Drs. j. H. Simons over Rijnmond: „Laat gemeenten tonen wat se waard zijn Si SPORT RAPPORT .Koos' opent Olde Kotte u J. Houtman v.,v.d.): .Aardgas wordt ramp in plaats van zegen' Sporthal: oud plan van IN SCHIEDAM: Vijftig bejaarden krijgen in 2 weken geen warm eten... Kooplieden vechten op Noors schip Feijenoord IJzel geeft trams en bussen een zware klap voor de jipl t erechter De Schie Perspectief Woningbouw Industrie Finaneiën Bakken Op de grasmat Communist ging te vroeg naar huis WISSELKOERSEN SCHIEDAMSE ZAAIERTJES HET VRIJE VOLK ZATERDAG 20 NOVEMBER 1965 99 (Van een onzer verslaggevers) „Laat men tonen wat men waard isHet is vrijdagavond half negen. In de raadzaal van Jiet Schiedamse stadhuis klinkt de stem van de nieuwe fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, drs. J. H. Simons, die bezig is aan zijn algemene beschouwing van de gemeentebegro ting 1966. lil een gloedvol betoog schet-st 1 meenten, om toch zoveel mogelijk deze jonge, energieke woord- u *aan *e,ke gemeentelijke tal voerder de socialistische visie ten aanzien van het gemeente lijk beleid. Het is een knappe verhandeling, waarin men dui delijk een grote, progressieve lijn ontdekt. Het college van burgemeester en wethouders, de raad en de belangstellenden op de publieke tribune, luiste ren dan ook met gespannen aandacht. (Van een onzer verslaggevers) Dondergans is een volks naam van de brandgans (Branta leucopsis), maar wat bedoelt men eigenlijk met don derhond? Zelfs de grote Van Dale schijnt het niet precies te weten, die zegt alleen dat don derhond een plat scheldwoord is. Ook de Justitie stelt zich op dit standpunt- Een 26-jarige boerenzoon uit Mlddelhamis heeft het vrijdag ter zitting van de Rotterdamse politie rechter ervaren. Goede klant Drie nette heren Verkeer Sport PAGINA PvdA geeft grote lijn aan voor 1966 We hebben het kunnen lezen; er it voor de watersportvereniging „De Sehie" geen plaats meer te creëren ia de Schie. Het waren maar een ptar regels in de kranten die het tntwoord ran B. en W, aan de ge meenteraad ran Schiedam inhielden. Het is ai een paar jaar halen en brengen met deze vereniging, die nu ai weer een. aantal jaren bestaat. De leden rijn vooral mensen, die self hun scheepje in elkaar hebben geset, of van een sloep een leuk bootje hebben .gefabriekt." Geen mensen dus met grote jach ten of Amstelkruisers. Het ging goed met de vereniging en het aantal leden groeide met de dag. Toen ging men echter aan de rand van de Schie, waar de boot jes liggen, beginnen met werkzaam heden. De vereniging werd min of metr doormidden gevaren. Nu is het dan zo ver, dat er van een vereniging bijna niet meer ge sproken kan worden. Goed, men be taalt neg wel contributie en regel matig het havengeld, maar daar houdt het dan mee op. De toekomst was al jaren onze ker, dat wist men bij de leden van De Schie ook, maar men had al tijd een beetje hoop dat er voor een oplossing kon worden ge zorgd. Men heeft zich van de kant van het bestuur al eens gewend tot de heer Bronneman. de ambte naar voor sportzaken, maar ook hij kon geen ijzer met handen breken of met zijn handen een haventjes graven voor de water sportliefhebbers. Toch bleef dat kleine beetje hoop aanwezig bij de leden maar nu is dat. met het antwoord van B. en W. aan de raad, de bodem ingeslagen. Schiedam heeft wel een grote jacht haven, maar dat is aan de Maas, waar vandaan de watersportliefheb bers zich, over de Maas, naar het recreatiegebied van de Brielse Maas kunnen begeven. Maar niet iedere boot is geschikt om er mee over de Maas te varen en niet iedereen wil over de Maas varen. De leden van de WSV De Schie zijn vota: het overgrote deel mensen die liever in de binnenwa teren willen varen. Daar zal nu bin nenkort wel een eind aan komen of men moet zich zien te melien als lid van een Rotterdamse vereniging, maar die zitten echt niet op Schie- damse leden te wachten. Het is jammer, dat het zo moet lopen met een vereniging van onge veer zestig leden. Wij vragen ons echter af of nou wel echt alle mo gelijkheden zijn bekeken. Was het niet mogelijk om verderop in de Schie in de richting van Oversehie of Hj de Kleine Polder een haventje te graven. Als alle mogelijkheden ook de bovenstaande zijn onderzocht, dan betekende het antwoord van B. en W. aan de raad om in maritie me termen te blijven de torpede ring en het tot zinken brengen van de WSV De Schie. na gaan welke gemeentelijke taken gezamenlijk kunnen worden verricht. Drs. Simons Is gekomen aan het onderwerp Rijnmond en doet namens zjjn fractie een beroep op het Schie damse gemeentebestuur, maar ook op de bestuurscolleges van andere ge. Er volgt een opsomming van de taken, die al door Rijnmond worden aangepakt: vleeskeuring, milieuhy giëne en vuilnisverbranding. Geko men aan het slot van zijn beschou wing over deze aangelegenheid zegt de socialistische woordvoerder, dat de gemeenten er blijk van moeten geven, dat men de activiteiten van de Rtjn- morsdraad op prijs stelt. In een tijd van integratie, concentratie en fusie, aldus de kern van de rede. kunnen de gemeenten niet achterblijven. Rijnmond is een van de punten, die door de PvdA-fractie zeer be langrijk wordt geacht Aan het slot van zijn beschouwing liet drs. Simons een nieuw geluid horen. Hij stelde, dat zijn fractie er de voorkeur aan geeft om zich te beperken tot de meest belangrijke onderwerpen. "Vol gende week kan men dan terugkomen op bepaalde details, die door burge meester en wethouders zijn aange stipt In hun memorie van toelich ting. Drs. Simons gaf aan het begin een overzicht van de belangrijke onder werpen: De politieke gebeurtenissen in Ne derland. zoals het optreden van het nieuwe kabinet en de Rijn- moodraad verkiezingen. 9 Verslaggeving over de gemeente lijke werkzaamheden. Financieel beleid. Woningbouw met verwezenlijking nieuw stadhuis. Industrievestiging en sanerings plan. Over het optreden van de nieuwe regering toonde de fractievoorzitter zich zeer- tevreden. Met vreugde ge waagde hij van het feit, dat de uit kering van het gemeentefonds na de verranging van het kabinet verhoogd is. Verder wees hij op de plannen van minister Suurhoff ten aanzien van de verkeersvoorziennigen en de vergoeding van de uitgaven voor de nieuwe wegen aan de gemeenten, de vooruitgang van de woningbouw, het minder scherp stellen van het lening plafond, waardoor de gemeenten on der het vorige kabinet dreigden te worden „gewurgd" en het feit. dat de kosten voor de aardgasvoorrienui- gen en grondaankoop buiten dit pla fond vallen. Ook vermeldde drs. Simons de plannen voor de ruimtelijke ordening en de omstandigheid, dat het onder wijs in de gemeenten thans wordt vereoed door het rijk volgens de wer kelijk gemaakte kosten in plaats van naar bepaalde nonnen. Al met a» zag de PvdA-fractievoor zitter meer perspectief in het rege ringsbeleid dan zijn voorganger, mr. H. B. Engelsman onder het kabinet- Ma rijnen, die vorig jaar bij de be handeling van de begroting de op merking maakte, dat „het kabinet maar moest verdwijnen als de ge meenten er wel bij zouden varen-..." In dit verband vroeg drs. Simons zich af hoe het college denkt over het versnellen van de grondaankoop, het bouwen van woningen met meer comfort en het versnellen van de uit voering Tan de diverse sanerings plannen. Wat de verslaggeving van de ge meentelijke werkzaamheden en het te voeren beleid betreft toonde hij zich een voorstander van een zoge naamde informatieve nota. zoals die ook in Deiden wordt gehanteerd. Hij wees terloops nog op de beleidsnota van Rotterdam, waarin men een schat aan gegevens over de gemeente en de uit te voeren taken vindt. In de Schiedamse toelichting op het ie voeren beleid vindt men maar weinig gegevens, aldus de kern van het betoog. Het college moet serieus gaan overwegen of het niet anders kan. kostenbesparing en efficiency bjj het, gemeentelijk apparaat. Calculatie en nacalculatie, zelfs het gebruik van hulp van andere instanties vond hij wenselijk. Gekomen bij het onderwerp wo ningbouw vroeg drs. Simons of het tempo dusdanig is, dat de opgelopen achterstand eind 1966 is Ingelopen. Rekening houdend met de toekomsti ge ontwikkeling stelde hij de vraag of het college ml voorbereidingen maakt voor 1967, Fel pleitte hij voor meer differentiatie en woningwet woningen met een groter comfort. Voor de bouw va.n het nieuwe stad huis, dat moet verrijzen op de plaats, waar thans nog de huidige brand weerkazerne staat, is volgens drs. Si mons d« instelling van een speciale commissie noodzakelijk. drs. J. H. Simons, reserves te bestemmen voor onver wachte tegenvallers. Hü herinnrde eraan, dat de rente lasten, de kapit&alsiasten en de per soneelskosten stijgen en dat. er een tekort is bij het gasbedrijf en het ge meenteziekenhuis. Verder wees hij op de schrikbarende achterstand in het str&atonderhoud (er is hiermee een bedrag van 2'i miljoen gemoeid!) eu hij achtte tegen deze achtergrond de tyd gekomen om een aanvraag voor een aanvullende bijdrage in te dienen bij hot ri)5t- Duitdelijk inzicht ontbreekt vol gens de Partij van de Arbeid ten aanzien van hetgeen by de kapitaals- werken kan worden gerealiseerd. Een goede afweging van de prioriteiten is volgens drs. Simons niet mogelijk en een investeringsplan achtte hij der halve noodzakelijk. „Een zorgvuldige afweging is nodig" betoogt hij. Het volgend jaar bereikt Schiedam, aldus vervolgt hij, ..een mijlpaal wat de uitgaven betreft Die omvatten een bedrag van 80 miljoen of wel 1000 per inwoner. Een respectabel bedrag en dit bracht de PvdA-woord- voerder op de vraag of er in Schie dam wel genoeg wordt gedaan aan Met klem drukte drs. Simons het college op het hart toch vooral zorg vuldig te werk te gaan bij het uit geven van grond voor industrievesti ging. „Dit kan niet zorgvuldig genoeg geschieden," zet hij. ..het terrein ligt uniek en we hebben nog* maar 51 hectaren. Hiervan moet een gedeelte worden bestemd voor de bedrijven, die in verband met de sanering uit de binnenstad en andere wijken moe ten verdwijnen. Met vee! visie voor de ontwikkeling herinnerde de frac tievoorzitter aan de steeds toenemen de automatisering en hij vroeg het college of In het uitgiftebeletd met deze aspecten rekening wordt gehou den. Met enige verontrusting consta teerde drs. Simons bij de behande ling van de sanering, dat het .stil" is geworden rond dé verschillende plannen. HU drong er bij het college op aan om toch vooral goede voor lichting via de dagbladen en het houden van informatieve bijeenkom sten te geven aan het publiek. „In november 1963," betoogde hij, „is er een krediet uitgegeven voor een 'sociaal-economisch onderzoek voor Kethel en de oude binnenstad. Het eerste onderzoek is al lang voltooid, waarom dan niet gepubliceerd? De bevolking moet kunnen meedenken. We moeten alles doen om de toekom stlge bewoners van de nieuwe wijken hu reeds enthousiast te maken." Ten aanzien van de bebouwings dichtheid van Kethel vroeg hij of bet juist is, dat er 81 woningen per hec tare zullen verrijzen. Zelfs zou hij hebben vernomen, dat er 97 huizen per hectare zullen worden gebouwd, terwijl dit in andere steden zestig en zelfs veertig woningen zijn. Snellere uitvoering van het sane ringsplan voor de binnenstad, achtte drs. Simons zeer gewenst: daarbij dient men er tevens rekening mee te houden, dat er in Kethel ruimte wordt geschapen vowv hen, die bun hu:s in het centrum moeten ontrui men. Hij vroeg zich verder af of er vol doende indusfcrleruimte is voor hen, die moeten verdwijnen en brak voorts een lam voor het creëren van werk gelegenheid in het nieuwe stadshart door de bouw van enkele kantoor panden. Met -e verontrusting wees de PvdA - woord voerder er ten slotte op. dat er vrijwel nog niets bekend Is over het saneringsplan voor Schie- dam-Zuid. terwijl hem Is gebleken, dat er wel degelijk ee» plan in voor bereiding is. Aan het eind van zijn ruim drie kwartier durend betoog vroeg hij burgemeester en wethou- lie zich/elf Schiedams grootste Bo hémien roemende Kchis de Kapper, strafpleiter-diehter-haarstiytist, heeft vrijdagavond aan de Singel 8* te Schiedam, door middel van het door knippen van een lint. offieleel het unieke Schiedamse jcugd-trefpunt, „de Oide Kotte" geopend. Deze taveerne, wordt door <ie Westbrcck. 'VS- c van haar ofticiele toe gevuld met j ren die ben:euwc! alc tend heer ders dringend om haast te maken i sfeer, die m de?. met het bestemmingsplan voor deze stadswijk. tot de nok en oude- rniar de ■ichtr ont- De financiële toestand van de ge meente Schiedam noemde drs. Si mons „niet erg opwekkend, maar niet catastrofaal". Hij vroeg zich echter af of het niet juister is om de Van een onzer verslaggevers) „Eerlijk gezegd begrijpen wij er niet veel meer van. Wij krijgen de indruk, dat het aardgas, in plaats van een zegen, een dreigt te worden Op 11 september was hij door een wachtmeester van de rijkspolitie be keurd wegens het niet ttoppen bij 'n voorrangskruising. Hij had toen ge roepen: „Donderhond, ik krijg je nog wel en dan rij ik je hartstikke dood!" Dat kwam neer op beledi ging en bovendien bedreiging van een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van zijn functie. De burgemeester van Middelhar- nis had verdachte laten weten, dat het wel gevangenisstraf zou worden. Vandaar, dat de jonge landbouwer zich nu door oen „gekozen raads man". volgens mr. Heyasius een der bekendste advocaten van Goe- ree-Overflakkee, liet bijstaan. Hij toonde veel spijt van rijn drif tige uitval en dat maakte een goede indruk. De officier van Justitie wil de we! volstaan met het vragen van f 100 boete of twintig dagen. De raadsman vond het een milde eis en de politierechter deed er zelfs nog twintig gulden af. Als de burgsnees- ter zich nu maar niet teleurgesteld voelt. „Ik ben zelf ook alcoholist, maar ik neem er pillen tegen en ik heb nu al in geen jaar meer gedron ken." vertelde een caféhouder, die als getuige verscheen in de zaak te gen een van rijn beste klanten. De klant had 's nachts op d- weg van Bodegraven naar Ree7 zo slingerend gereden, dat - tere late weggebruiker de poll ge waarschuwd. Een wacbtn.. bel de bij de woning van de inmiddels toch nog goed en wel thuisgekomen verdachte aan, maar diens echtge note weigerde hem de toegang. Een uur later kwam de wacht meester terug met twee collega's en een ..schriftelijke lastgeving tot be treding van de woning." Hij moest toen wel worden binnengelaten en hij tref oe verdachte gekleed te bed ramp In zijn beschouwing op de gemeentebegroting van Schiedam 1966 zei dit vrijdagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering, de frac tievoorzitter van de WD, drs. J. Houtman. liggende aan. kennelijk onder in vloed. ..Hij had al wat gebruikt toen hij mijn café binnenkwam," gaf de café houder na enige begrijpelijke aarze ling toe. De goede klant is veroor deeld tot drie weken gevangenisstraf en een jaar niet rijden. „Ik vind het onrechtvaardig." zei hij boos. Op 14 augustus, a avonds iaat, zag een Brielse gemeenteopzichter, dat drie goed geklede heren planken wegnamen van een bouwterrein en ze in een auto laadden. Hij maakte daar bezwaar tegen, maar een van de heren zei: „Wat heb jij daar mee te maken? Je zegt nor wel dat je opzichter bent. maar heb je daar een bewijsje van?" Nee, de opzichter had het bewys- je niet bij zich en de planken wer den niet teruggelegd. Ze kwamen te recht tn het huis van een der drie nachtelijke autorijders, die er een kolenhok van wou timmeren. Maar deze huisvlijt is niet doorgegaan. De man-zonder-kolenhok, van be roep kantoorbediende, stond nu we gens diefstal terecht. Hij voerde als verweer, dat hij alleen wat afval hout had weggenomen; 't zou an ders toch maar zijn verbrand. De meent, -opzichter, als getuige ge hoord, sprak dit met klem tegen. „Nette lui stelen tegenwoordig maar tegeltjes of planken alsof het niets is," zei de officier van Just ie. Hy eiste 100 boete of twintig da gen. De kantoorbediende wou nu wel zeggen dat hij fout was geweest en dat hij het niet weer zou doen. Hij is tot 80 boete of zestien dagen ver oordeeld. spanningsruimte heerst. K oos de Kapper, die zijn 80 jar. n niet laat gelden, wanneer het erop aan komt zirh actief voor een idealis tische zaak in te zetten, vervolgde zijn openingstaak met hel oplezen van 'n eigen gedicht. waarin hij de initiatiefnemers tot vestigen van deze taveerne, veel lof toezwaaide. De he»r Westbroek kreeg tijdens de verdere avond veel biykeri van waar- tiering, hetgeen tot uitdrukking kwam in de veie bloemstukken, die hy ontving en de geestdriftige aan sporingen van diverse ouders om op de ingeslagen weg door te gaan. „Met de komst van het aardgas," be toogde hy, „is in feite tevens een groot onbehagen over de burgerij ge komen. Nog steeds weten wij niets van de te verwachten avrdgastarie- ven. Het is nog altijd niet duidelijk of gas- of olieverwanning in de na bije toekomst goedkoper zal zijn voor de verbruikers. Men verkeert, zo vervolgde de WD- woordvoerder, „in de veronderstelling, dat aardgas zeker goedkoper zal wor den. Tal van Schiedammers zijn daarom nu reeds overgegaan tot cen trale gasverwarmmg. maar zijn wij goed Ingelicht .dan zullen deze men sen bedrogen uitkomen. Het schijnt, dat olieverwarming belangrijk goed koper is. De gemeente Schiedam zelf geeft in dezen dan ook 't voorbeeld Men Is bij de leden van De Schie, die nog met hun scheepje In het wa ter liggen, een beetje boos. Het komt namelijk, voordat een paar keer per dag de bakken met bagged zo maar los worden gelaten van de sleepboot ais deze een voile bak verwisseld voor een lege. Het gebeurt dan maar al te dikwijls dat zo'n bak te gen een plezierbootje gaat liggen achuren met alle gevolgen dien dien. Door een verkeerde beweging van een sleepbootje, zijn al drie bootjes Hink beschadigd, waarvan er een zelfs is gezonken. Wij zijn eens een kijkje gaan nemen en we troffen het bijzonder goed, want ed dreef zo'n grote bak rond. In afwachting van het sleepbootje heeft de bak de tijd gekort door een paar scheepjes een „zoentje" te geven. Een beetje monder „wildwest in de Schie zou de leden van de WSV De Schie een groot plezier doen. In de weekbrief van de SVV-junio ren lezen wij het volgende: „Van de heer Diepstraten, scheidsrechter van de wedstrijd Sparta A Z—SVV A Z. ontvingen wij een schrijven, waarin hij erop wees, dat er spelers zijn. die uitstekende spijkers in de schoe nen hebben. Voor alle Junioden geldt dus: controleer iedere week je schoenen voor je gaat spelen. Het is levensgevaarlijk voor je tegenstan der." Wij, een beetje geschrokken van dit bericht, hebben meteen de voet- balseoenen van onze belde zoons cm- tiff *+rtr*rrv+r\V/U VTft«#Tl Óns echter af: waar zitten tegen woordig die spljkeds eigenlijk? Een plastiek zool met aangegoten dito dopjes was het enige, wat wij konden vinden. B. VAN B. IVan een onzer verslaggevers „BU ongeveer vyftig bejaarden in Schiedam is geconstateerd, dat ze meer dan veertien dagen achtereen geen warme maaltijden krijgen Deze mededeling, die een schry- tiend licht werpt op de toestand waarin vele Schiedamse bejaarden verkeren, deed vrijdagavond de frac- tievoorzitter van de VVD, drs. J. Houtman, aan het slot van rijn mene beschouwing over de gemeet. begroting 1966. Volgens drs. Houtman is uit onder zoekingen gebleken, dat er ongeveer honderd behoeftige bejaarden in Schiedam wonen, wier verzorging zeer veel te wensen overlaat. „Deze mensen", aldus de liberale woord voerder, „genieten soms meerdere malen achtereen geen warm eten!" HU herinnerde aan de actie „Tafel tje dekje", welke door de Schiedamse Federatie Bejaardenzorg In het leven Is geroepen. Helaas, aldus drs. Hout man, stuit deze sectie op organisato rische moeilijkheden Vurig pleitte hy by het college voor steun aan dit particulier Initiatief, zelfs al zou die steun van provisorische aard aljn. Het moet." betoogde hij, ..mo gelijk zijn deze jehoefUgen direct te hulp te komen: de adressen zijn bekend. Wij hebben." zo vervolgde hy, „hier in Schiedam een aantal inrichtingen ••iet grote keukencapa-iteiten, zoals l-eide ziekenhuizen, „Lidenhof" en meerdere grote beiaardentehuizen. Ieder van deze Instellingen kan vol gens drs. Houtman gemakkelijk voor vijf a tien van deze behoeftige ouden van dagen onmiddeliyk extra voedsel koken, vanzelfsprekend tegen gelde- Hike vergoeding. De bejaarden kun nen dit zelf betalen. De WD-fractievoorzitter achtte het wenselijk, dat het transport van de warme maaltijden tn handen wordt gegeven van" één of meerdere beroepsvervoerders. Als suggestie gaf hit de Inschakeling van de melk bezorgers by dit werk. ..We mogen hier niet langer mee wachten." zo besloot hij zijn toespraak. en schaft voor z'n scholen nog steeds olieverwarmingsapparaten aan, Drs. Houtman pleitte voor een gar de voorlichting. „De burgerij," jsei hij. dient te weten waar zij aan toe is." Het deed hem genoegen te kunnen constateren, dat tn Schiedam met de erkende installateurs tot Ieders te vredenheid een regeling is getroffen, die in het belang is van het publiek, j Voor het toekomstige beleid bij On derwijs. Cultuur en Sport- en Jeugd zaken zou men bij de VVD gaarne zien. dat deze afdelingen tezamen in één wethtsidssportefeaQe werden ondergebracht. Zoals bekend vallen sportzaken onder de portefeuille van mr. Van Bochove. die ook het finan ciële beleid behartigt. Drs. It ontman achtte het wenselijk, dat de gemeenteraad door de ver keerspolitie eens grondig wordt voor gelicht over de toekomstige verkeers afwikkeling bij de Benelux-tunnel en de mogelüke problemen van de zoge naamde „Rotterdamse ruit". Met ongerustheid constateerde hy de achterstand tn het onderhoud van straten en pleinen Over het nieuwe stadhuis merkte hij op. dat de huidige toestand van het raadhuis en de noodgébouwtjes voor enkele gemeentelijke diensten beslist onacceptabel is voor Schie dam. Zorgwekkend noemde de WD- woordvoerder het feit, dat men in Schiedam nog steeds 3500 woningen tekort komt. Drs. Houtman vroeg het college naar de plannen voor een zwembad In Schiedam-Zoid. Verder zei hy het in het belang van vele Schiedammers te achten, dat het college zijn goede diensten zoveel mogelijk blyft aan bieden om tot één betaald voetbal elftal in Schiedam te komen. „Moge- iyk zou ook Vtaardingrn hierbij be trokken kunnen worden." zo voegde hy eraan toe. Kunstijsbaan De VVD-fractle vestigde, mede ge zien de unieke ligging van Schiedam aan de grote rijkswegen, de aandacht van het college op de mogelijkheid, oen tn Schiedam in de buurt van de verkeerswegen een kunstysbaan te projecteren. Culturele motie De WD riet met belangstelling de culturele nota tegemoet Dra. Hout man hield een warm pleidooi voor de beeldende kunstenaars, die geen be hoorlijke ruimte hebben om te ver ken en te exposeren. Van een onzer verslaggevers) Een drietal kooplieden is donder dagmiddag slaags geraakt aan boord van een Noors schip, dat in de Vul- caanhaven te Vlaardingea lag. De 42-jarige Rotterdammer W. B. S.. die een kledingmagazijn heeft en aan boord van schepen zaken doet met opvarenden, werd daarby aan het hoofd gewond. HU moest wor den behandeld in het Vlaardingse Holy-riekenhuis. De zestigjarige J. L. K. uit Poortu- gaal. die voor .etzelfde doel aan boord van het Noorse schip was. zou samen met zijn zoon en compagnon, S. hebben geslagen met een stalen autosleutel, die de Rotterdammer in ri't zak droeg. Concurrentiestrijd zou de aanleiding van de vechtpartij zijn geweest. De Vlaardingse politie heeft pro ces-verbaal opgemaakt. Daarby bleek dat de mannen woensdag al onenig heid hadden gehad aan boord van een schip in de Parkhaven te Rotter dam. K. zou toen mishandeld rijn en daarvan aangifte hebben gedaan bij de politie. (Van een onzer verslaggevers) BU de ingekomen stukken var. de Rotterdamse raadsvergadering van veertien dagen geleden be vond zich een schrijven van de heer H. Weezenbeek en anderen over het treffen van voorzienin gen aan de achterzijde van de woningen aan de Spaanse bocht en omgeving. B. en W. stelden voor het ter afdoening in htm handen te stel len. maar daartegen maakte de communistische heer S. Oroenen- dyfc bezwaar. Hy wilde er wel het een en ander over zeggen. Het stuk werd aan het einde van de agenda geplaatst, maar de behandeling moest wegens tijds gebrek naar de raadsvergadering van gistermiddag worden ver- schoven. Toen burgemeester Thomassen de brief aan het slot van de ver gadering aan de orde stelde, bleek de heer Groenendijk even- Ttiuwtïiên tc Z|)u. ily naar huis gegaan, naar men moet aannemen. Zonder een woord kwam het stuk toen ter afdoening In han den van B. en W. Van een onzer verslaggevers) De gedachte om naast het Feijen- oordstadion een hal te bouwen die in de gegeven siuatie zou kun nen dienen als een soort overbrug ging tussen de verdwijning van het Aboy*-complex en de totstandko ming van een nieuwe tentoonstel lingsruimte in Rotterdam Is niet nieuw. Reeds jarenlang loopt het besiuur van de voetbalvereniging Feijenoord met plannen rond om naast de „knip" een sporthal tot stand te brengen. De omstandighe- den hebben tot nu toe echter de j verwezenlijking van die plannen «n- mogelijk gemaakt. i Nu Feijenoord bereid is met het gemeentebestuur in overleg te tre den over de mogelijkheid naast het stadion een tentoonstellingsruimte I ter vervanging van de Ahoy'-hal te creëren, zou dat kunnen leiden tot i een spoedige realisatie van dat oude denkbeeld. In twee oprichten ech- j ter zyn er aan deze oplossing na- delen verbonden. '.Vaneer Feijenoord een van de twee speelvenden opoffert waarover het nu naast het stadion de be schikking heeft, zou daardoor een ruimte vrijkomen van nes- a aeht- d.tizend vierkante meter, hoogster» de helft die de Ahoy'-hal thans bt- evenementen die men zo'n hal zou moeten onderbrengen, terwijl aan de andere kant de afmetingen te groot zyn voor O sporthal die Feijenoord op het oog heeft, een bezwaar dat ook de En""-etchal aan kleeft. Dat Feyenoord zijn beide sport velden zou willen pr:;.v:ven om Rotterdam uit de nood tc helpen, moet uiterst onwaarschijnlijk wor den geacht. Het zou dart immers over andere speelvelden de beschik king moeten krygen en de kans dat dit op korte termijn mogeiyk zou zijn, moet beslist uitgesloten wor den geacht. Intussen wordt aan deze mogelijk heid om een tijdelijke tentoonstel lingsruimte te scheppen alle aan dacht geschonken die zij verdient. De sonderingsproeven die men gaat nemen zullen moeten uitwijzen of een zo spoedige bouw te verwezen lijken is, dat het complex ia sep tember van het volgend jaar klaar zru kunnen zyn. Ovei een definitieve vestiging van hel tentoonstellingscomplex is het laatste woord nog niet gesproken. Waarschijnlijk z»t hiervoor het Xtrxesterrein het eerst in aanmer king komen. 'Van een onzer verslaggevers) Het openbaar vervoer in en rond Rotterda n, dat onder normale om standigheden dikwijls al niet glad verloopt, heeft vanmorgen zware klappen moeten incasseren en grote - tegenslagen moeten overwinnen. Al les door de IJzel uiteraard. By de RET noemde men de situa tie in één woord rampzalig. De twaalf personeelsbussen. die in do vroege ochtend chauffeurs, bestuurders en conducteurs ophalen, strandden of kregen ernstige vertraging. Veel per soneel kwam daardoor te laat in de remises. De eerste trams en bussen vertrok ken nog op tijd omdat men ze kon -armen met de in de buurt wonen de Rc. ~ers. De volgende kwamen in de verd ukking. Zo wi s het by voorbeeld in do remise L elfshaven: de eerste trams gingen volgens het boekje, de volgen de noteerden gemiddeld 25 minuten vertraging. Remise Kralingen: negen trams te laat uitgerukt. Vertragingen: van acht minuten tot een uur en twintig minuten. Remise Hillegersbergde schade bleef beperkt. Dat kwam voor een deel doordat de RET personeels- trams ging inzetten, die minder weergevoellg zijn. Het. ernstigst gehavend werd de busverbinding naar de Prins Alex- anderpolder. De eerste wagen kwam dwars te staan en kon niet verder. Tegen half negen begon het er weer een beetje op te lijken. De andere stadslijnen functioneerden toen al weer een uur onder meer of minder normale condities. De situatie van het stadsvervoer in de morgenuren wordt eigenluk het best geïllustreerd met het verhaal van de Schiebroeker, die rich om half zes by de halte had opgesteld om de bus 'tóf naar het centrum te nemen. Er arriveerde een bus uit de stad. Toen de man vroeg of hy ai- vast. in mocht stappen, kreeg hij te horen: Mijnbeer, we gaan helemaal niet naar de stad. We zijn vannacht om drie uur van Odeon vertrokken om deelnemers aan het feest van het RET-mannenkoor naar huis te brengen De op het autobusstation by het Rotterdamse Stationsplein geconcen treerde diensten van Citosa. Van Gog RTM, Twee Provinciën en WSM lie pen danig in de war. Alleen de TP- dienst Ridderkerk-Rotterdam was enigszins normaal. By de RTM in de Rose straat was men over de gevolgen van de yzel niet al te somber, „wy zyn niet op onze ga» gevallen. Alleen de eerste bussen kregen een tik. By voorbeeld die van zes uur uit Oostvoome. Maar die van zeven uur reed al normaal.' En wat alle vervoerders zeiden: Wat een geluk dat het zaterdag is!" Engel» pont' Amenk dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroor. 19 NOVEMBER 10.09110.101 3.601—3.60', 73 48—73 A3 726—7264 8338183.434 69.624—69 874 Duitse mark 90.02—90.07 Deense kroon5228—5230 Noorse kroon50.43—50.48 Canada 33S,v—33SA Italiaanse lire 57.64»—57.69» Oostenrijkse schilling 13.96—1398 A-rt «Vt 4e-* a •WA44 4 Km» »b baak Wj da ARBKIDKRSrKRS Voor uw PASFOTO'S i.a- tuurluic naar (otohacdel K. v Vuuren. fluogstx 106, Schiedam In spoedgevallen desgewenst tn i uur klaar. VERLICHTING modern cn klassiek. sc heerapparaten, strijkijzers, elefctr, kachel», haarden. A. Schilperoord <Ss Zru, Tuiniaan 40, tel. 267367. Grote sortering JUMPERS, dames-, heren- en jongens- truien v.a. ƒ8,45. A Schil- peronrd Zn„ Tuiniaan 40, tel. 267367. Alles op gemakk iyke beta ling vanaf 1.— per week. GOEDEREN HANDEL. Fa, A Schllperuord en Zn. Tuin iaan 40 Schiedam. Kapsalon Hélène, de salon voor de betere PERMANENT. Stroomloos voor teder haar geschikt, f 750. Béléne Kèd» permanent, de meest '.deals natuurHjke permanent 110. Grata halen en brengen per luxe auto voor permanent. Kapsalon Hélëne, Rem- brandtlaan 22, Schiedam, teL 287170 11.00 reductie op deas advertentie. LOENDERSLOOT, kasten, 20 verschillende 1-, 2-, 3-deurs- kasten uit voorraad leverbaar. Marl astraat 43 Schiedam teL 26477» WISSELBAND N.V.. Sehle- dam Raam 26 telel 288351 «Tend van 1 uur W «riKjuag» sm i mrvnós nali acht: zaterdags van 9-5 uur). Nieuwe en gebruikte auto banden alle merken Mon teren repareren opsnijden. Balanceren Oud» banden noge laruüwaarde

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1