iel alleen spelregels uit 't hoe d leren >F M. REESE ZEEMAN'S voor Schiedam Drankmisbruik leidt tot ontslag en inbraak EEN VERSTANDIG MAN IS ZIJN VRIJHEID WAARD! f- 64.50 Meisje (5) door auto gegrepen Geen voorrang verleend ORANJESTRAAT 21 - SCHIEDAM' SS 'VMAtfT) jzerhanoeU WISSELKOERSEN HET VRIJE VOLK VRIJDAG 28 OKTOBER 1966 paulna 1 Vr 'agen 1 ADVERTENTIE M. REES jes 12.95 32.50 Ontvangst (ADVERTENTIE) een echte SK1L boor machine, vanaf IJZERHANDEL BROERSVEST 52 SCHIEDAM TOCHTBAND HAARDGLAS VERDAMPBAKKEN (ADVERTENTIE) Gemeente Schiedam Burgerlijke Stand (ADVERTENTIE) Onz« collectie in wollen VESTEN PULL-OVERS PULL-POLO'S is Gaarne zullen wij u ontvangen om u onze collectie te tonen. Herenmode magazijn Broersvest 56 Schiedam Officier Onbegrijpelijke zaai Motie tegen BP in Apeldoorn 1 verstandig men let bij de aankoop van aan winterjas ook op het gewicht van zo'n kfedingatul Ook In de winter bewegingsvrijheid! In onze nieuw» collectie vindt u overjassen dia heerlijk warm zijn en toch een gevoel van vrijheid geven. Lichtgewicht- Jaasen in de attjl, het detain en de atof, die pre fereert CAMEL - BLRBERRIJS - LAMA CURL. Prijzen va. 1 IS tot f 35C HERENMODE HERENKLEDING cheidsrechters gaan iedere d onderda*op voor her ha inj T wu (Van een onzer In bijna alle weekbrieven en clubbladen van voetbalvereni gingen uit deze omgeving, stond deze week een zelfde tekst afgedrukt. Het was de mededeling van de RVB waarin wort: gesteld, dat in deze nieuwe competitie al bijna 200 straffen uitgedeeld aan voetballers en waaronder er zijn van zeer ernstige aard. verslaggevers' Omdat wij de laatste tijd nogal eens de opmerking tegen komen van ach, die scheidsrechters var tegenwoordig: geen knip voor de neus waard", zijn we ons licht eens gaan opste ken bij de Schiedamse Scheidsrechtersvereniging Deze hou den iedere donderdag clubavond in de kantine van de voetbal vereniging Schiedam. Wie denkt aan clubavond, scheids rechters, denkt meteen aan sterke verhalen vertellen en een kaartje leggen. Hoe het in andere afdelingen is weten mij niet, maar bij de Schie damse scheidsrechters betekend ie dere donderdag „op herhaling ko- Want na een korte opleiding en "een daaraan verbonden examen wor den de fluitisten de wei ingestuurd om te proberen 22 kerels hun „hob by" te laten uitleven en als het dan nog even kan zonder brokken ook. Maar omdat er bij het scheids rechteren meer komt kijken, dan het uit het hoofd kennen van een groot dee! van de spelregels want heus niet iedere scheidsrechter kent alle re gels en ook omdat er in die re gels wel eens het een en ander ver andert, komen de Schiedamse arbi ters donderdags bij 'en. Van zeven tot acht uur wordt, aan de conditietraining aandacht besteed door middel van een paar pittige oe- jeningen en zeer lange boslopen Daarns eerst moet er nog even een pittig partijtje voetbal wor den gespeeld komt de theori* aan de beurt. Schiedam telt drie betaalde scheidsrechters, die alle drie in de eredivisie leiding geven en waarvan er één. Lou ran Ravens, op de inter nationale lijst staat. Koen Brouwer en Henk van der Veer maken het trio vol. Drie betaalde scheidsrechters uit een stad is wel ee.i unicum in ons land te noemen. „Om daar te komen, hebben ze al le drie hard gewerkt", zegt de heer L. Schotting. voorzitter van deze zeer actieve vereniging. Wij krijgen ie gelegenheid om aan een vijftal arbiters onze vragen te stellen over hun wel en soms ook DAMESHOEDEN?!? P- 'MN is ALNJS voor UW noetlen. Jeugdige slappe Velours Cl", fon hoedjes. Prima geschikt voor de auto. Vanaf 12.95 Velours hoedjes, alle modellen en kleuren. Vanaf 19.95 Alle kleuren Jong I Zijden Melusine in ver lul lende modellen en k' Tevens deskundige voorlichting en advies voor BONTHOEDEN DAMESHOEDEN"'AO 4ZIJN Hoogstraat 60 Schiedam Telefoon 266728 wee op de vaderlandse voetbalvel den. Het zijn oud-scheidsrechter Arie de Graaf. Leu van Ravens waar over g :en nadere gegevens nodig «ijn. Henk Rorije, van beroeo bankwerker, negen jaar fluitist en wedstrijden leidend In de vierde kifts van de KNVB. Verder Bas Sabel, penningmeester van de SSV die acht jaar wedstrijden blaast In de derde klas van het zaterdag voetbal en 38 jaar oud. Als laatste willen wij u de voorzitter van de Schiedamse scheidsrechtersvereni ging voorstellen. Het is de 43-jari- ge Leen Schuin? die jarenlang fluitist was in het zaterdagvoetbal. Maar wat zij ook leiden hoog of laag. het zijn allemaal mensen met een schat van ervaringen op de Nederlandse voetbalvelden. Onze eerste vraag is of er op de voetbalvelden veel veranderd is in de laatste jaren. Uien zeggen volmondig „ja" Van Ravens: het speltype is veranderd en vooral het defensieve spel maak de strijd wat harder, maar niet ru wer. De anderen onderstrepen de woorden van Lou van Ravens. Wel voegde de heer Sabel er nog aan toe, dat het de laatste tijd schering en inslag is dat het publiek bezit neemt van de grasmat. Zij zijn ook meestal de schul dige van de narigheden op de velden. En... als er spelers zijn die echt on willig zijn dan is het moeilijk als scheidsrechter om de touwtjes in handen te houden. Ik vind juist, dat dit de laatste jaren steeds meer gaat toenemen. Meer dicipliene bij de spelers is nodig". Als een wedstrijd uit de hand loopt, is onze tweede waag, hoe komt dat dan? Het antwoord is weer- eensgezind en gelijkluidend. Het onvoldoende kennen van de spelregels bij spelers e vooral het publiek. Rorije zegt hiervan: „je maakt de raarste din gen mee ais spelers en soms oèfcrbe stuurders je de spelregels gaan uit leggen". Een overtreding op het mid denveld kun je zonder morren be straffen met een vrije trap", zegt Bas Sabel. „Maar zoh zelfde over treding in het strafschopgebied geeft soms de grootste narigheid". Samenvattend kan worden gesteld, dat het met de spelregelkennis van de spelers en begeleiders soms he melschreiend is. Doen de clubbestu ren voldoende om onregelmatighe den in de hand te houden en ook te bestraffen als dat nodig is? Hoe is de ontvangst van de scheidsrechter bij de clubs waar zij een wedstrijd moeten leidenDe eerste vraag had men blijkbaar wel verwacht. „Dat is verschillend", zegt Leen Schotting. „Het ene bestuur treedt meteen op en een ander bestuur pro beert na afloop van een wedstrijd, waarin je een speler van het veld hebt gezonden de zaak nog goed te praten. Dat is' hardstikke fout van zo'n bestuurder. Volgens mij is het zo, dat een heel- rijtje van mensen, die allen een functie hebben In de KNVB, en daar b"doel ik mée: trai ners, coaches, cluhoestuurders, spe- lers, grensrechters en scheidsrech ters, dus iedereen die iets met voet bal te maken heeft, met elkaar het voetbal weer moeten brengen waar het hoort namelijk onder het hoofd stuk „hobby". Dan zullen de straf zaken ook minder worden". Over de ontvangst door de club besturen zijn de heren beter te te spreken dan een aantal jaren geleden. Rorije en De Graaf vin- 'W den dat net bij de scheidsrechters die standaardelftallen leiden wel goed is maar de arbiters die de lage re elftallen moeten leiden worden meestal aan hun lot overgelaten. Het bestuur van de Schiedamse scheidsrechtersvereniging streeft er naar om van de vier clubavonden er drie te gebruiken om de scheidsrech ters te onderwijzen. „Daarom is het zo noodzakelijk, dat de scheidsrech ters niet alleen lid zijn van de scheidsrechtersvereniging, maar ook de clubavonden bezoeken. Gelukkig komen veel van onze leden op de clubavond", zegt Bas Sabel. Dat blijkt want op de avond dat wij met de heren een praatje maken, staat het schoolbord klaar om de heren duidelijk te maken wat de dubbele diagonaal is. ,Je moet ze steeds het nieuwe bij brengen, zodat ze weten hoe te han delen op het veld", zegt docent Lou van Ravens. Terwijl icij tn de garderobe van de kantine van Schiedam once jas aan trekken, zijn de scheidsrechters een en al oog en oor voor de uitleg van Van Ravens. Het krijt knerpt over het schoolbord, er valt iets te leren... Onze medewerker Bas van Boch- hove in gesprek met de scheids rechters I ADVERTENTIE) zelfplakkcnd 22, 25, 35 en 41) p. meter Alum, tochtstrip (volkomen dicht) 1.20 p. meter Alum, dorpelstrip 90 cm 2.25 Plastic en rubber 45 en 35 p. meter en mica in alle maten. Asbestgrondplaten voor de haard met blik. 50 x 33 cm „.50 voor CA'. aardewerk 1.S5, filter 4.75 Broersvest 52 - Schiedam Ta een onzer verslaggevers) De 5-jarige Jolande v. d. Hoek, van de Lekstraat 47 te Schiedam is donderdagmiddag omstreeks kwart voor vier in de nabijheid van haar ouderlijke woning gegrepen door de auto van de 29-jarige magazijnbe diende J. B_ Jolande, die plotseling achter een geparkeerde vrachtauto langs de straat overstak, liep een pijnlijke knie en letsel aan haar hoofd op. Het meisje is opgenomen in het ge meenteziekenhuis. Omstreeks hetzelfde tijdstip stak in de Van Hogendorpstraat de 6-ja- rige Norma Zorge in de buurt van haar ouderlijk huis tussen twee ge parkeerde auto's door de straat over en werd aangereden door de r.uto van de 60-jarige leraar H. J. B, uit Schiedam. Met een bloeduitstorting aan het rechterbeen ging Norma na behandeling naar huis. Lou van Raven* geeft de scheids rechters onderricht (Van één onzer verslaggevers) De 12-jarige scholier C J, N. uit Schiedam is donderdag op het kruis punt 's-GravenlandsewegDelftseweg te Schiedam met zijn fiets tegen de auto van de 20-jarig' student, de heer J. P. gereden, toen hij met een bocht na ar links de kruising op reed en daarbij geen voorrang ver leende. De Jongen moest met een scheurwond In de lies worden over gebracht naar het gemeentezieken huis. Engels pond Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kronen Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaans» lire Oostenr. shilling Escudo's 10,101 10,io; 3,61f|- 3,62 A 7325. -73.30 7,241 7,241 83,621 83,674 69,95 —70.00 90,861 —91,014 52,424 —52,474 60,664 -50,714 3,341 3354 67,944 -57394 14.004 —14.014 12,594 —12,61 Gemeentelijk Inspecteur van het Onderwijs De Gemeentelijk Inspecteur van net Onderwijs zal op 2 november as. geen spreekuur houden. Schiedam, 26 oktober 1966. SCHIEDAM Ondertrouwd: C. ■ff. de Vette, 27 j. en M L J de Ja ger. 24 j.: C A A M van den Bosch en A A M Steijnen, 22 j.; A A Buis man, 23 j. en L Rooseboom, 21 j.; A Carree, 32 j. en J M Pols, 30 j.; G M Dlngenouts, 22 j. en M L de Koning, 21 j.: Q van Dijke, 22 j. en P Grims, 22 j.; M J j Geeratz, 26 j. en H C I. J Oosterveer, 23 j.: H. Gratiss. 25 j. en W A Hardeman, 20 j.; W L M Kuipers, 34 j. en M M A van den Berg, 28 j.; W F Le vering, 19 j en L M M den Brin- ker, 19 j.; N Niehot, 20 j. en W Herkelman, 19 j.; D Otten, 23 j. en N P C van den Anker, 19 j.; J H Polet, 47 j. en E W Zijlstra, 24 j.; J M Poolman, 23 j. en A M C Eiken- broek. 23 J-; J M Reber! 20 j. en J G Elderson, 20 j.: F M Hout, 26 j. en L H C HiUemons. 21 j. Getrouwd: G A de Visser, 27 j. en R de Bmijn, 23 j.; L Willemser,, 22 j. en E P van Bommel, 24 j,:, C Muriel de los Rios. 26 j. en C II Kouwenoord, 24 j,; B C de Man, 19 j en J J den Outer, 18 j.; H C de Wildt, 22 j. en J M L Burger, 21 j,: W A Romein, 22 j. en C "an der Tuijn, 22 j.; J M C van der Hidde, 24 j, en V Kok, 21 j.; M J R S Kolen, 3 J. en A T K Xerfc- laan, 33 j.; J de Hoog, 26 J. en M J Vuïjk 20 j.; H M Staan. 23 j. er D M Kreugw, 21 j.; J Wester- weld, 20 j. en H J Post, 22 j.: A W van der Sluijs, 22 j. en M M M tn Hoek 19 j.: A J Le Blanc, 19 j en C F A Verwiel, 19 j.: W C van d«' HovJt, 27 j. en B Busscber, 20 j.: E A J Schippers, 34 j. en. J H Sngelage, 22 j F J Melchers, 48 j. en N van der Ma&s, 31 j. Geboren: Marcel z.v. E Bril en M G .Scheper: Merel d.v. J C A Houdijk en J M Verburg*, Johanna M i.v ,1 J Jonk en J M Diesveld: Edith M d.v, P C van Ginneke en E Y P Biesheuvel; Arte z.v. M Le vering en A van Os. uniek i..j (Van een onzer verslaggevers) „Ik vind het een onbegrijpelijke zaak. Voor wraak wegens het ontslag b0 zün vroegere werkgever was nu toch geen reden meer en bovendien had verdachte juist in de periode van zijn twee nieuwe inbraken regelma tig contact met de reclassering." Zo liet de officier van Justitie zich gisteren uit in de zaak tegen de 42-jarige chauffeur L. J. W., die zich voor die twee inbraken voor de Rot terdamse rechtbank moest verant woorden. Hij eiste primair terugver wijzing van de zaak naar de rechter commissaris voor een nader psychia trisch onderzoek en daarnaast, voor het geval de rechtbank deze vorde ring zou afwijzen, elf maanden met aftrek, waarvan vier voorwaardelijk. W. was enkele jaren geleden van zijn vrouw gescheiden. Uit wrok, om dat hij zijn dochters bijna nooit te zien kreeg, had hjj in haar woning vernielingen aangericht, waarvoor de verzekering hem later aansprak. Dat had hem In grote financiële moeilijk heden gebracht, maar hem ook tot drinken aangezet. Het .nkmisbruik leidde tot ïün ontslag bij een benzinestation aan de Brielseiaan, waarvoor h(j door een inbraak wraak nam. Nog niet zo lang geleden rerd hij van de hem toen opgelegde straf voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Omdat hij geen kans zag zijn schulden te betalen- beeft hij opnieuw bij zijn vroegere rerkgever ingebroken. De eerste keer had hem dat niet meer dan een transistorradio en enig geld opgeleverd. Een paar nach ten later drong hij er opnieuw bin nen. Toen hij een kastdeur had opengebroken en het geld in de open staande kluis al binnen zijn bereik was gekomen, werd hij door twee re chercheurs betrapt Zijn raadsman, mr. W. Domme- ring, achtte na een vorig rapport, dat cliënt volkomen toerekenbaar had verklaard, een nader psychia trisch onderzoek overbodig. Pleiter drong er bij de rechtbank opaan te volstaan met een zo kort mogelijke onvoorwaardelijke straf. Uitspraak over dertien dagen. 0 a De Apeldoornse gemeenteraad heeft gisteravond met alleen de stemmen van de zeven Boerenpartij leden tegen, een motie van afkeu ring aangenomen, waarin de uitla tingen van BP-Ieider Koekoek in As- sen waarin hij het raadslid De Groot van de PvdA te Apeldoorn be schuldigde van NSB-sympafchleën werden veroordeeld. H. RUSELER

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 1