moet vraagbaak zijn voor de bewoners Chauffeur opgelicht Schiedamse Filmkring start met experiment in Zakkendragershuisje Strawinsky-concert: toch meer dan duizend bezoekers Kleuter valt acht meter Auto grijpt uitwijkende bromfietser Bad Groenoord sluit zondag Overzicht van cle spaarbank Th. H. Mouwens onderscheiden Galante Listen taboe voor gereformeerden F ons Jansen vrijdag in S tads gehoorzaal Acht Burgerlijke Stand rayons Richtlijnen VIER AUTO'S IN FILE BOTSEN m Maassluis lieeft een atletiekvereniging Student aangehouden met gestolen goed WISSELKOERSEN Briljant 11 m 0 HET VRIJE VOLK WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1966 PAULS al (Van een onzer verslaggevers) Een oud systeem, moderner van opzet, heeft sinds hegin juli zijn intrede gedaan in Schiedam. De gemeentepolitie heeft de rayonagent ingezet na eerst een aantal maanden te hebben proefgedraaid. Toen bleek, dat de genomen proef een groot succes werd, heeft men de zaak verder uitgewerkt en is men overgegaan tot het aanstellen van meer rayonagenten. Men voelde het als een gemis, dat de agenten niet meer hun aandacht konden schenken aan kleine en daardoor minder be langrijke zaken. De tijd, dat de agenten op de fiets of wande lend langs de straten te zien waren, Is niet meer. De grote ver- keersintensiviteit maakte dat onmogelijk. •i Aan Igor Strawinsky was het concert gewyd, dat het Rotter dams Philharmonisch Orkest gisteravond, geleid door Edo de Waart en met solistische medewerking van de violist Jan-Magna Böbak, gaf in De Doelen. De grote zaal was bij deze gelegenheid maar nauwelijks voor de helft gevuld, hetgeen aanleiding is om zich af te vragen of de affiniteit van het concertpubliek met de muziek van deze ongetwijfeld meest belangwekkende figuur in het -muziekleven van vandaag wel zo groot is. Voorbeeld SliÜfÉ «löii ent doet zijn intrede so nodige contact zoals men vroeger kende met de wijkagent. dat (Van een onzer verslaggevers) Zondag om zes uur zal Bad Groen oord voor het publiek worden geslo ten. Van de openingsdag af op za terdag 7 mei werd bad Groen oord door rond 285.000 personen be zocht. Vorig jaar waren dat 228.000. Het stichtingsbestuur verzoekt ons ter kennis van het publiek te bren gen, dat verschillende goederen, die gedurende het zwemseizoen op de terreinen van Bad Groenoord zijn achtergebleven, uitsluitend op maan dag 19 en woensdag 21 september, telkens van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur, door de rechtmatige eigenaars kunnen worden afgehaald. Bü de Spaarbank anno 1820 te Schiedam is in de afgelopen maand 24)18.049,23 ingelegd en 2.377.725,- terugbetaaid, tegen een inleg en een terugbetaling van respectievelijk 2.348.895,80 en 1.903.688,59 in augustus 1965. Een lnlegoverschot dus in augustus 1966 van 540.324,3 tegen 445.227,21 in deze maand van 1965. Het tegoed van inleggers bedroeg ultimo augustus 57.381.396,29 (31 augustus 1965 52.353.426,71), het aantal inleggers 56.615 (31 augustus 1965 55300). Het sparen ingevolge de Jeugd- spaarwet met 10 pet. Rijkspremie, het z.g. Zilvervlootsparen, blijft zich in een grote belangstelling verheu gen. Op 31 augustus was het ge- sspaarde bedrag gestegen tot 2172.692,82, verdeeld over 3312 deel nemers. Het sparen ingevolge de Algemene Premiespaarwet met 20 pet. Rijks- premie is blijkbaar nog niet voldoen de bekend. Hieraan kan deelnemen de leeftijdsgroep van 21 tm. 59 jaar met een inkomen van hoogstens 15.000,Ultimo augustus was nog slechts een bedrag van 67.750, krachtens deze wet gespaard. De aan de spaarbank toevertrouw de gelden en de reserves waren eind augustus 1966 voor 29.68.149,26 belegd in effecten, voor 8.814.432,06 in hypotheken en voor 16.027.879,84 in onderhandse leningen aan gemeenten e.d., terwijl de liquide middelen 7.792.469,94 be droegen. SCHIEDAM Geboren: Eric J z v E D Ouwehand en H M Wetsteijn; Johann HHBivD Schouten en W Spükhoven; Bernlrdus I z b B J I Vink en J M Scheepers: Eugène R z v P B A Kolmeijer en M Verha gen; Johannes HzvJH Swart en A M Henderik; Ronny z v H de Hey en A H de Vries. Overleden: P Verhey 45 jr; J P Hoogwerf 82 jr; F J B Bakker 75 jaar. Maar, zegt men by de politie, naarmate het verkeer drukker werd, de stad zich uitbreidde en er zich steeds meer interne verplaatsingen voordeden, werd het contact tussen de politie (in feite de wykagent) steeds minder". De klacht „we zien geen agent meer" bleek niet ongegrond. Een aantal door de stad rijdende politie auto's is niet bevorderlijk voor het In vijf van de acht te vormen rayons doet op dit moment al een rayonagent dienst. Dat zijn de wij ken Nleuwland-Oost en -West, het oude Westen en het gedeelte van Schiedam bestaande uit het „lande lijke" Harga, Thurledc, de volks tuincomplexen en het industriege bied. Bij de politie vertelde men ons dat hetgeen men nu gaat doen in feite niets nieuws onder de zon is. Een systeem, zoals dat in Rotter dam wordt toegepast, is nu aange past aan de Schiedamse mogelijkhe den. ,JDe rayonagent is eigenlijk de vooruitgeschoven post, voor-ien van alle kennis van de gespecificeerde afdelingen van de politie". Daarom is het niet mogelijk om iedere agent rayonagent te laten zijn. Men heeft op het hoofdbureau dan ook moeten bekijken wie er voor deze niet te onderschatten taak ge schikt waren. Om voor rayonagent in aanmerking te komen, moest de kandidaat aan zestien eisen voldoen. Grondige ervaring als politieman was er een van en verder een ge degen wetskennis natuurlijk. Een goede algemene ontwikkeling, orga nisatietalent, de eigenschap contac ten te kunnen leggen en sociaal ge voel zijn weer andere eisen, waar aan de rayonagent moest voldoen. De rayonagent heeft geen vaste werktijden en ook geen vaste taak- oinschrijving;. De rayonagent wordt daar verwacht waar hij nodig is. taak, waarbij hij zich speciaal zal richten op het dienstverlenende ele ment, moet hij een vraagbaak zijn van de bewoners nit zijn rayon. Eén keer in de week komen de rayonagenten samen met de korps leiding en een aantal hoofden van dienst van de gemeentelijke instel lingen bijeen. Dan wordt druk van gedachten gewisseld over de opge dane ervaringen en nieuwe sugges ties zullen dan onderwerp van ge sprek vormen, Natuurlijk wordt wel gewerkt langs een aantal richtlijnen. Buiten het verrichten van zijn normale poütie- By het in een file ryden botste dinsdagmiddag op de Vlaardingerdyk ter hoogte van de oude ingang van Wliton-Fyenoord een vrachtauto, be stuurd door de 24-jarige chauffeur A. H. U. uit Utrecht, tegen een voor hem rijdende auto die plotseling remde. Ook twee andere auto's werden by de botsing betrokken. De vier voer tuigen kregen min of meer ernstige schade. Persooniyke ongelukken kwa men evenwel niet voor. k7.'.Tv.,vLI-h, :.V<k Dinsdagmiddag heeft, op een spe ciaal daarvoor belegde bijeenkomst, burgemeester Roelfsema de heer Th. H. Mouwens, wonende aan de Park weg 55,.de gouden eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nas sau, opgespeld. Deze werd hem toegekend in ver band met zfjn veertigjarig jubileum by de gemeente Schiedam. De heer Nouwens vervult momenteel de functie van loco-ontvanger. Dit bleef er over van de toren kraan, die gisteren omviel aan de Lepelaarsingel in VIaardingen. De foto geeft een beeld van de gewel dige kracht waarmee het stalen ge vaarte op het beton van het bouw werk is neergekomen. -V «R> sC: jfaïsfa: De rayonagent heeft een paar maanden proefgedraaid; Schiedam, heeft hem nu zijn officiële status gegeven. De chauffeur A. de G. te Gouda is dit weekeinde door een zich als En gelse militair uitgevende man uit Dordrecht voor 35 opgelicht. De zich noemende Turner. leende het geld, omdat zyn wagen by Schoonho ven zonder benzine zou staan. Hy kwam evenwel niet meer op dagen, Daarvoor had de man om standig het vertrouwen van De G. gewonnen. Aan de hand van foto's uit het politiearchief kon hy worden herkend. Hy bleek toen echter ook in Zuid-Laren reeds oplichting te hebben gepleegd en in De Lier door de politie te zijn gearresteerd. MAASSLUIS Maassluis kry'gt een atletiekvereniging. Het voorlopig bestuur is er in geslaagd circa der tig jongens, meisjes, dames en he ren te interesseren. Men komt don derdagavond om 8 uur by een in zaal De Sluis aan de G. A. Bredero laan. Inmiddels is er ook een zaal ter beschikking gekomen en wel de gymnastiekzaal van de Min. de Vis serschool, die de komende maanden zal worden gebruikt voor conditie training. De avonden zün maandag en dinsdag. Over een training in de openlucht, >.v. op zaterdag of zondagmorgen moeten nog nadere beslissingen wor den genomen. In het bestuur denkt men er over de atletiek in al zyn vormen te gaan beoefenen, hardlopen, verspringen, kogelstoten, hoogspringen en voor ouderen speerwerpen, discuswerpen, hink-stap sprong, polstokhoogsprin gen en hordelopen. Een rijwielagent heeft gisteravond om twaalf uur op de Voorhofdreef in Delft de 21-jarige 3e-jaars student J. H. J. S. uit Delft aangehouden. De student liep te sjouwen met een twintigtal glasvezelplaten, die hy had gestolen uit een in aanbouw zynde torenflat aan het Dirk Coster- plein. De student vertelde t agent, dat hy zqn kamer met de glasvezel- platen wilde versieren. Engels pond 10.08110.09' Amerik. dollar 3.61153.62,1; Franse frank 73.65a73.701 Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kronen Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire Oostenrijkse schilling Escudo's 7224J— 7.251 8352 —8357 70.035—70.081 90.681—90.731 52.641—52.695 50351—50.401 3363— 8561 58.021 -58.071 14.02 —14.03 12571—12.583 Op de Lepelaarsingel in Vlaar- dingen kwam dinsdag de 16-jarige bromfietser- J. van V. bij het uitwij ken te vallen. De achter op de brom fiets zittende 41-Jarfge J. van V. kreeg een hersenschudding en een gebroken been. Hy is naar het zie kenhuis gebracht. (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag heeft het bestuur van de Schiedamse Filmkring de plannen voor het nieuwe seizoen toegelicht. Daarbij valt vooral het experiment op, dat onder leiding van Jan Schaper van de Open Studiegroep in het Zakkendragershuisje wordt georganiseerd op 20 september, de eerste bijeenkomst van de Filmkring. Commissie meent: (Van een onzer verslaggeefsters) De jeugdweekcommissie van de Ge reformeerde Jeugdcentraie Delfsba- ven in Rotterdam vindt het blijspel Galante listen van George Farquhar ongeschikt om voor jonge gerefor meerden te worden opgevoerd. Men heeft een veto laten horen tegen een voorstelling die de. even eens gereformeerde en Delfshaven- se, toneelgroep Impuls op 20 septem ber in gebouw Odeon heeft gepland tenminste, tegen deze voorstelling als programmapunt van de rond de 20ste september te houden jeugd- week. De toneelgroep Impuls heeft besloten het stuk toch op te voeren, zy het dan op eigen verantwoorde- lUkheid. Met de kaartverkoop gaat het uitstekend. De toneelgroep, die vorig Jaar in het kader van de jeugdweek is opgetreden ook toen moest men enige kritiek incasseren op de keuze van het stuk „De ernst van Ernst" heeft de commisie al enige maan den geleden laten weten dat men voor deze gelegenheid „Galante Lis ten" op het programma had geno men. De commissie heeft echter pas kortgeleden kennis genomen van de inhoud van dit stuk, waarna men concludeerde: dit kan niet. Men acht de inhoud te pikant. Op die dag wordt in het Mono- poletheater de film La passion de Jeanne d'Arc, een gemoderniseer de versie van de oorspronkelijk in 1928 gemaakte film van de Deense cineast Carl Dreyer, vertoond. In deze stomme film laat de cineast vrijwel uitsluitend 'close-ups' van gezichten zien. Na de voorstelling van La pas sion zal een. aantal leden van de Filmkring en middelbare scholieren, onder leiding van de cineast Jan Schaper kunnen discussiëren over deze film. Verder omvat het komende pro gramma een tweetal lezingen van de bekende filmcriticus Jan Blokker, bekend van zijn rubriek FUmvenster op de TV en van het satirische pro gramma Zo is het. De eerste le zing zal plaats vinden in Irene op 18 oktober over het onderwerp Film kritiek. De tweede lezing vait op 24 januari 1967, eveneens in Irene. Op 22 november wordt in Monopo- !e de film Don Quichot van de Rus sische filmer Gregorei Kosintsef ver toond. By uitzondering zal eern hu moristische Engelse film worden vertoond op 21 februari in Monopole en wel The lord. the lady and the butler. Op 21 maart een film van Ingmar Bergman in Irene, terwül op 25 april een Hongaars programma zal worden verzorgd. Tot besluit van het seizoen zal drs. W. de Vogel, directeur van de Stichting Film en Wetenschap, een lezing houden over de Erotiek in de film. Toegang voor deze lezing al leen voor personen van 18 jaar en ouder. Vrydagavond brengt Fons Jansen in de Stadsgehoorzaal zyn nieuwe programma Hoe meer zielendat minder dan zyn Lachende kerk (450 voorstellingen) is bestemd voor •roomsen onder mekaar'. De thema's zün de oecumene en de veranderingen in de zielszorg en daar kunnen ook de niet-katholieken van meegenieten. Voor de liefhebbers van het oecu menische cabaret is nog een beperkt aantal kaarten voorhanden by siga- renmagazyn W. v. d. Boogert, West- havenkade 4 en by sigarenmagazyn Huis la 'tVeld, Hoogstraat 63. De voorstelling begint om 8 uur. Anderzijds moeten we tot de con clusie komen, dat een aantal van meer dan duizend bezoekers voor 'n dergelijk concert zeer bevredigend ge noemd kan worden, al geeft dat aan tal in de grote zaal van De Doelen dan ook de indruk van een half lege zaal, eerder dan van een half gevul de. Wel een grote affiniteit tot Stra vinsky's muziek bezit de jonge diri gent Edo de Waart, die het orkest met vaste hand leidde in scherp ge tekende, sojns wat hoekig, maar steeds spanningsvolle en boeiende vertolkingen. Edo de Waart is een dirigent die zich niet verliest ia details. Al in zyn bruisend explosieve interpretatie van Feu d'artifice biykt dat hy eer der de totaal-indruk van een werk zoekt weer te geven dan een gede tailleerd beeld van de partituur. Daarmee karakteriseerde hü raak, zo als ook biykt uit zijn levendige mar kante visie op de Symfonie in C. enkele jaren eerder gecomponeerd dan de bekende Symfonie in drie de len. WILLY VAN DOORN uit Echteld, de Betuicse oogstfee, heeft gisterochtend in Bodegraven de najaars-kaasmarkt geopend. Na het kopen van een partij haas werd de waar door oogstfee en hofdames nog eens terdege gekeurd. Strawinsky heeft altijd aansluiting gezocht by de muziek van voorbye tyden en het zü'n dan ook alle wer ken, waarin hy voorgangers tot voor beeld of aanleiding neemt, die op het programma van dit concert s taan. uitgezonderd wellicht Feu d'artifice. Werken waarin Strawinsky een en kele maal geheel oorspronkeiyk is, zoals de jSacre, treffen we er niet op aan. Dat legt nog eens extra-nadruk op het feit, dat deze oorspronkeiyk- heid toch minder by Strawinsky hoort dan de „neo-klassieke" eigen schappen. De violist Jan-Magne Böbak heeft zich op bewonderenswaardige wyze Strawinsky's vioolconcert eigen ge maakt. Zyn vertolking was er een van grote Intensiteit, niet altijd feil loos van intonatie, maar wel getui gend van een grote virtuositeit. In de lyrische improvisatie passages is in zijn spel een warmbloedige muzikali teit te beluisteren, die zich in het laatste deel tot een vrü en onge dwongen musiceren ontwikkelt, ge steund door een volgzaam begelei dend orkest dat met raffinement wordt geleid. De twee jonge musici komen hier tot een gelijkgestemde eenheid van orkest en solo-instru ment, die bewondering afdwingt. Edo de Waart besloot dit concert met een briljante interpretatie van L'oiseau de feu, een van de meest boeiende en sprekende balletmuzie- ken, die Strawinsky schreef. Hier toont Edo de Waart zich een by uitstek beeldend dirigent, die de sfeer van. elk der delen weet te reali seren. zonder de eenheid uit het oog te verliezen. In het slotdeel, waarin heiaas de koperblazers niet altyd even gelukkig waren, bouwt hij een climax op van grote geladenheid^ sterk en krachtig, daayin de klank verfijning graag opofferend aan de totaal-indruk van overweldigende majesteitelijkheid. Ben vertolking van grote allure van een veelbelovend orkestleider. RIEN FROLICH (Van een onzer verslaggeefsters) Zonder dat iemand het zag is de tweejarige Peter Brakshoofde maan dagmorgen in de ouderlijke woning aan de Bas Jungeriusstraat in Rot terdam op een raamkozyn geklom men en uit het openstaande raam gevallen, van een hoogte van 8 me ter. Peter, die ogenschyniyk geen let sel had opgelopen, is voor onderzoek naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. Mjfï vr-'K.v: Op de Groene tuin In Rotterdam zjjn maandagmiddag een personen auto en een bromfiets gebotst, door dat de bromfietser naar Unk« uit week terwü'I hy door de anto werd ingehaald. De bromfietser, de 43-ja rige uitvoerder R. den Hoed uit Krimpen a/d IJssel is met een ge broken been, een gebroken arm en schaafwonden aan zijn hoofd naar het Zuiderzlekenhnis gebracht. Op de kruising Putsela&n-Pretoria- laan is maandagmiddag ook een aan rijding gebeurd tussen een auto en een bromfiets by een inhaalmanoeu vre. De bestuurder van de bromfiets de 68-jange J. M. Sigmond van de Jasmijnstraat, is met een hoofdwond en een hersenschudding naar bet Zuiderziekenhius vervoerd. Door het niet verlenen van voor rang zyn maandagavond op de krui sing Keyenburg-Schullenburg een personenauto en een bromfiets tegen elkaar gereden. De bestuurster van de bromfiets, de 42-Jarige C. J. v. t Laad ui Puttershoek is met "n ge broken pols en schaafwonden aan de benen naar het Zuidersiekenhute ge bracht. AAN ONZE WEEKABONNEES De betaling van de abonne mentsgelden voor onze uitgaven geschiedt voor een groot deel per week. De wekelijkse incasso vraagt veel tyd van onze bezorgen en veroorzaakt tevens iedere week een aantal administratieve han delingen. wy souden het daarom op hoge pr(js stellen ais onze abonnees bereid zouden xiJn voort gaan eens per maand te betalen. Omdat wy ons kunnen voor stellen. dat niet iedere abonnee in de gelegenheid zal *yn aan onze wens te voldoen, stellen wy nadrukkelijk voorop, dat betaling per week mogelijk biyit. Wy vertrouwen erop dat u, Indien enigszins mogelijk, onze bezorger °P diens vraag of c maandabon- nee wilt worden, een bevestigend antwoord suit geven, DE DIRECTIE

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 1