ing Isslingen Vienne 'Schiedam ité-vl egvakantes per KLM m oonwagenkamp krijgt sanitaire voorzieningen tegen L rente Vestigingsvoorwaarden voor Mobil Oil scherper dan voor BI Ir. R. euning: RUYS&CO Martinit hoopt spoedig uit moeilijkheden te geraken Dr. ir. A. P. Oele 1 SCHIEDAMSE 1 IAAIERTJES Problemen REISAGENTEN Burgerlijke Stand Inbrekers bezoeken sportverenigingen Amateurs Vroom vertrouwen Steun bet VRIJE VOLK DONDERDAG 23 FEBRUARI 1967 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) „Geweldig, ik zou zo wel weer terug willen Fijne vakantie gehacl. Volgend jaar geef ik me weer op." LHet was in één tvoord fantastisch. Op die manier leer je pas goed het land en de men sen kennen Voorstel B. en W. Schiedam (Van een onzer verslaggevers) Het Schiedamse gemeentebestuur heeft besloten, na overleg met de gemeentebesturen van Vlaardingen en Maassluis, de gemeenteraad in zijn vergadering van maart voor te stellen een krediet te verlenen voor het treffen van enige voorzienin gen aan het woonwagenkamp. Men wil het aantal toiletten uitbreiden met een gebouwtje, dat tien toiletten en afschermingen omvat; voorts het afscher men van het bestaande waslokaal met montage van twee kra nen en voorzieningen aan de wegen. Hiermee zullen de aller noodzakelijkste verbeteringen tot stand worden gebracht. (Van onze sportredactie) Op het allerlaatste moment sloeg de regen vorige week een bres in het voetbalprogramma. De zaterdag voetbal irs konden nog juist hun wedstrijden spelen eer de regen de velden door drenkte; de amateurs kwamen et de volgendedag, niet meer aan te pas. Maar dat wordt aanstaande zondag anders. Het ziet ernaar uit, dat het verder droog blijft en er een volledig pro gramma wordt afgewerkt. Voor de Schiedamse betaalde clubs, die aitijd In het veld komen, gaat het erom het vorig jaar geleden verlies weg te werken. De laatste weken wordt er steeds gewonnen. Zowel Hermes-DVS als SW zijn weer op de goede weg. (ADVERTENTIE) GEKLEED IVlndUot 4fouia (Van een onzer verslaggevers) „Ik ben in de gelegenheid,geweest om dé vestigingsvoorwaar den, die Amsterdam heeft gesield aan Mobil Oil, te vergelfjken met die van Rotterdam voor de nieuwe BP-raffinaderij. Ik heb de indruk, dal de Amsterdamse voorwaarden op sommige pun ten verder gaan dan de Rotterdamse en dat ze zelfs in bepaalde opzichten essentieel scherper zijn. Dat ondanks het feit, dat op enkele onderdelen van de Mobil Oil-voorwaarden wel degelijk kritiek mogelijk is." (Van een onzer verslaggevers) De voorzitter van de Vereniging tegen Luchtverontreini ging, ir. R. Keuning, is gisteren op de jaarvergadering van de vereniging in Triangel te Vlaardingen uitvoerig ingegaan op het verwijt van o.a. wethouder De Bruijn, dat het voortdu rend ageren tegen de luchtverontreiniging de naam van Vlaardingen schade zou doen. Hij noemde het een ernstig verwijt, dat serieuze aandacht verdient Stom verbaasd Vaak op de grens PAGINA 1 eren nemen weer dee aan uropese uitwisse iing (Van onze sportredactie) Bij de voetbalvereniging Martinit hoopt men, na de vergadering van gisteravond, die werd gehouden in Stirsum Corda een beetje uit de moeilijkheden te zijn. Martinit ken de al een aantal maanden een ern stig tekort aan kader. Het bestuur was sterk onderbezet -:n toen veer tien dagen geleder voorzitter Cor van Noordwijk de voorzittershamer er bij neerlegde, dreigde Martinit knock-out te gaar Men heeft toen in allerijl een bui tengewone ledenvergadering uitge schreven, waarvan de opkomst gis teravond groot was. Een teken dat de leden de ernst van de situatie hebben ingezien. TJit deze vergade ring kwam geen nieuwe voorzitter. Ere-voorzitter en oprichter van Mar tinit Willem van der Kant heeft zich toen bereid verklaard voorlopig voorzitter te worden. Eenzelfde situatie deed zich een aantal jaren geleden ook al voor bij Martinit. Ook toen sprong van der Kant in de brés. Het bestutu: ziet er verder als volgt uit. Naast de heer van der Kant als voorzitter komt de heer J. van Westrenen als secreta ris, penningmeesteresse blijft me vrouw Vogt lieden zijn de heren M. Steenis, H. Buter, L. van der Lin den, C. Putters, D. Hoogenboom en W, Koogje. Oud-voorzitter C. Hofman stelde in de vergadering dat fusie van een aantal kleine Schiedamse voetbal verenigingen de enige oplossing is om het tekort aan kader, wat niet alleen bij Martinit het geval is, op te lossen. Slechts enkele leden wa ren het hiermee eens. PASSEN OP... EN PASSEN Bij... WIJ .D VISEREN U GRAAG BIJ UW KEUS UIT ONZE UITGEBREIDE COLLECTIE 3rkead Ziekenfonds leverancier Uw bril bU ons 1 jaar gratis verzekerd zonder eigen risico HOOGSTRAAT 154 SCHIEDAM Uw Zeiss-dealer Luxe STEUN en GEMAK- SCHOENEN. Damesmaten van 35 t.m. 45. Pedicuren sn steun zolen Schelllng's Speciaalzaak. St. Llduinastraat 27e Telefoon 265808. Gratis yoetonderzoek Kapsalon Heiene. de salon voor de hetere PERMANENT Stroom loos. voor ledei Haar geschikt, 11.50 Heiene tiM< permanent, da meest ideale natuuilUke per manent 10.— Gratis halen en nrengen per lus© autc voor per- vaan ent Eacsalon Heiene. Rem- brandtlaan 23 Schiedam. Tel. 267170. i I.— reductie on deze advertentie Voor ONZICHTBAAR STOPPEN naar C J Heinsbroek Frans Halsplein 2. telefoon 010-267090. AVONDLECTUUB Idylle. Jerry Cotton. Agent 'l Colt 45. Bin bot. e.a. t0.25 per stuk of 5 too; i looi Bazaar. Broere- veld 45 Ook vrijdags op A* markt Verder ook inkoop, ruiien van boeken tn bladen. Zo enthousiast waren vorig jaar De Schiedamse jongens en meis jes, die deelnamen aan de door de Schiedamse Gemeenschap ge- organiseerde jeugduitwisseling tussen de steden Norrköping (Zweden). Esslingen (Duitsland en Neath (Gr Brittanië), welke in het teken itaat van de Euro pese eenwording. Ook dit jaar neemt de Schie damse Gemeenschap deel aan deze uitwisseling en jongeren van vijftien tot eenentwintig jaar (iets ouder mag ook) kunnen zich nu at opgever voo: veertiendaagse reizen naar Norrköping, Esslingen en de Franse plaats Vienne. SG-directeur P. van den Boom was vorige week aanwezig op een bijeen komst in de dicht bij Triest gelegen Italiaanse stad üdine, waar de or ganisatoren gezamenlijk een uitwis selingsschema "hebben opgesteld. Deze plannen heeft voor Schiedam d« volgende resultaten opgeleverd: Schiedam ontvangt de buitenlandse groepen in de eerste twee weken van angustus (van 29 jnü tot en met 12 augustus). Naar Vienne, de poort van de Provence en de Westduitse plaats Esslingen gaat men van 15 tot en met 29 juli. Schiedamse jongeren bezoeken van 12 tot 28 augustus de Zweedse stad Norrköping. Het betekent, dat de buitenlandse jongeren precies tijdens de feestweek met de vermaarde Eurobals in Schie dam verblijven. De periode, waarin men naar Zweden gaat valt gedeel telijk buiten de vakanties, maar dit is geen bezwaar omdat deze groep uit studenten bestaat, die zich vorig jaar meteen weer voor deze reis aan meldden. Deze Europese uitwisseling breidt zich steeds meer uit. Aanvankelijk bestond ze slechts tussen Esslingen en Udine, waarbij Schiedam zich in 1964 aansloot, gevolgd door Neath, Norrköping en Vienne. In deze zes steden kampt men met steeds ver schillende problemen om de uitwis seling te doen slagen. In Schiedam, aldus de SG-directeur kost het veel moeite om jongeren, die niet eerder aan de reizen deelna men, enthousiast te krijgen. Ze lopen niet warm voor het prachtige aan bod om veertien dagen te gast te zijn bij een Zweedse, Engelse, Duitse of Franse familii zonder het hen een cent meer kost dan de treinreis. Ken nelijk ziet men er tegenop om in groepsverband (wat men overigens niet zo strict moet zien) met vakan tie te gaan en bepaalde excursies te maken. Die dagtochten jjn ook gratis en het is beslist niet, zo, dat de jonge ren iedere dag opnieuw met het the ma Europa eenheid worden gecon fronteerd. Het gaat erom, dat zij door middel van de uitwisseling (het onen in gezinsverband) inzicht brijgen in de zeden en gewoonten van het land en daarnaast ook ge nieten van de toeristische beziens waardigheden. Voor Schiedam bestaat In de ove rige deelnemende steden veel belang stelling, omdat het centraal ligt. Een reis van Udine naar Schiedam is na tuurlijk korter dan een reis van Ita lië naar Zweden. Het is op de bij eenkomst in IJdlne gebleken, dat men het begrip Europese eenheid in Italië hoog opneemt en dan ook bijzonder veel aandacht aan de uitwisseling wil schenken. Merkwaardig is, dat men in de an dere steden niet veel moeite heelt om jongeren te recruteren, maar daar schijnt het samenstellen van een pro gramma voor de jeugdige buiten landse gastee weer problemen met rich te brengen Wat Schiedam betreft, ziet de di recteur van de Schiedamse Gemeen schap wel veer enig perspectief. De reis naar Norrköping is bijna volge boekt. Voor de overige reizen, respectieve lijk Esslingen (kosten 125,en Vienne 175,verwacht hij toch meer animo dan vorig jaar, te meer omdat de jeugd in 1966 zo geestdrif tig was over de vakantie. „Er zijn jongelui, die vele vrienden maken. Zelfs zijn er al contacten buiten de -uitwisseling om. Ook de verhouding tussen de steden Is goed...". Boekingen en inlichtingen bij de erkende KLM-agent Vlaardingen, Liesveld 143, teL 34 95 22 Burgemeseter en wethouders schrijven dit in antwoord op de vra gen die het gemeenteraadslid A. Roede (Boerenpartij) het college on langs Leeft gesteld. Het college Is van mening, dat het woonwagenkamp voor dringende voorzieningen in aan merking komt, maar stelt, dat het hier niet gaat om een regionaal kamp, als bedoeld in riet ontwerp voor de nieuwe woonwagenwet. Ten aanzien van de te treffen maatregelen schrijft het college, dat men ook opdracht heeft gegeven om na te gaan of de vuilafvoer van het kamp kan worden verbeterd en ten slotte heeft men de betrokken dien sten er nogmaals op gewezen, dat men geen autowrakken op en nabij het terrein duit. De verbeteringen zullen worden SVV moet het no; zonder Van i k ste en aangebracht nadat de gemeenteraad hiertoe heeft besloten en Gedepu- teered Staten de desbetreffende be grotingswijziging hebben goedge keurd. Ten. slotte herinneren burge meester en wethouders nog een maal aan de slechte financiële toestand van de gemeente en constateren dat, zolang de huidige financiële omstan digheden en de centrale financiering voortduren ongetwijfeld in meer ongewenste toestanden moet worden berust. Geboren: Marianne d v H Hamer slag en N J Zwaan. John tvT Wil- lemse en K E Kalden. Overleden: A Vijf vinkei 49 jr schtg van A de Blos, M Spcrk 3 mnd. (Van een onzer verslaggevers) Enkele sportverenigingen op het sportterrein Harga hebben de laat ste dagen weer bezoek gekregen van inbrekers. Bij de Schiedamse voetbal- en honkbalvereniging Schiedam drong men na het for ceren van een aantal deuren de kantine en opslagplaats binnen en maakte men zich meeste," van drank-, eet- en rookwaren. Er er- dwenen zes theedoeken, vijf bad handdoeken, pakjes thee en koffie, chocoladerepen en pakjes kauwgom ter waarde van f 65. Ook de kantine van de voetbal vereniging SW kreeg bezoek van lichtschuwe elementen. Daar ton men na het vernielen van een ruit de deur van binnen openen en for ceerde men een deur naar de op slagplaats. waai men honderd pak jes sigaretten en 29 pakejs shag tér waarde van 175 wegnam. DR. IR. A. P. OELE kritiek wei degelijk mogelijk Ook voor de komende voetbalzon dag moet er winst inzitten voor on ze stadgenoten Zeker voor SW, dat bezoek krijgt van S.C. Drente, De bezoekers staan onder aan de rang lijst van de eerste divisie en zouden graag een paar treetjes willen stij gen op de ladder, SVV zal dat door een overwinning willen voorkomen. De Schiedammers moeten het rok zondag nog zonder Diek van Dijk stellen. Hermes-DVS trekt naar het verre Limburgia en kan daar, mits men met dezellde overgave speelt als in de laatste wedstrijden, de winst grij pen. Manager Doolaard heeft blijk baar nu pas de juiste formatie ge vonden. De eerste amateurkampioen in Schiedam Is bekend. HBSS won met vlag en wimpel van Loosduinen wat reden genoeg was om de oranje hemden zaterdagmiddag ii open rui- tulgcn door een deel van Schiedam te laten rijden. Maar er zijn meer amateurclubs die kampieon willen.worden. Als de laatste loodjes niet te zwaar worden voor de ploegen dan zitten er nog wel een paar feesten in. DH3 trekt naar Spartaan '20 en kan daar op sterke tegenstand reke nen want de Rotterdammers willen zich op de Schiedammers revanche ren. In Schiedam werd het een over winning voor DHS en Spartaan '20 zal graag revanche nemen in eigen huis. Excelsior '20 is nog lang niet uitgeschakeld voor de titel. Ais trai ner Molendijk zijn team ook in de laatste wedstrijden alle krachten laat inspannen, dan zien wij er voor het volgende seizoen een tweede klasser bij komen. Maar- dan moet zondag eerst bij Velo worden gewonnen. Met de hal ve winst mogen de zwartwitter) geen genoegen nemen. De volle buit is noodzakelijk Martinit trekt naar RDM en zal ook daar een veer moe ten laten. De juiste mentale instel ling ontbreekt bij de roodbaatjes die een diepe inzinking meemaken. SVDPW heets rich de laatste weken van de goede kant laten zien. Na een stroeve start hébben de mannen van voorzittei Hardeman in de laat ste wedstrijden een felle eindsprint ingezet. Zondag komt Voorwaarts uit Rotterdam op bezoek. Hoewel de Rotterdammers zich in de laatste wedstrijden van hun goede kant heb ben laten zien. voorspellen wij winst voor SVDPW. lil de afdeling wuiill hei een span nende slotfase voor sommige -ïlubs. Ursus "Wilton, SFC en Schiedam draaieen nog mee. De een in meer dere mate dan de ander, maar er zit nog een flinke kans in op de titel. Ursus staat er van de drie het best voor en kan de positie aan. de kop zondag verstevigen door op ei gen veld van Eurosport te winnen. Op het terrein van Schiedam is zon dag de derby tussen Schiedam en Demos. Voor beide ploegen betekent deze ontmoeting een belangrijk duel. 'SFC, dat in di laatste wedstrijd een flinke misstap deed, mag geen verlies meer toestaan om- de goede plaats op de ranglijst niét in gevaar te brengen. Groen Witten komt zon dag naar Parkhoek-Thurlede en zal een fel SFC tegenover rich vinden. VND ontvangt Schiedamse Boys en wanneer de Schiedammers weer zo goed op schot zijn ij in de laat ste wedstrijd dan ziet het er niet best uit voor VND, Wilton trekt naar Noorderkwartier en kan zich d ir geen verlies per ml te ren. Bij DRZ tegen Hurricanes is de winst zonder meer voor de Schie dammers. Bij de zaterdagclubs is het voor HBSS alleen nog maar be langrijk om, ondanks bet behaalde kampioenschap, ook de laatste wed strijden ongeslagen te blijven, Tegen JAC zal bet daarop dan ook wel aansturen. PPSC gast naar Barendrecht kan daar tot winst komen als en de voorhoede weer ouderwets op schot is. GSS gaat naar WOR en zal daar wel weer verlies tegemoet gaan. De gradatie zal wel het deel worden van GSS. - GTB 'blijft op Harga om Hellevoet- sluis te ontvangen en... te kloppen. DOOR HEREN CONFECTIE MGR. NOLENSLAAN 600 SCHIEDAM Dat zei gisteravond het PvdA- Tweede-Kamerlid dr. ir. A. P. Oele, die in Vlaardingen sprak voor leden van de Vereniging tegen Luchtver ontreiniging in het Watergebied. Het Rotterdamse gemeentebestuur heeft deze week laten weten, dat de voorwaarden voor de nieuwe raffina derij in Europoort al een paar maanden klaarliggen voor publikatie, maar dat het rijk erop heeft aange drongen, dat er eerst nog overleg komt met de betrokken departemen- Luchtverontreinigingis niet noodzakeli k bi industriebedri; vij ;heid Het herhaald vermelden van de hinder doet de naam van een stad natuurlijk geen goed, tel ir. Keu ning, maar wanneer die luchtver ontreiniging onmlskenbaai aanwezig is, dan fe iet betrekkelijk moeilijk om dat feit geheim te houden. Wan neer dat invloed heeft op de popu lariteit van een streek dan kan men dat vervelend vinden, maar een nut tiger reactie is te proberen er iete aan te doen. „Wij zullen de eersten zijn, die bij een duidelijke vermin dering van de luchtverontreiniging gaan juichen, tot meerdere glorie van stad en streek," zei de heer Keuning. Hij zei trouwens niet te geloven, dat acties tegen de luchtverontrei niging een nadelige invloed zouden hebben op de Industrievestiging. Hij dacht dat het al of niet vestigen van bedrijven veel eerder afhankelijk «s mn het «raven van geulen, de grondpolitlek, het bouwvergunning- iseleld en tal van andere factoren „Laat ik nog eens voor alle duide lijkheid zeggen, dat wij niets tegen de Industrie hebben, maar dat wij nies inzien, dat het nodig is, dat in 1997 deze bedrijvigheid zoveel lucht verontreiniging veroorzaakt." Ir. Keuning raf er blijk van niet veel enthousiasme te kunnen op brengen voor de resultaten van het werk, dat de vete commissies en ra den, die zich met het probleem be zig houden verrichten. „Wat opvalt in de hele behandeling van dt milieu-hyglëne is het vrome vertrouwen, dat als er maar een commissie wordt inge steld het probleem wel spontaan zal verdwijnen zonder dat er wezenlijke beslissingen worden genomen.' De voorzitter verklaarde, dat er wel enig gevaar is verbonden aan het feit, dat vertegenwoordigers van de vereniging zitting hebben geno men in een aantal van deze cam- missies. De vereniging heeft daarbij ervaren, dat de voorzichtigheid en de zorgvuldigheid van de overheid in het voordeel werken van de ver- ontxeinigers en niet in dat van de slachtoffers. De positie van de vereniging be sprekend stelde ir. Keuning vast dat deze door bedrijfsleven en overheid de laatste tijd au serieux wordt ge nomen en dat men de mensen van de vereniging ais gesprekspartner en partij aanvaardt. ..De luchteon- sumenten hebben inderdaad een stem gekregen. De vraag is echter: moet die stem even redelijk en fatsoen lijk blijven als hij tot nu toe is ge weest?" „We hebben, naar ik meen ge probeerd constructief te zijn en we moeten wat duidelijker maken, dal we er enocg van hebben met rede lijk klinkende argumenten aan het lijntje te worden gehouden." De heer Keuning meende, dat het goed is ais de vereniging, zoals in de laatste maanden, snel en vinnig reageert op ernstige gevallen van luchtverontreiniging. Uit de verga dering kwamen suggesties om de vereniging ook op andere manieren meer tot directe actie in staat te stellen. Ze zou nog sterker het ka rakter van een pressiegroep moeten krijgen. Baarbij werd in de eerste plaats gedacht tan verdere ledenwinst. Maar ooi aan plakplaatjes op auto's, bioscoopreclame, het uitste ken van zwarte vlaggetjes by stank- hinder en het ophangen van affiches met eer gasmasker erop. Het be stuur zal gaan bekijken of die me thoden il of niet aanbevelenswaardig zijn. ten. B. en W. van Rotterdam ver wachten, dat de voorwaarden over enkele weken kunnen worden gepu bliceerd. De heer Oele zag op korte termijn weinig perspectief in de pogingen om de luchtverontreiniging, die auto's veroorzaken door bindende voorschriften in te perken. H(j zei dat htj zich t«t zijn stomme verba zing heeft laten vertellen, dat de Shell in het (inmiddels opgeheven) laboratorium in Delft een motor heeft ontwikkeld met een vrijwel vol ledige verbranding door dubbele luchtinjectie. Die vinding is kenne lijk niet verkocht omdat een .uto dan tien of twintig percent duurder zou worden, dacht de heer Oele. HU voegde eraan toe: Jk heb dan toch wel het gevoel, dat de commerciële belangen overwegen en dat de maat schappelijke belangen in de verdruk king komen". Uitgaande van een voorzichtige schatting voorspelde dr. Oele, dat de industrie in Nederland in 1970 jaar lijks 500.000 ton zwaveldioxyde in de atmosfeer zal brengen. Het Rijn mondgebied zal daaraan zoii 200.000 ton bijdragen. Het vervelende van zwaveldioxyde-verontreiniging is, dat er nog geen technisch middel is, dat ook nog enigszins betaalbaar is, om dit gas uit de afvalgassen te ver wijderen. Het enige dat enige hoop geeft is het feit, dat er een zwa vel tekort heerst in de wereld, zodat de industrie er misschien brood in zal zien te proberen de zwavel uit de afvalgassen terug te winnen. Het kamerlid noemde de luchtver ontreiniging in bet Waterweggebied eer» hoogst ernstig probleem. Met name in Vlaardingen komt het zwa veldioxyde-gehalte van de lucht al vaak op de grens van het toelaatba re. Een griezelige zaak, vend dr. Oele. Ir. R. Keuning, voorzitter van de Vereniging tegen Luchtverontreini ging sprak met enige teleurstelling over de gang van zaken met de centrale meid- cn regelkamer ?oor luchtverontreiniging, die is gesticht door da zes gemeenten, die de raad voor dr milieuhygiëne hebben ge vormd. Het is de bedoeling, dat de- ze Instelling in 1968 overgaat naar Rijnmond: Rotterdam is de enige ge meente. die nog niet haar Instem ming met net plan heeft betuigd, naar het schijnt vanwege de kosten, veronderstelde ir. Keuning. Hy vroeg zich echter ,>ok af of niet ccn con troverse tussen Rotterdam en Rijn mond een rol speelde.

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1