voor de iitierechter J. Meertens gecremeerd I iSGHIEDAMSEf ZAAÏERTJESI Melkslijter èn ijzeren hond in Nieuwe Haven Bejaarde man op zebrapad gegrepen Twee auto's totaal vernield Auto slipt en raakt meisje TAXI TROUWAUTO'S HET VRIJE VOLK DINSDAG 14 DECEMBER 1965 PAGINA 1 Avontuur Troosteloos Inmiddels was het al laat in de middag geworden en trok de lucht hoe langer hoe meer dicht. De re gen stortte met bakken van de he mel en windvlagen completeerden het geheel. Het Vrije Volk Wachten BERICHT- t e» <s» Ongeveer vijftien jaar geleden verenigden zich in Dordrecht enkele oud-sleepbootkapiteins die door de uitschakeling van de stoomvaart hun haan of hun boot kwijtraakten. Incidenteel brachten zij wel eens een binnenvaartschip naar Antwerpen. Niemand kon eigenlijk het zout in de pap verdienen. De heer P. J. Griep nam het ini tiatief en verenigde de loodsen in de „Verenigde Dordtse Loodsen". Zij kregen allemaal hetzelfde uniform en hielden zich aan de gemaakte ta riefregeling Ieder lid was en is zelf standig. Zelf moeten zij alle sociale lasten betalen. Via een vast adres krijgen zij ieder op hun Leurt een schip toegewezen. In de loop der jaren heeft het be stuur herhaaldelijk geprobeerd er kenning voor het werk te krijgen. In 1960 kregen zij de Koninklijke goed keuring. Dit was ook het enige. Het bestuur verzocht enkele instanties de loodsen een examen af te laten leg gen. Op dit verzoek kregen zij nooit antwoord. De rederijen stellen blijkbaar meer vertrouwen in het werk van de ver eniging. Zij sluiten steeds langdurige contracten met de VDL af. In het be werk voor dertig man. Op liet ogenblik moei de vereniging een strijd voeren tegen beunhazen, meest gepensioneerde binnenschip pers, die wat bij willen verdienen. De VDL kan niet tegen deze beunha zerij ojitreilen, omdat zijn niet er kend is. De verstandhouding tussen de Rijksloodsdienst is ondanks alles uitstekend, maar daar schiet de DL niet veel mee op. In de reportage op wordt een (woelige) da: senleven geschetst. deze pagina uit het lood- Voor uw Kantoor: Burg.Knappartlaan18, Schiedam WERKENDE ALLEENSTAANDEN (.Van een onzer verslaggevers) „Daar hebben we de vechtersbaas," zei mr. Heynshis.:,toen maan dag een 21-jarige havenarbeider voor het hekje kwam. „Het is een hele waslijst. Maar liefst vier misdrijven tegelijk.".- De jonge havenarbeider, die door zijn onbehouwen optreden tot de meeste café's geen toegang meer heeft, had met een dronken kop een cafébezoeker geslagen, diens echtgenote bij de haren ge grepen en eveneens afgetuigd en bovendien nog een bloemvaas te gen de tapkast gegooid. Later had WISSELBAND N.V., Schie dam, Raam 26. telef 268351 (dag geopend van t urn 's middags tot s avonds half acht; zaterdags van 9-5 uur). Nieuwe en gebruikte auto banden alle merken Mon teren, repareren, opsnijden, balanceren. Oude banden hoge lnrullwaarde LOENDERSLOOT, kasten, 20 verschillende 1-. 2-, 3-deurs- kasten uit voorraad leverbaar. Marlastraat 43 Schiedam tel. 264779 Kapsalon Héléne. de salon voor de betere permanent. STROOMLOOS voor ieder haar geschikt f 7,50 Hélène tiède permanent, de meest ideale natuurlijke perma nent f IQ,- Gratis halen en brengen per luxe auto voor permanent Kapsalon Hélè ne, RcmbrandUaat, 22, Schie dam, tel 267170 f 1.- reductie op deze advertentie Alles op gemaKkehiKe oeta- img vanat t i.~ pet week GOEDERENHANDEL Firma A Schilperoord en Zn., Tumlaan 40 Schiedam N.V. Sportfondsenbad Schie dam vraagt BADJUF FROUW voor schoonmaak- werkzaamheden en toezicht. Aanmelden woensdagavond van 19.00-19.30 uur of na tel. afspraak 269600. Te koop T.V.-TOESTEL ge heel compleet met antenne, prijs 150,-. Simons, Sta tionstraat no. 19b, 2e etage. Net KOSTHUIS gezocht in Schiedam voor jongeman. Weekend aanwezig. Br. no. S 2068, H.V.V., Passage 20. hij het terrein van zijn activitei ten naar een ander café verlegd en daar twee asbakken tegen de ruiten gesmeten. „Ik voelde me bedreigd," wou hl) mr. Heynsius iatèn geloven.' „Och kom" deed de politierechter verbaasd, „zo*n grote vent? Je mag wel oppassen, anders zet de poli tie je nog op de zwarte lijst en dan kom je geen enkel café meer in." „Daar sta ik al op," zei verdachte somber, .maar de laatste tijd ben ik niet dronken meer geweest." „Verdachte heeft het er wel naar gemaakt," constateerde de officier. „Hij kan geen kroeg binnen komen of hij begint direct ruzie te maken. Hij zal moeten begrijpen dat er aan zijn brute optreden een eind moet komen. Ik eis drie maanden gevan genisstraf." „Mag ik vragen waar mijn advo caat is?" vroeg de havenarbeider toen hij over die eis zün mening mocht uitspreken. „Daar had je zelf voor moeten zorgen," bracht mr. Heynsius hem (Van een onzer verslaggevers) De crematie van het stoffelijk over schot van Rotterdams oud-wethouder J. Meertens te Driehuis-Westerveld is gistermiddag een nadrukkelijk eer betoon geworden aan zijn nagedach tenis. „Meertens behoort tot de grote Rot terdammers, zoals Spiekman en Brau- tigam. Hij stond steeds in het voor ste gelid, de nu weer opgebouwde stad is als een monument van zijn levenswerk," zei de heer J. Nederhof, voorzitter van de PvdA-federatie. Mej. mr. J. Zeelenberg, wethouder van Financiën, releveerde dat de heer Meertens 26 jaar raadslid en 12 jaar wethouder van Openbare Werken is geweest. „Hij was een vasthouder en vechter, maar ook een warmvoelend mens." Zij ging na wat Meertens alle maal voor Rotterdam gedaan heeft: gangmaker voor de metro, stichter van talrijke grote gebouwen, vechter tegen de woningellende. De heer A. van Rossen, oud-bonds voorzitter van de Algemene Bond van Ambtenaren, herinnerde aan de vele actviteiten die de heer Meer tens mét de vakbeweging van onder wijzers en ambtenaren hebben ver bonden. De heer R. Laan jr. zette uiteen wat de heer Meertens na zijn pensionering in 1958 voor de huisves ting van bejaarden heeft betekend. Tot de zeer velen die de baar volg den behoorden de oud-burgemeesters mr. P. J. Oud en mr. G. E. van Wal- sum, alle Rotterdamse wethouders (burgemeester Thomassen was ver hinderd), en vele grote vrienden van de overledene uit de socialistische beweging en vakbeweging. aan het verstand, „maar je zal je advocaat hebben, als je het ten min ste bliksemsnel in orde maakt." De zaak werd aangehouden om verdachte in de gelegenheid te stel len zich van juridische bijstand te voorzien, Een kelner, 31 jaar oud, had het wel heel bont gemaakt. Direct na zijn werk was hy met drinken be gonnen. café in en café uit. Tuzuen half elf 's avonds en de volgende ochtend zeven uur had hij hst ene glas bier na het andere naar binnen geslagen en voor de afwlssdBac© ook nog een paar cognacjes gedronken. Het had hem er niet van weerhou den na elk cafébezoek toch maar weer in zijn auto te stappen. „Het is een van de ergerlijkste zaken die xk vandaag te behandelen krijg," stelde mr. Heynsius vast toen de kel ner vanochtend op het matje kwam, „de bloedproef liegt er niet om. Die was 2,1". Een cafébezoeker had de politie ge waarschuwd dat de man, achter het stuur van een slingerende auto, in de vroege ochtend op zijn laatste pleis terplaats belandde. „Dat was een vroege klant," zei de politierechter tot een hoofdagent, die de kelner om kwart over negen ach ter een kop koffie had aangetroffen, „de meeste dronken rijders lopen 's avonds tegen de lamp." De hoofdagent liet er geen twijfel aan bestaan dat de man veel meer had gedronken dan goed voor hem was. „Hij zat een beetje versuft ach ter een kop koffie op een bank." zo getuigde hij, „en vertelde me dat hü maar twee glazen bier gedronken had. Maar ik zag direct, dat hy be hoorlek onder de invloed was." Tot die conclusie was ook de bri gadier op het politiebureau gekomen, aan wie de kelner het drinken van zeven glazen bier en drie cognacjes had opgebiecht. „Ik vind het meer dan ergerlyk," oordeelde de officier, „dat zo'n man met al die drank in het lijf slinge rend van het ene café naar het an dere rijdt." Zes weken brommen en anderhalf jaar niet rijden, luidde zijn eis, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen auto. „Op zoveel had ik niet gerekend," zei de kelner geschrokken. „Waarop dan wel?" vroeg mr. Heynsius, „op een boetetje mis schien?" Daar liet verdachte zich niet over uit. Mr. Heynsius liet het bij vier weken gevangenisstraf, maar volgde de eis van de officier wat de ontzegging be treft. En hy verklaarde de auto ver beurd. Ongeveer 25.000 personeelsleden van ziekenhuizen in Peru zyn maan dag voor onbepaalde tyd in staking gegaan ter ondersteuning van loon eisen. Noodploegen zullen de patiën ten verzorgen. Als de regering zou besluiten tot represailles zouden ook deze ploegen het werk neerleggen. (Van een onzer verslaggevers) Op volle snelheid schoot de Avlo Esperanza onder de brug door over het kanaal van Zuid-Beveland, toen plotseling een op drift geraakte coaster, begeleid door twee driftig -rekkende slepertjes, het niet al te brede vaarwater versperde. Kapitein "Spier en loods Vendeville schreeuwden enkele comman do's naar de scheepsjongens, die snel de twee ankers lieten vallen, zelf gooiden ze zo snel als maar mogelijk was de twee machtige 1050 het een angstig moment. Het schip pk dieselmotoren in de achteruit-stand om de. snel naderbijkomende maakte soms een slagzij van min- coaster Trotzenburg te ontwijken. Op het laatste moment wisten de stens 20 graden. Het was aardedon- twee sleepboten het schip recht te trekken en de, Avio Esperanza e voer op gas boeien, schoo. er op ongeveer 20 cm langs. 'Het scheelde een jas,' merkte de Eindeiyk kwam de eerste lichtboei loods laconiek op en zoog weer rustig aan zijn pijp. - kokende Westerschelde. Iedereen in de stuurhut probeerde zich staande te houden. De vrouw van de kapi tein moest verschillende noodspron gen wagen om nog iets van haar meubilair heel te houden. Het voor de wind weg draaien om de laatste van de 130 km lange tocht af te leg gen, verliep gelukkig Vóór de binnenvaarttanker dit hachelqke avontuur onderging, was er die bewuste dinsdag al het een en ander gebeurd. De weerberichten waren voor die dag erg ongunstig: windkracht tien tot elf, met hagel en sneeuwbuien. Om vyf uur 's ochtends zou het schip, dat van Basel naar Antwer pen op weg was, vanuit Dordrecht mensen op de brug. Dit bleek enkele minuten later, toen zy het schip voor een aanvaring wisten te be hoeden. Hansweert kwam in zicht. Hetzelf- met een loods, van de enige rivier- de gedraai en gemanoeuvreer als by loodsenvereniging in Nederland, zyn tocht voortzetten. De kapitein, een Hollander, wilde echter niet zo vroeg weggaan, omdat hy niet met zijn half belaste boot onder de spoorbrug door zou kunnen. Het water was ab normaal hoog. De volgende ochtend tien uur leek hem een gunstiger tyd. Alle weer berichten ten spijt-, was de wind eer Wemeldinge. De sluiswachter kwam heel opgetogen vertellen, dat er zo juist een extra weerbericht was om geroepen. Er werd windkracht twaalf voorspeld, of te wei een orkaan. „Jullie zyn knettergek." merkte hy vriendeiyk op. Toch hielp hij om de Avio Esperanza zo snel mogelijk door de sluis te krygen, want ook het water van de Westerschelde steeg met de minuut. Het schip was der ba kracht toe- dan afgenomen, het laatste dat nog icon worden ge- werk- verradelijke Zeeuwse wate- rr.ren trenf hu nn rzun duimnip 7mcpl De kade stond blank en het was on- mogelyk om zonder natte voeten aan boord te komen. Een roeiboot je bracht uitkomst. Op advies van de deskundige loods (ai meer dan tien jaar en daarvoor 20 jaar als sleepbootkapitein op de nationale en internationale wateren gevaren) be schut. Even leek het erop, dat de schipper de nacht in Hansweert wil de blijven, maar in overleg met de loods besloot hij toch door te gaan. Het ty in de Schelde was gunstig, dus ging hij schip de beschutte en veilige haven uit. De ruitenwisser kon de regenslag niet meer verwer- sloot kapitien Spier de overtocht te ken. De kapitein'zette het raam open Kantoor, Redactie, Inspectie en Advertentie-afdeling:: Passage 20, Schiedam, WC, 010-26 87 98 Klachten over bezorging (tot 19.30 uur): Slaak. 34, Rotterdam UITSLUITEND tel. 010-111031 11 10 32 Abonnementsprijs83 cent per week of 10,80 pea: kwartaal Storttag op (óerxxk 28333 ten nanus van N.V. De Arbeiderspers, Slaak 34, Rotterdam, fe snogii® wagen. Het ruim 2.650 ton metende schip had als ballast water in zyn ruimen. Het stukje Kil leverde geen moei lijkheden op. De Avio Esperanza had zijn neus echter nog niet bulten de Kil gesto ken en het Hcilandsch Diep inge draaid, of het lieve leven begon al. Enorme golven, windvlagen, hagel en natte sneeuwbuien werden zijn deel. Tegenliggers of achteropko mende scheepvaart was er niet. In elk haventje of enigszins beschutte plekken lagen schepen voor anker te wachten op beter weer. Op volle snelheid varen was al gauw niet meer mogelijk. Het schip sidderde en bewoog zich na elke breker als een rups op een molshoop. Ondanks het bar slechte weer schoot het schip goed op en enkele uren na het vertrek uit het toen zo veilig en warm lijkende Dordt, kwam Wemeldinge in zicht. De loods droeg het stuurrad met een zucht van ver lichting aan de kapitein over, die maar moest zien het schip de sluis in te krijgen. De haven van Wemeldinge lag vol met wachtende schepen. Enkele schippers wezen eens goedmoedig naar hun voorhoofd, maar onthiel den zich verder van commentaar, omdat zij respect hadden voor de doorzetter. De wind stond precies dwars over het water. Kapitein Spier moest al zyn zeemanschap aanspre ken om het schip zonder ongelukken in de sluis te kregen. Aan de an dere kant lagen nameiyk vier ryen schepen en er bleef niet veel ruim te meer over in het smalle kanaal. Op een milimeter miste het schip een dukdalf. Een klein zetje zou al voldoende zyn geweest om het schip stuurloos en een speelhal voor de wind te maken, want de machines konden niet op volle kracht worden bygezet. De weergoden waren de Avio Esperanza niet gunstig gezind, gelukkig stonden er enkele ervaren om toch nog wat te zien door het regengordyn heen. ot V- goed. al was in zicht. Elke acht seconden flitste het spookachtige licht aan. In de wy de omtrek was er geen schip te be kennen. De Avio Esperanza ploegde volkomen verlaten door het hoog opgezweepte water, niemand sprak. Af en toe nam de kapitein het stuur rad over en ging de loods op de uitkijk staan. Beiden waren tinnen de kortst mogelijke tijd doornat. En kele kilometers voor Antwerpen do ken enkele grote zeeschepen als spookachtige wezens uit het niets op en gleden als schimmen voorby. Ein- üelijk doemden de lichten van Ant werpen op. Het moeilijkste deel van de tocht zat- erop. „Wat ben ik bly dat je bent meegegaan, Vendeville. zei ka pitein Spier. „Alleen had ik er geen kans voor gezien". De loods mom pelde wat. Het Is uiteindelijk zijn Het weerbericht van dins dag 30 november, toen de. Avio Esperanza haar tocht naar Antwerpen maakte, luidde als volgt: De storm, van gisteren be reikte in de middag langs de kast van Zuid-Holland en Zee land de kracht van een volle orkaan; vrindkracht twaalf. Hij is daarmee de zwaarste gewor den in de serie van vijf, die vrij de laatste week hebben ge had. De meeste regen-, hagel- en ren kent hij op zijn duimpje, zowel overdag als 's nachts. De meeste schippers, die regelmatig op Antwer pen varen zijn er ook wel thuis, maar toch hebben zy gp'aag iemand van de Dordtse looasenvereniging aan boord. De Avio Espernaze moest volgens de papieren uiterlijk 30 november in Antwerpen-Zuid afmeren. Na een Kohend ^arre van ruim tien uur, lag het schip voor de wal in Antwerpen, Rollend en stampend zocht de waarop ook al het nodige water Avio Esperanza zijn weg over destond. Aan de opdracht was voldaan. sneeuwbuien kwamen in het zuidwesten tan Nederland te- 5? recht. De meeste stations meldden daar 17 tot 20 mm neerslag. Op enkele plaatsen kivam ook on- iceer voor. y Een klein berichtje uit de U krant lui woensdag 1 dec. jl. schetst de weerssituatie: g 'Op de kokende Westerschelde is gisteravond bij Walsoorden onder de moeilijkste omstan- digheden het schtppersgezin j> Dijkstra uit Rotterdam, man, vrouw en drie kinderen ge- red van de verdrinkings- dood.' (Van een onzer verslaggevers) Een 22-jarige melkslijter, de heer J. H. B. uit Schiedam kreeg maan dagmiddag om 1 uur de schrik van zijn leven. Rijdend in zijn ijzeren hond over de Nieuwe Haven te Schiedam werd hij ter hoogte van de Mariastraat ingehaald door een auto. Correct week hij naar rechts uit, keek nog eens achterom naar de auto en voelde hoe zijn voertuig plotseling voorover helde en het ijs koude water van de Nieuwe Haven in reed. Hij was te ver naar rechts uitgeweken en moest dit met een nat pak bekopen. De heéi B. slaagde erin om tijdig uit de cabine te klimmen en kon zwemmend de kant bereiken, waar omwonenden hem op het droge hiel pen. Een surveillancewagen van de politie bracht hem naar huis, waar hij snel op verhaal kwam. De schade bedraagt ƒ600,- want het dak van de ijzeren hond werd vernield en een aantal artikelen, veertig pakjes boter, 20 liter melk en 120 eieren, ging verloren. Een takelwagen heeft de ijzeren hond uit het water getrokken; het verkeer over de Nieuwe Haven was een kwartier lang gestremd. Advertentie IM. (Van een onzer verslaggevers) In de afgelopen nacht is omstreeks half een een 74-jarige voetganger, de heer J. W. Goossens uit Schiedam, op de voetgangersoversteekplaats bij het kruispunt Oranjestraat-Lange Nieuwstraat te Schiedam door een auto gegrepen. Het slachtoffer moest met een dubbele beenbreuk en hoofdwonden worden opgenomen in het ziekenhuis Dr. Noletstichttng. De'63-jarige be stuurder van de auto, de heer A. C. M. van D. uit Schiedam verklaar de, dat hij de voetganger niet had opgemerkt. Zijn auto werd Hink be schadigd. Advertentie TM. SCHIEDAM Officiële kennisgeving Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter kennis van belang hebbenden, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de behoefte aan zelf standige woonruimte in deze gemeente voor werkende alleenstaanden zowel vrouwen als mannen. Gedacht wordt aan tweekamer-flatjes, met eigen keuken, w.c„ douchecel en met centrale verwarming, waarvan zo mogeiyk een aantal in de nieuwe bebouwing in „Groenoord" Kethel zal worden ingepast. Werkende alleenstaanden, inwoners van Schiedam of hier werkzaam zynde, die voor een dergeiyke woonruimte in aanmerking zouden willen komen, dienen dit vóór 20 december a.s. uitsluitend schrlfteiyk te berichten aan het Bureau Huisvesting, Westmolenstraat 26, Schiedam, onder opgave van 1. naam en voornamen, 2. leeftyd, 3. adres, 4. zelfstandig wonend of inwonend, 5. functie, 6. naam en adres van werkgever, 7. bedrag, dat mén maximaal per maand kan besteden aan huur, alle voorzieningen, ook het stoken der centrale verwarming, 'nbegrepen. zy, die reeds by het Bureau Hulsvesting als woonruimte-zoekende staan ingeschreven, behoeven zich niet op te geven. Schiedam, 27 november 1965. (Van een onzer verslaggevers) Met een enorme klap, die de om wonenden alt hun huizen deed snel len, zijn in de afgelopen nacht om streeks half een in de Prof. Kamer- lingh Onneslaan te Schiedam ter hoogte van de Teijlerstraat twee autos op eikaar gebotst, die totaal werden vernield. Als door een wonder bleven de be stuurders van de wagens, de 33-ja- rige chauffeur C. de V. en de 22-ja- rige chauffeur, de heer A. B. beiden uit Schiedam, ongedeerd. De aanrij ding .ontstond doordat de heer de V. rijdend in de richting Rotterdam bij de Teijlerstraat plotseling links af sloeg zonder voorrang te verlenen aan de hem tegemoetkomende auto van de heer B. In volle vaart reden de wagens op elkaar In; een takel wagen heeft de auto's weggesleept. De Schiedamse politie heeft de heer de V. aangehouden en naar het hoofdbureau van politie aan de Lan ge Nieuwstraat overgebracht, omdat hij onder invloed was. Zijn rijbewijs heeft men afgenomen. (Van een onzer verslaggevers) Bij het nemen van de bocht van de Schiedamsedijk naar het Emans te Vlaardingen slipte maandagmiddag de 52-jarige L. P. met zijn auto. De wagen raakte de 17-jarige mej. C. H. de R. uit Schiedam, die daar op haar bromfiets reed. zy werd met een hersenschudding en schaafwon den naar de Dr. Noletstichting in Schiedam gebracht en kon later naar huis worden vervoerd. Een 68-jarige werknemer van De Oude Lijnbaan in Vlaardingen is maandag op zijn werk onwel gewor den en overleden. Het was de heer A. Snoek. Hij is naar het mortuarium van het Holyziekenhuis overgebracht.

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1