FRANS SPUIJBROEK EN DE WERELD VAN DE KUNST ODI wil zich handhaven in eerste klasse Chauffeur brengt met geleende vrachtwagen gestolen stenen mee Briefje zet kwaad bloed i LANG ZAL-IE LEVEN - NAG WAG j - PLUKJES HAAR IN PLAKBOEK I Jansen en Koopman in kwartfinale Veertig Amerikaantjes bij Nederlandse gezinnen J. Paalman opent fraaie exposities Rolbrug over Hartelkanaal opengesteld Kort nieuws uit Schiedam DELMOD - ERICA RÖSSLER BLEYLE - VETRIX - KI0 SAINT JOSEPH en vele andere bekende merken. Gift van f 4000 voor aankoop ^zoutvaten' In Stedelijk Museum Burgerlijke Stand Subsidie Inbraak in Luxor is opgelost Man achter 't stuur ondanks ontzegging Terugbetalingen bij Anno 1820 Schiedammers sparen voor vakanties Auto tegen lichtmast WISSELKOERSEN ISGHIEDAMSE^ ZAAIERTJES HET VRIJE VOLK VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1906 PACJLNA 1 .-v V (ADVERTENTIE) Alles leeft HOOGSTRAAT 155-157 Oude vete ZAAIERS plaat» sa... leef za Neem geen risico Fa. J. van Snvlekom Zoekt U trompet of klarinet Kapfler en attnk. kapster (Van een onzer verslaggevers) Hannes Postma en Dick Cassée, twee Nederlandse kunstenaars, ge specialiseerd in het grafische werk zullen van 11 september tot 9 okto ber exposeren in het Stedelijk Mu seum aan de Hoogstraat 118 te Schiedam. De directeur van het mu seum, de heer J. Paalman zal deze tentoonstelling openen. Deze plechtigheid draagt een bij zonder karakter, omdat de voorzit ter van de Nederlandse sectie van de Association Internationale des Critiques prof. Fr. H. L. C. Jaffé de AICA-grafiekprijs zal uitreiken. In het zelfde Stedelijk Museum wordt van 11 september tot 9 okto ber ook een expositie gehouden van schilderijen en objecten van de kunstenaars Bonies. Rous en Staak- man. Bljde tentoonstellingen worden zaterdag 10 september om vier uur geopend. (Van onze korfbalmedewerker) Alle voorbereidingen voor het be gin van het nieuwe korfbalseizoen 1S661967 zijn nu vrijwel getroffen. Er zijn zelfs al afdelingen van de CKB van start gegaan en zaterdag gaan de overige clubs draaien. In KNVB-verband begint de hoofdklas se en van enkele regionale bonden, waaronder de RKB, starten enkele lagere afdelingen. liet volgend jaar hoopt men over de hele linie in bet eerste weekeinde van september te kunnen beginnen, omdat de ervaring heeft geleerd dat de competities vroeger dienen te eindigen, in ver band met de vele andere vormen van vrijetijdsbesteding. Van de Schiedamse clubs gaat ODI. dat gepromoveerd is naar de le klasse van de CKB. een seizoen vol verwachting tegemoet. De da mes en heren hopen zich in hun nieuwe omgeving goed te kunnen handhaven. ODI komt met twee se niortwaalftallen. een juniorploeg, twee aspirantentwaalftallen en een pupillenachttai in de competitie uit. Schiedam wil hoge ogen gooien in de 3e klasse Zuid West van de KNKB. De roodzwarten hebben in geschreven met drie seniorteams, twee aspirantentwaalftallen en een pupillenachttai. Succes hoopt met twee seniorteams, twee aspiranten twaalftallen en een pupillenachttai uit te komen en verwacht weliswaar geen daverende prestaties, maar toch betere dan het vorig seizoen. De tegenstanders van ODI zijn Kinderdijk 2, Merwede (SHedrecht), Oranje Zwart (Mijnsherenland), Oud Beyeriand, TOP (Rotterdam), Sagitta (Ridderkerk), GKV (Gor- rum) en Thor (Rotterdam). In de -Meling van Schiedam zijn inge- i de Haagse clubs ALO en De U.j ,t, BKC (Breda), DKV (Dub beldam), Hoogvliet. Vondo in 't ver re Zeeuwse St. Laurens, Velo, (Rot terdam) en Zwervers - (Dordrecht). De tegenstanders van Succes zijn DBT (Spijkenisse), Ter Gouw (Gou da). Vlaardingen. de Rotterdamse ciubs HPV, De Spartaan, Unicum en Charlois of Ten Donck (Ridder kerk). De beide laatste clubs moe ten nog uitmaken wie in deze afde ling mag uitkomen. Voor zaterdag staan op het pro gramma ODI-Oud Beyeriand. ODI 2—Blauw Wit, junioren KwiekODI, aspiranten ODI a-Blauw Wit a, ODI b-NIO c. Schiedam A 1-Het Zuiden A2, Succes AUnicum A. Schie dam B 1-Sperwers B 1 pupillen Oranje Nassau c-ODI c, Succes C 1 -Trekvogels C 2 en Schiedam C 1- WION C 2. JI. zaterdag werd reeds gespeeld Spirit b-ODl c. uitslag 30. De RKB organiseert zondag se riewedstrijden. waaraan deelnemen Succes, Schiedam 2 en een junior twaalftal van Schiedam en Succes. Verzonken in de wereld van de kunst staart Frans Spuij broek uit Hellevoetsluis naar het mozaïek van de gelijkenis van de Zaaier. Over enkele we ken hoopt hij de laatste hand aan dit werkstuk te leggen. In die toestand overvielen wij de kunstenaar in zijn ate lier aan de Moriaanseweg in Hellevoetsluis, waar hij zijn levendige veelzijdigheid op het gebied van de kunst gestalte geeft. Daar, in het kleine ate lier, waar je je nauwelijks wenden of keren kunt, werkt deze schilder, beeldhouwergri meur en maskermaker in alle stilte. Daar filosofeert hij ook, want Frans Spuijbroek is niet gauw tevreden over zichzelf. Hij noemt zich een bescheiden manwant „ik heb een grote dosis zelfkritiek". Hij laat niet gauw iemand tot zijn atelier toe. Op publiciteit is hy niet zozeer gesteld, maar als iemand se rieuze interesse toont voor de kunst in het algemeen, dan is hij by hem van harte welkom. Dan praat hy honderd uit. Frans Spuijbroek leeft in zijn werk. Als hij een mozaïek maakt naar een gelijkenis uit de Bijbel, dan gaat hy in gedachten terug naar de tijd. waarin dit zich zou hebben af gespeeld. Zo ook by zyn andere wer ken. „ik leef dikwyis in eer wereld, die niet dezelfde is als waar de toe schouwer in leeft. Je zoekt dan eigen lijk naar een vierde dimensie. Je zoekt naar iels om te realiseren In een werkstuk. Ik doe het niet in de eerste plaats om den brode. Het is natuuriyk wel mooi als je een werk stuk verkoopt, maar de eerste belo ning ligt in je werk". In een atelier in Rotterdam werkt hij vaak aan schilderramen. Vaak zjjn het afbeeldingen uit lang ver vlogen dagen. „Als je dan uit het atelier komt en je komt dan in het verkeer terecht, dan is het net of je tussen een stel provo's verzeild bent geraakt. Want als Ik uit dat atelier kom, dan is het nog net of ik in de veertiende of vijftiende eeuw bezig ben. Daar heb ik dan de hele dag in geleefd". Dezer dagen is de nieuwe noodbrug een rolbrug. opengesteld, die de ver binding vormt tussen het noordelijk en het zuidelijk gedeelte van het eiland Rozenburg. Het Hartelkanaal, waarover deze brug is gebouwd snijdt het eiland Rozenburg voor een groot gedeelte tn tweeën. Reeds is begonnen met de aanleg van de definitieve brug over het knnani. De déliüUiêve briu, zal 12 m boven het water komen te liggen en zal in 1968 ger'ed zijn. Twee jaar lane za! echter al het drukke verkeer gebruik moeten ma ken van de rolbrug. Het bestuur van de Stichting „De Zonnebloem" aan de Nieuwstraat 12 te Schiedam heeft voor het winter seizoen weer een aantal aantrekke lijke vormingsprogramma's samenge steld, welke zijn gericht op de vrou welijke jeugd, werkzaam in bedrijven, winkels, kantoren en huishouding. Alles op hel gebied van koken, wo ninginrichting. creëren van een goe de hulseiyke sfeer, kinderverzorging, bloemschikken, verzorging van een goede make-up en kleding herstellen kunnen de meisjes hier leren. De cursussen, waarvoor de werkgever een gedeelte van het lesgeld betaalt, worden iedere maandagavond van zeven uur tot half negen gehouden in het gebouw aan de Warande 148 te Schiedam. De afdelingen Schiedam en Rot terdam van de Algemene Vereniging van ouders en vrienden van geeste lijk misdeelden „Helpt Elkander" or ganiseren op zaterdag 3 september een busreis naar Duinrel te Wasse naar, waaraan 240 kinderen zullen deelnemen. Dit uitstapje werd moge- lyk door de financiële bydragen van het Schiedamse en Rotterdamse be- drljfsleven. Het muziekkorps van het Leger des Heils te Schiedam verzorgt op zondag 4 september op het podium in de Plantage onder leiding van ka pelmeester A, van Guiik een open- luchtconeerl. dat om half vier begint. De tamboerijnband van het korps zal hieraan medewerken. De Schiedamse Jazzsociëteit Guil- iaume begint op zaterdag 3 septem ber in Maison Tlvoli aan de Nieuwe Haven 237 te Schiedam het winter seizoen. Het openingsprogramma, dat om half negen begint, bestaat uit het optreden van „The Green River Jazz Band" onder leiding van Ron Wieringa, die op het Loosdrecht Jazz Concours 1966 de tweede prys behaalde. Zijn kijk op de dingen ts wonderlijk. In zijn gedachten is er niets dood. Alles leeft om hem heen. Hij wijst op een grillige boom in zijn tuin. Dat is geen dood stuk hout met wat groene bladeren eraan. Die boom leeft.' Hij zoekt tussen, zijn pentekeningen. In wonderlijke vormen heeft hij twee bomen getekend, volkomen in elkaar gestrengeld. Zo heeft hij eens die bo men zien staan. 'Kijk.' wijst hij, 'die bomen zijn toch niet dood. Die leven. Dal zijn mensen.' Frans Spuijbroek leeft en werkt in zijn atelier. Maar hy praat ook graag 'Als je gemeenschapsmens bent, dan met mensen. Hij is geen zonderling, moet je ook buiten je atelier werken. Dat heb je nodig. Ten minste dat vind ik. Hoe, anderen er over denken gaat m!f"nicf'aanrtnaar het mense lijk contact mag in je leven niet ont breken.' Dat contact met de mensen vindt Spuijbroek vaak, als hij aangezocht wordt om een toneelstuk of open luchtspel te regisseren. 'Ik wil de mensen dan ook lets van de kunst meegeven. Ik wil ze dan laten le ven als die mensen, die in het spel voorkomen. Maar belangrijker en ook oneindig veel moeilijker is het die spelers het gevoel te geven, dat ze niet vandaag, maar honderden jaren te rug leefden.' SCHIEDAM Getrouwd: B N M Reesinck, 38 j. en J G J Hodes, 23 j.; P O J Verwelj, 22 j. en B H J van Duikeren, 20 j.; H A M Si mons, 22 j. en L M Voogt. 22 j.; A J Krulnlng. 25 j .en N van der Lin den, 21 j.: W H Janssen, 24 j. en D. van Haaren, 18 j.; J J Mieloo, 26 j. en J J Bals 19 j.; B Roctus, 22 j. en C Korsten. 21 j.; A F N van Donk, 23 j. en L van Willigen. 18 j.; D Steins, 23 j. en T, van Nugteren, 22 j.; H J Korpel, 22 j. en G B C Krabbendam. 22 j.; F Dooper, 27 j. en M W C van tier Hoeven, 22 j.; Q W van Hagen, 22 j. en J. Weeda, 20 j.; C Wolters. IS j. en T Lieken- diek, 19 j.: F M Wiegman. 18 j. en L M Vervloed, 18 j.; P A Biemans, 23 j. en G J C Peek, 20 j.; K La- graauw, 33 j. en M J van der Graaff. 26 j.; H Krommenhoek, 24 j .en E J van Ravens. 22 j.; F Irrgang. 26 j. en A A Rosman, 22 j.; J op 't Holt, 36 j. en A A Rab. 21 j.; G Burggraaf, 20 j. en C van Roob, 21 j. Geboren: Johannes z.v. J Bran denburg en W L van Luijn: Bert z.v. C D van IJsselmuide en B Bur ger: Johanna d.v. A J Gilyamse en J Driessen; Elizabeth H W d.v. H Korver en E A de Groot; Overleden: W B J van Riet, 83 j.; N M Merode, 4 dagen. SCHIEDAM. Geboren: Michel, M. J„ z. v. J. C. M. Tuinder en A, M. Radetnakers; Maria L„ d. v. J. H. van der Pluijm en P. M. Smit; Mi randa d. v. R. Beer en C. C. van der Werf; Andrea D. d. v. c, G. Jansen en D, M. A. Hoogkamer. ONTVANGEN VOOR HET NAJAAR DE NIEUWE COLLECTIES VAN UW BEZOEK ZIEN WIJ GAARNE TEGEMOET. MODEMAGAZIJN DORDRECHT Een 27-jarige chauffeur had op 20 roei van dit jaar duizend rode gevelstenen bij zijn werkgever, de NV Onnekink en zoon in Rotterdam, weggenomen om ze te gebruiken in zijn eigen huis. „Onverstoorbaar brutaai," noemde de politierechter dat gister middag, temeer nog daar de verdachte op die dag speciale toestem ming van de procuratiehouder van het bedrijf had gevraagd om de vrachtwagen te mogen gebruiken. Die had hij namelijk nodig om de stenen naar zjjn huis te vervoeren. Zijn mening over de subsidieverle ning aan de kunst: 'Kr wordt voor de kunst in het algemeen veel te weinig geld op tafel gelegd. In de kunst ligt immers de geestelijke waarde van een volk. De tijd, waarin het volk leeft, wordt door de kunstenaar in zijn werkstuk voor het nageslacht vast gelegd. En dat daarvoor geen geld genoeg beschikbaar is, vind ik erg jammer.' Frans Spuybroek schildert, boet seert. maakt mozaïeken en maskers. Hij grimeert en regisseert. Werken die hy eens gemaakt heeft, kregen een plaats in Museum Boymans. Particu liere kunstverzamelingen In binnen- en buitenland kennen zijn werken. NOORDWUK De bewoners van gemeentelyke woningwetwoningen in Noordwijk zyn boos op net gemeen tebestuur. Oorzaak van de toom ts de dezer dagen rondgestuurde brief aan alle bewoners, waarin het ge meentebestuur de burgers wyst op de plicht hun huizen goed te onderhou den. In formele taal worden de bewo ners gesommeerd onverwyid zorg te dragen voor de nodige reparaties. Een bijgevoegde lijst van veertien punten maakt duidehjk welk onder houd precies tot de taak van de be woner moet worden gerekend. Wat niet in de brief staat en daar zijn de bewoners nu juist zo kwaad over is een opsomming van de onderhoudswerken, die de ge meente moet verrichten en vooral wanneer dit eens gaat gebeuren. Vele gemeentewoningen zyn nameiyk zo verveloos, dat menig particulier huls eigenaar er zich voor zou schamen. In zijn requisitoir merkte de offi cier van Justitie op, dat tegenwoor dig het vertrouwen, dat veie werk gevers In hun werknemers stellen, dikwijls wordt beschaamd. Hij vroeg een voorwaardeiyke gevangenisstraf van drie weken, een proeftijd van twee jaar en een boete van 100 of 20 dagen. De politierechter maakte er drie weken gevangenisstraf van, waarvan één voorwaardelijk met een proeftyd van drie jaar. Bovendien stelde hij dat de chauffeur de schade moet terugbetalen. De 23-jarige chauffeur R. G. M. F. uit Papendrecht hoorde 75 tegen zich eisen omdat hij op 27 juli van dit jaar iemand een stomp op het rechteroog had gegeven. Die dag na meiyk had verdachte de paarden markt in Alblasserdam bezocht. Ter gelegenheid van deze feestdag had hij enkele biertjes gedronken, en met enkele vrienden was hy „op stap" gegaan in het dorp. In het portiek van een winkel kwam het tot een stoeiparty tussen hem en een meis je. De winkelier vond dat niet zo netjes en maakte aanmerkingen. Prompt kreeg hij een pak slaag. Iemand anders bemoeide zich er toen mee en ook deze kreeg ervan langs van de chauffeur. De officier vond het meest ernstige van de zaak, dat de verdachte zich niet had kun nen beheersen en een 60-jarige win kelier had geslagen. Hy vroeg een voorwaardelijke gevangenisstraf van tien dagen, een proeftijd van twee jaar en een boete van 50 of tien dagen. Waarschijnlijk door een oude vete, was het op 24 juli van dit jaar in Meerkerk tot een fikse ruzie geko men waarbij diverse mensen flink werden geslagen. De „oorlog" van die dag was ontstaan toen de 36-ja rige timmerman G. de K, uit Lex- mond op een gegeven moment de brug wilde overgaan, die werd be diend door een zoon uit een hem vijandig gezind Meerkerks gezin. De brug was op dat moment nog DEN BRIEL In samenwerking met de Rotterdamse recherche heeft de politie van de groep Brielle een tweetal inbraken in het Luxortheater opgelost. In de nacht van 12 op 13 juli en in de nacht van 12 op 13 augustus werden inbraken in het Luxor Theater gepleegd. Bij de twee de inbraak werd voor 5000 aan geld en sieraden gestolen. De politie in Den Briel heeft de 18-jarige W. M. G. uit Rotterdam gegrepen, die na verhoor de belde diefstallen heeft be kend. G. is voorlopig opgesloten in de ar restantencel in het politiebureau in Den Brtel. niet toegankelijk voor het verkeer. Ondanks de gesloten bomen had de timmerman geprobeerd de brug over te gaan en daarby was hy gehinderd door de jongeman. Er was een duw- party ontstaan, waarby de timmer man de jongen met de steel van zyn hamer bewerkte. Toen de timmer man later op de middag weer over de brug wilde werd hy opgewacht door de zoon en diens vader. Er was een flinke knokparty ontstaan waar in ook de moeder een niet te onder schatten slagvaardigheid aan de dag had gelegd. Hoe het ook zy. zowel de officier van Justitie als de politierechter wa ren het er gistermiddag wel over eens. dat het hier een „schertsver toning" in de meest, letteriyke zin van het woord betrof. Er voigde een formele boete van 10. (Van een onzer verslaggevers) Het Olga Heldringfonds te Am sterdam heeft besloten de gemeente Dordrecht 4.000 te geven als bij drage In de aankoop van de zeven tiende eeuwse zilveren zoutvaten voor het museum tnr. S. van Gijn. Dit ts de tweede gift voor deze aankoop, waartoe de raad reeds enige tyd geleden besloot. Eerder gaf de vereniging Rembrandt ƒ5.000. Het college van B. en W. stelt de raad voor de gift van het Olga Heidring- fonds te aanvaarden. WOERDEN. In verband met de roofoverval in IJsselstcin stond ook de Woerdense politie donderdagmor gen bij de afrit van Rijksweg 12 te posten om verdachte auto's aan te houden. Zeer verdacht handelde de bestuurder van een gezochte zwarte auto, die in het gezicht van de politie stopte en daarna zo hard mogelijk: achteruit wegreed. Direct ging de politie op jacht. Het gelukte na enige tijd de vluchteling op te sporen. Het bleek een Woer dense handelaar te zijn, aan wie wegens enkele 'lalen te hard rijden de rijbevoegdheid was ontzegd. Hij zou juist zaterdag zijn rijbewys weer terugkrijgen. Hetgeen nu wel met- door zai gaan. (Vars een onzer verslaggevers) In de maand juli werd bij de Spaarbank anno 1820 te Schiedam j een bedrag van 2.744.035,77 inge- i iegd en f 2.788.251.78 terugbetaald, i Een geringe ontsparing dus. WU moe- j ten tot november 1963 teruggaan om b|j deze Spaarbank een maand te vinden waarin de terugbetalingen de inlagen overtreffen. Ongetwijfeld speelt het feit dat de mensen steeds meer gaan sparen voor vakantiedoeleinden hierbij een grote rol. Tot en met juli werd dit jaar bij de Spaarbank ingelegd een bedrag van 19.358.918,14 tegen vorig jaar in de afgelopen zeven maanden een bedrag van f 16.842.662,15 tegen in dezelfde periode vorig jaar een be drag van 13.150.541,32. Een opmer kelijke styging van de geldomzet. De aan de Spaarbank toevertrouw de gelden en de reserves waren ul timo juli voor 29.363.149,28 belegd in effecten, voor 8.843.788,72 in hypotheken en voor 16.097.879,84 in onderhandse leningen aan Ge meenten e.d., terwijl de liquide mid delen ƒ6.781.434,41 bedroegen. FRANKFORT (ANP) Het pro gramma op de vierde dag van de wereldkampioenschappen op de baan in Frankfort heeft door een regenbui enige vertraging ondervon den. De eerste renners in het tan demnummer. die oorspronkeiyk om 9 uur van start zouden gaan, moes ten twintig minuten wachten tot de baan weer goed droog was. Het Nederlandse team Jan Janse** en Wim Koopman plaatste zich 'foor een overwinning op Tsjechoslowakye in de 4de serie voor de kwartfina les. Er werden zes series gereden. De winnaars plaatsten zich direct voor de kwartfinales, de verliezers kwamen in de herkansing. De uitslagen luiden: 1ste serie: 1. Australië (Johnson-Brown) 11,2; 2. Oost-Duitsland (Geschke-Marx); 2de serie: i. Rusland (Bodnieks- Logounov) 10.8; 2. Groot-Brïtannië (Cooke-Thomson) 3de serie: 1. Frankrijk (Morelon- Trentin) 10,8; 2 .Polen (Kosewski- Kuprczak) 4de serie: 1. Nederland (Jansen- Koopman) 11,2; 2. Tsjechoslowakye (Jelinek-Kucirek) 5de serie: In de vyfde serie reed het Italiaanse team Gorini-Turini al leen. Het maakte een tyd van 10.7, Het Mexicaanse tandem Tevino-Mer- cado, dat de tegenstander van de Italianen had moeten zyn, is niet ge start. 6de serie: 1. West-Duitsland (Ko- busch-Ztenzei) 10.9; 2. Nieuw-Zee- land (Joyce-Robinson). (Van een onzer verslaggevers) Woensdagmiddag is de 27-jarige vertegenwoordiger Ch. van de Wer ken uit de Dosiostraat door onbe kende oorzaak met zyn personenauto tegen een lichtmast in de Prinsen laan te Rotterdam gebotst. Met een ernstige kaakfractuur moest de man worden opgenomen in het ziekenhuis Bergweg. Zjjn zwaar beschadigde auto is met een Kraan- wagen weggesleept. I SEPTEMBER Engels pond Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kronen Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire Oostenryfcse schilling Escudo's 10.073—10.071 3.611— 3.6H 7359 —73.64 72537.251 83.46183.51} 69.84169.891 90.64 —90.69 52.20152.253 5054 5059 3.35S— 3 761 57.961—58 111 14.00 —14 01 12.561—12. ?81 (Van een onzer verslaggevers) „Daag. Ik heet Krissy Rohver. Hoe ggghaat het er mee?" Zo werden wij woensdagmiddag door een kittig meisje aangesproken in een der salons van het ms. Seven Seas, dat bij de HAL aan de Wiihehninakade klaar lag om 900 Amerikaanse scholieren na een uitwisselingsbezoek van twee maanden aan Europa naar hun vaderland terug te brengen Veertig van hen waren bij Ne derlandse families te gast ge weest. Stuk voor stuk waren ze opgetogen over de kennismaking met ons land. De zeventienjarige Krissy Rohver uit het plaatsje HornelJ in de staat New York bleek hele maal weg van ons land. Bij de famiiie Bergsma uit Amstelveen had ze het „zalig" gehad. „Ja, ik spreek een beetje Nederlands,' zei Krissy en ze begon Lang zai-ie leven te zingen, een yell die on middellijk door tientallen andere Amerikaanttes. die in Nederland waren geweest, werd overgeno men. Uitgezongen toonde Krissy ons trot het kleurige plakboek dat ze van haar verblijf tn Nederland had gemaakt. Ze had er al haar erva ringen in verwerkt: hoe ze vanwege de sterk zoute smaak naar haar keel had gegrepen toen ze voor 't eerst een Hollands dropje proefde. En ze had zoethout Ieren eten en chocolade-hagelslag, patat en panne- koek, waarvan ze zelfs het recept voor moeder thuis had genoteerd. Met grappige tekeningetjes had ze haar kennismaking met Hollandse mensen en Hollandse, voor haar on bekende zaken geïllustreerd. Van alle in ons land gemaakte vrienden had ze plukjes haar tn haar plakboek verzameld. Maar de hand tekening van Ada Kok, de Europe se kampioene, waarmee ze In Am stelveen een baantje had gezwom men was wel je -.dar .ja r.stu'Jl' lijk had ze goeie Hollandse sigaren meegenomen voor haar vader en wei zes paar klompen. Een beetje ernstiger werd Krissy toen we haar vroegen wat haar nu het meest bevallen was in de Ne derlandse manier van leven. „Bij jullie is de band In het gezin veel sterker dan bij ons. ik was er echt verbaasd over hoe openhartig en vertrouwelijk bij jullie de ver houding is tussen ouders en hun kinderen. Bij ons In de States gaat iedereen al gauw zijn eigen gangetje in het gezin." Deze ervaring van Krissy Rohver werd gedeeld door andere Ameri kaanse scholieren, zoals Max Cor- ley uit Oregon, die bij de familie Pieterse in Rotterdam-Hillegersberg was ondergebracht. En hij had niet alleen al heel gauw ontdekt dat hier niet iedereen op klompen liep. maar dat Rotterdam bovendien een ver rassend moderne en Amerikaanse indruk maakt. Van de havens en Botlek en Europoort was hij enorm onder de indruk gekomen. Maar ook de „Nagwag" in het museum in Am sterdam had hij bewonderd en hij had een beetje leren fietsen en volksliedjes zingen als „Plet Heen." Helemaal een boffer was voor hem de vakantiereis met de familie Pieterse naar Scandina vië. Voor het vriendelijke en intelli gente negermeisje Diorita Fletcher uit Washington D.C. was het onver getelijk dat zij op de boerderij van de familie Oudijk in Moerkapelle reeds bij de eerste de beste keer. dat ze een koe mocht melken erin slaagde het beest een liter af te tappen. Het gezellige gezinsleven op de „farm" was voor haar een open baring geweest. En zo heeft Nederland en het Ne derlandse volk een eigen stempeltje gedrukt en achtergelaten op een veertigtal jonge Amerikaanse men sen. Ze gaan, evenals de 860 anderen, die eiders in Europa verbleven, te rug naar hun grote tand waar het levenspatroon zortfl minder geva rieerd is dan op het oude continent. De American Field Service en ook d- Nederlandse afdeling niervan, doet goed werk met de uitwisse» llngsbezoeken. die bijdragen tot net opruimen van wederzijdse misver standen en vooroordelen. Tarief 11 ct. per mm p. kolom Gereduceerde prijs ö(1 contract als u een nieuws settoomeen- mantel wilt hebben Bezoek dan eerst oiwe showroom. Wy heb ben voOTzetschoorsteneu (n <tlv. kleuren en modellen. Ooit com plete openhaardschouwen. Parkweg 10. telnr. 3(0843. en Boterstraat 61. tel. 268334 V. KROOTEN heeft het. Zoekt tt mondorgel, gitaar of slagwerk v KROPTEN heeft uw merk. Voor SIERVIS naar de speciaal^ aaak J J DE8SELVS s Rle. beeckstraat 8&. Vlaardingen, tel A048 Want ais uw vissen konden lopen gingen «y voer m de speciaalzaak kopen. Steeds de nieuwste importen In- en verkoop ACCORDEONS'! Tevens diverse instrumenten to koop R^vr Rw.f»MAfr4 2^mbcv«2l?Bu, Henk Post. Marlastraat 32a. Vhlrdam. tel 267357 gevraagd, Kapsalon N. v, d. Burg. St.-Hduinastraat 9, Schiedam, Tel. 010—26 60 90» na 6 uur 01898—7813.

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 1