voor NVV Ruitentikker slaat toe Losse arbeider reed zonder licht en zonder rijbewijs Gusto-concert VVV-Scliiedam gaat propaganda maken Bi j de kantonrechter Monumentenlijst Amateurs ISGHIEDAMSEi WAAIERTJES I Overcapaciteit Burgerlijke Stand tekent schrijft en rekent op zeer sterk Holland Sport WISSËLKOKKSFJM HET VRIJE VOLK DONDERDAG 5 JANUARI 1967 (Van een onzer verslaggevers) Drie fraaie kerken, waarvan het silhouet jarenlang het stadsbeeld van Schiedam be paalde, dreigen aan de slopers hamer ten offer te vallen Hoge functionarissen van het bisdom Rotterdam houden er ernstig rekening mee, dat de St. Liduinakerk op de Nieuwe Haven, de Singelkerk aan het Emmaplein en de rooms-katholieke kerk van de H. Johannes de Doper aan de Lange Haven (ook wel Haven- kerk genoemd) moeten worden gesloopt. (Van onze sportredactie) Drie beer is scheepsrecht zegt men wel. Zal dat ook voor SVV gelden? Twee maal achtereen wonnen de roodgroenen op spec taculaire wijze. Als het spreekwoord ook voor SW van toepas sing is dan gaat Holland Sport zondag op het Sportpark Harga voor de bijl. Aan publieke belangstelling zal het zondag op Harga niet ontbreken. In Den Haag is veel vraag naar kaarten en van de kant van SVV heeft men al een flink portie kaarten naar Den Haag gestuurd. Hoe de kansen staan? Daar durven wij nu zon der meer een 1 voor in te vullen op ons totoformulier. Voor ieder die Doorschrij fsystemen Kaartsystemen Technische tekenartikelen Kantoormachine- benodigdheden Vulpenservice Ttceeling J\:S-kaartje GOED GEKLEED gekleed door Windiot HoM* Bisdom overweegt sluiting van drie Schiedamse kerken De drie Godshuizen, die met grote financiële moeilijkheden kampen, zouden eventueel moeten worden ver vangen door één nieuwe kerk. De kerkbesturen van de desbetref fende parochies menen, dat zij de fi nanciële last niet zo maar mogen opleggen aan de parochianen. Daar om. heeft men een commissie ge vormd, die een plan zal opstellen, dat aan de bisschop zal worden voor gelegd. De priesters van Schiedam zullen zich binnenkort in driedaagse afzon dering over een nieuwe opbouw van de zielszorg in Schiedam beraden en daarbij ook aandacht besteden aan het „huisvestingsprobleem" van de kerken. Men wil de drie binnenstads parochies samenbrengen tot één pa rochie en trachten te komen tot een grotere samenwerking. Eén van de kerken, de Havenkerk aan de Lange Haven schijnt zich het best te lenen om de andere kerken te vervangen. Het prachtige, reeds enkele malen opgeknapte gebouw staat op de monumentenlijst en het ziet er dan ook niet naar uit, dat men deze kerk inderdaad zal kunnen slopen. De in 18221824 gebouwde kerk is een creatie van A. Tollens. Het is een indrukwekkend voorbeeld van neo-klasslcistische architectuur met de hoge portiek van Dorische zuilen en de bekronende houten toren. Inwendig vindt men een drlebeu- kige haliekerk met Ionische zuilen en arcaden, in het middenschip door een tongewelf en in de zijbeuken door kruisgewelven overkluisd, alle in hout uitgevoerd. De historici spreken over een rijke oorspronkelijke inventaris. Er is een groot hoogaltaar, neobarok, met zul- lenarchitectuur bekronende beelden groep van Maria's kroning, flanke rende heiligenbeelden en altaarstuk, dat de kruisiging voorstelt. De altaarstukken zijn geschilderd door de verdienstelijke neo-barokke schilder Antoniua Ysondijck, die van 1801 tot 1875 la Antwerpen leefde. De.monumentenlijst duidt de kerk ar.n als een „gebouw van algemeen belang wegens oudheidkundige en kunsthistorische waarde, dat zeker niet mag.worden, gesloopt.". Toch houdt men er in het bisdom Rot terdam rekening mee, dat het gebouw moet verdwijnen. Maar ook de St.-"Liduinakerk, die zo'n fraaie afsluiting vormt van de Oranjestraat en de Nieuwe Haven heeft een bepaalde architectonische schoonheid, uie wordt geaccentueerd door de slanke met kruisen versierde torenspits. Dromerig staat dan nog op het Emmaplein de Singelkerk, een wat jonger bouwwerk, dat zeer waar schijnlijk met de grond gelijk wordt gemaakt. Het zal vooral oudere Schiedammers aan het hart gaan. (Van een onzer verslaggevers) Gusto's Muziekvereniging verzorgt op vrijdag 13 en zaterdag 14 janu ari, in gebouw Arcade aan de Lange Haven 71 te Schiedam, een uitvoering onder leiding van dirigent Beerd Boerman. Het Is een populair concert, dat voor de pauze wordt gegeven. Daarna verzorgt het gezelschap Alle Zeven een klelnkunstpregram- ma- en na afloop Is er bal. waaraan het dansorkest De Confetti Stars zal medewerken. Toegangsbewijzen voor deze feestavonden zijn verkrijgbaar bij secretaris P. Krommen hoek. Westfrankelandsestraat 90b te Schiedam, tel. 283933. In de wedstrijd tegen Haarlem en daarvoor reeds tegen Volendam heeft SVV laten zien te kunnen voetballen. Tegen De Voiewijckers heeft het elf tal getoond ook tegenslagen te kun nen opvangen en een ogenschijnlijk niet meer in te halen achterstand te kunnen ombuigen in een 32-zege. Allemaal pluspunten voor de man nen van trainer Rinus Gosens, die er bijzonder op gebrand zijn om Holland Sport een nederlaag te be zorgen. De steun van het Schiedamse legioen Is daarbij onontbeerlijk. De basis voor behoud van het eerste di visieschap is gelegd. Nu heeft men de taak verder te bouwen. Hermes-DVS sloot de laatste wed strijd af met een overwinning. Zon dag maakt het de verre reis naar AGOVV en zal toch echt Iets beter moeten spelen om daar de volle winst te pakken. De reserves van SVV gaan naar het tweede van Fetjenoord en zijn heus niet kansloos want ook bij Peijen- oord Is de room er een beetje af. Her- mes-DVS II trekt naar Gooiland II en kan daar tot winst komen. De jeugd van SVV blijft in eigen huis om daar de Veiox-jeugd een warm onthaal te gaan bieden. Wil de toekomst van Hermes-DVS mee blijven doen, dan is zonder meer een zege nodig bfj VW in Venlo. Gezien de toestand waarin de vel den voor een groot deel verkeren, i durven wij niet voor de volle honderd percent op het doorgaan van het amateurprogramma te rekenen. Is dat echter wel het geval en gaan de wedstrijden door, dan spelen de Schiedamse clubs het volgende programma. DHS gaat naar VFC, Excelsior "20 krijgt bezoek van VDL en ontvangt Martinit het Rotterdamse Voor waarts. In de afdeling zal wel weer geen wedstrijd doorgang vinden, maar ls dat wel het geval, dan gaat Ursut, naar USC, ontvangt Demos DESV. gaat SFC naar Crooswijk en fungeert Schiedam als gastheer voor Dindua Bij "de zaterdagvoetballers ls een volledig programma samengesteld. Dat betekent voor HBSS een thuis wedstrijd tegen JAC en voor FPSC een uitwedstrijd bij Barendrecht GSS ontvangt Groen Wit en GTB trekt naar Sunlight. Maar allemaal ijs en wederdienende natuurlijk Tarief 11 ct oef mm d koiom Gt-rt*noiwTm ur11- nu -uturtcs AVONDLECTSJDR Itfi'ile, Jerry Cotton. Agent X. Colt 45, Rim boe. e.ft. 10.25 per stuk of 5 voor t 11001 Bazaar. Broers - veld 45. Ook vrijdags op de markt. Verder ook inkoop, ruilen van boeken en bladen. Voor ONZICHTBAAR STOPPEN naar C. J Helnsbroek. Frans Hair,plein 2. telefoon 010-267090. Kapsaion Heiene, do salon vow de betere PERMANENT Stroom loos. voor ieder Baar geschikt, 17,50. Héldne tiede permanent, de meest Ideale natuurlllfce per manent 10,— Gratis halen en brengen per luxe trntc. voor per manent. Kapsalon Helens. Rera- Srandtlaan 22. Schiedam. Tel. 267170, t i.— reductie op det* advertentie. Concrete plannen heeft men bij het bisdom Rotterdam nog niet, maar binnen enkele maanden zal de bis schop een definitieve beslissing ne men. In de kerk heeft men de paro chianen op de hoogte gesteld van de problemen en hen verzocht mee te denken aan een oplossing. De moeilijkheden voor de kerken begonnen met de ontvolking vrn de Schiedamse binnenstad, waax steeds meer het accent werd gelegd op kan toorpanden en andere zakelijke in stellingen. De gebouwen zijn oud en hebben dringend behoefte aan een restaura tiebeurt, die echter een gezamenlijk bedrag van ƒ790.000 binnen tien jaar zou vergen. Leningen sluiten acht men niet meer verantwoord en het geld, nodig voor onderhoud en restauratie op een andere manier vergaren, is niet mo gelijk. Nog steeds constateert men een voortdurende teruggang van het aantal bezoekers. Een gezonde fi nanciering is slechts mogelijk, wan neer men twee kerken sloopt en de derde opknapt of drie kerken af breekt en daarvoor in de plaats eea nieuw gebouw plaatst. Indien men de kerken intact zou laten zouden de gebouwen toch moe ten. worden verkocht. De capaciteit van de huidige ker ken bedraagt 2300 plaatsen, dat is een overcapaciteit van 950 en 1300 in 1980, want men schat, dat er in de oude stad een teruggang van het aantal rooms-katholieken zal zijn tot 5000, hetgeen veroorzaakt wordt door de grote trek van de Schiedammers naar de üieiiwe wijken. Daardoor wordt het onderhoud van de kerken steeds kostbaarder. De Singelkerk aan het Emmaplein. (Van een onzer verslaggevers) De ÏW van Schiedam begint op dinsdag 24 januari in het wijkcen trum Nieuwland, aan het Dr IVi- boutsplein 129. met een serie propa- ganda-avonden. die tot doel hebben de Schiedammers goede vakantie voorlichting te geven en tevens het werk van de VVV weer in de belang stelling te brengen. Het Nationaal Luxemburg Ver keersbureau zal aan deze eerste bij eenkomst haar medewerking ver lenen. De directeur van het bureau zal een of meer films van het Groot hertogdom vertonen en trachten antwoord te geven op alle mogelijke vakamtleproblemen, voor zover deze betrekking hebben op Luxemburg. Ten slotte zal de VW zelf de door cineast Jan Schaper In opdracht van het Schiedamse gemeentebestuur vervaardigde film „Schiedam kiest voor het water" vertonen. De WV meent, dat de Schiedamse bevolking ln zijn totaliteit te weinig gelegen heid geboden ls deze film te zien en gelooft veie Schiedammers een ple zier te doen de rolprent te draaien (Van een onzer verslaggevers' „Tussen tafel en bed" is de titel van het cabaretprogTam- ma dat Fiet en Frans Koster, Dick Eichenberger en pianist Enrico Neckheim op vrijdag 6 januari verzorgen op de nieuwjaarsbijeenkomst, die de NW-Bestuurdersbond Schie dam in gebouw Musis Sacrum aan de Lange Haven 115 or ganiseert. De toegang is gratis. Het programma bestaat uit een reeks conférences, sketches en liedjes, die het ensemble op de zijn bekende wijze zal presen teren. De rooms-KatnoLieKe Kerk van ae H. Johannes de Doper aan de Lange Haven. Een 'ruitentikker' heeft woensdag zijn slag geslagen op de Rotterdam- sedijk te Schiedam. Bij een winkel in elektrische artikelen van de heer C. v. d. M. sloeg hij een gat ln een ruit van 1,90 m by 42 cm en griste een transistorradio ter waarde van 228 uit de etalage. Het gat, 25 x 30 cm, was net groot genoeg. Van de man ontbreekt elk spoor. SCHIEDAM Astrid. d. v. H. Bie- ze en W. M, T. Wamsteker; Freddy, z v. J. Knikmam en C. M. N. Jung; LIdulna A. M., d. v. D. B. Jansen en G. A. Kerkhof; Marcel, z. v. J. A. Broxks en M. H, Vroon; Johanna M. K., d. v. P. Albers en J. H. H. Spaan; Felix, z. v. A. van der Wissel en J. de Boer. Overleden: C. J. Schouten, 61 jaar, wed. van P. Rijke. (Van een onzer verslaggevers) „Al geeft u me 300 dan kan ik het nog niet betalen," zei de 25- jarige R. P. van V. losse arbeider uit Delft gisteren tegen de Delftse kantonrechter mr. De Jong. Hij werd ervan beschuldigd, dat hij zonder rijbewijs over de Burgwal in een auto had gereden. Bovendien deed de verlichting van zijn auto het niet. „Nu ben ik er wel mee gestopt," vertelde de losse arbeider. „Ik moest de auto even wegbrengen naar een kennis en die kon ook niet rijden." Hij verklaarde voorgekomen te zijn omdat hy de schikking niet kon betalen. „Ik ben op het ogen blik werkloos en ik heb een vrouw en drie kinderen te verzorgen. De officier mr. Fransen wilde ln zijn eis wel rekening houden met de omstandigheden. Hij vroeg voor beide feiten een geldboete van 40 of 20 dagen. De losse arbeider maakte (ADVERTENTIE) O SCHIEDAM echter duidelijk, dat ook dat bedrag op onoverkomeniyke betalingsmoei- lijkheden zou stuiten, Mr. De Jong maakte er ln zijn vonnis 20 of vier dagen van. Zal SVV weer overwmnm Een 27-jarige leraar lichamelijke opvoeding was helemaal uit Olden- zaa! gekomen naar de Delftse kan tonrechter. Hij had zijn auto ver keerd geparkeerd 'n Delft. „Mijn vrouw werd plotseling ziek en dat bleek ook wel later, want een paar dagen later beviel ze van een twee ling." De officier wist uit ervaring, wat het plotseling arriveren van een tweeling betekent en hij eiste in deze bijzondere omstandig heden een schuldigverklaring zonder straf. Mr. De Jong ging hiermee akkoord in zijn vonnis. De 59-jarige mevrouw A. L. M. uit Den Haag was in de trein tussen Delft en Den Haag aangetroffen zon der kaartje. Daarna had zij verzuimd omdat zy ln de trein geen geld by zich had, om het bedrag op een sta tion te voldoen. „Ik heb wel betaald," zei de Haag ss dame, die met een Duitse tongval sprak. .Maar ik heb het later opge stuurd vanuit Duitsland naar het noofdkantoor van de NS." ..Ze' niet aangetekend," veron- ie.s de officier. Hy wilde het echk aannemen en eiste ook 'n schuin verklaring zonder straf, waarmee mr. De Jong ook in zijn vonnis akkoord ging. Een 37-jarige verpleegster was op de ryksweg dwars door de midden berm geschoten en met haar auto een aantal keren over de kop gesla gen. „Ik raakte verblind," vertelde ze. Een vertegenwoordiger, die van de andere kant aan kwam rijden kreeg van de officier een complimentje over zijn koelbloedigheid. Het vonnis werd 100 boete conform de els. Engels pond Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kronen Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada 10.08 —10.081 3.611 3.613 72.93 —72.98 7.21 722 83.391 —83.445 69.805 —69.855 90.785 —90.835 52.33 —52.38 50.495 —50.545 3.33/s3.33(| In het gemeenteziekenhuis te Schiedam slaagden voor het op 29 december 1966 gehouden examen voor de aantekening kraam verple ging: Zr. H. J. J. van Deureen, Zr. F. Brand en Zr. A. G Jansen De St.-Liduinakerk op de Nieuwe Haven. (ADVERTENTIE) is HEREN CONFECTIE MGR. NOLENSLAAN 60S SCHIEDAM

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1