Wethouder Van Kinderen: Cultuur kostgeld Gasunie heeft tegenslag bij van nwe Bouw rijks-h.b.s. vordert m opslasterrein neemt véél ongerief we; Heien op ritme van beatmuziek Concert van Syntagma Musicum schenkt nauwelijks ontroering Bijstandsuitkeringen in S dam onvoldoende VAKANTIEVERVOER 11 Kunstcentrum stimuleren en kansen uitbuiten Prot. Schiedam berust ten slotte in winkel op volkstuin complex AUTOWRAKKEN? WEG ERMEE! Drs. Simons p.v.cl.a.) stelt vragen Motorrijder na aanrijding de sloot in Mannen slapen roes uit op politiebureau Stagnatie in aar vering Cultuurnota SCHIEDAMSE ZAAIERTJES HET VRIJE VOLK DINSDAG 1 MAART 1966 PAGINA 7: 55 (Van een onzer verslaggevers) „We moeten het Kunstcentrum in zijn werk stimuleren en alle kansen uitbuiten Tijdens de maandagavond gehouden vergadering van de Schiedamse gemeenteraad zei dit de wethouder van de Wo- ningdienst, Technische Bedrijven en Culturele Zaken, mr. M. j, M. van Kinderen bij de behandeling van het voorstel om het Kunstcentrum een subsidie te verlenen van 15.000 voor het seizoen 1966-1967. 'MM RECEPTEE/-ALBUMS (Van een onzer verslaggevers) Op het Industrieterrein ten westen van de Sehie te Schiedam zal voor ruim ƒ30.000 een terrein worden ingericht om auto wrakken tijdelijk op te slaan. Er zal ruimte zijn voor zestig tot tachtig auto's tegelijk, ruim voldoende voor de eerstko mende jaren; waarin-de politie-'ongeveer^ honderd- auto's '^per jaar van de straat zal moeten verwijderen, c De Schiedamse, gemeenteraad heaft: h'ëtlvo'QÖfóT""vraLh burge meester en wethouders om op deze wijze de bestrijding van de autowrakken op straat krachtig aan te pakken met vreugde be groet en met algemene instemming aanvaard. De Partij van de Arbeid gaat het opnemen voor hen, die bij stand ontvangen van de overheid. Met verontrusting heeft men de laatste tijd geconstateerd dat de uitkeringen in geen ver houding staan tot het huidige welvaartspeil. Daarom wil men trachten de bijdragen te verhogen. In verschillende gemeenten is dit gebeurd; in Schiedam bleef men tot nu toe achter bij deze ontwikkeling en daarom heeft de voorzitter van de PvdA-fractie in de Schiedamse gemeente raad, drs. J. H. Simons, het college van B. en W. enkele vragen gesteld. WAGENS met AANHANGWAGENS LUXE 8-PERSOONS BUSJES r moet zich heroriënteren (Van een onzer verslaggevers) Bij de aanleg, van de hoofd-aard- gasletding naar het Rotterdamse gas bedrijf aan de Kellehaven heeft de Gasunie zoveel tegenslag onderwon den, dat deze leiding, komend uit het noorden en lopend over Schie dams terrein langs de spoorlijn Rot terdam-Delft niet op de vastgestelde tijd gereed zal zijn. Ook voor Schiedam, dat het aard gas geleverd zou krijgen door het Rotterdamse gasbedrijf via een lei ding van de Keilehaven met een grote zinker onder (de Voorhaven door naar het bedrijf aan de Dwars straat te Schiedam levert een en an der vertraging op. Voor 1 mei zullen de Technische Bedrijven van Schie dam vernemen wanneer het aardgas uit Rotterdam wé! geleverd zal kun nen worden. De Gasunie heeft echter toegezegd, dat het iardgas toch nog op tijd te Schiedam zal worden geleverd. Het wordt aangevoerd via de tweede hoofdleiding,, komend uit Lelden en lopend op -de,©-ens tussen Schiedam en Vlaardingen. Dit ..wordt de leiding naar het Europportgebied, die met ten Inrniddfdjs—rmeds gelegde, zinker onder de Nieuwe Maas doorloopt. Door deze gang van .zaken komt het eerste Schiedamse schakelpunt in de wijk Groenoord van waaruit het aardgas over de stad zal worden ge distribueerd, te beginnen in Groen- oord-Ketbel op 10 mei. Het tijd-sehe- ma van de ombouw van de gastoe- stellen per sector zalhieraan wor den aangepast, Op het Volkstuinencomplex Thur- Iede te Schiedam komt- ten gerieve van de volkstuinders, die des zomers vaak het weekeinde in hun huisje doorbrengen, een winkel, De gemeenteraad besloot maan dagavond een vroegere noodwinkel v&n de DES-coöperatie (later opge slagen bij gemeentewerken) voor 3.500.- te .vérkopen aan het Alge mene Verbond, van Volkstulnders- verenieipgen,', Deze Instantie gaat de winkels neerzetten en tijdens de week ends eh zomeravonden exploiteren. Hiervoor moest er iets worden ge- wi.izicd in dé, Winkelslultinesveror- dening, „want", aldus het college van B. en W., „deze winkelvoorziening heelt alleen dan zin wanneer het kan worden benut gedurende de tijden, dat de recreatiezoekenden op het tui- nencomol»x aanwezig zijn. Dat is voornamelijk buiten de normale werk uren. met name de avonden en op zondag. Dit laatste leverde bezwaar op voor de prot.-christelijke fractie, die meent, dat de zondagsrust en de zondagsheiliging door de verkoop van levensmiddelen aan de volkstuinders wordt aangetast. Fractievoorzitter -S. Kuiper bracht kot allemaal onder woorden. Het is niet bevorderlijk voor de zondags rust én we zijn op principiële gron den tegen dit voorstel. Een ander argument: „Het bedienend'personeel kan niet van de zondag genieten Hij kreeg slechts steun van zijn par tijgenoten en de heer P. J. Beek man (k.v.p.i. Het amendement („de winkel zal niet geopend zijn op zon dag") dat de heer Kuiper indien de werd verworpen. Merkwaardig was, dat de prot.- rhrlstelijke fractie bij het in stem- fit' •- ;brp-*~f>n van srhclp voor- sic! berustend het hoofd boog en geen P' hu !iu aantekenen, to de notulen van de raadsvergadering zal staan, dat het voorstel ten slotte met alge mene stemmen is aanvaard Met algemene stemmen ging de gemeenteraad met deze poging om het culturele werk in Schiedam tot verdere bloei te brengen akkoord. De wethouder moest ingaan op en kele vragen en suggesties van ge meenteraadsleden. Namens de PvdA-fractfè betoogde de heer P. Boschman, dat het ty'd wordt om zich ten aanzien van de culturele stand van zaken in Schiedam te oriënteren. Hü noemde het treffend, dat cul turele manifestaties in Schiedam moeten worden gesubsidieerd. De heer Bosehman vroeg zich af of er in de toekomst slechts evenementen van kleinere - omvang moetenwor den georganiseerd. Hij doelde hier mee op de zuigkracht van Rotter dam, dat binnen afzienbare tijd het nieuwe concertgebouw De Doelen in gebruik gaat nemen. Nameless de WD-fractie sloot drs. J. Houtman zich hierbij aan. Deze stelde zich positief ten opzichte van de subsidie, maar wees erop, dat de belangstelling bij de concerten uiterst gering is. De heer M. Eyke- naar (prot. Schiedam) toonde zich een beetje ongerust over de verho ging van de bijdrage (van 9500 tot 15.000). „Is dit wel verantwoord?" was zijn vraag. Enkele raadsleden vroegen de wet houder naar de tUdens de begro tingsdebatten van november 1965 toegezegde cultuurnota. Mr. "Van Kin deren vertelde, dat dit document nog steeds niet gereed is. De cultu rele positie van Schiedam zal er aan de hand van grote richtlijnen In wor den uitgestippeld en dat vergt veel werk. Hy was het met de heer Bosch man eens, dat men zich in Schie dam op kunstgebied inderdaad moet heroriënteren en meende, dat het Rotterdamse concertgebouw terug gang in Schiedam zou veroorzaken. „Het Is een moeilijk doorzichtige zaak", aldus de wethouder, die be toogde, dat het toekomstige culture le beleid in Rotterdam ten aanzien van De Doelen nog niet bekend is. Hij pleitte voor een intensiever ge bruik van de aula van het binnen kort gerestaureerde Stedelijk Mu seum aan de Hoogstraat en noemde het betreurenswaardig. Indien de grote concerten (RPhO-voorstellin- gen etc.) zouden vervallen. „Cultuur kost geld, zelfs bij volbezetle za len heeft men een nauwelijks slui tende exploitatie". Mr. Van Kinderen vindt, dat in stellingen zoals het Kunstcentrum een taak hebben en hij achtte het dan ook verantwoord om op de In geslagen weg voort te gaan. „In dit stadium de zaak loslaten", betoog de hii. „betekent, dat men er niet meer bovenop komt". Zijn uitgangs punt was ten slotte, dat men in Schiedam moet doorvechten al is het voor een onhoudbare zaak. In tweede instantie vroeg de heer Eykenaar zich af of er in Schiedam wel een culturele behoefte bestaat. Hij meende, dat er met een subsi die geen tekorten gedekt moeten worden. Het dient om het werk te stimuleren. De wethouder ging hier niet verder op in: de gemeenteraad nam het voorstel aan. Advertentie IIM. ZUID'HOtt AN DSCNE KANTOORBOEKHANDEL (Van een onzer verslaggevers) Op de Willem Andriessenlaan te Schiedam zal woensdagmorgen omstreeks elf uur het gedreun van een heiblok worden begeleid door ritmische beatmuziek. Het Schiedamse be&tgroepje The Me lody Stars zal daar het slaan van de eerste paal voor een nieuwe r.-k. kerk in de wijk Groenoord komen opluisteren. Spelend op hun elektrische gi taren zullen deze beatsterren de handels van de heimachine be dienen. Zij hebben namelijk ten bate van de kerkbouw dansavon den georganiseerd. Het slaan van deze eerste paal wijkt ook nog op andere wijze af van de gebruikelijke gang van zaken. Er komen geen hoge auto riteiten uit kerkelijke kringen, maar ongeveer 300 schoolkinde ren met hun onderwijzers, die een Jevende muur" rondom de bouw put zullen vormen. Men gaat er namelijk vanuit, dat de totale bouw van deze St.-Martinuskerk in drie hoogtepunten kan worden verdeeld: de eerste paal, de eer ste steen en de inzegening. Bij de eerste paal vraagt men de jeugd, bij het leggen van de eerste steen wordt de aanwezig heid van volwassenen op hoge prijs gesteld en de officiële per sonen za! men bij de inzegening uitnodigen. Alle kinderen krijgen morgen limonade. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE- Some like it hot 14 Jr> 2 en ti 15 uur. MONOPC E: Stormbrigade Anzio (14 Jaar i 2 en 8 uur. Diversen: MUSIS SACRUM: Schiedamse Ge meenschap. Internationale bijeen komst Jeugduitwisseling, 20 uur. 4RCADE: Aquarium- en terrarium vereniging Natuurgenot in Huis. 20 uur. AMSTELBRON: De Nederlandse Bond van Oudstrijders, 20 uur, con- tactavond. Namens de fractie van de Partij van de Arbeid dankte de heer H. C. van Ruiven het college voor dit ini tiatief. HU geloofde namens de vol tallige gemeenteraad te spreken door zijn blijdschap te tonen over deze „daadwerkelijke oplossing". Lachend sloten de woordvoerders van de andere fracties, zoals drs. J. Houtman (v.v.d.) en de heer M. Eykenaar (prot. Schiedam) zich hierbij aan. Ook bij de Schiedamse politie zal men blij zijn met dit terrein. Tot nu toe gebeurde het vaak, dat zwaar beschadigde auto's geruime tijd voor het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat verbleven; nu kan de kraanwagen van de gemeentelijke vervoerdienst dergelijke wagens en andere vehikels naar het veertien honderd vierkante meter grote ter rein transporteren. Daar blijft de auto nog gedurende veertien dagen ter beschikking van de eigenaar; daarna wordt het wrak verkocht (aan de sloper) of vernie tigd. Oude fietsen en bromfietsen kun nen er eveneens worden bewaard en wie zijn oude auto kwijt wil kan zijn wagentje daar inleveren. Ook de Schiedamse automobilist is voortaan van „de wieg tot het graf van zijn wagen" van alle gemakken voorzien. Voor de laatste rit betaalt inen 50. sleeploon, waarbij dan nog ééns 130 per dag-, wordt berekend voor het opslaan. Wie; een oude auto Inlevert moet 25 betalen. Vaak zal'het echter gebeuren', dat deze bedragen niet kunnen worden geïnd, omdat er geen eigenaar be kend is. Immers, er zijn vele auto bezitters, die hun niet meer functio nerend wagentje zonder meer langs de kant van de weg zetten en er niet meer naar omzien. De overheid draait dan voor de ongemakken op, zoals gebrek aan parkeerruimte. Binnenkort behoort deze overlast tot de verleden tijd. Het muziekgezelschap Syntagma Musicum, dat zich kennelijk bezig houdt met die muziek, die nauw raakt aan de bronnen van de West- europese meerstemmige muziek, heeft zaterdagavond voor een geïn teresseerd publiek in het Schiedam se Museum een concert gegeven, dat met zijn programma zelfs teruggreep op de dertiende eeuw en dus putte uit een repertoire, dat geboren werd uit een geheel andere mentaliteit dan die van bij voorbeeld de laatste drie eeuwen. Men heeft hier te maken met een muziekproduktie, die vooral op de zelfbeoefening gericht is en weinig is ingesteld op de louter passieve muziekgenieting, die gegroeid is in het concertleven. Dat de moderne concertbezoeker in deze muziek steeds een zekere primitiviteit zal ondervinden lijkt ons wel niet uitgesloten. Bovendien is het nog de vraag in hoeverre wij bij de reconstructie van de oude in strumenten het oorspronkelijke klank ideaal en ook het muzikaal-functio- nele element wel zuiver benaderen. De toelichting, die de leider van het gezelschap Kees Otten aan het begin, van de avond op het pro gramma gaf, heeft'cms inziéns~met dè histórlséhe "achtergronden te weinig rekening gehouden. Men ..kan het bepaaldniet,zo,stellen„.dat dé drang tot hef reproduceren van muziek van zeven jaar of van ze ven eeuwen geleden onder één noe mer te brengen is omdat de mu ziek van „nu" kwantitatief in de minderheid is. De aperte en overheersende in vloed van het. Gregoriaans In de oude werken van dit programma toont wel aan. dat het profane ele ment in die'dagen zich slechts met Heeft het college, aldus de eerste vraag, kennis genomen van de re cente verhogingen van de uitkeringen ingevolge de bijstandwet in verschil lende gemeenten in verband met: prijsstijgingen, het optrekken van het minimum loon, het overgaan naar een ander sy steem voor de berekening van de bystandnormen, het doordringen van het besef dat het in de huidige tijd van groeiende weivaart onaanvaard baar, dat 't bestaan van 'n be langrijk deel van de bystandont- vangsten op een uiterst minimum is vastgesteld? Kan het college mededelen, vraagt drs. Simons vervolgens, of het in ver band met het bovenstaande wense lijk is de uitkeringen op grond van de bijstandwet in Schiedam eveneens te verhogen? Zo neen. waarom niet? Zo ja, wel ke verhoging van de uitkeringen kan dan op korte termijn in het vooruit zicht worden gesteld? Indien tot verhoging van de uit keringen kan worden besloten, vraagt de PvdA-fractievoorzitter het college te bevorderen dat ran de normen die de gemeente stel' om voor bijstand in aanmerking te komen, zoveel mo gelijk bekendheid za! worden gege ven. Ook verzoekt drs. Simons het col lege bekend te maken op welke wij ze zij, die menen op bijstand recht te hebben, in beroep kunnen gaan indien zij menen niet te ontvangen waarop zy recht denken te hebben Ten slotte vraagt drs Simons of het college hem kan mededelen of het niet wenselijk is met de naburige gemeenten overleg te plegen ten- moeite tot gelding kon brengen. Bo vendien is het wel zo, dat een be ginnende muziekcultuur de toehoor der, die zovele verder liggende sta dia reeds doorgemaakt heeft, beslist niet altijd zal fascineren vooral wan neer er in de loop "der eeuwen een duidelijk functioneel onderscheid ge groeid ts. Dit alles houdt niet in, dat we voor de pogingen van Otten en de zijnen geen grote waardering kon den hebben. De wijze, waarop Ot ten, de alt Will Kippensluys, de te nor Marius van Altena, de gamba- speler Ben de Ligt en Barbara Miedema, die behoudens de blok fluit ook nog het portatief en het clavecimbel bespeelde, zich van hun velerlei taken gekweten heb ben, stemt tot bewondering. Maar als muziek-historisch college, dat in levende klank muzikale prak tijken uit de oude middeleeuwen wil de doen herleven eh op deze manier de naarstige lezer van onze muziek- geschiedenisboeken praktische erva ring wilde bijbrengen, beantwoordde dit concert meer aan een instructief doel dan dat het de muziekliefheb ber. van onze tijd ook de nodige ont roering kon schenken. 1 "T.é BERNARD GEISE (Van een onzer verslaggevers) Langzamerhand komt er tekening in het nieuwè gebouw van de rljks- b.b„s. aan de Burgemeester Van Haarenlaan te Schiedam, waar voor bijna twee jaar geleden de eerste paal werd geslagen. Vanaf de bal kons van de aan de overzijde-ge legen woningen heeft men «en fraai overzicht van de werkzaam heden, die de Rijksgebouwendienst hier laat verrichten. Duidelijk ziet men, dat er nog slechts sprake is-: van een beton-, skelet. Met deze „ruwe betonbouw-; fase" is men thans bijna gereed:. Binnen drie maanden wordt er be gonnen met de afbouw, die nog ge-, ruime tjjd in beslag zal nemen. Dan zal Schiedam weer een prach tige school rijker zijn. Een 28-jarige bestuurder van een motor, de heer C. P. uit Rijswijk, is zaterdagmiddag omstreeks kwart over een met een salto mortale in de sloot naast de Woudweg te Schie dam (Kethcl) beland. Zijn oliegoed behoedde hem voor een nat pak. Deze merkwaardige duikeling' maakte hy doordat hij rijdend op de Woudweg in botsing kwam met een 20-jarige wielrijder, de heer C P, F. uit Vlaardingen, die plotseling naar links uitweek op het moment dat de motorfiets hem inhaalde. Wonder boven wonder liep alles goed af; er werd niemand gewond. Beide voertuigen weraenbeschadigd. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse politie heeft zater dagmiddag een 23-jarige losse werk man. T. K., uit Rotterdam aangehou den in de - Van Swindenstraat te Schiedam, waar hy onder invloed een bromfiets bestuurde. De man was zo dronken, dat hij pardoes te gen een geparkeerd staande auto reed. Hy is ter ontnuchtering ingesloten in het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstraat. In de Lange Nieuwstraat hield de bemanning van een surveillancewagen zaterdag middag ook de 22-jarige Schiedamse koopman R. de H. aan. Deze be stuurde onder invloed een fiets. Ook hl) heeft zijn roes uitgeslapen op het politiebureau. De scheepvaartmaatschappijen, die zijn aangesloten bij de Continent India Pakistan Conferences, zullen voor alle voedselvoorzieningen van regeringen of christelijke instellin gen bestemd om de honger in India te verlichten, een korting van 22)4 percent verlenen op de transportkost ten; Deze korting is geldig tot 31 de cember. Koop *n boek bij de ARBEïPERSPFRS einde te komen tot zoveel mogeiyk uniforme uitvoermgsvoorschriften terzake van do bijstandwet. LOENDERSLOOT, kasten 20 «erschlhentle 1- 2-, 3-deurs- •c as ten uit voorraad leverbaar. Marl «straat 43 Schiedam (ei. f64779 Alles op gemakkelijke beta ling vanaf 1.— per week. GOEDERENHANDEL Fa. A. Schliperoord en Zn., Tuinlaan 40, Schiedam. Kapsalon Hêletit ae salon voor de betere PERMANENT. Stroomloos voor teder naar geschikt f i.50 Héienc tiede oermanenl de meest idea:e •mtüuriyse nermann:;! r tfi «trans halen en breriBn. o-t uxe auto voot permanent, tapsaion Hélêne Hem- nranrttlaan 32 Schiedam rel. 267170 f 1.00 reductie op deze adwertontje.

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 1