,,We moeten naar stille stem van kunst luisteren Politie let op 50 km Morgen, 1 september 1965 deze tijd Hoogstraat 117 nieuwste radio- en televisietoestellen gasfornuizen en gaskookplaten TAXI ?/T\ EUROTAX Burgemeester H. Roelfsema onthult bronzen Pegasus heropenen wir onze totaal aan aangepaste verkoopruimte U vindt daar een keur van apparaten w.o. Hoogstraat 117 Telefoon 266603 Hoofdstraat 185-189 Telefoon 268387— m Auto in sloot Olie maakt wegdek glad Brommer door auto gegrepen SVC gaat weer van start Hennes-I) VS recipieerde STARING... FEESTELIJKHEID iSCHSEOAfóSEi ZAAIERTJES HET VRIJE VOLK DINSDAG 31 AUGUSTUS 1965 PAGINA 1 S W Hond steekt over - bromfietser valt direkt - /eURÓTAXJ of straks -*- 5'*» TELEFOON (Van een onzer verslaggevers) „Het beeld van Pegasus is het Gijzense eiland in de ver stedelijking van Schiedam-WestBurgemeester H. Roelf sema van Schiedam zei dit maandagmiddag aan het slot van een toespraak, die hij in aamvezigheid van enkele ivethou- ders, kunstenaars en vertegemvoordigers van het onderwijs hield in de Willem de Zwijger-ulo aan de Sl.-Liduinastraat, waar hij enkele ogenblikken later de door de Enschedese beeldhouwer Gooitzen de Jong ontworpen sculptuur Pegasus onthulde. De 33-jarige, zeer talentvolle, Gooitzen de Jong met echtge note, de heer Paalman en vele vele anderen luisterden met grote aandacht naar de ma gistraat, die op gevoelige wijze de beteeknis van de bronzen plastiek schetste. (Van een onzer verslaggevers) De 29-jarige bestuurder van een bromfiets, de heer J. W. uit Schie dam viel maandagmiddag op het rijwielpad var; de Burg. Kanppert- iaan te Schiedam, toen ter hoogte van he-, St. Jacobsg asthuis een hondje plotseling hc: tietspad opren de en door de bromfietser werd ge grepen De heei' W„ die de aanrij ding niet meer kon voorkomen, liep schaafwonden aan zijn benen op. Zijn kostuum en de bromfiets wer den ernstig beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) Een auto, bestuurd door de heer J. van D. uit Den Haag, is maan dagmiddag omstreeks 3 uur op de Harreweg te Schiedam (Kethel) by het uitwijken voor een wielrijder in een sloot terecht gekomen. Een 44-jarige medeinzlttende, de heer H. van D. uit Den Haag, raak te bij het onveluk met zijn hoofd de voorruit en kneusde het beentje van zijn neus. De GG en GD heeft het slachtoffer ter plaatse behandeld De auto kwam uit dc richting Noordeinde. In een flauwe bocht moes tde bestuurder plotseling naar rechts uitwijken voor een naar links komende wielrijder, waarbij de auto de berm raakte. De bestuurder ver loor de macht over het stuur en de autc reed de sloot in. De wagen werd ernstig beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) Opnieuw moest maandag dc ge meentelijke reinigingsdienst van Schiedam uitrukken, om zand te strooien op een oliespoor. Een vrachtwagen van het expeditiebedrijf van Gend en Loos vervoerde een vat dieselolie, dat in de Korte Sin gelstraat plotseling omviel. De chauffeur, de 36-jarige G. v*. d. S„ uit Schiedam mekrte niet hoe de olie op straat drupte en reed door. Zowel in de Korteslngelstraat, Mar conistraat, van Swindenstraat en Celsiusstraat werd het wegdek ver ontreinigd. Snel optreden van de reinigingsdienst voorkwam ongeluk ken. (Van een onzer verslaggevers) De zestienjarige scholier J. V. uit Rotterdam, is maandag middag met een hersenschudding en schaafwon den aan hoofd en benen opgenomen in het Schiedamse gemeentezieken huis. nadat hij op 'het kruispunt Rot- terdamsedijk-Van Deventerstraat te Schiedam was gegrepen door een auto. De bestuurder van deze wa gen, de heer E. W. uit Amsterdam, sloeg links af en gaf geen voorrang aan de recht door rijdende bromfiet ser. Advertentie I.M. A" - Ai jL De leden van de Schiedamse Vol leybal Club zijn weer begonnen met df training ais voorbereiding van het competitie-seizoen '65'66, dat media oktober aanvangt. SVC komt ditmaal zowel met zijn le damesteam als met het le heren team uit in de districts-overgangs- klasse, waarin ook sterke ploegen uit Den Haag. Delft. Rotterdam en Dor drecht uitkomen. De overige teams spelen in de le. 2e en 3e klassen van de afd. Rotterdam. Dames on heren, jongens en meis- je? vanr;f 12 jaar en met belang stelling voor volleybal, kunnen in lichtingen verkrijgen in de trainings- zaal, Thomas a Kempisstraat Schie dam en wel maandag- en vrijdag avond tussen 6.30 en 22.30. -■ui het W>ld er -ik danrls burgemeester, de heer H. Roelf- niet. Er moest een stok aan te pas €l beeld Pegasus door Schje"sema- Gemakkeiy was het „karwei" komen voor het zeüdoek van het 1 beeld gleed. (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse politie oefent de laatste tijd een strenge controle uit op de naleving van de maximum snelheid. Vooral op de Burg. Kanp- pertiaan, Kotterdamsedijk en Burg. van Haarenlaan wordt vaak te snel gereden. Tijdens een controle met elektrische apparatuur op de Burg. van Haarenlaan. waar het wegdek zeer slecht is en ïtege snelheden on verantwoordelijk zijn, werden maan dag 16 automobilisten bekeurd, De snelheden varieerden van 60 tot 70 km. per uur. WOENSDAG Bioscopen; PASSAGE: O. moeder wat een broe der (Jerry Lewis) a.l., 2 en 8.15 u. MüXnOPOLE: Hercules tegen Odys seus (14 jr.), 8 uur. Bioscopen DONDERDAG PASSAGE: Goldfinger (18) 2 en 8.15 uur. Mc,,cPOLE: Man, vrouw en het hu welijk (18) 2 en 8 uur. De beeldhouwer, die zijn oplei ding ontving aan de Kunstnijver heidsschool te Enschede bij H. Zweerus en de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam bij prof. V. P. S. Esser heeft met Pegasus, het vliegend paard uit de Griekse mythologie, getracht het menselijk streven om meer te bereiken dan het alledaagse, weer te geven. Dit alledaagse, de geestdodende sleur, waarboven vele mensen trach ten uit te stijgen, maar hierin juist doer het monotone ritme vanhet bestaan niet slagen, wordt prachtig weergegeven in een gedicht van ij zen dat burgemeester M. Roelfse ma citeerde. „We ver toeven," aldus dc ma gistraat aan het begin van zijn toe spraak, „vanmiddag een ogenblik in de wereld van de kunst. Dit doen we te weinig. We zoude» meer naar de stille stem van de kunst en de kunstenaars snoeten luisteren. Ver zuimen we dit dar; doen wij ons zelf, geestelijke, schade." Zich wendend tot de beeldhouwer zei de burgemeester schertsend: hebt een paard geschapen. Dat is symbolisch voor Enschede, want bij een bezoek aan deze stad kreeg ik van het gemeentebestuur ook een paard," Ernstig gewaagde burgemeester. Roelfsema vervolgens van het vele werk, dat een oprecht kunstenaar moet verrichten voordat bij een be paald niveau heeft bereikt en erken ning verwerft. „Het is van de vroege ochtend tot de late avond werken. We hebben," aldus het betoog, „er soms geen weet van hoe hard een kunstenaar aan de slag moet om zijn ideeën en gedachten aas de mensen uit te dragen." - Dieper ingaand op de betekenis van de bronzen op een grote sokkel staande Pegasus herinnerde spreker aan een puntdicht van A. C. W. Sta ring. dat deze in 1827 schreef en op gedragen was aan Pegasus. „Fegaasjen, hoe eens stil! Ik ben gees! vriend van vitten; ik zuiver slechts uit goeden wil, uw schone manen van de klitten, en lees de noppen uit uw staart: Laat Plu to 't haarvloos kinhaar zitten, Apollo scheert den baard." „Ik heb," vervolgde de burge meester, „het beeld mogen betasten in zijn compacte vorm. Op dat mo ment ben ik ervan gaan houden." De magistraat wees erop, dat kunstenaars vaak zieners zijn, voor- voelers van dingen, die komen gaan. „Als," zei hij met nadruk „Pega sus ons maant tot uitstijging van het alledaagse dan ziet Gooitzen de Jong, dat wij deze boodschap nodig hebben en laten wij ons dan door de kunstenaar leiden We hebben, betoogde hij verder, „een middag belegd voor Gooitzen de Jong, maar ook om hardnekkig vol te houden, dat we kunst nodig hebben. Aan het slot citeerde dc burgemeester een uitspraak: van Pierre Jansen, die heeft gezegd, dat cultuur in Nederland geen feest is. maar een zaak van verpletterende ernst, maar zei de magistraat „kunst moet een feest zijn en we moeten Donker steken de contouren van Schiedams nieuwe beeld Pegasus af tegen de lucht. 'y v' erdoor worden ontroerd. Dit beeld moet een stukje feestelijkheid blij ven geven en Gooitzen de Jong danken wij voor zijn les." Op het schoolplein, waar vele kin deren en oudere .belangstellenden zich om het beeld hadden geschaard onthulde de burgemeester het vlie gende paard. Het kostte even moei te (het was welhaast symbolisch, omdat het de gewone rnens ook moeite kost om de werkelijkheid te ontvluchten) maar ten slotte was de zeildoeken „mantel" verwijderd en glinsterde de bronzen Pegasus in de zon. Het was het slot van een bij zondere plechtigheid, gewijd aan het beeld van een kunstenaar van wie nu naast werk in Amersfoort, Utrecht, Amsterdam, .Amstelveen, Mar ke k. en Enschede nu ook een creatie staat in. Schiedam. Door het onverwacht kampioen worden van zowel het eerste als het tweede cricketelftal van Herin es- BVS, was daar de receptie, net als bij de honkballers van Schiedam, 'een grote improvisatie. Maar dat nam niet weg, dat het er erg gezel lig aan toe ging. Ook hier natuurlijk de nodige spre kers. Sprekers van Excelsior, HCC en SCHC. Door in het weekeind twee maal te verliezen, waarvan een keer van het Schiedamse Excelsior, gingen de kampioenskansen van SCHC in rook op. Hermes-DVS daarentegen had lang op deze kans gewacht en kwam door een zege op Sparta aan de ti tel. Toén ook het tweede elftal, door een zege op de koploper, kampioen werd was het ïeest helemaal groot. Een zeer blije aanvoerder Stolk had voor alle (sprekers een vriende lijk dankwoord. Vele bloemen sierden de Hermes- DVS-kantine van bijna alle tegen standers van dit seizoen Een onverwacht kampioenschap dus maar daarom niet minder wel kom. Spoedcursus. AUTORIJDEN voor 65,-. 10 voile rij-uren. losse lessen 7,50. Last in aieuwe VW. Autorijschool Penders, Jan van Zutphen- straat 87, telefoon 261015. Dames, door de grote belang stelling handhaven wij onze RECLAMEPERMANENT van 10. L. rte Visser-Winters, Buys Ballotsingel 78, telef. 154184. Stoom- en Chem. Wasserij Verhoeff, Singel 142, telefoon 26 99 29. vraagt AANK. en BEKWAME PERSERS. Goed loon en prettige werkkring. Alles op gemakkelijke Beta ling vanaf f 1,— per week GOEDERENHANDEL Pa A Schüperoord en Zn_ Tuin- laaD 40 Schiedam Kapsalon Hélène, de salon voor de betere PERMANENT. Stroomloos voor ieder haar geschikt, f7.50. Hélène tiède permanent, de meest Ideale natuurlijke permanent f 10. Gratis halen en brengen per luxe auto voor permanent. Kapsalon Hélène, Rem- brandtlaan 22, Schiedam, tel. 267170. f 1,00 reductie op deze advertentie. LOEN DERS LOOT, kasten, 20 verschillende 1-, 2-, 3-deurs- kasten uit voorraad leverbaar Mariastraat 43 Schiedam tel 264779 WISSELBAND N.V„ Schle- dam Raam 26 teief 263351 idae geopend van 1 uur 's middags tot 3 avonds nalf acht. zaterdags van 9-5 uur" Nieuwe en gebruikte auto banden alle mprfcen Mon teren repareren opsnijden balanceren Ouda banden hoge inruiiwaarda. mi

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1