Ingenieuze „duiker" van omstreeks begin onze jaartelling Lezing WALDO N.V. m VARA-speelgoedactie loopt goed Binnenschippers en watersporters zijn tegen vaste bruggen Diamanten echtpaar in Schiedam Kanaries (35) komen om bij felle brand Pater Willemse promoveert „Scala" viert, zesde lustrum Vrachtwagen tegen erker Automobielbedrijf WISSELKOERSEN Citroen-agent In augustus Vondeling Zorgvuldig Topjaar m Willy Marsé wint Ravo-talenten j acht HET VRIJE VOLK WOENSDAG 17 NOVEMBER 1965 PAGINA 7 De boomstam is op deze foto duidelijk zichtbaar. Het gevaarte is ingeklemd tussen de pa len. -W in een lavet. Dat krijgen de eendjes die de Delftse verpleegster Ineke Ver- ^.WeiTllCS wey van een wjsse dood redde door ze uit de winterse koumee naar huis te nemen. De geheel misplaatste lentebode floreert nu goed. iuniiiiiiifiii{i[iii!ifliti!utiiiimmii!iJfiffltwffiitaa''i!iR5fmHi!i!!itn«!- a B Bokelweg 88-90 Schiedam Telefoon 153655 53r MAASSLUIS Het voornemen van Gedeputeerde Staten om de beide beweegbare bruggen over de Noordvliet te Maassluis te ver vangen door vaste, met een doorvaarthoogte van slechts dertig cen timeter, heeft by de vele binnenvaartschippers en watersporters ter plaatse beroering en vrees gewekt. (Van een onzer verslaggevers.) „Ik was juist in het schuurtje ge weest, ik doe de deur dicht. Twee mi nuten later staat het in lichtelaaie." De heer P. J. Oomen van de Van Leeuwenhoekstraat 35 te Schiedam, zei dit dinsdagmiddag terwijl hij keek hoe deb randweer onder leiding van de heren Putter en Rademaker een snel om zich heen grijpend vuur in zijn houten schuur bluste. In het gebouwtje stond een volière met 35 kanaries; de vogeltjes konden niet meer word'er. gered, zij kwamen in de vlammen om. Ook de schuur van de heer J. Guls werd door het vuur aangetast. Deze bleek een scha de van 200 gulden te hebben opgelo pen. De heer Oomen had een schade van 1.500 gulden, terwijl hij. evenals zijn buurman, niet verzekerd was. De oorzaak van de brand moet worden gezocht in de oliekachel dSe niet in orde was. De Oriënt-express heeft dins dag in München op een overweg waarvan de bomen niet gesloten wa ren een vrachtwagen gegrepen. De vrachtrijder werd ernstig gewond, zijn bijrijder verloor het leven. De over wegwachter is geschorst. Helimum doet bijzondere vondst (Van een onzer verslaggevers) Leden van de Archeologische Werk gemeenschap Nederland Werk groep „Helinium" te Schiedam (te vens werkzaam in Vlaardingen en Maassluis) hebben bij een veldver- kenning op het industriegebied na bij de Fokkerstraat te Schiedam 'n aantal verticaal geplaatste palen, waartussen een boomstam was ge plaatst, ontdekt, welke afkomstig zijn van de vrij intensieve bewoning van het Sehiedamse grondgebied rond het begin van onze jaartelling. Deze bijzondere vondst, uniek voor Nederland, deed Helinium op het terrein, waar de nieuwe vuilnisstort plaats wordt uitgegraven. De boomstam was gesitueerd in de nabijheid van een vroegere kreek. Opmerkelijk was volgens de amateur archeologen, dat de boomstam hol was en door mensenbanden overlangs keurig in twee heiften was gesple ten. Nadat de gebruikers het natuur lijke gat grondig hadden afgedicht plaatsten zij de helften op elkaar en verbonden ze strak aan elkaar met gevlochten twijgen. Tussen boom stam en twijgen werden wiggen ge dreven. (Van een onzer verslaggevers) De Sehiedamse werkgroep Heli nium van de Archeologische Werk gemeenschap voor Nederland is zeer actief. Men organiseert bijeenkom sten en lezingen voor de leden van de werkgroep, waar allerlei interes sante onderwerpen aan de orde ko men. In de sociëteitszaal van de Har monie aan de Schiedamseweg 51 te Vlaardingen zal ir. T. Edelman een lezing houden over de zogenaamde Peutingerkaart. Ir. Edelman heeft hieraan een speciale studie gewijd, in het bijzon der aan het Nederlandse gedeelte ervan en is zeker in staat zijn toe hoorders te confronteren met een aantal interessante vraagstukken. Voor niet-leden bedraagt de toe gangsprijs ƒ0,50; voor houders van het Culturele Jeugdpaspoort is de prijs 0,25. Advertentie I.M. mMMHNMHMn Bij het onderzoek bleek verder, dat men aan een van de uiteinden ver volgens een plankje bevestigde, dat over de rand van de boomstam uit stak. en een op een vork gelijkend profiel had. De bewoners van dit ge bied maakten vervolgens gaten in de tanden van deze vork. De leden van de werkgroep He linium trekken, onder voorbehoud („voorzichtigheid blijft geboden") hieruit de conclusie, dat het gevaar te een duiker is, een zogenaamde waterverbinding met een afgedamde kreek. Het vorkje zou hebben gefun geerd als draaipunt van een kiep. Bij hoge waterstand in de kreek zou de klep door de druk van bet wa ter tegen de opening van de boom stam bebben gedrukt en deze aldus hebben afgesloten. Als do druk van het water weg viel kon de klep zicli openen en werd het overtollige water afgevoerd. Een interessante vinding en het spreekt vanzelf, dat de leden van He linium zeer biy waren met deze vondst. Een vrij nauwkeurige date ring was mogelijk, omdat in de buurt van de kreek op gelijke hoog te een aantal potscherven werden aangetroffen. Daarmee kan de vondst worden gepast in het patroon van de vrij intensieve bewoning van het Sehiedamse grondgebied om streeks het begin van de jaartelling. Zoals bekend houdt Helinium zich niet alleen op Schiedams grondge bied met onderzoekingen bezig. Nog vrij recent is de opgraving in Maas sluis, nabij het café-restaurant De Ridderhof en ook de bijzondere vondsten in Vlaardingen bij de Arie Koplaan komen op naam van deze werkgroep. Duidelijk ziet men de plaats, waar het vork je aan de boom bevestigd was. amer vol speelgoed voor dove kinderen Engels pond 10,10—10,101 Amerikaanse dollar 3.60A3.60& Franse frank 73,48173,535 Belgische frank 7.2517.26S Zwitserse frank 83,39)83.44) Zweedse kroon 69.675—69,725 Duitse mark 90,0490.09 Deense kroon 52.23)52,285 Noorse kroon 50.4450,49 Canada 3.34B3,35tV Italiaanse lire57,66557,715 WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE: Inspecteur Clouseau slaat weer toe, (14 jr) 2 uur. MONOPOLE: Winchester 73 (14 jr) 2 uur; Alibaba en de zeven wereld wonderen (14 jr) 8 uur. Diversen; IRENE: Algemene vergadering KNMTP en lezing, 20.00 uur. CHR. SOCIALE BELANGEN: Verga dering Chr. Metaalbond, 20.00 uur. Vereniging Nationale Peest- en Ge denkdagen, vergadering 20.00 uur. Diversen; Tentoonst-" STEDEI Oroni- „Nu". houw GALERj •ui: 'USEUM: Expositie (i.oterioarsveremtrinK ■u. grafiek en beéld- JNT VIER; Werken van Per Hakkaart. (Van een onzer verslaggevers) De achterkamer van de fa milie W. J. van der Vliet in de Brederostraat 31 in Vlaardin gen lijkt een soort luilekker land voor kinderen. Het speel goed staat er meters hoog op getast. Er staan dozijnen leg puzzels, er ligt een hele serie ballen, er zijn poppen, poppen huizen, auto's, treinen en vele kleurstiften. Huize - Van der Vliet is dan ook het middel- Dunt van de VARA-speelgoed actie in Vlaardingen. En aan de compacte stapels speelgoed is te zien, dat het weer best loopt dit jaar. De heer IV. J. van der Vliet, die samen met zijn vrouw en mevrouw N. v. d. Ree het comité vormt, dat de actie in Vlaardingen organi seert, weet waarover hij het heeft. Het is de vijftiende maal, dat hjj in de maanden oktober en november bijna dag in dag uit bezig is met de voorbereiding van een fijn sin terklaasfeest voor kinderen in tehui zen. Volgens hem wordt 1965 opnieuw een topjaar. Het ziet ernaar uit, dat er in Vlaardingen meer dan 3.000 gulden bijeengebracht zal worden. Voor de derde maal adopteert de VARA-afdeling dit jaar het instituut voor doven in St. Michielsgestel, een rooms-katholike instelling, waar on geveer 400 dove en doofstomme kin deren worden onderwezen en opge voed. Er zijn in die drie jaar hech te banden gegroeid tussen de Vlaar- dlngse VARA-bcstuurders en de lei ding van het tehuis. Niet alleen zijn de Vlaardingers erbij, als de grote dag van het sinterklaasfeest daar is, maar ook van te voren worden er een paar bezoeken afgelegd om de details te bespreken. brief, van het hoofdbestuur, waarinwordt je er kregel van," ze* werd gevraagd of we dit jaar weer I vrouw v. d. Vliet. „Al in augustus begin je eigenlijk met de voorbereiding," vertelt de heer v. d. Vliet. „Toen we van va kantie terugkwamen lag er al een hetzelfde tehuis wilden adopteren.' In de maanden oktober en novem ber moet er dan op volle kracht wor den .gewerkt. Er is in de loop der jaren een raste kern van mensen ontstaan, op wie het comité kan re kenen bij de speelgoedactie. De meesten zijn ook actieve VARA-le- den. maar anderen zijn. helemaal geen lid. Zij vinden het zomaar leuk mee te werken aan deze sympathie ke actie. De eerste jaren van de VARA- speelgoedactie zamelde men zoveel mogelijk gebruikt speelgoed in. Dat werd dan door handige vrijwilligers opgeknapt. De familie v. d. Vliet is wel een beetje blij, dat men langza merhand van dat systeem is afge stapt. Ze vinden het eigenlijk niet zo leuk, kinderen iets te moeten geven, waaraan toch altijd tezien is, dat het een opgeknapt afdankertje is. En verder is mevrouw v. d. Vliet er niet rouwig om. dat ze nu niet meer haar hele vliering vol met oud <en deels onbruikbaar) speelgoed hoeft te zetten. Nee. het accent ligt de laatste ja ren vooral op de lijstcollecte onder de VARA-leden. De medewerkers zjjn erin geslaagd bijna alle ruim 4.009 VARA-leden in Vlaardingen te bezoeken. Vrijwel niemand weigert een bijdrage, al is cr wei eens een rare reactie. Dat ervoer een collec tant. die op zijn verzoek len ant woord kreeg: „Die Vondeling moes ten ze zijn kop inslaan, maar voor die kinderen geef ik een knaak." Om die knaak ging het ten slotte. De politiek wordt zorgvuldig buiten de actie gehouden. Kinderen in tehui zen van alle richtingen delen mee in de gulle gaven. Vorig jaar be reikte de VARA-actie zo'n 63.000 kin deren. die anders maar een magere sinterklaasviering zouden hebben ge had. Als het geld begint binnen te ko men. dan wordt huize v. d. Vliet langzamerhand een speelgoedpakhuis Steeds komen er nieuwsgierige men sen kijken, hoe het ermee staat. Avonden lang worden er zakjes met allerlei soorten snoep gevuld. „Af en En dan komen de avonden, dat al die honderden cadeautjes worden in gepakt. Dat is een zorgvuldig werk- dan men heeft opgemaakt. Het is traditie, dat het restant wordt be steed aan een kerstfeest voor kinde ren. Al tien jaar lang steekt men daarom uit Vlaardingen een handje toe bij het organiseren van het kerstfeest in het (r.-k) tehuis voor moeilijk opvoedbare meisjes Huis ter Schle in Overschie. „Het wordt -weer een v. d. Dm, «u «ciA- vonrsnpït „i* hppr je. want wanneer er een verkeerde n naam op een pakje komt kan dat een heel nare zaak worden. De ca deaus zijn immers gekozen uit de verlanglijstjes, die de kinderen heb ben gestuurd. Met de wensen van de kinderen, voor zover ze betaalbaar zijn, moet je zo goed mogelijk reke ning houden, vondt men in Vlaardin gen. .Als de eerste honderd gulden maar binnen is, dan ben ik weer ge rust," zegt mevrouw v. d. Vliet. Wil men op tijd klaar zijn. dan moet meeestal het speelgoed al worden gekocht, voor al het geld binnen is. Vaak komt er wat meer geld binnen topjaar," Vliet, te midden van de puzzels, ballen en treinen. „Vijftien jaar geleden werk ten we met vijf mensen. We waren toen blü met 309 gulden. Nu moet het al gek gaan, als we niet ver over de 3009 gulden komen." Op 28 november komt. cr een grote auto uit St. Michelsgestel voorrijden in de Bredercdestraat. Dc actie 1965 zit er dan weer op. In de dagen daarvoor zal men in huize v. d. Vliet nog struikelen over de cadeaus, lijstjes en pakpapieren. Voor wie nog iets wil bijdragen aan het eind resultaat: het adres is Brederode- straat 31. Als het plan wordt verwezenlijkt, worden zy gedupeerd. De gelegenheid wordt hun ontnomen om gebruik te maken van de schutsluis, die de ver binding vormt tussen het binnen- en buitenwater. Verweer is aangetekend. Van de gelegenheid om bezwaren in te die- By de theologische faculteit van de r.-k. universiteit te Nijmegen pro moveerde vorige week pater J. J. C. Willemse OA*, uit Schiedam tot doc tor in de theologie. Als promotor trad op prof. dr. W. K. M. Grossouw. Het proefschrift van dr. Willemse handelt over het vierde evangelie, een onderzoek naar zijn structuur. Dit evangelie heeft, iets raadsel achtigs. In het eerste deel geeft de auteur in drie hoofdstukken een his torisch overzicht en een kritische bespreking van het werk van zijn voorganger in het onderzoek van 1844 tot 1964. Daarna ontwikkelt hij in het tweede deel van zijn boek in vier hoofdstukken zijn nieuwe theo rie. De theorie van dr. Willemse ont leent zijn overtuigingskracht niet in het minst aan het onmiddellijk aan sluiten op bekende literaire en theo logische eigenaardigheden van het vierde evangelie; deze theorie teidi echter ook tot even merkwaardige als verrassende suggesties en ontdek kingen, os. van de kerkelijke vie ring van de zondag, het „feest der gelovigen" en de tegenhanger van het „feest der joden", als achter grond van de „pijlers" waarop de compositie van het vierde evangelie gebouwd is. Wie zou denken dal een onderzoek naar de structuur van het vierde evangelie een louter technische zaak is voor academische vakgeleerden, maar die slechts de buitenkant Tan het evangelie raakt, aai bij iezing van deze studie spoedig en steeds meer bemerken dat het tegendeel waar is. In zijn voorwoord hoopt dr. Wil lemse geslaagd te zijn in zijn poging dit werk ook leesbaar te hebben ge maakt voor een breder publiek. Dr. J. J. C. Willemse OP. werd geboren te Schiedam op 16-3-1931. Zijn middelbare opleiding ontving hy aan het St.-Dominicuscoilege te Neerbosch (Nijmegen) en werd af gesloten met het staatsexamen gym nasium Bèta in 1950. Van 1951 tot 1958 maakte de auteur zijn gewone stud'es in de filosofie en theologie bi) de paters Dominicanen te Zwolle en Nijmegen. Zijn studie werd afge sloten met een lectoraatexamen. Daarna deed hu complementaire studie aan de universiteit te Nijme gen in de theologie, richting dogma tiek, onderbroken voor een kort ver blijf aan de universiteit van Frei burg cn een jaar aan de Ecoie Bi- blique te Jeruzalem. Doctoraal exa men in de theologie in 1961. Sinds '61 is dr. Willemse verbonden aan het filosofische en theologische studium der Dominicanen als docent. nen Is gebruik het bestuur van trum Het- VüetlandL gemaakt het wati O.m. door watersport-een- In een vergadering van de Maas--, sluise Gemeenschap heeft deze aan- .i gelegenheid eveneens bijzondere aan-i dacht gekregen. Overwogen is om via het secretariaat van de MG eveneens bezwaren kenbaar te ma ten, temeer daar de laatste jaren j de recreatie te water steeds meer' ln de belangstelling is komen te staan. In het zomerseizoen trekken velen er op uit, bezoeken verschillende centra's voor de watersport. Vooral f het Brielse Meer is bij de Maasslui-j zers, Maaslander en Westlanders! zeer in trek. f Via de sluis, de haven van Maas- t sluis, en de Waterweg is het in. kor te tijd te bereiken. Middels de bei weegbare bruggen, gelegen tussen! het centrum Het Vlietland en dej sluis, is dat momenteel mogelijk. Wordt deze mogelijkheid de belang-' hebbenden ontnomen zal een andere' weg moeten worden gevolgd. Vele bezwaren zjjn daaraan echter ver bonden. De weg over Vlaardingen; wordt versperd door vaste bruggen* waarvan de doorvaarthoogte prak-: tlsch ook te laag is voor vele type's- van jachten. Over blijft de weg langs Schiedam en Rotterdam. De Schie echter ia voor de pleziervaarder ook moeilijk: en niet zonder gevaar te bevaren, daar de beroepsvaart zeer intensief is. /Van een onzer verslaggevers) Op zaterdag 27 november is liet feest in, dc woning van de familie J. J. H. Hendriks aan de Van Swin- denslraat 61a tc Schiedam, Op die dag herdenken Johan Jacobus Hu- bertus Hendriks en Maria Zagwijn het feit. dat zij zestig jaar geleden in het huwelijk traden. Dat gebeurde in Schiedam. Jan Hendriks iserd geboren v Monster cn werd plaats- en grond werker van beroep. In Schiedam leerde hij zijn toekomsttge echtge note kennen. Het werd een gelukkig huwelijk en in de met kleurige slin gers versierde woning zullen de dank- hftr%lfttlhiïld.£T€Tl €71 (LCh* terkleinkinderen hiervan getuigen op het feest. Het diamanten paar zal er toe moet je even ophouden, anders t'^el plezier aan beleven. (Van een onzer verslaggevers) Afgelopen zaterdag heeft de Rotter damse accordeon vereniging „Scala" in de zaal van het industriegebouw aan de Goudsesingel ln Rotterdam voor haar leden een gezellige avond georganiseerd ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan. Voor ongeveer 475 aanwezigen praatte conférencier Tonny Leerink net optreden van verschillende be kende artiesten aan elkaar. Op deze avond traden onder anderen op Les Getho's. meester jongleur Glno M&- nelli, de Lucberry's en als hoogte punt van de avond Nederlands be roemdste clown Rexis De heer J. Schlmmer, zoon van de oprichter van Scala, vierde zater dag een jubileum. Hy was vanaf het ontstaan van de vereniging Ud van Scala geweest. Het bestuur bood de jubilaris een geschenk onder cou vert aan. Er waren nog vyftien ju bilarissen, leden en donateurs, die twaalf en een half jaar lid waren. Zij kregen ook van het bestuur een geschenk onder couvert aangeboden. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagavond, heeft de Rotterdam-' se Artiesten Verhuur Organisatie (RAVO.) een nationale talentenjacht gehouden in de Mauritszaal aan de Mauritsweg in Rotterdam. Aan deze talentenjacht namen deelJohn Fire and the Rudows, Ronny Brochet and. the Desperado's, Vera Simone Jea- net Hesterman en Willy Marsé. In de Jury zaten Victor Conselman (ra diomedewerker), de heer Corsten, de heer Koerten, de heer Koekkoek en de heer Schouten, talentenscout van N.V. Phonogram. De jury wees aan het eind van de avond Willy Marsé als de beste aan. De winnaar kreeg van de RAVO een fraaie beker met inscriptie plus een contract. Tevens kreeg de winnaar de toezegging voor een proefopname voor een grammofoonplaat by Pho nogram. WOERDEN. Een 28-jarige chauffeur uit Utrecht reed dinsdag middag in de Achterstraat te Woer den met zijn hoge vrachtwagen iets te dicht langs de huizen. Daardoor raakte de wagen een erker op .de eerste verdieping van de familie Leeuwehhage. De erker hield het al werd er nogal wat schade aange richt: een stalen laadmast van de vrachtauto knapte af.

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1