A. F. van Dijk /'docent rps-hbs j veertig jaar bij het onderwijs Auto grijpt bromfietser Eeuwenoude sfeer leeft in Tunesië Een matras voor een appel en een ei Hermes-DYS stelt laatste tijd teleur iwenisse heeft er geen plezier Halfje en n 5? Overdracht van super-koelschjp Jonge zakenlui met gevonden handelswaar J en Avondlyceum Heerlijk werk* iK WISSELKOERSEN Het Vrije Volk Burgerlijke Stand HET VRIJE VOLK DONDERDAG 12 JANUARI 1667 (Van een onzer verslaggever?) ,.Die nieuwe, die Van Dijk, lijkt nel nat Een vroegere docent aan de Rijks-HBS te Schiedam, die des kundige hulp nodig had voor de regie van een door leerlingen op te voeren toneelstuk, zei dit bijna zestien jaar geleden van de nieuwe leraar Nederlands, de heer A. F. van Dijk. In de leraarskamer van het oude schoolgebouw aan de Over- schiesestraat Week woensdagmiddag hoe juist deze opmerking was. In aanwezigheid van het voltallige lerarenkorps, enkele leei mgen en n vertegenwoordigster van de onderwijsvereniging werd diezelfde „Van Dijk", tevens leraar Nederlands aan het Avondlyceum aan de 's-Gravendijkwal te Rotterdam, gehuldigd omdat hij veertig jaar verbonden was aan het onderwijs. ADVERTENTIE GOED GEKLEED p is GEKLEED IVindiot f/tuóe VORST (Van onze sportredactie) Onze prognose van de vorige week ten aanzien van SW is niet helemaal uitgekomen. Wij hadden de roodgroenen winst voorspeld, maar het draaide uit op een verdienstelijke punten verdeling. SVV lijkt ons op de goede weg. Met Hermes DVS is het anders gesteld. In de laatste wed strijden, op een enkele uitzondering na, stelden de mannen van manager Doolaard zonder meer teleur. Tegen AGOVV dat nota bene moeite heeft met iedere tegenstander, werd met niet minder dan 10 verlies geleden. (Van een onzer verslaggevers) De fotograaf Paul C. Pet heeft ter gelegenheid van het 25ste lustrum van de Delftse T H. een boeiend fotoboekje samengesteld dat deze week ls verschenen. Van de vele onder werpen, die Paul Pet fotografeerde ln het Delftse T.H.-wereldje vinden wij zijn visie op de Delftse studenten het best geslaagd. En zo kennen wij onze tijdelijke stadgenoten ook het best. De tekst van het. boekje werd verzorgd door Henk Dekker en Friso Broeksma en de lay out is van Leo Schepman. In zijn geheel genomen een uitstekend boekje, dat werkelijk alle facetten van het leven aan de T.H. op meestal originele wijze laat zien. Het doet inderdaad zijn titel geen onrecht aan: „Kijk de T.H." Maar waar Pet mensen laat zien ln hun specials hoedanigheden ls hij op zijn best. „Je moet willen dienen DOOR HERENCONFECTÏE MGR. NOLENSLAAN 400 SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) Op het kruispunt Van Swinden- straatOostsingelSneiiiussingel is woensdagmorgen de 26-jarige Turkse fabrieksarbeider M. A. met zijn bromfiets gegrepen door Se auto van de 19-jarige koopman M. S. uit Schiedam. De bromfietser verleende geen voorrang en liep bij het ongeluk, een zware hersenschudding op en moest naar het gemeenteziekenhuis worden overgebracht. De auto werd aan voor- en achterzijde beschadigd. De directeur van de rijks-h.b.s., drs. J. E. W. Spronk noemde de lange, blonde op 30 november 1907 in Den Kaag geboren docent een „prima onderwijzer, met liet accent op elke lettergreep." „Allen, die met u te maken heb ben kennen u als een harde werker en dat meen ik uit de gTond van mijn hart. We hebben een enorm respect voor uw werkkracht en uw encyclopedische kennis. Drs. Spronk roemde het talent van de'heer Van Dijk om mensen, die "voor ogenschijnlijk onoplosbare pro blemen staan te heipen en een be paalde moeilijk..- zaak met een op merking als „nou ja we redden het wel" tot zijn proporties terug te brengen. „Zulke leraren als u zijn een zegen voor het onderwijs," aldus de h.b.s,-directeur. Dertien jaar is de heer Van Dijk al Ieraar aan het avondlyceum in Rotterdam, waar hij met veel enthousiasme les geeft aan oudere leerlingen, die door een bepaalde oorzaak geen dagschool konden vol gen en in de- avonduren hun uiterste best doen om toch in het bezit te ko men van het h.b.s.-diploma, dat zij vaak. mede dank zij hun doorzet tingsvermogen en ijver, met hoge cijfers verwerven. „Dat is heerlijk werk" zei de jubilaris spontaan. Zijn vriend en collega, de onder directeur, de heer C. J. J. van der Maas haalde in de stijl van het pro gramma „Dit is uw leven" persoon lijke herinneringen op uit het leven van de docent, die werd vergezeld riocr zijn echtenote en kinderen. De jonge Van Dijk („een schriel ventje"), bezocht „met een hap in de Veel plezier om „Dit is uw leven", opgevoerd door onderdirecteur C. J. J. van der Maas HBS-directeur drs. J. E. YV. Spronk (rechts feliciteerd de stralende jubilaris mond, waarvan om twaalf uur vaak nog wat over was" de lagere school en ging in 1921 naar de bekende Nij meegse onderwijsinstelling „De Klok- kenberg," waar hij met drie andere uit 84 gekozen kandidaten in aan merking kwam voor een studiebeurs. Met glans doorliep ,Bram" van Dijk de vijf klassen en gaf op 3 juli 1926 als kwekeling met acte in Arn hem zijn eerste proefles, verhuisde naar Rijswijk, onderwees in decem ber 1926 voor het eerst aan een diaconieschool en verdiende in sep tember 1927 een salaris van 61,65 als onderwijzer aan een Haagse school. Studeren was in die tijd niet ge makkelijk, maar de jonge Van Dijk sloeg er zich moedig doorheen, be haalde een hoofdacte. Engels, een di ploma land- en tuinbouwkunde en deed achtereenvolgens ln 1947, 1948 en 1953 met goed gevolg examen voor de MO-akten A en B in de Ne derlandse letteren. „Enfin" zo constateerde de onder directeur lachend,„je hebt het zo ver geschopt, dat je nu hier zit. hé." Namens de commissie van toezicht sprak de heer J. D. Holtkamp die veel lof had voor de humor en de uitstekende verteltrant, waarmee de heer Van Dijk zijn lessen doceert. Mevr. S. Hoek-Postma wenste na mens de oudervereniging de jubilaris geluk en zei de heer Van Dijk be halve als docent te kennen als de „nar" uit een toneelstuk en de „opa," die met zijn kleinkinderen wandelt. Ten slotte sprak de heer Van Dijk een dankwoord uit. Hij begon de hem toegezwaaide lof te relativeren. „Ik werk graag, het is geen ver dienste wanneer je iets doet, waarin je plezier hebt. Als je werk je dreigt te overspoelen begin je maar ergens en dan kom je er wel," aldus zijn betoog. Hij zei met nadruk, dat het goed is als een mens het juk in zijn jeugd draagt, zoals in de bijbel staat. „Er is niet veel nodig om onderwijzer te zijn. Je hoeft niet veel te geven: slechts jezelf. Je moet bereid zijn om te dienen. Ik vraag me wel eens af wat ik moet doen als de school er niet meer is, zo besloot de leraar zijn toespraak, waarmee hij dank, veel dank bracht aan leermeesters en collega's. ADVERTENTIE Maatregelen ter voorkoming van vorstschade aan warmwatertoestellen en meters in niet vorstvrü te houden ruimten. Het is büna niet te beseffen wat ern mens overkomt als hij van Schip hol opstijgt en 2'uur later vaste voet zet op de bodem van Tunesie. In Tunis ontmoet men veel dingen, zoals ze in de Bijbel beschreven zijn. Aldus drs. H. de Vos, die gistcravund ée derde lezing van dit seizoen ver zorgde voor de leden van de Maat schappij tot Nut van "t Algemeen in Y1 aardingen. Niet meer dan 25 Nutsleden had den zich de moeite getroost om daar voor naar de Harmonie te komen. Drie maanden geleden was de heer De Vos nog in Tunis, waar liij als expert de legering te Tunesië advi seerde met het opzetten van een export-bevorderingsapparaat. Geografisch is Tunesië Afrikaans, maar het lijkt daar meer op het Midden-Oosten. De bevolking, met name in Tunis, is beïnvloed door Grieken, Arabieren, Romeinen. Tur ken, Spanjaarden, Italianen, Fran sen en vooral door joden. De openbare gebouwen in Tunis warden bewaakt door Marokkanen. Waarom? Omdat Tunesiërs zich daar ïiiet voor lenen. Deze mensen gaan de moeilijkheden liever uit de weg, zei de heer Vos. Engels pond Amerikaanse dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kronen Duits» mark Deense kroon. 10.07110.081 3.6113.61 S 72.97173.02i 7.21 7.225 83.42 —83.47 69.80 —69.85 90.761—90.814 52.28452.314 (Van een onzre verslaggevers) „Er sullen wel mensen staan", dacht mevrouw P. Borst van de Maasdijk 134 te Schiedam. Toen zij vanmorgen om kwart over ze ven, op ivep naar haar tandarts, nog even langs de firma Polyesta een winkel in matrassen en an dere schuimrubber artikelen, aan het Broersveld liep. Op dat vroege tijdstip stonden er nog geen men sen, die van de door de 44-jarige winkelier J. G. Valkenburg geor ganiseerde ..appel en een ei-stu-nt" trilden profiteren. Mevrouw Borst had voor alle zekerheid maar een appel en een ei meegenomen en besloot niet naar de tandarts te paan, maar anderhalf uur te wachten totdat de winkel werd geopend. Stralend overhandigde zij als eerste de winkelier en diens assistente het vreemdsoortige betalingsmiddel waarvoor zij een dure matras in ontvangst mocht nemen. Na haar kwamen nog minstens twintig huisvrouwen, waarvoor de tiende en de twintigste ook een matras cadeau kregen. Voor alle zekerheid had de tiende haar ei eerst gekookt, zo dat, die in het gedrang niet stuk gedrukt kon worden. Mij pakt niet", zei ze tegen de heeiVal kenburg: die de gang van zaken lachend gadesloeg. Voor hem was het een geslaagde stunt. Verder verliep de uitverkoop in Schie dam zeer rustig. De directie van de Technische Be drijven verzoekt ons het volgende mede te delen: Teneinde een ongestoorde levering van gas, water en elektriciteit te be vorderen en vorstschade aan meters en toestellen, die voor rekening van de verbruikers moeten worden her steld. te voorkomen, wordt op het volgende gewezen: Volgens de verordeningen moet boven de watermeterput een luik zijn aan gebracht en zijn de verbruikers ver plicht de GAS- en WATERmeters afdoende te beschermen tegen vorst door middel van krantepapier, droge doeken of droog stro. Om bevriezing van gaskeukengeisers zoveel mogelijk te voorkomen ver dient het aanbeveling vóór de nacht en tijdens de uren. waarop zij niet worden gebruikt, het gedeelte waai de bedieningskranen zitten met be hulp van kranten of droge doeken te omwikkelen. Van tevoren wordt nog even warm water getapt, waar door toestel en inhoud op een hoge temperatuur zijn gebracht: daarna wordt de aansteekvlam uitgedraaid. Ook indien men tot aftapping van de waterleiding in huis overgaat, dient, na het openen van de belde kranen van het toestel, de omwik keling toch te worden aangebracht. Alvorens het toestel weer in gebruik te nemen verwijdert men de om wikkeling. Ook grote gasgeisers, die in niet vorstvrü te houden badkamers zijn opgesteld, worden zoveel mogelijk afgetapt. Ten aanzien van elektrische beet- wa tertoestellen wordt opgemerkt dat deze zolang met heet water ge vuld geen bescherming tegen vorst behoeven. Voor het afsluiten en leeg- tappen van waterleidingen raadplege men de bij het toestel behorende instructiekaart. Daar bij vorst veel extra-werkzaam heden ontstaan zal men om wachten te voorkomen goed doen reeds thans de afsluiter bij de water meter op gangbaarheid en dichtheid te beproeven; functioneert deze af sluiter niet, dan wende men zich tot. installateur of huiseigenaar. (Van eert onzer verslaggevers) Zaterdag 14 januari zal op de werf Heusden van Verolrae het 10.350 ton dw. metende koelschip S. A. Hexrivier door Veroime worden overgedragen aan de South African Marine Corp. Ltd. te Kaapstad. Het schip, waar schijnlijk het grootste koelschip ter wereld, krijgt een belangrijk aandeel ln de snel toenemende fruitexport van Zuid-Afrlka. De Hexrivier be schikt over zes koelruimen. De voort stuwing geschiedt door een Verolme- MAN-dieseimotor van 9600 PK. die het schip een snelheid geeft van circa 18 knoop. De van airconditio ning voorziene bemanningsacommo- datie is uitgerust, voor in totaal 54 personen. Kantoor, Redactie, Inspectie en Advertentie-afdeling: Passage 20, Schiedam, tal. 010-2687 98 Klachten over bezorging (tot 19.30 uur): Slaak 34, Rotterdam UITSLUITEND tel 010-1110 31 1110 32 Storting van abonnementsgel den op giro no. 28333 ten name van de N.V. De Arbeiderspers. Slaak 34, Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) Het personeel van het Schiedamse station keek woensdagmiddag nogal vreemd op, toen twee nauwelijks enkele turven hoge jongens van zes jaar, balpennen te koop aanboden. Men waarschuwde voor alle zeker heid de poiiiie, die het tweetal op het bureau eens nader aan de tand voelde. Al gauw kwam het eruit: in een portiek van een flat aan de Broers- vest hadden de kleuters een school tas zien staan en die zomaar mee genomen. In de tas vonden ze de bal pennen en toen kwam hun latent handelsinstinct boven en besloten ze deze pennen te verkopen. PAGINA 7 Er moet aan het elftal eens gron dig gedokterd worden, anders geven wij de Schiedammers tegen NOAD, dat zondag naar Schiedam komt, denken nadat, aldus de meester Bliek het voor- TYÏ 4D>f* Leer Verzijl, op 6 juli iopig laten. l/vl/C/ van het vorig Jaar de De heer Verzijl gelooft brandwacht A. Versteeg dat ei „een heel klein bij een boerderijbrand kansje" is dat hij na de mom het leven kwam. De eerste april nog bran- huns inziens lage verze- den zal bestrijden in keringsuitkering gaf een Spijkenlsse. Maar voor (Van een onzer schok in de brandweer- mij hoeft het eigenlijk verslaggevers) gelederen. De heer Ver- al niet meer, voegt UU zijl: „De gemeente wil er aan toe. Als de vierentwintig zo veel mogelijk doen leden van de vrijwillige met zo weinig mogelijk Wat gebeurt" er als B brandweer in Spijkenis- financiële middelen. Als en w- ep de brandweer se hun voornemen van om de brijpot zijn ze n'et tot een overeen- vandaag handhaven zal om ons verzoek heen komst komen? „Ja, dan deze plaats na 1 april blijven draaien". tal de post Hekelingen geen brandweerkorps voor het blussen mekten meer hebben. Zij hebben Burgemeester P. J. zorgen", verwacht de geruime tijd geleden Bliek reageert aanvan- heer Verzijl, „die brand- burgemeester en wet- kelijfc wat geprikkeld als weer bestaat nog steeds houders gevraagd de hem naar zijn visie op zelfstandig, wat ook ai verzekeringsuitkering bi) het in de brief aange- een vreemde situatie Is", ongeval en overlijden te kondigde voornemen De gemeente Hekelin- verhogen. „Op het ant- wordt gevraagd. „We gen is het vorig jaar woord hebben we nu vinden dit bijzonder opgeheven'en bij Spij- lang genoeg gewacht", vervelend, juist omdat kenisse getrokken, verklaart de conaman- we de commandant van Commandant van de dant van de Spijkenis- de brandweer voor een Hekeüngse brandweer is ser brandweer, de heer gesprek hadden ultge- de beer A. Wevels. -Jk G, A. Verzijl, „het ple- nodigd. De brieven heb- weet van niets", zei hij zier is er af. Het is een ben elkaar gekruist, ons vanmorgen, „en lk droevige geschiedenis". Overigens wordt de soep bemoei me er ook niet De brandweerlieden niet zo heet gegeten al» mee. Je moet de hele zijn over de hoogte van ze wordt opgediend", zaak trouwens van twee de uitkering na gaan Hierbij wilde burge- kanten bekijken". geen enkele kans. In feite hebben wij van de bïauwwitten in deze beie competitie nog geen enkele goede wedstrijd gezien. Waar blijft de op gaande lijn in het spel van Hermes- DVS? SVV weert zich in de laatste wed strijden bijzonder goed. Uit de laat ste drie wedstrijden werden 5 pun ten verzameld Dat is zonder meer een heel goed gemiddelde te noe men. Zondag gaan de Schiedammers naar Eindhoven, waarmee nog een appeltje te schillen valt. Zien de roodgroenenkans hun spel van de laatste weken te spelen, dan zit er ook in dit duel een of meer winst punten voor SW. Als de velden het toeiaten dan ko men ook de reservs en jeugdeif- tallen i het veld. Dat betekent voor SVV 2. een thuiswedstrijd, tegen Ajax 2. terwijl de reserves van Her- mes-DVS bezoek krijgen van Xerxes. De jeugd van SW trekt naar NOAD en de jeugd van Holland Sport komt Hermes-DVS bezoeken. Het ama teurprogramma van de Schiedamse KNVB-club ziet er ais volgt uit: DHSDCL. VerburchExcelsicr '20, SVDPW—RDM en BCR—Martinlt. Het programma van de RVB is in zijn geheel opgeschoven. Bij de za terdagclubs speelt alleen PPSC een thuiswedstrijd tegen HVO. Maar ge zien het weerbeeld geloven wij ook nu niet in het doorgaan van het amateurprogramma. SCHIEDAM. Geboren: Erik M z.v. H. M. Huisman en C. M. J. Vermeulen; Jeroen C E zv. j. Winde en C. J. T. de Groot: Paula M d.v. H. M. van der Ven en YV. Brand: Andries P z.v. J. L. van Dijk en T. M. Twigt. Overleden: J. W. Klinge, oud 33 jaar.

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1