gehouwen staan op chiedammonumentenlijst i I ENNY flMiii Jv. Suij ekom bouwt moderne schoorstenen vol gens nieuw procédé Dokmeester v. Schalk onderscheiden bij Het ri je Volk Openhartig Bruno ogni weer thuis MANNELIJKE KRACHT assistente i Televisie-reparatie Scooterrijder krijgt shock na botsing Brand in pension: kostgangers (7) verliezen alles Magazijnbediende vlucht uit ziekenhuis Doktersdiensteii Auto geslipt - chauffeur breekt sleutelbeen Schotlanden nieuw record 200 nieter KONINKLIJKE HOLIANDIA ml het boek SCHIEDAMSE ZAAIERTJES HET VRIJE VOLK ZATERDAG 30 JULI 1966 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) GEMEENTE SCHIEDAM Bestemmingsplan „Randbebouwing Groenoord" weken ter inzage op het stad huis gisteren is dit document door het gemeentebestuur voor publikatie vrijgegeven. ïfiPHipjpa swjrat niet vergeten -v' o* i/lm De boekwinkel heeft juist dat u aanstaat Stal ige patriciërshuizen getuigen an welvaart in achttiende eeuw (Van een onzer verslaggevers) dam viel in een, vergeleken met de meeste andere Hollandse steden, late bcmeaam, ontstaan omstreeks het midden van de dertiende periode maakt, dat de objecten van eeuw nabij het Slot 'Huis te Riviere', ontwikkelde zich in de historische bouwkunst hier een eigen loop van de veertiende eeuw tot een welvarend centrum van Jïarakter vert<men> dat uit oogpunt handel en visserij, waartoe talrijke grafelijke privileges in aan zienlijke mate bijdroegen.' Dit staat in de toelichting op Nieuwstraat, aan weerszijden van de de lijst van beschermde monu- 111 1767 aangelegde Plantage. men ter welke is samengesteld jaSk^^^en^/L^Mafkt- door de monumentenraad. Zo- plein, afgezien van het in de 18e eeuw als bekend lag deze lijst voor doch ia oorsprong 16e-eeuwse stad- gemeenteraadsleden al enige 'luls> diverse panden met eenvoudige PAGINA 7 i van bescherming alle aandacht ver dient. Hel juiste adres TELEVISIE NIEUWSTRAAT45 TEL. 267588-266138 'n Henny-klanf....» tevreden klant I Groot Brlttannië.gaat bezuini gen op z(jn militaire UUtg&ven, zo wel ten oosten van S'jjez als in de NAVO. Dit verklaarde ^premier Wil son in Washington na èen lunch op het Witte Huls. Het I!4Jnleger kost Engeland 420 miljoen dfSUar per jaar. Het Zakkendragershuisje aan de Oude Sluis wordt door de monumen tenraad aangeduid als een gebouw van een eenvoudige doch hormomsche ardiitccteuur en van oudheidkundige waarde. (Partiële wijziging van de uitbreidingsplannen in onderdelen „Grocnoord" (midden) en „Groenoord-noord") De burgemeester van Schiedam brengt ter voldoening aan het be paalde in artikel 23, 2e lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening ter openbare kennis, dat het ontwerp van het bestemmingsplan .Ran,; bebouwing Groenoord" (partiële wij zitring van het uitbreidingsplar in onderdelen ..Groenoord" (midden) rn van het uitbreidingsplan in on derdelen „Groenoord-noord") met ae daarbij behorende voorschriften en toelichting, vanaf maandag, augustus 1366 gedurende één maand voor eer. ieder ter inzage ligt ter ge meentesecretarie (Aid. Alg. Zaken, Oude Kerkhof 19). Gedurende deze termijn kan een («der schriftelijk bij de gemeenteraad bezwaren indiener tegen het ont werp. Schiedam, 28 juli 1966. De Burgemeester voornoemd, H. SABEL. w.B. Het is een lange lijst, waarop ruim 10 gebouwen vermeld staan, zoals de Ruïne van Mathenesse, het fraaie stadhuis, het proveniers huis. het kantongerecht en het zakkendragershuis. Talrijke gebouwen in Schiedam ver tellen het verhaal van de stad, die in de tweede helft van de achttiende eeuw een periode van grote economi sche bloei beleefde, maar later door felle concurrentie gedwongen werd om de brandewijnindustrie te laten varen. "Tegen het einde van de 17e eeuw/ aldus de toelichting, "begon de ont wikkeling van de brandewijnindus- trie, die een dergelijke vlucht zou ne men, dat de stad in de tweede helft van de achttiende eeuw een periode van grote economische bloei beleefde.' Van deze welvaart getuigen nu nog, behalve het viertal monumentale korenmolens, de laatst overgeblevene van de tweeëntwintig molens, die het graan voor de jeneverstokerijen maalden, de talrijke statige patri ciërshuizen aan de Lange Haven en voorts langs de Tuinlaan en de Lange lijstgevels bescherming. Zuidelijk van de kerk staan aan de Nieuwstraat en kele goede herenhuizen uit de 18e en de vroege 19e eeuw. Volgens de monumentenraad telt de Hoogstraat drie objecteD, die als mo nument van belang zijn. Men denkt daarbij vooral aan het fraaie Sint-Ja- cobsgasthuis. De oudheidkundige experts menen, dat het monumentenbezit van Schiedam voor het overige groten deels geconcentreerd is aan de Lan ge Haven, die als voortzetting van de Schie binnen de veste de oudste stadskern in een boog omspant. Ve le koopmanshuizen en pakhuizen zijn hier van belang wegens hun ty pische bouwvorm, zoals de klokgevel voor de pakhuizen. Soms zijn er in het oogspringende details, die var belang zijn. De Korte Haven, zijarm van de Lange Haren, sluit zich hierbij san en op het punt, waar belde samen komen, vormt de fraaie Koopmans beurs van Giudici een voornaam mo nument De samenstellers van de monumen tenlijst schrijven, dat er goede 18e- en l#e-«euwse herenhuizen aan weerszijden van de Plantage, waarvan de 18e-eeuwse aanleg in 1826 door J. D. Zocher in romantische stijl gewij zigd werd, zoals men ten dele nog kan waarnemen. Het feit. dat de bloeitijd van Schie- Op de Lange Haven zijn veis koop manshuizen en pakhuizen van belang wegens hun typische bouwvorm. Een scooter en een personenauto zijn donderdagavond tegen elkaar ge botst op ds kruising Pendrechtseweg -Groene Kruisweg in Rotterdam. De 23-jarige electricien E. J. Dobmen uit Sittard, die de scooter bestuurde, moest met een shock naar het zie kenhuis Dijkzigf worden gebracht. Zijn duopassagiere, de negentienja- (Van een onzer verslaggevers) BU de brand, die donderdagmiddag woedde op de zolderetage van een pension aan de Rochussenstraat in Rotterdam, zijn de eigendommen van zeven kostgangers verloren gegaan. De pensionhoudster, mevrouw C. H. Schuiling-va nder Wal, is, zoals wij donderdag al berichtten, met een shock naar het ziekenhuis Dtjkzigt gebracht. De huurders van de karaeas op de zolderetage, dte geheel uitbrandde, waren niet thuis toen de brand uit brak, vermoedelijk door de ontplof fing van een geiser in de badkamer. De derde etage is voor de helft uit gebrand. De benedenburen die uit- stedig waren, kregen grote water schade. (Van een onzer verslaggevers) Een negentienjarig» Rotterdamse magazijnbediende, J. E., heeft don- deravond df benen genomen alt het ziekenhuis Dtjkzigt, nadat hij daar als slachtoffer van een verkeersonge val was binnengebracht. E. was op de Maasboulevard met zijn brommer tegen een lichtmast gereden en werd, omdat hij tamelijk versuft was, voor ondersoek naar het ziekenhuis gebracht, met een veertienjarig meisje dat achterop de brommer had gezeten. De Jongeman heeft het onderzoek niet afgewacht en vluchtte. Perso neel van de GG en GD achtervolgde hem. By het sportveld van de Uni lever aan de Mathenesserlaan kre gen zij de patiënt te pakken en gaven hem mee met een toevallig passerende politieauto. Omdat de jongen op het bureau onsamenhan gende verklaringen aflegde, is hij op nieuw. maar nu onder begeleiding, naar Dtjkzigt gebracht. Alle leden van het Japanse ka binet hebben premier Eisakoe Sato hun ontslag aangeboden om hem de vrije hand te geven voor een reorga nisatie van de regering. Een fraai gebouw ven. algemeen be lang wegens oudheidkundige en kunsthistorische waarde is het Pro veniershuis. Het poortgebouw draagt een schildstuk met hoekschoorstenen, terwijl de gevel wordt geleed door vier pilasters, die een kroonlijst met een rijk in Lodewijk XV-stijl uitgevoerd kuif stuk. dragen. De middenpartij heeft een rijk in Lodewijk XV-vormen gebeeldhouwde omlijsting tan de bo ven de deur gelegen vensters. (Van een onzer verslaggevers) Bij YVilton-Fïjenoord in Schiedam beeft vrijdag de beer F, van Schalk uit de Hugo de Vricsstraat in Vlaar- flingett' zijn veertigjarig dienstjubi- 'tum gevierd. Hij is bij die gelegen heid onderscheiden met de zilveren wedaille van de orde van Oranje- Nassau. Se lieer Van Schalk begon zijn loopbaan in 1926 als elektricien. Hij bekleedde daarna achtereenvolgens oe functies van kraandrijver, dok- taachinist, asslstent-dokmeester en techniscls beambte. In 1965 werd hij «zngesteld als dokmeester. Tijdens een in 1935 aan boord van de Jane Maersk ontstane brand, heeft hij door zijn moedig gedrag erger weten te voorkomen door onder zeer moeilijke omstandigheden de iuchtcirculatie uit het schip weg te nemen, waardoor de brand doelma tiger bestreden kon worden. Gewond Een jaar later werd hij zeer ernstig tewond ten gevolge van een explosie Mn boord van Petrakos Nomikos, toen h(j als kraandrijver op een wip- jjman op het schip werkzaam was. Be ruiten van de kraan werden in gedrukt, waardoor hij door het bin nenkomende glas gewond geraakte. In 1943 was de heer Van Schalk met enige anderen ingeschakeld om een aan dok IV ten gevolge van een bombardement ontstane schade zo gering mogelijk te houden. Helaas lion toen niet worden voorkomen dat het toch brak. Bü de opnieuw indienststelling van dit dok in 1950 werd de heer Van Schaik als assistent-dokmeester aan gesteld. Ook tijdens de watersnood ramp in 1953 maakte de heer Van Schaik zich verdienstelijk. Hij wist, door de dokken te laten zakken, een grote ramp voor de werf te voor komen. Tijdens het weekeinde zuilen In Schiedam de volgende hulsartsen de praktijk waarnemen: dr. G. In 't Veld, Willem de Zwijgerlaan 23, tel. 26 85 99; dr. G. W. Ormel, School straat 5, tel. 26 42 44 en dr. Ch. A. Poll, Tuinlaan 92, tel. 26 78 56. Deze zondagsdienst duurt van zaterdag middag 12.00 uur tot zondagavond 24.00 uur. Voor bijzondere gevallen is apo theek Rembrandt. Rembrandtlaan 5, tel. 26 88 55 geopend. WOERDEN Rijdend met een snelheid van ongeveer 100 kilometer, begon de personenauto van de 36- jarige stedebouwkundige J. C. Visser uit Voorschoten vrijdagmorgen op Rijksweg 12 onder Woerden plotse ling te slippen. De bestuurder kon de auto niet onder controle krijgen en na drie maal over de kop te zijn geslagen kwam de wagen op de wielen onder In de berm terecht. De bestuurder, die alleen in de auto zat, werd met een gebroken sleutelbeen naar een Woerdens ziekenhuis vervoerd. De auto werd zwaar beschadigd. LOS ANGELES (ANP) De 20- jarlge Amerikaanse zwemmer Don Schollander heeft vrijdagavond tij dens wedstrijden in Los Angeles het wereldrecord op de 200 m vrije slag verbeterd. Schollander zwom de af stand in een tijd van 1 min. 57,2 sec., hetgeen een verbetering van 0.4 sec Inhield van het oude wereldrecord, dat h\j met een tijd van 157.6 sinds 1964 op zijn naam had staan. (Van een onzer verslaggevers) Waar een vakantiereis al niet goed voor is? De 37-jarige Schiedamse schoorsteenbou wer, de heer J. van Suljlekom van de Boterstraat 61 kan het u haarfijn vertellen. In Enge land kreeg hij vorig jaar een idee voor het maken van een complete schoorsteen volgens een geheel nieuw procédé. „Het is nieuw voor Nederland", al dus Jan van Suyiekom, die zijn idee in het begin van 1966 samen met de 32-jarige schoorsteenveger-metselaar A. J. de Wolf verder ontwikkelde en thans op het parkeerterreintje aan het Koemarktplein zijn creaties aan prijst. De heer Van Soijlekom ontwierp een ijzeren mal, waarin cement wordt gegoten. Vervolgens worden er uit Italië afkomstige marmeren „steen tjes" ingelegd en in zeer korte tijd is er na het „gieten. Invoegen, mal leggen, cement storten een moderne schoorsteen klaar, welke aan de hals kamer extra sfeer moet geven. Van Suijlekom zegt, dat hij de eerste schoorsteenbouwer in Neder land is, die alles zo zelf doet. Voor deel is, dat de bouwsels niet behoeven doorverkocht. „De maker" zo stelt hy nuchter vast, „verdient er vaak minder aan dan degene, die de schoorsteen doorverkoopt. Ik maak die dingen zelf en lever ze meteen af. We hebben veel succes. Men kan er gewoon niet over uit, dat het zo kan worden gemaakt. Voor een gering bedrag kunnen de schoorstenen in elke huiskamer wor den geplaatst. De heer Van Suijle kom. heeft zelfs al contact opgenomen met bouwmaatschappijen om die schoorstenen kant en klaar in nieuwe huizen te plaatsen. Dierenriemen vormen de speciale motieven van de marmeren creaties. „Dat brengt er weer eens wat variatie in", aldus de heer Van Suyiekom. Even later ver telt hy lets over de schoorstenen aan een voorbijganger, die bewonde rend staat te kijken. Kopen doet men bij de wagen nog niet. „Want" zeg gen de schoorsteenbouwers, „men wil het eerst eens thuis zien (Van een onzer verslaggevers) Bruno Togni is weer thuis. Donder dag is de directeur-dompteur van het Italiaanse Circus Heros, die de vorige week vrijdagavond door drie van zijn negen leeuwen werd aangevallen, uit het ziekenhuis Dtjkzigt ontslagen. Hy zal zich voorlopig nog rustig moeten houden om volledig te gene zen van de ongeveer negentig beten die de leeuwen hem gaven. BU de voorstellingen die in Rotterdam nog volgen zal men hem zeker niet meer in de piste zien. In plaats van het leeuwennummer heeft Circus He ros is een tUgeruummer op het pro- gyammro» gfzft öüt it 'gciccscT vin het Franse circus Bouglionc. De terugkeer van Bruno Togni by zijn familie en zijn circus zal de vol gende week worden gevierd met «en tocht van alle artiesten en dieren door Rotterdam. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) is van plan in het najaar twee nieuwe com municatiesatellieten te lanceren die elk tweeënhalf maal zo krachtig zul len zyn als de „Early Bird". De satellieten zullen in synchro nische banen op een hoogte van byna 36.000 km boven de aarde worden ge plaatst. AAN ONZE WEEKABONNEES De betaling van de abonne mentsgelden voor onze uitgaven geschiedt voor een groot deel per week. De wekelijkse incasso vraagt veel tijd van onze bezorgers en veroorzaakt tevens iedere week ten aantal administratieve han delingen. Wjj zouden het daarom op hoge prijs stellen als onze abonnees bereid zonden zijn voortaan eens per maand te be talen. Omdat wij ons kunnen voor stellen, dat niet iedere abonnee In de gelegenheid zal zijn aan onze wens te voldoen, steden wij nadrukkelijk voorop, dat betaling per week mogelijk blijft WU vertrouwen erop dat u. Indien enigszins mogelijk, onze bezorger op diens vraag of u maandabon- nee wilt worden, een bevestigend antwoord salt geven. DE DIRECTIE. BÜ DISTILLEERDERIJEN DUYS CC. N.V. kan geplaatst worden een Aanmelden: NIEUWE HAVEN 99 SCHIEDAM Fabrieken van Melkprodukcen en Voedingsmiddelen N.V. De afdeling EXPEDITIE van ons hoofdkantoor verzorgt de verzending van de door onze bedrij ven vervaardigde melkprodukten naar vele lan den In de wereld. Op deze afdeling is plaats voor een aktieve en accurate Zij zal aanvankelijk vooral typewerkzaamheden moeten verrichten maar ook het berekenen van vrachten kan tot haar taak gaan behoren. Vaar digheid in typen Is derhalve noodzakelijk. Leeftijd omstreeks 17 jaar. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de Cen trale Personeelsafdeling, Postbus 9. Vlaardingen. Voor inlichtingen tel. 01898-2941 of 010-269174. Tarief 11 ct. per nun p. kolom Gereduceerde prya by contrm«« Vuor uw PASFOTO'S natuurlijk naar fotohansie) K. Vuurén. Hoogstraat toe. Schiedam In spoedgevallen desgewenst In 1 uur klaar. Kapsalon H-i—n- - de betere PERMANENT. Stroomloos voor lader haar ge schikt, 7,50 aaita» slede oor- tasnent, de metst Ideale natuur lijke permanent t li>. Oratie ba ten en brengen per luxe auto voor permanent Kapsalon He ien». Rsmteraodtlaao 22 Schie dam, lei 267170 uoo reductie op deza advertentie.

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 1