Couve eerste m\ Toch betogingen in Djakar Ex-SS- ASPIRIN BAYER Brand bij Caltex- Frankfort eist dode Crisis in Saigon Regionale spanningen leiden tot Nigeriaanse revolte van militairen 9t Onmogelijke gebeurde in Whgeningse wasmachine ■mm£ generaal verliest smaad proces EEG-overleg Israël wil geen verjaring voor massamoorden Stal Alan White Anna Katrina Aanslag mislukt op gen. Ironsi Parijs wil geen tulpen uit Amsterdam Franse communist in Madrid veroordeeld Griep? ASPIRIN^ doet de koorts dalen, t De pijn verdwijnt snel en zeker. Frankfort kreeg olie uit R'dam HET VRIJE VOLK WOENSDAG 19 JANUARI 1966 Vetorecht Hecht bij elkaar Couve zal zijn meester in Pa- riis. indien hij eerlijk is, het volgen de moeten rapporteren: Deur open Advertentie I-M. (Van onze Scandinavisch# correspondent) In 1916 liep de sociaal-de mocratische burgemeester van Stockholm, Carl Lindha- gen, een zware geldboete op, omdat hij tijdens een 1-mei- demonstratie 'Leve de repu bliek' had geroepen. Over ge heel Zweden zamelden so ciaal-democraten geld in waarmee de boete betaald werd. Rapport in herfst 83 jaar DAAR STMT ACHTER (Van een onzer verslaggevers) Ziekenauto's uit Frankfort en de wijde omgeving zijn tot dins dagmiddag laat bezig geweest om 72 gewonden naar ziekenhuizen te brengen Van de 17 die er nu nog verblijven verkeren er twee in levensgevaar. Onzekerheid Onder controle Nimmer misbruik Geen invloed ■E-ZHf E 214. Gregorlus voelde zich nu zielsgelukkig. Hij triomfeerde als een echte overwinnaar. Pieter, Poetepoet en Pam kwamen uit hun schuilplaats om hem te feliciteren. Paulus zwaai de met zijn mutsje en riep: 'Drie maai hoera voor Gregorlus!' Grego- rius was al lang vergeten dat hij de heks alleen maar bij toeval had ge vangen en dat hij zich op een heel rare manier vergist had door ook de onschuldige Poetepoet te overrompe len. Ach, het kwam zo weinig voor in zijn dasseleven dat men hem een held noemde. Niemand nam hem zijn ver geetachtigheid trouwens kwalijk, want hij bedoelde het toch in de grond heel best. Gregorius liet zich dus al die huidebetuigingen gewillig aanleu nen en toen het gejuich wat was be daard, sprak hij plechtig: 'Ge waan naar nuis, ik bedoel: we gaan naar huis. De held heeft slaap." Dat klonk misschien wel wat vreemd uit de hiotid van een held. maar gelukkig lette daar niemand op en de hele das- sefamilie keerd# nu overgeluk kig huiswaarts. 16. Na een kwariertje is voor Tapik de lol van het ruimtevaardertje spe len er helemaal af. 'Ik vind het toch niet zo'n erg leuk spelletje!' klaagde hij. 'Zullen we nu maar weer naar de begane grond gaan? Wat heb je er aan om met zo'n ding op je hoofd te zitten?" Opie denkt koortsachtig na of hij niets kan verzinnen om zijn vriend af te lelden! 'Zal ik dat luikje eens openmaken? Hoe zou je het vinden als lk op mijn eentje door het luchtruim ging zweven? Ja, kijk maar niet ongelovig. Dat kin! Heerlijk zo vrij als een vo geltje! Ik zal eeist gaan en als je het leuk vindt. kon. je ook!' Ais je ziet hoe handig hij het motortje op zijn rug aapzet. zou je denken, dat het zijn daeelllkse werk ls! Tapik kijkt hem vol bewondering na! Ja.dat zou hij ook wel willen. Maar zou hij het wel net zo goed als zijn vriend kunnen? 'Ople ls altijd veel handiger geweest dan ik!' denkt hij bij zich zelf. 'Toch waag lk het erop. Wat kan het mi) ook schelen.' Anders lachen ze me later allemaal uit en dat zou lk niet willen!' Nog even aarzelt hij, maar dan opeens... floep!! daar neemt hij ook een sprong in de ruim te (Van onze speciale verslaggever Louis Vellemsn) Couvt <ie Murville, de Franse mi raseer- vaa Buitenlandse Zaker Itwsun de trap af, uit de conferentie raai. De helle lichten van de schijn werpers verblindden hem. HU knip te met zijn ogen. De radiomamiei mes dt microfoons stormden oj iusn af. maar de dienstar van feneraa! maakte een grimmig ge baar met zijn rechterhand. Hi drukte dingen en mensen weg en zij: lippen op elkaar. HU lachte niet. gmg hij in zijn auto. En dat was he beeld dat mU het meeste trof, gis teravond in Luxemburg, na de twee daagse —mogelijk historische Europese ministersvergadering. Al le ministers waren bereid altham iets te zeggen. Couve niet. Hei wfle duidelijk, dat hU de eerste ron de had verloren in het harde gevecht tussen zijn land, Frankrijk, en d« f andere landen van de Europe se Economische Gemeenschap. Twee dingen had Couve de Mur ville namens president de Gaulk geëist: 7- d* politieke ontkleding van de Europese uitvoerende oommissie tot op bet dunne hemd en 2. handhaving van een vetorecht ln de raad van ministers. 1. De Vijf zjjn hecht bij elkaar gebleven op alle belangrijke pun ten. Misschien willen zij meewer ken aan het totstandkomen van een nieuwe Europese uitvoerende com- missie, ter vervanging van die van Ks list sin. een commissie van veer tien man, zoals reeds vorig jaar overeengekomen by het verdrag tot suüe van Europese executieven, een commissie die iets minder stastsie- Iclftding zal dragen. Iets minder grandeur ten toon zal mogen sprei den. 2 Maar: er is met de VUL en ze ker niet met de Nederlanders of de Duitsers, te praten over het afstand doen van het principe der meerder- heidabeslissingen in de raad van ministers, een principe, vastgelegd •c het verdrag van Borne. Zoals verwacht, eindigde de con- fercnUe-grote-styi gisteravond niet met .een volledige breuk. Zorgvuldig werd deur opengehouden, waardoor dé .Fransen terug kunnen keren en dat zou dan moeten gebeuren op vrijdag en zaterdag 28 en 29 janua ri, vanneer de ministers opnieuw in Luxemburg en opnieuw zonder de Europese uitvoerende commissie bijéén zullen komen. Twee dagen daarvoor, op woensdag en donder dag. sullen de plaatsvervangers van de ministers reeds in het Groot-Her- t-o?cSom zijn, om te trachten de weg M effenen. DEN HAAG (ANP) Vrijdag xal de Franse grens gesloten wor den voor afgesneden tulpen. De Nederlandse export van dit produkt naar Frankrijk, die in deze tijd van het jaar trouwens neg niet "bijzonder omvangrijk is. zal daardoor worden onder broken. Dit komt, doordat de prjjs van •iulipes de Paris", in de omge ving van Parijs geteelde tulpen, op de Parljse markt gezakt is tot beneden de voor deze dagen gestelde minimumprijs van 13 franken per twintig stuks, na melijk tot 12 franken. Dat bt tekent dat Frankrijk het recht heeft, na enige dagen respijt de grens te sluiten. Er was de laatste dagen in Parijs vrijwel geen handel. Bij het produktschap voor siergewas sen acht men het mogelijk dat de kou de verkoop heeft doen stagneren en dat dit de lage Prijzen heeft veroorzaakt. Onderzoek in Zweden: koning: of Onmogelijk dat mijn was mg witter kan wordenzei mevrouw J. Hofstede, Wolstraat 12, Wage ningen, toen een Sunil team bij haar thuis kwam wassen. Maar zieuit haar eigen wasmachine kwamen wittere lakens, wittere schorten, wittere lingerie. Daar kan geen sop tegenop!" conclu deerde mevrouw Hofstede zelf. „Wat een waskracht!" En zij ging gelijk met de demonstratrices de deur uit... om Sunil te halen. DJAKARTA (Reuter) Gistere» Zijn pantserwagens in Djakarta uit gerukt ter bescherming van het pre sidentiële paleis, toen omstreeks 500 studenten ondanks het maandag uit gevaardigde verbod tot demonstraties te hoop liepen voor het ministerie JERUZALEM (DPA) Israël wil de verjaringstermijn voor massamoor den afschaffen. Het ministerie van Justitie heeft een wetsontwerp inge diend waarin hierom wordt gevraagd Tot dusverre vielen alleen nazi-mis daden buiten de verjaringstermijn- Indien het wetsontwerp wordt goed gekeurd zullen alle massamoorden hierbuiten vallen DUSSELDORF (DPA) De voorma lige Duitse SS-generaal Heinz Lam merding. die commandant is ge weest van de divisie 'Das Reich', heeft een proces wegens laster dat hij tegen een Westduitse journalist had aangespannen, verioren. Werner Stertzenbacht had in 'Die Tat' geschreven dat Lammerding in Fi ankrijk bij verstek ter dood was veroordeeld wegens het doden van gijzelaars, met name in Tulle. Een rechtbank in Dusseldorp kwam tot de slotsom dat leden van de genoem de divisie op 9 juni 1944 inderdaad 99 gijzelaars, en geen verzetsstrij ders, hadden opgehangen aan bal kons. Lammerding, die nu een bouwbe drijf leidt, moet vijf zesde van da proceskosten betalen, de journalist de rest. MADRID (AFP) In Madrid is de 37-jarige Franse communist Bernard Riguet uit Annecy wegens 'onwettige propaganda' veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en een boete van 25.000 peseta, 1500 gulden. Riguet was vorig jaar april in de grensplaats Irun aangehouden, omdat hij 110 kilo pamfletten en commu nistische kranten in zijn auto had. Als gevolg van een geldende am nestie zal hij op 18 april in vrij heid gesteld. van Buitenlandse Zaken om opnieuw te protesteren tegen de sterk geste gen prjjzen en het ontslag te eisen van de verantwoordelijke 'dommt ministers'. Ook voor het kantoor van minister Soebandrio werd gedemon streerd. Hier eisten de studenten een verbod van de communistische par tij. Er deden zich geen incidenten voor. Per vrachtwagen uit Bandoeng in Djakarta aangekomen studenten keerden onverrichterzake terug, toen zij te horen kregen, dat de militaire commandant van Djakarta betogin gen verboden had. President Soekamo heeft intussen zijn ministers opdracht gegeven de noodzaak van enkele prijsverhogin gen te overwegen. Militairen bewa ken de benzinestations in Djakarta, nadat studenten de pompbedienden hadden gedwongen benzine te leve ren tegen een vijfde van de nieuwe Prijs. De invloedrijke mohammedaanse partij Nahd&toel Oelama, die vorige week de tegen de regering gerichte studentenbetogingen had gesteund, heeft gisteren haar steun aan Soe kamo betuigd in de huidige crisis. Verleden week, dus bijna een hal ve eeuw later, hebben 34 Zweed se socialistische kamerleden een motie ingediend waarin zij eisen dat wordt nagegaan of het niet wenselijk is, dat de monarchie plaats maakt voor een republiek- Geheel ongestraft, want in die 50 jaar is in Zweden veel veranderd. Daarom was het dan ook moge lijk, dat de 34 parlementsleden hun voorstel vergezeld deden gaan van de opmerking: 'In de regeling van ons staatsbestuur vormt het. erfelijk koningschap een totaal verouderd onderdeel. Wij zijn er van overtuigd, dat een groot deel van ons volk het als een natuur lijke zaak beschouwt, dat wij tot een republiek overgaan. Van de 384 setels die de twee kamers van de Zweedse Rijksdag tellen, bezetten de socialisten er 191. Men kan aannemen, dat de motie met steun van de tien com munisten en enige liberalen en le den van de agrarisch-getinte cen trumpartij de meerderheid van stemmen verkrijgt. Er komt dus een zo goed als zeker een onder - zoek, dat zal worden gedaan door een commissie waarin socialisten, liberalen, conservatieven en verte genwoordigers van de centrumpar tij zitting hebben. Pas daarna wan neer deze commissie vermoedelijk in de komende herfst rapport uit brengt, zal in de Rijksdag het wer kelijke debat over het zijn of niet zijn van de monarchie ontbranden. Men kan zich afvragen, waarom de sociaal-democraten met goed vinden van de vertrouwensraad van beide Kamerfracties, zo plotse ling met hun motie zijn gekomen. Men dient voorop te stellen, dat de Zweedse socialisten voor de wij ze waarop de huidige koning Gus- taaf Adolf zijn ambt uitoefent, het grootste respect hebben. Maar de Zweedse vorst Is 83 jaar en menselijkerwijs gesproken bestaat de kans, dat hij sterft voor dat zijn negentienjarige kleinzoon Advertentie l.M Wij allen weien: Aspirin hetpt. yi-s TOULON, (AFP). Het uit de haven van H.veres aan de Franse zuidkust gestolen Nederlandse jacht Anna Katrina, dat maandagavond bij de Balearen verlaten door een Frans marinevaartuig werd aange troffen, wordt woensdag in Toulon verwacht. De Franse recherche, hoopt aan boord aanwijzingen te vinder, omtrent de indentiteit van de dief. Men heeft het sterke vermoeden, dat de Engelsman Alan White weer de hand had in de diefstal. White, die bekend staat als een specialist in het stelen van jachten en die daarvoor ai eens een jaar gezeten heeft, bevond zich op de avond van de verdwijning van het jacht in Hyeres. Via Interpol Is de Spaanse recherche gewaarschuwd, omdat de mogelijkheid bestaat, dat White op Majorca aan iand is gegaan. COTONOU, Dahomey (Reuter) Een aanslag op generaal Ironsi, de huidige Nigeriaanse regeringsleider, is mislukt. De veiligheidsmaatregelen zouden na de aanslag zijn verscherpt. Een officier zou door de bewaking van de generaal hebben willen drin gen, maar door de lijfwacht zijn overmeesterd. In Cotonou. de hoofdstad van het aan Nigeria grenzende Dahomey zyn inmiddels berichten binnengekomen, waarin wordt gemeld dat er in Nige ria een aantal legerofficieren is dood geschoten en dat men het met kogels doorzeefde lijk heeft gevonden van ex-minister van Financiën Festus Okotie Ebob. De 14~jarige zoon van premier Sameul Akintola van West- Nigeria zou twee dagen geleden samen met zijn vader ln Ibadan ver moord zijn. kroonprins Carl Gustaaf hem. zo als in de grondwet is vastgelegd, pas op 25-jarige leeftijd kan op volgen. De mogelijkheid dat een onzekere tussenperiode kan ont staan. waarin het koninklijk bewind, zoals eveneens is bepaald, onder toezicht van drie tot vijf regenten uitgeoefend zal moeten worden, von den de socialisten blijkbaar be langrijk genoeg om de zaak thans aan de orde te stellen. Daar komt nog bij, dat over de wijze waarop het Zweedse staats bestuur georganiseerd dient te wor den, de laatste jaren door de poli- (Van een onzer verslaggevers) De enorme brand in de Caltex- raifmaderij in Frankfort blijkt tot in Rotterdam te worden gevoeld. De raffinaderij in Frankfort ontvangf ill. de ruwe olie via een pijpleiding van de Caltex-Pernis. Onmiddellijk na het uitbreken van de brand is de olietoevoer naar Frankfort stilgezet. Normaal wordt 7,2 miljoen liter ruwe olie per dag via de pijpleiding b(j Caltex-Frank- fort afgeleverd. Ook de Shell en Mo bil Oil maken van deze pijpleiding gebruik Het stopzetten van het transport van ruwe olie naar de raffinaderij in Frankfort, vormt voor de Caltex geen probleem. Het concern bezit circa 25 raffinaderijen in de wereld, zodat eenvoudig enkele voor Rotterdam bestemde tankers naar elders worden gedirigeerd. Een explosie die op een bominslag leek, maakte dinsdagochtend om 9.56 uur van de Caltex raffinaderij bij Raunheim een vuurhel Een zwar te rookkolom van honderden meiers hoog was de richtingwijzer voor tal rijke brandweerkorpsen en Rode- Kruisauto's. Men wist het al: „De Caltex brandt. De eerste uren heerste er een ver lammende onzekerheid over het aantal doden en gewonden. Het 600 man tellende personeel vluchtte na de exploisie naar buiten, het vrije veld in. Een laag vliegende politie- helikopter met geluidsversterker riep iedereen op zich te melden. Pas in de avonduren werd het beeld dui delijker één dode. onherkenbaar verbrand, 72 gewonden. Het spoor- en wegverkeer in de omgeving van Frankfort moest door de dichte zwarte rook tijdelijk stil gelegd worden. Ook vrachtautover- voer, op de nabij gelegen autoweg zeer druk, werd omgeleid. Intussen reden tientallen zieken auto's tussen het terrein van de brand en de ziekenhuizen heen en weer. Tegen het middaguur hadden de brandweerkorpsen het vuur, dat ont staan was in de opslagplaats van aethyleengas, onder controle. Gevaar voor nieuwe explosies was er niet meer. De schade wordt op 20 mil joen mark geschat. De oorzaak is nog onbekend. Maar de vakbond chemie sprak dinsdag avond al het vermoeden Uit, dat de bedrijfsleiding van Caltex niet alle veiligheidsmaatregelen in acht ge nomen heeft. Er zouden al eerder klachten bij de directie zijn gedepo neerd. Wélke klachten zeggen de be richten niet. tleke partijen voortaurena worat gediscussieerd. Men is er het reeds over eens geworden, de huidige twee kamers te vervangen door één 350 ieden tellende volksverte genwoordiging. Bij de debatten heeft ook de rol van het staatshoofd in een par lementair bestuurd land een be langrijke rol gespeeld. Volgens de letter van de wet is de Zweedse koning opperbevelhebber van de strijdkrachten, president van de iedere vrijdag op het paleis te houden ministerraaad en voorzitter van de commissie die de gewich tige kwesties inzake buitenlandse politiek behandelt, terwijl hij bo vendien het recht heeft, de Rijks dag te ontbinden, nieuwe verkie zingen uit te schrijven, tijdens een kabinetscrisis politieke invloed uit te oefenen en de ministerpreslsent en de ministers te ontslaan en te benoemen. In tegenstelling met zijn vader Gustav V. die tijdens de oorlog politiek een uiterst omstreden (pro- Duitse) rol heeft gespeeld, heeft Gustav Adolf zijn op papier nog steeds grote macht nimmer mis bruikt. Men is het er echter over eens, dat de wetten die de organi satie van de staat regelen, zoda nig gewijzigd dienen te worden, dat de koning zijn grote bevoegd heden verliest. In feite zouden hem uitsluitend representatieve plich ten overblijven. Uitgaande van het door hen ge huldigde grondprincipe, dat in een werkelijke democratie geen enkele post erfelijk mag zijn, menen de sociaal-democraten dat het gezien de toch reeds op handen zijnde hervormingen, juist is' de stap zo volledig te doen, dat het koning schap wordt afgeschaft en tot eeD republiek wordt besloten. Want. zo redeneert men. in d> boezem van de partij, het argumem als zou de monarchie een garantie vormen voor de politieke stabili teit. raakt kant noch wal. Het is juist door het politieke evenwicht dat het koningschap heeft kennen voortbestaan. Zijn wij wel ingelicht, dan wenst men een president, die naast zijn representatieve functies politiek geen of nauwelijks invloed kan uit oefenen. Men denkt dus niet zoals Amerika of Frankrijk, aan een di rect door het volk aangewezen fi guur, met grote macht, maar aan een staatshoofd dat door de Rijks dag wordt gekozen. Vóór het defi nitieve besluit vindt een algemene verkiezing plaats, die als een refe rendum beschouwd kan worden. SAIGON, WASHINGTON (AP, Reuter) De Zuidvietnamese regering van Ngoejen Cao Ky staat vermoede lijk voor een crisis. De geruchten, dat er een staatsgreep op handen is zijn niet van de lucht. Vooral ln kringen van hoge officieren heerst ontevre denheid over het beleid van premier Ky. Inmiddels hebben de Verenigde Staten opnieuw achtduizend mari niers aan land gezet. Hiermee is d« totale Amerikaanse troepenmacht in Vietnam op 190.000 gebracht. Overval Viet Cong-strijders hebben woens dag een onbeschermde wijkplaats voor vluchtelingen bij Tam Ky overvallen en 33 mensen gedood, aldus meldt een Vietnamese militaire woordvoer der. 'Het was een ware slachting. Nie mand bood verzet.' zo zei hij. De op standelingen vielen in de ochtend- schemer aan en vuurden, hun auto matische wapens zonder onderscheid af op mannen, vrouwen en kinderen. De gevolgen waren ontzettend. Toen de overvallers wegtrokken, met mede neming van zeven gevangenen, lieten zij 33 dode en 57 gewonde vluchtelin gen achter na eerst nog .een school te hebben opgeblazen en de huizen in brand te hebben gestoken. De wijk plaats, het dorpje Toe Hiep, ligt op ruim 500 km ten noordoosten van Saigon. Op het Amerikaanse proefterrein in Nevada is dinsdag een onder grondse kernproef genomen, de tweede van dit jaar. De kracht van de onploffing lag tussen die van 20 tot 200 t.n.t. door K. L. Roskam De toestand in Nigeria Is nog moeilijk te peilen. Het lijkt erop dat generaal Ironsi met steun van een groot deel van het leger het land kan redden van een burgeroor log, waarop de ontwikkelingen van bet afgelopen weekeinde leken af te stevenen. Ironsi, oud-bevelbebber van de VN-vredesmacht In Congo en offi cier uit de Engelse school, staat be kend ais een man zonder politieke aspiraties. Men neemt aan dat deze militair uit Oost-Nigeria zich na her stel van de rust zal terugtrekken. De opstand van een aantal hoofd officieren en hun onderdelen Is nau welijks ais een verrassing gekomen. Al maandenlang waren de altijd al wankele politieke verhoudingen in de federale staat Nigeria uiterst ge spannen. Waarschijnlijk hebben de geslaagde militaire staatsgrepen van de laatste tijd in enkele omringende landen (Congo, Centraal Afri kaanse Republiek, Dahomey en Op- per-Volta) hun de moed gegeven ook een poging te wagen. Centrum van de onrust van de laatste maanden was de deelstaat West-Nigeria. In oktober van het vorig jaar werden er verkiezingen gehouden, die op zijn zachtst gezegd onregelmatig verliepen, maar die de omstreden premier Akintola deson danks niet vaster in het zadel biel pen. Akintola schijnt een van de eerste slachtoffers te zijn geworden van de rebellie. De oorzaken van de politieke spanningen in Nigeria zijn gecom pliceerd. Economische, sociale n godsdienstige verhoudingen liggen aan de wortels. cpoen het land ln I960 onafhanke- lijkheid kreeg werd het een fe deratie. Men hoopte dat door een f grote mate van zelfbestuur voor i* deelstaten de verschillende volken die Nigeria vormen en leder hun eigen economische en sociale "•»- breng* hebben, tot hun recht zouden komen. Van de drie deelstaten Is het eco nomisch zwak ontwikkelde, over wegend mohammedaanse Noord-NS- geria, naar oppervlakte en bevol kingsaantal, veruit de grootste, West-Nfgeria en Oost-Nigeria, de •landen' van de gekerstende Joroe- ba's en Ibo's, vormen echter de eco nomische kurken waarop Nigeria drijft. Door het stelsel van evenredige vertegenwoordiging beheerste Noord- Nigeria echter het federale paris- ment, vormden zijn vertegenwoordi gers de federale regering en bezet ten zij bijna alle hoge posten. Dit wekte vee! kritiek bi) de poli tici in West- en Oost-Nigeria in »o- verre deze niet samenwerkten met de federale regering, zoals de pre mier van West-Nigeria, Akintola. 'n West- en Oost-Nigeria geloofde men bovendien dat de federale regering probeerde de posities van de "noor delingen niet alleen in de federate, maar ook in de afzonderlijke deel staten te versterken. Zo keerde men zich fe) tegen de regeringsstenn die verleend werd aan mensen nlt bet noorden, die verhuisden naar het zuiden. De federale premier sir Aboeba- kar Tafawa Balewa is er lang in ge slaagd ernstige botsingen te voorko men, ook al moest hij daarvoor soms de justitie Inschakelen om fel age rende politici in West- en Oost-Nige ria buiten spel te zetten. Van zijn streven om van de heterogene be volking van zijn land een eenheid to maken is echter niets terechtgeko men. isu:

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 2