m Auto rijdt huis binnen: zes oewonden Centrale jeugdwerk in NVV georganiseerd K. Voskuil stopt met radiowerk Ook Schiedam denkt aan pyromaan: op drie plaatsen brand Politie laat tweetal vrij op borgsom UNIEKE BOOTTOCHT In Schiedam dreigt rel over... de sporthal REDUCTIEBON Politie treedt op tegen vinkeniers' Pornografische BLIJVEN TELLEN... films de nachtdienst PCC-NTS nu samengesteld Kolendamp: twee echtparen in ziekenhuis Prins Bernhard opent recreatie-congres: in Oud-strijders gaan weer samenwerken (IET VEUE VOLK MAANDAG 25 APRIL 1966 PAGINA S (Van een onzer verslaggevers) De vakantiespreiding en de invoering van de zomertijd, die de avonden voor de recreatie en vooral het recreatieverkeer met een uur zou verlengen, zijn problemen die alleen op internatio naal niveau bevredigend kunnen worden opgelost. Beide zaken zijn nader overleg in de nabije toekomst ten volle waard. IjÏotis onderscheiden prins Bernhard .-.I - f3< duidend «goedkoper Studie door teams Her-scheppend effect Niet de PvdA Van tijd tot tijd telt u uw geid. Is het geen tijd om het naar de N.Mfe. te brengen? Daar krijgt u voor uw spaar geld -een rente die aantelt. Op een boekje of spaar rekening kunt u 31/2, 41/2 of zelfs 5% maken. Met zo'n rente blijft u tellen. Bijtellen! NEDERL/.JDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! nu... beduidend too9'» ttyior* voor lezers van Het Vrije Volk Op zaterdagavond 30 april organiseert Het Vrije Volk, in samenwerking met de Rederij Tieleman, een unieke boottocht naar de sprookjesachtig verlichte raffina derijen van Pernis, waarna de boten bij terugkomst zo dicht mogelijk bij het Charioise Hoofd voor anker gaan, om de opvarenden te laten genieten van het grootse vuurwerk dat om 21.30 uur afgestoken wordt naar aanleiding van koninginnedag. Onze lezers betalen voor deze boottocht in plaats van 5,tegen inlevering van onderstaande bon, per persoon ƒ3.50.- voor volwassenen ƒ2.- voor kinderen t/m 14 jaar Kaarten vanaf heden verkrijgbaar bij de Rederij Tieleman, Maasboulevard, dagelijks van 9—17 uur. Zaterdag van 9 tot 19 uur. Vertrek van de boten: 19.30 uur van de Maasboulevard (nabij het Havenziekenhuis). De boottocht gaat onder aüe omstandigheden door. De accommodatie aan boord is van dien aard, dat ook bij slecht weer ledereen een volkomen beschutte plaats heeft. DIRECTIE N.V, DE ARBEIDERSPERS Hierlangs afknippen. HET VRIJE VOLK ROTTERDAM REDERIJ TIELEMAN Tegen inlevering van deze bon betalen lezers van Het Vrije Volk voor de speciale boottocht op zaterdag 30 april 3,50 p.p. voor volwassenen 2,p.p. voor kinderen tot en met 14- jaar. Deze bon geldt zolang de voorraad kaarten strekt. Vakantiespreiding is internationale zaak Dit betoogde vanmorgen de oor- zit ter van de ANWB. ir, F. H. van der Linde van Sprankhuizen, tijdens de toespraak, waarmee hij in het Rotterdamse Hilton-hotel de 250 deelnemers aan het eerste inter nationale congres over de openlucht recreatie van de Alliance Interna tionale de Tourisme verwelkomde. Prins Bernhard opende het con gres. Het aal vijf dagen duren. De deelnemers afkomstig uit 23 lan den. waaronder de Westeuropese, Hongarije, Bulgarije. Polen. Egypte en Thailand behandelen de open luchtrecreatie aan de hand van een aantal studies. Ze wisselen hun be sprekingen af met toeristische trips. Zowel prins Bernhard als de ANWB- voorzittor maakten in hun toespra ken gewag van het feit. dat de met de recreatie samenhangende proble- DEN HAAG <ANP) Zaterdag avond heeft prins Bernhard op pa leis Soestaijk de president van Lions International, dr. Walter H. Cam- bell. ontvangen. De prins, die ere-districtsgouver- neur is van district 110a en 110b (Ne derland) van Lions International ontving uit handen van de heer Cambell de zgn. Head of States- medal. KORST (ANP! Zaterdagmiddag tussen een en twee uur heeft een tot neg toe onbekende man in de Jan van Eeckhoudstraat te Horst het bij na vierjarige meisje A. Driessen in een ;n aanbouw zijnde woning gelokt en bet kind daar aangerand. Van de gsder ontbreekt nog elk spoor. Advertentie I.M Ock voor Uw jongens kunt U voldoende flanellen pyjama's hebben... en wi! niet iedere moeder ze straks in camping, caravan cf zomerhuisje lekker warm or^^ippen! Een speciale verkoop van Twents flanellen jongens pyjama's, heerlijk warme pyja ma's met twee zakken op het jasje en prima afgewerkt, voor prijzen, 30 tot 40% lager dan normaal. flanellen Jongens pyjama's maat Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze honderden pyjama's in frisse streepdessins Yoor prijzen, die lager zijn dan ooit. Géén tel. of schrift, best men zich in ons land eerder dan elders hebben toegespitst. Verwonderlijk is dat niet: Neder land is een k'ain land met een gro te bevolking, dat zijn agrarische ka rakter heeft verloren en sterk in dustrialiseert. Fabrieken, stedebouw en wegenaanleg dringen de natuur terug. Dit verschijnsel noopt tot een inni ge samenwerking op planologisch en technisch gebied, tot beleidvoering op lange termijn en tot een zorgvul dig afwegen van belangen. Ir. Van der Linde van Sprankhui zen bepleitte een studie door teams van wetenschappelijke werkers,waar bij zich- ook vertegenwoordigers van de geneeskunst, de biologie en de sociologie moeten bevinden. „Plano logie dient meer en meer het ar beidsterrein te worden van de sa menwerkende faculteiten", zei hij. Samenwerking en research, aldus prins Bernhard, mogen zich niet be perken tot de oude hoek van de we reld, West-Europa. Het gaat hier om zaken die over de hele wereld de aandacht moeten hebben. Derde spreker op de openingsbij eenkomst van het congres was AIT- president E. Legrand. Hij deed de toezegging dat vakantiespreiding en zomertijd als agendapunten voor een (Van een onzer verslaggevers In de afgelopen nacht is op de Blaaksedijk-oost, op de grens van de gemeenten Puttershoek en Mijnshee- renland in de Hoeksche Waard, een personenauto een woonhuis binnenge reden. Van de zeven inzittenden moesten er zes in ziekenhuizen te Dordrecht en Rotterdam worden op genomen. Het huis werd zwaar be schadigd. Het ongeluk gebeurde tijdens een dikke mist die de bestuurder van de auto, de 19-jarige J. de G. uit Put tershoek, slechts zestig meter zicht bood. In de vrij scherpe bocht op de Blaaksedjjk raakte hij de macht over het stuur kwijt, waarna de zware wagen een afrit aftolde en zich in de gevel van het aan de dijkvoet staande huis boorde. De bestuurder moest met ernstige letsels aan schedel en nek worden vervoerd naar het Rotterdamse Dijk- zigtziekenhuis. De vijf anderen wer den met vleeswonden, beenbreuken en kneuzingen overgebracht naar het gemeenteziekenhuis in Dordrecht. Slechts één van de inzittenden kon na behandeld te zijn direct naar huis. De jongelui, allen in de leeftijd tus sen 17 en 20 jaar, waren leden van een geformeerde jeugdvereniging. Zij keerden terug van een ontmoeting met andere geloofsgenoten in het Zeeuwse Haamstede. De G. heeft de bocht met een snelheid van 70 a 80 km per uur genaderd. Onverant woord snel. aldus de politie ter plaatse. VENRAY (ANP) Arbeiders in een bouwput van een schooi te Op- heusden stootten zaterdag plotseling op een lijk. De politie identificeerde het lijk als van een Amerikaans mi litair. Naar deze militair, die tijdens be- vrüdingsgevecbten twintig jaar gele den sneuvelde, is toentertijd lang en intensief gezocht. (Van onze soc.econ. redactie) Twintig percent van de ieden van het NVV is niet ouder dan 30 jaar. Daarom is het goed als de stem van de .jongeren in de vakbe weging wordt gehoord. Om dit te bereiken heeft het NVV het cen trale jeugdwerk ingrijpend gereorganiseerd. Dit zei N W-voorzitter A. H. Klaas op de eerste kaderbijeenkomst van de Stichting NW-Jongerencon tact zaterdag in Utrecht, Deze stich ting is per 1 maart in de plaats ge treden van Jonge Strijd. In het jon gerencontact zal liet accent niet lig gen op het vrije jeugdwerk voor de 14- tot 20-jarigen. maar op het echte vakbondswerk voor werkende jonge ren n>i 25 jaar. De NV'V-jongeren gaan de stichting zelf leiden. „Er ligt voor de stichting," aldus de heer Kloos. „een enorm terrein braak als we even denken aan het «oningprobleem dat vooral de jonge mensen treft en aan de problemen rond do vrijetijdsbesteding De heer Kloos weer erop. dat het noodzakelijk is dat de jongeren be slissingen leren nemen en verant woordelijkheid leren dragen. De stichting kan hiertoe een belangrijke bijiirsge ie» et en. Na de begroetingsspeech van de i neer Kloos hield drs. R. de Wit. wet- Louder van Publieke Werken en stadsontwikkeling van Amsterdam, een inleiding over werken, wonen, verkeer en recreatie in een dichtbe volkt Nederland. 's Middags sprak drs. M. Kohn- stamm. vice-president van het actie comité voor de Verenigde Staten van Europa te Brussel. ..De grootste op gave waarvoor wij staan is het voor komen van een atoomoorlog." zo be toogde hij. „Hiervoor is het nodig dat het gedrag van staten ten op zichte van elkaar aan regels gebon den is. net zoals dat het geval is tussen buren van een land," aldus drs. Khonstamm „Dit betekent dat de verhouding tussen de staten duurzaam geregeld moet worden via verdragen, zoals de verdragen van Rome." Na deze inleiding volgde een optre den van het cabaret „In den twij felaar." van de komende congressen in over weging zullen worden genomen. Na de vertoning van enkele toe ristische films en een lunch behan delden de congresgangers vanmid dag rapporten uit Amerika. Groot- Brittannië, Griekenland. Zweden en Nederland over de betekenis van de openluchtrecreatie. De algemeen rapporteur, dr. I. Ga- dourek, hoogleraar in de sociologie aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen, kwam daarbij tot de conclusie dat de kennis van de oorzaken en motieven, die de mensen leiden tot het zoeken van openluchtrecreatie nog beperkt is. De in Amerika gelanceerde opvat ting dat de recreatie een her-schep pend effect heeft voor lichaam en geest benadert hij met. veel retirve. Het gezondheidsmotief speelt vermoe delijk een onbetekenende rol. De re creanten zijn in grote meerderheid gezond. Volgens prof. Gadourek zou het kunnen zijn. dat de mens gedurende zijn vrije tijd compensatie zoekt voor de activiteiten, die hij geduren de zijn werkuren moet verrichten en zo streeft naar de universaliteit, die de mens van nature eigen is. (Van onze radio-T.V.-redactie) Radio-commentator K, Voskuil 70) spreekt woensdagavond 11 mei zijn laatste 'Socialistisch commen taar" uit voor de VARA-microfoon. „Na meer dan twintig jaar vind ik het langzamerhand tijd er eens mee op te houden. Het gebeurt dan ook op mijn eigen verzoek," aldus de heer Voskuil, die vijf jaar gele den als hoofdredacteur van Het Vrije Volk met pensioen ging. De heer Voskuil hield zijn eerste commentaar op 23 februari 1946. Naar schatting heeft hij sindsdien ongeveer duizend maal zijn com mentaar aan de luisteraars doorge geven. Aanvankelijk op zaterdag avond. het laatste seizoen op woens dagavond. Korte tijd heeft de rubriek pok „binnenlandspolitiek weekoverzicht" geheten. (Van een onzer verslaggevers) In Schiedam dreigt, met de za terdag door jhr, mr. A. Feith ge opende sporthal Margriet ais in zet, een politieke rel te ontstaan tussen PvdA en de KVP. In een advertentie, vrijdag geplaatst in een blad dat in Schiedam huis aan huis wordt verspreid, heeft de afdeling Schiedam van de KVP, een rechtstreekse aanval gedaan op de socialistische fractie in de gemeenteraad, nadat de PvdA middels een woensdag in hetzelfde stadsblad geplaatste advertentie terecht had verklaard, trots te zijn op de steun welke men aan de totstandkoming van de hal had verleend. Het is in Schiedam een alge meen bekend feit, dat de PvöA- wethouder van Sportzaken en Fi nanciën, mr. P. van Boehove. zich tot het uiterste heeft moeten in spannen om zijn omgeving te overtuigen van het belang van de sporthal. Daarbij kreeg hij de steun van 17 socialistische raads leden en later ook van de overige fracties, uitgezonderd de pro testants-christelijke groepering. Daarom plaatste men enkele da gen voor de opening van de sport hal een advertentie. Hierop reageerde de KVP met een. „Het bestuur van de KVP te Schiedam", aldus de advertentie, „feliciteert het bestuur van de Stichting Sporthal met de tot standkoming van de grootste sporthal in Nederland. Het is ver heugd over het particulier initia tief in dezen en brengt hulde aan het leger der Naamlozen en niet aan de Partij van de Arbeid". Tot zover de tekst van de ad vertentie. die in PvdA-kringen grote verontwaardiging heeft ge wekt. Ze is opgesteld door het be stuur van de KVP, dat daarbij werd geïnspireerd door de heer Metaal, het jongste lid van de KVF-raadsfraetie wien de PvdA-advertentie een doom in het oog was. Naar verluidt vindt de KVP-wethouder van Culturele Zaken, mr. M. J. M. van Kinde ren. de advertentie ook niet zo gelukkig. De FTdA-fractie in de gemeenteraad, die vanavond ver gadert, zai zieh nog nader over een en ander beraden. liet uitgestelde bloemencorso zal. als het zachte weer aanhoudt, op zaterdag 7 mei gehouden wor den. De route is: Sassenheim (start 10.30 uur), Llsse, Hiüegom, Benne- broek en terug. (Van een onzer verslaggevers) De rijkspolitie heeft zondagmorgen een inval gedaan in het hermetisch afgesloten clublokaal van de vinken- club 'Slag op slag' in Nieuwenhagen, waar volgens haar op dat moment een zangconcours werd gehouden. Uit een 'geitenstal' achter het café wer den negen kooien met vinken gehaald en in beslag genomen. Adjudant Van Tricht van de rijks politie uit Eygelshoven zei ons, dat vrijwel onder de handen van de poli tieagenten nog leden van de vinken- club kooitjes met vogels weghaalde.). Hij toonde zieh bijzonder ontevreden over het agressieve optreden van de leden van de rinkenclub. Hij heeft voorlopig proces-verhaal opgemaakt tegen een onbekend per soon, wegens het vervoeren van vin ken, hetgeen bij de vogelwet verbo den is. De voorzitter van de vinkenclub Slag op slag. de heer J. H. Fober, is heftig verontwaardigd over het ge beurde. Volgens zijn lezing heeft de politie een hek van zijn weide en de deur van zijn berghok ingetrapt om zich toegang te verschaffen tot de vogels. Hjj zegt, dat de zeventien vogels, die op dat moment aanwezig waren, zjjn eigendom zijn. Hij zou ze op 7 januari van dit jaar van een Be.g gekocht hebben, die ze bij hem had thuis bezorgd. Zaterdagmiddag zijn in Heerlen door de politie drie mannen aange houden, die in het bezit waren van kooien met vinken erin. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt wegens een overtreding van de rinkenwet. Het waren alle drie inwoners van Heerlen. AdverrenUe I.M. i Rotterdam: Westersingel 19, Boezemstraat 34, Dordtselaan 132, Hoogstraat 103a, Mathenesserpiein 42, Schiekade 63, Slinge 568, Jac. v. Campen, lein 67. Hoogvliet: Middenbaan 142. Maassluis: Govert v. Wijnkade 11. Schiedam: Lange Haven 90. Vlaardinyen: Verploegh Chassépleln 1. LONDEN (AFP) De politie te Birmingham heeft een inval gedaan in een werkplaats van de "British Motor Corporation' waar 'n honderd tal arbeiders van het bedrijf de ver toning bijwoonde van pornografische films. Elke nacht werden er telkens in een andere werkplaats films ge draaid. waarbij het entreegeld 2 shil ling was. De politie zou ontdekt heb ben. dat de films door een employé van het bedrijf vertoond werden en dat als 'actrices' in de films secreta ressen van het bedrijf optraden. Adverfenfip I.M Nog nooit werden er zoveel parapiuies verkocht als nu en of het nu meer of minder regent dan vroeger... het heeft er toch heus geen invloed op. Neen, een parapiuie is een mode artikel geworden waar niemand meer buiten kan, ook U niet. Morgen koopt U niet zo maar een parapiuie, neen, morgen koopt U Uw Nylon Pencil parapiuie, uit de iuxe serie, 'die u nergens onder de vijftien gulden krijgt. Een prachtige parapiuie, met blank stalen binnenwerk, één brok soliditeit, gepaard aan elegante Nylon overtrek, een klasse parapirie morgén voor nog géén acht gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze Nylon parapiuies met dubbele paragon baleinen, in de kieuren zwart, d.groen, grijs, marine en beige voor Herenparapiuies 9.90 (Van een onzer verslaggevers) In Schiedam heeft iemand, die zich kennelijk heeft laten inspi reren door de berichtgeving over de pyromaan in Amsterdam, tij dens het afgelopen weekeinde ge tracht op een drietal plaatsen brand te stichten. Daarbij is men op soortgelijke wij ze te werk gegaan als in de hoofd stad. Alle brandjes, die tijdig kon den worden geblust, werden via de brievenbus, vermoedelijk met behulp van kranten en petroleum of een andere brandbare vloeistof, aange stoken. De eerste poging deed de tot nu toe onbekende man in de nacht van zaterdag op zondag in de woning van de familie G. C. Kreuger aan de Noordmoier traat 34. Daar wer den de bewoners omstreeks twee uur gewekt door een brandlucht, veroorzaakt door een schroeiende kokosmat in de gang. Men kon hier zelf tijdig ingrijpen, zodat de in middels gewaarschuwde brandweer geen dienst behoefde te doen. In de afgelopen nacht werd de fa milie C. Kemper op de Dam 13b, die boven een winkel woont, het slacht- BUSSUM, (ANP). Ook de Pro gramma' Coördinatie Commissie van de NTS, is nu samengesteld. De door minister Vrolijk aange wezen representatieve culturele or ganisaties hebben als leden aange wezen mej, mr. M. Tjeenk Willink te Den Haag en mr. A. S. Frowijn te Utrecht. De omroeporganisaties hebben eveneens twee leden aangewezen: de heren J. J. A. Castelijns en S. K. van der Zee. De voorzitter van de Programma Coördinatie Com missie is prof. drs, J. Hendrick Mulder, die reeds in december als zodanig door de Kroon is Benoemd, offer. Achter de winkeldeur wa* er een begin van brand, welke door de bemanning van een polilie-surveil- lancewagen met behulp van een biusapparaat kon worden gedoofd. Even later werd alarm gegeven voor een begin van brand in de wo ning van de weduwe Lammers aan de Boterstraat 31. waar de brand weer tijdig kon ingrijpen. Dit alles speelde zich af in het. centrum van Schiedam, omgeving Dam en Hoog straat. Aangezien het niet uitgesloten moet worden geacht, dat de man zijn pogingen itot brandstichting zal herhalen, adviseert de Schiedamse politie om licht ontvlambaar mate riaal in gangen en winkels, achter de brievenbussen te verwijderen, daar aanwezigheid hiervan zeker ernstige gevolgen kan hebben. In tussen is het onderzoek in volle gang en de politie verzoekt een ieder die inlichtingen kan verstrekken welke kunnen leiden tot vaststelling van de indentiteit van de brandstich ter, te melden aan het hoofdbureau van politie in de Lange Nieuwstraat 35, tel. 269333. (Van een onzer verslaggevers) Vier inwoners van Koekange (gem. De Wijk) zijn in de nacht van za terdag op zondag getroffen door ko lendampvergiftiging. Ze zijn In ernstige toestand overgebracht naar het diaconessenzickenhuis te Meu bel. Het betreft hier de echtparen W. de Roo en K. de Weert. De toestand van de heer W. de Roo is het slechtst. Zaterdagavond was het echtpaar De Weert te Koekange op visite bij de familie De Roo, die 40 jaar ge trouwd was geweest. Toen het echt paar De Weert- tegen middernachte lijk uur de woning verliet, zakten de heer De Roo en mevrouw De Weert plotseling in eikaar. De heer De Weert had de tegenwoordigheid van geest naar een buurman te gaan om een arts te bellen. Deze achtte over brenging van beide echtparen naar het diaconessenhuis te Meppel nood zakelijk. UTRBOHT (ANP) In haar woning te Utrecht is zondagochtend na een ziekte van zes weken op 47- jarige leeftijd overleden mej. P. van der Meulen, presidente van de vrou wenbond van het Christelijk Natio naal Vakverbond »n hoofd van de wclale afdeling van het sociaal fonds Draagt Elkanders Lasten'. Advertentie LM. UTRECHT (ANP) De Neder landse bond van oud-strijders en het veteranenlegioen Nederland, gaan opnieuw samenwerken. Naar buiten zullen zij voortaan gezamenlijk op treden. Dit hebben de voorzitters van beide oud-strijders organisaties zaterdag bekend gemaakt tijdens de in Utrecht gehouden algemene le denvergadering van de Nederlandse bond van oud-strijders. 'Van een onzer verslaggevers) Kwee jonge mensen, die zaterdag- und bij een 'happening' in Am- erdam waren gearresteerd rijn indagmiddag door de rechter-com- issaris op vrije voeten gesteld n» taling van een borgsom van/ 50, In het kader van artikel 540 van et Wetboek van Strafvordering handhaving der openbare orde) is it een novum. Bij het betalen van de borgsom ioesten de twee. de 20-jarige stu- 'ent It, 7,. en de 24-iarige mej. -J. A. i. K. beloven zich vuortaRn te zullen onthouden van handelingen die de openbare orde verstoren. Zij tweeën behoorden tot een groepje van tien dat werd aangehou den na de happening bij het Lieverd je, en waarvan er acht in totaal op voorwaarde in vrijheid werden ge steld. Twee anderen bleven ook gisteren nog in arrest. Het zijn C. Rl. van G die vandaag voor de Officier wordt geleid omdat hij 'Fascisten' tegen de politie zou hebben geroepen en de student H. E. A. T. die al eerder op 1 april was aangehouden en toen ook op voorwaarde was vrijgela ten.

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 2