,Ik blijf blazen tot ik geen ,asem' meer heb' Jonge Ier op drift Aangehouden drietal brak negen keer in t Visserij museum koopt verzameling- V erboon Is dit ministeriële j 1 beleefdheid?' I Veel mede werking voor filmzaal Snelheidsmeter van politie is betrouwbaar Ongedeerd na val van 12 meter Uit elkaar spattende buis doodt man Auto slipt en botst tegen vangrail Grote schade bij autobotsing HST VRIJE VOLK VRIJDAG 22 JULI 1906 Burgerlijke Stand Oud papier Trouw lid Kantonrechter.' Kerkgang mm. mmmm fkém ifwl ASB-kantine voor groot deel verbrand Spoorbomen dielit; kop-staart-botsing Klauw FAUINA 1 Jan v. Uden 7 is al zestig jaar lang alt-saxophonist (Van een onzer verslaggevers) ,J)at is Jan van Uden. Hij is 77 jaar „En, blaasl'ie nog?'' „Hij is ven van onze beste muzikantenhij speelt alt-saxofoon Alt-saxofoonDat bestaat niet, dat kan die man toch niet meer, zeker?'" Dat moet u maar beoor- u maar delen of dat niet kan!" Dit gesprek werd onlangs ge voerd in zaal Tivoli, waar het Schiedamse muziekkorps Oefe ning Baart Kunst iedere dins dagavond zijn repetities houdt. Er was een nieuwe dirigent aan wie' de muzikanten werden voorgesteld. Onderwerp van de dialoog was de 77-jarige alt saxofonist Jan van Uden, die deze maand werd gehuldigd, (Van een onzer verslaggevers) Een Jonge Ier die vandaag zou gaan werken bij de N.V. Neder landse Pijpleidingcombinatie in het Botiekgebied, zal zich. later met een lichte huivering de eerste dag van zijn verblijf in Neder land herinneren. Bij aankomst in Rotterdam verdwaalde hl} volko men. Met vier landgenoten stapte hij in Hoek van Holland aan wal on begaf zich naar Rotterdam otn bij een bekend automobielbedrijf gezamenlijk vijf Volkswagenbusjes te haien. Tot zover ging alles goed. Maar toen zou het vijftal in de spitsuren naar hun werkter rein rijden. Niet op de hoogte met de ra zende drukte, meenden zij dat het voldoende was wanneer een van hen het juiste adres wist. Achter hem aan rijden leek gemakkelijk, maar in de praktijk kwam er niets va-n terecht. De jonge Ier verloor het con tact met ziin collega's, haalde nog juist de Maastunnel, maar raak te toen het spoor bijster. Op goed geluk ging hij op de zuidelijke Maasoever op zoek en kwam ten slotte In Rozenburg, Inmiddels was het al gaan schemeren. In het druilerige weer met slecht zicht,, reed de jongeman die heg noch steg wist naar het veer op Maassluis. Waarschijnlijk zonder het te be seffen stond hu even. later .weer op de Rechter Maasoever, kilome ters verwijderd van zijn dceL Weer ging hij rijden, belandde in Schiedam en klopte ten slotte aan by het hoofdbureau van po litie aan de Lange Nieuwstraat. Daar was men zo bereidwillig om na te gaan waar het bedrijf ge vestigd was en men bracht de Ier tegen hall twaalf weg. Het bleek echter dat er nie mand meer aanwezig was. Van zijn landgenoten ontbrak elk spoor. Een employé van een kcel- veem aan de Albert Plesmanweg, die toevallig ter plaatse was, ont fermde zich over de man en bood nem een slaapplaats aan. Van daag zou hij de Ier naar zijn werk brengen. Een tip voor de directies van bedrijven die buitenlandse arbei ders aantrekken: geef uw werk nemers een duidelijke kaart waar op bedrijf en lcgie»ruimte staan aangegeven. Het voorkomt veel misère. SCHIEDAM Ondertrouwd: B. van Beek, 36 j. en A M Blumenthal. 21 j.; P J op ten Berg, 21 j. en D P M Neleman, 20 j J Bremer. 21 j. en H W Könemann, 19 j.; O J Frenks, 26 j. en M de Vrijer. 25 j.; G Gijbeis, 18 j. en L J I M Blok, 16 j.; J op 't Holt, 36 j. en A A Rab. 21 j.; j Jansen, 2D j. en M koorevaar, 20 j.; C J van der Klink, 37 j. en A J Alewijnse, 19 j.: P S W G Kloosterman, 25 j. en H A I van Vonderen. 18 j.; C P den Outer, 31 j. en Q A van der Ende, 32 j.; H F Pierre. 23 j. en J M Groeneweg 19 j.; L van Rij. 26 j, en J M den Hartog 19 j HAM Simons 22 j. en L M Voogt. 22 j.; J Westerveld. 20 j. en H J Post, 22 j.: P M Wiegman, 17 j. en L M Vervioed. 17 j.; M G Wiegmann, 23 j, en C Bouw, 20 j.; M H van der Windt. 23 j. en N Vos, 18 j. Getrouwd: G Blauw, 30 j. en P Potters, 19 j.; J JC Pijnacker, 27 j, en A Langeveld, 19 j.; S Poel, 23 j. en L Bijl, 22 j.; L J van Deventer, 25 j. en A P Kemper, 24 j.; F M Prins, 22 j. en A E Meijvogel, 21 j C M Zwaneveld, 31 j, en P J de Wit, 22 j.; A G var. Kersen, 64 j. en J E M de Lasky, 04 jP J van der Loo. 23 j. en E Engelbracht 24 j.; H E M Sanders. 39 j. en M C J van Driel. 30 j. Geboren: Paulus M z.v. D H Tlm- mers en P J van Eijk; Burt B. z.v. R van der Windt en F E M Blok: Adriana C d.v. J Valkenburg en A O Szejnoga: Sirah T C z.v. 8 T C van der Reijken en A C Trouwborst Jessica d.v G J Ouwerkerk en E. van Emmerik. Overleden: M de Wit, 78 j. omdat hij zestig jaar lang bij OBK musiceert en nog steeds een onmisbare kracht is. Want de dirigent kwam al spoedig tot de ontdekking, dat die stevige kerel met het blozende gezicht en zijn heldere blauwe ogen over meer adem beschikte dan menige jonge vent Ontspannend achteroverleunend in een stoel in de huiskamer van zfjn woning aan de Prof. Kamerlingh On- neslaan, waar men hem op de dag van het jubileum een aubade bracht, vertelt de kerngezonde alt-saxofonist dat hij vroeger glasblazer is ge weest, „Misschien heeft dat inder daad wel wat te maken met mijn uithoudingsvermogen" geeft hij toe. Jan van Uden werd geboren in Leerdam, verhuisde met zijn ouders op jeugdige leeftijd naar Rotter dam, waar hp in 1901 ais elfjarige jongen lid werd van de muziekver- .ening „Piet Hein." „Mijn broer was daar lid van. In het begin speelde ik klarinet." Vijf jaar iater, hij had zich al veel kennis van de muziek eigen ge maakt, verhuisde Jan van Uden naar Schiedam en met zijn broer werd hy lid van Oefening Baart Kunst. en veel punten zou krijgen. Dat was ook zo," Jan van Uden blies en het publiek luisterde vol bewondering naar zijn vertolking. Lachend zegt hij thans: „Ik versloeg het hele stelletje. Een prijzenkast in de voorkamer is het „blinkende" bewijs, dat Jan van Uden vaker „het hele stelletje" versloeg. Daarom ook kon hij diri gent Van Beek in verbazing brengen, want de vitale altsaxofonist, die acht enveertig jaar lang muziekbibliothe- caris van OBK is geweest, beschikt over een geweldige vaardigheid, wel ke destijds in Delft 150 punten (in rapportcijfers een tien» opleverde. OBK had zich geen beter en trou wer lid kunnen wensen. Jan van Uden wilde in plaats van klarinet saxofoon gaan spelen en omdat de vereniging slecht bij kas was betaal de hij zelf de kosten van het instru ment, waarop hij later grote triom fen is gaan vieren. Zonder overdreven pathos haait hij herinneringen op aan de concoursen waar hij excelleerde. Zjjn grootste succes kwam in 1927 op een vier dagen durend concours in Delft. Jan van Uden was toen 36 jaar- „Als we gaan" besloot hij destijds, „gaan we als solist". De Schiedamse saxofonist kwam als so list. Hij had 252 concurrenten. Stil luisterde hij naar de muzikant, die voor hem aan de beurt was. ,,1'oen die man klaar was Zei ik hem met een, dat hij. prachtig had gespeeld Koop *n boek bij de j ARBEIDERSPERS DELFT (ANP) De snelheids meter die door de polftie wordt ge bruikt Is mits op de jufsle wiize gebruikt betrouwbaar. Die con clusie volgde voor het kan tongerecht te Delft uit verklaringen van onder meer een wetenschappe lijk medewerker van TNO en de hoogleraar in de elektro-techniek aan de technische hogeschool te Delft, prof. ir. J. "W. Alexander. Terecht stond de in kringen van de automobielsport bekende M. G. uit Zandvoort, uitvinder van een naar hem genoemde snelheidsmeter. M G. was enige tyd geleden aangehou den omdat hy op Rijksweg 13 ondei Delft de maximumsnelheid van 7C kilomeier zou hebben overschreden. Volgens de politie had hij 83 gere den, volgens zyn eigen zeggen 65. De officier van Justitie had destijds 45.—, subs, negen dagen geëist, maar aangezien verdachte aanvoelde dat de elektronische snelheidsmeter van de politie niet betrouwbaar zou zijn, hield de kantonrechter de 7ank aan om alsnog enkele deskundigen te noren. Mede op grond van hun verklarin gen achtte hy de tenlastelegging be wezen. M. G. werd conform de eis reroordeeld. Jan van Uden is 7" jaar. Ondanks deze hoge leeftijd Is hij nog steeds een actief lid. AI zeven jaar lang haalt hij iedere maandag oud papier op voor zijn vereniging, wat per jaar nog altijd een dikke 3 400,- oplevert. Een prestatie, waaraan jongere le den een voorbeeld kunnen nemen en Jan van Uden hoopt, dat ze dit ook zullen doen. Overigens is hij van mening, dat het OBK thans voor de wind gaat wat het ledental betreft. Zouden de jongeren van thans het verenigingsleven met de repetities en concoursen op dezelfde wijze beleven als deze alt-saxofonist? „Voor mij is de repetitie ais een kerkgang voor een ander. De repe tities woon ik altijd bij. Ik sla er als het even kan geen een over. Ik kan wei zeggen, dat ik een actief blazend muzikant ben. Ik ben wat je noemt een vasthouder. Jan van Uden houdt ook van dc kameraadschap in de vereniging. „Je blaast je partijtje mee en je hebt vrienden. Dat is heel belangrijk Nu "al kijkt hij uit naar de winter- oefeningen, die straks weer alle aan dacht van de OBK-leden zullen op eisen. Een beetje bezorgd is hij over de ontwikkelingen met het Passage theater. waar OBK altyd optreedt. We zullen misschien wel naar een andere zaal moeten omzien. In de Rivièrahal zyn we ook wel eens geweest." Jan van Uden denkt, nog lang niet aan ophouden. Wie met hem praat beseft, dat het geen onzin is. wan neer hij vastberaden zegt: „Ik blijf blazen totdat ik geen asem meer heb. „Ik versloeg het hele stelletje (Van een onzer verslaggevers) Met de aanhouding van drie Schiedammers zonder beroep, de 30-jarige P, VV.. de 28-jarige R, v. S. en de 36-jarige L. de R. die vorige week voor de officier van Justitie te Rotterdam werden geleid onder verdenking van inbraak bij verschillende bedrijven, heeft de Schiedamse politie een goede slag geslagen. Bij onderzoek is gebleken dat het drietal zich aan niet minder dan negen recente inbraken heeft schuldig gemaakt. De mannen, die geen onbekenden bij de politie zijn, werden op heterdaad betrapt bij een poging om binnen te dringen in een pand in de wijk Nieuw- land. Z Z: V- v Eg (Van een onzer verslaggevers) De kantine van de Rotterdamse voetbalvereniging ASB is woensdag vrijwel geheel in vlammen opge gaan. Door onbekende oorzaak was het gebouwtje op het sportterrein aan de Varkenoordseweg in brand geraakt. Onder leiding van onderbrand meester L. van Dalen wist de brandweer toch nog een klein deel van de kantine te behouden. Er werd water gegeven met twee lioge- en twee lagedruk stralen. De schade bedraagt ongeveer 10.000,-. Bij de overweg in de Westhaven- kade te Vlaardingen ontstond gisteren een kop-staart-botsing. toen de 37- jarige A. van E. uit Spykenisse plot seling sterk remde, toen de spoorbo men plotseling dichtgingen. De achter hem rijdende 23-jarige C. F. reageer de te laat en botste tegen de auto van Van E.. De auto van P. werd zwaar beschadigd. Het was hun tiende inbraak in een zeer korte periode. Op maandag 27 juni was een Schiedams compost- bed rijf aan de Jan van Riebeeekweg het eerste slachtoffer. Daar vonden zU echter niets van hun gading. Op donderdag 30 juni drongen zij via éen bovenlicht binnen by modehuis Mariene en kapsalon William aan het Broersveld. Buit: een kassa met 140,en 60.uit geldbusjes. De kassa heeft men deze week terug gevonden op het Bagjjnhof in het centrum van Schiedam. Het volgende bedrijf dat de man nen. die het geld opmaakten aan drank, met een bezoek vereerden, was transportonderneming v. d. Water in de Havenstraat te Schie dam; ook braken ze die nacht in bij het zandstraaibedrijf Cruson aan de Strickledeweg 32 te Rotterdam. Op 1 juli braken ze in bij N.V. Houthandel v. d. Eist aan dc Bulicn- havenweg, waar de buit uiterst gering was. Raak was het echter wel bjj café restaurant In de Gouwe Geit aan de 's-Gravelandscweg, waar flessen drank en 100,werden ontvreemd. Ook het bedrijf van Gebr. Steir N.V., een handelsonderneming in fnMiran- ken aan de Burg. Honnerlagc Grete- laan moest eraan geloven. Op maandag 4 juli verschafte het drietal z:ch toegang tot het pand van deze Franse firma. Diezelfde nacht stalen de mannen een tran- sistorradio en ƒ30,— uit de winkel van een loodgietersbedrijf aan de Dr. Zamenhofstraat. Een week later wer den zij door de politie aangehouden. (Van een onzer verslaggevers) De Vlaarciingse verzamelaar A. Verboon Jzn. heeft zijn befaamde zeevisserijverzameling verkocht aan het visserij museum. Conserva tor J. van Dorp beschouwt deze aankoop als een bijzonder belang rijke aanwinst. In die mening wordt hij gesterkt door het positieve advies van een aantal andere museumdeskundigen, die men tevoren heeft geraadpleegd. Dc heer Verboon, die uit een re- dersfamilie stamt en zelf ook een rederij heeft, heeft meer dan twin tig jaar aan zijn verzameling ge werkt. De collectie heeft intussen een zo grote omvang gekregen, dat hij op drie verschillende plaatsen moest worden ondergebracht. Een deel ervan bevindt zich in het kan toor van de heer Verboon In Den Haag, naar welke stad hij de zetel van zijn bedrijf vorig jaar heeft verplaatst- Voor die tijd was de re derij in Vlaardingen gevestigd. (Van een onzer verslaggevers) Het anderhalf jarige jongetje Bouke Kroon uit Alkmaar heeft donderdag ochtend een val van twaalf meter niet alleen overleefd, maar er zelfs geen schrammetje b(j opgelopen. Wel werd de penter per ambulance naar het Centraal -Ziekenhuis gebracht," doch daar bleek, dat het bind in het geheel niets mankeerde. Het jongetje was, toen het op de vierde etage van eên flat achterop het balkon aan het spelen was, even aan de aandacht van de familie ont snapt. Het kind klauterde op een kist en viel omlaag, zonder dat zjjn val op de een of andere manier werd gebro ken, kwam het kind twaalf meter lager in de tuin op de door regen drassig geworden grond terecht. Nau welijks een kwartier later lag Bouke alweer heerlijk in zijn eigen bedje te slapen, terwijl de familie nosr maar net van de schrik bekomen was. ge- vyf kinderen waren gisteren tuige van een noodlottig ongeluk dat de 40-jarige PTT-beambte M. W. Schreurs trof in de smederij van zijn buurman aan het Friedhof te Elle- com. De heer Schreurs werd aan het hoofd getroffen en op slag gedood toen een aan beide zijden dichtgelas te met water gevulde buis, die hij had verhit om hem recht te trekken, uit elkaar spatte. De heer Schreurs, die vakantie had, zou de buizen uit de heetwateroven voor zijn buurman onder handen nemen. Hij was vader van drie van de vijl kinderen, die even voor het ongeluk gebeurde, samen de smederij binnen kwamen. Geen van hen liep verwon dingen op, hoewel het geweld zo groot was, dat er enkele ruiten sneuvelden. De collectie Verboon heeft vooral documentaire waarde. De collectie bestaat uit duizenden prentbriefkaar ten;' foto's, archiefstukken, hand schriften en een bibliotheekje. Daar naast is er een aantal gebruiksvoor werpen. Het museum heeft de laatste maanden trouwens talloze nieuwe voorwerpen aan de verzameling toe gevoegd. Uit de inventaris van de vorig jaar uit de vaart genomen Willem Barentz is een gedeelte iiRiiifiiiiiiiiiimMiiiiiiriiiiiiiBmimiiiiiiiifiiiiiifiJifiiiiiiiiiiiiiiijiiiniïiiiiiiiiiiijiiittiiiifliniiitimiiiiitiHiiiiiHiiiiifljiflmfiiifHiiififtiiniMmiiifjiif^ (Van een onzer verslaggevers) H „Is dit democratie, dat men zon- g= der voorafgaand schriftelijk of te lg lefonisch of persoonlijk overleg g een dergelijke mededling ontvangt? H Is het ministeriële beleefbeid om H '11 dergelijke mededeling ontvangt? s iemand toe te zenden met een ge- drukte handtekening?" H Deze hartekreet, afkomstig van M de pastoor van de oud-katholieke M kerk aan de Dam, de heer C. P, fg van den Berg, staat in het juli- nummer van Dc Roeper, het g§ maandblad voor de oud-katho- 1§ lieke parochie van de Heilige Jo- hannes de Doper te Schiedam, fg Daarin staat dc brief, welke men g ontving van het Ministerie van s Cultuur. Recreatie en Maatschap- g pel ijk Werk, met de mededeling, H dat dé kérk op de lijst van be- schermde monumenten is ge- s plaatst. Het Is een onpersoonlijk schrij ven zonder enige aanhef, wat ont stemming heeft gewekt bij pastoor Van den Berg. „Is het," zo vraagt deze zich verder af, „beleefd om een derge lijke brief te beginnen zonder de nodige vormen In acht te nemen?" Ook twijfelt de pastoor aan de waarde van 't Huls te Poort als monument. Valt ons kerkgebouw (voorbeeld van niet bepaald schone waterstaatsstijl) nu onder cultuur of maatschappelijk werk? „Dit laatste," aldus de heer Van den Berg, „zouden we kunnen begrij pen, gezien de staat, waarin de kerk zich bevindt. Indien het eerste het geval zou zjjn, twijfelt de pastoor aan de smaak van degene, die (zonder misschien ooit het kerkgebouw persoonlijk gezien te hebben?) het advies tot het plaatsen op de monumentenlijst heeft gegeven... Het Vlaardingse Visserljmuseum heeft gisteren zjjn nieuwe filmzaal tje in gebruik genomen. Nog net voor het begin van de vakantiewe ken is alles voor eikaar gekomen. Voor het museum betekent dat het eind van een wat rommelige pe riode van goed twee maanden, In die twee maanden heeft de voor malige keuken van het Reedershuys een volledige gedaanteverwisseling ondergaan. Verbouwen kost veel geld en tegen dat probleem heeft men dan ook wel een beetje aan gekeken. De museumstichiing zit niet zo geweldig goed bjj kas en ook het comité Jeugdvakantievreugd moet op de dubbeltjes letten. Er bleek echter bij een flink aantal mensen de bereidheid te bestaan het museum te heipen. De gemeentelijke energie- en water leidingbedrijven hebben samen met personeel van de Stadsgehoorzaal een aandeel geleverd in de aanleg van dc elektrische installatie. De fa. Plantlnga leverde de verf tegen sierk gereduceerde prijs en tai van anderen hebben geholpen met ad- vlezen en materialen. Bijzonder veel werk is verricht door de heer A. de Bruyn, een gepen sioneerde timmerman, die uit lief hebberij ren groot aantal uren aan het filmzaaltje heeft gewerkt. De belde, suppoosten van het museum, de héren B. van Hees en K. Beer dam hebben, ondanks het feit, dat ze beiden rond de zeventig zjjn, een macht werk verzet. Ook van andere zijden was de mede werking groot. De fiimcommissie van Liefde én Vrede, die de pro jectie verzorgt, is heel tegemoetko mend geweest. Het Ministerie van Landbouw en Visserij was bereid de film gratis beschikbaar te stellen. Alles is nu in gereedheid om de eerste groots opgezettij poging te wagen om de jeugd naar het museum te trekken. naar Vlaardingen verhuisd. Tot nu toe was de walvisvaart nog niet in het museum vertegenwoordigd. Op de binnenplaats van het mu seum kan men een gigantisch werk tuig bekijken: een Ijzeren klauw, waarmee men geschoten walvissen aan boord placht te hijsen. De enorme .schaar met tanden" weegt twee en een halve ton. Aan het transport moest een kraanwagen te pas komen. Ook van de Nederlandse walvis vaarder komt een harpoenkanon met harpoen. Het kanon levert overigens wat problemen op, want bet is in onderdelen uit elkaar genomen. Nu blijkt, dat er in Nederland maar bij zonder weinig mensen zijn, die w~- ten, hoe zo'n kanon weer in elkaar gezet moet worden: Er is één oud- opvarende van de Willem Barentz, die er lets van afweet, maar ook die is niet tot in details op de hoog te. De harpoenisten op de walvis vaart zijn sinds oude tijden afkom stig uit Noorwegen, De walvisvaartcollectie bestaat voorlopig verder uit - een lemmes (gebruikt voor het ontleden van wal vissen) en een (zeer kostbare) pot- vistand. De collectie scheepsmodellen Is uitgebreid met een model van de VL 103, die het museum in bruik leen heeft gekregen van dc heer J, Pluimgraaff. In de afdeling naviga tiemiddelen is er een chronometer bijgekomen, een instrument, dat wordt gebruikt voor de plaatsbepa ling op zee, Het stichtingsbestuur is van plan binnenkort opdracht te geven voor het bouwen van nog twee scheeps modellen. Het moeten een heKtrei- ler en een stoomlogger worden. An der goed nieuws voor mensen, die belang stellen in scheepvaart en vis serij is. dat het museum in oktober een drietal schilderijen van Mesdag in bruikleen zal krijgen van het Pa norama Mesdag in Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) Op de rijksweg 13 in Rotterdam, bij bet Kleinpolderplein is woensdag nacht de 37-jarige directeur H. P. M. Heere uit Mjjnsheerenland bij het remmen met zijn auto in een slip geraakt. Hij botste tegen de vangrail op de middenberm en vervolgens tegen een lichtmast aan de linker kant van de weg en tegen twee pa len van een verheersinstalLUie. Daar na sloeg de auto om. Do bestuurder liep een verwon ding aan zijn neus en een pijnlijk rechterbeen op. Hij werd döor de GG en GD behandeld. De auto was vol komen vernield, evenals-de lichtmast en een van de verkeerspelen., Op de kruising Diepenbrockstraat- VerheDstraat in Vlaardingen ontstond gisteren grote schade by een botsing tussen een auto en een 'bus. De ous reed te veel naar links, waardoor de 37-jarlge automobilist H. V„ die uit een zijstraat kwam, de weg versperd zag. By de aanrijding kreeg de wa gen van P. de meeste schade.

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 1