ACHT HOGENBANWEG-HUIZEN: Maatregelen visie op in onze Guillaume organiseert fijne avond BjES Adverteer Kort nieuws uit Schiedam X 55 Juliana 2 speelt gelijk mannenwerk in de buitenlucht I NIEUWS WISSELKOERSEN VERH0EFF iSCHIEDAftiSE: ZAAIERTJES HET VRIJE VOLK DINSDAG 22 FEBRUARI 1966 PAGINA 7 M&StÊl - (Van een onzer verslaggevers) HOE is het met de film overde stad Schiedam, waarvoor de Rotterdamse cineast Jan Schaper (Open Stadio Film Produk- tics) enkele jaren geleden de gemeentelijke opdracht kreeg? Wat gaat de Investering van 36.000 en nog wat, die Sehiedam deed, opleveren? Wat is er waar van de geruchten, die momen teel circuleren en die er op wijzen dat de keuze van Jan Scha per als de man'die de film maken moest, geen gelukkige is ge weest? „Ik heb", gaat Jan Schaper ver der, „deze film met verlies moeten maken; dat moet men ook eens be denken, Ik heb er zeker tienduifehd gujden bij moeten leggen. Ik moest werken, met een budget, dat een achtste deel was van het bedrag dat Rotterdam aan zijn Rotterdam-film uitgeeft (Joris Ivens, regisseur van de Rotterdam-film kreeg een budget van rond 120.000 om mee te wer ken. red. HVV). Dat het zo lang geduurd heeft, komt omdat by my een film zijn eigen weg gaat. Hij moet organisch groeien". Zaterdag finale klaverj astoemooi ZAAIERS plaats ie lees ze „als verhoeff HET DOET IS HET PAS GOED" dat heeft Werkspoor voor u Voor onze werken in het Botiekgebied hebben wij mannen nodig die mee helpen aan nieuwbouw en onderhoud van grote installaties, zoals olieraffi naderijen, chemische fabrieken, brug gen en sluizen. Door al deze werken zijn wij in de ge legenheid mensen met ervaring als: montagewerker of bankwerker lasser pijpfitter onmiddellijk als vaklieden te plaatsen. In ons moderne scholingscentrum in het Botiekgebied kunnen metaalbe werkers worden opgeleid tot pijpfitter en lassers met ervaring tot pijplasser. Mannen die minder geschoold en niet ouder dan 35 jaar zijn kunnen een opleiding tot hufpfitter volgen; ook directe plaatsing is mogelijk. WERKSPOOR LOENDËKSUXn kusten 20 verschillende l- 3- 3-deurs- a as ten uit voorra&a leverbaar Mariastraat 43, Schiedam, tel 264779. vindt u juist bij de Zaaiera Woningdienst wist al vóór van mo (Vbjl een onzer verslaggevers) Schiedam, dat er zijdelingse trachten op de heipalen zouden k«inen ontstaan ten gevolge van zand- ophogiiiiren en m de nab'theid van de h"'ien te maken opritten voor de Hogenbanweg en de Rotterdamsedijk, Dit blijkt uit een zojuist verschenen gemeenteraadsstuk waarin het Schiedamse gemeentebestuur een overzicht geeft yan de gang van zaken rond het huizenblok aan de Bogenbanweg tussen de Dr, Zamenhofstraat en de Leeghwaterstraat te Schiedam dat zoals bekend moet worden ontruimd en waarschijnlijk dient te worden afgebroken. Op 20 maart 1950 (de huizen kwa men tn 1951 gereed (red. H.V.V.), bracht het Laboratorium voor Grondmechanica te Delft een fun deringsadvies uit, waarbij de diepte en draagkracht van de vaste zand laag werd aangegeven. De keuze van de heipalen werd, zoals gebrui kelijk, aan de ontwerper overgela ten. Men koos frankl-palen, mede omdat deze in de grond vervaardig de palen aan te passen zijn aan de wisselende fundeerplveau's. (Van ecu onzer verslaggevers) Op grond van de conclusies van het door het Laboratorium voor Grond' mechanica uitgebrachte rapport ad viseert het college van burgemeester en wethouders, vooruitlopend op de resultaten van verder onderzoek en conclusies, over te gaan tot de vol gende maatregelen: Voortzetting van het nauwkeurig meten en observeren, vooral aan de kop van het huizenblok. Straatophogingen van de Hogen- banweg door middel van zand die nen verder achterwege te blijven. Dit moet in de toekomst met jicht materiaal, zoals bij voorbeeld ba len turfmolm gebeuren. Deze me thode wordt meer toegepast. Dit geldt voor alle zes huizenblokken. De tuinen mogen noch opgehoogd, noch ontgraven worden, Teneinde verdere deformaties te beperken dient de horizontale be weging van de huizenblokken tot stilstand te worden gebracht. Op dit ogenblik lijken lange an kerkabels door de oprit van de Bogenbanweg heen, hiervoor de meest in aanmerking komende methode. Dit zal nog nader wor den overwogen. De toestand aan de kop van het noordelijke huizenblok, is zoda nig dat op korte termijn maatre gelen dienen te worden genomen. Welke maatregelen dit zullen zijn hangt af van het overleg met alle betrokkenen, waarin thans zeer zeker de constructeurs, het Bu reau Vermeer en Van Herwaar den dienen mee te spreken, om dat hier verder zuiyer construc tieve vraagstukken aan de orde zijn. Ten slotte geeft men in overweging, in afwachting-van eventuele maat regelen tot herstel, enkele woningen (bij voorbeeld een portiek aan dé kop van ''dit huizenblok) te ontrui men. Men meent, dat het juist is, om in dit gevai geen enkel risico te lo pen. 0 De commissie voor het Open- Deurwerk van de hervormde gemeen te Schiedam organiseert op zondag 27 februari in de Grote of Sint- Janskerk aan de Lange Kerkstraat weer een Open-Deurdiénst. Onder de titel „Het geheim van het leven" zal wika J. J. Brörens in deze dienst voorgaan. De dienst begint om vijf uur. De openbare bibliotheken van Schiedam hebben door verhuizing van de Leliestraat-kleuterschool naar het pleuwe gebouw aan de Dwars straat de beschikking gekregen over drie lokalen In de vrijgekomen school aap de Leliestraat, waarvan er reeds één als bibliotheekafdeling voor vol wassenen was ingericht. De twee nieuw verworven lokalen hebben qua interieur een ingrijpende verandering ondergaan en zijn her schapen in een ruime, lichte moderne bibliotheekaccommodatie, waarin voor volwassen leden een boekenuitlening plus een leehoek is ingericht Men kan er gebruik maken van kranten en tijdschriften In verband met ge noemde verhuizing is de bibliotheek woensdag 23 februari gesloten. Met het oog op de waarschuwin gen, besloot men destijds 31 palen aan de noordzijde van het blok door toepassing van een zwaardere wape ning dan gebruikelijk, beter bestand te maken tegen de horizontale druk van „in de naaste toekomst" uit te voeren gpoorwegwerken en aanmer kelijke ophogingen in de omgeving van het bouwterrein. Zoals bekend, hebben deze voor zorgsmaatregelen niet geholpen. Ondanks het feit, dat men op het ad vies van het laboratorium bij het aanleggen van de trottoirs, om be schadiging van de nauwelijks ver harde palen he voorkomen de straat eerst later op peil bracht. Eerste scheuren In februari 1962, ongeyeer elf jaar na de bouw, constateerde men de eerste scheuren in de muren van het huizenblok. Men bleef de zaak observeren, totdat het aantal en de wijdte van de scheuren zodanig verontrustende vormen aannamen, dat men in 1965 besloot de paalkoppen vrij te gra ven. Hierbij bleek, dat alle palen aan de koppen waren gescheurd en plaatselijk ook de balken en kelder wanden. Globaal kon worden vastgesteld, dat de ernst van de deformaties toeneemt, naarmate men meer noordwaarts komt, hetgeen In overeenstemming is met de toene mende hoogte van de oprit. 13e ge meentelijke woningdienst gaf in 1965 opdracht aan het Laborato rium voor Grondmechanica en het instituut T.N.O. te Delft een onder zoek naar de oorzaak van de de formaties in te stellen. Op 2 juli 1965 ontving het inge nieurs- en architectenbureau Ir. J. P, van Bruggen c.s, het dossier met gegeyens over deze zaak in aanslui ting op een verzoek de verrichtingen van de diverse bij het onderzoek be trokken instanties te coördineren en te adviseren over de te nemen maat regelen. Besprekingen Natuurlijk vonden er besprekingen plaats. De gemeente Schiedam be gon met korte- tijdsintervallen de verplaatsingen te meten, die de ver schillende huizenblokken ondergaan, teneinde aan materiaal te komen voor een verklaring van de optre dende verschijnselen en bij bedenke lijke versnelling van de gebreken zie**, op korte termijn te kunnen be raden op maatregelen. Het instituut T.N.O. constateerde vorig jaar, dat de palen niet alleen aan de kop, maar ook op lager ni veau waren gescheurd. Zoals bekend wijdde Het Vrije Volk in december een uitvoerig artikel aan de toe stand van de huizen, waaruit kon worden opgemaakt, dat de bewo ners van de bedoelde huizen van al les onkudndig waren gelaten en zich bijzonder ongerust maakten. Onmiddellijk na deze publicatie stelde drs. J. H. Simons, voorzitter van de PvdA-fractie in de Schie damse gemeenteraad, naar aanlei ding van dit artikel vragen aan het gemeentebestuur, dat de ernstige toe stand van de huizen erkende. Onlangs bracht het Laboratorium voor Grondmechnlca een uitvoerig rapport uit, waaruit bleek dat de verzakkingen èen oorzaak vinden in ge horizontale druk die de opge brachte zandlagen uitoefenen tegen de palen die in vele gevallen bier- tegen niet bestand zijn en de neiging hebben uit te knikken, en hierdoor een verminderde draagkracht heb ben. Volgens het onderzoek heeft men hier te doen met een lang zaam verlopend proces, omdat een en ander verband houdt met het uit drijven van een deel van het poriën- water uit de plastische laten. Het aanbrengen van de oprit moet niet als oorzaak van dü proces ge zien worden, maar het versnelt de gang van zaken wel. Volgens het laboratorium is de toestand aan de kop van het huizenblok zodanig, dat hier op betrekkelijk korte ter mijn herstelwerkzaamheden aan de fundering noodzakelijk zijn. H De „cross-line" was in de be ll zettingsjaren in Nederland en in de zuidelijker, al bevrijde fg gebieden een begrip, waarbij men onmiddellijk aan Slie- drecht dacht. Zeer velen die f§ hier de viueht moesten nemen g voor de bezetter, vonden in Sliedreeht en omgeving hun g redders: de bewoners van het g baggerdorp die hen in bootjes, g met gedempt draaiende of af- H gezette motor, naar de over- kant voeren. 21 februari Engels pond 10,1510,151 Amerik. dollar 3,6213,6*2 a Franse frank 73328—7337i Belgische frank 7,281—7,288 Zwitserse frank 83,53583,585 Zweedse kroon 70,09570,145 Duitse mark 90,235—90,285 Deense kroon 52,66552,715 Noorse kroon 50.50--50J55 Canada 336&— Italiaanse lire 57,98558)035 Oostenrijkse schilling 14,01514,025 Escudo's 12,65112,675 De Amsterdamse beeldhou wer Hans Bayens maakt voor Sliedreeht een verzetsmonu- ment waarin hij zich bepaalt tot die „cross-line". Het stelt een angstige vluchteling voor, die door de drassige netlan den sluipt naar een verzets man die daar verborgen zit. Het vrij omvangrijke, voor lopig nog in klei uitgevoerde werk is horizontaler dan de meeste andere, in de regel nog- jj al fier oprijzende verzetsmo- s numenten. „Daarmee suggereer ik de stilte, waaronder dit gevaar- s lijke karwei in de uiterwaar- den van de Merwede zich af speelde," zegt dc kunstenaar, s Hans Bayens werd hij zijn g studie voor de opdracht ge- grepen door het heroïsche jj werk dat zoveel Sliedrechters s in de oorlog leverden. weken is de film Die geruchten zijn de volgende: tot twee keer tqe heeft Jan Schaper het resultaat van zijn jarenlange (want daar mag van gesproken wor den) filmarbeid in Schiedam aan het college van B. en W, getoond en. beide' keren was er sprake van een „verdeelde mening" over de Schie- dam-film. Kritiek was er op de film als geheel en met name bleek het college de opvattingen van de heer Schaper over de begeleidende tekst niet te delen. Een van de leden van het gemeen telijk bestuurscollege zou onlangs gpzegd hebben: „Zoals de film nu is, zouden we hem niet durven ver tonen aan het publiek". Ja» Schaper, deze dagen door ons om commentaar gevraagd, toonde zich verbaasd over het groeiend on behagen t.a.v. de wordingsgeschiede nis van de Schiedam-film. Hij zei; „Ik heb de film in juni aan het col lege van B. en W. getoond in het Zakkendragershuisje. Daarna heeft de tekst van de film nog enige tijd gecirculeerd, omdat er wat wijzigin gen in moesten worden aangebracht, Momenteel ben ik bezig met bet ne gatief snijden van de film en daar gaat nog Wei drie weken mee heen. Daarna is de film helemaal klaar. (Van een onzer verslaggevers) „Het zegelsysteem in onze winkels," Dit Is het onderwerp van een forum avond welke donderdag door de Schiedamse Handeis- en Bedrijfsraad wordt georganisterd in het Ger. Jeugdhuis aan de Lange Haven 97 te Schiedam. Een forum, bestaande uit mevrouw Brandt-Kronenburg, afgevaardigde van de Schiedamse Vrouwenorganisa ties en de heren A. Borstlap van N,V. Bankzegel te Rijswijk, B. Bui tendijk. voorzitter van de Consumen tenbond te Rijswijk ep F, L. van de Leeuw, hoofdbestuurslid van de Ko ninklijke Nederlandse Middenstands Bond" te Den Haag, zal trachten een antwoord te geven op de vele vragen die de laatste tfjd zijn gerezen over de ontwikkeling van het kortingze gel. De voorzitter van de Schiedamse Handels- en Bedrijfsraad, de heer G. P, Verhulsdonk, fungeert als voorzit ter van het forum en zal een en an der inleiden. Vervolgens zullen de pverige forumleden een korte visie op het onderwerp geven. Zoals bekend Is er oyer het zegel- systeem in de winkels de laatste tijd veel gepubliceerd. Nog onlangs kwam de KES-zegel In het nieuws doordat de organisatoren van dit systeem met elkaar In conflict raakten. Dit Is voor het bestuur van de Schiedamse Han dels- en Bedrijfsraad aanleiding wat meer aandacht aan het regelsysteem te besteden. De ontwikkeling van het korting- zegel in de loop der jaren, de huidige invloed ervan op winkelier en con sument en de financiële consequen ties zullen thdens de forumavond in discussie worden gebracht. De bijeen komst begint om acht uur. Dat men er nu al niet tevreden mee is, is nieuw voor mij en ik kan het me ook niet goed voorstellen", Het Zakkendragershuisje kwam ook ter sprake la bet telefonische In terview met Jan Schaper. Dit ge bouwtje aan de Oude Sluis is dezer dagen eveneens in discussie. Waar om, zo vragen Schiedammers zich af, wordt dit unieke gebouwtje niet bestemd voor een zuiver Schiedam se activiteit. Waarom moet een en thousiast galeriehouder als de onder wijzer pees vgn der Geer bU voor beeld, zich behelpen met een bouw vallige afgekeurde woning aan de Buitenhavenweg (zyn Galerie 4 is de eerste en enige bloeiende kunsthan del in Schiedam en krijgt hoe lan ger hoe meer landehjke erkenning) als er in Schiedam een prachtig huisjp gerged staat, waar momen teel naar h«t lukt niets gebeurt en zeker niet iets, dat van lokaal be lang is? Jan Schaper zegt: „Het Zakken dragershuisje hebben we nu bijna klaar en het ZSl °P korte termUn open gaan, In april misschien. We proberen er een verlof A te krijgen en daarna gaan wc draaien. Het Is de bedoeling dat er voorlichting over film en televisie in brede zin gegeven wordt. Br komen tijdschrif ten te liggen en andere publicaties, we gaan er lezingen houden en film voorstellingen geven.". „Alles", zegt Schaper echter, „hangt af van hoe we met ons werk zitten. Want zoals men weet, doen we erg veel werk voor de televisie momenteel". PEN HAAG (ANP) Eintracht rankfurt, (te club van Ejek Schwartz, zal woensdag 3 maart in het Olym pisch Stadion tegenstander zij» rm het voorlopig Nederlands elftal. Deze oefenwedstryd voor de ontmoeting Nederland-West-Diiitsland, die voor 23 maart is vastgesteld, Wordt hij kunstlicht gespeeld, Eintracht bezet thans met 28 pun ten Uit 23 wedstrijden de achtste plaats op da-ranglijst van d« Duitse Bundesliga. (Van onze sportredactie) Zonder de twee militairen Aad Visser en Hans Soeters, moest het tweede herenteam van Juliana het opnemen tegen het Rotterdamse DOS. Het draalde In de eerste set bjj de Schiedammers niet zo best en toen halverwege deze set ook nog hoofdaanvaller Hans de Kok wegens een enkelblessure vervangen moest worden door de junior Gerrit Kra mer, zag het er allemaal erg som ber uit voor Juliana. zy incasseerden deze tegenslag echter uitstekend en wisten zowaar deze set nog met 15—w.6 in hun voo deel te beslissen. In de tweede set slaagden zy er echter niet in de fel le Rotterdamse aanvallen te stuiten doordat er in de verdediging vaak te paniekerig werd gespeeld. DOS kon daardoor de balans weer in evenwicht brengen (2—15). In de set die hierop volgede kregen de Rot terdammers met een inzinking te kampen en Juliana maakte daar dankbaar gebruik van (156), Het Schiedamse kruit was hierme de echter geheel verschoten. Zonder moeite, won DOS' dë laatste set met 15—2 'waardoor de eindstand werd gebracht op 2—2.. Öet derde herêhteamheeft liet er tegen BHC lelijk by laten zitten. De Schiedammers speelden ongeïnspi reerd en verloren verdiend met 9—15, 915 en 515. Meisjes A moest het voor de twee de keer in dit seizoen opnemen te gen het B-team. Het A-team, dat nog kampioensaspiraties heeft, liet zich niet verrassen door haar en thousiaste tegenstansters. Zij hadden er echter meer moeite mee dan de set-standen 152, 15—5 en 159 doen vermoeden. MAASSLUIS Zaterdag wordt de finale gespeeld van het grote kla verjas toernooi van VTM om de grote te prijs van VTM. Geiyfc met deze finale wordt een groot troosttoemooi georganiseerd. De prijsuitreiking vindt plaats om circa 630 uur. Belangstellenden zijn van harte welkom. De aanvang van beide evenementen is om 4 uur. De cineast Jan Schaper, over wiens film van de stad Sehiedam nogal wat beroering Is ontstaan. (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse Jazz Sociëteit Guil laume organiseert op woensdag 23 februari in gebouw Irene aan. de Nieuwe Haven 155 te Schiedam weer een culturele avond, waar opnieuw het Israëlisch duo Kol Simchah. zal optreden. Het tweetal heeft op de eer ste culturele avond van Guillaume veel succes geoogst, zodat het bestuur van Guillaume besloten heeft dit programma te prolongeren. Het belooft, zoals het Guillaume- bestuur het uitdrukt, 'weer een. heel fyne avond te worden. Indien u een dergelijke culturele avond nog niet eerder hebt bijgewoond bent u deze keer van harte welkom. Men zal er geen spijt van hebben. Indien even tuele bezoekers nog goede grammo foonplaten bezitten kunnen ze die meebrengen. Er is 'n pick-up aanwe zig. De sociëteit is van half negen tot twaalf uur geopend. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE: Kortsluiting op de 27e etage (14 jr) 2 en 8.15 uur. MONOFOLE: Maeiste in het stenen tüaperk (14 jr) 2 en 8 uur. Diversen: IRENE: Kunstcentrum Schiedam, smalfilmavond 20.00 uur. ARCADE: Contactavond KAV-NKV dames, afd. stad, 20.00 uur. CHR. SOCIALE BELANGEN: Schie damse Volkstuindersvereniging Klein Babberspolder", 20.00 uur. IRENE: Korfbalclub „Succes", jaar vergadering, 20.00 uur. STOOMVERVERIJ Fabriek: Singel 142, tel. 26 99 29 Filiaal: Colijnstraat 22, tel. 26 89 24 evenwy dig a. d. Mgr. Nolenslaani Schiedam Herenkostuum chemisch reinigen 5,75 Colbert chemisch reinigen 330 Pantalon :hemisch reinigen 2,75 Dames mantelkostuum chemisch reinigen 5,— Deux pièees chemisch reinigen 430 AFLEVERING BINNEN ENKELE DAGEN Ifapsalon flêiéne de salon voor de betere permanent STROOMLOOS root leder haar geschikt 1 130 Héléne ciède permanent de meest ideale natuurlijke perma ofint 10.- Gratis naien en orengen per luxe auto voor permanent Kapsalon Hêie- ne. Rembrandtlaan 22, Schie. dam, tel. 267170. 1,- reductie op deae advertentie. senviees *nd cowtsuction Kom vooral eens op onze inlichtingen, avond dia zal worden gehouden op woens dag ï3 februari n.t. van 7 tot 8 uur n.m. bij het Oew. Arbeidsbureau te SCHIEDAM Broersveld 144. Allee op geniakKeUjKe oeta- Ung vanaf f 1.- pel week GOEDERENHANDEL Fa. A -irlulperigird en Zn Tuln- 'aan 4!) Schiedam Te koop wegens dienstplicht. prima onderhouden RE- NAULT Dauphine *62, met radio en trekhaak, t.ea.b. Alblas, Martastraat59b. i Schiedam, na 6. uur.

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 1