Willem de Zwijger-ulo A wint wisselbeker Scooter rijdt meisje aan Recreatiecentrum ,Warande' in Oosterhout wordt reisdoel Werkloosheid nog steeds minimaal ij ven nog te weinig ingesteld op wensen van gehuwde vrouwen msm mj* a i i i a a SCHOONMAAK in modehuis MARLEN Het 2e stuk de i I l l I i I voor pn/s I I I Burgemeester en regen... 5G organiseert weer vakantiedagtochten DIRECTEUR GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU: I I I 1 I i i l II ADVERTEER REGELMATIG DüiVËNNÏEUWS WISSELKOERSEN r;K«.r Tg -SS» Haclda in liaven van Maassluis te bezichtigen Jongens stelen veel snoepgoed Veel schade bij aanrijdingen Brand in afval snel bedwongen Man aangereden door tram Leden keuren fusie goed Zaaiers tekenaars constructeur i Arma-successen op Pinkstersportfeest Jongetje overlijdt bij zwemmen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 9 JUNI 1965 PAGINA 7 Dolle vreugde bij de leerlingen van de Jan Ligthartschool. De eerste strafworp was raak en dat betekende de eerste prijs. (Van een onzer verslaggevers) Glanzende bokalen en lauwertakken van zilver stonden dins dagmiddag om vier uur uitgestald op een tafeltje voor de kan tine van Martinit op het sportcomplex Harga. Rond dit tableau met erepalmen hadden zich op eerbiedige afstand tientallen jongens en meisjes, deelnemers aan het Schiedamse schoolkorfbaltoernooi 1965, gestoken in kleurige shirts, geschaard. Achter het tafeltje stond een lachende heer B. Jeene, verte genwoordiger van het openbaar onderwijs, die de zo fel begeer de prijzen uitreikte. Modder Strafschoppen De aanvoerder van de Willem de Zwijger-ulo neemt de wis selbeker in ontvangst. Voor dé vijfde maai ging de trofee naar deze school en krijgt definitief een plaatsje in de prijzenkast. (Van een onzer verslaggevers) Er is nog geen enkele ken tering te bespeuren In de voortdurende groei van de vraag naar arbeidskrachten In het rayon van het gewestelijk arbeidsbureau Nieuwe Water weg-Noord, dat o.a. Vlaardin gen en Schiedam omvat. Van maand tot maand doet het be drijfsleven een groter beroep op de arbeidsmarkt en de werkloosheid nadert steeds dichter het absolute minimum. 500 man voor ICI Geen seisoemcerklozen (Van een onzer verslaggevers) Het bedrijfsleven is nog niet voldoende ingesteld op de wer kende gehuwde vrouw. Dat is de mening van de directeur van het gewestelijk arbeidsbu reau Nieuwe Waterweg-Noord, de heer J. J. Hoogcarspel. Een heleboel getrouwde vrouwen zouden best naast hun huis houding een functie in het be drijfsleven willen vervullen, wanneer zij maar een baan zouden kunnen vinden, die was aangepast aan hun bijzondere eisen en verlangens. Technische meisjes worden g-e-s-p-e-l-d BROERSVELD 74-76 Wij willen evenais bij U thuis onze zaak witten, verven, kortom restaureren. Maarwaar laten wij onze voorraad. DAAROM EEN GROOTSCHEEPSE AANBIEDING nl. Bij aankoop van een JUltyPER Bij aankoop van een BLOUSE Bij aankoop van een ROK Bij aankoop van een PANTALON Bij aankoop van een JAPON Bij aankoop van een PAKJE Bij aankoop van een MANTEL Bij aankoop van een VEST V*2 UNIEKE AANBIEDING VOOR UW VAKANTIE Uiteraard is het duurste van de 2 stuks de volle prijs DE RECLAME IS GELDIG TOT EN MET 17 JUNI Het was het sluitstuk van een korfballoernooi. waaraan ongeveer 350 leerlingen van lagere scholen en ulo-schoien, te zamen ruim twintig twaalftallen, hadden deelgenomen. Ten slotte bleek het team van de Willem de Zwijger-ulo A voor de vijfde achtereenvolgende maal onbe twist de sterkste, gevolgd door het twaalftal van Willem de Zwijger-ulo B. De Willem de Zwijger-ulo A kwam door dit resultaat, waarvoor weer in tensief was getraind, definitief in het bezit van de wisselbeker. De trotse aanvoerder van het winnende team, de 17-jarige Frank van Zuuren uit de vierde klasse („we moeten dit jaar ook nog examen doen") nam de tro fee in ontvangst. Bij de lagere scholen legde Jan Ligt hart B 1 na het nemen van strafschoppen beslag op de eerste prijs, gevolgd door het twaalftal van Klaas de Vries B 1. De wedstrijden, waarvoor 's mor gens om half tien al het eerste fluit signaal door de luidsprekers snerpte, werden verspeeld op de velden, be kend als de terreinen van HBSS en ODI. Die velden waren moeilijk bespeel baar. De regen had ze doorweekt en op sommige plaatsen, ook onder de korf, konden de spelers zich slechts met veel moeite staande houden. De ballen werden glad en glipten voort durend uit de handen van de jon gens en meisjes, die aangemoedigd door een schare supportertjes met inzet van alle krachten voor een zo goed mogelijk resultaat streden. Bij de ulo-scholen was het al snel duidelijk welk twaalftal zou gaan winnen. De meisjes en jongens van de Willem de Zwijger-ulo A toonden zich wat samenspel en balbehande ling betreft veel sterker dan hun te genstanders. waarbij echter moet ge zegd. dat ook het team van Willem de Zwijger B goed speelde. Bij de lagere scholen was in groep C Jan Ligthart B l het sterkst en in groep D was dat Klaas de Vries B 1. Ten slotte mochten belde teams twaalf strafworpen nemen cn daar bij trad duidelijk aan het licht, dat de Jan Ligthartschool de eerste prijs verdiende. (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester H. Roelfsema heeft dinsdag blijk van belang stelling gegeven voor het Schiep damse schoolkorfbaltoernooi. De magistraat kwam omstreeks het middaguur op het Hargacomplex en heeft kunnen zien met welk een elan de Schiedamse „lieverd jes" zich In de korfbalstrjjd wier pen. De heer B. Jeene, die als vertegenwoordiger van het open baar onderwijs de prijzen uitreik te. noemde de komst van de bur gemeester een van de nieuwig heden. waarmee dit toernooi ge paard ging. Enkele uren nadat de neer Roelfsema afscheid had genomen maakte een enorme stortregen verder sneien onmogelijk en dat, „aldus de heer Jeene, was de tweede nieuwigheid." Gelukkig klaarde het spoedig weer op, zo dat het toernooi normaal kon worden beëindigd. Namens de schoolkorfbaleomniLssie, bestaan de uit de heren P. Boogaers van de Korfbalvereniging Schiedam, B. Sleene van ODI en A. Valk van Succes dankte de heer Jeene al ien. die hadden meegewerkt om het toernooi zo goed mogelijk te doen ver'open, zoals scheidsrech ters („snipperdagen") en de ge meente, die de veiden beschikbaar had gesteld. Tot deze medewer kers behoorden vanzelfsprekend de vertegenwoordigers van het Rode Kruis, die waar nodig hun hulp verleenden, maar dit geluk kig niet vaak hoefden te doen. Het 3-daags Pinkstersportfeest in Den Haag, waar ARMA aan deelge nomen heeft is zeer succesvol verlo pen. Nadat de deelnemers zich zater dagmorgen in de Houtrusthallen ge meld hadden, gingen zij naar »et schoolcomplex Zonneblocmstraat om hun nachtverblijf in orde te maken. Daarna werd er met twee groepen aan de 10 en 15 km wandelmarsen deelgenomen; aJIen hebben de tocht volbracht en een medaille was hun deel. De zondag werd doorgebracht met gymnastiekwedstrijden, waar Arma 2 bronzen en 1 zilveren plak won. Des avonds was er een groot volksdans- bal. 's Maandags konden de Armaieaen tot 16 jaar deelnemen aan de Jeugd- olympiade, terwijl de dames Leni Vis en Leni Peelders meededen aan de bondskampioerwchappen. Het Pinkstersportfeest van de NCb werd besloten met een internationaal slotdefilé waar alle groepen bij ver tegenwoordigd waren. SCHIEDAM De Schied.ver. De Vrijheid hield met 400 duiven m concours een wedvlucht vanuit cor- beil (400 km>. Door het slechte weer kwamen de duiven traag en over tyd afzetten. De eerste 20 prijswinnaars. I ID C Lems, 2 G v d Hoff, 3 L Tromp, 4 W Poort. 5 L Lems 6 20 D Bakker; 7 J Doejaaren; 8 J Wes- terholt, M Putters. 10 A de Rauw, II 13 16 W de Winter, 12 E de Potter 14 H Overheul, 15 L Wijnen, 17 J J Blom, 18 H Hagen. Franse frank 73,o7Ï —73.6--' Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire 7,26) - 7.27 83.22 —83.21 69.831 69,83i 90.17 —90,22 52,05) —52.101 50.411 50.46' '1.32A— 3.33 j" 57,70è —57,751 MAASSLUIS H,M. patrouille vaartuig Hadda heeft dinsdag lig plaats gekozen in de buitenhaven te Maassluis. Voor de bevolking i Shet schip te bezichtigen dinsdag en woensdag. In de avonduren is het schip geïillemineerd. Het schip is momenteel belast met het toezien op het naleven van de visserijbepalingen in de Nederlandse wateren tussen Hoek van Holland en de Belgische kust. Het heeft een standaard waterverplaatsing van 149 ton. een lengte van 36,8 meter, breedte 6,2 meter. gem. diepgang 2.1 meter, de bemanning bestaat uit 21 koppen. De bewapening aan boord bestaat een mitrailleur van 40 mm. drie mitrailleurs van 20 mm. een en kele mousetrap, twee dieptebomrek- ken, twee dieptebomwerpers. De achtjarige Angenita de Bruyn van de Gordehveg in Rotterdam is maandagavond bij de Vlaggemans- brug aangereden door een scooter. Met inwendige kneuzingen is het kind naar het Sophiaziekenhute ge bracht. Twaalf maal wierp een speler van de Klaas de Vriessehool de bal naar de korf, maar tot grote teleurstelling van de leerlingen van deze school was het steeds mis. De beurt was aan het Jan Ligt- harttwaalftal. Rustig stelde de eer ste speler zich op, richtte even nauw keurig en gooide raak. Onder luid gejuich ging hij op de schouders. De uitslag luidde; afdeling A, ulo: W. de Zwijger A, eerste prijs, Willem de Zwijger B 1, tweede prijs, fdeilng B, ree. ulo W. de Zwijger B 2 eerste prijs, VGLO tweede prijs. Afdeling lager onderwijs: Jan Ligthart B 1, eerste prijs. Klaas de Vries B 1, twee de prijs, Xon, Juliana 1, derde prijs. Klaas de Vries A, vierde prijs, afde ling res. lager onderwijs; Jan Ligt hart B 2, eerste prijs, Kon. Juliana 2, tweede prijs. (Van een onzer verslaggevers) Het prachtige recreatiecentrum „De Warande" in de Noordbrabantse plaats Oosterhout wordt het doel van de dagtochten, die de Schiedam se Gemeenschap ook dit jaar weer voor de jeugd gaat organiseren. Zoals bekend «"aren er vroeger dag tochten naar Hoek van Holland en de duinen van Voonie: thans meent het SG-bestuur, dat er weer eens wat anders moet worden gedaan. Het wordt de Warande, gelegen in de buurt van het „Schoolbuitenhuis", waar ieder jaar de leerlingen uit de hoogste klassen van de lagere scho len in Schiedam een week doorbren gen. Het recreatiecentrum omvat naast een modern openluchtbad, een grote roei- en kanovjjver en een kinder speeltuin met talrijke attracties. De Warande ligt In een bos en duinge bied, waar de kinderen naar harte lust kunnen spelen. De dagtochten worden drie dagen per week gehouden in de derde en vierde week van juli op maandag 19, woensdag 21 en vrijdag 23 juli; maandag 26, woensdag 28 en vrijdag 30 juli. Voor 12.30 kunnen de kinderen drie dagen de stad uit; in deze prijs zijn reiskosien, melk, versnaperingen en toezicht begrepen, "s Morgens vroeg vertrekt men met bussen vanaf het podium in de Plan tage en 's avonds tegen etenstijd ko men de kinderen terug. Dit alles staat In de folders, die de Schiedamse Gemeenschap heeft la ten verspreiden. Op de achterkant van de folders staat: Geen ogenblik verveling met de dagtochten naar de Warande in Oosterhout. De Vlaardingse recherche heeft dinsdagavond drie jongen van elf. negen en vijftien jaar aangehouden. Z(j hadden tiidens de pinksterdagen ingebroken by de kantine op het Zwaluwenterrein in het park 't Nieu- welant. Op het terrein van de watertoren in het Oranjepark vont" de politie dinsdag een grote hoeveelheid snoep goed en drank. De goederen zijn in veiligheid gebracht. Toen de jongens dinsdagavond naar hun buit gingen kijken, werden zij gepakt. De politie vermoedt, dat ook nog een paar an dere diefstallen aan het licht zullen komen. (Van een onzer verslaggevers) Op de Flores de Viifdelaan in Vlaardingen reed dinsdagmiddag de 26-jarige J. R. tegen de achterzijde van de wagen van 29-jarige W. van •t O. O. sorteerde voor om linksaf te gaan en bracht zijn auto to t stil stand. R. lette kennelijk niet genoeg op. Er waren geen persoonlijke on gelukken, de schade was vrij groot. MAASSLUIS —Aan de Vlaarding- se Dijk, even voorbij de overweg b(j Boonersiuis werd zondag brand ontdekt. De vrijwillige brandweer van aassluis ruktMe uit; er bleek nabij de vroegere vuilverbranding een party afval en houtkrullen te branden. De brandweer o.l.v. brandmees ter A. .Brijs wist met een nevel spuit het vuur snel tè blussen, waardoor erger werd voorkomen, want op een terrein ernaast lagen grote voorraden stalen pijpen, die met een bitumen laag bedekt waren. (Van een onzer verslaggevers) De 75-jarige B. C. Houberg uit Den Haag is zondagmiddag aangereden door een tram van, lijn 16, toen hij zonder op het tramverkeer te letten tussen twee abri's de trambaan op het Stationsplein opliep. Hij is met een hoofdwond naar het ziekenhuis Dijkzigt gebracht. Het tramverkeer ondervond ongeveer 25 minuten ver traging. (Van een onzer verslaggevers) De zestienjarige scholier S. Hane- veer uit de Schietbaaniaan in Rot terdam is zaterdagmiddag overleden, nadat hy tijdens het zwemmen in het Sportfondsenbad aan de Van Maanenstraat onwel was geworden. Aan het eind van het bad greep hy zich nog boven water vast, maar liet direct daarop los en verdween onder water. Hfj werd onmiddellyk opgehaald, maar personeel van de geneeskundi ge dienst slaagde er niet in de le vens geesten weer op te wekken. Het ziet er naar uit dat er bij een aanhoudend gunstige conjunc tuur de komende tijd geen veran dering in dit beeld zal komen. Alleen een snelle groei van steden en dorpen in dit gebied zal de be drijven In staat kunnen stellen hun personeelsbezetting op peil te hou den. Ook in de maand mei werd de vraag naar arbeidskrachten weer wat groter: het aantal steeg van 4089 tot 4135. Het aantal vacatures voor vrou welijke arbeidskrachten steeg van 824 tot 946. De vraag naar arbeidskrachten werd vooral vergroot door de che mische industrie en door de toene mende behoefte aan niet-varend ver- keerspersoneei en kantoorpersoneel. De cijfers van het arbeidsbureau la ten een flinke achteruitgang zien (135) in het aantal aanvragen van de metaalindustrie. Het gaat hier echter grotendeels om eer: administratief verschil: een aantal achterhaalde aanvragen werd na controle afge voerd. De voorspoedige ontwikkeling van de chemische industrie in het Euro poort- en Botiekgebied begint al een duidelijke invloed te krijgen op de arbeidsmarkt. Het Amerikaanse con cern ICI zal in de zomer van 1966 drie nieuwe fabrieken openen, waar voor het de huidige personeelsbezet ting met ongeveer 500 man zal moe ien uitbreiden. ICI hoopt die grote wervingsactie binnen een jaar rond te hebben. Het gaat om operators van het ni veau scheepswerktuigkundigen VD tot A-diploma, tekenaars tot h.t.s.- niveau, meet- en regeltechnici en personeel voor de onderhoudsdienst, zoals bankwerkers, lassers, püplei- dingpersoneel en ongeschoolden De vraag naar grondwerkers nam in de maand mei verder toe doordat een begin is gemaakt met het op werpen van terpen en de aanleg van wegen voor de tanks van de raffina derij van British Petroleum in Euro poort. In september zal de Cement fabriek Rozenburg de produktie be ginnen. Het is een sterk geautomati seerd bedrijf, dat met een kleine per soneelsbezetting kan gaan draaien. Naar schatting zal de totale aan- «angsbezetting niet groter zijn dan 35 40 man. De werkloosheid, die toch al bij zonder klein was, nam in mei nog iets verder af. Eind mei stonden 94 mannen en 26 vrouwen ais werkloos ingeschreven. Eind april waren de cijfers 100 en 33. Bij de mannen wa ren 62 van de 94 slechts ingeschreven ornaat zij van werkgever wiiden ver anderen, De overige werkzoekenden behoorden tot de categorie minder geschikten. Seizoenwerkloosheid kwam in het geheel niet voor. In totaal was slechts 021 percent van de mannelijke beroepsbevolking zonder werk. Ais de examentijd voorbij is zal binnenkort een vrij snelle groei van het aanbod van jeugdige arbeids krachten optreden. Het gewestelijk arbeidsbureau organiseert op het ogenblik een serie voorlichtingsavon den voor de hoogste klassen van technische scholen en mulos, die be vredigende resultaten afwerpen. Het biykt dikwyis mogelijk de scholleren een eind op weg te helpen by het be palen van hun beroepsvoorkeur. Het gaat om twee categorieën getrouwde vrouwen: de jonggehuw den zonder kinderen, die in het huishouden geen complete levens- vulling vinden en de vrouwen van middelbare leeftijd met grote of vol wassen kinderen. Het is begrijpelijk, dat het be drijfsleven enigszins gereserveerd tegenover het in dienst nemen van deze werkneemsters staat; getrouw de vrouwen willen bij voorkeur niet de volledige tijd werken. Ze willen liever een baan voor halve dagen of voor een paar dagen in de week. Dat brengt voor de bedrijven com plicaties met zich mee Oudere vrouwen hebben dikwijls een vrij grondige bijscholing nodig, voor zij met succes in het geheel van een bedrijf kunnen worden ingepast. De heer Hoogcarspel vindt het niettemin wonderlijk, dat de direc ties bij het huidige grote tekort aan (ook vrouwelijke) arbeidskrach ten, niet meer moeite doen om hun voorwaarden aan te passen aan de eisen van de getrouwde vrouw. Een ander verschijnsel, waarop de bedrijven zich volgens de GAB-di- recteur moeten voorbereiden, is de toenemende belangstelling van meis jes voor technische beroepen. Op de voorlichtingsavonden, dlc het ar beidsbureau geeft voor scholieren komt het vrij regelmatig voor, dat meisjes zowel aanleg als interesse tonen voor een technische functie. Zo was er enige tijd geleden een uiulo-leerlinge met aanleg voor wis kunde, die men heeft geadviseerd zich te richten op de computertech niek. Een ander meisje had haar zin nen gezet op een technische baan in een fabriek. De directie van een bedrijf, die hierover werd benaderd vond het een moeilijke beslissing om een meisje als enige in een typische mannensfeer te laten werken. Er werd een compromisoplossing ge vonden: de sollicitante kreeg een functie op de tekenkamer. Enkele jaren geleden meldde een meisje zich aan voor de technische school in Schiedam. Na lang over wegen heeft de directeur de aan vraag moeten afwijzen, louter en al leen uit de overweging, dat de accommodatie van de school (was lokalen, omkleedruimten) er niet op berekend waren. Incidentele verschijnselen, die vol gens de heer Hoogcarspel best eens de voorboden zoudeh kunnen zijn van een nieuwe ontwikkeling. (Van een onzer verslaggevers) De bijzondere ledenvergadering van de Viaardingse coöperatie De Vooriooper heeft dinsdagavond met algemene stemmen besloten mee te werken aan een fusie tussen De Vooriooper en de Schiedamse coöpe ratie Door Eendracht Sterk. Wanneer de leden van DES op 21 juni eenzelfde besluit nemen, zullen de twee coöperaties op 12 september van dit jaar de CO-OP Nieuwe Wa terweg vormen. Daarin zullen dan ook enkele honderden Maassluise co- operatoren worden opgenomen. Het principebesluit tot de fusie is al eerder genomen. De Vooriooper en DES werken dan ook al geruime tijd nauw samen. illll SCHIEDAM vraagt voor spoedige indienst treding Voor deze functie komen in aanmerking tekenaars - con structeur met diploma U.T. S. Werktuigbouw of gelijkwaar dige opleiding. Gegadigden,die ervaring heb ben op één der volgende ter reinen, genieten de voorkeur: o. algemene machineconstrue- ties b, constructiewerk c, pijpleidingen d, drukvaten en de berekening daarvan. Enige kennis van de moderne talen is zeer gewenst. Eigenhandig (niet met ball point) geschreven sollicitaties te richten tot bovengenoemde maatschappij, postbus 22, Schiedam. Voor het maken van een afspraak vooreen persoon lijk onderhoud kunt U zich te lefonisch met ons inverbïnding stellen: telefoon (010) 269200, toestel 3072. r

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1