I each-in in Schiedamse Koopmansbeurs een groot succes Een boeiend kijk- en luisterspel Vervalser uitgekocht '98 PERSONEN EN FEITEN TpremmfjrafVr Buitenlandse zeelieden moeten zich laten keuren Nog deze week comité van aanbeveling NA VERTREK VAN BURGEMEESTER METEEN EEN STUK SAAIER H GUNNINGEN HET VRIJE VOLK VRIJDAG 6 JANUARI 1967 (Van een onzer verslaggevers) ,.Een ras Schiedammer slikt alles. Het wordt tijd, dat de bevolking wakker wordt geschud De meer dan tweehonderd bezoekers van de Schiedamse teach-in, waar donderdagavond het zeer ingrijpende Schie- NoKo-plan en in het algemeen de leefbaarheid van het Rijn mondgebied ter discussie werd gesteld, hielden even hun adem in. Een al wat oudere vrouw was na de inleiding van teach-ln- voorzitter G. P. Verhulsdonk Je weet wel hoe een teach-in begint, maar niet hoe die eindigt") en een uiteenzetting van organisator Hans de Ridder naar één van de microfoons ge lopen en zweepte ais het ware met haar felheid ook de overige bezoekers op. t Niet alleen de jeugd was vertegenwoordigd. Ineens was er, na ongeveer drie kwartier, waarin ook ge deelten uit de door Jan Scha per vervaardigde film „Schie dam kiest voor het water" wer den. vertoond, die vonk, waar door een teach-in zo interes sant wordt. Het was ook het moment, waarop Schiedams burgemees ter H. Roelfsema de tijd geko men achtte om namens het college een deskundig betoog te houden. Bijna woedend 1 Te Iaat (ADVERTENTIE) zweedse meubelstof Bake en AU FAUIJNA Restauratie Uen teacb-in Is één van die In het leven zelden voorko mende gelegenheden, waarop de kleine man de boven hem ge plaatsten een grote bek mag j geven. Burgemeester Roelfsema van Schiedam toont zich donderdag avond tnssen negen uur en kwart over negen een autoriteit, die de teach-in als een democratische verworvenheid van onze tijd er kent. Hij laat zich publiekelijk op het matje roepen; hij gééft een ieder de tijd om boe en bah te roepen en wéét te pareren. Als hij, Schiedams vrij nieuwe (ruim een jaar zittende) maar zo bliksemsnel geacclimatiseerde burgemeester, tegen half tien het strijdperk verlaat, wordt de teach- in in de Korenbeurs terstond een wat saaie aangelegenheid met een zich zelf alsmaar repeterende re petitie van wat er eerder op de avond te berde is gebracht. van een buurtje 37* <vif DRS. J. H, SIMONS Een enkele «preker slechts doet af en toe de oren opnieuw gespitst raken, maar verder wordt er gegaapt, geknikt en geklapt. Want applaus hoort er bi). Iedere spreker, hoe ver werpelijk ook hetgeen was dat hfi in de microfoon kraalde, kreeg de band jes op elkaar. Aan het zeer traag maar meedo genloos aanhoudend handgeklap.dat het publiek van de teach-ins als mid del heeft om aan te geven dat de spreker beter kan verdwijnen, was Schiedam gisteravond nog niet toe. et was een geslaagde avond, zoals dat heet. Vier microfoons staan om acht uur In de Korenbeurs klaar als zich op de banken en stoelen en in de gaan derijen rondom, meer dan tweehon derd personen verzamelen om zich het hoofd te gaan breken over de vraag hoe het straks moet met het knusse allegaartje van oude pandjes in de Schiedamse brandersbuurt rondom het Zakkendragersbulsje. Het buurtje is op een steenworp afstand gelegen van de plaats waar het dispuut plaatsvindt en degene, die er deze avond, voor hij de Koren beurs binnengaat, nog even een klei ne wandeling maakt, ziet dat de sneeuw zich als een alle pukkels en rotte plekken verhullende pan-cake liefdevol over het buurtje heeft uit gesmeerd. Een mooi stukje Schiedam, voor waar. Dat '3 ook het uitgangspunt van de eerste spreker op de teach-in. Hij heet Hans de Ridder, Is 26 jaar en van beroep idealist en hij heeft reden om te glunderen. Want De Ridder is degene, die de teach-in ge organiseerd heeft. De burgemeester zou enkele dagen vóór het sprekers- feest tegen hem hebben gezegd: „Als je meer dan tien bezoekers krijgt, is er reden om eens verder te praten." TV7E melde'en het al: de beurs is vol (z -r veel jeugdigen) en de sfeer is willig. Hans de Ridder zet uiteen waar het hem om be gonnen is: behoud en restauratie van Schiedams unieke hoekje waar vermaledijde gemeentebestuurders een brandweerkazerne willen bouwen. De Ridder praat wat traag en aar zelend, maar hij is dan ook de eerste. De tweede spreker is al direct wat gedecideerder. Het is een leraar en hij informeert zeer concreet naar het hoe en wat van de plannen die het gemeentebestuur met de buurt rond het Zakkendragershuisje heeft en naar wat nu precies meneer De Ridder wil. De drempelvrees verdwijnt. In de buurt van de microfoons stellen zich personen op. die iets op de lever hebben. Voorzitter G. P. Verhulsdonk raadslid voor de VVD) die er naar mate de avond vordert een beetje droef uit gaat zien en logisch: want juist zijn microfoon is de enige, waarvan de weergave nogal beroerd is geeft iedere spreker het volle pond. Soms een beetje overwicht, gewend als hij dat is in zijn choco- laterieënwinkel op de Hoogstraat. Het is een boeiend kijk- en luister spel, deze Schiedamse teach-in. Er wordt zeer genuanceerd gebruld („Nieuwland, dat is de kanker"), maar ook zeer gedocumenteerd voor gedragen '„Wij onderscheiden de sociaal-pariferen en de geografisch- mobielen"). En de meerderheid is het er over eens, dat Schiedam zijn oude buurtje moet behouden: „Ze hebben ons ook het Sterrebos al afgepikt!" roept een dame, die zich kunstenares noemt maar wier oeuvre geen enkele Schiedammer kent. TTET is knus door de eenstem- migheid. Maar dan redt burgemeester Roelfsema naar voren. Hij gaat de puntjes op de i zetten en hij tracht dat genuanceerd te doen. Zijn forum bestaat uit jeug digen, die zijn bloed lijken te lusten. De burgemeester windt zich op, maar is duidelijk in de repliek op al wat naar voren is gebracht. Als hü uitgesproken is, bromt Hans de Ridder in de microfoon: „De bur gemeester zei ons dat we nuchter moesten zijn, maar ik heb vanavond nog niemand zo emotioneel horen praten als meneer Roelfsema!" Waarop meneer Roelfsema zich omdraait, de microfoon weer grypt en zegt: „Dat komt omdat ik en het college ons ook nog steeds vrij jong voelen. „Buigt u eens over de tekening en bedenk, dat het grootste deel van de gebouwen particulier eigendom is", zei de bijna woedende burgemeester, die zijn tegenstanders terloops even duidelijk maakte, dat ook het stads bestuur bij zijn plannen het alge meen belang vooropstelt. „U begint vandaag pas en wij zijn al jaren bezig", stelde hij vast en hy constateerde vervolgens, dat het ge meentebestuur tot nu toe slechts met idividuen en niet met een groep over het saneringsplan heeft gesproken. „Aan kreten 'wij willen dit en wij willen dat' hebben we niets, wees niet vaag, kom met gefundeerde plan nen", aldus de kern van zfjn betoog. De burgemeester toonde zich een duidelijke tegenstander van het plan om de buurt, waar men een brand weerkazerne 'Breedstraat, Raam etc.) hééft gepland, ifejseSvopden. „De panden zijn verkankerd, ze zijn te ver rot om nog te worden opgeknapt", zo ADVERTENTIE Is het een luxe om In dit land stêeds een paraplule bij de hand te hebben? Wij weten wel beter-en daarom zijn deze opvouwbare para- pluies zo bijzonder practisch. Opvouwbare parapluies, In opgevouwen toestand 35 cm lang, en uitgeklapt een normale parapluie, met 100 N/lor» bespanning, blankstalen binnen werk en feilloos werkend mechaniek... een stukje luxe, voor nog géén dertien gulden. too Wylor» in onze Nouveauté afdeling ver kopen wij deze opvouwbare damesparapluies, - eenvoudig te bedienen, jBk A in diverse H 4rWtyjjf modekleuren, Jf m voor Géén tel. of schrift, best. (Van een onzer verslaggevers) Buitenlandse zeelieden zullen bin nenkort in Rotterdam slechts voor werk op schepen bemiddeld kunnen worden, indien zij een bewijs overleg gen, dat zij na keuring t.b.c.-vrij zijn. Eersi daarna zal in hun paspoort het In het Gemeenteziekenhuis te Schiedam is in de afgelopen nacht de 82-jarige heer J. Zeevaart van de Blokmakersstraat 10a te Rotterdam oezweken aan de verwondingen welke hij gisteren opliep. Hij stat de Boerhaavelaan te Schiedam tijdens een sneeuwbui over en werd aangereden door de met ma tige snelheid rijdende auto van de 28-jarige elektricien H. F. W. uit Schiedam. zo geheten zeeliedenstempel worden afgedrukt. Deze maatregel is in het overleg tussen de ministers van Justitie en van Sociale Zaken en Volksgezond heid aan de ene kant en de zeelieden- organisaties aan de andere kant voor bereid. ZD zal waarschijnlijk 16 ja nuari van kracht worden. Men wil hiermede het besmettings gevaar voor t.b.c. beperken. Naar Rotterdam komen jaarlijks enige duizenden zeelieden, die hier gedurende dne maanden de kans heb ben door de afdeling Scheepvaartbe- middeling van het Gewestelijk Ar- biedsbureau aan een baan (ter koop vaardij) te worden geholpen. Tot dus ver kregen zij by aankomst een zee- liedenstempel in hun paspoort, nadat ze tegenover de Vreemdelingenpolitie hadden kunnen aantonen zich gedu rende ten minste drie maanden zelf financieel te kunnen heipen, ook zon der werk. Elke maand werd dan dat zeelie- denstempel vernieuwd. Maar in de periode van leegloop vormen die buitenlandse zeelieden, als ze een bron van t.b.c.-besmetting zouden zyn. een gevaar voor anderen, Dit gevaar nu wil men beperken door deze keuringsmaaLegel. NEW YORK (Reuter) Het Ame rikaanse filatelistische genootschap heeft voor een niet genoemd bedrag een internationale vervalser, die postzegelverzamelaars voor hon derdduizenden dollars heeft bedro gen. bewogen zijn praktyken te sta ken en zijn werktuigen te verkopen. De voorzitter van het genootschap, Edward Willard, maakte in een verklaring bekend, dat de overeen komst op 15 december werd geslo ten na onderhandelingen van een jaar. Reeds 20 jaar was men in de VS op de hoogte van het werk van de vervalser, maar men kon niets doen doordat de politie in het land waar de man werkte, niet over het technische vermogen beschikte om de vervalsingen te bewyzen en de autoriteiten van andere landen niet om zyn uitlevering wilden vragen. De nagemaakte zegels hebben tot 30.000 dollar (110,000 gulden) per stuk opgebracht, aldus Wiiiard. besloot hfj zyn toespraak, waarin hy de jeugd toch aanspoorde c*m idea listisch te biyven. Met deze rede diende de burge meester enkele sprekers van repliek, waarvan er één (A. Wiegman) voor stelde de ton, die waarschyniyk be schikbaar wordt gesteld voor de res tauratie van de ruïne van Oud-Ma- thenesse (einde Broersvest) maar voor het opknappen van het buurtje te gebruiken. Maar een werkelijke tegenstander van formaat was daar nog niet by. Die kwamen in de personen van de 45-jarige cineast Jan Schaper en de Amsterdamse planoloog Van Huiten. Serieus plan De eerste kwam met een serieus, vastomlijnd plan In fasen, dat een verplaatsing van de zeer zwaar op de maag van de voorvechters van ond- Schiedam liggende brandweerkazerne naar het wat verderop liggende Spin huispad inhield, „Een stad als Schiedam Is een centrumstad in het Rijnmondgebied, die in de oorlog door een toeval voor vernietiging gespaard bleef. Het is een vcedingsgebled, waar iets kan ontstaan. Nergens in Rynmond (ook niet op Delfshaven. dat is al afge slacht) vind je zoiets", aldus de ci neast, die de jeugd van Schiedam opwekte „de tanden in het buurtje te zetten en desnoods stenen van de slechtdraaiende steenfabrieken te ge bruiken". Jan Schaper zag de oplossing in een stichting die de panden ter be schikking stelt van de jeugd en de werkgroepen. „De jongeren uit het gehele Rynmondgebied moeten de kans krygen om hieraan mee te doen. Dan gaat er een sfeer heersen, dan gaat er iets gebeuren. Dat is pas een happening Stedebouwkundige Van Huiten be gon zijn toespraak met een correctie. Het historisch centrum van Schie dam wilde hy niet vergelijken met „Montinarfcre", zoals Haas de Ridder dat in zijn brochures had gedaan. Het Moatmartre van de randstad Holland ligt in Amsterdam" stelde gedecideerd vast en betoogde ver :gens. dat het op deze teach-in in l< ire om de gehele binnenstad van Schiedam ging. Als socioloog heeft de heer Van Huiten de ervaring, dat een aantal bewoners maar ai te graag de oude buurten de rug toekeert, maar dan doet zich steeds het merkwaardige verschijnsel voor, dat een nieuwe be volking in de oude pandjes wil hui. zen. Nuchter pleitte hij voor restauratie van,het „buurtje" en de overige bin nenstad- .Ieder pand. dat wordt ge restaureerd regenereert de andere huizen. Voor één, twee of drie pan den moet geld uitgegeven worden, dan gaat het vanzelf rollen". Zeer concreet was het raadslid C. Boerman (p.v.d.a.), die de jongeren adviseerde een lijstje in te dienen met de plannen voor het grotere nog te saneren gebied. Hy meende, dat men voor 't Schie-NoKo-plan (reeds geheel vastgesteld, slechts het defini tieve, nauwelijks meer tegen te hou den raadsbesluit ontbreekt nog) te laat was. Drs. J. Houtman, raadslid voor de WD, toonde zich een overtuigd voorstander van de restauratieplan nen en spoorde de jeugd aan een comité samen te stellen, dat zo spoe dig mogeiyk met het gemeentebe stuur moet gaan praten. Na precies drie uur en vyf minuten beëindigde voorzitter Verhulsdonk de teach-in, die door wethouders, raads leden, tientallen jongeren, kunste naars en oudere Schiedammers werd bezocht. Met voldoening kon men constateren, dat dit eerste openbare .spel met de microfoons" in de Koopmansbeurs een groot succes was geworden. Gemeentewerken heeft bestek 896: het maken van twee landhoofden en drie pyiers in gewapend beton als onderbouw voor de gedeelteiyk be weegbare stalen overbrugging over het Hartelkanaal (voorhands „Harm- senbrug") in de gemeente Rozen burg gegund aan de N.V. Aanne mingsbedrijf v.h. A. Dobbers te Mal den "(Gld.) voor 1.780.000. (Van een onzer verslaggevers) l Nog deze week zal een comité van aanbeveling worden ge- vormd. dat tot taak heeft de plannen voor restauratie van de panden rondom het Zak kendragershuis aan de Oude Sluis in Schiedam, behorend tot het zogenaamde Schie- NoKo-plan te stimuleren en te steunen. Dat was het resultaat van de donderdagavond in de Koop mansbeurs te Schiedam gehou den teach-in dat omstreeks half drie vannacht na overleg tus sen cineast Jan Schaper van Open Studio Werkgroep en en kele architecten in het Zakken dragershuis bekend werd ge maakt, Daar kwamen na af loop van de teacb-m een aan tal raadsleden en vele jonge ren bijeen om de plannen nog eens te bespreken. Zeer positief toonde zich daar de fractievoorzitter van de Party van de Arbeid, drs, J. H. Simons, die destijds in de gemeenteraad heeft gepleit voor 't plaatsen van de brand weerkazerne in het industrie gebied en ook tegen het voor stel stemde om dit pand aan de Breedstraat op te trekken. Drs. Simons is het eens met de teach-fn-organisatoren, die de panden rondom de eeuwen oude kolk willen behouden en willen gebruiken als atelier, studio, boutique en eventueel een sfeervol café met terras. 'Het kan, het is nodig, het moet,' was zyn commentaar. Nooit vallen de slijtplekken van. Uw meubels meer en duidelij ker op dan wanneer het heldere winterzonnetje zo scherp naar binnen schijnt... Maar is 't dan geen prettige gedachte dat U Uw meubels kunt gaan overtrekken met een prachtige modernezweedse meubelstof, die wij verkopen voor nog géén zeven gulden. Boven op de afdeling Meubel stoffen verkopen wij deze magnifieke Zweedse meubelstof, een nieuw Jasje voor Uw meu bels, fn wel 6 verschillende kleuren, 130 cm breed, kleurecht, per meter voor 6. Géért tel. of schrift, besp FILIAAL Schick International Inc. heeft vandaag een Nederlands filiaal het eerste geopend In het pand aan de Goudsesingel 79 in Rotterdam. Na een interne ver bouwing heeft men de beschikking over een showroom en een repa ratiewerkplaats. In deze werkplaats zullen scheerapparaten en haar drogers worden gerepareerd, recht streeks ten behoeve van de eige naars of via de detailhandel. Houdt u, net als Pieter, var. cijfers en getallen, dan moet a de statistiek van handelnijver heid en verkeer van ie Rotterdamse Kamer van Koop handel op de kop zien te tikken. Ik heb de laatste afle vering met de ver gelijkende cijfers van 1964 en 196$ naast m'n schrijf machine liggen, ko lommen vol getallen. Tk ben geen statisticus, maar wel een belangstel lende burger en daarom heb ik er graag even in gehapt. Daarbij werd ik vooral geboeid door de opbrengst van bepaalde be lastingen te Rotterdam en omliggen de gemeenten. Weet gij. inwoners van Rotterdam en deze gemeenten, wat ge In 1965 aan Inkomstenbelas ting naar de fiscus bracht? Meer dan 277 miljoen gulden. Onvoorstelbaar grote bedragen. We gaan verder. Loonbelasting ruim 324 miljoen. Omzetbelasting bijna 505 min. Invoerrechten, ik schrijf 't maar voluit, een miljard-negenen- dertigmiljoen -achthonderdvierenvyf- tigduizend gulden. Het landelijk to taal aan opbrengst van invoerrechten bedraagt, pak weg, 1.6 miljard. La ten we samen duizelen en daarbij bedenken dat we in het Rotterdam se gebied toch wel een tikkeltje be langrijk zijn voor de vaderlandse economie, Wanneer we een slok bier of een schep suiker nemen, betalen we ac cijns. In ons gebied leverde het bier de fiscus 2.8 miljoen op, de suiker 31 iAccijns op tabak? Dik negentien miljoen. Op gedistilleerd bijna drieëntwintig. Kijken we ook nog naar de motorrijtuigenbelasting, „behorende tot de ontvangsten voor het Verkeersfonds": 26.491.000 gul den We worden bedolven door de cij fers. De levensverzekeringsmaat schappijen noteerden een verzekerd bedrag van ongeveer veertien mil jard. Bij de spaarbanken werd 323 miljoen ingelegd en 285 miljoen terugbetaald. Van de Rotterdamse stations vertrokken elf miljoen rei zigers. De RET vervoerde bijna 153',5 miljoen passagiers. We voer den hier 163,394.000 lokale telefoon gesprekken. Het aantal uitgaande interlokale telefoongesprekken be droeg bijna veertig miljoen. Zullen we maar stoppen? Een paar seconden neg aandacht voor enkele goederensoorten, die de Rot terdamse haven passeren. Daar ho ren levende dieren bij, kaas en wrongel, tarwe, spelt en mengko- ren, hop, onbereide pelterijen, wol en ander dierlijk haar. grondstoffen van dierlijke oorsprong, gommen, gomharsen, harsen en balsems, puimsteen, puimsteenzand en -grind, afvallen van onedele non-ferrometa- len, rubber in deeg. En achter deze cijfers, de onvoor stelbare getallen, is daar de boeien de bedrijvigheid van wereldhaven nummer één. Hoor je het gedaver van de olietreinen over de bruggen. Zie je de slanke kranen tegen de wolkenlucht. En voel je het driftig leven en bewegen van deze werk stad tot in je vingertoppen. Een van m'n collega's wees in zijn bespreking over het Rotterdams jaarboekje 1966 op de aardige bijdra ge van A. Bijl Mzn. Het ging over Simon Bake <1724-1772, die de Dei van Algiers met kaneelwater genas. Algiers was in die dagen een zee roversnest en de Dei was daar de machtige potentaat. De westelijke mogendheden, die handel op de Levant uitoefenden, hadden eeuwenlang handenvol werk om de Algerijnse zeerovers in toom te houden. Ze stuurden oorlogsvlo ten naar de Middellandse Zee. Soms hielp dat, vaak hielp het niet. Pas in 1816 was het daar met de zeeroverij afgelopen. Toen schoot een gecombineerd Engels-Nederlands eskader Algiers in puin. Op een van de vloten, die door Nederland naar Algerije werd gezon den, diende de Rotterdammer Simon Bake als eerste chirurgijn. Zijn schip heette Hof Sint Janskerke. 's Lands schepien werden in Algiers goed ontvangen. Dei AH-pasja, een bemind man (maar ook streng als het moest, want hij had met eigen hand duizend Moren omgebracht!) leed aan kramptrekkingen en be nauwdheid op de borst. Hy consul teerde de eerste chlrurgyn Bake, die hem enkele medicijnen toediende, middeltjes die de potentaat ook van een beving aan de rechterhand en van algemene lichaamszwakte moes ten afhelpen. Bake was een verstandig man. Hij dacht: „Nu moet ik oppassen dat de Dei niet denkt dat ik hem wil vergiftigen." Daarom sprak hij: ,3U ons in Holland is het de ge woonte dat de arts als eerste een slok van het geneesmiddel gebruikt." Deze houding behaagde de poten taat zeer. Tei. slotte klaagde de Dei nog over pijn in de bulk. Bake liet hem warme kleding aantrekken en ka neelwater drinken Het leven van AU-pasja is echter maar nauwelijks gerekt. Niet lang daarna is hij vrgiftigd. Vondst Mevr. iï. B. Muller. Kanaelweg 14a, beeft woensdagmiddag op bet Beurs plein een dameshorloge gevonden. Dierenrijk De langharige bruin-beige hond van de familie v'sa der Bogert, Tochtstrast 87b la weggelopen. De hond heelt spitse oren en luistert naar de naam Bobble. De familie H. Mahutte, Arenastraat 19b. zoekt een beslist goed tehuis voor een katertje (12 weken oud). Waar ta deze rubriek ÏOelne nettere geen l» genoemd, wordt Rotterdam bedoeld. PIETER SPREEUW

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1