Er dreigt een catastrofe IJs op Vaart wordt deels gebroken Honderdjarig Orpheus aat jubileum niet onopgemerkt passeren Meerman maakt college com pleet VOORZITTER K.v.K. BEZORGD OVER WOONKLIMAAT „Wegennet op eilanden is ver achter" Brandje in woonwagen M O N O PO L E medewerkster Ir. B. W iltonnieuwe voorzitter Vlaardingse KvK: Service weert zich goed op alle fronten Enkel gebroken bii schaatsen Heldliaffig, romantisch Burgerlijke Stand Burgemeester niet meer jongste WIS-SEl-KOEItSEN Acht maanden voor verkeersongeluk in Utrecht met dode iSGHIEDAMSE ZAAIERTJES HET VRIJE VOLK WOENSDAG 19 JANUARI 1966 PAODSAI (Van een onzer verslaggevers) „Ik vraag mij af of er in ons snel veranderend gebied wel voldoende samenhang bestaat tussen de allerwegen aan de gang zijn de industriële ontwikkeling en de sociale ontwikkeling. Want het zijn altijd nog mensen, die de bouwstenen vormen van een maatschappij, hoe ver-geïndustrialiseerd die ook is of dreigt te worden". Ovcrzichl Voorraden Horeca Buitenlanders Functies Schiedammer Hoogstraat 2 - Schiedam - Tel. 26 88 08 Inspecteur Coplan gebruikt geweid OM HET GOUD VAN NEVAD" EN ZIJ SCHAAMDEN ZICH NIET... BANKETFABRIEK W. HESTER BROERSVELD 67 - SCHIEDAM vraagt voor haar kantoor circa 18 jaar. Enige jaren MULÖ gewenst. Goed loon en prettige werkkring. „Sociale ontwikkeling raakt achter in Waterweggebied" Deze wat ongeruste woorden heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas, ir. B. Wilton, vanmiddag gebruikt in Vlaardingen, waar hi) zijn jaarrede hield. De zorgen, die de heer WUtcm zich maakt over de „leefbaarheid" van het Waterweggebied golden sn de eerste plaats, maar niet uitsluitend, het deel ten zuiden van de Waterweg „Wij stellen streekplannen vast; er wordt daarbfj aan veel dingen ge dacht maar of er ook in voldoende mate aandacht wordt geschonken aan de sociale, culturele en onder wijsvoorzieningen in groot verband en op lange termijn waag ik te be twijfelen", zei de voorzitter. tVtn een onzer verslaggevers! In sijn jaarrede heeft de voorzit ter van de Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas, ir. B. Wilton, vanmiddag in Vlaardingen opnieuw gepleit voor een snelle aanpak van de geweldige verkeersproblemen op Vooroe en Putten. Het wegennet blijft sterk achter bjj de ontwikke ling van het gebied, stelde hij nog eens ten overvloede vast. Om de situatie weer eens duidelijk te schilderen somde ir. Wilton de ver beteringen op, die hard nodig zijn. Er is nog niets te bespeuren van ver breding van de Groene Kruisweg. De tunnel, die de Spijkenissebrug kan vervangen is wel bijzonder urgent geworden, tlr. Wilton pleitte op nieuw voor een regeling van de ope ningstijden «an de brug. als lapmid del». De verbinding tussen Putten en de Hoeksche Waard via het veer He- kelingen-Nieuw-Beijerland is beslist onvoldoende. Ten noorden van de Waterweg biedt de wegenaanleg meer perspec tief. Ir. Wilton wees echter op de nog steeds niet gehonoreerde ver langens van Maassluis: uitbreiding v an de haven en verbetering van de waterkering. Ook besteedde de voorzitter aan dacht aan de kw< tie van het aan tal in Schiedam stoppende treinen en aan de stopplaatsen van de interna tionale treinen. In de laatste versa- tiering van de Kamer is deze zaak nog uitvoerig behandeld. Hij signaleerde, dat Vlaardingen en Schiedam nu al enkele jaren achter een vei'trekoverschot te zien geven. Alleen het geboorteoverschot zorgt voor een langzame groei. Elders in het gebied groeien de gemeenten snel. Maar de vraag rijst, zo stelde de heer Wilton, of men deze groeiende scha ren veel meer te bieden heeft dan alleen woningen. In 't gunstigste ge val zijn dat blokken flats of keurige huisjes-alleen. maar toch eigenlijk niet veel meer dan „plaatsen waar men opgeborgen wordt gedurende de tijd, dat er niet gewerkt wordt", zei hij, één van de leden van de Kamer citerend. Deze wat sombere schildering van het leefklimaat kwam aan het eind van een toespraak, waarin de voor zitter een globaal overzicht gaf van de resultaten van de verschillende bedrijfstakken in het gebied van de Kamer in 1965. De grote scheepsbouw heeft het moeilijk met de Japanse concurrentie. Grot» nieuwbauwopdrachten krijgt men haast niet meer. De werven be geven zich dan ook steeds meer op andere terreinen. In de reparatie- sector is de toestand wat beter, maar ook hier waren de resultaten in 1965 minder dan in het voorgaande jaar. De gedistiUeerdlndustrle heeft grote omzetten bereikt. Voor een deel zijn die toe te schrijven aan de verhoging van accijns en omzetbe lasting. De consumenten hebben voorraden gevormd. De export ont wikkelde zich gunstig: er fa voor 34 miljoen aan gedistilleerd uitge voerd. Engeland nam daarvan de heift voor zijn rekening. De zuivelproduktie is aardig ge stegen. De exportcijfers wettigen de indruk, dat de Euromarkt in dit op zicht gunstig werkt voor Nederland. De (Vlaardingse) zeevisserij be schikt over 15 trawlers. De drijfnet schepen zijn nu alle uit de vaart. Er werden goede prijzen gemaakt voor de aangevoerde haring. De haring- handel was met deze prijsstijgingen minder gebaat. De export leed er onder en de 30 percent lagere aan voer maakte dat de voorraden zeer gering waren. Kostenstijgingen en toegenomen buitenlandse concurrentie verklein den de winstmarges in de chemische industrie. Men investeert veel om door omzetvergroting compensatie te vinden. Ondanks de slechte zomer zijn j dc resultaten van het vreemdelingen. verkeer gunstig geweest. De strand- exploitanten hadden echter een slecht jaar. Het mooie naseizoen maakte voor de horeca-bedrüven veel goed. Het aantal Duitse toeristen lijkt in Oostvoorne en Rockanje wat terug te lopen. Er komen meer buitenlanders van andere nationaliteiten. Het scheepvaartverkeer in de havens van Vlaardingen en Schiedam vertoonde een teruggang. In Maas sluis kon men echter tevreden con stateren, dat er belangrijk meer sche pen binnenliepen dan in 1964. In het winkelbedrijf stelde men vast. dat de omzetten in de sector verbruiksgoederen niet stegen. In de consumptieve sector en in de sector van luxe-artikelen stegen de omzet ten flink. AU antwoord op de kritiek, die te uitgeoefend op sommige Ka mers van Koophandel zei ir. Wilton, dat hij de winkelsluitingswet en haar uitvloeisels, halvedagsluiting en va kantiesluiting. ziet als een sociaal goed. De arbeidsmarkt in het Waterweg gebied te neg steeds zeer gespannn, stelde de voorzitter vast. Hij deelde mee, dat in het gebied van de Ka mer nu al 2500 buitenlandse werk nemers werken. Ir. Wilton signaleerde, dat de snel groeiende chemische industrie ar beidskrachten uit andere branches aantrekt, die vaak met veel kosten en moeite zijn opgeleid. HU meende, dat het hoog tijd wordt, dat er b.v. op de technische scholen opleidings mogelijkheden voor de chemische in dustrie komen. (Van een onzer verslaggevers) De nieuwe voorzitter van de Vlaardingse Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas, ir B. Wilton, heeft vanmiddag zijn stem ge voegd bij het koor van functionarissen, die ter gelegenheid van de jaarwisseling sombere en waarschuwende woorden hebben laten ho ren over de toekomst van onze economie. (Van onze sportredactie» Hoewel in de afgelopen week het tafeltennis in Schiedam bijna geheel in het teken stond van de Schie- damse kampioenschappen, zijn toch enkele Service-teams achter de groe ne tafel verschenen om hun eerste wedstrijd van de tweede competitie helft te spelen. Terwijl de spelers van Service 1 mn. Dlck Boer en Henk Eikmans zich prima weerden in de Koop mansbeurs, waarbij Eikmans ten slotte de kampioen van Schiedam voor 1966 werd. speelde Service 2 te gen Contact 1 uit Rotterdam Het resultaat was een verdiende 73- zege en met 10 punten uit evenzoveel wedstrijden neemt Service 2 thans de vijfde plaats op de ranglijst in. met een redelijke kans zich in de eerste klasse te handhaven. In genoemde ontmoeting was het verrassend, dat Wim de Raai}, met drie overwinningen, het leeuwenaan deel van de winstscore op zijn naam bracht en daarmee de basis legde voor de zege. die tot stand kwam mede door twee zeges van René Schewe, die zich door Toemier liet verrassen en door een overwinning van Jan Wijzenbroek op Suivaal. ter wijl ook het dubbelspel door Service gewonnen werd. Service 1 speelt ajs. zaterdag in de Beurs tegen Eendracht. Wij verwach ten een overwinning voor de Schie dammers. zij het, dat zij mogelijk van Eendracht meer tegenstand zul len ondervinden dan in de laatste wedstrijden het geval was. Overige uitslagen: Hoogvliet 4 Service S 4—6; Service 10Herman dad 6 10—0. <Van een onzer verslaggevers» Op het terrein van het Schiedam- se woonwagenkamp brak dinsdag avond omstreeks kwart voor zeven brand uit in de woonwagen van de heer A. L„ doordat het slangetje van een butagaskachel, die in het slaapkamertje van een 8 maanden oude baby was geplaatst, losraakte. De bewoners hebben het vuur on middellijk met emmers water ge blust. zodat de inmiddels gewaar schuwde brandweer geen dienst be hoefde te doen. De bewoonster kon de baby tijdig uit het brandende vertrek halen, zodat er geen per soonlijke ongelukken gebeurden. Er was wel wat schade: de vloer bedekking en een gedeelte van het beddegoed gingen verloren. BOSKOOP Door het omvallen van een oliekachel in het in aan bouw zijnde woonhuis voor de heer H de Pater aan de Linnaeusweg in Snijdelwijk, ontstond maandagmid dag brand. De brandweer was spoe dig ter plaatse en met droogpoeder- apparaten slaagde men erin de korte maar felle brand te blussen. De schade is nogal aanzienlijk. „Mijn mening is. dat de infla toire ontwikkeling, die in de laat ste jaren welhaast Is overgegaan van een sluipende naar een open inflatie, op den duur tot een ca tastrofe moet leiden," zei ir. Wil ton vanmiddag in z«n in de Vlaar dingse Harmonie gehouden jaar rede. Er moet een mentaliteitsveran dering komen, vindt ir. Wilton. Werkgevers, werknemers en over heid moeten zich serieus gaan be raden over anti-inflatiemaatre- gelen en de „na ons de zond- vloed"-mentaliteit verlaten. Na te hebben herinnerd aan de misère van de crisisjaren en aan de ar- beidsvrede die na de oorlog vele jaren in Nederland heeft ge heerst, maakte de voorzitter dui delijk op welke manier de drei- Vestingstad Naarden dat klinkt wel erg heldhaftig voor de als met poeder bestoven kerk en huisjes binnen de eeuwenoude wallen. Vanuit de lucht gezien gaven de fij ne, grillige boompjes aan de strenge lijnen van vesting iets romantisch. gen de gevaren naar zijn mening kunnen worden afgewend: „De werknemers dienen bij de eisen, die zij stellen met betrekking tot hun arbeidsvoorwaarden niet te overvragen: de werkgevers moeten bedenken, dat arbeidsvreugde niet slechts te knop is met concessies. De overheid dient zich ervan bewust te zijn, dat een inflatiebestrijding wei nig succes zal hebben.,wanneer slechts een verschuiving in de beste dingen plaatsvindt en deze bestedin gen in het totaal niet afnemen." Belastingmaatregelen kunnen mo gelijk goed zijn om de vraag in te tomen, dat helpt weinig als de over- neid haar eigen vraag direct enorm vergroot. De bestedingen worden op die manier niet binnen economisch verantwoorde grenzen gehouden, meende de heer Wilton. (Van een onzer verslaggevers» Op de ijsbaan In het Prinses Beatrixpark is dinsdag de 36-jarige mevrouw M. de L.-S, uit de Van Manenstraac te Schiedam tijdens het schaatsen zo ongelukkig over een scheur in het ijs gevallen, dat haar rechtcrenkel brak. Het slachtoffer is overgebracht naar het Gemeentezie kenhuis. SCHIEDAM Geboren: Sandra d v C van der Burg en D J Eliasar. Jelle H z v J de Jong en J H Ho ving. Jan R z v J Kraaijeveld en E Wijzenbroek. Rémon J A z v J A Biesheuvel en P H de Raay, Overleden: J M Zagwijn 70 jr echtg v Overgoor. W van der Heijden 18 jr. (Van een onzer verslaggevers) Rijkswaterstaat zal donderdag het Us van de Vlaardingse Vaart, ter hoogte van de Wilheltninaringel, gaan breken. Daarmee worden de mogelijkheden tot schaatsen tn Vlaardingen flink verkleind. Het breken van het Ijs te onvermijde lijk, zo heeft Rijkswaterstaat laten weten, om vertraging van het werk aan Rijksweg 20 te voorkomen. Het gedeelte, waar het Ijs wordt ge broken, zal met hekken worden af gesloten. Het Ijs tassen de hekken zal hoogst onbetrouwbaar en dus levensgevaarlijk zijn. De toegang tot het afgesloten deel van de Vaart wordt dan ook streng verbo den. Het plan was aanvankelijk, vandaag al te beginnen met het ösbreken. Op het Vlaardingse stadhuis is men er echter nog in geslaagd Rijks waterstaat te doen besluiten het werk een dag uit te stellen. De or ganisatie van de jeugdscbaatstocht van vandaag zou anders we! erg zijn bemoeilijkt. (Van een. onzer verslaggevers) Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus viert dit jaar het lQO-jarig bestaan Op 26 augustus 1866 werd dit koor, dat in binnen- en buitenland grote bekendheid geniet, opgericht en vanzelfsprekend zal men dit feit niet onopgemerkt voorbij laten gaan- Het mannenkoor zal dit jaar een reeks concerten verzorgen, waarvan het eerste op vrijdag 21 januari wordt uitgevoerd In de Grote Kerk te Schiedam. Onder leiding van de nieuwe diri gent Chris Verhoog en tnefc mede werking van Rosemary Round (so praan), Rudolf Vedder (bariton) en Sam Swaab gelelde Westnederlands Symfonie Orkest zingt het koor een aantal klassieke liederen, zoals Trost erin Musik van. Anton Bruck ner. Veni Creator van Allans, Die- penbrock, Möricke Zykius van Wal ter Wein. Na de pauze speelt het WNS-orkest de ouverture Egmont van Luawig van Beethoven en zingt het koor vervolgers de Frithofsage van Max Bruch. Van dit laatste nummer schrijft het bestuur: „Dan zingen wij ook het bij alle zangers zo geliefde stuk (Van een onser verslaggevers) Geheel volgens de verwachtingen heeft de Vlaardingse ge meenteraad gisteravond de heer A. Meerman gekozen als wet houder in de plaats van de heer H. K, van Minnen. De tijdelijke voorzitter van de prot.-christelijke fractie, de heer A. C. Ph. Hardonk „vestigde de aandacht" op de heer Meerman, toen de verkiezing aan de orde kwam. Het resultaat van de stemming was, dat de heer Meerman dertig stemmen kreeg, zijn fractie genoot G. Wapstra één stem en dat twee blanco stemmen werden geteld. Het Vlaardingse college van B. en W. is met de kort op elkaar volgen de benoemingen van de heren v, d. Veen en Meerman weer compleet. Het college kan zich nu gaan bera den over de verdeling van de taken. Burgemeester Heusdens verwel komde de nieuwe wethouder met wat vriendelijke woorden. Hij vond. dat de heer Meerman, ondanks zijn nog maar betrekkelijk korte raadslid maatschap (ruim drie jaar) door zijn lidmaatschap van een groot aan tal commissies de gelegenheid heeft gehad zich goed in te werken ln de gemeentelijke zaken. Voor zichzelf vond oir. Heusdens het we! prettig, dat de verkiezing van de heer Meer man een eind maakte aan de ai ne gentien jaar bestaande situatie, dat de burgemeester de jongste van het college is. De burgemeester had aan het be gin van de vergadering al meer woorden van welkom gesproken. Toen gold het twee raadsleden, die hü juist had beëdigd, de heren M. Mootj en L. de Snaijer. Beiden zijn lid van de CHü. Zij bezetten de ze tels. die in de PCG-fractie zijn leeg gekomen door het bedanken var. de heren Niemantsverdriet en Van Min nen. Mr. Heusdens zag in beide nieuwe raadsleden mannen, die al eerder grote belangstelling voor de publieke zaak hebben getoond. De heer Mooij Is al eerder enige tijd raadslid ge weest. HU is ook geruime tijd voor zitter geweest van de c.j.v. Liefde en Vrede en van de Vlaardingse Jeugd gemeenschap. Op het ogenblik is de heer Moojj voorzitter van de CHU- kiesvereniging. De heer De Snaijer is vlce-voorzitter van de kiesvereni ging. HU heeft voorts een functie vervuld in bet provinciaal bestuur van de CH~Jongerenorgajnisatie en is lid geweest van de jeugdgemeente- rsad.De heer DeSna(jer is secretaris- Engels pond Amerik. dollar Franse frank Bcllgsehe frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Italiaanse lire Oostenr. schilling Escudo» 18 10.14 3.61,V 73.73 7,261 83.403 63.985 90.11) 52.591 50,484 3.3S: 57.851 13.991 12.641 Januari -10,144 - 3,61 U -73.78 - 121 -83.504 70.034 -90.164 -52.64) -50.534 57.904 -14.001 -12,651 k de Frithjofsage van Max Bruch, me lodieus van toon, prachtig van no- tenwerk. een muziek over het leven en streven der Vikingen. Dit num mer is oud en bekend, naar blijft het stokpaardje van d« zangers. Het is met hart en ziel ingestu deerd door de Orpheancn onder de enthousiaste leiding van de heer Verhoog en zal met vuur en verve worden gezongen." Ook verzorgt het mannenkoor het nummer Juicht aarde juicht, tekst Gabriel Smit en muziek Wlm de Rooy. Deze laatste componist werd In 1913 geboren te Venlo en over leed ln maart *54 te Schiedam» waar hij ruim 21 jaar werkzaam was als directeur-organist van de St.-Lldui- nakerk en directeur van de mannen koren St. Caec&ia en het Schiedams Christelijk Mannenkoor. Ook was Wim da Rooy enige ja ren lid van Orpheus, Het bestuur van Orpheus noemt deze psalm een dankbaar stukje mannenkoorwerk voor zangers en toehoorders, waar bij tekst en muziek een bijna na- tuulrijke eenheid vormen. De reeks concerten kost veel geld en daarom is er een comita van aanbeveling gesticht om een ieder op te wekken een bijdrage te geven in de zeer hoge kosten. Op XI mei is er een operaconcert, op 14 mei neemt Orpheus deel aan "n zangers - dag te Gouda, op 29, 30 en 31 mei maakt het mannenkoor een concert reis naar Vierenheim in Duitsland ers op 3 september is er een recep tie in Europoort. In gebouw Arcade is er op i7 sep tember een feestavond voor leden en genodigden en op 14. 21 of 28 okto ber verzorgt het koor een gala con cert, Ten slotte neemt Orpheus deel aan een groot concert voor alle Schiedamse koren op 26 december, dat in het teker» van Kerstmis zal staan. penningmeester van de Vereniging tegen Luchtverontreiniging. De verdere agenda van deze raads vergadering bestond grotendeels uit benoemingen als gevolg van de vele mutaties van de laatste weken. De raad benoemde de heer Weststrate als lid van de commissie voor de energie- en waterleidingbedrijven, de heer Moojj in de commissie voor het flatgebouw, de heer Weststrate in de commissie voor de volksgezondheid, de heren Hardonk en Mooij in de commissie voor de financiën, de he ren Mooij en Weststrate in de com missie voor verkeerszaken, de heer De Snajjer in de commissie voor de gemeentebibliotheek, de heer West strate in de besturen van de Vereni ging voor Ziekenverpleging en de Stichting Algemeen Ziekenhuis, de heer De Snajjer in de commissie voor de volkskredietbank en de heer Bol in de commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onder- wjjs. De aankoop van het pand Maas- sluisedjjk 140 en de vaststelling van het bestemmingsplan Zoomweg gin gen zonder discussie onder de hamer door. UTRECHT (ANP) Wegens hel veroorzaken van een verkeersonge luk, dat aan één van zjjn vrienden het leven kostte, is de 24-}axige fa brieksarbeider J. B. uit Bodegraven gisteren door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van voorarrest en ontzegging van de rij bevoegdheid voor een period» van rijf jaar. Tegen de jongeman was een jaar met aftrek geëist. Op de avond van de 29ste oktober van het vorig jaar, was hij met een VW-busJe op de Oudenoord in Utrecht het trottoir met grote snelheid opgereden en ver volgens tegen een ooom en een paal gebotst, waarbjj een portier werd af gerukt. Hierdoor was één van de in zittenden uit de auto geslingerd. Tevoren had B., die de auto be stuurde, ln diverse cafés zowel ster kedrank genuttigd, dat hij behoorlijk dronken was. Grote sortering JUMPERS, dames- heren- en jongens truien v.a. f 8,45. A Schil- peroora Zn.. Tuinl^an 40 tel. J67367. VERLICHTING modern en klassiek, scheerapparaten, strijkijzers, dekte. itaehete, haarden. A. Schil peroord Zn Tuinlaan 40. teL 267367. NAAR GEENE, Rotterdam - sedjjk 264, voor tassen, kof fers en alle fijne lederwaren. Telefoon 269919. Zelfplakkend PLASTIC, ta felbladen, gefineerd of in hard plastic. In alle uitvoe ringen. Op maat gemaakt, Hout-, board- en tripiexhan- del Wetstejjn, Groenëlaan 79, tel. 265116. Voor uw PASFOTO'S na tuurlijk naar fotohandel K. v. Vuuren. Hoogstr 106, Schiedam. In spoedgevallen desgewenst tn 1 uur klaar. Té koop gevraagd BLOUSE voor welpenleidster. Telefoon 267478. DONDERDAG 2 en 8 uur - VRI JDAG 2. 7 en 9.15 uur - ZATERDAG 2. 7 en 8.15 uur - ZONDAG 7 en 8.15 uur - DINSDAG 2 uur - WOENSDAG 8 uur nOOTNIQUE PATÜREt - VIRNA LIS! De jjévaarliJk&te opdrachten van de geheime dienst waren voor ,,Copl»n". 24 JAAR ZOND AO 2 en 4.13 uur - WOENSDAG 2 uur HANOOI PH SCOTT - FORREST TUCKER Eer. spannend avontuur uit het land waar de recht spreken. ZATERDAGNACHT 12 uur MATTHIAS FCCHS - BARBARA F REV Een film over jongens en meisjes d!e denken dat liefde maar een spel is. 18 JAAR

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 1