Overheid is een hijgende windhond die jaagt op n ongrijpbare kunsthaas. DUET MENEER DE REIACTEUR „Wervers" bewandelen minder juiste wegen ®|i m m m émumjfmï wsgsaBsagg^ BURGEMEESTER ROELFSEMA: Dow Chemical verplaatst deel administratie Aandelen van 25 gulden bij Key en Kramer Gemeentedok IV naar Eemhaven |fl Van spitsuur was nauiv iets te merken Plotseling overleden -WIOAS PvdA-vragen over Groene Kruisweg GAB BOTTERDAM HiHlfifll CIRCO-GEYSER voor CENTRALE VERWARMING VAILLANT Bij brand in nieuwe delen Rotterdam: 99 HIT VRIJE oJOLK -* DONDERDAG J APRIL 1966 7'V (Van een onzer verslaggevers De officiële ingebruikneming van een nieuwe tveg is immer een zeer gepaste gelegen heid enige hartige woorden te wijden aan de verkeerschaos en de wegen die er nog niet zijn. Gistermiddag, bij de opening van de stedelijke autoweg Rotterdam-Schie dam v.v. was het niet anders. Op het rijk doe ik een drin gend beroep de aanleg van de Rotterdamse Ruit te versnel len. Iedere maand vertraging vergroot de chaos. En tot zijn collega Thomas sen van Rotterdam: „Als bur gemeester van Enschede ging u maandelijks met een oude auto naar Den Haag om te Bedrijven blijken te zijn verwisseld —r.y^v *^IÉÉÉ spaar plezierigrnet ^met gratis waarde zegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Stank Zorgvuldig ma TjH o.m. leverbaar door Installatie- en Loodgietersbedrijf ANDRÉ VOOGT n.v. pleiten voor de Twenteroute, Pak nu een tweedehands heü- koptertje, zou ik zeggen". KLEPPEN NEER KOSTENCIJFER PAGINA 5 11.111 OLIFANT OP DE TRAM Ouverture Rotterdam-Schiedam v.v, illlliillllKüüllli (Van een onzer verslaggevers) Al meteen na de opening van de nieuwe Beukelsbrug was, zowel in Botterdam als in Schiedam, het re sultaat van de betere verbinding duidelijk te zien. Op de oude route, via Mathenesserbrag, Schiedamse- weg en Broersvest, waar de laatste jaren steeds meer automobilisten steeds langer zuchtend in hun wa gens wachten, was van een spitsuur woensdagmiddag nauwelijks iets te merken. Op het Marconiplein moest de po litie een enkele keer nog ingrijpen, maar filevorming als anders was er vrijwel niet. De ScJhiedamse politie constateerde bij het verkeersplein Broersvest verheugd, dat er a£ en too zelfs een hiaat optrad in de aan voer van verkeer. In Rotterdam bleek alleen de kruising Statentunnel—Weena—He negouwerlaan een knelpunt te zijn. De files reikten soms tot aan de Fer- sijnstraat. In de toekomst krijgt dit kruispunt eveneens een automatische verkeerslichteninstallatie, en er Eijn al plannen voor verdere verbetering. Burgemeester Thomassen (voor grond) en zijn collega Roelfsema trekken met grote krachtsinspan ning de kleppen van de Beukels brug neer. Tenminste: zo leek het. In werkelijkheid deed de „De oplossing van het verkeersvraagstuk", zei burgemeester Roelfsema van Schiedam in de met vele genodigden gevulde aula van zijn Stedelijk Museum, is een nachtmerrie. De over heid bevindt zich in de positie van een hijgende windhond die achter een niet te vatten kunsthaas aanzit. brugwachter het werk met een lichte druk op de knop. Direct na de officiële opening van de Stedelijke autoweg Schie damRotterdam v.v. namen de autorijders haar in bezit. (Van eeu onzer verslaggevers) De door de Gebr. Das voor de Esso vervaardigde vogelvluchttekening van Botlek en Europoort blijkt eeu si tuatiefoutje te bevatten. Een opmerkzame lezer heeft er ons op attent gemaakt, dat de te genover elkaar aan de St. Laurens- haven gelegen bedrijven van Müller- Hanna en van Swarttouw op de te kening zijn verwisseld. De haven binnenvarend ligt Swarttouw links en Müller-Hanna rechts. ■SMT is- v x-Vi- Mv .1 O'' (Van eert onzer verslaggevers) Zoals gemeld, heeft Dow Chemical onlangs ia Terneuzen 234 ha land gekocht om daarop zijn fabriekscom plex uit te breiden tot de hoofdvesti ging in Nederland. Expansie van de fabriek in de Botlek gaat dus niet door. Als gevolg van de concentratie van Dow in Terneuzen heeft de directie besloten deze zomer een aantal ad ministratieve afdelingen van Rotter dam naar Terneuzen te verplaatsen. In totaal zijn hierbü circa vijftig employés, w.o. enkele directieleden, betrokken- Verwacht wordt dat midden 1967 alle administratieve afdelingenu van Dow Chemical Rotterdam in Terneu zen werkzaam zullen zijn. Dow's af deling verkoop en ontwerp- en con- structieafdelingen blijven in Rotter dam gevestigd. (Van onze soc.-econ. redactie) Ook Key en Kramer te Maassluis wil zich scharen onder de n.v.'s met aandelen in kleine coupures. Aan de aandeelhouders wordt gelijk met het jaarverslag een statutenwijziging voorgelegd, waarin o.m. het kapitaal wordt gesplitst in aandelen van 25 nominaal. De gang van zaken bij Key en Kramer (in asfalt en ruberroid vloe- rendakbedekkingen) was vorig jaar goed. De omzet daalde een Idem beetje ten opzichte van het record jaar 1964. maar door betere efficien cy kon de winst worden opgevoerd tot 2,34 miljoen (was 1,87 milj.) Helaas leidt niet al het onderne men tot succes: de deelnemingen droegen niet tot de winst bij. De NV Bituvo, die asfalttrlcolobuizen maak te, werd een mislukking en is oree doekt. (Van een onzer verslaggevers) Op de Hili«iijk fn TWknlam 1» dinsdagmiddag de 59-jarige monteur f>. van Hassel plotseling onwel ge worden. HU werd naar het St. Ciara- ziekenhufs gebracht, maar bleek bij aankomst al overleden te zijn. Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) Twee leden van de PvdA-fractie in de Rijnniondraad, dr. L. J. Pieters en L. Riedijk, maken zich ongerust over de dreigende vertraging met de ver breding van de Groene Kruisweg- Door middel van schriftelijke vragen hebben zij het dagelijks bestuur deel genoot gemaakt van deze ongerust heid. Zij dringen er bij het bestuur op aan niets na te laten om te bereiken dat deze verbreding binnen de aan vankelijk gestelde termijn kan wor den verwezenlijkt. Het PvdA-Statenlid, drs. A. J. Lems, heeft enige tijd geleden reeds de aandacht van Gedeputeerde Sta ten voor dit probleem gevraagd. (Van een onzer verslaggevers) De werf Niehuls en Van den Berg heeft het voormalige gemeentedok IV, dat in de Maashaven ligt, aan gekocht om het in gebruik te stellen op de werf aan de Eemhaven. Het 170 meter lango dok, dat een hefvermogen heeft van 15.000 ton, zal op donderdag 14 april met be hulp van zes sleepboten worden ver haald van de Maashaven naar de Eemhaven. Woensdagavond was het blijkbaar weer de hoogste tijd om wat vuile afvalstoffen de lucht in te Wazen. Da schadelijke dampen die ons voor de zoveelste keer werden gepresen teerd, zullen naar wij menen te mo gen veronderstellen in menig gezin ergernis gewekt hebben. Op de meest onverantwoordelijke wijze wordt met de gezondheid van mens en dier in een druk bevolkt gedeelte van onze provincie gespot. Bijzonder veel is dit onderwerp al ter sprake gebracht, maar met pra ten is nog steeds niets bereikt. Het is daarom met klem, dat on derstaande personen protesteren te gen het feit, dat, terwille van „een produkt" de volksgezondheid in ge vaar wordt gebracht. Wij stellen de overheid voor een oplossing te zoeken, zonodig paal en perk te stellen aan dit kwaad. G. VAN DIJK Westfrankelandsestraat 36. Schiedam A. KOEKEBAKKER Prof. Kam. Onneslaan 117 Schiedam J. J. VAN DEVENTER Slachthuislaan 21a Schiedam P. GEEL Boerhavelaan 99a Schiedam K. v. d. LINDEN Loefstraat 16 Schiedam J. P. HERSBACH Van Oldenbameveltstraat 50 Schiedam G. C. DE RONDE Mgr. Nolenslaan 808 Schiedam C. WEBER Parallelweg 232a Schiedam D. SCHUITEMAKER Nwe. Haven 303a Schiedam W. A. SCHOKE Gordonstraat 12a Schiedam F. BOÜMAN Nw. Damiaau 609 Schiedam H. VAN WILLIGEN Spechtlaan 662 Vlaardingen In werkgeversferingen is weer de jacht op jeugdige toekomstige ar beidskrachten geopend. Het gaat daarbij om jongelui die dit jaar de schoolbanken verlaten, in het bij zonder LTS'ers (in Rotterdam onge veer 1100). Het is de directie van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Rotterdam gebleken, dat bij deze 'werving' in bepaalde gevallen wegen worden be wandeld. die kunnen leiden tot een minder juiste inpassing van jonge lui in het arbeidsproces. Met name heeft de directie het oog op contacten die voortspruiten uit de activiteiten van een adres- senbureau. Dit bureau biedt (a 0.75 per stuk exclusief 4 percent omzet belasting) aan bedrijven namen en adressen van jongelui uit de Rand stad Holland aan. Bedrijven die van deze informa ties gebruik maken zenden in het algemeen functionarissen uit om con tact op te nemen met de ouders. Daarbij is het mogelijk, aldus de di rectie van het GAB, dat deze onder druk worden gezet. De ernstige bezwaren van het GAB gaan vooral uit naar de wijze waar op het adressenbureau namen etc. verzamelt. Blijkens een brief bedient het zich van jongens. De GAB-directie waarschuwt om bij het zoeken van een werkkring grote zorgvuldigheid te betrachten. Zij beveelt aan gebruik te maken van de geëigende, goed gebleken ka nalen, die wat de I.t.s.'ers betreft zijn gegroeid uit een nauwe samen werking tussen de l.tA-direeteuren, de leerlingenstelsels en het GAB. De ze kanalen laten voor de jongelui een objectieve beroepskeuze toe. 'Een goede intrede in het arbeids proces is van eminent belang', al dus het GAB. De directie liet vanmorgen haar waarschuwing klinken tijdens de maandelijke persbijeenkomst, waar op waag- en aanbodcijfera van ar beidskrachten in het GAB-gebied na der werden toegelicht. Eind maart was de geregistreer de arbeidsreserve bijzonder laag. Een aantal van 770 mannen (de bui tenlandse arbeidskrachten ter koop vaardij met een totaal van 270 niet meegerekend) is in maart nooit eer der gehaald. Bij vrijwel alle beroepen was er een daling. In de bouwnijverheid gin gen de cijfers zelfs sterk omlaag: van 152 totaal eind februari tot 50 totaal. Tegenover de totale geregistreer de reserve (mannen) van 1040 stond een geregistreerde vraag van 7649. Een analyse van de werkloosheid onder de mannen geeft een vrij ver rassend feit: er is géén seizoenwerk- loosheid. In 829 gevallen betreft het wrijvingswerkloosheid, in 211 geval len gaat het om minder geschikte arbeidskrachten. Advertentie IM. de verbazingwekkende warmte-, bron; Goedkoop in aanschaffing, nèg goedkoper in gebruik! in heef Europa: Geysers Schonewdlle N.V. Keltersgricht 70Jr Amsterdam, Tel. 020-2373 64.241257 S3 u MEENT 19—21 ROTTERDAM TEL, 135893-136817 JAFFA (ANP) Het Israëlische voetbalteam behaalde woensdag een grote zege op Finland. De eindstand werd 71. nadat de Israëli bij de rust al met 3—1 de leiding hadden. Voor deze laatste suggestie scheen burgemeester Thomassen niet zoveel ta voelen. Over de problemen van het verkeer echter liet hij zich even dui delijk uit als de heer Roelfsema. Dezelfde eensgezindheid toonden beide burgervaders tegen half vier, toen acht RET-bussen de genodig den over de nieuwe autoweg naar de Beukelsbrug hadden gebracht. Aan met vlaggetjes versierde touwen trok ken de heren ieder een kiep van de brug naar heneden, technisch tot in de perfectie begeleid door de brug wachter, die uiteraard het eigenlijke werk deed. Als eerste kwam na het neerlaten van de kleppen en het openen vaa de bomen de 69-jarige mevrouw J. J, A. H. van den Brande burgemeester Thomassen feliciteren. Zij is een van de eerste bewoonsters van de Beu- kelsweg en heeft de omgeving zien groeien en bloeien. Zij was in gezel schap van haar vriendin, mevrouw J. van Dun. Rond de brug sloegen honderden en nog eens honderden vooral jeug dige buurtbewoners de plechtigheid gade. De zon scheen, de vlaggen wap perden. het muziekkorps van de Schiedamse politie speelde een vro lijke „ouverture". Kortom: een fijn leest. In het bijzonder ook voor de vele weggebruikers, die in de omgeving de voet al op het gaspedaal hielden en kort nadat de genodigden benen hadden gemaakt, naar de bij de Beu kelsbrug liggende Spidoboot Erasmus van de nieuwe autoweg bezit namen Op de bijeenkomst in de aula van het Schiedamse museum had burge meester Roelfsema enkele bijzondere gasten kunnen verwelkomen: de we duwe van de in 1960 overleden stede- bouwkundige J. M. Horvé-th en haar kinderen. De heer Horvith, een Hongaarse vluchteling uit de Eerste Wereld oorlog, bad een groot aandeel in de totstandkoming van de nieuwe weg. Zijn werk voor de na-oorlogse ontwikkeling van Schiedam (Nieuwland!) is belangrijk geweest. Terecht, aldus de burgemeester, is zijn nagedachtenis geëerd door een deel van de nieuwe weg naar hem te noemen. Burgemeester Roelfsema had grote verwachtingen van de nieuwe weg en noopte dat hij wat Rotterdam en Schiedam betreft zal bijdragen tot de integratie van de verkeersmid delen. Het Schiedamse spoorwegstation, zei hij tot slot, is nu ontsloten. Ik hoop dat het daarmee de kans heeft gekregen op een grotere plaats in het Nfeuwe-Waterweggeb ied. Burgemeester Thomassen karakte riseerde deze woensdag als een feest dag voor de beide gemeenten en de weggebruikers. Na al het denken, praten en plannen maken (sinds 1949!) zal niemand by het zien van dit resultaat nog onder de Indruk van het kostencijfer komen.... De wegenbouw kan de verkeersont- wikkeling niet bijhouden, betoogde ook de heer Thomassen. De gemeen telijke zorgen zijn groot en blijven dat mede door gebrek aan geld. „In België", aldus burgemeester Thomassen, „worden de kleine ge meenten verwaarloosd, maar Neder land is te ver naar de andere kant doorgeslagen. Tussen de geldstroom die uit het Rotterdamse gebied komt en de financiële middelen die het ter beschikking krijgt is de relatie zoek. Ik betreur dat in 1950 de onderne mingsbelasting is oreeheven. Was dat niet gebeurd, dan had de situa tie er voor Rotterdam thans heel anders uitgezien. Ik betreur even zeer dat een gemeente die landelijk ais een van de kostwinners moet worden beschouwd naar Den Haag moet om te bedelen". .Laten w(j ons lot vrolijk dragen", besloot burgemeester Thomassen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft in ieder geval de volle aandacht voor ons gebied. En uiteraard zullen wö steeds pleiten om vertragingen te voorkomen". (Van een onzer verslaggevers) In de delen vau Spljkenisse en Ro zenburg, die tot de gemeente Rotter dam x(jn gaan behoren, zijn de be woners voor de brandbestrijding nu ook aangewezen op de Rotterdamse brandweer. ZD zullen bD brand voortaan het brandmeldingsnummer van de Rot terdamse Alarmcentrale, 99, moeten draaien. fWe konden het dezer dagen in de krant lezen. In de Rotterdamse Kra- linger Hout beet 'n loslopende hond een goudfazant dood. Tegen de eigenaar, een inwoner van Pijnacker is proces verbaal opgemaakt. Enkele getuigen hadden de man er opmerkzaam op gemaakt dat zijn hond niet los mocht lopen. Toen de hond achter de fazant aanging, zou hy geen enkele poging hebben gedaan om het dier terug te roepen. Toen de fazant dood was, heeft de man z'n hond in de auto gezet. Hij reed weg. Men heeft hem toch kunnen opspo ren. Een van m'n lezeressen uit Rotter dam-Zuid is van dit voorval getuige geweest. En ze ergert zich nog. 'Er waren vier of vijf hennetjes en twee mannetjes.' zegt ze, 'en die wa ren aan het pronken! Kostelijk. Ze werden wreed gestoord door een, stel loslopende honden. 'Hou die honden toch vastriepen wij, maar het was al te laat. Een van de vogels werd doodgebeten en had een groot gat in de rug. Verschrikkelijk' om te zien. Ik heb hem opgeraapt. Aan twee jon gens vroeg ik of ze hem zo snel moge lijk naar de boswachter wilden bren gen. Ik eelf kon niet zo hard hollen.' Lezeres voegt eraan toe; 'Alle dieren waren ineens verdwenen. Ik begrijp best dat een hond even moet utt- dollen. Maar waarom gebeurt dat niet aan de waterkant? Of zoek er een ander plaatsje voor. Als je een auto bezit, zijn er mogelijkheden genoeg. Mijn man zei: 'Bemoei je er niet mee. maar dat moeten we juist wel doen, vind ik.' Spreeuwenvriendin had groot ge- lDk, toen ze er zich wél mee be moeide. We bemoeien ons veel te weinig met dingen, die duidelijk ver keerd zDn. Omdat we ons er niet mee willen bemoeien, kunnen loslo pende honden in de Kraiinger Hout ongestoord kostelijke vogels doodbij ten. Omdat we ons er niet mee wil len bemoeien (doch dit terzijde) stappen lieden, die veel te veel ge dronken hebben, in hun auto. En zo is er meer. Picter heeft het eerder gezegd: "Wijs in de Kraiinger Hout 'n gedeel te aan waar honden het hele jaar mogen dollen zoveel als ze willen. En verplicht de hondebezitters om in de rest van het bos hun dier aan de lijn te houden. Ik denk nog aan die rampdag in 1964. Het war juist werelddierendag! De eerste zondag, dat de honden in het bos mochten loslopen. Gevolg? Vele tientallen doodgebeten vogels! En nu kunnen we zeggen: „Nou ja, zo'n paar vogeltjes. Is er niets be langrijkere?" In Rotterdam mogen we er bljj me zijn; met de goudfazanten en de an dere vogels, waar we met zoveel plezier naar kunnen kijken. Pieter leest veel jaarverslagen. En dan lees je over ledentallen. Maar ik ben nog nooit zokr -mer- waardig ledental tegengekomen als in het verslag van de Rotterdamse Bond van Ouden van Dagen. Op I maart van dit Jaar bedroeg het aan tal leden precies... 11.111. U leest het goed: elfduizend honderdelf. Op de Rechter-Maasoever 5.789 en op de Linker-Maasoever 5.322. Er zijn nog meer treffende cijfers. Het aantal jubilerende echtparen (zij die 50, 55, 60 of 65 jaar waren ge trouwd, en de veteranen 80, 85, 90 en 102 jaar) bedroeg 197. Dat bete kende 197 taarten! Diverse vermakelijkheden als Ci nerama en IJsrevue werden door 3.975 leden bezocht, de vijf sociëtei ten -loor 12785. De ontspanningsavon den trokken 5.255 bezoekers en op de voorj aars- en zomertochten telde men ongeveer 3.000 deelnemers. De bibliotheek van de bond beschikt over 5.000 boeken. Mooie "ijfers! Maar het belangrijkste is toch de afdeling Bejaardenzorg. De bond zoekt de eenzamen op en probeert ze weer by het gebeuren in deze wereld te betrekken, Prachtig werk; Pieter heeft e? la deze kolom ai meer over geschreven. Honderdvijftig leden (meest dames) zijn In dit werk ac tief, vitale mensen, die de minder vi- talen wat willen helpen. Voorzitter A. de Hooge heeft voor de afdeling Bejaardenzorg de aan dacht van de Rotterdamse huisart sen gevraagd. „Vertel ons waar de eenzamen zijn," vroeg hij aan enke le honderden doktoren. Hy zegt dat zDn oproep een „verheugend resul taat" heeft gehad. In het orgaan van de bond is de redactie met een nieuwe rubriek ge start: Onderlinge Handreiking. Men yraagt daarin adressen van mensen, die genegen zyn .kleine dienstjes" te verrichten voor invaliden, zieken en oude, dikwijls gebrekkige men sen. „Ieder is op zyn beurt helper en geholpene," zegt de heer De Hooge. Verlies Mevr. Van der Bergh, Rubroefcstrast 23, beeft zaterdagmiddag baar portemon- ntde verloren niet o.a. ongeveer t 30,—, drie tramkaarten en een foto van invalide zoon. Dierenrijk Mevr. B. v, d. Schuit. Oostmaaslaaa 241 stelt een koekeroedulf met een kool beschikbaar voor een bejaard echtpaar. Op 31 maart de srijs-wltts kater vaa mevr. Van Nerum. Ravenhorst 24b, weg gelopen. Hl) luistert naar de naam Mtc- kc. Een beslist goed tehuis wordt ge zocht door mevr. Visser, Verboomgtraae 87s. tei. 277145, voor een hond en een kater, door mevr. Van Dijk, Multsüül- «traat 24. voor een poes (liefst geplaatst in een gezin zonder kinderen) en door mevr. Stadhouders, Vrede noordaan 15, voor een hef poesje. Waar in deze ru briek „Kleine Letters" geen plaatsnaam is genoemd wordt Rotterdam bedoeld. PIETER SPREEUW Advertentie I.M. Het gebeurde in Amsterdam. Een heer kwam de tram binnen met een Olifant onder zijn arm. Jong, dus gratis reizen. Men ziet das vaker. Zeer vaak zelfs. Prima borrel. Olifant. Ook oude. Proost l

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 3