(19) vertelt zijn evaringen aan Het Vrije Volk Natuur en vrije tijd in kleine rivièrahai Gemeenteraadsleden hebben kritiek op bouwprogramma" DOR steelt show Avondvierdaagse ƒ1.75 Toeschouwers houden gewonde uit de wind EEN METEROPNEMER- INCASSEERBER O Politie blust brand bij sodafabriek ABC-tjes ZAAIERS Scholieren gaan iveer werken in vakantie Rapport over brandweerkazerne Mr. M. J. M: van Kinderen opent sobere expositie 5!) Vulmachine Andere sfeer Etiketteur Mannenwerk WISbELKUERhEJN Doktersdiensten Ze zijn goed... SCHIEDftMSE BALLETSCHOOL plaats zelees ze ;SGHfEDAMS£^ l WAAIERTJES I HET VRIJE VOLK ZATERDAG 19 JUNI 1965 De zomer staat voor te deur en daarmee beidsbureau, waar men geschikt vakantie- begint ook weer de vakantieperiode. Jongelui, werk voor hen zoekt en ook controleert of ze die weken lang niet naar school gaan, trek- geen ander werk doen, dat ze in feite mogen ken er op uit. Soms met vader en moeder, verrichten. maar zeer vaak op eigen De periode, waarin jongens en meisjes el- I gelegenheid, waarbij zij kaar om het hardst het „fijne vakantiewerk hun vakantie ïn binnen- met goede verdiensten" betwisten breekt j en buitenland bekostigen weer aan. Daarom iaten wij een van die dui- uit geld, dat zij,hebben zenden jongelui zijn ervaringen beschrijven. PAGINA 1 verdiend met vakantie werk. Leerlingen van techni sche scholen, ulo en hbs De naam van deze 19-jarige student is Puck Wagenaar van de Loeffstraat te Schiedam, die geld wil verdienen om straks te kunnen deelnemen aan de SG-uitwisseling met de worden opgenomen in het Engelse stad Neath in Wales. J arbeidsproces en verrich- Tijdens de pinkstervakantie werkte hij bij *,er> on^er de meest uit- een distilleerderij. Over enkele weken gaat eenlopende omstandighe- hij ais werkstudent met de Nieuw Amster- den vaak afmattend werk. De werkzaam- dam naar Amerika in de functie van bedien- heden kunnen meestal worden gerangschikt de Algemene Dienst. „De gagae" zegt hij, „is onder die van een ongeschoolde. Zeker is dit niet erg hoog, het werk daarentegen zwaar, her. geva, wanneer de jongelui zich niet te- maar zo krijg je ook nog eens de kans iets te voren hebben gemeld bij een gewestelijk ar- zien van de wereld 55 (Van een onzer verslaggevers) 'Eigenlijk vind je, dat je je zelf bedriegt, wanneer je voor vakantiewerk hebt gesolliciteerd en men je daarvoor aanneemt. Want je denkt aan de vele vrije tijd, waar je de laatste weken voor de vakantie zo naar verlangt. Je had erop gerekend die zee van vrije tijd door te brengen met het maken van dagtocht jes, zwemmen en lekker uitrusten. Maar nee hoor, daar komt niets van. Eerst moet je 'n paar weken allerlei karweitjes ver richten en daarna pas kan je met het verdiende geld gaan ge nieten van een prettige vakantie. Nieuwe opzet SEEDERS DE POCKETS VAN DE ARBEIDERSPERS Door EENVOUD, VEILIGHEID, BETROUWBAARHEID en ZUINIGHEID de EXTRA POPULAIRE BROMFIETS N.V. v.a. GEMEENTE SCHIEDAM "O.l.v. CARLIX STJTTORP Geb. „Irene", Nieuwe Haven 155, woensdag middag en zaterdagmiddag voor jongens en meisjes v.a. 4 jaar. In Wijkgebouw Niemvland, Dr. Wibautplein 129, donderdagavond voor ouderen en ge huwde dames. Inlichtingen: FRANS HALSPLEIN 31 B, Telefoon 25 26 32. Elke dag krijg je meer voldoening... Zo begint Puck Wagenaar, een 19- jarige jongeman uit Schiedam (don ker haar en bruine ogen) zijn relaas over het vakantiewerk, dat hij vorig jaar heeft verricht in een distilleer derij. Puck ziet het niet zo erg somber in, maar duidelijk blijkt uit zijn verhaal, dat de jongens en meisjes, die geld voor de vakantie, nieuwe scooter of bromfiets willen verdienen, even moe ten 'doorbyten'. Wanneer die eerste moeilijke dagen voorbij zijn gaat liet meestal wel en zijn die paar weken zo om. Puck Wagenaar vertelt hierover: 'Ben je eenmaal als werkstudent in het arbeidsproces opgenomen, dan krijg je elke dag meer 'voldoening van je werk en prestaties, al moet ik zeg gen. dat je af en toe met weemoed denkt aan je vrienden, die niet wer ken en zich volop met hun hobby's kunnen bezighouden.' Weemoed die echter piaats maakt voor de belangstelling in het bedrijf, waar de jongens of het meisje te werk wordt gesteid. Puck vervolgt: Ik heb dus in de Pinkstervakantie al gedurende' een week vakantiewerk verricht. Niet om al voor mijn reis te sparen, maar al leen om over wat extra 2akgeld te kunnen beschikken, want als scholier krijg je nu eenmaal niet zo veel zak geld.' Die week werkte Puck bij een Schiedamse distilleerderij. Hij ver telt: 'De eerste dag werd ik aan de vul machine gezet. Je voelt je echt een beetje omcennig, wanneer 't werk je voorgedaan wordt. Al lijkt het vul len van flessen nog zo eenvoudig, je vraagt je toch af of het niet kan mislopen wanneer je straks aan je lot overgelaten wordt en het werk al leen moet doen. Maar alles gaat echter heel goed. Net gaat altijd goed. Je krijgt na een tijdje zelfs vaardigheid in het werk. Zelfs kreeg ik een compliment van de chef, die kwam kijken. Ook de di recteur van het bedrijf kwam belang stellend even naast me staan, vroeg me over mijn studie en wijdde uitvoe rig uit over het distillateursberoep. De onderlinge verhouding tussen het personeel en de directie was daar erg collegiaal. Je krijgt door vakantie werk ook een betere kijk op de rela tie tussen directie en personeel. Mijn mening hierover wijzigde zich door deze indrukken sterk. Puck maakte vervolgens een verge lijking tussen de sfeer in deze distil leerderij en een groot bedrijf, waar hij vorig jaar als werkstudent enige we ken zijn intrede deed en er enige we ken bleef werkn. Over het grote bedrijf zegt hij: "Van roilegialiteit was daar niet veel waar te nemen, 's Morgens stempelde ik mijn kaart af en ik zette me aan het werk. Er was niemand, die zich om me bekommerde, zoiang ik m'n werk goed deed. Als ik 's avonds weer afstempelde had ik mijn superieuren de hele dag niet gezien, behalve wanneer ik toe vallig eens een fout maakte. Dan wist iedereen je ineens te vinden. Maar, aldus Puck Wagenaar. 'in die distilleerderij, waar hooguit tien man fabriekspersonee! was, werkte ik heel prettig. Alles ging er gemoede lijk. Er was tijd om af en toe even uit te rusten en een sigaret te ro ken. Ik vjnd dat je in een kiein be drijf als gewoon mens wordt behan deld, maar in een groot bedrijf ben je 'een nummer'. De tweede dag voelde Puck zich al helemaal thuis in het bedrijf. Omdat ik Se vorige dag geruime tijd echter de. vulmachine had gestaan, kreeg ik van de chef een gemakkelijk karwei tje te doen, waar ik bij kon gaan. zitten. Ik moest etiketten op mon- sterfiesjes plakken. Een vrü eentonig werk, maar met de 'arbeidsvitaminen" best om uit te houden. Was ik 's morgens etiketteur, des middags moest ik als bijrijder funge ren. Met de auto ging het naar de Nederlandse Spoorwegen waar bestel lingen werden afgeleverd, die verder per trein worden verzonden. Tot mijn verwondering zag ik daar enige h.b.s.*ers uit tnija klas, die he vig transpirerend (het zweet stond hun op het vooorhoofd) grote zware kisten liepen te versjouwen. Bijrijder zijn is fijn werk, zolang je naast de chauffeur mag zitten, maar wanneer het op laden en lossen aan komt moet je je toch wel een poosje schrap zetten.' De laatste drie dagen deed Puck Wagenaar weer ander werk. Hij stond achter de spoelmachine. 'Echt zwaar mannenwerk, dat door de zoon van de directeur werd ver richt omdat de spoeler ziek was. Maar toen deze een spiertje verrekte moest ik dit werk overnemen. Het be stond uit het deponeren van vuile (ook vieze) flessen in de voorzijde van een weekmachine met heet wa ter. Wanner ze er aan de achterkant weer uitkwamen moesten ze in een andere machine helemaal schoon ge spoeld worden. Net klinkt misschien gek. maar ik was echt tevreden over mijn werk als ik de vuile fles van zo even mooi en schoon zag worden. Voldaan kon ik aan het eind van de week mijn loonzakje in ontvangst nemen. Ik was vermoeid, maar het schonk me veel voldoening dat de directeur me vertelde, dat ik meege holpen had het bedrijf door een moeilijke periode (met een aantal zieken) te brengen. Als blijk van waardering kreeg ik van hem nog een extra beloning: enige flessen ge distilleerd. Over enkele weken gaat Puck Wa genaar weer aan de slag. 'Nu zie ik er al weer tegenop, maar ach, het zal wel meevallen. Eerst ga ik bij de glas fabrieken in continudienst, op de sor- teerafdeling. Daar moet ik om zes uur 's morgens beginnen en daarna ga ik als werkstudent met de Nieuw Am sterdam naar Amerika. Zoals gezegd de gage is niet hoog, maar ik krijg de kans om iets van de wereld te zien. En na dit alles ga ik fijn met de uit- wisseiingsgroep van de Schiedamse Gemeenschap naar Engeland.' Van een onzer verslaggevers) Schiedams wethouder van Cultu rele Zaken, mr. M. J- M- van Kinde ren, heeft in een tot kleine „Rivièra hai" omgetoverde Korenbeurs aan de Lange Haven te Schiedam, vrij dagavond in tegenwoordigheid van de commissaris van politie, de heer K. Riipma, enkele gemeenteraads leden cn andere Schiedamse nota- (Van een onzer verslaggevers) De bemanning van een sur veillancewagen van de Schie damse politie heeft vrijdag avond om tien uur zeer waar schijnlijk voorkomen, dat een brand b(j N.V. Sodafabriek v.h. Dury Se Hammes aan de Makkerstraat 1 te Schiedam zich verder heeft uitgebreid, f De politieagenten slaagden er- in het vuur te blussen, zodat f de brandweer geen dienst be- i hoefde te doen. De brand ontstond In een t ton teer bij de sodsopslagplaats en zou zeker ook de fabriek»- gebouwen hebben aangetast indien men het niet tijdig ont- f dekt had. Nu was de schade f slechts zeer gering. Engels pond 10.06*10,065 Amerik, dollar 3.604—3,601 Franse frank 73,554—73,601 Belgische frank 7,265— 7,261 Zwitserse frank 83,21483,264 Zweedse kroon 69,85 69,90 Duitse mark 90,11 90,16 Deense kroon 52,00452,054 Noorse kroon - 50,37 50,42 Canada 3,3253,334 Italiaanse lire 57,704—57,754 Oostenr. schilling 13,97113,981 Escudo's 12,55112,561 Van vrijdagavond tot maandag morgen zullen de volgende artsen dienst doen: dr W H F Meijer, Swam- merdamsingel 43, tel 269696: dr F Jungerius, Jac Catalaan 8, tel 267355; dr A Q C Klomp, Jul v Stolbergstr. 3, tel 269952; dr P Kuij, Noordeinde 5 tel 265282; apotheek van Westen dorp, Parkweg 207, tel 267674. (Var. een onzer verslaggevers) De Schiedamse gemeenteraadsleden, drs. .1. H. Simons (pvdal en de heer H. W. Metaal (kvpi hebben kritiek op het onlangs gepubliceerde pro gramma voor de bouw van een nieuwe brandweerkazerne in het centrum van Schiedam. Onder verwijzing naar de raadsver gadering van 22 februari 1965, waar burgemeester en wethouders hebben toegezegd, dat het programma van eisen voor de bouw van de nieuwe kazerne annex smederij aan de raads leden zou worden toegezonden, wat inmiddels is gebeurd, stellen beide ge meenteraadsleden, dat zij dit pro gramma niet volledig achten. Er wordt in het bouwprogramma niet duidelijk aangegeven voor Welke capaciteit men wil,bouwen en of men nog met de mogelijkheid tot toekom stige vergroting van de capaciteit re kening wil houden. Voorts ontbreekt er volgens de ge meenteraadsleden een overzicht van de eisen, die op grond van de in het basisprogramma (of gemeenschappe lijk rapport) vastgelegde beslissingen aan de brandweerkazerne moeten worden gesteid. Er blijkt ook niet uit welke ruim ten er nodig zijn. hoe ongeveer de af metingen van die ruimten moeten zijn en welke verdere eisen (b.v. vloer belasting. sanitair, verwarming enz.) aan deze ruimten moeten worden ge steld. Ook is niet duidelijk of het aan tal uitritten voldoende is en of het beschikbare binnenterrein de ge wenste afmeting heeft. Ook is niet aangegeven aan welke eisen de smederij moet voldoen en waarom deze met de brandweerkazer ne moet worden gecombineerd. Beide gemeenteraadsleden stellen het bestuurscollege de volgende vra gen: Is het college bereid, gelet op het bovenstaande een meer met een basisprogramma en een programma van eisen overeenkomend stuk te overleggen, zodat de gemeenteraads leden zich een beter oordeel kunnen vormen over het bedoelde project? Tevens vragen zij of het college be reid is bH het overleggen van genoem de stukken bijzondere aandacht te schenken aan.de samenwerking met andere diensten en/of afdelingen van de gemeente en mogelijke coördinatie in Kijnmondvcrbanri. Een poging van drie Tsjechten om in de nacht van donderdag op vrijdag met een kraanwagen naar Beieren te ontsnappen ,is volgens de Beierse politie mislukt. Een van het drietal is vermoedelijk bij zijn vlucht, poging gedood. Vrijdag zijn in Jackson opnieuw 300 personen, het merendeel negers, gearresteerd, waardoor het totale aantal arrestaties tijdens de nu vijf dagen durende arrestaties tot 858 is gestegen. (Van. een onzer verslaggevers) 'Bale, bale wei, kiekerekiki, hoi, hoi, Zo ongeveer konk de yell van de WKR-avondvierdaagselopers vrijdagavond over de Maasboulevard te Schie dam, waar 1587 deelnemers na tien of vijftien kilometer de felle zuidwester storm te hebben getrotseerd van start gingen voor de triomfale intocht. Voorafgegaan door de muziekkorp sen St.-Ambrosius. Harpe Davids en de drumband van de gymnastiekver eniging DOK trokken de wandelaars de stad in. Fier droegen meisjes en jongens de vaandels, waarbij ze af en toe moeite hadden hun evenwicht te bewaren, zo sterk was de wind. Getooid met bloemen, hulde voor hun prestatie, legden ze het laatste traject naar gebouw Irene aan de Nieuwe Haven af. Voorop St.-Ambro sius met roffelende trommels, daar achter tVSV de Wandelvrienden, het Rode Kruis en vervolgens Finlandia, Prinses Ireneschool en de in blauw witte uniformen gestoken CTS'ers. De show van deze 19e avondvier daagse werd gestolen door de 200 leden van de DOK-gymnastiekvereni- ging. Voorop in een strak ritme lo pend vier fiere vaandeldraagsters en cïe drumband, daarachter de keurig in de pas iopende kleuters met bloemen. WSV De Trekvogels. Wilhelmina- school. Prins Bernhardschooi. de drumband van Harpe Davids volgden en niet te vergeten de wandelsport vereniging Schiedam-Zuid, De turn vereniging Juliana en WSV De Tip pelaars sloten de rij. Via Schiedam-Zuid ging het naar de Warande en zo naar de achter kant van gebouw Irene. De eerste vierdaagse was ten einde. Van de 1610 deelnemers vielen er 23 uit. Onder de wandelaars bevonden zich 298 individuele lopers. Aan 826 wandelaars, die de mars voor het eerst meeliepen werd bij het bereiken van de finish een bronzen kruis uitgereikt. En zilveren kruis zal voortaan de borst sieren van 86 sportlieden, omdat zij de tocht vijf maal achtereen volbrachten. Goud was weggelegd voor 10 wan delaars, die de avondvierdaagse voor de tiende maal volbrachten. beien de tentoonstelling „Natuur en vrije tijd" geopend. Tevens luidde de wethouder daar mee de feestweek in, die de Schie damse Gemeenschap deze zomer or ganiseert. Voordat de bezoekers arriveerden weerkaatsten tegen de historische gevels van de pittoreske Lange Ha ven de klanken van een carrillon. Terwijl de felle, soms tot een harde storm aanwakkerende wind het ver blijf buiten bijzonder onaangenaam maakte, zat achter een geei-gekleur- de beiaard op een rode vrachtwagen stadsbeaardier Cor Don in colbert.— Drie kwartier iang speelde hij vro lijke wijsjes, waarvan de klanken door de wind ver droegen en zelfs aan het begin van de haven hoor baar waren. Omstreeks acht uur verscheen de wethouder, die in zijn openingstoe spraak even herinnerde aan de vroe gere festiviteiten van de Schiedamse Gemeenschap en daarbij tot de con clusie kwam, dat er een grote ka rakterverandering kan worden ge constateerd bij deze nieuwe SG- feestweek. Mr. Van Kinderen was het met deze nieuwe opzet eens en bracht de organisatoren aside voor het feit, dat z(j de traditionele vormen van deze jaarlijkse SG-evenementer» hebben durven doorbreken- Alle lof had hij voor het werk, dat men bij het inrichten van de expositie In de Korenbeurs had verricht en sprak tenslotte de hoop uit, dat het be zoek aan deze tentoonstelling de or ganisatoren vreugde mag verschaf fen. Rechts van de ingang heeft de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Tuinbouw een stand voor bloemen en planten ingericht. Men kan hier zien wat bloemschikken is en verder kennis nemen van de activiteiten door middel van dia's. Ook de Vogelbond is vertegen woordigd, Middenin staat een grote volière met prachtige tropische vo gels. In de hoek treft men een stand aan van de Tekenclub De Studie vrienden, waar aquarellen, tekenin gen en schilderijen worden geëxpo seerd, Ingenieus aangebrachte aqua ria geven een beeld van de activitei ten van de vereniging-Natuurgenot in huis. De aquaria rusten op tafels en schragen, waartegen rieten mat ten zijn geplaatst- Op plaatsen waar een aquarium staat heeft men de vorm van de „bak"* precies uitgesne den. „Natuur en vrije tijd" is een sobe re tentoonstelling, waar echter op duidelijke manier wordt getoond hoe men zyn vrije tijd kan besteden Een en ander wordt nog eens verduide lijkt door een „huiskamer", waarin zowel bloembakken, een volière en een aquarium zijn geplaatst, zonder dat de sfeer wordt veratoord. dié Iedere boefc^rtmfceJ teelt se Pro Attractieve financierfngs- en ve rzekeringsmoge I i j kheden Voortreffelijke service AUrpiVLOBIEL BE DRIÜF - GARAGE bromfiets verkoop en -service te SCHIEDAM Sin t-Liduin as traaf 52' Parkweg"* 201 205 Swammerdamsingel 25 tel, (010) 264500 (Van een onzer verslaggevers) Op de Broersvest te Schiedam, waar vrijdagavond omstreeks kwart voor elf de 38-jarige bestuurder van een bromfiets, de heer H. J. van V. uit Schiedam, een zeer ernstige hoofdwond opliep bij een aanrijding met een voetga-ngster. de 50-iarige me.i. G. H. uit Schiedam, heeft een politie-agent een ongewoon verzoek gedaan. Hij vroeg de enkele tientallen toe schouwers b(j het ongel'. in plaats van een eerbiedige afstand tc bewa ren, een dichte kring te vormen rondom de gewonde op straat lig gende voetgangster, zodat de felle rukwinden, waarmee de zuidwester storm gepaard ging, geen vat op haar konden krijgen. Dit gebeurde bij de komst van de ziekenauto, die eerst de zwaargewon de bromfietser naar de Dr. Nolet- stichting vervoerde en vervolgens te rugkeerde om het tweede slachtoffer te halen. Mej. H„ die bü het ongeluk een hoofdwond en een zware hersen schudding opliep, heeft zeker een kwartier lang, weliswaar goed inge pakt met dekens en een wollen plaid, op straat in de koude wind gelegen, totdat de ziekenauto voor de tweede maai arriveerde. Het ongeluk gebeurde op het rij wielpad tussen de Kortesingelstraat en het Emmaplantsoen. De bromfiet ser. wiens Turkse duopassagier met de schik vrijkwam, reed in de rich ting van het Emmapianteoen, toen hij bemerkte, dat er een vrouw op het rijwielpad liep De heer Van V gaf bij nadering lichtsignalen en gebruikte zijn fietsbel, waarvan mej H. kennelijk schrok. Zij aarzelde en liep even heen en weer. Dit werd dr bromfietser noodlottig. Hij trachtte dé YOétg*n-g*t*r té ontwijken, wat niet meer gelukte. De heer Van' V. sloeg over de kop en kwam met zijn hoofd op straat terecht. DE TECHNISCHE BEDRIJVEN DER GEMEENTE SCHIEDAM vragen: Leeftijd tot 30 jaar. In aanmerking komen zij, die een goede gezondheid genieten en goed met publiek kunnen omgaan. Salaris van f 417,— tot- 569,— bruto per maand. Aanstelling boven het minimum is mogelijk. Mancogeld 13,per maand; bovendien vanaf 23 jaar een. huurcompens&tie van 35,90 per maand. Vakantietoeslag 4 '7. per jaar. Vijfdaagse werkweek. De A.O.W.-premie is voor rekening van de bedrijven. Een sollicitatiebrief met gegevens over schooloplei ding, ervaring. leeftijd en referent-ies kunt XJ zenden aan de Directeur van de Technische Bedrijven, Post bus 79, Schiedam. LOENDERSLOOT, kasten, 20 verschillende I-, 2-, 3-deurs- kasten uit voorraad leverbaar. Mariastraat 43. Schiedam, te!. 264779. Gevraagd WERKSTER, tevens kantinejuffrouw. Coop. Inkoopver. „RE.O." u.a., Kommiezenlaaji 2, Schiedam (Spaansepolder). Kapsalon Helens, de salon voor de betere FEKMANEN'I stroomloos voor teder naat geschikt I 1,50 Heiene tieöe permanent de meest ideale natuurlijke permanent 10 Gratis halen en brengen per luxe auto voor permanent Kapsalon Hêltae, Rem brandt laan 22. Schiedam tel 267170. f 1.00 reductie op deze adv Coop. Inkoopver, „R.E.O." Alles op gemakkelijke beta ling vanaf f 1,— per week. GOEDERENHANDEL Fa. A Schilperoord en Zn- Tuln- laan 40 Schiedam u.a. vraagt voor spoedige in diensttreding een CHAUF-1 Voor uw WISSELBAND N.V., Schiè- dam. Raam 26, telef. 268351 (dag. geopend van i uur 's middags tot '8 avonds half acht; zaterdags van 9-5 uur). Nieuwe en gebruikte auto banden, alle merken. Mon teren, repareren- opsnijden, balanceren. Oude banden i hoge inrtiilwaarde. FEUR en een bijrijder. Solli citaties mondeling. Kommie- zenlaan 2, Schiedam (Spaan sepolder). PASFOTO'S na tuurlijk naar fotohandel K. v. Vuuren. Hocgstr, 106, Schiedam. In spoedgevallen desgewenst in 1 uur klaar.

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1