Technici:Schoorstenen Glasfabriek verspreiden geen roet in Tuinlaan... üzjm Kaaskeurconcourssluit Woerden Die auto stinkt nietI hij ruikt lekker. Rotterdamse politie pakt smokkelaars Na circa 30 glazen bier ingebroken Pierre Janssen be/fint taak bij Academie zo goed ,als ixh xan dó WESTHUIS INSCHRIJVING NIEUWE LEERLINGEN If Geen schuld Dansschool 'N PRETTIGE BAAN Verderop WISSELKOERSEN Blanco strafregister Burgerlijke Stand Dader gevonden op tandaldrukken hulpverkoopster HET VRIJE VOLK DONDERDAG '9 SEPTEMBER 1085 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers IT aar komt dc vieze vette tcalm vandaan, die al jaren achtereen het wasgoed van de be woners aan de 1 uinlaan en omgeving te Schiedam met roet besmeurt en hen noodzaakt vensters en deuren hermetisch af te sluiten? |Vog geen week nadat in Het 1 Vrije Volk van 1 september een artikel werd geplaatst over de hinder die de bewoners van de Tuinlaan en omgeving te Schiedam van de schoorstenen van de Verenigde Glasfabrieken zouden ondervinden, heeft een ambtenaar van de afdeling Hin derwet van Bouw- en Woning toezicht een onderzoek ingesteld naar de herkomst van 't roet en de zwarte rook, die 't wasgoed van de Tuinlaanbewoners verontrei nigt. Het biijkt, dat de N.V. Verenig de Glasfabrieken geen schuld treft. Men geeft toe, dat bewo ners van de Rotterdamsedijk lo.rn. Grensflat) inderdaad enige hinder zouden kunnen ondervin den, maar deze overlast acht de directie zeer gering. pertinent wijst men alle schuld voor de verontreiniging van wasgoed en andere eigendommen van de bewoners van de Tuin laan van de hand, omdat de schoorstenen zo hoog zijn, dat ze op zo'n korte afstand onmogelijk roet kunnen verspreiden en bo vendien zou slechts bij oosten wind de rook in de richting van Tuinlaan en Lange Nieuwstraat kunnen drijven. Desondanks heeft de directie onmiddellijk maatregelen getrof fen om een eventuele luchtver ontreiniging uit te sluiten. Vast staat, dat men zich bij het be drijf aan de Buitenhavenweg zeer goed bewust is van het feit, dat de fabriek thans gevestigd is in een drukke wijk Men doet dan ook van alles om de overlast voor de omwonenden tot een mini mum te beperken. En dat is ze ker een punt in het voordeel van de fabrieksleiding. SI (Van een. onzer verslaggevers) Woerden stond gisteren meer dan ooit in het teken van de kaas. De plaats was het middel punt voor vele Nederlanders én buitenlanders, die iets met dit typisch Nederlandse produkt te maken hebben. Kazen van allerlei soorten trof men aan op diverse plaatsen in de stad: op de Nieuwe Marktin gebouw De Kluis en zelfs in het stadhuis. Er klonk een mengelmoes van ta len en dialecten. Het aantal klompen en petten overtrof bijna dat van de molières en hoeden. Woerden maakte een invasie door van kaaskeurders, -kenners en -handelaren. Uitslagen De uitslagen waren: Inleiding Jaarmarkt vanaf 1 september van 2 uur tot 10 uur- Wij onderwijzen het werelddansprogramma. WARANDE 207 - TEL. 268211 - SCHIEDAM leerling-verkoopsters aankomende verkoopsters verkoopsters MODEMAGAZIJN Waar komt vieze en vette walm vandaan? Met deze vraag houdt zich thans de afdeling Hinderwlt van Bouw- en Woningtoezicht bezig, die naar aan leiding van een artikel in Het Vrije Volk van woensdag 1 september een onderzoek heeft ingesteld naar de herkomst van de rook. By dit onderzoek is komen vast te staan, dat de rook niet afkomstig kan zijn van de 65 meter hoge schoorstenen van de N.V. Vereenigde Glasfabrieken aan de Buitenhaven- weg. Technici van de fabriek en de di rectie ontkennen ten stelligste, dat de schoorstenen niet zouden voldoen aan de voorschriften zoals door de Hinderwet bepaald. Eén van de voor schriften luidt, dat er dusdanig moet worden gestookt, dat verspreiding van roet niet mogelijk is. „Bovendien," zo zeggen de deskun digen, „ïs het slechts bij een ooste lijke wind mogelijk dat bewoners aan de Tuinlaan hinder hebben van de rook en oostenwind komt maar zel den voor." Dit laatste erkent ook de ambtenaar van de hinderwet, „maar," vraagt h(j zich af, „waar komt de rook en de roet dan wei vandaan?" Want dat de Tuinlaanbewoners nog steeds last van roe tafzetting hebben staat vast. Op vragen van de ambtenaar van de hinderwet wezen aij zonder meer het bedrijf van de N.V Verenigde Glasfabrieken als de schuldige aan. „Onmogelijk." zeggen zowel directie als de ambtenaar van de hinderwet. „Waar moet het dan vandaan ko men," vragen de Tuinlaanbewoners. Eén van hen herinnert zich. dat er eens een schip in de Buitenhaven lag dat roetzwarte rookwolken produ ceerde, „maar." voegt hij eraan toe. „dat was maar incidenteel, terwijl we altijd al last hebben." Anderen gaan het weer verderop zoeken. Schiedam, redeneren zij, ligt precies in de windrichting van de raffinaderijen en fabrieken te Perhis. Waarom zouden deze bedrij ven, die ook op de Linker Maasoever (Hoogvliet) last veroorzaken niet de schuldigen zijn? Vragen, waarop de afdeling Hin derwet een antwoord moet vinden. Voorlopig houdt men daar ernstig rekening met de mogelijkheid, dat een of ander bedrijf In de omgeving met een slechte schoorsteen de vette walm produceert. Bewoners in de omgeving van de Tuinlaan. Buitenhavenweg en Lange Nieuwstraat ■'orden dan ook ver zocht zodra zij iets van een meer dan normale rookontwikkeling bemerken. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE: Goldfinger (18) 2 en SIS uur. MONOPOLE: De Sabijnse Maagden roof 14'2 en 8 uur. Diversen: CHR. SOC. BELANGEN: Contact avond Werkende Jeugd 20 uur. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE Goldfinger (18) 3 en 8.15 uur. MONOPOLE De Sabijnse Maagden roof 1141 2, 7 en 9 15 uur. Diversen: SURSUM CORDA: Verg. Ned. Chr. i Geheelonth.vereniging (NCGOVi 20 uur. TIVOLI: Dansavond De Megas 20 u. ZATERDAG '"msrnpen: \SSAGE: Goldfinger (18) 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. MONOPOLE: De Sabijiise Maag denroof (14) 2, 7 en 9.15 uur. Wereld zonder schaamte (18 jr.). nachtvoorstelling. 24 uur. Diversen; TIVOLI: SJS Guülaume, dansavond 20.30 uur. contact op te nemen met de afdeling Hinderwet van Bouw- en Woning toezicht in die Koopmansbeurs aan de Lange Haven. 8 SEPTEMBER Engels pond 10.04S-I0.04i Amerik. dollar 3.595-3.595 Franse frank 73.381—73.431 Belgische frank (24? 7.23! Zwitserse frank83.331—83.385 Zweedse kroon 69.531—69.581 Duitse mark 89.835—83,68! Deense kroon51.891—51.941 Italiaanse lire 57.56557.811 Oostenrijkse schilling 13.941355 Noorse kroon 50.28—50.33 Canada 3.33f|—3.34A Er :cordt dntk geproefd en geroken om de Kaassoort te achterhalen. De gouden kaasboor gaat naar Koog aan de Zaan De oorzaak van die drukte: het zesde Nederlands Nationaal Kaas keurconcours en de tachtigste jaarlijkse (boeren)kaasmarkt, een jubileum dus. Als grote overwinnaar by het kaaskeurconcours kwam uit de bus de heer J. Kok. Uit handen van mr. J. Klaasesz, commis saris der Koningin in Zuid-HoUand, kreeg hij de gouden kaasboor. De heer Kok werd eerste in de cyclus, door van de laatste drie jaarlijkse concoursen (1963, '64 en '65) het hoogste aantal punten te behalen De tweede prijs, een verguld zilveren medaille, was voor een Woerdenaar: de heer H. A. van Beusekom, die slechts één punt minder had dan de winnaar. De heer Kok was met zijn 184 punu-n Immers niet alleen de beste gebleken van het concours 1965 (door het grote aantal deelnemers gesplitst in drie dagea: 3 september in Leeuwarden. 7 september in Bode graven en de sluitingsdag In Woer den). maar was tevens totaalwin- naar van de concoursen van dit jaar, vorig jaar en eerverieden j„ar De sluitingsdag van het kaaskeur concours 'dat als doel heeft bij de handei het kwaliteitsbewustzijn van de Nederlandse kaas te bevorderen) vond plaats in het keuringslokaal- gebouw De Kluis. Deze laatste dag was vooral bestemd voor de buiten landse deelnemers. 95 In totaal. Bel gië, Groot Brittannië. Duitsland en Frankrijk waren vertegenwoordigd. Ontvangst Deze buitenlandse deelnemers wer den samen met een groot aantal Nederlandse keurders 's middags cloor het gemeentebestuur van Woer den ontvangen. Bij deze ontvangst waren o.m. nog aanwezig de colle ges van burgemeester en wethouders van Gouda. Bodegraven. Zegveld, Kamerik, Llnschoten, Harmeien Driebruggen, Montfoort en Snelre- waard en de besturen en directies van het Nederlands Zuivelbureau, de Stichting Agrarisch Centrum Woer den, van de Era en Nieuw Holland aanwezig. Loco-burgemeester A. C. var. Beek Meld, in plaats van de overleden burgemeester H. H. C. Vos, een korte toespraak. Deze officiële ont vangst werd Ingeluid door carillon- spel vail de Woerdense stadsbetaar- dler Jan van der Ende. In het paviljoen, dat speciaal voor deze gelegenheid was opgetrokken op het voormalige excerci tie-terrein, deelde mr. J. Klaasesz de prijzen uit aan de keurders, die even tevo ren de soort, de ouderdom, de geur en smaak en de eventuele waarge nomen smaakafwijkingen van de kaas zo nauwkeurig mogelijk had den vastgesteld. Zoals gewoonlijk be vatten de toespraak en de praatjes met de prijswinnaars weer de nodi ge grapjes Gouden Kaasboor: J. Kok, Koog aan de Zaan (184 punten). Verguld zilveren medaille: H A, Grauw en zwart tekent de schoorsteen van de Glasfabriek zich tegen de hemel af. Vit het gevaarte kringelt rook omhoog, maar deskundigen hebben uitgemaakt, dat de rook vrijwel nooit "m de richting van de Tuinlaan drijft. Blaar, zo vraagt men zich af, „hoe komt het dan, dat het houtwerk van de hulzen wordt verontreinigd, de ramen in een oogwenk smerig zijn en het wasgoed dikwijls wordt besmeurd met roetmoppen? *)tr, (Van een onzer verslaggevers) „Daarvan ga Ik onmiddellijk in hoger beroep. Dit zei woens dagmorgen ter zitting van het Schiedamse kantongerecht de teer gebelgde Viaardingse olie handelaar, de heer Van T. Hij moest zich verantwoorden, omdat hij aan de Oranjelaan In Vlaar- dingen een „wagen" op drie wie len met een Tolle petroleumtank" meermalen op zodanige wjjzc bad geparkeerd, dat de buren er hinder van hadden. Verbaasd vroeg: bij zich af. waarom men vond. dat h(j de omwonenden overlast bezorgde, ..Die wagen staat btj ml) voor de deur. Ik betaal toch ook mijn wegenbelasting?" Fijntjes bracht de kantonrech ter, mr, W. E. van Vloten de ver dachte aan het verstand, dat de straat geen stalling Is voor der gelijke „oliewagens" Waar moet ik 'm dan neerzet ten? „Die wagen." antwoordde de kantonrechter, ,Js om op de weg te rijden en niet om uw buren te hinderen." Het bleek, dat Van T. zelfs parkeerruimte reserveerde voor zijn „oliewagen". Voordat bil des morgens wegging zette hil een handkar neer. die hil speciaal voor dit doel had aangeschaft. De omwonenden hadden ook ge klaagd over de penetrante petro- leumgeur. Hierop zei Van T.: „Die wagen stinkt niet, die wagen ruikt zelfs lekker naar parfum. Ik snap niet dat bij voorbeeld die ene me vrouw protesteert. Haar man is nog wel bjj de Shell..." Verdachte kon zich maar niet voorstellen, waarom hij een be keuring had gekregen. ,.Ik heb die heren netjes thuis binnenge laten. ik heb zelfs voor koffie gezorgd De officier, mr. G, Abelen, eiste een boete van 20,Op het „u hebt nog hel laatste «oord" van dg kantonrechter, zei Van T. onmiddellijk, dat hii het hogerop zou zoeken. „C bent zo haastig van de tongriem gesneden, dat u niet eens wijn vonnis kunt afwach ten." wees: mr. Van Vloten hem terecht. „Heeft dere zaak u zo opgewonden?" „Tk vind het verschrikkelijk. Het is een mooie wagen. Kijkt u maar." De verdachte haalde een foto te voorschijn, waarop inder daad een op het eerste gezicht moderne ollewagen stond afge beeld De kantonrechter veroordeelde hem ten slotte tot eer» boete van f15.Bulten sputt-rde ver dachte nog wat ns. „Waar moe) Ik hem dan neerzetten? vroeg h» *in ren dl* maar trim- luisteren. ..Het is toch een pracht wagen Twee Noorse zeelieden, die dins dag in Rotterdam werden aangehou den aan boord van een schip, waar mee zij een partijtje van 10.(109 si garetten hadden gesmokkeld, zijn vanmiddag reeds door de vreemde lingenpolitie op Schiphol in het vliegtuig naar Noorwegen gezet. De kapitein van hun schip, het Noorse s.s. Havjo. had de belde mannen naar aanleiding van hun ar restatie op staande voet, ontslagen. Magne J. K. (40) en Helge L. i27> waren zonder middelen van bestaan en daardoor automatisch ongewen ste vreemdeling geworden. De arrestatie aan boord van de Havjo werd verricht door de rivier politie. die de indruk had dat de ongebanderollcerde sigaretten de buit van een diefstal vormden. De douanerecherche na:n de zaak ech ter over. toen bleek dat het om smokkel ging. De rederij P. Meyer uit Oslo, de eigenaar van de Havjo, heeft van de douanerecherche Inmiddels het ge bruikelijke voorstel ontvangen voor invoerrechten en boete een bedrag van ongeveer 1.000 over te maken. Ee» bekende Russische hart specialist. de 57-Jarige Boris Petro- vsky is woensdag benoemd tot Sow- Jet-mlnister van Volksgezondheid, ais opvolger Tas de lW <~e Wckri) geleden overleden Sergei Koerasjo»*, In 1960 kreeg dr. Petrovsky een Leninprijs voor zijn prestaties op het gebied "tan de hartchirurgie. (Van een onzer verslaggevers) In de Spaanstpolder surveillerende agenten troffen op een nacht in juni een bromfietser aan, die kennelijk veel te diep in het glas had gekeken. Hjj werd ter ontnuchtering maar het politiebureau gebracht cn fas toen de politiemannen in het gras by zijn brommer allerlei vreemde zaken vwa- den werd, hij verdacht van een die □acht in een gebouw aan de Bree- vaartsetraat gepleegde inbraak. Dinsdagmiddag moest deze man. de Ui-jarige pijpfitter D. C. v, G, zich voor de Rotterdamse rechtbank ver antwoorden. Hij had die avond, zo vertelde hij zijn rechters, 30 tot 35 glazen bier gedronken, geheel tegen rijn gewoonte in. Omda t hy op rijn bromfiets niet naar zijz bui» in Hoogvliet terug durfde besloot hy In het gras van de Spaanse polder te gaan slaper Waarom lay toen over een muur *cH«mm< Is e« de deur van het bedrijfspand heeft Ingedrukt, kon hij niet verklaren, ook niet waar om hij wat kantoorbehoeften en an dere dingen, die hem voor de hand kwamen, had meegenomen. Nadat de officier van Justitie te gen verdachte, een man met een blanco strafregister, zeven maanden met aftrek, waarvan drie voorwaar delijk had geëist, hieid mr. R. Cleton een pleidooi waarin hij tot vrijspraak concludeerde omdat ven het oogmerk tot wederrechtelijke toeëigening niets gebleken zou zijn. Op zijn verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling te besluiten ging de rechtbank niet in. Een vraat van dc president hoe hij verklaren kon. dat in het slot van de brandkast de vol gende ochtend een vreemde sleutel «nk, kon verdachte niet beantwoor den. Over veertien dagen doe, de recht bank uitspraak. SCHIEDAM Geboren: Lena «1 A. v*n Bedaf en W. Schotman; Ma- na L. T. W. d v A J. Veliscèk cn L. E. W. M. van Gendt; Hans A. z v J. A. Verhoef en M. J. T. Brooders: Rdiahd J, G. 'i v J. G. wander en C, M, M. de Bok. Overleden: E. W. Winters 68 jr. echtge van Iperen: M. Knoope, 74 jr. echtge. van Den Hurk. (Van onze kunstredactie) Pierre L. A. Janssen, de nieuwe directeur van de Rotterdamse Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen, is de laatste dagen vele malen opgebeld met de vraag of hij nu zijn nieuwe functie al met een paar ernstige fouten begon. Op de uitnodigingskaart voor de bijeenkomst, die woensdagmorgen in het Luxor-theater werd gehouden en waarop de heer Jansen een openbare les voor leerlingen en genodigden gaf, stond vermeld, dat hy zou spreken over „Als Ixh Xan" en men veronderstelde, dat dit korte zinnetje vol zet fouten zat. (183 pvm- de Buy, Freyëe, „Neen." zei de heer Jansen, „dat zijn geen zetfouten, maar het is veertiende eeuws Nederlands en be tekent: „Zo goed als ik het kan." Op verscheidene schilderijen van Jan van Eyck is deze zin als een soort wapenspreuk: te vinder). .Als ixh Xan,-" zo wil ik ook m(jr nieuwe taak beginnen," voegde hij eraan toe. Vooraf had mr. B. Moret. voorzit ter van het bestuur van de Acade mie, een welkomstwoord gesproken en gezegd, dat öp initiatief van de heer Janssen voortaan niet alleen het eind, maar ook het begin van de cursus een feestelijk tintje zal krij gen „Wij willen graag." zo zei hij, ,de band met de Rotterdamse ge meenschap nauwer aanhalen, zj) moet meer in die gemeenschap le ven." De heer Janssen hield vervolgens een openbare les over het kleine schilderij van Jan van Eyck uit de National Gallery in Londen, voor stellende het huwelijk van het echt paar Arnolfini uit Lucca. Hij zei daarbij, dat Tan van Eyck zich op dit schilderij „inventor" noemde, iemand die wat bedenkt, die wat nieuws maakt. .Als je van kunst iets wilt begrijpen moet je iets nieuws willen vinden," hield de heer Janssen zijn leerlingen voor. „Zoals ik steeds tracht, wil ik ook nu de afstand in tijci van 500 jaar overbruggen," zei hy verder en gaf vervolgens een uitvoerige bespre king van vele details van het. schil derij. daarby concluderende, dat het tegelijkertijd van een adembenemen de werkelijkheidszin getuigt en te vens eert symbool is van het huwe lijk en de huwelijkstrouw. „Realiteit met andere betekenissen vermengt." zei hy, „stukken net «;ht en stuk ken anders, dan echt. Van Eyck was DRIEBRUGGEN. Bij de vee houder G, F. v. o. werden een dezer dagen een 2-jarig konijn en haar 8 jongen doodgebeten naast de hokken gevonden. Door naarstig paal- en speurwerk van de politie, waefbi.) ge bruik gemaakt werd van de tanöaf- drukken in d«? planken van de opengebroken hokken kor. de dader In de vorm van een hond die ook na de moord oo het erf werd gesig naleerd, nauwkeurig worden aange wezen Met de eigenaar van de hond worden maatregelen besproken om herhaling te voorkomen. een geniaal schilder," zei de heer Janssen, „en tegelyk een groot ge leerde. want rij wist hoe de wereld was. Hy wilde een spiegel van de waarheid zijn." Tot slot wendde de heer Janssen rich tot de leerlingen en zei, dat hy wilde werken tn een geest van ver draagzaamheid om zd ertoe te ko men dat ieder op de Academie doet en wil „zo goed als ik kan." van Beusekom, Woerden ten i Zilveren medaille: G. Kortrijk (183 punten). Bronzen raedaille: A Woerden (182 punten); J. H, de Jong, Woerden 182 punten)F. Ver kies, Opmeer (180 punten): L. Vel- lenga, Leeuwarden (ISO punten); B. den Hollander, Woerden (180 pun- tern: N. Bourca, Opmeer <179 pun ten); G. van Kerrebroek, Gent <179 punten); J, van Rijn, Gouda <178 punten); O. de Jager, Woerden (178 punten); E. Brezël, Miinchen (178 punten.) Voordat de beste keurders van het concours hun prijzen in ontvangst hadden genomen, had de heer J. J. Ruys, voorzitter van de Stichting het Nederlands Nationaal Kaaskeur concours een inleiding gehouden over de problemen ln de kaaswereld. Hij spoorde aan het peil van de Neder landse kaas hoog te houden door de melkontvangende inrichtingen de melk veel meer dan tot op heden op samenstelling te iaten "beoordelen. „Er zijn doelmatige middelen om alle ongewenste praktijken onmid dellijk de kop ln te drukken," zei hij. Het zesde kaaskeurcor.coms ein digde met de traditionele zu.ivelmae.l- tljd. Op de Nieuwe Markt was het 's morgens ven drukte van belang. Daar werd de tachtigste jaarmarkt gehouden en feestelijk gevierd. On geveer 35 oude boerenwagens (Wok wagens) en kaasbrikken waren be- feden met kaas sloor hun eigenaren (in historische kledij) naar d* markt gereden. Voor de fraaiste wagens (en be- reiders). voor diegenen die de groot ste partij hadden aangevoerd en voor hen, die het verst hadden moeten reizen om te markten, wa ren fraaie prijzen beschikbaar ge steld. Ir. B. van Dam, voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, opende deze Jubileum-markt, die na het trek aan-de-(markt)bcl kon beginnen. Liefst 196 partijen waren op deze markt aanwezig. Wy vragen voor direct of later: Bent u met het vak bekend, dan kunnen wy u ook plaatsen als Kom eens praten bij: stROFRSiyvgj'T' jij SCKIEDAh' Ma 6 uur by de heer Van Bree op nr. 109, Tel. 267418.

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1