Uitbreidingen Schaatspret duurt voort .Sneeuwruimers zorgen voor een gladde is vloer Naast PTT aan Lange Nieuwstraat Kleine tegemoetkoming aan Sehiedamse wensen Wim Kan doet vol Passage-Theater uitbundig lachen m Auto tegen lichtmast In Schiedam gestolen auto in Dubbeldam aangetroffen Mr. J. Klaasesz naar concert in Grote Kerk Politie heeft het druk met vreemdelingen Bedrijfsbiljart Geen voorrang: auto's botsen Toertocht voor vele kinderen te zwaar Tweeling redt vriendje uit singelwater Burgerlijke Stand Comité voor huwelijksgeschenk geïnstalleerd WISSELKOERSEN Gereserveerd HET VRIJE VOLK DONDERDAG 20 JANUARI 1966 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) „Het is erg leuk werk, het is weer eens wat. anders Staande op de spiegelgladde, sneeuvrije ijsvloer van de vijver in het Prinses Beatrixpark zegt dit de heer A. A. van Puffelen, werknemer van de gemeentelijke plantsoenendienst, die samen met zijn collega A. Verkade zorgt, dat de vrije ijsbaan in goede conditie blijft. We troffen hem aan achter een rolveger, waarmee de prachtige vijver sneeuwvrij wordt gemaakt. Terwijl de schaatsers hun „noren" diep in het ijs kerfden en met lange streken hun (Van een onzer verslaggevers) De Spaarbank Anno 1820, waarvan de directie sinds oktober 1913 zetelt in het historische pand aan de Lange Haven 80 te Schiedam krijgt een nieuw hoofdkantoor. Nog dit jaar zal men het nieuwe op de hoek van de Lange Nieuwstraat en de Oranje straat gebouwde kantoorpand betrekken. Zoals bekend zou zich naast de PTT en de Rijksbelastingen ook de Rotterdamsche Bank in dit moderne gebouw vestigen. De fusie van de Amsterdamse Bank met de Rotterdamse Bank maakte dit pand echter overtollig. Dezer dagen tekende men het voorlopige contract waarbij de spaarbank Anno 1820 het kantoor van de AmRo-bank kocht. Modern, rondjes reden, rolden de beide mannen hun materiaal door de sneeuw en het schrapsel en in een ommezien is de baan weer als een spiegel. „Een prachtig station heeft Schiedam, erg modern. Ge woonweg gestroomlijnd. De treinen vliegen er dan ook in volle vaart voorbij In een uitverkocht Passage Theater plaatste .'Wim Kaa gis teravond deze rake opmerking over het feit, dat de treinen niet altijd in Schiedam stoppen. Het was een van de vele spitsvondig heden waarmee hij het publiek meer dan een uur lang boeide. (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse Spoorwegen zullen binnen afzien bare tijd tijdens de 'avundspits1 vier treinen extra laten stoppen in Schiedam. Dit is het moderne pand, dat de Spaarbank Anno 1820 gaat betrek ken. Het wordt begrensd door de Oranjegalery en het Stedelijk Gym nasium. Het gebouw wordt in juli voltooid. (Van een. onzer verslaggevers) DE SPAARBANK Anno 1820, opge richt 4 januari 1820, is al enkele malen verhuisd. De eerste zitting werd op zoterdag 15 j anuria 1820 gehouden In de Consistoriekamer van het St.-Jacobs Gasthuis van 's avonds 7 tot 8 uur. Pas op 1 fe bruari 1872 werden deze zaterdag- avondzitOingen uitgebreid met een vrijdagavondzitting. DE SPAARBANK kreeg op 19 mei 1877 de beschikking over een eigen gebouw. Men betrok destijds een pand aan de Boterstraat E 296, la ter Hoogstraat 186, waarin vanaf februari 1904 dagelijks des morgens van tien tot elf uur zittingen wer den gehouden, al spoedig uitgebreid van 9 tot 12 uur en ook met een zitting op vrijdag- en zaterdag avond. OUDERE SCHIEDAMMERS zullen zich nog herinneren hoe de Spaar bank in oktober 1913 het pand Lan ge Haven 80, het woonhuis van wij len dr. Noiet kocht. Op 1 april werd het nieuwe kantoor, waarin inmid dels een grote brand- en inbraak- vrije kluis was gebouwd, voor het publiek geopend. De openingsuren werden uitgebreid met middagzit- tingen op dinsdag, woensdag, don derdag en vrijdag van 2 tot 4 uur. In 1917 werd het belendende pand Lange Haven 82 gekocht. HET MlteDIGE INTERIEUR van de bank kwam tot stand na drie ver bouwingen. waarbij achtereenvol gen? het pand Lange Haven 82 in tern bij het kantoor werd betrok ken, een lokaal voor de machinale boekhouding In dé tuin werd uitge bouwd en een balie met loketten werd gecreëerd. HOE GROOT de ontwikkeling van de spaarbank is blijkt uit enkele cij fers. In 1914 had men 8200 spaar ders en een inlegtegoed van 1.1 miljoen; thans zijn er 56.000 in leggers met een tegoed van ƒ55 miljoen en heeft men overal In de stad verspreid zes filialen. In Dubbeldam is woensdagmorgen een auto in een sloot aangetroffen, die bleek te zijn gestolen bij het automobielbedrijf N.V. Pietersen en Co aan de Nieuwe Malhenesserstr&al 79 te Schiedam. Personeel van dit bedrijf ontdekte woensdagmorgen, dat er was inge broken. Men had zich via een niet goed afgesloten achterdeur toegang tot het kantoor verschaft en drie schrijf bureau's opengebroken. Aan vankelijk meende men, dat er niets werd vermist, maar later bleek, dat uit de garage een auto, merk Chevrolet was gestolen. Deze wagen trof men in Dubbel dam aan, van de bestuurder ont brak elk spoor, maar de politie stelt een onderzoek in. Vermoedelijk is hij gewond geraakt, toen hij met de auto de sloot inreed. Spaarbank Anno 1820 modern kantoorpand 'Van een onzer verslaggevers) Mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin in Zuid-Holland zal vrijdag avond in de Grote of St. Janskcrk t« Schiedam het jubileumconcert bij wonen van het Koninklijk Schiedams Mannenkoor „Orphcus", dat dit jaar het honderdjarig: bestaan viert. Zo als bekend bestaat het koor op 26 augustus een eeuw en men wil dit vieren met een reeks concerten. Mr. klaasesz zal worden vergezeld door zijn echtgenote. Geboren: Johannes F z v J F de Blom en J M van Klooster: Son ja d v G van Dorp en H Limburg; Hendrika iMdvHJ van den Heu vel en P G Degellng; Wiima d v S Kalabogias en M J van der Most; Franciscus W z v W A van der Ptuiim en J M Mattfjssen: Bernardi- na j d v B J Koppenaal en W J van der Touw; Annette W d v C Slings en A W de Blois. Overleden: B van Leeuwaarden 85 jaar; S Klinkhamer 86 jr. (Van een onzer verslaggevers) Het aantal vreemdelingen in Schie dam neemt nog steeds toe. Dit blijkt uit de cijfers van de „vreemdelin gendienst" van de Sehiedamse poli tie, die de laatste jaren steeds meer administratieve werkzaamheden moet verrichten. Eind 1965 stonden 1220 vreemdelingen, merendeels Tur ken, Spanjaarden, Duitsers en Noren ingeschreven tegen 1146 in 1964. Hoe groot de administratieve rompslomp wel is waarmee de komst van de vreemdelingen gepaard gaat, blijkt uit het aantal documenten, dat bij de vreemdelingedienst moest wor den ingevuld. In totaal gebruikte men 3453 stukken tegen 3057 in 1964. Er werden 1480 verblijfsvergunningen verstrekt. 101 verzoeken voor een langer verblijf in Schiedam behan deld, achttien aanvragen voor een visum uitgeschreven, twaalf formulie ren voor naturalisatie ingevuld en 53 rapporten over vermiste paspoorten uitgewerkt. De vreemdelingen bezorgen de po litie ook nog wel eens last. F.r ver bleven 29 vreemdelingen op het po litiebureau om hun- roes, veroor zaakt door drankmisbruik, uit te sla pen. twintig personen werden aange houden onder verdenking van brom- fictsdiefstai, tien wegens joyriding, vijftien vreemdelingen werden be trapt bij het vernielen van ander mans eigendom en zes misdroegen zich zo erg, dat de politie ook moest ingrijpen. Vier gevallen van winkeldiefstal door buitenlanders deden zich in 1965 voor. ook was er onder de vreemdelingen een inbreker en een man, die valsheid In geschrifte had gepleegd. Verder werden twee vreemdelingen respectievelijk we gens onzedelijk gedrag en mishande ling aangehouden. Drie /noesten voor de officier van Justitie worden geleid. De politie moest zeven maal aan de slag om een gedroste zeeman weer aan boord te brengen en vijf tien maal hield men een ongewenste vreemdeling aan. Genaturaliseerd werden in 1965 ruim vijftig buiten landers: 34 Indonesiërs, 15 Honga ren, 1 Belg. I Duitser en een Staat loze. In hotels en pensions verble ven voor een korte periode 472 vreemdelingen, tegen 462 in 1964. In één complex komen daar tus sen het Stedelijk Gymnasium en de Oranje.galerij het nieuwe postkan toor en de Spaarbank Anno 3820. Zeer waarschijnlijk krijgt ook de rijksbelastingen hier een onderko men, maar helemaal zekeris dit nog niet. Voor de Spaarbank Anno 1820. die met 53.000 inleggers, een obligo van 55 miljoen en zes kantoren veel ruimtetekort had betekent dit een grote verandering. Aanvankelijk had men plannen om het huidige kantoor aan de Lange Haven te verbouwen, maar men wacht nu al ruim twee jaar op een 'bouwvergunning en daarom besloot men tot deze ver rassende koop. Het oude gebouw is reeds verkocht. Er zijn nog geen me dedelingen gedaan over de toekom stige bestemming van dit pand, dat valt onder monumentenzorg. Dc Spaarbank krijgt aan,de Lan ge Nieuwstraat een zeer modern kan toor met een gevelbreedte van twin tig meter en een diepte van twintig meter. Ondergronds komen een In richting voor de kluis, die anderhalf maal zo groot is als de huidige kluis, waar safeloketten worden verhuurd, een kofferkhiis voor het in vakantie- tijd in bewaring nemen van koffers en dergelijke, verder een archief, garderobe en een personeelskantine, die echter weer als kantoor zal wor den gebruikt, omdat slechts een ge ring aantal personeelsleden tegelijk gaat eten. De ingang van het gebouw komt aan de Lange Nieuwstraat. waar naast een fietsenstalling komt voor het personeel. Gelijkvloers beschikt de spaarbank straks over drie cou ponkamers en een boedelkamer. Van de drie etages boven het nieu we spaarbankkantoor komt de eerste etage in gebruik van de HAV-bank, dei het gebouw door N.V. Van Vliet fn Van Duist" heeft laten optrekken volgens eenontwerp van het Rotter damse architectenbureau Maaskant, Van Dommelen, Kroos en ir. Senf. „Het is," aldus de toelichting van koopt de Spaarbankdirecteur, de heer J. D. Holtkamp, „en hele overgang. We groeien hier in feite uit, want al lerlei spaarregelingen vergen veel ruimte Binnen enkele maanden zal de di rectie en personeel gaan verhuizen, want het ziet er naar uit. dat het nieuwe kantoor. Lange Nieuwstraat 195, omstreeks juli wordt voltooid. Dan zal voor de Spaarbank Anno 1820 een nieuw tijdperk beginnen. (Van een onzer verslaggevers) Schiedams burgemeester, de heer A. Roelfsema, heeft woensdag tij dens een speciale bijeenkomst in het stadhuis, het Plaatselijk Comité Huwelijksgeschenk Prinses Beatrix geïnstalleerd. Dit comité, waarvan de burge meester zelf ere-voorzitter is, be staat uit de heren J. Sonneveld, voorzitter, P. J. Drenth (kabinet burgemeester), secretaris, mr. J. C. J. Pels Rijcken (directeur Mees en Zonen), penningmeester, A. de Heer, L. Kamp en G. Rosman. Het comité heeft tot taak in Schie dam gelden in te zamelen voor een gezamenlijk geschenk .van de Sehie damse burgerij. Men wordt verzocht om bijdrage bij voorkeur te-storten bij het plaatselijk comité, dat voor dit doel bij Mees en Zonen een re kening heeft geopend. De giroreke ning van deze bank is 4444. NS laten vier treinen „We spuiten het ijs des avonds" aldus de heer Van Puffelen, „want anders komen er te grote scheuren In". Zelf schaatst hij graag, maar er is te weinig tijd voor. De grote, des avonds met achthonderd lampen ver lichte ijsbaan eist al zijn aandacht op. En voort ging het weer; de rol- vegers snorden De (jspret betekent „goede zaken" voor de eigenaar van paviljoen Kethei. Kijkend naar het gekrioel van de schaatsers, die zich in de zon goed vermaakten, zei hjj .het heeft ons gewoon overweldigd. Het is iedere avond erg druk. De koppen choco lademelk, koffie, erwtensoep, maar ook frisdranken vliegen de deur uit. Een prachtig gebaar van de gemeen te. Enkele jaren geleden hebben we hot ook geprobeerd, maar toen was het niet zo mooi als nu Populaire schlagers schetterden ons uit luidsprekers tegemoet b(j het be treden van Ijsbaan Spieringshoek. Ook hier is het druk. De eigenaar van het tennispark, de heer J. van de Torre is dik tevreden. „We hebben al In oktober abonnementen verkocht. Dat is onze basis en ook betalende bezoekers hebben we hier voldoende. Van de vrije ijsbaan in het Prinses Beatrixpark ondervindt Spierings hoek nauwelijks concurrentie. „Het is fijn, dat die baan er is", al dus de heer J. van de Torre. Niet minder vroiyk was mevrouw J. van Vliet, echtgenote van de eigenaar van bet nu als ijsbaan gebruikte ten nispark Van Vliet. In de kantine gonsde het van schaatsen?, die met rode wangen van de kou, binnen - strompelden en genoten var, de warme dranken. „Het gaat goed", al dus mevrouw Van Vliet, die evenals de heer Van de Torre reeds lang te voren abonnementen heeft verkocht, „Het is natuurlijk een groot voordeel, dat we iedere dag een nieuwe ijsvloer maken. Nee tot nu toe hebben w e geen na deel van het Prinses Beatrixpark. Hoe dat op de lange duur zai gaan weet ik niet. maar ik denk wel, dat het goed loopt". Intussen ziet het er naar uit dat het in de volgende dagen nog zal bljjven vriezen. De (jspret duurt voort! 19 januari Engels pond 10,14»10.141 Amerik. dollar 3,61 A3,61 Hl Franse frank 73.7673,81 Belgische frank7,2617,271 Zwitserse frank 83,5283,57 Zweedse kroon 70.0170,06 Duitse mark 90,1190,16 Deense kroon 52,4815253i Noorse kroon 50,6150,66 Canada 3,36A~~3,36Hl Italiaanse lire 57,86157.91» (Van een onzer verslaggevers) De uitslagen van de in de afgelo pen week in de bedrijfsbiljartcompe- titie gespeelde wedstrijden luiden: Afd. B: Sunlight C—Sunlight B 6— 6. Shell—BP 8—4, Keynes—Heineken 3—9, ENCK—Pelmolen 12—0. Hoofdklasse (pers. competitie) extra stoppen Deze mededeling, gedaan door de president van de Nederlandse Spoorwegen, ir. Lohman betekent, dat de bewoners van Schiedam, Vlaardingen en andere plaatsen in het Rijnmondgebied iets gemak kelijker reizen tijdens de spitsuren. v, d. Plas 200 188 24 42 0 de Groot 200 200 24 47 2 Lunenburg 100 33 15 2 v. d. Lee 100 93 33 10 0 Schaar 140 140 29 22 2 Dijkshoorn 140 320 29 25 0 v. d. Plas 200 186 27 35 0 Schaar 140 140 27 31 2 Rakhorst 195 195 32 35 2 Dijkshoorn 140 86 32 22 0 De Vlaardingse brandweer heeft woensdagmiddag een brand geblust in een schuur op het terrein van de taamlerij aan de Van Berthovensin- gel. De brand was ontstaan doordat jongens een vuurtje hadden ge stookt. De schuur, die eigendom Is van de Dogger-maatschappij, liep vrij veel schade op. Het is echter in feite een uiterst kleine tegemoetkoming aan de door verschillende instanties 'Kamer van Koophandel en het Sehiedamse gemeentebestuur) ge uite wensen om op het station Schiedam meer treinen te laten stoppen. Nog steeds bestaat de merkwaar dige situatie, dat op het moderne station, waarop zowel de bewoners van Schiedam als de ingezetenen van plaatsen, zoals Vlaardingen, Maas sluis en Hoek van Holland aange wezen zjjn, enkele sneltreinen over dag en des avonds niet stoppen. Men moet eerst naar het Centraal Station wat veelal gepaard gaat met langdurige ritten per tram of bus. Bij de Nederlandse Spoorwegen ver geet men bovendien, dat bewoners in Rotterdam-West sneller (met bus 44) op het Sehiedamse station dan op het Centraal Station in Rotter dam kunnen komen. In Delft waar veel minder reizigers in- en uitstap pen stoppen de sneltreinen wel Voorlopig staat men in Utrecht zeer gereserveerd tegenover deze „R(jnmondwensen", maar de eerste stap naar verbetering is met deze vier extra-stoppingen gedaan. Zoals bekend kwamen er na het van kracht worden van de zomer dienst. 1965 vele klachten van par ticulieren maar ook van de Kamer van Koophandel, maar bij de Ne derlandse Spoorwegen vond men, dat het aantal reizigers een groot aantal stopppingen niet rechtvaar digde. Men ging voorbij aan het feit, dat het aantal forensen, dat van de in Schiedam stoppende treinen ge bruik maakt, toeneemt. Wellicht, dat dit nog in 1966 verandert. Dan zulien ook de vele Rotterdammers, die via de Beneluxtunnel naar de Zuidhollandse eilanden gaan op een treinverbinding zonder hiaten kun nen rekenen. Op welke tijden de vier treinen extra zullen stoppen kon men in Utrecht nog niet mededelen. Ook bleef men het antwoord schuldig op de vraag of men ten gunste van Schiedam nog meer maatre gelen gaat nemen. Dat men overigens de ogen niet sluit voor de toekomstige ontwikke ling in het Rijnmondgebied blijkt uit het feit, dat er zeer waarschijn lijk een aantal officiële NS-verte- genwoordigers komt om op een bij eenkomst voor middenstanders, ge meentebestuur, pers en andere in stanties een uiteenzetting te geven over de plannen, die men in Schie dam wil uitvoeren. Men denkt hierbij aan een station in het snel veranderende Kethel. waar in -de toekomst veertigduizend mensen zullen wonen. Dit station zal grote diensten bewijzen voor de verbinding met de Zuidhollandse eilanden wanneer over enkele jaren naast de Beneluxtunnel nog een spoorwegtunnel onder de Nieuwe Waterweg zal worden gebouwd. (Van een onzer verslaggevers) Op de Maasdijk ter hoogte van de Buitenhavenweg te Schiedam, is woensdagmorgen omstreeks elf uur, dc 36-jarige heer W. P. B. uit Schie dam met zijn auto tegen een vracht auto gebotst, welke werd bestuurd door de 47-jarlge chauffeur P. F. T. uit Rotterdam. De heer R., die geen voorrang verleende, liep bij het ongeluk een hersenschudding op. Hij is opgeno men in de Dr. Noletstichting. Zijn auto werd beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) De toertocht die de Vlaardingse (jsclub woensdag organiseerde voor de schooljeugd, is voor sommige deel nemers een beetje te zwaar gebleken. De politie heeft een soort pendel dienst moeten onderhouden, om ge strande schaatsers naar Vlaardingen terug te brengen. B(j Schipluiden vonden de politie mannen twaalf kinderen van acht tot elf jaar, die niet meer op eigen gele genheid terug konden. Op het politie bureau aan het Delftseveer z(jn ze weer wat op verhaal gebracht. De dertienjarige Kees Borsboom heeft bij het schaatsen op de Vlaar dingse vaart zijn pols gebroken. Hij is naar het Holyziekenhuis gebracht. De negenjarige Gonnie Willebrants, die haar enkel had bezeerd, werd ook in het ziekenhuis onderzocht. (Van een onzer verslaggevers) De Vlaardingse politie heeft woens dagavond de 34-jarige W. F. K. uit Vlaardingen aangehouden, die met zijn auto op de Schiedamsedijk tegen een lichtmast was gereden. De politie vermoedde, dat hij onder invloed was. Zijn auto werd ernstig bescha digd. „Wat een land, wat een land," was de titel van het programma dat Wtm Kan, geassisteerd door Ru van Veen (piano), Corrie Vonk, Frans Halse- ma, Sylvia de Leur. René Frank, Celia Nufaar en Carry Tefsén pre senteerde. Na de pauze kwam Wim Kan. die zijn conférence op voortreffelijke wijze had aangepast aan Schiedam. Nog voordat het doek opging,,scha- terlachte het publiek, over de wijze waarop hij met hel oude Passage Theater de draak stak. „Volgens een oud folkloristisch gebruik," zei hij, wijzend naar het bewegende doek. „wordt in het Passage Theater te Schiedam het doek nog met de hand omhooggetrokken." Over de affaire met de verzetsbeel den: „Ik heb het naakte beeld ge zien in het Julianapark. Ik vond het wel mooi. zo met die duif. Het wordt natuurlijk anders als ze die duif de fles geeft, hoewel voor SchiedamDat andere beeld is aangekleed. Ock wel aardig, als je snel heen en weer loopt heb je een striptease -nummer.' Over dc treinen zei hij: „Ik vroeg in Den Haag of de trein ook in Schiedam stopte. Bent u de bur gemeester? vroegen ze. Nou ja, dat kan je ze in Den Haag ook niet kwalijk nemen. De burgemeester is nog nieuw, evenals het station, al leen niet zo glazig." Vlijmscherp was Kans reactie op een actueel nieuwsbericht „Hebt u ge hoord. oom Julius is getuige bij 't huwelijk van prinses Beatrix. Kan ook niet anders, die man is over al al getuige van geweest." Ruim een uur ging het zo door. waarbij de cabaretier niemand spaarde. Ook het huidige kabinet niet. „Dit is toch geen goed kabi net, vroeger had ik tenminste nog werk. Ik moest ze voor schut zet ten. nu doen ze het zelf Al met al een prachtige voorstel ling. waarmee het Kunstcentrum Schiedam i.,zo'n beetje een Oeco- menische kring", aldus Kan, „die i Toonkunst doet het nog alleen") veel eer inlegde. 'Van een onzer verslaggevers) TWEE tweelingbroertjes van zeven jaar blijken vorige week donderdag een zesjarig vriendje, dat door het ijs was gezakt, te hebben gered. Niemand heeft cr iets van gewe ten, tot iemand een briefje aan de Vlaardingse politie schreef. DE DRIE kindoren speelden op het ijs van een singe! m de Westwijk, toen de jongste. Frans Peters, op de rand var. een wak begon te stampen. Plotseling viel hij in het water. Hij wist zich zwemmende drijvend te houden. PAUL GOEDKNEQT, die een stok in zijn hand had, stak deze aan de drenkeling toe. Hoewel het ijs steeds afbrokkelde, gelukte het Paul. samen met zijn broertje Wim, htm vriendje uit het watér Ie trek ken. De tweelingbroertjes brach ten de kleine drenkeling naar huis. Er waren op dat ogenblik geen andere mensen in de buurt ge weest.

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 1