Rona Star heet nu Condo Vragen over tunnels in Krimpens vogelvrij New York- Rotterdam in 137 uur Ej R. Alleman (18) R dams eerste medische student Aardgasexplosie gevolg nalatigheid gemeentewerken Prom '66: West Side Story en Porgy and Bess Normale zaak Scheepvaartrecord: Toch moderne kunst in Rotterdam Vragen Commentaar Gemeentelverken HET VRIJE VOLK WOENSDAG 24 AUGUSTUS 19S8 PAGINA 5 fMm. iSiP SVB-stancL (Van een on2er verslaggevers) Helpt Elkander Een van de verenigingen die mij bijzonder sympathiek zijn, is Helpt Elkander, algemene vereniging van ouders en vrienden van geestelijk misdeelden. Met de afdeling Rotter dam (voorzitter J. Beglingerl heb ik nogal eens contact gehad. Groot is de bewondering van deze spreeuw voor dc manier waarop deze afdeling voor een aantal geestelijk gehandi capten ieder jaar weer zomerkampen organiseert. Geel Ontplofte tanker na ie' nu weer een kloek schip (Van een onzer verslaggevers) „Het is een mooi schip; het lijkt me een fijne job om hierover het bevel te voeren," Kapitein Knut Anderson (46), een grote blonde Noor, heeft het over de 222 meter lange, 42,000 ton metende Condo, die tot donderdag 1 september nog op de werf van Wilton-Fijenoord in Schiedam blijft liggen. In het schip herkent men nauwelijks de Rona Star, de tanker die op 15 juni van het vorig jaar door een explosie in het Botlekgebied uiteen werd gereten. (Van een onze verslaggevers) Zijn er behalve de Beneluxtunnel nog andere tunnels in of naar het Rijnmondgebied ontworpen die niet toegankelijk worden voor voetgan gers, wielrijders en bromfietsers? Mr. W. M. Th. Adriaansens uit Schiedam, lid van de Rijnmondraad voor de VVD, heeft dit schriftelijk gevraagd aan het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam. Hij informeert voorts of het juist is, dat de in aanbouw zijnde tunnel onder de Oude Maas bi) Heinenoord niet bestemd is voor deze categorie- en weggebruikers. Indien het antwoord bevestigend is, zou rar. Adriaansens graag zien dat het dagelijks bestuur stappen on dernam om in deze situatie veran dering te brengen. Met een accom modatie voor voetgangers, wielrij ders en bromfietsers zijn naar zijn mening de verbindingen tussen de eilanden en het recreatieverkeer zeer gebaat. Het is beter nu maatregelen te treffen dan later, betoogt hij. Want bij de afbouw van de tunnel zal het moeilijker worden een. oplossing te vinden. Inwoners van Krimpen aan de Lek en omgeving doen er goed aan. ie komende dagen stukjes rauw vlees in hun zak te steken voor ze van huis gaan. De moge lijkheid bestaat, dat er dan een jonge torenvalk uit de lucht komt vallen en bij deze of gene neerstrijkt op het hoofd, schou der of handen. De gedresseerde valk, eigendom, van de heer M. Schouten uit Krimpen aan de Lek, is namelijk gewend op deze wijze door zijn baas te worden gevoerd, maar heeft een dezer dagen na de maaltijd de vlucht genomen met onbekende bestem ming. De heer Schouten wacht thuis met vers vlees op het dier. V-,-- (Van onze kunstredactie) Op het eerste Promenadeconcert van dit seizoen, zaterdag 17 septem ber in De Doelen, zal bet Rotterdams Philharmonisch Orkest een Ameri kaans programma uitvoeren, dat evenals het programma van de eerste „Prom" van het vorige seizoen uit selecties van de musicals Porgy and Bess en The West Side Story bestaat. Dirigent is Edo de Waart. Als so listen treden op Jacco van Renesse en Carmen Prieto, respectievelijk als Tony en Maria, de hoofdpersonen van The West Side Story. Zij zingen voorts enkele songs uit Porgy and Bess. Ditmaal is de orkestversie van The West Side Story gekozen. Dit werk wordt zonder balletten uitge voerd. De chirurgische Ingreep, die de vroegere Rona Star bij Wilton heeft ondergaan, heeft het schip niet al leen een geheel nieuw aanzien gege ven, maar het ook veertien meter langer gemaakt. Tien maanden heeft de metamorfose van rampschip tot bulkcarrier van maximale lengte ge duurd. De nieuwe naam Condo is wel zeer toepasselijk: het betekent „Ik ben gered". De zeven grote ramen en veer tien zijtanks voor stortlading zijn geschikt voor het vervoer van erts en graan. Vijf van de zeven nieuwe ruimen werden op de werf Cockerfli in Antwerpen gemaakt en later bij Wilton ingelast. Bovendien werd een nieuwe brug met een schoorsteen ge bouwd, zodat van de Rona Star ei genlijk alleen het voor- en het ach terschip zijn overgebleven. Op 1 september wordt de proef vaart gemaakt en twee dagen later al zal kapitein Anderson, als alles goed gaat, voor de Noorse rederij Jorgen P. Jensen uitvaren. „We zul len hopen dat ze zich goed houdt," zegt hij. Bij Wilton-Fijenoord vindt men dt verbouwing wei geslaagd, hoewel een karwei als dit al een normale zaak is geworden. Voor de naaste toekomst ligt er een hele serie van dergelijke opdrachten te wachten. Het eerst komt de verbouwing van de Fins Norvege aan de beurt. Het schip, dat 36.000 ton meet en op 17 mei in de Middellandse zee aan de grond, liep, zal langer en breder worden. Wilton vervangt het hele ladlngtanfcgedeelte en het voorschip, weer In samenwerking met Cocke- rillin Antwerpen.-1 *i .v De Modi, een In "64 bij veróïme gebouwde tanker. - die op de eerste retourreis in de Perzische Golf werd aangevaren en in brand raakte, komt ook bij Wilton terecht voor een zware operatie. In zes maanden moet 650 ton staalwerk worden gebruikt, om een heel nieuwe achteraccommoda tie en nieuwe dekhuizen te bouwen. Dan zullen eveneens bij Wilton de beide KNSM-schepen Archimedes en Diogenes onderhanden worden geno men. Ze worden beide ongeveer tien meter langer. Iets dergelijks gebeurt met v(jf motorschepen van de Duit se Argo rederij in Bremen. Wilton- Fijenoord is niet voor één gat in een schip te vangen. Kapitein Knot Anderson op de brug van de Condo. Achter hem de zeven grote ruimen. (Van een onzer verslaggevers) Een oversteek in vijf dagen, zeven tien uur en 21 minuten van New York naar Rotterdam is in de anna len van de scheepvaart een record. Deze prestatie komt op naam van de Moimaclynx, een vrachtboot van de Moore-McCormack Lines, waar voor Phs. van Ommeren te Rotter dam als agent optreedt. Het snelheidsrecord voor vracht schepen over de Atlantische Oceaan stond reeds op naam van dezelfde rederij. (Van een onzer verslaggevers) De achttienjarige E. R. J, Al leman, zoon van een internist uit Den Haag, is vanmorgen als eer ste student van de medische fa culteit te Rotterdam met alle mo gelijke plichtplegingen in de of ficiële sfeer ingeschreven. Burgemeester W. Thomassen, vice- voorzltter van het algemeen bestuur van de medische faculteit, was er al in de vroege ochtend vobr naar het provisorium gegaan, het gebouw, waar de faculteit het mee moet doen (en kan doen), totdat op het vroe gere Ahoy'-terrein de gebouwen voor deze faculteit zyn opgetrokken. Alleman was de eerste van de 160 medische studenten, waarmee de fa culteit te Rotterdam dit jaar be gint. Deze 160 tot de inschrijving toe gelaten novieten zijn geselecteerd uit 300 kandidaten, die zich hadden aangemeld. Een beetje beduusd over zoveel aandacht voor zijn intrede In de Rot terdamse studentenwereld zat de jonge student naast de burgemees ter aan de schrijftafel. Daar teken den beiden het register, ontving Al leman de collegekaart en de studie gids, waarvan de burgemeester een goud-op-snee-exemplaar mocht me- denemen en kon hij. de aankomend student, zich vervolgens in de ont- B Op zondag 28 augustus a.s. hoopt dr. J. Buitkamp uit Groningen zün intrede te doen bij de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden te Rotter dam. De intrede zai plaats hebben in de Remonstrantse Kerk 's mid dags te haif drie. Dr. Buitkamp zal worden ingeleid door ds. H. van Lun zen uit Odoom. mm êv4-i- 'in. Burgemeester Thomassen schreef de eerste medische student vangsthal op de hoogte stellen van de nogal royale keuze, die hij kan maken uit de gezelligbeidsverenigin- gen. Deze hadden zich in stands ver schanst om de binnenkomende stu denten de bijzondere voordelen van elk der verenigingen aan te prijzen, overigens zonder felle concurrentie, maar het leek allemaal heel plezie rig op een studentenjaarbeurs. Niettemin er komt ook een me dische faculteitsvereniging. Die verkeert nog in een staat van op richting. maar onder leiding van de medische co-assistenten, die reeds in Rotterdam werken, nadat zij elders hun doctoraal examen hebben gedaan, is die vereniging reeds druk doende om de eerste jaars medici met alles en nog wat te helpen. Van de 160 toegelaten studenten komen er 80 uit Rotterdam en directe omgeving. De overigen komen van verderweg. De laatsten zullen hoofd zakelijk onderdak krijgen op het stu dentenschip de Seven Seas, dat eind november voor dit doel herbouwd zal zijn. Tot zolang is voor die tachtig van elders komende studenten par ticulier pension gevonden. Wij zagen, dat de eerste medische faculteitsstudent Alleman zich ook met belangstelling tot de stand van de Studenten Vakbeweging wendde. Pas maandagavond is namelijk ook in Rotterdam een afdeling van de SVB opgericht. De SVB heeft het voornemen ook in Rotterdam grote aanhang onder de studenten te vin den en zdj rechtvaardigt dat, zoals ons één der bestuursleden verklaar de, op grond van allerlei problemen als studietoelagen, huisvesting, me dische zorg, studieduur, e.d., die in evenzovele geschriften door de SVB aan de orde worden gesteld. (Van onze kunstredactie) Door een misverstand hebben wij dinsdag in onze krant gemeld, dat wethouder mej. mr. J. Zeelenberg bij de opening van de afficheten- toonsteiling op het Kruisplein ge zegd heeft, dat er voor Rotterdam voorlopig geen kijk is op de stich ting van een museum voor moderne kunst. De besprekingen hierover duren evenwel nog steeds voort, al is het natuurlijk wel zo, dat de financiële situatie momenteel niet gunstig is voor de verwerkelijking van de plan nen. Ook is de ontwikkeling in de besprekingen van de laatste tjjd zo danig, dat dit museum onderdeel sou worden van Museum Boymans. nov. Is de aardgasexplosie, welke zaterdagavond grote verwoes tingen aanrichtte in de viila van Ir. K. J, van Aarssen aan de Kerklaan 46 in Kethel te wijten aan gróve nalatigheid van de Schiedamse gemeente werken en het gemeentebe stuur? Dit kan men zich afvragen na kennisname van een aantal feiten, die wij na de maandag middag gehouden persconfe rentie hebben verzameld. Dit zijn de feiten: Het losgaan van de leiding, waar door het fatale gas in de kruipkelder onder de garage kon stromen, is ver oorzaakt' door een enorme grondver zakking, die zich zowel in de Kerk laan als de aangrenzende Koekoeks laan over de gehele lengte van de weg in de richting van het weiland heeft voorgedaan. De villa staat op een „terp". De grond is zowel binnen als buiten de rooiiyn aan verzakking onderhevig. Deze verzakking heeft de leiding een voudig omlaaggedrukt. waardoor de aansluiting in de doorvoering is los geraakt van de vetband. Bti een goede montage is het byna onmogelijk, dat de pijp uit de doorvoering raakt, maar op de grond In Kethel („de slechtste grond van Europa," aldus een wethouder) doen zich grote verschuivingen voor. Op de maandagmiddag gehouden persconferentie hebben de gemeente lijke instanties een aantal saillante feiten niet medegedeeld: 1. De Schiedamse archiièet, de heer P. W. Vreeswijk van de Kerk laan 38, voert al sinds november 1964 een uitvoerige correspondentie met de gemeente Schiedam over de verzakking. Op 17 november 1964 ver stuurde hjj aan de directeur van Ge meentewerken de eerste brief met een gedetailleerde opgave van de water en bcdemmoeilijkheden. 2. Hierop kreeg hy op 2 december 1964 antwoord in de vorm van een stencil, met het advies, zich te ver voegen bij Wet Risico» de assurantie- maatschappy by wie de gemeente Schiedam haar wettelifke aansprake lijkheid heeft ondergebracht. Een antwoord op de brief, welke de heer Vreeswyk namens een aantal bewo ners van de Kerklaan verstuurde, kreeg hy niet. De schadeclaim werd gehonoreerd. 3. De schade werd hersteld, maar de oorzaak werd niet weggenomen, want op 16 oktober 1965 schreef de heer Vreeswyk opnieuw een brief. Deze keer aan het college van burge meester en wethouders. Op 22 oktober 1965 ontving de heer Vreeswijk weer een stencil, met de raad, zich bij Wet Risico te vervoegen. Opnieuw krijgt hij geen antwoord op zijn goed geformuleerde brief. 4. Eerst op 1? februari 1966 krijgt de heer Vreeswyk antwoord van Wet Risico: de schadeclaim kan niet door de assurantiemaatschappy worden gehonoreerd, omdat er thans geen sprake is van onvoorziene omstan digheden. Met andere woorden: de gemeente wist, dat er schade kon ontstaan door de verzakking en had deze kunnen opheffen. 5. Op 18 maart 1966 schrijft dé heer Vreeswyk opnieuw aan het col lege van bnurgemeester en wethou ders met een duidelijke omschrijving van de klachten en de oorzaak van de moeiiykheden. Hy kreeg hierop tot nu toe geen antwoord. 6. Op zaterdag 20 augustus explo deert in de kruipkeider onder de ga rage van ir. K. J. Tan Aarzen, Kerk laan 46, een hoeveelheid gas, dat zich daar had verzameld, omdat als gevolg van de verzakkingen de lei ding wat losgeraakt. 7. Op maandag 22 augustus schrijft de heer Vreeswyk een zogenaamde Tappel' aan het college, waarin hy herinnert aan rijn in het voorjaar verstuurde brief. Afgaande op de berichtgeving in Het Vrye Volk heeft het WD- gemeenteraadslid, de heer G. P. Ver- huldonk» maandagavond op eigen Initiatief een onderzoek ingesteld. Aan de hand van zyn bevindingen heeft hy dé volgende schrtfteiyke vragen ingediend by het college van burgemeester en wethouders; Is het waar, aldus rijn eerste vraag, dat de oorzaak van het losra ken van de aardgasSeiding een bij zonder sterke grondverzakking was? Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, wil de beer Ver- hulsdonk weten, welke maatregelen zyn getroffen na de op 17 november 1964 door de bewoners gedane ver zoeken om aan deze grondverzak king, waarvan de oorzaak weer schynt te liggen in de slechte water huishouding, een einde te maken, Kan het college, aldus de vra gensteller, my mededelen wat de re den is, dat een brief van één der be trokkenen, gedateerd op 18 maart 1966 aan het college van burgemees ter en wethouders, betrekking heb bend op het voorafgaande, op 22 augustus nog steeds niet was beant woord? Is er wel voldoende rekening ge houden bij de aanleg van de beno digde leidingen met de te verwachten grondverzakkingen? Welke maatre gelen denkt hét college te nemen om dergeiyke calamiteiten te voorko men? Is het college, zo vervolgt de heer Verhnlsdonk, niet met tnü van me ning, dat de reuk van het aardgas te neutraal is? Zou een toevoeging van een penetrante geur niet gewenst zijn om de gebruiker tijdiger te alarmeren op eventuele lekkages of niet geslo ten zijnde kranen? Zo het college deze vraag bevestigend beantwoordt, wil het gemeenteraadslid weten of het college bereid is zijn suggestie over te nemen en nit te voeren. Ten slotte vraagt de heer Ver- hulsdonk of het waar is. dat de Schiedamse brandweer niet aanwe zig is geweest op de plaats van het ongeluk. Wat is, ondanks het drei gende brandgevaar, daarvan de re den geweest? Ook de voorzitter van de KVP- fractie in de Schiedamse gemeente raad, mr. J. B. Schuier, heeft van morgen in verband met de aardgas explosie in Kethel vragen aan B. en W. ten gemeentehuize gedeponeerd De grondverzakking, die het losra ken van een gasleiding veroorzaakte, heeft niets te maken met de ver schuiving, waarover de Schiedamse architect de heer I'. W. Vreeswijk correspondentie heeft gevoerd met de gemeente Schiedam. De eerstge noemde verzakking is van west naar oost gericht; de verschuiving, welke door de heer Vreeswijk wordt aangeduid, loopt van noord naar zuid. Daartoe gemachtigd door het college van B. en W. verklaarde dit vanmorgen de directeur van de Schiedamse Gemeentewerken, ir. J. C. Broeyer. Uit het gesprek met hem bleek, dat men op de maandagmiddag ge houden persconferentie niet verder was ingegaan op de bedoelde corres pondentie, omdat men van mening was, dat deze niets te maken had met de fatale grondverzakking, wel ke indirect de explosie veroorzaak te. Op de vraag waarom de heer van Vreeswijk op zijn laatste brief geen antwoord had gekregen, kon de heer Broeyer nog niet antwoorden. In onze redactie- agenda is het vol gende aangetekend: 27 aug. 50 jaar ge leden. openb. verg. voor opr. Soc. Dag blad in De Doelen. Wat dus betekent, dat een. halve eeuw geleden in De Doe len de Rotterdamse socialisten bij el kaar kwamen om de oprichting van een eigen dagblad le bespreken. En nu val ik maar meteen met de deur in huis: Zijn er nog lezers, die deze vergadering hebben bijgetcoond? Zo ja: wat zijn hun herinneringen? Dat dagblad Is er gekomen: het verscheen in juli 1920 en zou Voor waarts worden genoemd. Ondanks dat wij allang Vrije Volk zijn ge worden, zijn er nog oudere lezers die het over de Voorwaarts hebben. En voor velen van die ouderen heeft de Voorwaarts heel wat betekend. Ze hebben ervoor geofferd en ge ploeterd. Ze gingen ervoor op stap. Dat de socialistische krant zich in die moeilijke beginjaren heeft kun nen handhaven is voor een niet ge ring deel aan hun toewijding te dan ken. Als jongere ben je verbaasd over het vele dat die lezers toen voor hun eigen krant overhadden. Pieter heeft er Het Wervende Woord van dr. A. C. J. de Vrank- rijker nog eens op nageslagen. In deze zeer interessante geschiedenis van de socialistische week- en dag bladpers (uitgave N.V. De Arbeiders pers 1950) wordt uiteraard ook over het ontstaan van de Voorwaarts ge sproken. De Rotterdammers wilden een eigen dagblad hebben. Tot dus ver hadden ze het moeten doen met Het Volk, dat in Rotterdam in de Friese onderwijzer een uitstekende eigen redacteur had. Maar Het Volk, zo klaagden de Rotterdamse partij genoten, was toch te Amsterdams. In 1920 verscheen dus de Voor waarts; Het bestuur van de SDAP wees Van der Veen als hoofdredac teur aan. Korte tijd later werd hij eveneens directeur. Over Het Volk niets dan goeds, maar de krant was toch wel wat. saai. De Voorwaarts pakte de zaken andéis aan: buiten lands nieuws op de voorpagina, een royaler formaat, sprekender koppen, aandacht voor sport, nieuws voer de vrouwen. De komst van de Voor waarts, zegt De Vrankrijker, bracht de socialistische pers een stap voor uit: „Zij is een mijlpaal om een tuiltje bloemen bij neer te zetten." De vyftienduïzend abonnés toon den een verbazingwekkende offerzin. Maar de financiële moeilijkheden waren enorm. Er kwam geld uit een fonds; de vakbeweging steunde, de Gentse coöperatie Vooruit, enkele vermogende particulieren... „Ook na het nemen van hypotheek crp het van de Coöperatie Voorwaarts overgenomen gebouv) was er een te kort aan middelen. Geen enkele Dank bleek bereid krediet te verschaffen. Van der Veen, eigentijk aangewezen bij gebrek aan beter en zónder grote venmehtingen, -moest het toen maar zien te rooien. Hij zou trachten het gevestigde en algemeen gelezen Rot- terdamsch Nieuwsblad te verslaan." Dr. de Vrankrijker stelt met na druk dat Van der Veen door zijn za kentalent en doorzettingsvermogen de Voorwaarts heeft gered: „Zender een krachtige figuur ais hij was het blad geen lang leven beschoren ge weest." Y. G. van der Veen zou ook de man zijn die Het Volk op poten heeft gezet. In ons gebouw aan de Slaak hebben we hem geëerd. Bij de ope ning van dit pand werd een bronzen kop van hem onthuld. Y. G, van der Veen kijkt altijd streng toe als Fie- ter op het knopje van de lift drukt. Zaterdag 3 september maken de afdelingen Rotterdam en Schiedam het jaarlijkss daguitstapje. Het reis doel is Duinrcil. Pieter hoopt dat het dan mooi weer zal zijn. Want het is voor de geestelijk misdeelden een gróte dag! De heer B. C. Prins zag vorige week, wandelend in Kraltnger Hout, in de buurt van de golfbaan een vogel met een gele buik. Hij vraagt Pieter of dit een geelgors kan zijn. Pieter twijfelt. De geelgors komt voornamelijk op zandige gronden voor. Het is jammer dat de heer Prins niet meer gegevens heeft: grootte, plaats waar de vogel zich ophield (boom. struik, open veld). Er zyn nl. zoveel vogels met gele buiken. Gele kwikstaart en spotvo gel, die u ook in de Krslinger Hout kan zien, hebben bijvoorbeeld veel opvallender gele buiken dan de geel gors. En ik denk zelfs nog even aan de zwart-gele wielewaal. Voortaan graag meer bijzonderheden. Verlies Gaande van huis met Hln is, 9 en 2 naar Botterdam-Zuid heeft men. Do Haan, Slachthuisstraat 33, tel. 127520, vorige week woensdag naar gouden broche, met twee gouden donkerrode roosjes, verloren. Tussen huis en de Hosestraat Is mevr, Q. h. Hljmana-v. d Oever. Oranjehoomstraat I54fc, telefoon 178958, op zaterdag 6 augustus haar gouden schakelarmband kwijtgeraakt. Dierenrijk De faro. Verkoelen, Tollensstraat 22 te Dordrecht, heeft zich ontfermd over de sierdulf, die de vorige week een he renmodezaak is binnengevlogen Waar In deze rubriek Kleine Letters geen plaatsnaam is genoemd, wordt Botter dam bedoeld. PIETER SPREEUW Be KJB. zyr. benoemd ia de provincie Znid-HoUandtot hoog heemraad van het hoogheemraad schap van Delfland, J. J. Rodenburg te Ryswyk (ZH) en mr. W. Schouten te Den haag.

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 1