f-» '4T^: -^1 Schiedam blijft niet achter bij boekenweekfestiviteiten John Lanting treedt op in het Stedelijk Museum Feest bij Vrij moed Het Bouwfonds heeft bijna altijd eei oplossing voor uw woonproblemen boeken bon Cabaretier DIENSTJUBILEA BIJ WILTON AANMELDING VAN NIEUWE LEERLINGEN AANGIFTE VAN NIEUWE LEERLINGEN Altijd een welkom geschenk J BOEKWINKELS sa 3GHIEDAMSES IZAAIERTJES I HET VRIJE VOLK ZATERDAG 25 FEBRUARI 1957 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) De boekenweek is begonnen en in vele steden organiseert men festiviteiten om „het boek" in de belangstelling te brengen. Schiedam blijft daarbij niet achter. Op 28 februari houdt Hans van der Sloot in gebouw Irene een lezing over het boek „Schiedam rond de eeuwwisseling"' en op vrijdag 3 maart opent de wethouder van Culturele Zaken, mevr, G. D. de Graaff, in de aula van het Stedelijk Museum, een toneelavond. Daar zal de bekende acteur John Lanting, onder regie van Erik Vos, „De aap", van Franz Kafka opvoeren. Dolytersdienslen (Van een onzer verslaggevers) Er zijn de laatste tijd een aantal Schiedamsc turnmeisjes, die steeds weer in het nieuws zijn door hun goede verrichtingen. Bij de kampioenschappen van Nederland en bij die van de Rot terdamse Turnbond doen zij van zich spreken. Steevast hoor je dan, dat het pupillen van Nel Boender zijn. die kans ziet om een aantal meisjes van de Schiedamse gymnastfekvereniging THOR tot zulke goede prestaties op te leiden. Het is een meisje, dat van haar werk een hobby heeft ge maakt. Men zegt het ook wel eens andersom, maar bij Nel Boender (die over haar werk als gymnastiekleidster niet uitge praat raakt) is het niet anders te formuleren. Zij doet haar vak met liefde en het eist haar de gehele dag op. „Zelfs mijn vakan ties staan in het teken van gymnastiek. Als toeschouwster heb ik de wereldkampioenschappen turnen meegemaakt in Wenen. Enorm, gewoon fantastisch!" SS&É&m Basis ZAAIERS Dan hoeft a niet lang te zoeken „De man met de snor' ODG voert spel op „Vreugd" bij Tono nieuwe clubhuis in boerderij Meerkamp Kom er eens over praten Op zaterdag 4 en 11 maart a.s, zijn onze kantoren in Rotterdam en Den Haag speciaal geopend voor die genen, die ons op een doordeweekse dag niet kunnen bezoeken. Openingstijden van 10-16 uur. U kunt dan vrijblijvend een gratis pakket met iniich- tingenmateriaal over onze bouwprojecten komen afhalen. Bovendien zullen onze adviseurs aanwezig zijn om U gedetailleerd in te lichten over alle 32 bouw-projecten in Zuid-Hoiiand. De adressen zijn Rotterdam, Westblaak 22, tel. 136510* Den Haag, Nassauplein 13, tel. 650800* I c Bouwfonds Nederlandse Gemeenten de veilige weg naar het eigen huis STEDELIJK GYMNASIUM SCHIEDAM voor de le klas voor de cursus 1967-1968 Geef 'n Het bedrag kunt u zelf bepalen Verkrijgbaar in alle Nel Boender heeft van werk hobby gemaakt i Reeds op jeugdige leeftijd kreeg Nel Boender de smaak van het tur nen te pakken. Het enthousiasme voor haar geliefde sport is gebleven. Tijdens het weekeinde zullen de volgende artsen de praktijk waarne men: J. van Buren, Buys Ballotsin- gel 72. tel. 155050; A. Q. C. Klomp. Jul. van Stolbergstraat 3, te!. 269952; G. Pet, Tuinlaan 32. tel. 266833. Voor spoedgevallen zullen de vol gende apotheken zijn geopend: Apo theek Evers. Lange Haven 81. tol. 268242; apotheek Kethel, Schiedam- seweg 41, tel. 269927. Als leidster van THOR is ze wel bij na iedere dag in een Schiedams gymnastieklokaal te vinden. Alles op de brommer en dan tussen de lessen door snel iets eten en dan weer verder. Er zijn zo'n 800 pupil len die regelmatig met „jui" Boen der in aanraking komen. Waar komen opeens die goede re sultaten vanaaan die haar meisjes steeds weer behalen? Ze probeert- bescheiden onze vraag te ontwijken. „De meisjes van mijn groep doen het goed. Ze luisteren naar je en.je moet steeds weer blijven schaven aan hun conditie." zegt ze. In het keurkorps van de Rotter damse turnbond zitten twaalf meis jes, waarvan er zeven uit de groep van Nel Boender zijn. Tijdens de lessen heerst er een prettige sfeer, maar toch worden haar leerlingen flink aangepakt. En.de resultaten zijn er naar. Hannie van de Touw werd vorig jaar kampioen van de RTB. Dit keer een aantal weken geieden werd het Ria Trompper ook een Schiedams meisje. Dan 'zijn er nog de meisjes Van Ruiven en nog veel meer talent wat onder de handen van Nel Boender gaat uitgroeien tot waarlijk groot turntaient. Want laat ons heel eer lijk zijn: Schiedam telt een aantal grote turnverenigingen waarvan het „echte" turnen niet vee! voorstelt. „Dat is een landelijk verschijnsel," zegt Nel Boender. „Overal zijn de prestatie's teruggelopen en daarbij is Schiedam niet achtergebleven." Feest was het vrijdagmiddag in het bedrijf van Johs. Vrijmoed Zonen N.V. aan de Lange Haven te Schiedam. Daar stelde burge meester H. Roelfsema omstreeks half vier een nieuwe installatie in bedrijf, waardoor men een nog vlottere produktieV en bedrijfs voering kan garanderen. Daartoe gooide de heer Roelfse ma enkele flessen in een breek- machine en knipte vervolgens een lint door, dat het laatste beletsel vormde voor een lopende band, die In werking trad. Op die lopen de band stonden dozen met fles sen, wat de gasten een simpel voorbeeld gaf van de ingrijpende interne modernisering en automa tisering, welke het bedrijf heeft ondergaan. Het spcelen van fles sen gebeurt niet meer bij Vrij eneed, men gooit de flessen weg en dat werd door de burgemeester gedemonstreerd. Deze wijdde een uitvoerige beschouwing aan het verleden, toen er likeur gestookt werd. Dat er na het officiële ge deelte nog op gedronken is, spreekt vanzelf (Van een onzer verslaggevers) De kunstredacteur van Het Vrije Volk schreef eens over John. Lanting, dat deze voor treffelijk gebruik weet te ma ken van zijn eigenaardige, sympathieke uiterlijk. Lenig, met een gezicht dat afwisse lend houterige-droogkomiek en clownesk-beiuecglijk is, boeit hij als verschijning, als toneel persoonlijkheid. In een programmablaadje schreef Lanting zelf het vol gende: Rotterdams hoofdcommissa ris van Politie Woliers heeft het onlangs nog gezegd: Als er een misdaad begaan is, trek ken onmiddellijk vele lieve in stanties het lot van de misda diger aan; met omfloerste blik. Muar naar z'Jn slachtoffer wordt niet omgekeken. Beste mensen, zo is het. We leven in een wereld waar het liefst alles omgedraaid wordt. Vroeger werd je langzaam aan caba retier en als je dan heel goed was mocht je eens voorzichtig tegen een al te opvallend schoentje trappen. Tegenwoor dig gaat dat anders: je rent de straat op en roept uit Hoera ik ken tegen zere vote schoppenou ben ik. caba retier." Maar mensen, let op: ik ben mijn tijd ver, ver voor uit; ik houd het bij het oude, dat is weer eens wat anders! U begrijpt waar ik naar toe wil. Vanavond bij mij na de pauze "geen 'ferme jongens, stoere trappen. Ik probeerde u alleen maar wat te amuseren. Meer niet. Misschien geeftu me wel het predikaat 'ouderwets' cabaretier. Graagheel graag zelfs. Wat natuurlijk wel een gevaar in zich bergt, want pen ik me. eejimaal heicüst van, die titel, dan geef ik natuurlijk in het volgend programma jullie een rotschop!" Maar over haar Schiedamse pu pillen raakt Nel niet uitgepraat. Zij vindt het een gelukkig verschijnsel, dat er een aantal meisjes z|jn, die voor een kleine opleving in het Schie damse turnen hebben gezorgd. „Als je bij je vereniging maar één uitschieter hebt dan wordt de basis om mee te werken wel heel klein. Gelukkig heb ik een paar meisjes die van gelijke sterkte zijn en waar mee je buiten Schiedam rustig voor de dag kan komen. Ik ben er echt blij mee." In haar stem klinkt een beetje de trots van de leidster die het hem toch maar geflikt heeft. Maar dat mag Nel Boender rustig doen, want zij en haar meisjes heb ben er hard voor gewerkt. Zij is echter een meisje van deze tijd. Eentje die er rustig voor uit komt, dat het turnen wat zij heeft gezien in Wenen, tijdens de wereld kampioenschappen en in Basei bij de gymnastrada. heei ver uitsteekt boven wat wij in Nederland gewoon zijn te zien. „Als je die prestaties van daar vergelijkt met die in Ne derland, dan zijn wij nergens" zegt zij. Maar dat er van geleerd wordt, daar is zij ook van overtuigd. Tede re vakantie ben ik 4in Overveen bij de ClOS-oplelding. Daar komen -uit het gehele land de leiders en leid sters bij elkaar en steeds weer op nieuw leer ie iets nieuws, ook leer je van elkaar Van de wereldkampioenschappen heeft Nel Boender zelf een film ge maakt en deze wordt heel veel af gedraaid.. En.wie successen wil boeken, zal er hard voor moeten leren en oefenen. De meisjes van Nel Boen der zijn op de goede weg, maar het is een lange weg, dat wel. Kijk bij da In dit fascinerende toneelstuk ver schijnt John Lanting als aap ten to nele, die een lezing gaat houden. De ze aap vertelt hoe hij vijf jaar gele den gevangen genomen werd in Afrika en door Hagenbeek naar Hamburg werd getransporteerd. Hij wordt opgesloten in een kleine kooi en ervaart, dat hij voor de eer ste keer in zijn leven geen uitweg kan vinden. Plotseling krijgt de aap een briljant idee: „Als ik zo wordt als de pienscn herkrijg ik mijn vrij heid. Via een eerste handdruk, een slok wijn en het eerste woordje„hal- lo" bereikt hij het ontwikkelingsni veau van de mens. Hij kan nu in derdaad gaan en staan waar hij wil, maar tegelijkertijd beseft hij, dat hij zich thans samen met alle andere mensen toch weer in een zij het wat grotere kooi bevindt. Zoals bekend heeft de beroemde Duitse acteur Claus Kammer de aap als eerste vertolkt en na hem heeft al leen John Lanting deze opgave aan gedurfd. Met groot succes. Nog goed herinneren wij ons zijn televisieoptre den, dat een machtig toneeigebeuren werd, waarover nog lang werd na gepraat. Een ander stuk ts „De man met de snor" van Manuel van Loggem, waarin John Lanting, onder regie van Guido de Moor de rollen ver tolkt van een impresario, die in een Venezulaanse havenplaats op zoek gaat naar talent en een artiest. De laatste bevindt zich in gezel schap van slechte artiesten en boeit (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse toneelgroep Ons Doel Getrouw (ODG) voert ter ge legenheid van zijn twintigjarig be staan op 18 maart In zaal Irene aan de Nieuwe Haven het uit drié be drijven bestaande spel „Waarom zweeg je zo lang" van II. Turnhout en B. Peets op. ODG trad de laatste jaren met succes op voor diverse verenigingen en ontplooide ook in Rotterdam en Delft zijn activiteiten. Kaarten voor deze jubiieumuitvoering zijn verkrijg baar op de volgende adressen: J. J. Meeder, Rembrandtlaan 87 a, H. v. Noordenne, Halleystraat 41. A, Zuid- geest, Brielsestraat 24 en sigarennm- gezijn Triomf, Lange Kerkstraat 26 en des avonds aan de zaal. de impresario door zijn waarachtig heid. De impressario wil de '„man met de snor" contracteren, maar niemand weet wie hU is. Het gelukt, de impresario door te dringen tot deze gesloten persoonlijkheid en de dialoog, die dan volgt culmineert in een even overrompelend als onver wacht slot. Een boeiend programma, dat wordt afgesloten met een door John Lanting geschreven cabaret-variété programma, waarvoor Kees van Kooten een bijdrage leverde. Lan ting wordt hierbij begeleid door Pe ter Bark. (Van een onzer verslaggevers) Vandaag heerst er vreugde bij de Schiedamsc Tono-groep van het Ne derlandse Padvirsdstersgilde. Aan de Sweelinckslnge! in de wijk Groen- oord nam men vanmiddag het nieu we, in het voormalige koetshuis van boerderij Landvreugd ondergebrach te clubgebouw officieel in gebruik. Het Is vrouwen eigen om zich bij bezoek te verontschuldigen, dat alles nog niet helemaal op orde is, om dat men nog veel moet opknappen. Dat deden de leidsters van de Tono- groep dan ook in hun uitnodiging. Vanmiddag konden de gasten zich er van overtuigen, dat er hard gewerkt is om het clubhuis een gezellig aan zien te geven. Leidsters, ouders, pad- vindsters en kabouters leidden hun bezoekers stralend rond en maak ten er een fijn feest van. (Van een onzer verslaggevers) De heer D. v d. Spek, onderbaas afdeling elektrische lassers, Rotter dam. heeft vrijdag de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau ontvangen uit handen van ir J. E. Woltjer, één der directeuren van Wilton-Fijenoord, waar de'heer Van de Spek 40 jaar in dienst is. Voor 25-jarig dienstverband werden gehuldigd de heren: S. J. Faber, beambte afd. bedrijfsboekhouding te Rotterdam; A M. de Jonge, schil der-spuiter, te Schiedam; A. Jong ste, beveiligingsbeambte, te Schie dam: A. Mak, assistent-calcuiator, te Schiedam: L. J. v, Maastrigt, kemmaker, te Rotterdam: M. A. Prinsze, eiektriasser, te Rotterdam; C. v. Saus, beveiligingsbeambte, te Vlaardingen: G Schippers, draaier, te Schiedam en T. de Waard, be ambte afdeling personeelsadministra tie, te Rotterdam. Op het ogenblik la Nel Boender bezig om de jeugd van Thor voor te bereiden op de Meerkampen, een serie wedstrijden die op 8 april zul len worden gehouden ln de Energie hal. Ook daar wil zij met haar meisjes een goe'd figuur slaan. ,Ja," zegt zij, „de animo bij de meisjes is groter dan bij dekjongens. Vandaar dat de herengroepen in heel Nederland niet meer zo dik ge zaaid zijn." Een verzoek van de Rotterdam se Turnbond om een keurgroep on der haar leiding te nemen heeft Ne] Boender van de hand gewezen. „De gehele week eist Thor mijn aan dacht. In de morgenuren werk ik de oefeningen uit die ik 's middags en 's avonds in de praktijk moet bren gen. Mijn enige vrije dag is de zon dag. Maar denk nou niet. dat ik klaag, want ik doe mijn werk bij zonder graag. Was dat niet zo, dan geloof ik niet. dat ik het vol zou hou den." Terwijl wij met Nel Boender dit gesprek voeren dwalen haar ogen door het gymnastieklokaal. Niets ontgaat haar, want nog tijdens ons gesprek corrigeert zij de meisjes. Met een zachte maar indringende stem zegt zij de meisjes hoe het wel moet. Haar advies wordt opgevolgd, want „juf" heeft het beste met de meisjes voor. Kapsalon HClène, de salon voor de betere PERMANENT. Stroomloos, voor leder baar ge schikt. f 7,50. Hélène-tlède- permanent. de meest Ideale na tuurlijke permanent 10. Gratis balen en brengen per luxe auto voor permanent. Kapsalon Hélè- ne. Rembrandtlaan. S2. Schie dam, tel. 267170. 1 reductie op deze advertentie. LANGE NIEUWSTRAAT 183 Tel. 010—26 88 24 Vrijdag 3 maart van 9.30—12.30 uur en van 14.00— 16.00 uur. Zaterdag 4 maart van 9.00—11,00 uur. Verder, zonodig, de daaropvolgende woensdagen van 9.30—10.30 uur Schriftelijke toelatingsexamen op maandag 8 en dinsdag 9 mei. Dr. L. W. Labordus, rector. RIJKS HOGEREBURGERSCHOOL A EN B en MIDDELBARE SCHOOL VOOR MEISJES Overschicsestraat 2 Schiedam Telefoon 26 83 32 op donderdag 2 en vrijdag 3 maart des middags van 2.30—4.00 uur en des avonds van 7.00—9.00 uur. Bovendien op zaterdagmorgen 4 maart van 10.00— 12.00 uur. Hét schriftelijk toelatingsexamen vindt plaats op maandag 8 en dinsdag 9 mei a.s. De Directeur. Dr. J. E. W. SPRONK

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1