Het oude Schiedam heeft iets „L MENEER DE Stads- REDACTEUR i Historie-minnenden j weer aan de slag George Stam doet zich van beste zijde kennen FJoriade in 1972 in Amsterdam Dit jaar proef in Rotterdam met opzet- stempelmachine Jaarboekje 1966 is uit Robert de Vries opent expositie Vestzaktheater HANS DE RIDDER WIL OP TEACH-IN WETEN, WAT MEN EIGENLIJK WIL incidentje Wereldvrede Beatkeider Nieuwjaarsconcert in Grote Kerk Eerste paal voor parkeertableau HET VRIJE VOLK WOENSDAG 4 JANUARI 1967 PAGINA 5 WAAROM ZOVEEL MOEITE AANWINST VOOR MEESTAL FOEILELIJK De Rotterdammers die zich voor het wel en wee van hun stad interesseren, en dan vooral de historie-minnen den, kunnen weer aan de slag. Verschenen is het Rot terdams jaarboekje 1966 dat. simpel ingenaaid of gedegen gebonden en in goud ge stempeld, behalve de tradi tionele rubrieken als de ver- (Vart. een onzer verslaggevers angsamerhand ben ik gaan ontdekken, dat het oude Schiedam iels bijzonders, een eigen stijl heeft. Van af het eerste moment, dat ik die gebouwen zag, dacht hi: dat zoiets nog bestaat Aan het woord is de op 13 september 1940 in Utrecht geboren filmtechnicus Hans de Ridder, die donderdagavond in de Koop mansbeurs aan de Lange Haven in Schiedam een teach-in organiseert, waar de saneringsplannen voor de oude binnenstad ter discussie worden gesteld. „Wij willen oud Schiedam behouden. Wij willen een levend cen trum in het Rijnmondgebied," schreef deze slanke, zwartharige jongeman in de brochure, die de laatste dagen overal in het Rijn mondgebied wordt verspreid. Fel constateert hij: „Ze willen dat buurtje afbreken. Men spreekt over een historische kern, maar dat is het niet meer, er is al veel gesloopt. Sommige pandjes zijn weliswaar slecht, maar er is nog wat van te maken. Meer dan er nu in de plannen staat... Waarom Hans de Ridder zich zo veel moeite (het kost hem veel geld) getroost om een teach-in te organiseren, waar vele raadsleden, wellicht Rijnmondbestuurders en pla nologische deskundigen hun visie Eigenlijk spijt het mij, dat ik zaterdag na het verspreiden van de teach-in-brochures heb gepraat met zullen geven? de mensen van de politie, die mij met enkele andere jongelui naar het bureau brachten, omdat wij pam fletten uitdeelden. Praten is blijkbaar een teken van «wakte. Men moet kennelijk ver nielingen aanrichten of mensen las tig vallen om door de politie serieus te worden genomen. Ik vind dit jammer, maar men tal wel niet beter weten. Hoewel ik vind. dat de pers wel erg snel de lezing van de politie gelooft, ben ik het met u eens, dat de poiitie tot taak heeft „na te gaan of de regels worden nage leefd." Maar als ik bewust een (naar mijn mening belachelijke en onde- moncratische) regel overtreed, an derhalf uur, op het bureau door breng en daarna hoor, dat men dit beschouwt als een „incidentje", dan vind ik, datmen er wel een potje van maakt Ik zou bijna gaan den ken. dat men een beetje met die politieverordening in zijn maag zit de Ridder Mgr. Nolensiaan 586 Schiedam Het biijkt a! snel in een gesprek. Hans de Ridder is een van de tien tallen jongeren, die het niet eens is met de huidige manier van leven. Noodgedwongen accepteert h(j de uiterlijke verschijningsvormen van de jaren zestig, maar ook hy zoekt een weg naar een andere bestaans vorm. Dit de grond van mijn hart wil ik mevrouw stolk uit Slikkerveer dank zeggen voor het praktische plan. dat zij aan uw lezers heeft voorgelegd, waarmee de vrede in de wereld kan worden bewerkstelligd. Reeds geruime tijd benauwde mij do vraag: hoe zullen wij de steen aan het rollen brengen; hoe komt er beweging in de zaak? En zie nu hoe simpel het daar staat: schrijf een briefkaartje aan 't adres Bergselaan 348D in Rotterdam. Zo'n enkel kaartje, maar dan in derdaad door velen ingezonden, zou de hefboom kunnen worden waarmee de grote zaak", het voortbestaan van de mensheid, tot stand komt. Kom op, protesterende geestelijken, protesterende artiesten en knappe jongens, schrijf aan het World De partment for Peace, dat u verlangt dat, de belofte van San Francisco (20 jaar geleden gedaan bij de in stallatie van de Veiligheidsraad, red. HVV) wordt nagekomen. H. v. d. Rest, Sint-Ansfridusstraat 9 Amersfoort. wacht nou es even. Dat kan ik niet over mijn kant laten gaan." „Het leven Sn Rijnmond, het Indu- T? f TlVATOiVr) striegebied van ons land is In feite L maar een armoedig bestaan. De „Die buurt !s gewoon een aan- meeste mensen doen niets anders winst voor Rijnmond. Het moet na- dan werken, televisie kijken, slapen tuurlijk worden opgeknapt, maar dat en werken. Ze komen er veelal niet is een kans voor de jeugd om er toe zich af te vragen, waarvoor ze gens aan toe te komen en die onte- eigenlijk leven." vredenbeld kwijt te raken. Het bes te deel van de jeugd zal zich hier- Zachtjes, zeer ernstig en bedacht- voor inspannen." zaam zijn zinnen formulerend zegt hij: „Ik geloof, dat een groot deel Laconiek voegt hij er aan toe: van de mensen zich hierin schikt. Ze „Die opmerking van de burgemees- laten. niet blijken, dat ze er ontevre- ter over die gesprekspartner was den mee zijn. maar ze zijn het wel. eigenlijk een provocerende opmer- Er ontstaat langzamerhand een groep king. Het is nu de taak van de van jonge ontevredenen, die dat wél jeugd om liet gemeentebestuur er- laat merken.van te overtuigen, dat er ook op een „Het opknappen van de historische andere manier nog iets tot stand binnenstad zijn we verplicht aan de kan worden gebracht. Ik vind, dat volgende generatie." de jeugd juist in dit gebied gemak- Hans de Ridder vertelt, dat hy kelUk warm loopt voor dit project, zich in een moderne stad 'niet thuis Ik geloof niet, dat het elders zou Amsterdam geeft ƒ30.000 uit aan Sigma en Rotterdam kan of wii niet achterblijven en is van plan min stens evenveel gemeentegeld ts ge ven voor het inrichten van een beat- kelder onder de Willemsbrug. Ik hoop niet, dat mijn gemeente bestuur zich door de Amsterdamse laat opjutten en eerst eens beter rondkijkt en langer nadenkt voor ze een dergelijk kapitaal gaat beste den. Ofschoon ik geen tegenstander ben van de jeugd (met of zonder lang haar> weet ik dat er In Rotterdam legio sportverenigingen zijn, die al 10 jaar en langer bestaan zender eigen clubhuis. De bestuurders van deze vereni gingen en speciaal die mensen, die belangeloos leiding geven aan de jeugd, verrichten een goed stuk so ciaal werk en hebben allemaal als liefste wens een eigen clubhuis. Begrijp goed B, en W„ ik ben niet tegen het stichten van een beatkel- der, maar vele verenigingen met be wezen levensvatbaarheid hunkeren naar het geld voor een eigen klein beatkeldertje (clubhuis) R. van Leest Secr. korfbalver. HPV Marxveld 82. Rotterdara-23 0 lit de Kederlanös Hervormde Kerk van Hoek van Holland wordt zaterdag avond weer een zangdlenat gehouden. Medewerking verleent het koor van het Léger des Hetls uit Maassluis. voeit. „Ik ben niet de enige. Het is een bekend verschijnsel, dat de jeugd de nieuwe wijken ontvlucht. In Schiedam ontmoet je in hoofd zaak jonge mensen in het centrum. „Kijk," verduidelijkt hij. „alles wat kunnen. Het is te hopen," aldus de teach-in-organisator, „dat het ge meentebestuur van Schiedam er ook in gaat geloven en zün sceptische houding ten aanzien van de moge lijkheden zal laten varen. Wat dit laatste betreft is Hans de Ridder („vaak gelooft men alleen in wij nieuw bouwen gaat gepaard met het commercieel haalbare") toch op een minimum aan inspiratie en kos- timistisch gestemd: „Ik geloof toch, ten. Wij maken in de nieuwbouw dat er bfj het gemeentebestuur lang- nooit Iets moois, het is meestal ra.merha.net begrip ontstaat voor on- foeilelijk. Sfeer ziet Han de Ridder in de centra van Haarlem, Utrecht, Deift en Schiedam. Sinds zijn verhuizing van Utrecht via Groningen („ik hoor eigenlijk bi) geen enkele stad") naar Schiedam wi! hy zich inspannen om de buurt rondom de Oude Sluis en het Zakkendragershuis in stand te houden. „Wij willen er ateliers voor kunstenaars kleine theaters en stu dio's," schreef hij in de brochure. Peinzend zegt hij in het Zakken dragershuis, uitkijkend over het wa ter van de Oude Sluis, waarin het licht van een oude straatlantaarn wordt weerspiegeld: „In één avond weten we hoe de zaken liggen. Als we op die tcach-ln niet te weten ko men wat men eigenlijk wil, dan lukt het nooit meer." Hij vertelt, dat hij zich begin de cember heeft verbaasd over een ant woord van burgemeester en wethou ders aan de gemeenteraad, waaruit kon worden opgemaakt, dat er geen reële gesprekspartner was om even tuele plannen met het „buurtje" te behandelen. Uit gesprekken met jongelui fn het Zakkendragershuis is hem echter ge bleken, dat er wel degelijk bU de jeugd behoefte bestaat aan deze pandjes. „Het was geen verbeelding van ine, het leeft werkelijk onder de jongeren." Toen dat in de raad ter sprake kwam dacht ik: „Maar ze opvattingen." (Van een onzer verslaggevers) In Amsterdam wordt in 1972 een internationale tuinbouwtentoonstel ling gehouden. De eerste Floriade in Nederland, in I960 in Rotterdam, trok 4 miljoen bezoekers. De gemeen te Amsterdam wil dit jaar al 2 tan beschikbaar stellen voor de op te richten stichting, waarin zij in to taal voor 5 miljoen gulden wil deel nemen. De binnen- en buitenexpoeitie wordt gehouden in het Beatrixpark in Am sterdam-Zuid, op dc kop van het in aanleg zijnde tentoonstellingsterrein langs de Amstel en in de nieuwe RAI, totaal 40 ha. DEN HAAG (ANP) In het dis trictpostkantoor te Rotterdam zal de PTT in het tweede kwartaal 1967 ten behoeve van een proefneming een „opzet-stempelmaëhine" installeren. Deze machine dient om de post, af komstig uit de Rotterdamse stads- brievenbussen „op te zetten", een fa se in de postbehandeling, die' tot dus ver op alle kantoren met de hand geschiedt en derhalve veel arbeid vraagt. Tevens zal deze machine de taak van een aantal stempelmachines, die reeds vele Jaren in gebruik zijn, over nemen. In 1962 is op kleine schaal een soortgelijke machine beproefd in het postkantoor in Gouda. De thans te installeren opzet- stempehnachine wordt beproefd in combinatie met een aantal codeerma- chines en een automatische sorteer- machine. die reeds enige tij cl in het Rotterdamse districtpostkantoor staan opgesteld, eveneens bij wijze van proef. Verwacht wordt, dat ongeveer 70 percent van de correspondentie uit de Rotterdamse stadsbrievenbussen geschikt is voor automatische verwer king door de genoemde machines. De opzet-stempelmachine kan even wel alleen post behandelen, die is voorzien van fosforescerende postze gels. Daarom zal in de loop van fe bruari op alle postkantoren in de postdistricten Rotterdam en Den Haag begonnen worden met de ver koop van fosforescerende postzegels in de waarden 12, 15, 20 en 45 cent. alsmede van briefkaarten van 15 ct en luchtpostbladen met een fosfor escerende opdruk. Ten gerieve van postzegelverzame laars zullen de fosforescerende ze gels ook verkrijgbaar zijn op de post kantoren. waar een „füateltstenioket" aanwezig is. AFSCHEID. Dinsdag heeft de heer M. J. C. de Witte, hoofd van de afdeling Huisvesting van Unilever N.V. na een dienstverband van ruim 46 jaar afscheid genomen van collega's en relaties. De heer De Witte begon zijn loopbaan bij het Algemeen Vrachtkantoor N.V. in Rotterdam. Gedurende de oorlogs jaren was hij gedetacheerd bij het Centraal Distributiekantoor. Na de oorlog bleek het woningtekort een der grootste personeelsproblemen voor het bedrijfsleven te vormen De heer De Witte was bij Uniiever bijna 20 jaar lang belast met allé zaken- dis hiermee samenhingen De dagelijkse lefd-iflg van de afde ling huisvesting van Unilever N.V. is sinds 1 januari in handen van mevrouw A. C. ter Veer-Sohutter. (Van een onzer verslaggevers! cholera-epidemie eau 1SS6 in Rot terdam. Iedere epidemie eiste in de door zijn vesten ingeklemde stadmet zijn onvoorstelbaar slechte woontoestanden, zijn ste gen. en stinksloten, talloze slacht offers. In 1866 waren er f985 cho- lerapaticnten. Daarvan overleden er 1242. De choleracommissie stichtte een hulpcickenhuis aan de Baan, de kermis werd afgelast. De begraafplaats kreeg een apart lij kenhuis voor choleradoden. Bij de Oude Plantage schepte men vers water uit. de Maas en verkocht dit in de stad voor een halve cent per stagen over openbare werken emmer. en bouwnijvrheid, de haven en de luchtvaart ook iveer een gevarieerd Mengelwerk brengt; artikelen die op de geschiedenis van de stad be trekking hebben. Niet alleen voor de Rotter dammers maar ook voor de Schiedammers is van belang de bijdrage van drs. R. J. S. Goettsch: Dorado of winge west? De reacties in Schiedam op Rotterdamse voornemens tot annexatie. Die reacties wa ren soms bitter. In 1907 spreekt de Schiedamse burgemeester Brants over de 'altoos meer na derende belangen van het machtige Rotterdam, dat o zo rijn hersteld. Een is geplaatst op Van de andere bijdragen noe men we nog: t A. Bijl Mzn.: Simon Bake (1724-1772), een Rotterdamse ma rinedokter die de machtige poten taat der Algerijnen, de Bei), van algemene lichaamszwakte afhielp door hem kaneelwater te geven. t drs. R. A. D, Renting (ge meente-archivaris en redacteur van het jaarboekje)'Verdwaalde Rotterdamse leeuwen'. Het gaat hier om de leeuwen van de Vier- teeuwenbrug. Drie ervan wachten aan de Maasboulevard tot aan de Oude Plantage in oude luister zal gaarne wii genieten van Schie dams grondgebied.' In 1909 krijgt Rotterdam er in westelijke richting een flink stuk Schiedam bij. In 1916 wil Rotter dam meer. Volledige annexatie? „Ja," klinkt het in sommige krin gen. „Schiedam heeft alle recht van bestaan en kan niet worden opgeslokt zonder dat zij dit zelf wil," zegt burgemeester mr. M. L. Honnerlage Grete. Terwijl hij deze woorden spreekt, zit hij rechtop in het plein van de Elias Beeckman- kazeme is Ede, waar het Wapen der Verbindingsdienst gehuisvest is. Dit wapen zet de traditie voort van het Tweede Regiment Genie troepen, dat in de meidagen van 1940 de Vierleeuwenbrug op de Duitsers heroverde. Rotterdam heeft de leeuw niet aan het wa pen geschonken, maar en dit tot geruststelling van hen die deze leeuw niet wilden missen in langdurige bruikleen afgestaan, t Prof. ir. L. H. J. Angenot: „De zyn zetel. Uit zijn hele houding vruchtbaarheid van de vrouwenbe- bleek het vaste besluit om geen inbreuk te dulden op de rechten van zijn geliefd Schiedam. Het is ten slotte géén annexatie geworden. Schiedam raakte in 1925 nog een klein stuk van haar grondgebied aan de grote buur man icwyt. Ook in latere jaren waren er nog enkele geringe cor recties. Maar het is merkwaardig te lezen dat er in Schiedam ook andere stemmen weerklonken. Het vrijzinnig-democratisch raadslid S. Hijmans was voor annexatie! Hij dacht hierbij aan de slechte fi nanciële positie van de stad en wees op het kennelijk onvermogen van Schiedam om grote werken uit te voeren. Interessant is ook de bijdrage van drs. B. Woelderink over de volking te Rotterdam ln 1870." Zü was groot.' Een dergelijke vrucht baarheid treft men nu alleen nog maar in de onderontwikkelde lan den aan. Ook nu weer zijn er herden kingsartikeltjes over overleden Rotterdammers. Oud-burge meester mr. G. E. van Walsum schreef over wethouder J. Meer- tens; staatsraad mr. W. F. Lichtenauer deed dit over het kamerlid Jan Schilthuis, na het overlijden van mr. Donker voor zitter van de parlementaire en quêtecommissie, die het beleid van de Nederlandse regering in de Londense jaren onder de loep nam. In samenwerking met de fluitist Raymond Delnoye en de hoboïst Gijs de Graaf heeft de organist George Stam maandag avond in de Grote Kerk in Rotterdam zijn Nieuwjaarsconcert gegeven, waarin, de orgelcomposities met Bachs Toccata en fuga in d, 'het derde Ko raal van Franck en het Koraal van Honegger min of meer centraal geplaatst waren. George Stam heeft zich deze avond met zijn diverse vertolkin gen van zijn beste zijde doen ken nen. In het werk van Bach heeft hij zijn virtuositeit ruimschoots emplooi gegeven en daarbij ook een spirituele musiceertrant be kend. Voor de monumentaliteit van Francks Choral vond hij me nigmaal een fraaie uitdrukkings vorm terwijl zijn reproduktie van het Choral van Honegger uit muntte door stemmingskarakte risering. Laatstgenoemd stuk, dat gelicht is uit hst in 1917 gecomponeerde Fugue et Choral, is duidelijk een jeugdwerk, dat verraadt hoe zeer de jonge com ponist nog in de ban was van Franck. In Bachs tweede fluitsonate heeft de fluitist Raymond Deinoye zijn re putatie van kundig en muzikaal flui tist weer overtuigend verdedigd. Stam begeleidde hier volgzaam en waar nodig in de sfeer van juiste wissel werking. Jammer, dat zijn registra ties in de Siciliano iets te scherp wa ren om het totale klankbeeld duide lijk en doorzichtig te houden. Gijs de Graaf heeft in de suite Bucoligue van Hugo Godron weer geboeid door zijn fraaie toon, die met een licht vibrato ook een broos karakter met zich voert. Juist in deze stemmingsvolle mu ziek is een dergelijke toon wel de ideale draagster van de intieme lyriek die de componist hier heeft willen weergeven. Met een speelse vertolking van Vi valdi's Triosonate ln g, waarin het zeer snelle tempo van de finale de organist soms nog parten speelde, hebben de drie concertgevers voor *n zeer muzikanteske afsluiting van het geslaagde concert sorg gedragen, dat de niet zeer talrijke bezoekers duide lijk heeft kunnen boeien. Het jaar 1966 zal voor het verzeke ringsbedrijf van het concern Stad Rotterdam „een goed jaar" blij ken te zijn. De directie verwacht hogere uitkomsten dan over 1965, en spreekt over het schadeverzeke ringsbedrijf zelfs van „beduidend hogere" uitkomsten. .De gang van zaken in 1966 bij de R.V.S. kenmerkte zich door een krachtige groei. De verwachting is gewettigd dat de produktiecijfers over het afgelo pen boekjaar een record zullen ves tigen en dat de vooruitgang van het verzekerde kapitaal een bedrag te zien zal geven dat niet ver van een half miljard gulden Is verwijderd. (Van een onzer verslaggevers) Voor een parkeertableau vlak bij het hoge kantoorgebouw aan de Heer Bokelweg in het Rotterdamse Zo merhofkwartier is de eerste paal ge-' slagen door ir. Th. Brouwer, directeur van de dienst van stadsontwikkeling en wederopbouw. Op het uit twee la gen bestaande plateau kunnen, op een oppervlakte van 2800 m2, 200 auto's geparkeerd worden. Op de be gane grond is nog eens plaats voor 100 auto's en in de kelder voor 150. Men verwacht dit tableau in het na jaar gereed te krijgen. Volgens het basisplan 1946 was het Zomerhofkwartier aanvankelijk be stemd om woongebied te worden. Na derhand werd het een permanent vestigingsgebied voor bedrijven. In het Zomerhofkwartier wil men verder nog parkeermogeiykheid voor 780 auto's scheppen. Het plateau is ontworpen door het architectenbureau Maaskant, Van Dommelen, Kroos en Ir. Senf. Het wordt gebouwd door de N.V. Aanne- mingsmi). v/h H. en F. Voormolen. V Een maquette van het parkeerta bleau, zoals dat in Botterdam wordt gebouwd vlak bjj het hoge kantoor gebouw aan de Heer Bokelweg. Veel post en tele foontjes in 't nieu we jaar. De heer Van Woerkcm, Graaf Florisstr. 79 te Schiedam, belde me op: „Nu heb ik. iets zeer bijzonders voor je. In mijn iuin. Is een merel- nest. En daar ligt 'n eitje in. Drie janua ri. Hoe is dat mo gelijk?" Het is mogelijk! Picter heeft een jaar of wat geleden op de Lijnbaan in dezelfde tijd in Rotterdam jonge merels gezien. Er is een kans dat de merels van de Schiedamse Graaf Flo- risstraat gaan broeden. Bij flinke vorst zal er weinig van terechtkomen. De heer Van Woerkam moet me maar eens op de hoogte houden. Leuke melding, in elk geval. „En nu maar boos zijn op de RET. Wat kan zij eraan doen?" zei Pietcr toen hij naar een stagnatie op da Rotterdamse Noordsingei stond te kij ken. Werkzaamheden op de rijweg, geparkeerde auto's ter rechterzijde, 'n ongelukje met een vrachtwagen. En de lijnen 11 en 14 konden wachten. Lang De heer G. J. Kunst is het niet met me eens. ,„Er is van ailes aan te doen." meent hij. Zijn program? Ieder mag net zoveel voertuigen hebben als hij bergen kan. Maar dia voertuigen mogen niet aan de open bare weg geparkeerd worden. Gebeurt dit wel dan wordt er parkeergeid ge vraagd. Waarom hebben de autobezitters zoveel rechten? Een auto mag vaak op de stoep staan zonder dat ervoor betaald wordt. Een groenteboer, die icat kisten voor zijn deur zet, moet daarvoor betalen. In Overschie kreeg een bakker die zijn wagen op de stoep had gezet om het verkeer niet te hin deren een verbaal. Maar op diezelfde stoep stonden vijf auto's gedeeltelijk geparkeerd." De heer Kunst vraagt ons in iyn 22 te stappen: „Dan kun je pas goed zien wat voor bende het met de auto's is. Als in de Zaagmolenstraat een fietser rijdt, dan moet de tram er achter blijven, alleen omdat er van de weg een opslagplaats van voertuigen is gemaakt." Wéér antwoordt Pietcr: die auto's zyn er nu eemaal, er zullen er nog veel meer komen. We lopen achter op het gebied van verkeersvoorzienin- gen. Ik vraag me af of we de achter stand kunnen inhalen, vooral in de grote steden, Parkeren aan de rand van de stad? Mooi, maar dan een veel frequenter vervoer dat de man naar zijn werk brengt. Pieter klaagde over de vuurpijl die hij op het achterbalkon onder zijn slaapkamerraam vond. De heer A. v. Dijk, Vrcdenoordkade 35a te Rotter dam, had een andere ervaring met het overvlaeig afgestoken vuurwerk „Oudejaarsnacht heb ik mijn akten- tas, inhoudende o.a. twee pantoffels op de stoep laten staan. Kinderen hadden een rotje in mijn deurslot af gestoken. Een stuk daarvan was in 't slo' achtergebleven. Ik moest bij de buren bellen om m'n huis binnen te komen. Toen ik later naar mijn tas ging kijken, was deze verdwenen. Florine heeft twee Zweedse kronen verzilverd. En de Nederlandse munt specie komt in onze spreeuwenpot. Vanwaar die kronen? Di. spreeuwenlesers kennen onze oud-Rotterdamse, nu met haar gezin in Australië wonenden Alida Plaizier. We hebben over mevrouw P. flink geschreven. Dit werd in Zweden gele zen door de, óók oud-Rotterdamse, mevrouw Jo Johansson-van Pelt. „Die Alida kén ik," berichtte ze Pieter. Schrijf een briefje naar Australië," antwoordden we. Mevrouw Johansson (dank voor de kronen) heeft naar Alida Plaizier- Kuit geschreven. Ze was het, d» vriendin van haar "heerlijke jeugd tijd'. de sportbond en de AJC. Ali Plaizier en Jo Johansson (25 jaar in Zweden) hebben elkaar na meer dan een kwart eauw via de spreeuwenpraat (schriftelijk) ont moet. En dat vindt Pieter een van de leukste gebeurtenissen van het voor bije jaar. Verrekijker gevraagd. Voor een le zer die zeven jaar invalide thuis zit. Jk woon nu beneden, maar binnen kort ga ik op de eerste verdieping wonen. Dan heb ik uitzicht op de haven en kan naar alles kijken. Ho pende dat je me zal kunnen helpen." De spreeuw zou graag willen helpen, Maar bruikbare verrekijkers zijn schaars in onze magazijnen. Of niet? PIETER SPRBECW. (Van onze kunstredactie) Robert de Vries, directeur van het Nieuw Rotterdams Toneel, zal vrij dagavond in de expositiezaal van de Rotterdamse Kunststichting in de Doelen een tentoonstelling Vestzak theater openen. Op deze expositie, georganiseerd door de architectenop leiding VBO-Rotterdam in samen werking met de Rotterdamse Kunst stichting. zullen tekeningen, maquet tes en foto's te zien zijn van 10 plan nen van in 196S afgestudeerde archi tecten voor een vestzaktheater <350 personen) ln het centrum van Rot terdam.

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1