NAVO: zoeken naar kernorganisatie Golf misdaden over België m DIAMANT DIAMANT Gebrek aan voorlichting over rechten van de mens in Engeland Kapitein van Lakonia beschuldigd NIEUW) KWALITEiTSSIGAAR IN MODERNE INTERIEURVERPAKKING mmm Guinea breekt met Engeland Waarom niet direct een „first class" aansteker? COUVE DE MÜRVILLE TRACHTTE 'SPECIALE COMITÉ' TE TORPEDEREN Zambia stuurt twee missies naar Moskou en Washington Spanning in parlement van Belgié SOEBANDRÏO VERLIEST KOTI-FUNCTIE SILVER, MATCH KUNST-DIEVEN GEARRESTEERD Moskou helpt Algerië DEAN RUSK VINDT SITUATIE IN VIETNAM GEVAARLIJK Niet redelijk Belediging Kernonderzeeër Passagiers bleven bij brand op schip Rus hield 25 jaar doofstomheid vol F HET VRIJE VOLK WOENSDAG 15 DECEMBER 1955 PAGINA 8 Advertentie LM. in deze verpakking ifgt elke sigaar apart» veilig in eigen vakje: garantie tegen krenk; tot de laatste toe. 10 stuks f3,— 5 stuks f 1,50 Barbara Moore Treinrovers 'GROVE NALATIGHEID BI.J BRANDBESTRIJDING Luidsprekers defect Waarschijnlijk motie van vertrouwen nodig £-136. E - 186. Roef! Daar sprong Euca- lypta over Poetepoet heen, pardoes op Gregorius. Ze had hero meteen bij de staart te pakken en Grego rius bleef midden in de viekkerde- meks steken. 'Viekkerde zone hij nog, taar aan de meks kwam hij niet meer toe. Toch had hij nog ge noeg tegenwoordigheid van trees» om het touw stevig vast te houden. Poe tepoet, die opeens die lange magere heksebenen over zich heen zag vlie gen, nam een sprong en probeerde alle kanten tegelijk uit te hollen. Dat lukte natuurlijk niet, maar wel raakte Eucalypta ln het touw ver ward en dat was eigenlijk nog veel mooier. 'Oei,' zei Eucalyta, 'het komt me voor dat ik verkeerd ge sprongen ben. Mijn benen zit ten vast.' Gregorius knikte haar vriendelijk toe en sprak: 'Meks! J Toen begon het pas tot zijn domme hersens door te dringen dat hij een nieuwe gevangene had gemaakt 'Ha', zei hij, 'nou heb ik de veks en de hos allebeiers.' 'O domme Gre- gorius', kreunde Poetepoet, maai daar luisterde Gregorius niet naar. 8. De volgende morgen vroeg is het ljd voor de tweede rijles. 'Ik mag nu oker wel achter het stuur gaan zit ten?' vraagt de markramer. 'Ik kan het best alleen. Er is niets aan. Dat heb ik allang gezien!' O, waarom Is die man nu zo eigenwijs! Sommige mensen moeten wel veertig rijlessen krijgen voor ze het echt goed kunnen en hij denkt, dat hij het na één les al onder de knie heeft! Bezorgd kijken de houtvester en Tapik hen na. O, als dat maar goed gaat! De auto gaat kris-kras over de weg! 'Laten we blij zijn, dat er hier niet veel verkeer is, anders zouden er eens zien. Dat is geen rijden te noe- ongelukken gebeuren! moet je toch men Het lijkt er meer op, dat ze aan een wedstrijd voor hoogspringen mee doen 'Chaufferen Is moeilijker dan je denkt!' overlegt de marskramer bij zichzelf. Opie moet steeds herhalzn: 'Let op het stuur! U moet beter rechts houden! Rijd niet zo snel, mijnheer de marskramer!' Het mooiste van al les Is de man luistert eenvoudig niet! Maar dat zal hem al spoedig berou wen! Kijk maar wat het resultaat 1st KOOP N DOOS tïan onze Londense correspondent) Het schijnt dat enkele Engetsen niet precies begrijpen, wat men onder óf. rechten van de mens verstaat .la ren heeft Groot-Brittsnnië de onder tekening van het Internationaal ver drag uitgesteld, maar nn is het ein delijk zo ver, en onmiddellijk werd er van drie kanten met klachten ge dreigd, M f r et ar-uitbreker De eerste klacht is afkomstig van Alfred Htnds, de meester-uitbreker uit Engelse gevangenissen, die veertien jaar lung tegen zijn veroordeling we gens deelneming aan een trbraak ge protesteerd had en door iedere Engel se rechtsinstantie herhaaldelijk ver oordeeld werd. Toen een jury hem verleden jaar een schadevergoeding van f 14.000 toekende, omdat de hoofdinspecteur van politie die hem indertijd gearres teerd had in zijn herinneringen schreef dat Hinds betrokken was bil de inbraak, ging hij opnieuw in her ger beroep. Het hof vond echter, dat de ver- oovdellng van de hoofdinspecteur we gens laster niet bewijst, dat hij niets te maken had met de inbraak, en lliuds zegt nu een beroep te willen doen op de internationale commissie- Dr Barbara Moore, de Bussin die Engelse is geworden en bekendheid verwierf roen zij door het verschrik kelijkste weer van Londen naar Edin- burg hen. houdt de Engelse rechtban- ken sinds jaren bezig Zij voert na melijk een privé-norlog tegen haar buurman. een 85-iarige gepensioneer de generaal, en heeft hem zelfs ge vangen genomen. In verband met deze oorlog voert rij er nog een, tegen het bestuur van haar gemeente van inwoning, dat zegt rioolbuizen onder haar tuin te moe ten leggen. Ook zij voelt i'ch diep verongeli jkt en wil. dat de internatio nale commissie de vonnissen van alle Engelse rechters die haar in het on gelijk hebben gesteld, opheft. Het derde beroep dat aangekondigd wordt, gaat uit van de vrouwen van tic treinrovers, die in de gevangenis van leeds door gewapende soldaten bewaakt worden, omdat de gevange nisautoriteiten denken redenen te hebben voor de veronderstelling, dat er weer een uitbraak wordt georgani seerd. De vrouwen redeneren van hun standpunt uit gezien volkomen lo gisch: indien de controle in de ge vangenis verscherpt Is op een manier, die volgens hen onmenselijk is. moet de commissie voor de rechten van de mens rechtspreken. In één woord: door gebrek aan voorlichting is de indruk ontstaan, ds: er in Straatsburg een soort Euro pese superrechtbank is opgericht, wattr ieder die zich te kort gedaan voelt door de Engelse justitie, in ho ger beroep kan gaan En het is hoog nodig, dat Iemand de Engelsen vertelt, waar het eigen lijk. om gaat. Anders zou de commissie overstelpt worden met klachten van Britten, die een al te persoonlijke op vatting hebben van de taak van de internationale commissie. DJAKARTA (Reuter) De Indone sische minister van Buitenlandse Za ken, dr. Soebandrio, heeft een van zijn functies verloren. Hij is geen plaatsvervangend bevel hebber sneer van de KOTI. het op perbevel dat indertijd werd ingesteld om de campagne tegen Nederland in zake West-Irian te leiden. Na de mislukte staatsgreep van 1 oktober werden de niet-militaire leden ervan vervantren. Ion t act Rusland nodig DEAN RUSK. SB COIJVKE DE MÜRVILLE. ATHENE (AP, Reuter) De kapitein en twee officieren van het twee jaar geleden na een brand gezonken Griekse schip Lakonia, de - vroegere Johan van Oidcnbarneveit, worden beschuldigd van 'grove nalatigheid' bij het bestrijden van de brand en het veriaten van het schip. Dit staat In een rapport van een commissie der Griekse koopvaardij, die een onderzoek naar de ramp .heeft Ingesteld. Bii de brand zijn 125 men sen om het leven gekomen. Vijf andere leden van de beman ning worden in het rapport beschul digd van lichte nalatigheid. De brand zelf wordt een 'toevallige gebeurtenis' genoemd. Dat deze zo'n omvang kon nenv-n 1' enerzijds toe *e sebriiven aan de grote hoeveelheid brandbaar mate riaal ln de kapsalon, anderzijds aan de slechte organisatie en opleiding van de leden van de brandbestrij- dingsploegen, die wel met zelfopoffe ring werkten, maar zonder enig plan of samenwerking. De verwarring die aan boord ont stond toen passagiers en bemanning het schip verlieten, was toe te schrij ven aan het fei» dat het luidsprekers systeem niet werkte, waardoor de in structies niet goed doorgegeven kon den worden. De brand brak uit op 22 december X963. terwijl de Lakonia in een kalme zee ISO mijl ten noorden van Madeira voer. Drie dagen later zonk het schip LONDEN (Reuter) De West- afrikaanse staat Guinea heeft de be trekkingen met Groet t-Brit tannic verbroken. De Britse ambassade in Conakry, dc Guinese hoofdstad, moet sluiten. Hiermee is Guinea het eerste land dat gevolg geeft aan een besluit van de organisatie van Afrikaanse een heid om met Engeland te breken als dit land niet vóór 15 december het blanke "bewind in Rhodesië met ge weld uit de weg ruimt. In New York beraadslaagden dins dag de Afrikaanse VN-delegaties over de houding die zij zullen aan nemen wanneer premier Wilson van Engeland donderdag een rede houdt voor de Algemene Vergadering. De afgevaardigden zouden hebben be sloten bij die gelegenheid de zaal te verlaten. Advertentie IM, FIRST CLASS (Van onze Parijse correspondente) Tegen alle verwachtingen in heeft minister Maurice Couve de Murvüle gistermiddag in de NAVO- vergadering plotseling gepro beerd het pas opgericht "speciale Comité' met zijn drie werkgroepen te torpederen. Hij verklaarde dat Frankrijk In principe in de oprichting van dat comité had toegestemd, daarna niet bij het verdere overleg betrok ken was geweest en thans van oor deel was, dat het comité een be perkte levensduur moest hebben. Namelijk tot juni aanstaande. Volgens de Franse minister was dat een logische gang van zaken. Het 'speciale comité* vergadert veer In maart en ontvangt dan de rapporten van zijn werkgroepen, die In juni aan de nieuwe NAVO- eonferentie van ministers van De fensie worden aangeboden. Afgelo pen! De andere NAVO-partners wa- ROME (Reuter) Elf personen in (talië zijn beschuldigd van diefstal rati religieuze kunstvoorwerpen. Ge durende enkele jaren zou de bende uit kerken en kloosters in Noord-Ita- lië schilderijen, beelden en kostbare kandelabers hebben gestolen. Onder de beschuldigden bevinden zich en kele kunsthandelaren. MOSKOU (AP) De Sowjet-Unie zal haar hulpverlening aan Algerië voortzetten. De Russische president Podgorny heeft dit gezegd na een gesprek met de voorzitter van het Algerijnse revolutionaire comité Boumédietme. die op het ogenblik. een officieel bezoek brengt aan Mos kou. (Van onze correspondente) PARIJS, woensdag De ministers van Buitenlandse Zaken en soms van Defensie die gisteren in de NAVO-vergadering te Parijs het woord voer den, waren het eens op enkele belangrijke punten: 1. Het is nodig, dat de NAVO doorgaat contacten met Rusland te zoeken en parallel daaraan te werken aan versteviging van de NAVO-solidarltelt; 2. Het is nog steeds niet duidelijk, wat de Russen met ai die contacten in Moskou bedoelen en of zjj hun machtspolitiek hebben laten varen; 3. De NAVO moet zoeken naar een goede kemorganisatle, die de samen hang tussen de leden versterkt; i. De NAVO moet zich daarbij niets aantrekken van de Russische be schuldiging die ongetwijfeld zal loskomen dat zij al doende de ver breiding van de kernwapens in de hand werkt (Dean Rusk zei op een ge geven ogenblik: 'AVij zijn bij de behandeling van dergelijke voor de NAVO belangrijke kwesties geen verantwoording aan de Russen verschludïgd, dan kunnen wij beter vragen er bij te komen zitten!' nee somberst over Rusland was maar dat werd verwacht Ger hard Schroder .(West-Duitslamd). Hij klaagde over het feit, dat de Russen zo eindeloos hameren op het aam beeld van 'de Duitse drang naar ei gen kernwapens en naar revanche'. Ook verdraaien de Russen systema tisch de feiten over de Vietnamese oorlog. Hoe kan men dan spreken van 'goede wil', van ontspanning? Schroder verklaarde dat de kern organisatie van de NAVO op dus danige wijze dat alle partners zich erbij betrokken weten geen Duit se aangelegenheid is (al wordt dat hier en daar graag zo voorgesteld). Over Berlijn zei de Westduitse mi nister, dat de politieke druk blijft bestaan, maar dat de fysieke druk dus letterlijke schermutselingen afneemt. Weinig optimistisch over Rusland was ook Sir Paul Booth, die namens de Engelse minister van Buitenland se Zaken Ivlichae! Stewart sprak (plotseling ziek geworden). Booth had Stewart vergezeld bij diens be zoek aan Moskou. Noch over Viet nam, noch over algehele ontwape ning. noch over bijvoorbeeld het stopzetten van ondergrondse atoom- proeven 'was een redelijk gesprek mogelijk gebleken.' Inderdaad begonnen de Russen te praten over de Duitse begeerte naar eigen kernwapens, zodra over de ataombewapennig en de dreigende uitbreiding daarvan werd gesproken. De Engelse minister van Defensie, Denis Healey, voegde aan de woor den van Booth toe, dat 'de bereid heid van de Kussen om te praten, inderdaad geen duidelijke bedoeling heeft.' Healey geloofde persoonlijk ddat het conflict tussen Moskou en Peking de Russische bereidheid tot ontwapening engusntig beïnvloedt Dean Rusk sprak kalm. maar ern stig over Vietnam, waar hij de situ atie gevaarlijk noemde. Hij had met zijn Russische collega (Gromyko) gesproken over een eventuele pauze in de bombardementen op Noord- Vietnam. Gromyko had kortaf geant woord: 'Een voorstel tot pauze is een belediging.' Dean Rusk zie, dat het een ver nietigend effect op de wereld zou hebben, indien de Verenigde Staten de Vietnamese oorlog opgaven, maar 'dat Amerika geen belang heeft bij bases of troepen in Zuid- Oost-Azië.' Washington blijft bereid, op elk moment en in elk passend kader, te onderhandelen, maar dan wel over alle punten tegelijk (Rusk noemde de Vieteong als eventuele onderhan delaar echter niet). Hij zei dat Wash ington alle hulp, ook economisch, ook medisch, kan gebruiken. Onze minister van Defensie, mr. P. J. S. de Jong. had een aparte ontmoeting met zijn collega Robert McNarnara. maar het gesprek over eventuele Amerikaanse hulp bij de Nederlandse bouw van een kemon- derzeeboot had geen enkel nieuw ge zichtspunt opgeleverd. ren gelukkig van oordeel, dat bet onlogisch zou zijn een comité op te heffen, dat voor onbepaalde tijdsduur werd opgericht en boven dien reeds over die opheffing te spreken, voordat het werk goed en wel van start was gegaan. Minister Coave de MurriUe liet doorschemeren, dat het nodig zou zijn over voortzetting van het 'spe ciale comité' bij de volgende ge legenheid unaniem te beslissen (waarbij dan Frankrijk met een veto zou kunnen komen). De tien NAVO-partners die wel zitting ln het 'speciale couiité' hebben (ook Nederland), waren daarentegen van mening, dat de opheffing van het comité in juni een zaak zou moeten worden van unanimiteit. Men verwacht vandaag over de kwestie een 'op zijn minst gezegd levendig debat", want bet gesprek bleef gisteren in de nodige verwar ring steken. Die verwarring steeg ten top, toen des avonds in de officiële perscon ferentie de Franse NAVO-woord- voerder Claudel meedeelde dat bet standpunt van minister Couve de Murville instemming hij zijn part ners had gevonden en 'nog slechts enkele kleine details te regelen vie len'. SOUTHAMPTON (Reuter, AP) Vijf uur is de havenbrandweer van Southampton gistermiddag bezig ge weest eexi ernstige brand aan boord van het Poolse passagiersschip 'Bato- ry' onder bedwang te krijgen. De brand brak uit in een voorruim van de 'Batory' het vlaggeschip van de Poolse koopvaardijvloot kort nadat het de haven van South ampton was binnengelopen op thuis reis van Montreal (Canada). Het schip vervoerde 260 passagiers, die tij dens de brand aan boord zijn geble ven. De 'Batory' is later op de avond naar zijn thuishaven Gdynia vertrok ken. LOESAKA (Reuter) Zambia zal twee missies van belangrijke minis ters naar Washington en naar Mos kou sturen ter bespreking van de be veiliging van de Kariba-dam die het met Rhodesië deelt, so Is officieel te Loesaks meegedeeld. De ministers zullen zondag ver trekken en tevoren een bezoek bren gen aan premier Wiison van Groot- Britbannië. Intussen sal Zambia de diploma tieke betrekkingen met Engeland niét verbreken, zoals het oorspron kelijk van plan was te doen. Tanzania daarentegen blijft bij de aanbeveling van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid deze betrekkin gen met ingang van vandaag te verbreken, als Gnxut-Brittannië niet scherper optreedt tegen het rebellen- bewind van premier Smith in Rho desië. De Veiligheidsraad heeft op ver zoek van Kenia en Groot-Brittannië een bijeenkomst ter bespreking van de crisis in Rhodesië die gisteravond zou worden gehouden, uitgesteld. Er is geen nieuwe datum vastge steld. (Van onze Brusselse correspondent) In het Belgische parlement!» gis termiddag voelbaar .spanning ont staan. Er is namelijk kans dat die regeringscoalitie deze week de motie van vertrouwen zal moeten vragen met als inzet de voorstellen tot be lastingverhoging van minister Eys- ketts. Dat vertrouwen zal de regering krijgen. Twee parlementaire groe pen die de coalitie steunen katho lieken en socialisten zullen dan echcer moeten stemmen onder dwang van de partijdiscipline. Voor de re gering. Een regeringscrisis wordt does- geen van de twee partijen op dit mo ment gewild. Maar het zou wel be tekenen dat de grote oppositie bij vele socialisten tegen bepaalde aspec ten van de belastingverhoging een oppositie die ook tot uiting komt bij vele leden van de Christelijks Volkspartij - niet gehel tot zijn recht zal komen in de Kainer. (Van onze Brusselse correspondent) Enkele zinnen uit de Belgische kranten van gisteren: 'De stout moedigheid, waarmee de straatrovers thans opereren, kent geen grenzen meer* (Gazet van Antwerpen). 'Brus sel wordt zonder twijfel het Europese Chicago* (De Nieuwe Gids). En breed wordt dan het criminele nieuws van de dag uitgemeten. In Brussel is een nieuwe razzia gehou den in cafés en in de •vreemdelin genkwartieren.' Het doel is nog steeds het vinden van een spoor in de moord, die vorige week zaterdag werd gepleegd voor de Galeries Anspach. Een politieagent werd doodgescho ten. ÏJit alles blijkt, dat de Brusselse politie reageert zoals de meeste poli tiekorpsen op het sneuvelen van een eigen man. De moord op de politie agent heeft voorrang boven alles en men doet het mogelijke en het on mogelijke om een apoor ln handen te krijgen. Tot nu toe echter tever geefs. Maar. aldus de politiecom missaris te Brussel, we zullen blijven doorvechten, als het moet jaren. De roofoverval van gistermiddag op een zeer bejaarde eigenaar van een wisselkantoor in de Ansnachlaan te Brussel is Intussen voor enkele kranten weer het moment om te vra gen: werkt het politieapparaat te Brussel nog wel goed en modern ge noeg? Het patroon van de overval was klassiek: een man wordt neergesla gen, eefc snelle greep in de kas (dit keer zonder succes) een vlucht. Mid den in de stad, op klaarlichte dag. En die vlucht lukte, zoals het de roofovervallers van de Galeries Ans pach lukte om op twee benen te ver dwijnen. (Er werden geen auto's ge bruikt), Het afgrendelen van wijken, razzia's, het helpt allemaal niets. Een andere vraag die rijst Is: waarom blijft het publiek bijna altijd gehypnotiseerd toekijken? Ook maan dagmiddag weer. Tientallen mensen zagen de twee mannen vluchten, hoorden het roepen van de gewonde man. Maar niemand handelde. Het enige wat men ln zo'n geval nog wel doet is le politie bellen. Niet uitgesloten is, dat het publiek ir, België steeds minder bereid is zich te mengen m enige politie- of justitiezaak. Het is ln dit land vrij wel onmogelijk een getuige te krij gen, zelfs maar bij een eenvoudig auto-ongeval. Iedereen smelt na een ongeluk weg, of men verklaart niets gezien te hebben. De oorzaak is dat getuigen altijd geld gaatkosten. Men word* ontbo den in verre politiebureaus, er moeten diverse verklaringen worden afge legd, men moet uren wachten en.,, men krijgt geen centiem schadever goeding. Klassiek is het geval van een taxichauffeur, die poogde met rijn auto vluchtende misdadigers te rammen. De vlucht lukte» de taxi chauffeur kreeg schade aan zijn auto. Maar zijn verzekering weigerde die schade te vergoeden, want ze was 'vrijwillig veroorzaakt'. Overi gens: de overval te Brussel was niet de enige maandag in België. Te Haren vlak bij Brussel werd een nachtwaker neergeslagen door twee gemaskerde mannen. Ze namen hem mee naar het kantoor van de fabriek die bewaakt moest worden, bonden hem aan handen en voeten en gingen er ten slotte vandoor met niet meer aan 4000 frank, een kleine 300 gul den. De nachtwaker lieten ze liggen, hij werd pas na uren gevonden. Steeds weerkerend aspect in be schouwingen over de misdadigheids- golf is de aanwezigheid van tiendui zenden buitenlandse arbeidskrach ten in België. Een steeds groter per centage van de misdrijven wordt, vol gens recente cijfers, gepleegd door buitenlanders, zeer dikwijls door ille gaal in het land gekomen arbeiders. MOSKOU (Reuter) Een Rusdie tijdens de oorlog aan zijn dienst plicht is ontkomen door te doen of hij doofstom was, heeft dit 25 jaar, zelfs tegen zijn vrouw, volgehouden, en is pas door de mand gevallen toen hij onlangs teveel gedronken had. en zijn dochtertje de politie belde. De man, Nikolai Tkasjenko, sloeg zijn vrouw, en toen de po litie hem daarover in gebaren taal onderhield, barste hij plotse ling los met de woorden: "Maar zij slaat mij ook'. Tkasjenko had indertijd, om geen wantrouwen te wekken, een opleiding gevolgd aan een school voor doofstommen, had kennis ge maakt met zijn vrouw, was met haar getrouwd cn heeft allerlei baantjes vervuld zonder ooit ook maar één woord te uiten. Ter bescherming van de bijna 400 schilderijen van sir Winston Chur chill is In het voormalige buitenver blijf van Churchill in Chartwell (Kent) een nieuw Zweeds alarmsys teem aangebracht van naar schatting een miljoen pond. De schilderijen zij» eigendom van lady Churchill, het buitenhuis van 'n cultuur-historische vereniging. - Sciltóo.

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 2