Schiedams voordeeltje Olie geeft R damse haven opnieuw een duw omhoog TEACH-IN OVER SANERING Massale huldiging bij Verolme SpwMMHftr&ófr Ubu^otUa's A. H. Rombouts ridder ON JONGE SCHIEDAMMERS WILLEN LEVEND CENTRUM Ook in Capelle moeiljikheden met woningbouw HOGEBANWEG: WATER AAN DE ENE KANT WORDT WEER STUK DUURDER Zwarte Zee komt schip te hulp AANBESTEDING s HET VRIJE VOLK VRIJDAG 30 DECEMBER 1966 n an een onzer verslaggevers) Pt 1 januari zullen de bewoners van de Hogenbamveg- oostzijde met nog meer jaloezie naar hun watergebruikendo overburen van de Hogenbanweg-westzijde kunnen kijken dan voorbeen het geval was. Op die dag namelijk zullen de voordelen van liet wonen aan de .9goede kant van de weg nog scherper worden ge* accentueerd. Die voordelen betreffen bet watergebruik aan de (Rotterdamse) oostzijde veel duurder dan aai? de (Sehiedamse) westzijde. Bezwaren van Rotterdamse zijde mogen zich richten tot de vroede vaderen van de stad in de jaren '20, toen de grens tus sen die gemeente en nabuur Schiedam naar deze plek werd ver schoven. Schiedam raakte daarmee zijn waterleidingbedrijf kwijt en eiste als een van de voorwaarden bij de grensverleg ging dat slokop Rotterdam de drinkwatervoorziening zou over nemen. Toen al moest de prijs per 1000 kubieke meter leidingwater op ƒ80 worden gesteld om de zaak exploitabel te maken, maar omdat Schiedam als distribuant ook nog wel enige wrnrt wenste te maken, werd bij de voorbereidingen (in 1917) vastgelegd, dat Rotterdam het water tegen 42,- per 1000 kub zcu leveren. BEGROTING EMMERS (Van een onzer verslaggevers) Ook voor 1966 is de groei van het zeegoederenverkeer in de Rotterdamse haven grotendeels toe te schrijven aan de toeneming van de olie-aanvoeren. Van de stijging van het totale goe derenverkeer met 9 miljoen ton van 123 naar circa 132 miljoen ton, nam de olie 7,4 miljoen voor haar rekening (van 68,6 miljoen in 1965 naar 76 miljoen in 1966). PAGINA S Overstapje Prestatie (ADVERTENTIE) héérrrlijke lichtgezouten pinda's Bezwaren tegen een dergelijke wij ze van handeldrijven waren er uiter aard in die dagen ai. Maar de toen malige burgemeester Zimmerman hield zijn raadsleden voor, dat men tegenover Schiedam behoefte had gehad aan een lokmiddel, dat ailes omwille van het groie belang, dat de stad bij havenaanleg op de in de onderhandelingen betrokken grond had. De directeur van de Rotterdam se drinkwaterleiding had intussen al berekend, dat het verlies van de?e transactie op 100.000 per jaar zou kunnen worden gesteld, aldus ont lenen wij aan „Van Poort tot Pcviri van Jan Nieuwenhuis. Be begroting van het Rotterdam se drinkwaterleidingbedrijf voor 1967 sluit met een tekort van 6.800.000. zodat de raad recentelijk heeft moe ten besluiten de tarieven wéér te verhogen. Schiedam deed dit eerder ook al, maar trekt vanwege die voor delige transactie in 1925 nog steeds veel minder teko. '~t aan en is der halve in staat het water goedkoper aan zijn inwoners te leveren. Er is in de tijd dat de basis voor dit voordeeltje werd gelegd, nogal eens gespot met de hardnekkigheid vaarmee de Schiedammers het recht op drinkwater tegen een billij ke prijs claimden. „Maar," aldus Nieuwenhuis, „zij lieten de spot met hun belangstelling voor een zó onschuldige dramt rus tig over zich heen gaan en betoog den, dat zij het water weliswaar goedkoop kregen, maar ook goed wa ter hadden." De tijd dat be -oners van de ÏIo- gebanweg-ooshijde met emmers ge- wappend bij de overburen water gaan kopen, zal wel voorbehouden worden voor het ogenblik dat er aan die Rotterdamse kant van de «eg Iets aan de leiding hapert. Het Rot terdamse drinkwaterbedrijf berekent zijn prijzen namelijk niet naar ver bruik, maar naar oppervlakte van de woning. Schiedam houdt het ver bruik als maatstaf aan. Ze zijn duurder uit, die bewoners van de Hogebanweg-oostzyde. Maar ai smds hun komst weten ze met beter dan te wonm in een gespleten straat, met aai. weerszijden ver schillende straatlantaarns, verschil lende nummerbordjes op de huizen en verschillende vuilnismannen. Om maar wat te noemen. verdiend. En het wordt de hoog ste tijd, dat deze nationale betekenis van Rotterdam ook erkenning vindt bij de volksvertegenwoordiging en de regering in die zin, dat de stad bij de verwezenlijking van haar haven plannen ook de financiële steun krijgt, waarop ze recht heeft. In de overige sectoren van het internationaal goederenverkeer te Rotter dam is de stijging in 1966 heel wat bescheidener geweest. De stukgoedaanvoeren stegen van 18,7 miljoen naar 135 miljoen ton, een toeneming van een kleine vijf percent. Met deze 19.5 miljoen ton zal Rot terdam dit jaar waarschijnlijk als stukgoedhaven overvleugeld worden door Londen. Van New l'ork zijn nog geen cijfers bekend, aangezien in die haven het havenjaar loopt van april tot aprii. Ook zou het ietwat voorbarig zijn om uit de thans over New York bekende gegevens de con clusie te trekken, dat de voor sprong van Rotterdam op New York opnieuw groter is geworden. En men mag daarbij vooral niet ever 't hoofd zien, dat New York geen olie-aanvoeren van een zo massale omvang kent als Rot terdam Met een stijging in 1966 van circa vijf percent heeft Rotter dam zijn positie van eerste graan- iiaven van Europa behouden en zelfs nog versterkt. Ook de erts- aanvoeren namen met 8 percent toe. zodat men ook in deze sector reden tot tevredenheid heeft. Het aantal schepen dat in 1966 de Rotterdamse haven binnenliep zal ongeveer 200 groter zijn dan vorig jaar. Dat is nog niet 1 pet. van het totaal van rond 28000. Bovendien kan men het aantal schepen niet meer als maatgevend beschouwen t.a.v. de groei van het havenverkeer. De schepen worden steeds groter, zodat de Inhoud bepalend wordt voor de toeneming van het haven- verkeer. Zo was vorig jaar de netto-inhoud van de 28.103 schepen, die Rotter dam ontving 73,7 miljoen ton. Dit jaar is de inhoud bijna 7 miljoen ton meer, terwijl het aantal schepen niet noemenswaard is gestegen. Het is zelfs te voorzien, dat het aantal schepen dat de Rotterdamse haven jaarlijks binnenloopt stationair zal worden of mogelijk nog iets zal dalen, vooral als gevolg van het snel groter worden van olietankers en buik-carriers. Al met al heeft de Rotterdamse ha ven een Tedehjk goed jaar gehad. Een stijging van 7 pet. van de goe- derenomzet is verheugend al zal ze waarschijnlijk ook dit jaar minder spectaculair blijken te zijn dan de te verwachten stijging \an de goede- renomzet in enkele Franse, Italiaan se en Duitse havens. De concurrentiepositie van de Rotterdamse haven wordt oeilij- ker. waarbij niet mag «orden vergeten, dat vele havens in hef buitenland zwaar gesubsidieerd worden. Rotterdam verkeert wat dit betreft zelfs in een Europese uitzonderingspositie De aanpassing en uitbreiding van de Rotterdamse haven-infrastructuur vergt enorme bedragen in de eerst komende jaren. Het gaat om honder den miljoenen guldens. In Rotterdam krijgt men steeds meer de indruk, dat de rest van Ne derland de mening is toegedaan, dat dc Maasstad bij haar inderdaad grootscheepse plannen, alleen maar uit is op vermeerdering van eigen grootheid en giorie en barst van lo kaal-patriotisme. Te weinig in overig Nederland is men nog bekend met en doordrongen van de harde feiten, dat hier ir. Rot terdam en met de haven en de ha- venlndustriën een zeer belangrijk deel van ons nationale inkomen wordt iVan een onzer verslaggevers! a een dienstverbend van ruim 46 .ar heeft de heer A. II. Rombouts, chef van de civiele dienst van de Holland Amerika Lijn, donderdag middag in de kantine van de IIAL aan de Wilhelminakade afscheid ge nomen van personeel, vrienden en relaties. De waardering voor het werk van de heer Rombouts bleef niet tot woorden beperkt. Ir. R. H. P. Meijer, adj.-directeur van het Ge meentelijk Havenbedrijf, spelde hem de versierselen van de Ridderorde van Oranje-Nassau op de revers. De scheldende HAL-functionaris werd m het zonnetje gezet door mr. H. N. Duthil. een van de HAL-dircc- teuren. Haitelyke toespraakjes wa ren er ook van onder-directeur en chef-rekenkamer J. G. Heiser na mens de collega's en van onlangs gepensioneerde chef-purser C. Th. Sulster, die het vlootpersoneel ver tegenwoordigde 7,ef>r vejen hebben de heer Rmbouts ten afscheid de hand gedrukt. (Van een onzer verslaggevers) „Wat de Duitsers vijfentwintig jaar geleden met Rotterdam deden, willen de Schiedam mers nu met hun eigen stad doen Dit staat in een brochure, waarmee de bevolking van het Rijnmondgebied het komende weekeinde zal worden opgeroepen om op donderdag 5 januari des avonds om acht uur in de Koopmansbeurs aan de Lange Haven te Schiedam een teach-in bij te wonen, waar de sane ringsplannen voor de Sehiedamse binnenstad en de leefbaarheid van het Rijnmondgebied in het algemeen ter discussie worden gesteld. De circulaire zal door jongeren zowel in Schiedam ais Rotterdam worden verspreid en aan tal van Rijnmondbestuurders, stedebouwkun digen en andere prominente figuren in Nederland zuilen uitnodigingen worden verstuurd. Schiedams burgemeester. H. Roelf- sema zal op deze teach-in aanwezig zijn. De 26-jarige filmtechnicus Hans de Ridder van Open Studio Filmpro- dukties heeft het initiatief voor deze bijeenkomst genomen en kreeg de volledige medewerking van het Sehiedamse gemeentebestuur, dat voor de uitvoering van het zoge naamde saneringsplan SchieNoKo staat. Het college wil wel eens vernemen of er bij de jongeren behoefte be staat om de buurt rondom de histo rische Oude Sluis met het Zakken dragershuisje te behouden. Bij be spreking van het plan heeft stede- bouwkundige Rein H. Fledderus een nog vage toezegging gedaan, dat er een historische kern rondom de kolk gehandhaafd zou blijven, maar concrete plannen zijn er nog niet. Bij de kunstenaars in Schiedam (en daarbuiten) zou men gaarne be reid zijn om de oude pandjes te ver bouwen tot ateliers, maar ook zij kwamen nog niet met goede voor stellen. De teach-in za! de ideeën moeten opleveren, maar bet gaat. zoals uit de uitnodigingen en brochures blijkt, om de leefbaarheid in de randstad Holland. „Wat gaat er met Schiedam ge beuren? wordt er gevraagd. „Wordt het een moderne stad? Met flats en kantoren en warenhuizen en parkeer terreinen? Of moeten wij de oude stad houden' Met de gelegenheid voor de jonge generatie om er iets nieuws op te bouwen? Een levend centrumeen Montmartre in de Rjjnmond? „Wij, de jonge mensen van Rijn mond. zo stelt Hans de Ridder m de circulaire, „zyn tegen dc plan nen voor doorbraken en grote hoogbouw. Wij willen een oud Schiedam behouden, wij willen er werken, wij willen er wonen, wij willen er ateliers, winkeltjes, stu dios en kleme theaters Volgens de jeugd kan dat in Schie dam. „Omdat het een oude stad is. In een oude stad kan nog iets wor den opgebouwd, kan nog iets gebeu ren. Dat, zo stelt men verder, „kan in onze nieuwbouw niet. Alleen het gaat niet meer vanzelf. Zonder de steun van de overheid iukt het niet meer, omdat de commercie a! te veel greep op de samenleving heeft gekregen. Als het bestuur van de steden, waarin wij leven het grote belang van een levend, creatief centrum gaat inzien, kunnen de jongeren gaan beginnen. Dan kan Schiedam het Montmartre van Rijnmond wor den. In de brochure staat, dat de jon gerengroep, die vaak In het Zakken dragershuis komt, een sterke oppo sitie verwacht. .Maar, zo zegt men, „onze plannen zijn goed. omdat ze uitgaan van de mens. Het gaat om Schiedam, het gaat om Rijnmond, het gaat om de jeugd, het gaat om een menselijke ontmoetingsruimte. (Van een onzer verslaggeversi Op 27 december raakte het 6972 bruto ton metende Liberiaanse ss. Segre (uit 1942), 280 mijl zuidoost van de Bermudas door ketelsehade In moeilijkheden. De sleepboot Zwarte Zee van L. Smit en Co.. die bij Bermuda op sta tion lag. voer uit en bereikte de Liberiaan op 28 december. De vol gende dag werd op Lloyd's open form vastgemaakt. De Zwarte Zee heeft met dc Serge een circa 16 dagen durende sleepreis voor de boeg naar de Franse haven plaats Caroute bij Marseille. iVaii een onzer verslaggevers i Vanmiddag zijn op het hoofdkan toor van Verol me 206 jubilarissen gehuldigd, die een kwart eeuw In dienst van d eerolme-werf te Heus- den, 46 op de werf te Alblasserdam, 3 in de machinefabriek IJsselmon- de, 7 by Verolme United Ship Yards en 4 op de werf op rtozenburg. De jubilarissen, onder wie ook de algemeen directeur, de h.er A. Ryke. werden toegesproken door de heer C. Verolme. Uit zyn handen ontving ieder een zilveren speldje en een en veloppe met inhoud. De Grontmy, Grondverbet-nng- en Ontgmmngmaatschappy N.V. te De Bilt heeft namens B en W. van Rot terdam aanbesteed bestek Gr. XIV: de aanleg «->n een recreatiestrook ten zuiden van het Ruigeplaatbos met o.m. de grondwerken voor een tenm«- banencomplex, een padvmdersterrein en een waterparty aan de Henkweg m voormalig Hoogvliet. Van de 9 in schrijvers was laagste Fa Koster. Rozenburg, met f '274 000 en opvol ger Fa. P. J. Roos. Abbenes. met f 274 985. Gemeentewerken heeft aanbesteed bestek 903: het verrichten van grond werken. het aanbrengen van een kleibekledtng en glootmg van Petit Gramt zetsteen voor het onder pro fiel brengen van plm. 1150 m talud langs de z.w.-oevers van de 7e Pe troleumhaven in Europoort. Van de 10 inschrijvers was laagste M. N. O. Vervat, Rotterdam, met 373.000.— met en f893.000.— zonder risicorege ling en opvolger Aann Bedrijf T. Slagboom, met 879.000 voor belden. i Van een onzer verslaggevers) De woningwetbouw in Capelle aan den I.Issel verkeert in een kritische situatie. De rijksbedragen houden te weinig rekening met de hoge grond- kosten. De minister blijkt niet be reid dit feit te accepteren. B. en VV. spreken in hun begro ting over „deze teleurstelling," en zeggen: „De gemeente wordt daar door in feite gedwongen de woning wetbouw in zeer belangrijke mate te subsidiëren." Deze toestand heeft Rotterdam reeds tot vergaande beslissingen ge bracht, maar ook andere gemeenten in het land worstelen met deze fi- naneiermgsmogelykhcden. „Komt er," aidus B. en W. van Capelle, ,.g"en oplossing op korte termijn, dan zal de gemeente ge noodzaakt worden de uiterste con sequentie te trekken. Dat kan slechts betekenen, dat de woningwetbouw dan omnogelyk wordt. In Capelle zijn thans ongeveer 1 000 woningwetwoningen in aan bouw en binnenkort zouden nog dui zend woningen worden aanbesteed „Maar." aldus de burgemeester, „wij hebben het geld er t.iet voor, »n dan zouden we. net als Rotter dam moeten beslisser geen w jtimg- wet woningen meer te bouwen, tenzy het rijk beretd ts de volle grondprijs te vergoeden." Pit ter heeft nog steeds tets op z'n hart en vandaag komt 't eruit. Even terug naar de vo rige week donder dag gehouden ver gadering van Rot terdams gemeente raad. Ik zat toen op de perstribune; 'n houten bolwerkje op welks rand zo nu en dan een raadslid zijn kin legt, wanneer hg er behoefte aan heeft om met een verslaggever te conver seren. De verslaggever zit nl. nogal hoog en het raadslid staat laag, van daar die kin. Zo heb ik een poos naar de kin van mijn pc''tieke vriend mr. C J. N. van Dongen zitten kijken. De km van de kleme, liberale mr. Staab reikte met tot het randje. Mijn be lendende collega van de Nieuwe Rot terdammer moest diep voorover bui gen toen de heer Staab hem iets toe fluisterde. Pieter dwaalt af. Ik had wat op m'n hart. Aan het woord was mijn andere politieke vriend A. Dijksman. Onderwerp: aanleg en ondertunne ling van het Churchiilplem tussen Blaak en Westblaak, een mooi en groots werk, dat Rotterdam zal sieren. Mijn politieke vriend zei om.: .Baten we. als we gaan breken, re kening houden met het publiek. Zo- ais het nu op sommige punten is. is liet meer dan erg." Wethouder mr. H, C. G. L. Polak beloofde de narigheid tot het mini mum te zullen beperken. De beer Po lak zal die belofte best gestand doen. Ik ken hem van de rechtbank, waar hij zich als jong advocaat op een hart veroverende manier het oor van zittende en staande magistratu- ren verwierf. Ik ken hem ook van d» wijkraad voor Kralingen, waar hij zweeg. Door deze herinneringen waardeer ik de heer Polak, Speels man, die sombere mededelingen in anekdotes verpakt. Beminnelijke glimlach, spitse geest; aardige wet houder, waar Rotterdam nog veel plezier aan kan beleven. Toen A. Dijksman, vergrijsd in de strijd voor de lotsverbetering van de arbeidende klasse, bij de aanleg en de ondertunneling van het nieuwe plein met het publiek rekening wil de houden, werd er hier en daar nog al gegrinnikt. Grinnikjes uit de raadzaal en grinDikjes van ons boi werkje. Kapitaal werk en dan zo'n futiliteit je. Je próefde het! Maar Dijksman heeft gelijk! Kapi tale werken genoeg In deze stad, al lemaal prachtig en mooi, maar bur gers als Pieter moeten baggeren en als we ergens een beslijkte plank vinden, zijn we al blij. De ellende die we voor CS hebben meegemaakt! Bij de Maashaven is het bar en boos. Ik schreef al over een wande lingetje van 16 naar 11 over het Hofplein. Zo is er meer. Pieter wil een boel accepteren en er gebeurt in Rotterdam veel groots, maar ik zou toch blij zijn wanneer we ons zonder slik aan de schoenen door de stad zouden kunnen bewegen. De kapitalen die we voor een beter leven in de toekomst uittrekken, zijn groot. We zien het niet altijd, we weten er zo weinig van af. Geef ons, ondanks de bende, zoveel mogelijk comfort. Geen trapperij in laagveen; het kar er heus wel af. Dijksman had zéér gelijk. Hij is een voetganger, die op zijn gemak door de stad wil wandelen, zonder drek. Florines hart klopte dezer dagen warm voor de RET. .Jat ze allemaal niet met haar overstapje (vijftig cents) had gedéan! Florine moest naar Smeetsland m Rotterdam-Zuid. Ze vertrok van de Slaak, stapte op !ijn 17, stapte over op lyn 2 en reed naar bus 47 by Hil- lesluis. Slecht weer; Florine wilde niet wachten. Bus 47 reed haar naar het Zuiderziekenhuis waar ze over stapte op 49. In Smeetsland was nie mand thuis. Wandelen naar d« Groene Zoom (lijn 3) terug naar de stad. En dat alles voor twee simpele kwartjes. Een opgetogen Florine zei: .Koe het mogelijk was, weet ik nog niet, maar het is gebeurd. En alles precie» op tyd." Mevrouw B. uit Maastricht ziet enorme sportverhalen, in de krant. Zij is ervan overtuigd, dat de ge leverde prestaties van al die sport mannen groot zyn: „Maar, wanneer Ik dan lees, dat mannen van een reddingsboot een zieke zeeman van boord halen, denk 1' „Al die sport prestaties vallen ln het niet." Mevrouw B. moet het zo zien, dacht tk. Er worden ln onze gemeen schap vele grote prestaties geleverd. Door doktoren. Door schryvers. Door bouwvakkers en chauffeurs. Door da man met een mestvork of een las apparaat. Een straatreiniger, da bouwmeester van een kathedraal, een midvoor. Ze doen allemaal hun best. En teder krijgt op zn tyd een woord van waardering. En wat valt er nu in 't niet en wat valt er niet ln het niet? Waar ts de Uiver die naar Melbour ne vloog? Laten *ve huldigen, die het huldigen waard zyn. Verlies De heerDe Werk, Bociemkade 7B, heeft -ns&ndagaroad tijdens het bezor gen van oaze fcrant. Het Vrye Volk ttrec autosleutel* verloren tn de Pau- tus Potterstraat, Oostmaasstraat of hl de Adamahofstraat, Een groene lederen handtas verloor J. v. Vuuren. Kortgene- straat 19, tu de nacht van 25 op 26 de cember Deze tas was een gedachtenis De harde wind tan de laatste we ken heelt ervoor gezorgd dat veel .wrakhout, ouae planken en andere rommel is losgekomen en aange spoeld. Vooral in de Berghaven m Hoek van Holland heeft de stroming veel drijfhout doen aanspoelen. Rykswaterstaat zal een dezer dagen het hout laten weghalen, want afge zien van het onsmakeiyke gezicht dat het geeft zit het hout vol met olie waardoor kleding of schoenen gemak kelijk bevuild kunnen worden. aari moeder. PIETER SPREEUW Et* produkt \mn d»Co6p.V»f,*F«vof" t

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 3