat hij beslist een heel stuk ver heen was geweest. 'Hij had hem be hoorlijk cm.' vond de hoofdagent en de brigadier op het bureau kwam tot de kwalificatie 'lekker dronken". 'Deze man heeft van die Haagse les niets geleerd. Hü heeft zelfs nooit zijn rijbewijs gehaald en zich boven dien aan joy-riding met moeders auto schuldig gemaakt, want ze had (Van een onzer verslaggevers) Hoofdinspecteur K. Huiskamp, chef van het bureau voorlichting' van de Rotterdamse politie, die samen snet een NCRV-reportageploeg wachtte op verkeersongevallen, heeft giste ren zelf in eerste instantie een ern stige aanrijding op de Willemsbrug behandeld. De surveillancewagen van het bu reau Nassaukade. die was uitgerukt, raakte onderweg namelijk zelf bi) een aanrijding betrokken Het eerste ongeluk had plaats aan het begin van de Willemsbrug. Een personenauto, die van de Boompjes kwam, raakte in de bocht in een slip en ramde een tegenligger. Beide inzittenden van de slippende wagen, die op weg waren naar hun werk bij de Holland-Amerika Lijn. ilepen bij de botsing hoofdwonden op. Het zijn de 41-jarige W. Versnel en de 56-jarige J. Barendrecht. beiden van de Noorderhavenkade. Zij wer den -overgebracht naar het zieken huis Dijkzigt. De meldkamer op het hoofdbureau gaf de aanrijding door aan een wa gen van het bureau Nassaukade en ook aan de politiewagen, waarin ver slaggever Gerard van den Berg en zijn mannen en hoofdinspecteur Huiskamp rondreden om opnamen te kunnen maken in het kader van een veilig-verkeeraactle- De surveillancewagen van de Nas saukade kwam niet ver. Terwijl hij met hot blauwe zwaailicht op de bruggen lanes twee stilstaande files reed. werd plotseling een portier van één van die auto's geopend. De politiechauffeur trachtte een aanrijding te voorkomen, maar hy kwam daarbij in botsing met een tegenligger. Beide auto's werden zwaar beschadigd, maar er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Een ernstige verkeersstagnatie was het gevolg van beide aanrijdingen To* ccxi ixtiz* c* jvnif elex! iivbbcn 1 agente: van de bureaus Nassaukade en Sandelingplem het verkeer over de Van Brienenoordbrug moeten lei den. hem voor die rit geen toestemming gegeven. Hij moet nu maar eens we ten hooe ernstig dit allemaal is.' De eis: twee maanden zitten en drie jaar niet rijden. Mr. Heynsius hield er rekening mee dat de voorwaardelijk opgelegde straf nu wel uitgezeten zal moeten worden en hield het op zes weken brommen en twee jaar ontzegging. 'V bent bijna net zo oud als ik en uw strafregister is blancoHoe komt u er dan toch bij om boeken te ste len!" vroeg mr. Heynsius een bejaar de tandtechniker, die al geruime tijd van Drees trekt. De man had zich dat zelf ook al afgevraagd. "Dat is niet zo eenvoudig te zeg gen." probeerde hij nu te verklaren, lik, was een hele tijd ziek geweest en ik voelde me helemaal uitgeschakeld. En toen zag ik dat boek liggen, dat ik dolgraag wilde hebben maar dat ik niet betalen kon. Ja, en dat heb ik toen meegenomen 'En wat stelt u zich nu van de toe komst voor?' vroeg de officier. 'Ik zal wel zorgen dat zoiets me nooit weer gebeurd.' beloofde de verdachte, Confonn de «is legde mr, Heynsius hem vijftig gulden boete of tien da gen op. (Van een onzer verslaggevers) In het kort geding, dat een aantal grosserscombicaUes tegen enkele melkfabrieken had aangespannen, omdat deze melkfabrieken weigerden gesteriliseerde melk af te leveren aan kruideniers, die zich niet bij het bu reau van de melksanering hadden ia- ten inschrijven, heeft de president van de rechtbank, mr. J. G. L. Reu der, de eis afgewezen en die combi naties tot de kosten van het geding veroordeeld. De president ging er in zijn von nis van uit, dat het de melkfabrieken vrij staat hun melkprodukten te le veren aan wie zij willen. De combi naties hebben niet gesteld, dat er een verplichting tot levering zou bestaan. De melkfabrieken zijn bereid geble ken, aldus de overwegingen van het vonnis, om te leveren op redelijke voorwaarden, die ten doel hebben on gewenste concurrentie bij de melk- verkoop te voorkomen. Daarom oordeelde de president, dat de melkfabrieken zich niet heb ben schuldig gemaakt aan een on rechtmatige daad. De vordering van de grossierscombinattes (waarin o.a. de Spar, Végé. s.a, zijn opgenomen) werd daarom afgewezen. Gedaagden In dit kort geding wa ren de Combinatie te Rotterdam en Van Grieken te Den Haag. ROTTERDAM, (ANP). Prof. dr. J. H. Christiannse (33 jaar) is mei ingang van 1 september be noemd tot gewoon hoogleraar voor het belastingrecht In de faculteit der rechtsgeleerdheid van de Neder landse Economische Hogeschool in Rotterdam. Hij is thans buitenge woon hoogleraar. Prof. Christiaanse deed in 1954 eindexamen aan de Rijksbelasting- academie te Rotterdam en behaalde een jaar eerder, in 1953, het docto raal examen m de rechtsgeleerd heid te Leiden. Sinds 1954 is hij hoofdambtenaar bij het Ministerie van Financiën, thans plaatsvervan gend hoofd van de directie algeme ne fiscale politiek. In I95a—1959 stu deerde prof. Christiaanse een jaar lang internationaal en vergelijkend belastingrecht te Keuien, Parijs en Geneve. Prof. Christiaanse 19C0 aan de Vrije promoveerde Universiteit staat wordt geacht het Individueel Nijverheidsonderwijs te volgen; hier voor is overleg met de inspectie van het nijverheidsonderwijs noodzake lijk. Handenarbeid (12 uur) Interessant is, dat bij de twaalf uur handenarbeid ook lessen in een voudige technische werkzaamheden zijn ingedeeld. Advertentie I.M. In kringen van het nijverheidson derwijs en het lagere onderwijs, waaruit de leerlingen vuor het INOM worden gerecruteerd wanneer de om standigheden daartoe dwingen, heeft men grote verwachtingen van dit experiment, dat zoals gezegd reeds is ingevoerd op andere scholen in Ne derland. Voor Schiedam en Omstreken, waartoe Rotterdam-West, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis worden gerekend, verwacht men ta het eerste jaar een groot aantal leerlingen, dat echter in het ruime gebouw aan de Prins Mauritsstraat gemakkelijk kan worden ondergebracht. De Schiedamse gemeenteraad zal binnenkort zijn goedkeuring moeten geven aan de uitvoering van dit nieuwe onderwijs in Schiedam. Maar niemand twijfelt er echter aan dat de raad haar medewerking aan dit experiment zal onthouden. De invoering van dit onderwijs ge schiedt in overleg met de hoofden van de lagere scholen, die met de directrice van de Huishoud- en In dustrieschool, mej. T. Vis en de ge meentelijk inspecteur van het on derwijs, de heer C. A. Kamp een en ander donderdag zullen bespreken. De duur van de cursus, waarbij slechts zestien leerlingen een klas bezetten, is voorlopig op twee jaar gesteid. Na de verlenning van de leerplicht zal het INOM drie jaar duren. In het eerste jaar omvat de cursus per week 32 lesuren, waarin zeven uren Voortgezet Algemeen Vormend Onderwijs (VAVO), zeven uur zorg voor de voeding, vier uur han denarbeid en zeven uur naaldvakfcen zijn verwerkt. Verder krijgen deze meisjes les in stofversieren (één uur), tekenen (1), kinderverzorging en opvoeding (1), muziek (1), godsdienst en levensvra gen (1) en twee uur lichamelijke oefening. In het tweede leerjaar wordt hier aan nog één uur maatschappelijke oriëntatie aan toegevoegd, het VAVO wordt dan teruggebracht tot vier uur per week, terwijl zorg van de voeding, kleding, gezondheid en woning, naaldvakken en handenar beid te zamen twintig lesuren zullen omvatten. In het tweede leerjaar kan nog een ke»uze worden gemaakt uit de vol gende indeling, die afhankelijk is van de mate van begaafdheid en aanleg van het kind. Dit laatste wordt in het eerste jaar vastgesteld. Zorgen voor de voeding, kleding, woning, gezondheid 12 uur) Naaldvakken (vier uur» Handenarbeid (vier uur) He Zorg v. d. voeding etc. (4 uur) Naaldvakken (12 uur) Handenarbeid (4 uur) •b Zorg v. d. voeding etc. (4 uur) Naaldvakken (4 uur) Maandagmiddag is aan boord van het Nederlandse sleepschip Damco 124 in de Rotterdamse Waalhaven de 22-jarige matroos J. W. van der Horst uit Haarlem bij het vastbinden van de luiken uitgegleden en van een hoogte van vier meter in het ruim gevallen. Hij brak een middenvoets beentje en werd overgebracht naar het Havenziekenhuis. Koop *n hoek bij de ARBEIDERSPERS De Nederlandse Spoorwegen zetten vanavond een groot aantal extra trei nen In om do drukte in verband met de wedstrijd Nederland—NoonM er- land in Rotterdam op te vangen. Deze treinen vertrekken: uit Schiedam om: 18.40 uur, 18.49, 19.03, 19.12, 19.21 en 19.24; uit Hoek van Holland om: 18.21 uur, 18.45 en 18.58; uit Maassluis om: 18.31 uur, 18.55 en 19.08; uit Vlaardingen om: 18.37 uur. 19.01 en 19.14: uit Vlaardingen-Oost om: 18.41 uur, 19.04 en 19.17; uit Rotterdam-CS om: 18.50 uur, 18.56. 19.11. 19.18, 19.28 en 19.37; uit Dordrecht om: 19.17 uur; uit Zwijndrecht om; 19.21 uur; uit Barendrecht om: 19.28 uur. (Van een onzer verslaggevers) Over de weg van Rotterdam naar Amsterdam raeete een Opel Caravan, gestolen in de Maasstad. De bestuurder-autodief, van wie later bleek, dat hü geen rijbewijs bezat, had kort tevoren 'enkele' pilsjes gedronken. Nu drukte hij de voet vast op het gaspedaal. En hoewel er flarden mist over de weg hingen wees de kilometerteller af en toe het getal 140 aan. Daar moest een ongeluk van ko men. In de buurt van Roelofarends- veen botste de Opel tegen een ge parkeerde vrachtwagen. De auto werd in één klap een wrak, rolde over de weg en kwam in de sloot terecht. Einde van een auto géén einde van de bestuurder, de 21-jarige ma chinist H. H. H., en zijn vriend, de even oude kantoorbediende T. den H. Drijfnat en gewond, maar nog in staat om te lopen, kropen ze de wa gen uit. Over weilanden en sloten (Van onze soc.-economische red.) In een 'open brief aan het Neder landse volk' heeft de Federatieve Spoorwegvakvzreniging er tegen ge protesteerd dat zij niet wordt toege laten tot het overleg over Ionen en arbeidsvoorwaarden bij de Neder landse Spoorwegen. De FSV is enige jaren geleden op gericht. Deze categorale organisatie vindt haar aanhang vooral onder het rijdend personeel van de NS. Volgens haar eigen opgave in de open brief telt zij ruim 3.000 leden. Aan het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gaf de FSV per 1 januari 1963 2.621 leden op en per 1 januari 1964 2.645 leden. Bij de drie erkende bonden: NBV, KBV en PCB, zijn volgens de jong st» CBS-opgave van 1 januari 1964 ruim 25.000 spoormensen georgani seerd. De NS-Uirectie wil alleen met deze bonden onderhandelen. De FSV voert al de tjjd van haar bestaan een verwoede maar tot dus ver vergeefse actie voor toelating tot het georganiseerd overleg. Het bestuur heeft zich al met adressen gewend tot de regering, de Tweede Kamer en zelfs tot de Ko ningin. Thans richt de FSV zich mede tot het gehele Nederlandse volk om steun in de strijd voor erkenning als vakvereniging. Zij spreekt van een ondemocratische toestand, van de dictatoriale macht van de zogenaam de erkende bonden' en zegt dat vele spoormannen in een sociale noodtoe stand verkeren. De laatste ra ra-plaat is door heel wat lezen met plezier bekeken. En wat zij sagen? 't Is allemaal een beetje ingewikkeld. We zouden nu zeggen: „De fotograaf stond op de Vlietlaan ongeveer bij de Alettastraat en we kijken in de richting van het Jaffa. „Op de ansichtkaart Op 1 september 1964 werd hij be noemd tot buitengewoon hoogleraar voor het belastingrecht aan de NEH. staat echter GoudserUweg. Dat is juist, want toen er daar nog het water van de Vliet was (vandaar het ijsvermaak), heette de oostzijde de Molenkade en de rechterkant de GoudserUweg Aan het eind van de Vliet, vlak bij het Jaffa, was een brug waarover men de Oudcdijk kon bereiken. B. en W. van Rotterdam heb ben de Vlietlaan in 1900 deze naam gegeven. Links heeft men de Catharina-, Fuik- en Berkel- straten. Ter rechterzijde waren meer straatjes. Nu kennen we nog tussen Vlietlaan en de oostelijk daarvan gelegen Brouwerstraat de Heer Hugo-, heer Gillis-, Helena-, Aletta-, Adelaar- en Slachtstraten, Er is aan deze kant van de Vlietlaan echter nóg een straat geweest, de Arentstramt Zij is ge noemd naar de apotheker F, E. Arent Bzn., die in 1882 de Ned. Herv. Gemeente een diaconie school ten geschenke gaf. Dit was de Arentschool. Zij stond op de plaats waar nu de winkel van Janün Goudsersj weg - Wetering straat) is gevestigd. De Arentstraar is aan het eind van de twintiger jaren verdwenen. In de Arentetraat woonde de heer N. Plokhaftr, LaFontaine- straat (Lombardijen). Op de Arentschool gingen de heer H. Brandenburg, HUlestraat 50a. („Je had daar meester Sterken- burg") en de heer C. H. d e L i g t, Mlllinxstraat 30b. De heer De Ligt herinnert zich de „varkensslachterij van Meljer- pool". Dat komt uit, maar de naam in fout. In 1886 kreeg de heer Meijer Pool van de gemeen te vergunning om een slacht plaats in te richten. De Slacht- straat werd ernaar genoemd. Meer herinneringen. De heer F. O. Veerman. Jaffadwarsstraat lib: „Volgens mij is de Vliet omstreeks 1900 ge dempt. Rechts lag vroeger de schuit, die de tonnetjes vervoer de. V/e hadden thuis geen w,c. Eens in de week een tonnetje: Mooie boel!" P. V e r m a t, Kerkhoflaan 54 „We staan hier precies op de grens tussen Rotterdam en Kralingen. Misschien was Ik zelf wel bti die schaatsende kinderen. Ik was een ijsliefhebber De Vliet was eerder dicht dan de plas." Wanneer in het Rottcrdam- van-tocn een fotograaf in de straat verscheen, liepen de buurt bewoners te hoop om ook op de kiek te komen. Ts onze nieuwe rara-plaatje niet grappig? Ze zijn er eens goed voor gaan staan; de vrouwen met hun hagelwitte boezelaars, de jongedames met hun lange haren en strooien hoedjes, de mannen met pet of bolhoed. De jongens maken na tuurlijk gekheid. In het midden van de toto paard en wagen van de Stoom- handelsdrukkerii en kantoorboek handel H. A. Hof mans, koetster er. jongen op de bok, We bekijken de ansicht nog eens goed en vra gen ons dan ai: „Hééê, waar staan we eigenlijk De lezers mogen het antwoord geven. G. de Ridder. Rust hof laan 17: „Grootvader woonde in de Touwbamn in de afgebrande molen. Als kind reden we In de bokken wagen over de Vlietlaan." Ten slotte: met zeer veel plezier is de ansichtkaart bekeken door de 85-jarigeheer J. Breedveld, Kerkstraat 86 in Oud-Beljerland. Tot zijn 79ste heeft hij in Rot terdam gewoond. Zijn dochter, mevrouw J, van Bijster veld. schrijft, dat vader op de foto nog net het huls zag (Berkelstraat) waar hij geboren werd, zijn Jeugd doorbracht, waar hij uit trouwde en nog vele jaren woonde. De heer Breedveld bekijkt In Oud-Beyer- land nog graag zijn album met V, aV T» amj- WH* v» uvu U («Ui WC4\. Aan het Rotterdam-van-nu moet hy toch wel erg wennen zochten ze een goed heenkomen. In de vroege morgenuren bereikten ze Leiden, waar ze op het station een kaartje kochten naar Rotterdam. Voordat ze in de trein konden stap pen werden zc echter aangesproken door twee Leidse agenten, die be langstellend naar de oorzaak van hun hoofdwonden en hun natte kle ren Informeerden. „Vechtpartij" De twee Rotterdammers vertelden betrokken te zijn geweest bij een vechtpartij in een café. Daarop brachten de Leidse politiemannen hen voor eerste hulp naar een zie kenhuis, echter niet dan nadat de namen en adressen van het tweetal waren genoteerd. Inmiddels echter waren de politie in Roelofarendsveen en in Rotter dam al op zoek naar degenen, die de Opel in puin hadden gereden. Tele foontjes met Lelden brachten de op lossing en 's avonds werd het twee tal keurig van huis gehaald en naar het Rotterdamse hoofdbureau van politie gebracht. Daar werd vastge steld, dat H. de Opel Caravan, die niet was afgesloten, op de Oranje laan had weggenomen. (Van een onzer verslagegvers) In de maand maart zijn in Rotter dam 28 auto's en 8 scooters en motó ren gestolen. Drie auto's, twee scoo ters en één motor zijn nog niet te recht. De vermiste auto's zijn: 1. een personenauto Austin A 40, kenteken NP 54-78, op 2 maare ontvreemd vanaf de Pelgrims- dwarsstraat, 2. personenauto Opel Olympia, TD 54-50, op 15 maart ontvreemd vanaf de Goudseryweg. Het afgelopen weekeind kwam daar een vierde wagen by. een Re nault 4. MU 07-89, gestolen vanaf het Zuidplein. De motor is van het merk C.Z„ kenteken NZ 32-36, op 11 maart ont vreemd vanaf de Oost-Sidelinge. En dit zijn de beide scooters: een Lambretta UE 56-26, op 27 maart ontvreemd vanaf de Am van Nes straat en een Vespa UH 28-8S. op 31 maart ontvreemd vanaf de Karei Doarmanstraat. Onder de diveirse op de verwezen lijking van oude muziek gespeciali seerde gezelschappen neemt het Leonhardt Consort 'n vooraanstaan de plaats to en terecht. De uiterst geconcentreerde en zeer competen te uitvoeringspraktijk van dit gezel schap (dat van strijkinstrumenten in Barokmensuur gebruik maakt) is kenmerkend voor een idea is trie h specialisme, dat zich toch - immer op dorre theorieën laat v&sti agelen. Vertolkingen van werken vtn di verse Virgtoailsten, van lUshaanse vroeg-barok-componlsten en van. Duitse voorgangers van Bach, die in deze groepering gemakkelijk ten on der zouden kunnen gaan aan een uniformiteit, profiteerden van een groot schakeringsvermogen. En dan mag men zeker niet vergeten, dat men het ensemble hier niet in de gunstigste omstandigheden hoorde. De gemakkelijk tot vervloeiing lei dende akoestiek van de Lauremkerk is eigenlijk funest voor zo'n gezel schap, dat veel eerder de kleine in tiem® ruimte behoeft. Vooral in de vijfstemmige bezettingen heeft dit euvel zich gewroken en vertroebelde de klank van de lagere instrumen ten die van de hogere violen. Dit neemt niet weg, dat er alle gelegen heid was het rijke reproducerende vermogen van het Leonhardt Con sort op zijn betekenis te toetsen: de liefhebbers van de oude muziek heb ben weer eens te meer de bevesti ging gekregen van hun overtuiging, dat het 17e eeuwse repertoire nog' een schat van muziek bevat. Een apart woord van lof geldt wel de klavecimbalist-organlst G us tav Leonhardt, die de ziel van het en semble is, maar die zich ditmaal ook ln zijn kwaliteit van organist heeft bekend gemaakt, Zijn imposan te vertolking van Morulas Sonata chromatic» en van de virtuose Cap- pricio in D van Böhm waren per fecte orgelistlsche prestaties zowel om hun technische afwerking alsem de muzikale gedrevenheid, die de ty pisch instrumentale kwaliteiten van de composities steeds in het hart aanvatte. BERNARD GKISE,

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1