SINGELKWAR TIER 35 JAAR Tijdens onze verbouwing gaat de verkoop gewoon door D. Kok en Co. bestaat honderd jaar Steelband vanavond in Achter het Nieuws W zagen de aardbol van pool tot pool SS PORT RAPPORT mmtnmm DANSSCHOOL WESTHUIS BAKKERIJ DE GEER woninginrichting tel. 26 75 81 v; J^hoogstr.184-186 schiedanrC Water: zaak van miljarden Programma feestelijkheden Service mmm Van Deventerstraat 17-19 - Telefoon 26.82.31 Schiedam Jeanne d'Arc bij Filmkring gevraagd bij HET VRIJE VOLK ZATERDAG 17 SEPTEMBER 19(56 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) Toen op 1 oktcher van het jaar 1931 een zestal heren het idee opperde ~m een buurt vereniging op te richten, zullen zij niet hebben bevroed, dei deze vereniging in 1966 nóg zou bestaan. y Na de oorlog Correspondentie Iiuim werkterrein (ADVERTENTIE) 25.000 woningen Doktersdiensten (ADVERTENTIE) Gemeente Schiedam MEDEDELING RC Schiedam SVDPW Beheersing UurU Bromfiefscross HmBfaimraimtUHUwiwtfiiiiiiimfntHniBtHiitiuiHimiriiimtiHuuïtiinfimiBiiiUBifiniiHiiuHiimiBiiKrotiniiKiHiwniiiminiiiuiittmHHiBiiiiaHmimianiiiiiiitiiiiiHiiiHimiiiiiiiinmiiaBtHiimaiimiaimmratiin ZÜA§ERTJES I „MA ISO N INA" leerling-kapsler aankomend kapster Het Viije Volk openhartig ook voor jonge mensen een boeiende krant Aanvang der lessen Vanaf 1 oktober inschrij ving dagelijks van 2 tot 10 uur; zaterdag van 9 tot 10.30 uur. Club voor boven 18 jaar. Warande 207 - Schiedam Telefoon 010-26.82.11. i If ïllipl IPilSif 1 t\ Vereniging groeide zo sterk da ledenstop nodig werd... JNL „w,aarJIe,1 Singelkwartier leeft en maakt op het ogenblik een zo grote groeiperiode mee, dat het bestuur besloten heeft een iederistop in te stellen. Begonnen in 1931 met zes leden zijn het er nu rond de duizend die deel uitmaken van Het Singelkwartier, Wat was het doel van deze vereni ging? Men stelde zich in die tijd tot doel om de belangen te behartigen van het oosten van Schiedam in het al gemeen en dat van de bewoners in het bijzonder. Men wilde de bewoners van het oostelijk stadsdeel tot elkaar brengen en het gehele oosten doen aanpassen aan de rest van Schiedam. Het was dus een soort wijkraad, maar dan niet zoals men die nu kent in Rotterdam. Hoewel vele buurtverenigingen deze jaren hun slechte tijden kennen, is het bij Het Singelkwartier net an dersom. De eerste jaren van het be staan bleken achteraf de moeilijkste te zijn geweest. In de eerste negen jaar, dus tot aan het uitbreken van de Tweede Wereld oorlog, is liet bestuur niet minder dan 17 keer veranderd. Het ledental in die periode schommelde tussen de 45 bij de oprichting tot 123 bü het uitbre ken van de oorlog. De oprichters van Het Singelkwar tier waren de heren Hochart, Ver- bruggen, Van der Velden, Schneider, Kerseboom en Mak. Ais enig lid van de oprichting af is tot nu toe de heer E. Wildeboer, vele jaren voorzitter van de vereni ging. thans nog als erevoorzitter, met veel belangstelling voor het werk dat wordt verricht. De vereniging gaf In de eerste ja ren van het bestaan een orgaan uit, welk orgaan later werd uitgebreid tot een krant die huis-aan-huis werd verspreid. In de oorlog is de vereniging tijde lijk ontbonden, omdat het bestuur zich niet kon verenigen met de eisen welke de bezetters stelden. De gehele naoorlogse periode, tot op heden, is wel de bioeiendste van Het Singel- kwartier geweest. In 1945 weer begonnen met 100 le den. reeds spoedig groeide dat aantal uit. Vele herinneringen hebben de leden aan de eerste naoorlogse voorzitter, de heer A. Teerds. Deze was in 1936 tot .secretaris in het bestuur gekozen. De heer Teerds heeft tot ,958 de vereniging gediend, toen drukke werkzaamheden hem noopten te be danken ais bestuurslid. Hij en de heer Schoo, ook jaren deel uitmakend van het bestuur, werden tot erelid be noemd. In 1958 is er niet veel verandering in het bestuur gekomen. Tot nu toe hebben de heren Fredriks, Wolthuis, Van Rossen, De Goede en Van Hagen zitting in het bestuur. Zoals bij de oprichting ah min of meer tot doei gesteld was, is Het Singelkwartier niet alleen een ont spanningsvereniging geweest. Dat blijkt wel uit de vele corres pondentie die in de loop der jaren is gevoerd met o.a. B. en W. van Schiedam, Gemeentewerken van Schiedam, directeur der PTT in Den Haag, directie RET in Rotterdam en nog veel meer instanties. Al deze correspondentie en soms ook vergaderingen waren erop gericht om voor het oostelijk stadsdeel (Het Singelkwartier» verbeteringen te be werkstelligen. Dat hield in het ver beteren van verschillende straten, het tot stand komen van een kinderspeel plaats, het verkrijgen van busverbin dingen vanuit Schiedam-Oost naar de andere delen van de stad, het ver beteren van de verlichting in ver schillende straten. Ook op sociaal ge bied heeft het bestuur in de loop der jaren zijn mond duchtig geroerd. Niet alles wat men zich tot doel hart gesteld is verwezenlijkt. Na het opriehten van Het Singel kwartier werden er spoedig enkele afdelingen opgericht, die echter In de loop der tijden weer zijn ver dwenen. De volgende afdelingen maakten deel uit van de vereniging: toneel, gemengd koor, kinderkoor, mannen- kwartet, loterijvereniging, voetbal vereniging, welke momenteel nog en uitkomt in de afdeling Rotterdam, reisvereniging en een ha ndbalvereniging. Tot op heden bestaan alleen nog als onderafdelingen de afdeling kla verjas en de reisvereniging. De vereniging heeft een ruim werkterrein. Zij houdt zich bezig met het organiseren van avonden voor de leden en aspixantleOen. Te vens geeft zij ieder jaar haar mede werking aan het bestuur van de Ver eniging Nationale Feest- en Gedenk dagen voor het organiseren van kin derspelen op koninginnedag en be vrijdingsdag. Sinds 1958 is Het Singelkwartier de trotse bezitter van de feest zaal Marijke aan het Broersveld, Dat zaaltje is het „Honk" van Het Singelkwartier. Een ieder jaar terugkerend hoog tepunt voor de kinderen is het zo merkamp. Steeds meer kinderen maken gebruik van de mogelijkheid om met elkaar te genieten van bos t en hei. Het feit, dat 35 jaar geleden een zestal mannen Het Singelkwartier heeft opgericht, zal op woensdag 5 oktober in de Rivièrahal uitbundig worden gevierd. Want 35 jaar een buurtvereniging in stand houden is waarachtig wel een feest waard. VOORZITTER FREDRIKS actie! bestuur verwanen (Van een onzer verslaggeefsters) Het makelaarskantoor D. Kok en Co. N.V. in Schiedam bestaat 100 jaar. Dit jubileum wordt gevierd in samenwerking met de beide dochter ondernemingen Kok Beheer N.V. in Rotterdam en Kok Bomvontwikkeling N.V. in Schiedam. Op 29 en 30 sep tember worden er in de Rotterdam se Doelen een herdenkingsbijeen komst, een receptie en een diner dansant gehouden. Het makelaarskantoor, een van de oudste in het land. is opgericht door de heer D. C. Kok, grootvader van de tegenwoordige oudste directeur, de heer C, W. Kok en overgrootva der van twee jongere directeuren. De heer D. C. Kok was 21 jaar, toen hij het kantoor oprichtte. Hij had daarvoor gewerkt ais bediende op een Schiedams effectenkantoor. De zaak is van een bescheiden, Schiedamse onderneming uitgegroeid tot een landelijke georiënteerd sa menstel van n.v.'s. In het jaar 1963 werd de firma omgezet in een n.v., met als direc teuren naast de heer C. W. Kok. en zijn twee zoons de heer W. M van Hoogdalem. Hierna werden ook de beide dochterondernemingen opge richt. Kok Beheer N.V. is gevestigd in ge bouw De Leuve aan de Schiedamse- üijk in Rotterdam. De activiteiten liggen op het terrein van de verkoop van onroerende goederen aan beleg gers en particulieren, het sluiten van hypotheken en assurantiën, het beheren van onroerende goederen en het verrichten van taxaties. Na 1945 belegden steeds mee»; in stitutionele beleggers hun beschikba re middelen in onroerende goederen, waardoor men een groeiend aantal grote transactie tot stand kon bren gen. Ook de afdelingen particuliere verkoop, hypotheken en assurantiën konden na 1945 sterk worden uitge breid. Vooral de afdeling huizenbe- heer kwam tot ontplooiing. Dat heeft geleid tot het oprichten van Kok Beheer N.V'.. welke n.v. op het opgenblik ongeveer 25.000 woningen, winkels, kantoren en andere en der gelijke in beheer heeft. Verhuur en onderhond worden ge regeld vanuit elf rayonkantoren, in Rotterdam. Delft, Den Haag. Lel den, Amsterdam, Groningen. Deven ter, Arnhem, Maastricht, Breda en Dordrecht. De dochteronderneming Kok Bouw- ontwikkeiing N.V. werkt samen met diverse gemeenten aan de realise ring van uitbreidingsplannen in een bemiddelende rol tussen beleggers en bouwondernemingen. Men heeft In totaal ongeveer 170 personeelsleden In dienst. Met ingang van 1 januari 1' A wordt de structuur van e onderne mingen gewijzigd. Er wordt een houdstermaatschappij opgericht met vier werkmaatschappijen: Kok Ma kelaardij. Kok Beheer, Kok Bouw- ontwikkeling en Kok Assurantiën. De jubiieumreceptie in De Doelen wordt gehouden op 20 september, 's middags van 4 tot 6 uur. SCHIEDAM W. J. Dambrink, R. de Beerenbroucklaan 16, telefoon 269873: J. W. Franke. Burg. Knap- pertlaan 30, tel. 268163; J. Moor, Burg. Knappertlaan 154. tei. 269880. Apotheek Gouka, Groenelaan 127, tel. 268035. (Van een onzer verslaggevers) Acht tot negen miljard gulden. Dat bedrag za! de komende 25 tot 30 jaar nodig zijn voor de watervoorziening van bevolking en industrie in ons land. Daar moeten omvangrijke wer ken voor komen, zoals spaarbekkens, ondergrondse voorraad, vorming en transportleidingen. Goed georganiseerde en bekwaam geleide waterleidingbedrijven moe ten dat alles bouwen en beheren. Dat werd vanmorgen in Breda ge zegd op een KVP-gespreksdag over de volksgezondheid. „De technici, die de tweede industriële revolutie heb ben mogelijk gemaakt, zijn zich hun verantwoordelijkheid voor het milieu nog niet voldoende bewust," zo werd er gezegd. (Van een onzer verslaggevers) Het Antilles Steel Orchestra, over wiens moeilijkheden wij vorige week schreven, is vanavond het onderwerp van een reportage in VAKA's Achter het Nieuws. Een cameraploeg van de VARA heeft gisteren opnamen gemaakt in de miserabele behuizing van de negen muzikanten uit Aruba in het win keltje in de Schildstraat en heeft de lens ook gericht op de hartver- overendc manier, waarop de bewo ners van de Schildstraat voor de musici in de bres gesprongen zijn. Sinds de publikatie in Het Vrije Volk vorige week zaterdag heb ben de bewoners van de Schildstraat ervoor gezorgd, dat de Arubanen geen dag zonder warme maaltijden bleven, 's Morgens wordt ook koffie en belegd brood bezorgd in het win keltje. Wilfred Donut, manager van de steelband, zei ons vanmorgen dat hij met grote dankbaarheid vervuld is jegens zijn buren. Als bewijs van die dankbaarheid zal het Antilies Steel Orchestra zeer binnenkort een kinderconcert geven in een zaaltje in Rotterdam-Zuid. Alle kinderen van de Schildstraat worden daarvoor uitgenodigd. Vanavond, direct na een optreden in de VARA-studio, gaat het orkest naar Noordwijk waar het voor twee concerten geëngageerd is. Vannacht treden ze bovendien op voor de Cadena Antilliana in Leiden. Direct na onze publikatie zijn verschillende engagementen losgekomen. Het optreden in gebouw Spes aan de Dordtsestraatweg. dat voor zondag was aangekondigd, gaat niet door. (Van een onzer verslaggevers.» Ter gelegenheid van het 35- jarig bestaand van de buurtver eniging Het Singelkwartier heeft het bestuur een groot feestpro gramma samengesteld. Zo is er een grote kleurwedstrijd voor de schoolgaande jeugd van aiie lagere scholen in het oosten van Schie dam. De tekeningen hiervoor zijn aan alle lagere scholen verstrekt. Z: -erdag 17 september is er voor de kinderen van de vereni ging van 7 t.m. 14 jaar een grote feestmiddag in Musis Sacrum. 41 De ledcu die meer dan 15 jaar lid zijn krijgen een feestelijke avond aangeboden in zaal Marijke op vrijdag 30 september. De offi ciële receptie voor genodigden en leden wordt gehouden op zaterdag 1 oktober van 1417 uur. Ook deze receptie vindt plaats in zaai Marijke. O Dan op woensdag 5 oktober de grote feestavond in de Rivièra hal voor leden e.i genodigden. Een groot feestprogramma zal er zorg voor dragen dat niemand zich verveelt. Tot besluit van alle festivi teiten een grandioos balfestijn in alle zalen van Musis Sacrum op zaterdag 8 oktober. Een beatgroep, een dansorkest en een Hongaarse violist zorgen voor de sfeer. De Directeur van de techriiscne be drijven der gemeente Schiedam maakt bekend dat i.vjn. werkzaam heden aan gasleiding, de HOOG STRAAT v.a. de Koemarkt tot aan de GROTE MARKT met ingang van maandag ï9 september 1966 tot eind oktober (of zoveel langer als de om standigheden dit noodzakelijk maken zal worden afgesloten voor door gaand verkem. (Van een onzer verslaggevers) Maandag start de filmkring met dfi eerste vertoning van het nieuwe seizoen. In Monopole gaat dan de film .La passion de Jeanne d'Arc" Dit klassieke meesterwerk der film kunst over het lijden van Jeanne d'Arc werd geregiseerd door Carl Th. Dre.ver. In deze gemoderniseerde versie klinkt kerkmuziek van Joh. S. Bach op de achtergrond. De film is toegangkelijk voor personen van 14 jaar en ouder. Een agent van politie in Gre nada (Mississippi), Grady Carroll, is vrijdag tot vier maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens aanmoe diging van blanken om negers aan te valien tijdens ongeregeldheden waarmee het begin van de integratie op de scholen in Grenada gepaard ging. KAAP KENNEDY (Reuter) - „Het was verbazingwekkend, je kon van de noordpool tot de zuidpool zien". DU nceft ruimtevaarder Conrad vrij dag gezegd tot een van zijn cof nadat beide bemanningsleden t de ..Gemini li" op Kaap Kennedy mo ren aangekomen. Deskundigen van de NASA zeiden echter dat Conrad overdreef omdat men op een hoogte van biina 5000 kilometer zou moeten z\tn ons beide polen te zien. Conrad en Gordon kwamen met hun cabine tot 1367 ki lometer. De ruimtevaarders waren overigens zeer enthousiast over hun belevenis sen. ..Dick en Ik hebben iets gezien, waarvan we nooit hadden kunnen denken dat we het zouden zien", al dus Conrad. Gordons «-eactie was: .Hel was bij zonder spectaculair. Ik hoop dat de foto's die we van die grote hoogte hebben genomen even buitengewoon zijn ais ik geloof dat zij zijn." Zoals de gewoonte Is by Ameri kaanse ruimtevaarders, die een eer ste geslaagde vlucht hebben gemaakt, is Richard Gordon tot een hogere rang bevorderd. Gordon mag zich voortaan kapltein-ïuitenant ter zee noemen. Conrad bereikte deze rang al bij een vorige ruimtevlucht. De rennersclub Schiedam groeit ais koot. Dat blijkt uit het laatst ver schenen clubblad waarin medede ling wordt gedaan, dat het 200ste lid in aantocht is. Hoe sterker de vereniging is, zo veel temeer kunnen wij onze stem bij de autoriteiten laten horen om ons te helpen aan een clublokaal en... het gereedkomen van de wie lerbaan." Dat schrijft het bestuur in het verenigingsorgaan „Club nieuws". Twee leden var» de rennersclub te weten J. de Bruin en J. Bergkotte hebben zich in de laatste maanden flink ingespannen om leden te wer ven voor hun club. Beiden streven er haar om nog voor het einde van het jaar de 200 vol te maken. Suc ces! De tafeltennisvereniging Service heeft in het afgelopen seizoen niet over successen te klagen gehad. Het verenigingsleven is gezond en ook de prestatfes achter de groene tafels waren goed. Het standaart te am werd kampioen en ook de tafeltenniskampioen van Schiedam (Henk Eikmans) kwam uit de gelederen van Service. Nu het nieuwe verenigingsjaar voor de deur- staat, laat voorzitter Wim de Raaij nog eens het licht schijnen over wat. is geweest en... wat gaat komen. In een blik terug en vooruit schrijft hij in het clubblad het vol gende: .Jets later dan het vorig jaar gaan wij dan weer ter afsluiting van een achter ons liggend verenigings jaar onze jaarvergadering houden. Ons optimisme aan het begin van het vorig seizoen werd duidelijk be waarheid in een aantal fraaie suc cessen door enkele van onze teams behaald, terwijl daarnaast, verschil lende van onze spelers individueel een goed seizoen hadden. Hoogte punt vormde uiteraard het kampi oenschap en de promotie naar de overgangsklasse van ons eerste team. Bjzonder prettig was daarbij, dat dit succes behaald werd door spelers die bij Service de beginse len van de tafeltennissport hebben geleerd. Dat daarnaast het tweede team zich in een zware competitie in de eerste klasse handhaafde en team drie eveneens kampioen werd, geeft een en ander meer reliëf, Eningszins teleurgesteld waren we wel over de mate van belangstelling welke door een deel van onze leden werd getoond. Zeker, tafeltennis blijft een zeer individualistische sport. Die beperktheid een beetje doorbreken met wat meer belang stelling voor wat in de vereniging als geheel plaatsvindt, lijkt mij voor een nog prettiger sfeer zeer belangrijk. Vooruitziende naar het nieuwe sei zoen. geloven wij, dat het moeilijk zal zijn. even succesvol te zijn als in de achter ons liggende periode. Met name geldt dit voor de topteams, waar het niet beschikbaar zijn van de Schiedamse Kampiqpn Henk Eik mans, zijn terugslag heeft op de sterkte van alle teams. Als de hoge re teams zich dit jaar in htm klasse handhaven, kan de aandacht wat meer gaan naar onze teams in de middenmoot, waar we toch wel een succesje verwachten. Ook onze juniorafdeling zal dit jaar in kwantiteit groeiend, in kwa liteit niet die sterkte van de laatste jaren bereiken. Binnen afzienbare tijd kan, zo dachten wij, het niveau verschil wel weer overbrugd zijn. Over dit alles en andere vereni- gingsbelangen hopen wij, dat op de jaarvergadering van 27 september, op een prettige wijze van gedachten gewisseld gaat worden. mansbeurs ter beschikking. Grijp uw kans, zouden wij willen zeggen. „Met een schone lel beginnen". Dat schrijft de voorzitter van d» jeugdcommissie van SVDPW. Henk Streunding, In de weekbrief van de roodwitte n. Streunding doet een beroep op de junioren om er voor te zorgen straks, als de competitie weer op volle toe ren gaat draalen, goed verzorgd aan de start te verschijnen. Dat be tekent goed verzorgd materiaal en een goede instelling tijdens de wedstrijden. Luisteren naar de lei ders, trainer en geen commentaar op de scheidsrechters en de tegen standers. „De schoenen gepoetst, het tenue netjes in orde en met een lachend gezicht de nieuwe competitie tege moet", schrijft Henk Streunding. Aansluitend op het bovenstaande willen wij de aandacht vragen voor het Uur 11. Wat is het Uur Op zaterdag 24 september zullen in 150 plaatsen in Nederland de speel lokalen en net materiaal van de daar gevestigde tafeltennisclubs er beschik king staan van NIET-leden van deze verenigingen. Het wordt een grote propagandadag van de NTTB. Men kan als niet lid gratis deelnemen aan de toernooien die er op die dag zullen worden gehouden. Voor de Schiedam mers. die eens nader met tafeltennis willen kennismaken staat De Koop- Jo van der Touw, voorzitter van Schiedam, drukt z'n jongens in het clubblad nog eens op het hart toch vooral beheersing te "tonen tfjdem de wedstrijden. Hij haalt de laatste wedstrijd aan tegen Satumus. Over het vertoon de spel wil Van der Touw het niet hebben, maar wel over het commen taar, dat nog al eens geleverd werd na al of niet Bulten van de scheids rechter. Hit helpt je niets, schrijft Van der Touw. of Je nou wel of niet wat zegt, nadat de scheidsrechter gefloten heeft. Je hebt er alleen maar nadeel van in het verdere ver loop van de wedstrijd. Gelukkig was het zondag allemaal niet zo erg maar voorkomen is beter dan gene zen, merkt Van der Touw terecht op. Een aanvoerder is er voor om even tueel iets te zeggen, maar de rest: mondje dicht! Nog even uw aandacht voor de bromfietscross van zondag. De piep jonge crossclub Schiedam gaat zon dag op het parcours langs de SchJe in de 's-Gravenlandsepolder voor het eerst in het bestaan een wedstrijd organiseren waarvan ook wordt deel genomen door verenigingen van bui ten Schiedam. "Wie van „scheuren" houdt kan zondag z'n hart ophalen. B. VAN B. Tarief 11 ct per mm p Kolom Gereduceerde prils dU cun tract Kapsalon Hé] éne, de salon voor de betere PERMANENT Stroomloos- rooi teder haar ge schikt, t 7.50 Héléne tléde permanent, de meest ideale natuurlijke permanent 10 Gratis haten en brengen per luxe auto voor permanent Kapsalon Héléne, Rembrandt- laan 22, Schiedam tel *267170 r l.— reductie op deze adver tentie Voor uw PASFOTO'S natuurlijk naar futohandel v Vuuren Hoogstraat I0A Schiedam In spoedgevallen desgewenst m i uur klaar DAMÊSKAPSALON vraagt en Melden Tel. 01898—3212, Vaartweg 16. Vlaardlngen. Na 6 uur Tel. 01898—8654. Delftseveerweg 23B. Vlaardlngen ««VERKOPERS

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 1