DE ZINGENDE BURGEMEESTER H. ROELFSEMA, man van veelzijdige interesse en ervaring naar Schiedam Woningnood in Schiedam Alles probeerde ik, maar niets hielp... DHS begint uitstekend met 3- -zege op HSC Gunstig weekeinde voor Schiedamse korfballers M-.NET WESTEN ^reemenftrAdir EUROTAX MONO POLE TAXI?- N 26 94 60 Van 1952 tot 1958 al burgemeester van H'zand- Sappemeer Scheikuiideproef: jongen gewond Honkhalresultat en in Schiedam Scholieren krijgen SCHIEDAMSE ZAAIERTJES boekj e over bezetting dïekt. (eurotax Jr*ks \£iy HET VRIJE VOLK DINSDAG 4 MEI 1965 PAGINA 5 Directeur HW Gedeputeerde 55 Van een onzer verslaggevers) „Alle regen heb ik bewandeld, alles heb ik geprobeerd, maar het heeft me niets geholpen In de huiskamer van zijn slechte woning aan de Laan 34 te Schiedam maakt de 25-jarige taxichauffeur, de heer F. D. de Bruin een moedeloos gebaar. Hij is het wachten op een nieuw huis beu. Sinds hij met zijn nu 2I-jarige vrouw in september 1961 dit huis, waar het verschrikkelijk tocht en daklekkages herhaaldelijk optreden, betrok, heeft de heer De Bruin meer dere malen aangeklopt bij 't bureau -Huisvesting aan de West molenstraat 26 voor een andere woning, omdat zijn tweejarig dochtertje herhaaldelijk ziek is. HSC Tilburg—DHS 1—3 DRZSparta 5 112 dfa BANKETBAKKERIJ Hoogstraat 2- Schiedam - Tel. 26 88 08 (Van een onzer verslaggevers) Cchiedatn krijgt een zingende u burgemeester. De heer H. (voor Harm) Roelfsema, die van gedeputeerde van de pro vincie Groningen eerste burger van de stad aan de Waterweg wordt, heeft tot dusver, on danks ai zijn drukke werk zaamheden, de maandagavond vrijgehouden voor de repeti ties van het Toonkunstkoor Bekker, dat in de stad Gro ningen een zeer goede naam heeft. Friesland mag dan niet zingen, zoals een bekend ge zegde luidt, Groningen doet dit wel en met enthousiasme. De heer Roelfsema is niet alleen muzikaal (hij heeft ook viool gespeeld, totdat zijn pols, die hij enige jaren geleden brak, hem parten ging spelen), hij is ook een harde werker, een ervaren bestuurder, een man met zeer veel belangstel ling voor o.m. economische, sociale, literaire en sociologi sche vraagstukken. Havenpro blemen zijn hem niet onbe kend, hij is sinds jaren da voorzitter én de sterke man van de Raad van Bestuur van het Havenschap Delfzijl. Het is allemaal begonnen ln het dorp Ten Boer, vijftien kilo meter van de stad Groningen. Daar werd de heer Roelfsema SS jaar geleden geboren, op 27 juli 1909 Na de lagere school bezocht hij de Rijkskweekschool te Gro ningen, om vervolgens in Bussum (Instituut Gooilan en Gronin gen voor de klas te staan. In Gro ningen stapte hij spoedig over naar de ulo, na achtereenvolgens de hoofdakte en de akten Frans, Duits, Engels en handelsweten schappen te hebben verworven. Deze onderwijsperiode duurde toi enkele jaren voor de Tweede We reldoorlog. Omstreeks 1937 werd de heet Roelfsema betrokken bij het werk van de Stichting Groninger Ge meenschap, een voorloper van het huidige opbouworgaan. Als ad junct-secretaris, tevens directeur van het bureau wijdde hij zich aar. het maatschappelijk werk in de provincie Groningen, dat ojbi. ds verzorging van de grenstroepen in de mobilisatietijd omvatte. Van Rottum tot Klazienaveen werkte de Groninger stichtinaan het welzijn van de militairen, door middel van filmvoorstellingen, cursussen, literaire avonden, etc In 1940 werd het grimmige ernst: van O, en O. (ontspanning en ontwikkeling) stapte men ove; op het verzorgen van kleding- en meubeltransporten naar het ver woeste Rotterdam. De heer Roelf sema reisde naar de Maasstad om kinderen op te halen, die in Groningen op hun verhaal kon den komen. „Je deed, wat je hand te doen vond", zegt de heer Roelf sema, ais hij deze droeve herinne ringen ophaalt. Het waren moeilijke Jaren, voor en tijdens de oorlog. De Gronin ger stichting fungeerde ook als gesprekscentrum voor alle moge lijke stromingen, een onderdeel, dat altijd de bijzondere belang stelling van de heer Roelfsema heeft gehad. Er was veel meer werk te doen. In de dertiger jaren was hij be trokken geraakt bij het werk voor jeugdige werklozen en ook het Volkshogeschoolwerk nam hem in beslag. De oorlog gaf zijn leven een an dere wending. In die donkere jaren was hij met zeer velen in contact gekomen, eerst met de voormannen van de Nederlandse Unie, later met de mannen, die zich gereed hielden om bi) de be vrijding de N.v, De Arbeiderspers weer in handen te nemen. Bespre kingen met v. d. Kieft, Drees, Van Kuilenburg en Kupers resul teerden in de opdracht om on middellijk na de oorlog de zaken van het socialistische krantebe- drijf tn de drie noordelijke pro vincies te gaan behartigen. De heer Roelfsema kreeg een blanco volmacht mee Raar huis. De bevrijding kwam en de heer Roelfsema werd de eerste na-oor- logse directeur van Het Vrije Volk Lu Groningen. De heer M. van Veen, de vader van de huidige hoofdredacteur, was in het begin chef van de redactie, later was de heer Roelfsema enige tijd direc teur-chefredacteur. „Het was een mooie, wilde tijd, ik heb er vele goedé herinneringen aan bewaard"', zegt de heer Roelfsema nu. Hij was overigens niet „stoel vast". werd lid van de raad van Groningen voor de Party van de Arbeid en in 1946 reeds wethou der. als opvolger van H. Molen- dyk, die tot burgemeester van Amersfoort .werd benoemd. VV/"et-houder van onderwijs, fcunst- en sportzaken en personeels zaken het was een functie, die de heer Roelfsema veel voldoe ning gaf. Het werk lag hoog op gestapeld. het hart van Gronin gen was verwoest, op alle moge lijke gebieden moest ontzettend veel worden gedaan. Bovendien was de wethouder zijn voorganger ook opgevolgd ais voorzitter van de PvdA afdeling in Groningen. Het waren goede jaren, waarin veel tot stand kwam: aanleg van sportvelden, een begin van de on derwijsvernieuwing (stichting van een baiton-h b.s., het lyceum, de daitonisering van openbare lagere scholen), de oprichting van de deren: een zoon van 25, pas afge studeerd als chemicus, een doch ter van 18, die de kweekschool voor kleuterleidsters bezoekt en een zoon van 9. stuk voor stuk muzikaal), weer naar de stad, waar werk in provinciaal verband wachtte Raad voor de Kunst, de omvor ming van de GOV (Groningse Orkestvereniging) in een gemeen telijke stichting (de eerste van deze aard in om land), waardoor de orkestleden onder het Burger lijk Pensioenfonds 1922 vielen, enzovoorts, enzovoorts. Deze periode duurde zes jaar. In 1952 weid de heer Roelf sema burgemeester van de ge meente Hoogezand-Sappemeer. een functie, die hij zes en een half jaar zou bekleden. Ook daar was werk ln overvloed: de strijd tegen het vuile water, de gedachtenvor- ming over de industrialisatie, de pogingen om tot kernvorming te komen in een veenkoloniale ge meente met vrijwel uitsluitend lintbebouwing: „Er moest enorm geploeterd worden." In de zomer van 1958 verhuisde het gezin Roelfsema (drie kin- De heer Roelfsema was geko zen tot gedeputeerde en hy be landde in de bedrijfseconomische sector: industrialisatieproblemen, elektriciteitsaangelegenheden, etc. Hij werd als gedeputeerde Ud van de raad van bestuurlijke aangele genheden van de KEMA te Am- hem, president-commissaris van de N.V. tot Aanleg en Exploitatie van Laagspanningsnetten in Gro ningen, voorzitter van de raad van commissarissen van de Pro vinciale Waterleidingmy Gronin gen, voorzitter van de raad van bestuur en van het dagelijks be stuur van het Havenschap Delf zijl („Toen ik in 1958 eens ging kijken, vond ik een chaos, we hebben de haven volkomen moe ten vernieuwen",). De heer Roelfsema heeft als gedeputeerde zeer veel werk ver richt. In de vergaderingen van de Provinciale Staten sprak h(j met kennis van zaken én met ge zag. Er zijn meer terreinen, waarop de heer Roelfsema actief is weest. Politiek zeer geïnteresseerd trad hij ver voor de oorlog toe tot de SDAP. Na de bevrijding was hy eerst voorzitter van de PvdA- afdeling in Groningen, later, na zijn terugkeer uit Hoogemnd. voorzitter van de inmiddels ge vormde stedelijke fedeTatie. Hij is reeds jarenlang lid van het lan delijke partijbestuur en heeft in vele commissies van de Wiardi Beckmanstichting een werkzaam aandeel gehad. De heer Roelfsema is lid van de Remonstrantse Broederschap, na ln zijn jeugd een actief lid en bestuurder te zijn geweest van de meenschap der Woodbrookers en bestuurslid van de Federatie van VCJC en de VCJB. Hy is lid en vice-voorzitter van de kerkeraad. De heer Roelfsema is voorts bestuurslid van de Arbeldersge- V'oodbrookers verenigingen. Er is veel woningmisère in Schiedam. Even als in Delft en andere historische steden zijn er talloze krotten, waarin vaak jonge gezinnen gaan wonen bij gebrek aan beter. Wie bij het bureau huisvesting met succes wil aankloppen voor een woning dient als echtpaar te zamen 54 jaar oud te zijn. Vaak komt het voor, dat zo'n jong gezin op timistisch een woning betrekt en het pand met medewerking van familieleden gaat opknappen. Soms gaat het goed, maar talloos zijn de geval len. waarbij een verbolgen hoofdbewoner bij het huisvestingsbureau komt met de Vraag of men geen ander huis heeft voor dat „wrakkige pand, waar het lekt en tocht." Het huisvestingsbureau kan dan meestal niets doen, omdat er andere gevallen zijn. waar het nog veel erger is. Hier onder beschrijven we het geval De Bruin, Laan 34 te Schiedam, die zich al tot allerlei instan ties heeft gewend. Het is een trieste zaak, maar ook hier kan huisvesting geen oplossing bieden, wat de woede heeft opgewekt van de heer De Bruin. „Ze maken zich daar niet zo druk," aldus zijn commentaar. Het kind heeft een aandoening aan de luchtwegen en de huis arts heeft het gezin met klem aangeraden een nieuwe, droge woning te nemen, maar ondanks deze geneeskundige verklari**" bewoont de heer De Bruin nog steeds hetzelfde huis en betaalt hij iedere week een huur van 8,80. „We hebben," voegt hij er veront waardigd aan toe, „niet eens kas ten, waar de levensmiddelen kunnen worden opgeborgen Ten einde raad heeft hij zich on langs gewend tot de Commissaris der Voor dat bedrag heeft hij een wo ning, waarvan de schoorsteen lek is. waar het dak zonder veel moeite kan worden opgetild en waar de wind vry spel heeft in de slaapkamers. Op de totaal vermolmde zolder liggen de stenen van de muur en schoorsteen los. moet men oppassen niet door een plank te zakken en kijkt men door talloze kieren in de slaapkamer van de ouders en het dochtertje. De huisarts pleitte voor een nieuw huis. Op de geneeskundige verklaring staat echter: „Een nieuwe woning 'gewenst'." zodat de urgentie minder wordt. Waarschijnlijk komt dit door het feit, dat de heer De Bruin de huis kamer prachtig heeft opgeknapt, zo dat de eerste indruk bij het betreden van de woning niet slecht is, on danks de vochtplekken die het pla fond onisieren. Terwijl hij laat zien hoe los de stenen in de muur zitten zegt de heer De Bruin schamper: 'Een an dere woning is gewenst, niet vereist.' De dertienjarige Martin van de Itee uit de Meesterstraat in Schie dam heeft maandagmiddag de schrik van zijn leven gekregen. Martin, een ondernemende jongen, experimen teerde met scheikundige proeven in rijn kamertje, toen het door hem ge brouwde mengsel plotseling explo deerde. De ontploffing deed drie ruiten springen en verwondde de jongen ln het gezicht. Hij moest met een blauw oog en ontvellingen naar iiet ge meenteziekenhuis worden gebracht. Na behandeling kon Martin weer naar huis. Koningin in Zuid-Holland, een in stantie, die aan zyn misère niets kan veranderen, omdat dit nu eenmaal een zaak van het 'bureau huisves ting' is. By dat bureau huisvesting is men van mening, dat het gezin De Bruin het nog zo slecht niet heeft getroffen. "Trouwens," aldus het standpunt van het hoofd van dit bureau, de heer J. van de Griend, "het echtpaar en het kind hebben samen nog met de vereiste leeftijd van 54 jaar. Het gebeurt vaak, dat een jong gezin een woning betrekt, waarvoor we slechts schoorvoetend een vergunning geven. Het huis wordt dan met behulp van familie leden keurig opgeknapt, maar wan neer er zich dan moeilijkheden voor doen wil men een ander huis en dat gaat niet. De heer Van de Griend verklaart verder, da er talloze ge vallen zuil. waarbij de situatie nog nijpender is dan by het gezin De Bruin. De heer De Bruin heeft, overigens ten onrechte, het idee, dat men hem geen andere woning wil geven, om dat het huis. dan niet meer zou kun nen worden verhuurd. Het is begrij pelijk, omdat hy al zo vaak vergeefs heeft getracht een ander onderko men te krijgen. „Ik heb pas een nieuwe haard gekocht en heb al 500 gulden aan kolen verstookt, omdat die schoorsteen niet deugt en in zo'n woning moet je dan maar blijven De eerste honkbalwedstrijden zijn weer achter de rug. Voor Schiedam betekent dat, dat er weer drie clubs aan de competi tie deelnemen. DRZ heeft namelijk weer een honkbalafdelJng maar had geen goede start. Het negental verloor met niet min der dan 121 van Sparta 5. Geen goed begin dus, maar we zul len maar denken dat het eerste begin het moeilijkst is. Schiedam speelde tegen Robar '58 met 44 gelijk. Dus ook al puntverlies in de eerste wedstrijd. DHS, de derde Schiedamse club en vorig jaar kampioen geworden, ging op bezoek bij HSC- Tilburg. Deze wedstrijd werd door de Schiedammers met 31 gewonnen. Geen slecht begin voor de kampioenen. SchiedamRobur 58 44 Toen de tweede innings niet zo'n best resultaat had voor Schiedam, maar wei voor Robur, betekende dat vier punten voor de gasten. De stand was in die tweede Innings nog 00 maar Everts en Kaldenhof ston den op de honken. Verkeerd aan gooien en een gemiste hoge bal be tekende vier punten voor Robur. Schiedam ging echter niet bij de pakken neerzitten en sloeg in de der de innings terug via De Bruyn, die scoorde op een horikslag van Ton Ebben. Toen even later ook Abrisch over de thuisplaat kwam na opoffe- ringsstoten van Vermeulen en Lub- ker, kreeg de stand voor Schiedam weer een beter aanzien. Tot in de ze vende Innings bleef het zo, maar toen kwam Schiedam naast Robur. De strijd leek een ommekeer te krij gen maar verder dan twee punten van De Bruyn en Van Ruiven kwam Schiedam niet. Werper Everts van Robur liet het niet verder komen. Werpresultaten: Schiedam Abrisch 12-5-6; Robur Everts 9-9-4. DHS had tegen HSC-Tilbnrg een goede start en won met 31. De eerste innings gaf een verkennen te Onze korfballers kunnen op een uitstekend weekeinde terugzien. Het zijn niet louter overwinningen geworden, die zijn binnengehaald, maar toch wei veie en de verloren partijen op een enkele uitzon dering na zijn eervolle nederlagen geworden. De eerste twaalftallen hebben de buit eerlijk verdeeld. ODI won zijn partij, Succes speelde na spannende strijd tegen Schiedam 2 ge lijk en het vlaggeschip van Schiedam verloor op het nippertje. In de eerste helft kon ODI moei lijk op dreef komen legen Bolnes. Door twee treffers van R. Brinkman werd er echter toch met 2—0 gerust- Na de hervatting verhoogden mej. B. van Keulen, G. Bos en T. Spruit de voorsprong tot 40. waarna de bezoekers de eer redden. C. Tous- saint zorgde er voor, dat de strijd met 6—1 werd afgesloten. Schiedam was wat gehandicapt door enkele invallers uit het derde Maar die invallers hebben zich keu rig van hun taak gekweten. Char- lois kwam met 1—0 voor. H. Ver schoor maakte echter al gauw ge lijk. Na de wisseling liep alles vlot bi) de thuisclub. Men kwam met 41 voor. maar door A. Sluimer werd het zetij eekeerd. Hü zorgde voor 4—2. gevolgd door 43 door J Dirkzwager en vlak na rust 44 door H. "Verschoor. Vervolgens werd het stuivertje wisselen zoals uit het scoreverloop blijkt: 5—4, 5—5 door P. Boogaers, 6—5, 6—6 door mej. M. Vredenbregt en 7—6. waarmee Char- lois vlak oor tijd de overwinning binnenhaalde. De derby Succes 2—Schiedam 2 heeft een zeer spannend, maar spor tlef en prettig verloop gehad. Ook in deze wedstrijd Raven de partijen elkaar geen duimbreed toe. Succes heeft de grootste voorsprong gehad, maar de puntenverdeling is mis schien toch wel de beste uitslag. Door B. van Krogten namen de biauw-witten de leiding, maar na 11 werd het via een strafworp 12 voer Schiedam. F. Ruseier bracht weer evenwicht (2—2). maar weer kwam Schiedam 2 terug (2—3) en na 33 door O. de Beus nog eens, waardoor met 3—4 werd gerust. In de tweede helft werden de rol len omgedraaid. Door B. van Krog ten werd het weer gelijk (4—4) en toen nam Succes door mevr. C. van Vliet-Jansen de leiding weer over (54). Wel werd het nog eens gelijk (5—5). maar T. v. «1. Leye en O. de Beus deden velen geloven dat met 75 het pleit in het voordeel van Succes was beslecht. De Schle- dam-reserves dachten daar anders over. Door een tweede strafworp te benutten en met een verre treffer sloten zjj het doelpuntenfestjjn met 7—7 af. De lagere twaalftallen kwamen tot de volgende prestattesSucces 2- USV 3 10—0. Schiedam 3~Velox 2 6—2, Spirit 3 0 ODJ 2 44. junio ren: Succes—Sperwers 2 142. VlaardlngenSchiedam 2—3, ODI— Oud-Beijerland 66. aspiranten ODI a—Capelle a 11—0. Overkanters 2- Schiedam a 3—5 HPV aSucces a 2—3. ODI bKQAQ c 0—11, Schie dam b—Vlaardlngen e 00. Succes b—Hoogvliet e 2—1 (vriendsch.). Bovendien behaalde Succes b op koninginnedag nog een le prijs op een onderling toernooi met Ons Huls. zien op beide fronten, maar in de tweede innings kwam Soudyn tot scoren. Tot aan de vyfde innings hielden de partijen elkaar ln bedwang, maar toen kwam Tilburg naast DHS door een punt van Van Doorn. Ap Bons tilde de score in de zesde innings naar 2—1 in het voordeel van DHS. HU kwam over de thuisplaat door een stootslag van Bop Soudijn. Os- tiano ten slotte zorgde voor 3—1, maar verder lieten de werpers het niet komen. Werpersresnltaten: Van Doorn en Brouwer, Tilburg 12-4-3: Verbeet, DHS 10-3-2 Mede dank z|f het goede weer had deze wedstrijd een zeer prettig Ter loop. In de eerste innings waren de beide verdedigingen superieur. In de tweede slagbeurt maakte Sparta echter dankbaar, gebruik van enkele fouten van DRZ en nam een 30- voorsprong. In de derde Innings kon Sparta door een twee-honkslag van Van der Does de stand op 5—0 brengen. In de daaropvolgende innings liep Sparta door een één- en een twee- honkslag en door fouten in de Schie damse verdediging uit tot een 120- voorsprong. In de laatste gelijkmakende slag beurt kon DRZ de eer redden door A. Coilé. die door een wilde worp van de Sparta-werper over de thuis plaat ging. Werpersresultaten: DZR, J. de Graaf en J. van Doorn 12-13-3; Sparta. A. van der Does en W. van Westreven 11-2-0. ST.LIDUIHASTRAAT 49-TEL67S2S DONDERDAG 2 en 8 uur - VRIJDAG 2, 7 en 9,15 uur - ZATERDAG 2, 7 en 9.15 uur - ZONDAG 7 en 91$ uur. DINSDAG 2 en 8 uur - WOENSDAG 8 uur ED FURY - CLAUDIA MORI Een schaapherder onderdrukt volk. UKSUS IN DE VUUR VALLEI ■won tirannen bevrijdde een 1* JAAR ZONDAG 2 en 4 15 vnr - WOENSDAG 2 uur STERLING HAYDEN - RHONDA FLEMING DE GOUDEN HAVIK Een van de grootste en spannendste weroverafllm». IA JAAR ZATERDAGNACHT" 24 uur KEITH MICHELL - KAI FISCHER DE DüIVKLSCLUB Een aaneenschakeling van boeiende avonturen en pikante situaties. 18 JAAR Er zijn in dB oor log veel dagboeken geschreven. Pieter heeft ook zo'n boek bijgehouden, 'njaar of drie lang. Nu en dan blader Ik in dat rijtje dikke cahiers. De inkt Is heel licht geworden, maar de Hikt was rot in d.e tyd. Sommige re gels komen me vreemd voor was jt) dat nu Pieter? De meeste gebeurtenisasen staan me helder voor ogen Ja. zo was het tóen, Pieter. Ik woonde in Arnhem. Ik heb de slag om Arnhem meegemaakt, bang burgertje met veel hoop in zijn hart. De parachutisten landden en zij ver loren na dappere strijd. De stad moest evacueren! Vader had een oude flets met twee matrassen en een stapel de kens erop. Wat moeder droeg, weet ik niet meer. Pieter trok een trek- wagentje voort, gammel vehikeltje, dat na de kinderjaren van mijn zus je en my op zolder was blijven staan. Moeder kon er zo moeilijk afstand van doen. 't Is merkwaardig hoeveel een mens-in-zorg op zo'n pover wa gentje kan iaden. Maar de wieltjes hielden het. Die vervloekte weg van Arnhem via Velp. Rhenen, Dé Steeg en Elle- com naar Dieren, waar we een onder dak kregen. De bomen van de toen beroemde Middachter Allee waren nog niet geveld. Vervloekte bomen. Vijf tien, twintig stappen, wéér een boom. 't Is allemaal goed gegaan. We zijn na vele maanden weer ln ons eigen, leeggeroofd huls teruggekomen. Dat was een groot geluk. De bevrijding kwam voor Pieter op maandag 16 april 1945. De nacht daarvoor bivakkeerden we onder de betonnen vioer van een drukkerij in Velp vlak by Arnhem. Moeder en va der wilden altyd zo dicht mogelijk bij huis zyn en zo waren we in het 5 kilometer van Arnhem gelegen Velp terechtgekomen. In de kelder onder de betonnen vloer wonen meer gezinnen. Er wordt wacht gehouden, omdat de Engelsen rare bommetjes schieten, busjes, waaruit aan de platte zijden twee felle steekvlametjes komen. Wanneer zo'n bommetje door je dak slaat, kun je ervan verzekerd zijn dat het huis als een lier brandt. Ik heb myn va der zo'n hels ding mei, blote handen zien oppakken en door een dakraam naar buiten zien werpen. Vandaar de wacht. Ik krijg ook mijn beurt. En schrijf: Ik was niet enthousiast toen m'n vader me wek te. Ik tolde van de slaap. "Wakker blijf ik by een boek van de Russische schrijver Iwanow: "Deze zin trof mij in de roman Pantxertrein 1469: 'En het soldaatje voelde een onverklaar bare schaamte. over zichzelf, over de Amerikaan, over Rusland, over Europa? Hy wist het niet.' WIJ. ZIJN. VRIJ. Toen ik vanmorgen om acht uur wakker werd, reden de Engelse tanks ovei de Hoiofdstraat. Ik heb sterke kerels zien huilen als kinderen. Een oude dame omhelsde iedere Tommy. Een oude neer stond midden op straat in zijn overhemd het Wilhel mus te brullen. Telkens stokte zijn stem en dan slikte hij en dan zong hij luider verder. In mij was felle ontroering. En toen kwam de infanterie. Ieder schudden de handen van de soldaten Zy kregen bloemen op de helmen, bloeiende Japanse kers. Wat is dit mooi.' Zal iPeter ooit nog zulke vervoe ring kennen? ■Vanmorgen heb ik iets prachtigs gezien. Schotse Hooglanders met doe delzakken en trommen paraderen over de straat. Monotoon het ritme van de trommen, jubelend de doedel zakken. Bruine uniformen en vuur rode tulpen. De zon schiet lichtstra len in de emblemen op de mutsen. Ik loop ver vooruit. Ik sta recht voor ze. Daar komen ze aan onder de enorme vlaggen. Strakblauwe lucht. En al de mensen juichen. Boven alles de doedelzakken: vryheid, verlossing. Bloemen, serpentines, confetti. De Cape Breton Highlanders paraderen. Dit zie je van je leven met meer. Je juicht mee met de doedelzakken.' (Pieter hoorde in Princess Street te Edinburgh de doedelzakken, jaren la ter. En ik kreeg van m'n vrouw een plaatje van de pipers. En ik ben ge lukkig met die herinnering aan Edin burgh en met het plaatje. Wat is er heerlijker, vrijer, biyer en weemoedi ger dan doedelzakmuziek? In 1945 was Pieter nog jong: 'Je voelt zo- Iets triomfantelijks in je.' We liepen van Arnhem naar Die ren en van Dieren terug naar Velp. Nu lopen we terug van Velp naar Arnhem. En dan zijn we weer thuis, in onze straat waar de oude linde bomen vol groen zijn. Waar het gras tussen de straatstenen groeit en de vogels, d'e het rijt zo lang alleen hebben gehad, verschikt wegvliegen. 'Na acht ma~iuleu Stijn in ges eigen, ons bloedeigen huls. Eindelijs weer. Het was eerst niet te bevatten, zo vreemd, alles van je zelf. hele maal van je zelf. Maar als ik des avonds op myn bed lig en luister naar de lindebomen dan is alles weer als vroeger, als heel vroeger en Ik dank God dat het voorby is.' WISSELBAND N.V„ Schie dam Raam 26. telef 268351 (dag geopend van i uur 's middags 'ot 's avonds half acht. zaterdags van 9-5 uur» Nieuwe en gebruikte auto banden al!- merken Mon teren. repareren, opsnyden balanceren Oude banden hoce inrtiüwsarde Aiies op gemakkeiykt oeta- ling vanaf f 1,- per week GOEDERENHANDEL Pa A. Sehllperoorc! en Zn„ Tulnlaan 40. Schiedam Kapsalon Heiene. at «aios voor de betere PERMANENT stroomloos voor seder naar geschikt t ISO Heien e tsede permanent, de meest ideale natuurlijke permanent f 10 Gratis balen en brengen per luxe auto voor permanent KapaaJon Hélene Rem- Orandtlaan U Sf-hirosm tel 267170 t 1,00 reductie op dez* adv „Wat betekende die bevrijding voor ons? Het betekende, dat wede vrijheid en de democratie terugkre gen. Ik geloof, dat het goed is. dat jullie daar aandachtig t»U stil staan In de aula van het Stedelijk Mu seum aan de Hoogstraat te Schie dam. waar vanmorgen om tien uur deputaties van leerlingen van de zes de klas van alle lagere scholen een herdenkingsbijeenkomst bijwoonden, zei dit Schiedams loco-burgemeester, de heer EL SabeL TELEFOON

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1