Happenen is toch moeilijker dan u denkt Mens moet kunnen spelen (is: leven) MENEEfl IE Stads- REDACTEUR narena DOOP MET DE HEILIGE GEEST Belasting op verzekering tegen brand Oude man op zebrapad doodgereden Organisatoren Speelweek met handen in het haar Buurt deelt klappen uit aan verkeerden Veemarkt Rotterdam Tram- en buskleuren Natrena-vloeihaar smaakt evengoed eniscalorievrij. Breekijzer tussen struiken verstopt Waarschuwing voor kredietnemers wordt duurder Onder invloed achter het stuur HET VRIJE VOLK MAANDAG 1 NOVEMBER 1965 PAGINA 5 Erasmus, wiens beeltenis in steen nog niet eens zo lang terug is op de St.-Lau- rensplaats is zaterdag de eerste parkeerwachter van Rotterdam genoemd. Dat gebeurde tijdens een roerig gebeuren, tijdens het welk Erasmus onverstoor baar op steeds dezelfde blad zijde in zijn boek doorlas en welk buit en gebeur en bedoeld was ter opening van de fes tiviteiten ter gelegenheid van het vierde lustrum der Centrale Hervormde Jeugd raad. „Kinderachtig" ROTTERDAMS WATER Spreeuwenplaag Tijdelijk gratis monsterflesje Natrena-vloeibaarbij een tafeiverpakking van 500 tabletten UITZENDBUREAU VAN KANTOOR KRACHTEN GOOLSiNGEL 89-TEL12Q.508 O MINIATUURSTAD JE IS VOLGENS BRANDWEER LEVENSGEVAARLIJK Foppener en popjes (Van een onzer verslaggevers) De CHJ nodigde ter assistentie daarvan de plaatselijke provo's uit en noemde het geheel een ponpe- ning, dit is een happening, een «pening met pop-art. En dus werd Erasmus het Rotterdamse Lie verdje genoemd. «••••••••••••••••••••••••••••••••••a Advertentie LM Wat hebben we eronder te verstaan? Hierover spreekt op WOENSDAG 3 NOVEMBER AS, éi. B. GABRIEL, Pred. der Advent-Kerk te Rotterdam C., in de KERKZAAL VRIENDENLAAN 25. TOEGANG VRIJ. AANVANG 8 UUR Een CHJongeman en een beat- band met spreekkoren luidden het lustrum in. De jongeman schreeuwde zich, staande op een Emmertjes pop-sop tafel, hees in alle letters van het alfabet, die uitmondden in CHJ. en rekende uit dat één maal vijf vijf Is, twee maal vijf tien, drie maal vijf vijftien en vier maal vijf twintig, zijnde de jaren, die de CHJ telt. Intussen werd h(j gedwongen zich bezig te houden met de voor man der geïnviteerde provo's, die gadegeslagen door enkele tien tallen nieuwsgierige en eerzame burgers een haremdans uitvoer de. Dat was niet niet volgens af spraak, de provo's moesten zich er nog even buitenhouden. Een tweede CHJ'er smeet grote hoeveelheden verf op een klein stukje zeil en een derde maakte zich later verdienstelijk door van af het dak autobanden naar be neden te smijten, die op een sta ketsel van stalen stelling-buizen neerkwamen. Andere jeugdige lustrumgangers gooiden daar later emmers vol verf, kapotte stoelen, sinaasappel- kisten, armen vol vodden en ook nog een hele bakfiets tegen aan. Ook aardig was dat dc versteend Erasmus dank zij de trucages van de geluidstechniek zelf in staat was een (conventioneel) openings woord te spreken. Hij ontving daarvoor niet, zoals gewoonte is een boekenbon, want een boek heeft hij al, maar een krans om "Un hals en later nog een auto- tand. Een politieagent, die het van 'n eerbiedig afstandje rustig stond te oekijken. vond het allemaal best. En temidden van de kkirken van een scheurende saxofoon ver veelden de provo's zich s>' dood de haremdanser in de mjuust he clr- Lof der pop-heid kei van zijn volgeling-s nog wel even wat hij kon, Happenen is evenwel moeilijker dan u denkt. Om van poppenen maar niet te spreken. spelen' (Van een onzer verslaggevers) „Uit alles blijkt, dat je In deze stad niet meer kunt spe len. Alles Is zo gereglementeerd en er zijn zo strenge voorschrif ten, dat je er met het spel niet meer terecht kunt." Enigszins bitter zegt dit de heer A. D. („Ab") Steensma, secretaris van de Nederlandse Nationale Speelweek In Rotter dam. De jaarlijkse speelweek, die op het ogenblik in Rotterdam voor de achtste keer wordt ge houden, heeft ook wél met te genslagen te kampen. Allereerst moest men. zondag morgen onmiddellijk het kostbare 35.0001 mininatuurstadje af breken. dat in de Mauritszaal was opgetrokken. Dit stadje diende als de grote werkruimte voor de deel nemers aan de speelweek. Da Rotterdamse brandweer vond bet stadje echter „levensgevaarlijk". Te meer omdat verschillende van de 130 Speel week deelnemers in de uit hont, karton en stro opgetrokken decors rustig een sigaretje rookten. Wég met die decors, eiste de brand weer, die er nog op wees. dat men voor het optrekken van het stadje toestemming had moeten vragen. De organisatoren van de speelweek vonden het besluit van de brandweer ..kinderachtig". De gemeente wist, wat wij In de Mauritszaal wilden gaan doen, aldus de Speelwekers. Maar de brandweer meende: „Het is té gevaarlijk en als er brand komt zullen de verzekeringsmaatschappijen ons beslikt niet kinderachtig vinden!" En dus werd de zaai leeggehaald ..De room is van de speelweek." al dus Ab Steensma, bij het zien van de lege zaal. Een aantal houten keetjes, een paar tafels, een bezem dat was alles wat er in de Mauritszaal over bleef van het miniatuurstadje dat voor de Speelweek was opgebouwd en dat zondag op last van de brandweer moest worden afgebroken. Terwijl men ijverig zocht naar een oplossing voor de problemen, die met het afbreken van het miniatuurstadje waren ontstaan., kwam er zondag avond een nieuw conflict. Advertentie LM. vanaf 4995 4 deurs In De Lantaren ging de Artistieke Jeugd Produktie uit Amersfoort voor de Speelweek „The Connection" spe len. Het gaat bij dit stuk van Jack Gelber om verslaafden, onder meer nmrlhuana-rokers. Er werd op het toneel daarom flink gerookt en omdat volgens de brand weer „de peuken overal In het rond lagen", zei de aanwezige brandwacht: „Dit gaat zo niet." Omdat fcj alleen de zaak niet kon oplossen waarschuwde hij adjunct- hoofdbrandmeester A. Koamwinder, die de leider van het spel (een jonge man van een jaar of zeventien) ver zocht grote asbakken met water neer te zetten. Men besloot toen maar liever om niet meer te roken, aldus het relaas van de brandweer, maar een kwartier later ging de brand toch weer in de „marihuana". Daarop besloten de aanwezige brandweerlieden in overleg met en met toestemming van de toneelmees ter om de gordijnen te laten zakken. De acteurs namen dat niet, hielden de gordijnen open en gingen nu onge veer een half uur door met impro- visatietoncel, waarin de woorden „roken" en „brandweer" veelvuldig voorkwamen en waarbij nog steeds rook omhoogfcringelde. Daarop werd door de brandweer de assistentie van de politie inge roepen, die de zaal ontruimde. Daarbij ondervond men geen enkele tegenwerking. Inmiddels hebben de organisato ren van de Speelweek vanochtend ge confereerd met onder meer vertegen woordigers van Bouw- en Woning toezicht. Daarbij Is gezocht naar een manier om zonder decors van „stro en sinaasappelkistjes" toch een ge slaagde Speelweek té kunnen houden. (Van een onzer verslaggevers) In het AMVJ-gebouw aan de Mauritsweg in Rotterdam is zaterdag de achtste nationale speelweek, een week van creativiteit en gesprekken daar over, geopend met toespraken van ds. N, O. Steenbeek en drs. J. J. Voogd. We moeten weten wat we zeggen," aldus ds. Steenbeek, „als we spreken over spelen is leven. Toch is het zo, ondanks de paria's in de straten van Bombay, ondanks de negers in de Amerikaanse achterbuurten, ondanks Vietnam." Volgens ds. Steenbeek ligt de kern van het leven bij de individuele vrij heid: „Gebonden leven kan niet spe len, kan niet scheppen," zei hij. De eerste belangrijke vrijmaking in de Westerse beschaving was. aldus ds. Steenbeek, de komst van de tech niek: „Vroeger legden we ons neer bij de wil van de natuurgod Thor, die ons de bliksem zond. Maar nu zijn we er wat mee gaan doen. Thor leeft in de ontsteking van onze auto voort." De socialisering van het leven (ver deling in plaats van bedeling) is een volgende fase. waar we middenin zit ten. En de derde fase, het in vrede samenleven, is opnieuw een enorme uitdaging. Ds. Steenbeek constateerde tot zijn spijt, dat daar waar zich de vrijheid met name manifesteert, bij spel en sport, de demonen weer bezig zijn hard toe te slaan. Het gaat niet om de prestatie, maar om het prestige. „De demon geld," aldus ds. Steen beek, „die we net hadden uitgedre ven, begint de zaak weer te beheer sen. We moet de bal weer eens in eigen doel durven trappen, maar begin er bij een interland, maar niet aan. Je wordt gelyncht En drs. Voogd, Tweede-Kamerlid, sloot daarop aan met de stelling: „Spel leert je vrijwillig schikken naar de regels en naar het gezag." Maar dat schikken naar het gezag mag in de samenleving geen willoze hande ling zijn: „We moeten ons aanpas sen, maar in de geest moeten we vrij blij ven. moeten we conformerende rebellen zijn." De speelweek moet zich volgens drs. Voogd bezighouden met de vraag, welke creatieve mogelijkheden er voor de mens in het arbeidsproces liggen, een moeilijk probleem omdat de mens te midden van het rumoer bezig is te vereenzamen. ROTTERDAM, 1 nov.; Aanvoer 1814 dieren .Hierbij waren 1087 sjschtnmde- ren en 72 7varkens. De prijzen waren: alacïitrunderen 4,104,40. 3.704.00, 3.25 3,50. 3,05—3.23, stieren 3,754,35, worstkoeien 2,95—3,20, varkens 224 2.28. 2,22—224 2.20—3,22, 2,18—2,18, slachtseusea 1,701,80. Maandag 1 november: Gemiddeld keu ken zon al te 370 mlllisrrfcm per liter, gemiddeld geleidingsvermogen 1055 mi- croSiemens, gemiddelde hardheid 18,4 Duitse hardheidsgraden. Jarenlang hebben wij allerlei soor ten vogels verkocht en het is ons steeds weer opgevallen, dat vogels i schrikken van gekleurd licht. Laat men daarom eens in bomen, waar 's avonds troepen spreeuwen komen slapen, een proef nemen met drie roterende lichten in de kleuren rood, geel en groen. Deze proef zal zeker slagen. J. SANDEE. Vredenoordlaan 93, Rotterdam. (Het is te proberen, maar heeft dc heer Sandee nooit opgemerkt, dat de spreeuwen in de stadsbomen zich niets aantrekken van de aan- en uit- flitsende gekleurde lichtreclames? Red.) Rotterdam, Amsterdam en Den Haag overwegen de standaardisatie van hun bussen zover door te voeren, dat de wagens ook dezelfde kleur (en) krijgen. .Maar waarom? Waarom geeft men de bussen en trams niet de stads kleuren? Als geboren Rotterdammer ben ik trots op onze stad en haar groen-wit- groen; ik zou in geen andere stad willen wonen. Daarom zou ik graag willen zien, dat de gemeente haar bussen en trams, de wachthuisjes en de baltepalen in déze kleuren verft. Ik vermoed, dat vele Rotterdammers er trouwens net zo over denken. B. H. VAN LITH SR., Wandeloordstraat 7, Rotterdam. te Goedgekeurd door de N.V-S. (Van een onzer verslaggevers) Politiemannen zagen zaterdagmor gen in Rotterdam op de Westersin- gel, hoe een jongeman vanuit de struiken een pakje tevoorschijn haal de. Dat was, zoals dat heet, verdacht en dus werd de jongeman aan de tand gevoeld. In 't pakje bleken zich een breek ijzer en een paar schroevedraaiers te bevinden. Inbrekersgereedschap, be kende de man, de 24-jarige los-arbei- der J. C. v. d. L. Van der L. werd naar het bureau gebracht, waar hij vertelde, dat hij vorige week zaterdagnacht in een juwelierszaak in de Vlaardingse Hoogstraat een vergeefse poging tot inbraak had gedaan. Daarom is hij overgegeven aan de politie In Vlaar- dlngen. Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) Het Schiedamse gemeentebestuur is bereid de mogelijkheid te overwe gen om over te gaan tot heffing van belasting op verzekering tegen brand schade van onroerende goederen of een overeenkomstige belasting indien deze goederen niet verzekerd zijn. Deze belasting, zo schrijven burge meester en wethouders ta hun memo rie van toelichting op de begroting 1966 zou geheven moeten worden van dezelfde personen, die ook in de straatbelasting zijn aangeslagen. De maatstaven, waarnaar de assurantie belasting kan worden geheven zullen volgens het college wel enigermate uiteenlopen, maar niet zoveel, dat dit het maken van veel extra perceptie kosten verbonden aan de heffing van een afzonderlijke belasting zou recht vaardigen. Niettemin wil het colle ge deze zaak in studie nemen. (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse raad krijgt don derdag het voorstel te behandelen om bij de Gemeentelijke Kredietbank de vergoeding wegen administratiekos ten, die thans 2 percent van de hoofdsom bedraagt, met een half per cent te verhogen. Bjj een kredietom- zet van 14.000.000. levert dit per jaar 70.000 op B. en W. achten de huidige vergoeding onvoldoende. Indien bij het verstrekken van een krediet een nog lopend saldo wordt vereffend de zogenaamde overslui- ting wordt het redelijk bevonden een gedeelte van de administratie kosten te restitueren. B. en W. willen de hiervoor reeds toegepaste regeling in het reglement opnemen. De eerste en laatste waarschuwing aan kredietnemers die verzuimen de verschuldigde termijn te betalen kos ten thans 0,10 en f 0,20, B. en W. willen deze prijzen verhoogd zien tot ƒ0,20 respectievelijk ƒ0.50. Dat zijn ook bedragen om de kredietnemer meer van de ernst van zijn verzuim te overtuigen, meent het college. De grens van kredietverstrekking tot waar geen goedkeuring van een lid van B. en W. nodig is, zal, be houdens tegenwerpingen uit de raad, worden veschoven van 2000 naar 3000. Vorige week lazen wij met verbazing die oude folder van de broodfabriek Ce res te Rotterdam, destijds gevestigd aan de Warmoe- zierstraat Men dééd in die dagen wat om 'n klantje te winnenonge vallenverzekering, uitkering bij ge boorte, noem maar op. Hoe dat alle maal kon? f Zal wel ten koste van het bakkerijpersoneel zijn gegaan, vreesde Pleter. Hiermee heb ik niets te veel ge zegd. Een lezer stuurt mij een jubi leumnummer van De Bode. het or gaan van de Algemene Bedrtjfsbond Voedings- en Genotmiddelen. In 1954 vierde deze bond zijn 80-jarig be staan. Onze lezer vraagt vooral mijn aandacht voor een artikel dat de oud directeur van de N.V. De Arbeiders pers K. van Kuilenburg in dit Jubi leumnummer heeft geschreven. De heer Van Kuilenburg is ia zijn Jonge jaren in Rotterdam broodbe zorger geweest. Van 1920 tot 1925 was hij voorzitter van de afdeling Rotter dam van de bond. In dat jaar is hfj bü de Voorwaarts in dienst gekomen. 'Mijn vader was een bakker.' schrijft Herman van Kuilenburg. Dat heeft moeder mij tenminste altijd verteld. Zelf weet Ik het niet. Ik was twee Jaar toen hij stierf aan de tering. Wat ik hier nu vertel is zo'n kleine zestig jaar geleden gebeurd. Vader werkte bij Meester de Ridder. Hi) buffelde 80 90 uur per week Nacht- weken niet te vergeten. t Is ontroerend om te lezen. Vader wilde zélf "meester" worden. "En op een schone zondagmorgen nam hij een verlopen bakkerij over. Vader was trots en blij. Moeder straalde. Het was hun grote dag. Vader stapte uit de hel van bakkersknecht-zijn in de hemel van het raeester-zijn.' Vader stierf aan de tering. Moeder ging wassen en strijken voor anderen. Vaders naamgenoot Herman werd voorbestemd om bakker te worden. Op 12-jarige leeftijd verliet hy de lagere school. 'Dat was een schoon vooruitzicht. Als ik zondagsmiddags tegen IZ uur aan de arm van moeder uit de kerk kwam, stonden in de Warmoezier- straat te Rotterdam de bakkers van de Ceres te wachten op de klokslag van twaalf uur om te beginnen en te werken tot 's maandagmorgens zeven uur, waarna nog wel eens een brood- wijk op hen stond te wachten.' De heer Van Kuilenburg ziet die bakkers nog voor zich. Het waren magere bleke mannen. Velen hadden X-bener. of astma. Soms hoestten zij hartverscheurend. Herman van Kuilenburg heeft de voorkeur 'aan de straat" gegeven. Hij werd broodbezorger. Dat was tof. Je begon "s morgens om vijf uur en was "s avonds om ze3 uur klaar. De zaterdag was helemaal een heerlijke dag. Dan liep je je wijk zowat twee keer en was je "s nachts om een uur thuis. Vijf dagen werkte Je dus dertien en één dag dik zeven tien uur, slechts tachtig uur per week. Dat was voor een jonge kerel van zestien helemaal niet veel. Want ver geet niet: er werd goed voor je ge zorgd. Ik verdiende f 4 per week met de broodkast.' Van Kuilenburg vertelt dat men het in de bakker}) en op straat zo gezel lig vond en dat men bet bele jaar geen enkele vrije dag wilde hebben: 'Nou Ja, da's te zeggen, behalve de zondagen. Maar in vakantie had den wy geen trek. Zo ging het. lezers, dus by de Ceres en andere broodfabrieken. Het is allemaal lang geleden. De arbeids voorwaarden voor het bakkerijperso neel zyn stukken beter geworden. Maar 't lykt Fieter goed om dit alle maal nog eens te lezen. Men heeft harde stryd moeten leveren om de verworvenheden-van-nu te bereiken. Die stryd, dacht Pieter, wordt in onze welvaartsstaat wel eens wat al te veel met een schouderophalen afgedaan: 'Nou ja. Tk zag," schrijft Van Kuilenburg, 'het leven van mijn vader en van ai die andere bakkeryslaven duideiyk voor me. Ik ben trots en dankbaar, in de tyd dat ik nog lid van de bond was, op hei, gebied van de arbeids verhoudingen een revolutie te hebben zien voltrekken. De slaven van de nacht zyn doelbewuste mannen ge worden.. Die oude folder van de broodfa briek Ceres aan de Warmoezierstraat' te Rotterdam.' Het jubileumnummer van de Alge mene Bedriffsbond Voedings- en Ge notmiddelen.' Daar ligt een wereld tussen. 'Alles wordt duurder.' zucht mevr. Spreeuw vaak. 'Behalve mijn histo- isch genootschap Roterodamum dan', glimlacht Pleter. Maar die glimlach gaat vast en zeker tot een verleden tijd behoren. Het genootschap, dat zich met bescheiden trots het groot ste van alle Nederlandse historische genootschappen mag noemen, heeft doen weten dat de contributie waar schijnlijk verhoogd zal worden. Lang heeft Roterodamum de prijsstijgin gen het achtenswaardig hoofd gebo den. Sinds zyn oprichting in 1947 is de contributie nooit verhoogd. Zes gul oen per jaar; zo w&s het en zo bleef het. En dat was Pieters trots. Jammer, dat het anders zal wor den. Maar ik biyf een trouw Rote- rod am um-be zoeker. (Van een onzer verslaggevers) In de Zaagmolenstraat te Rot terdam is zaterdagavond de 80- jarige H. A. Smit uit Zwaanshals ge schept door een bestelauto en kort daarop aan rijn verwonding# over leden. De auto werd bestuurd door de 28-jarige Rotterdamse antenne, bouwer F. J. R. V., die bH onderzoek door dc psRtlcdckter steïk dtiuêr de invloed van alcohol was. Volgens getuigen naderde de be stelauto met grote snelheid een ze brapad. waarop de oude man aan 't oversteken was. (Van een onzer verslaggevers) In de Gaffelstraat ln Rotterdam zijn zaterdagavond een 24-jarige kantoorbediende uit Amsterdam en een 27-jarige werkstudent uit Zeist niet zonder kleerscheuren uit een oploopje gekomen, dat was ontstaan, toen de beide jongemannen in een auto, terecht kwamen in een opstop ping- Een stuk of vijftien omwonenden, van alle kanten aangekomen» zagen de kantoorbediende en de werkstu dent aan voor de veroorzakers van wat schade aan geparkeerde auto's. Zij deelden klappen en stompen uit, ook aan de gewraakte auto. die in de portieren werd gedeukt, De politie is beztg met een onderzoek naar de daders. ,Je kunt in deze stad niet meer Advertentie LM

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 3