rust voor Zeeuwse kust TE VEEL HERRIE 1 LP! m Drie jaar geëist tegen een Schiedamse inbreker PERSONEN EN FEITEN Et 2J22S3I Explosie in Bergschenhoek: één gewonde R.-K. brugklas in Hoogvliet STEKENDE PORTORICAAN KRIJGT ZES WEKEN „De reclassering geeft je wel raadmaar geen geld99 GULDENS VOORDEEL 4.90 Man onder tram HET VRIJE VOLK WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1966 PAGINA B Iïet leek niet erg op een vrije zaterdagochtend, zo druk *was liet in het vi^sershaventje van Bruinisse. Zeventien sportvissers stonden 's morgens om half acht klaar om met de Bru 35 (Cornelia) de Grevelingen op te varen. De Bru 35 was niet hetenige schip dat op punt van uitvaren lag. Door bemiddeling van de heer J. Bout uit Brui nisse -werden zaterdagochtend 24 september 140 sportvissers in de gelegenheid gesteld om met bij elkaar acht boten de zee visserij te beoefenen. De heer N. Bonman uit Botterdam had met zijn vriend M. F. veldman a! van s morgens vroeg in Bruinisse zitten vissen. Toen zij later de drukte in het haventje zagen,'besloten ze te kijken of ze nog mee konden. Zo kwamen ze op de Bru 35 te recht. Het grootste deel van de passagiers op het schip bestond uit visliefhebbers uit Gouda en omgeving. Ingewikkeld e WÊÈtë-zM mm Drs. Beyers benoemd tot directeur van academie in Tilburg Twee vissen C. M. L. Roozemond spreekt voor FJG Politie arresteert dronken automobilisten ADVERTENTIE TIJDELIJKE TYPISTE? STENOTYP! (Van een onzer verslaggevers) Drie jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest heeft de officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank dinsdag geëist tegen de 36-jarige losse werkman L. de R. uit Schie dam, die sinds 1951 al elf keer is veroordeeld en die zich nu moest verantwoorden wegens een aantal diefstallen met braak, in juni en juli van dit jaar gepleegd. Slechte rijst Hopeloos geval Gevangenis (ADVERTENTIE) „We gaan om een uur of zes belangrijker bron van inkomsten met de auto naar Bruinisse, dan Zij varen niet alleen zaterdags De zijn we ruim op tUd om voor het hele week zijn er wel liefhebbers uitvaren nog een kopje koffie te voor een tochtje te vinden. Onge- drinken en aas te kopen. Dat kan veer eind november wordt er ge- aliemaal gebeuren in het cafeetje stopt, maar al in februari staan de van de organisator van deze merendeels uit Holland afkomstige trips vertelt de heer Dief uit vissers weer klaar om, weer of geen Gouda. weer, de Grevelingen op te gaan. „Allerlei mensen doen mee, ar beiders, middenstanders, zaken- „Toen ik voor de eerste keer mee beden enzovoort, maar als we ging, vroor het flink," zegt Bert gaan vissen is er geen verschil. Kruidbos. „Maar hij had toen de Als iemand van ons geen auto beste vangst van ons allemaal," heeft, kan hij met een ander herinnert de heer Boef zich. meerijden, zonder gezeur over vergoeding enzo." „Gaat u elke „Berts vader vertelde mij van dit week op zee vissen?" „Nee", ant- zeevissen. Vorige zomer ben ik voor woordt de heer Dief, „ongeveer het eerst mee geweest, Iedereen eens in de drie weken, dat doen hoort het weer van een ander, zo de meesten." Acht uur 's morgens: de Bru 35 ligt in de sluis, samen met een handvol andere scheepjes vol sport vissers. De vissers aan boord ma ken bun hengels in orde, een vrij ingewikkeld werk met die gecompli ceerde apparatuur. Voor een hengel met molen Is men tegenwoordig tus sen de honderd en tweehonderd gul den kwfjt. Snel vaart nu het schip de Greve lingen op. Aan het roer staat de zoon van de eigenaar, Bout jr. .Mijn broer vaart de Bru 49, die wordt te genwoordig alleen maar voor sport vissers gebruikt", zegt hij, „Eu dit schip? Deze wordt ook gebruikt voor de palingvangst". Voor de meeste eigenaars van vis serijschepen in Bruinisse worden de gaat het toch altijd." ^il§É van vissen op zee Het zeevissen neemt de laatste ja ren sterk toe. Voor de meeste vis sers is één van de beiangrijkse trekkelijk meer. Hier zit je midden charmes van hun sport de rust, die in het water, met alleen maar vis- eerste visje binnen. Hij kijkt trots, en terecht, want zijn vader heeft nog niets. Bust daalt nu onver de Bru 35, de rust die de sportvissers zo lief is. Men hoort slechts het plonzen van een opnieuw ingeworpen hengel. In de vroege middag haalt de schipper op verzoek van enkele vissers het anker. Men wil zijn geluk opnieuw pro beren, op een misschien beter plek je. Als het schip een andere plaats heeft gevonden, lijkt het nog niet veel. De weinige eerste vangsten vallen tegen. Maar de meer erva- ligt. ervan uitgaat. De heer Verkerk uit Gouda, de oudste visser aan boord, kan die tochtjes met sportviseers een steeds rust langs de binnenwateren steeds moeilijker vinden. Brommers ma- r", ren weten, dat het aan het tij ken het binnenvissen niet erg aan- J Als de Bru 35 om kwart voor vijf s middags de haven van Bruinisse gaat opzoeken zijn de vissers tevre den. De vangsten variëren van 15 tot 72 stuks per man. Ijverige figu ren beginnen onderweg de vissen al sers aan boord, zonder herrie." „De binnenwateren worden steeds vuiler, je vangt er steeds minder," voegt de heer Dief eraan toe. „Het is op zee ook allemaal veel gemak kelijker, je bene niet gebonden aan het visseizoen- en je hebt geen ver gunning nodig." De prijs voor een dagje meevaren is tien gulden. Inmiddels is de Bru 35 op een volgens de schipper gunstig plekje voor anker gegaan. De hengels wor den onmiddellijk uitgeworpen en het is de heer Verkerk die al snel de eerste vis uit het water haalt. consumptiegereed te maken, maar de meesten vinden dat werk voor moeder thuis. ROTTERDAM (ANP) Tot direc teur van de Stichting Opleiding voor School- en Beroepskeuzewerk, die op 1 september 1967 te Tilburg haar academie zal openen, is benoemd drs. W. E. H. Beyers, momenteel directeur van de Stichting Bureau voor Schooi en Beroepskeuze te Botterdam en secretaris van het Centraal Comité Samenwerking Beroepskeuzevoorlich ting (het landelijk overkoepelend or gaan van de bijzondere en gemeen telijke bureaus voor beroepskeuze). De academie wordt een nationaal opleidingsinstituut op algemene basis eu zal haar leerlingen uit het gehele land aantrekken. (Van een onzer verslaggevers) Een ontploffing in de chemische fabriek Macos aan de Bottekade te Bergschenhoek heeft gistermorgen een gewonde geëist en een vry grote schade veroorzaakt. De gewonde is de 58-jarige D. Maaskant. Dij is opge nomen in het Eudokla-ziefeenhuis te Botterdam. Een collega die bij hem in de buurt aan het werk was bleef ongedeerd. De explosie ontstond toen een ketel, waarin een reinigingsmiddel werd vervaardigd, overkookte. De overko kende substantie bereikte het vuur onder de ketel en ontplofte. Een binnenmuur werd voor een flink deel weggeslagen. Een aangren zende schuur stortte in. Een begin van brand kon met eigen middelen worden geblust. De brandweer rukte wel uit, maar kon zich bepreken tot het instellen van een onderzoek. Met Ingang van volgend jaar zal het mogelijk zijn in Hoogvliet r.-k. middelbaar onderwijs te volgen. Een .brugklas", die gevestigd zal worden in de Charles de Fouccould-ulo aan de Overhage, zal de leerlingen op vangen. Voltooiing van dit eerste leerjaar geeft toelating tot de tweede klas van de hbs of mms elders. De oplossing waartoe men geko men is, zal mogelijk uitgroeien tot een dêpendence van het Botterdam- se Sint-Montfortcollege. In een bijeenkomst met de ouders van leerlingen uit de drie hoogste klassen van lagere scholen in Brielle, Spljkenisse en Hoogvliet lichtten drs. J. Hilgers, directeur van het Sint Montfortcollege en de heer P. H. v. Rijn, hoofd van de Charles de Fouc could-ulo, de plannen toe. Men verwacht voor deze brugklas vijftien tot twintig leerlingen. De ulo zal het volgende leerjaar onge veer vijftig eerste-klassers tellen. Met toestemming van de ouders zul len. een. aantal veelbelovende nieuwe ulo-leerlihgen in de brugklas ge plaatst worden, ten einde de eerste klas van de Charles de Fouccould- ulo enigermate te ontlasten. Ten slotte zullen de leerlingen uit het desbetreffende gebied die worden opgegeven voor het Sint Montfort- college te Rotterdam, het eerste leer jaar in de brugklas te Hoogvliet on derwijs ontvangen. In verband met werkzaamheden zal de spoorwegovergang bij het sta tion Lombardljen in Rotterdam van zondagmorgen zeven tot maandag morgen vijf uur voor alle verkeer worden afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid via het Stadionviaduct en de Hordijk. „Een paar vrienden van me zijn een weekje in Ierland gaan vissen,' vertelt de heer Veldhoven met on vervalst Rotterdams accent. „Weet je wat ze gevangen hebben?" Ieder een luistert. „Twee vissen," klinkt het triomfantelijk. „Dat kunnen ook wel haaien geweest zijn," zegt Ver kerk, niet het minst onder de in druk van dit verhaal vol visserseT- lendc. Wim Jongmans uit Oudenbosch, met zijn twaalf jaar de jongste vis ser aan boord haalt nu ook zijn Laat in de middag wordt het resultaat geteld. Bert Kruidbos heeft er tweeënzeventig. (Van een onzer verslaggeyers) Op 2 september is er op het in de Beatrixhaven liggende Amerikaanse zeeschip Summit een flinke steekpartij geweest. De 22-jarige op Forto Kica geboren en in Brooklyn wonende poetser J. N. G. heeft toen een mede- opvarende, de poetser P. II. E., met een mesje danig toegetakeld. De man bekwam steekwonden in het gelaat, op schouder en rug en aan zijn hand. Aanvankelijk zag het er voor E. lelijk uit, maar naderhand bleek het alle maal nogal mee te vallen. Na zes dagen zo hoorde men vanmorgen bij de Rotterdamse politierechter, waar G. terechtstond had hij weer vief rondgelopen. Vanwaar die steekpartij? De poet ser G., die door een tolk werd bijge staan, vertelde de rechter, dat hij met E. ruzie had gekregen. De man had met een bierfles geslagen en daarom had hij zich verweerd en het mes getrokken. Verdachtes raadsman deed het hoe en waarom van die ruzie uit de doe ken. De poetser E., die met G. een hut deelde, had het niet begrep-n <?P Portoricanen en hy liet dat duideiyk blijken. Tevens haul hy zijn collega luiheid verweten. De officier van Justitie achtte de poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel bewezen. Rekening houdend met de moeilijkheden die verdachte in het huis van bewaring ondervindt (taal, voor hem vreemd eten), eiste hy twee maanden met aftrek. „Mijn cliënt voelde zich door de veel-drinkende, grote, sterke E. be dreigd," zei de raadsman, die, een be roep op noodweer doend, vrijspraak vroeg. De snikkende verdachte werd door de rechter tot zes weken met aftrek veroordeeld. Over zestien da gen zal hy weer op vrije voeten zijn. „Hoger beroep?" vroeg de politie rechter. Hy voegde er, zich tot de tolk wendend, aan toe: „Zegt u maar dat hy dan nog minstens twee en 'n halve maand moet zitten." Van het hoger beroep werd afge zien. Dinsdag 4 oktober, 's avonds om acht uur, belegt de Federatie van Jongerengroepen van de PvdA te Rotterdam haar eerste bijeenkomst in dit seizoen. De heer C. M. L. Roozemond, het nieuwe lid van het dagelijks be stuur van de Rijnmondraad, zal daar spreken over „de politiek van alle dag". Verder wordt de avond gevuld met het voorstellen van de leden aan het nieuwe bestuur. Daarna een genoeglijk samenzijn met praatjes en plaatjes. Deze bijeenkomst <en ook alle volgende) wordt gehouden in de Stadsherberg onder het Historisch Museum. (Van een onzer verslaggevers) Op de Oostzeedijk te Rotterdam heeft de politie maandagavond de veertigjarige rayonchef R. V, aange houden. De man bestuurde zijn auto onder invloed van alcohol, zyn ry be wijs is ingevorderd. V. werd ter ont nuchtering ingesloten op het bureau Boezemsingel. Dinsdagavond hield de politie op de Plantageweg de 51-jarige recla mechef C. J. R. aan. zyn rybewys werd ingevorderd en de man zelf werd ter ontnuchtering aan het bu reau Boezemsingel ingesloten. De spraakzame verdachte ging uitvoerig in op de vraag van de president, waarom hij al zo kort na zijn ontslag uit de gevangenis te Leeuwarden (2 mei) weer was gaan inbreken. „U kent wel de theorie, maar niet de praktijk van de reclasse ring," zei hij. „Als wij uit de ge vangenis komen, begint de moei lijkste tya. Je wilt dan wel eens fatsoenlijk eten en een keer een uitspatting maken, maar met een nitgangskas van zeg 85,- doe je niet veel. En de reclassering geeft je wel raad, maar geen geld." De R. beklaagde zich ook over het eten in het Huis van Bewaring; hij vond het slecht, vooral de rijst. De vier hem ten laste gelegde fei ten (vier van een reeks van dertien diefstallen met braak en pogingen tot diefstal) gaf hij grif toe. Op 29 juni had hij uit een pand aan het Broersveld te Schiedam twee heren kostuums. een kasregister, betaalze- gels en geld weggenomen; op 2 juli 45,- uit een woning aan de s'-Gra- velandseweg te Schiedam; op 6 juli geld en een radiotoestel uit een kan toorgebouw aan de Havenstraat te Schiedam; op 8 juli geld uit een pand aan de Strickledeweg in de Spaansepolder te Rotterdam. Twee andere Schiedammers had den hem op het inbrekerspad ver gezeld, maar over hen wilde hij weinig zeggen: „Ik verraad geen medeverdachten." De officier van Justitie vond het een vrijwel hopeloos geval. Alle voorwaardelijke straffen die De R. in de loop der jaren heeft gekre gen, moesten ten uitvoer worden gelegd en alle voorwaardelijke in vrijheidstellingen moesten worden herroepen. Deze verdachte zoekt de schuld niet bij zich zelf, maar altijd bij an deren en bij de maatschappij. De zenuwarts die hem heeft behandeld, acht hem toerekenbaar. De straffen die een dergelijke delinquent wor den opgelegd, krijgen op de duur het karakter van een bewaring. Zo lang hij in de gevangenis verblijft, kan hij niet inbreken. Volgens de raadsman pleegt De R, nooit een delict als hij nuchter is. De drank is zijn kwade genius. Pleiter vroeg zich af, of een voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering niet wenselijk zou zijn. Wegens hef medeplegen van, sub sidiair medeplichtigheid aan door De R. gepleegde inbraken hebben de 26-jarige losse arbeider B. van der S. en de 30-jarige losse werk man P. T. van den W. terechtge staan. Tegen de twee maai eerder veroordeelde Van der S. eiste de officier één jaar en zes maanden mei aftrek. De raadsman van deze verdachte noemde hem een kind met De R. vergeleken, met wie hy in de gevangenis had kennisgemaakt. De eis tegen Van den W„ die een paar keer op de uitkijk had ge staan, was een jaar gevangenisstraf met aftrek. De uitspraak in deze zaken volgt over veertien dagen. PENSIOEN. De heer Chr. Hooger- wer, coördinator by Unilever voor alles, wat met papier, verpakking en drukwerk te maken heeft, legt op 30 september zyn functie neer. Hy wordt dan. pensioen trekker. In zyn 44-jarige loopbaan by Unilever heeft de heer Hoogerwerf veie vrienden en relaties leren kennen. In en receptie zal op die dag. in het Uniievergebouw aan het Burg. 's Jaeobspleln 1 te Rotterdam, het afscheid uit zyn werkkring worden beklonken. luxueuze foundations In fantasie-dessin op ZWART, van een groot merit nylon beha met voorge vormde 3-deligc cups bijpassende Lycra gaine 8.95 bijpassend jarretelgordel- tje of slipje f.98 Profiteer van deze zéér bijzondere aanbieding, tijdelijk g-u4-d-e-n-s voor deliger. in alle filialen van WALA specialismsj m. van Toen Fieter op 'n middag omstreeks half vyf door de Rotterdamse Karei Doormanstraat wandelde, werd ik aangeklampt door twee wat oudere vrouwen. Dat ge beurde met enige aarzeling. Zomaar een vreemde man aanspreken? Ze waagden het er toch maar op, want hun zorgen waren op dat ogenblik toch wel erg groot. By de kleinste van de twee stond het huilen nader dan het lachn. We zyn onze bus kwyt me neer. De vrouwen zagen er niet stads uit. Ze kwamen uit het Brabantse Etten-Leur. 's Morgens vroeg waren ze met „de plattelandsvrouwen" naar Rotterdam vertrokken. Daar hadden ze eerst een fabriek bezocht en waren toen ergens gaan eten. Na het diner had de chauffeur ze vrij gegeven om te winkelen. Een van de Etten-Leurse plattelandsvrouwen had in Rotterdams drukke centrum de weg gekend. In haar kielzog had den ze een paar warenhuizen afge lopen. maar by V. en D. waren de twee de groep kwijtgeraakt. Ze had den een poos gewacht, daarna wa ren ze de andere vrouwen gaan zoe ken. En in de Karei Doormanstraat hadden ze ten einde raad iemand aangeklampt. En dat was Fieter. Wat waren die twee plattelands vrouwen hulpeloos- En wat voelde Fieter zich hulpeloos. De dames wisten niets. Alleen dat de bus om half vyr zou vertrekken en het nu bUna zo laat was Waar had de chauffeur de bus ge parkeerd? Op een groot plein, meneer. Hadden ze dan de naam van dat plein niet opgeschreven? Nee, meneer. Hoe zag dat plein eruit? Ik geloof, dat er een kerk was, meneer. In welk restaurant hadden ze ge geten? Weet ik niet, meneer. We moes ten naar een hogere verdieping. En er reden trams in die straat. Er waren ook bloemen en planten in dat restaurant. En daar sta je dan in de Karei Doormanstraat en je denkt aan tien pleinen met een kerk waar bussen kunnen stoppen en aan tien restau rants met een bovenverdieping en bloemen. Ik piekerde me suf, vroeg tevergeefs naar verdere bijzonderhe den en zuchtte toen maar dat ik er ook geen raad op wist. Hadden ze geld bij zich? Ja, meneer. Dan zouden ze in elk geval met de trein naar Etten-Leur terugkun- nen. We weten niet hoe dat gaat. We hebben nog nooit in een trein geze ten. Kyk, als u nu zo loopt, komt a bij het station terecht. Daar gaat a naar binnen en ziet loketten waar u een kaartje naar Etten-Leur kunt kopen. Dan vraagt u maar aan de spoormannen, en die hebben alle maal een zwarte pet op, wat u ver der moet doen. Die zullen u wel hel pen- Ze keken me aan, vol vrees. Ze bedankten me en verdwenen, wat verloren lopend; in het drukke stads gewoel. Ze zullen wel in Etten-Leur te rechtgekomen zyn. Ik heb tenminste niets in de krant gelezen over twee vermiste plattelandsvrouwen. Louis Braille Aan de Slotlaan. 31 te Rotterdam- Krallngen is het tehuis voor blinden, een groot, fraai en pas-gerestau reerd herenhuis, dat eigendom is van de zesennegentigjarige cen tenvereniging voor blinden Steunt Ons Streven te Rotterdam. Het is ge noemd naar de uitvinder van het blindenschrift Louis Braille. In dat tehuis verblijven op het ogenblik zestien personen. Daarmee is het niet vol en dat wordt blij kens 't jaarverslag van SOS door het bestuur betreurd. De exploitatie, die toch al moeiiyk is, wordt door deze onderbezetting nog moeilijker. Secretaris E. J. van Ameyde vertel de Fieter dat men op het ogenblik nog vier alleenstaande blinden zou kunnen huisvesten. Of er dan geen belangstelling voor dit tehuis is? Er zijn, zo zei de heer Van Ameijde, gegadigden genoeg, maar wij kunnen alleen, huisvesting verlenen aan blinden die zelf nog uit de voeten kunnen. Het is hier een pension. De mensen worden ver zorgd, maar wij kunnen geen ver pleeghulp geven. Daarbij: heel wat alleenstaande blinden die „goed uit de voeten kunnen" blijven het liefst zo lang mogelijk In de omgeving waar ze aan gewend zijn. Ze heb ben en dat is vaak te begrijpen enige angst om het hun tot dusver vertrouwde milieu los te laten. Het is, verzekerde mij de secre taris van de centenvereniging, per sa niet zo dat door deze onderbezet ting het voortbestaan van het te huis Louis Braille in gevaar komt. Gelukkig maar, vindt Fieter, want dit kapitale, goed-onderhouden pand heeft in Rotterdam een nuttige func tie, Aan de instandhouding van het tehuis kunnen de Rotterdammers overigens een stukje meewerken door aan de bekende biindenbusjes van SOS te denken. Vorig jaar stop ten zij er ruim vijfenveertigmille in... PISTES SPREEUW (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen is de 29-jarige meubel maker H. H. i romp uit JHeiievoetsIuis bij het oversteken van de Oranje boomstraat in Rotterdam gegrepen door een tram van fijn 2. De man moest met een hersenschudding naar het ziekenhuis Dykzigt worden ge bracht. Het tramverkeer had in beide rich tingen een klein half uur vertraging.

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 3