SIGMA-Rijrutnond: r Honkballers veilig door weekeinde Vlag op gemeenteziekenhuis ACCU'S Reecls meer dan 2200 deelnemers KW -mars Scheidsrechters naar Zeist I Welpen spelen „Thunderbirds" in Branders- buurt Auto rijdt van Schiedamsedijk Alles doen Plannen Nieuive generatie Jimiorenfinale spelregelkemiis DUIVENTNIEWS Esperanto-agendo dep VLERK HHC-ScMedam 9-10 DRZ-SVO17-15 Excelsior 20 wint I iiniorentoemooi KANTOORBEDIENDE LEERLJN8-YERPLEEGSTERS W. ELSHOUT ISGH1EDAMSE ZAAIERTJES HET VRIJE VOLK MAANDAG 29 MEE 1967 PAGINA 1 (Van een onzer verslaggevers) „SIGMA RIJNMOND: een nieuwe schakel, een nieuwe vuurhaardiedereen kan zijn brandstof kwijt" Zo stond het geschreven in een foldertje, dat de lezer opwekte om zaterdagavond aanwezig te zijn in de Schiedamse Koren beurs. Daar zon een „hearing" gehouden worden, een vraag- maar-raak-bijeenkomst, waarop duidelijk zou worden wat SIGMA Rijnmond is, en wil. TAFELKLOK GEMEENTE SCHIEDAM Moderne meisjes Wiit u er meer van weten ZAAIERS lees ®e Een beetje beng-beng doen... (Van onze sportredactie) De drie Schiedamse honkbalclubs zijn het weekeinde zonder kleer scheuren doorgekomen, Schiedam be haalde in Haarlem teren HHC een nipte io3-overwinnlnr en DHS hield ADO in Kethel op 66, DRZ behaalde een 17—15-overwinntog op SVO in een wedstrijd waarin de DBZ-werper Smit uitblinker was. By DHS tegen ADO was het een spannende wedstrijd waarin de Schiedammers heel veel inzet toon den. Deze inzet bracht dan ook de gelijke 66-stand. in de boeken. De Haagse werper Salemink gooide weliswaar 15 keer drie slag. maar het veldwerk van de Schiedammers was beter verzorgd. In de eerste innings werd het al 42 voor DHS. ADO opende de strijd met maar meteen twee keer te sco ren. DHS sloeg terug met vier pun ten en stond dus met 4—2 aan de leiding. In de vierde innings kwam ADO met 45 aan de leiding en toen toon den de Schiedammers hun goede mo reel door oplettend te gaan spelen. „SIGMA Rijnmond: een oase in de industriële woestijn van de Rijn- delta; iedereen kan er wat bomen halen." Dat stond ook in de folder. En „SIGMA Rijnmond; een poging tot eerherstel van de mensen." HM klonk allemaal veelbelovend. Bij de ingang van de Korenbeurs 'een steenworp ver staand van de Brandersbuurt, die ook al ro"n ob ject is van jeugdige dadendrang; het wordt tijd om het begrip .Swin ging Schiedam" te gaan introduce ren), werden toetertjes uitgedeeld en een cellofaan zakje met enkele snoepjes. Het moest immers feeste lijk worden. Aan de ingang stond de al grijze ex-AJC-notabel Peter van Bentum om iedereen te verwelko men. Hij maakte deel uit van het bestuur van SIGMA Rijnmond en nam tegen half negen plaats op het podium achter een lange tafel waar achter nog negen 'jongere) oestuur- ders zaten. De verhouding was een bestuurslid op iedere tien aanwezi gen en dat was veel. Voorzitter was Martin Losse; hij heeft het meeste werk verzet om SIGMA Rijnmond op de startatreep te krijgen. Vóór de hearing begon, hadden we een kort gesprek met hem. Lusse vertelde dat de nadrus in een mensenleven niet langer ligt op arbeid, maar op vrije tijd bezit ten. SIGMA wil leren boe die vrije tijd besteed moet worden. „Bij ons mag men alles doen; een beetje feest vieren, creatief zijn. Het Is de bedoeling van deze „hearing" dat we van de mensen horen wat ze graag zouden willen doen." Het gesprek wordt onderbroken doordat een smalle jongeman in een pandjesjas even de aandacht van Lusse nodig heeft; de jongen lijkt een beetje op Japie de Krekel van de Disney-eartoons. „Joh," zegt Krekel, „er staat hier een oude juke-box. Kunnen we die straks niet even in elkaar slaan?" „Nee," zegt Lusse, „ik heb ge ïnformeerd: dat ding kost honderd gulden." „Jammer," zegt de jongen in pandjesjas en verdwijnt met teleur gestelde tred. Lusse vervolgt; „"We hebben zelf al een paar plannen. Het plantsoen op de Heemraadssingel zouden we graag willen hebben voor ons werk. We kunnen dit kapelletje een beetje opknappen en dan zouden we daar „be-ins" kunnen houden, de hele nacht door. En we hebben het plan voor poëzie in trams, daar zijn we zelf arg enthousiast voor. We willen bereiken dat de tram niet alleen maar een simpel vervoermiddel is, maar dat je er ook kunt communi ceren. Die microfoon voorin moet niet al leen zijn om er de straatnamen door af te roepen, je kunt er ook gedich ten door lezen of zo maar een mooi verhaal vertellen. We zijn met het plan bij de RET geweest en me neer Berggren daar was wild en thousiast. We zouden een proef gaan doen. een week lang op een gesloten trambaan. Dat is toch prachtig: iedereen voor veertig cent in de ge legenheid stellen om poëzie te ho ren in een tram! Of het doorgaat, weet ik nog niet: de EET heeft ai een poo6 niets van zich laten horen." Japie de Krekel komt er weer bij. .Martin," zegt hij, „die jon gens van de band hebben geen gi taren bij zich." „Nee," zegt Lusse, „alleen ac cordeons." „Nou, dat is dan zwaar klote," zegt Krekel en stapt weer weg. Ondertussen staat in een hoek van de Korenbeurs een jongeman gerui me tijd op zijn hoofd om fris te worden. In een ander hoekje beschil dert een meisje in een wyd broek- pak van glimmend textiel het ge zicht van een jongen. Veel mensen zijn er nog niet. In ieder geval zijn niet de gemeente- en Rijnmondbe stuurders aanwezig, die SIGMA had uitgenodigd om kennis te nemen van het streven. Wel druppelen als zoda nig herkenbare rechercheurs in bur ger binnen. Tom Holterman is er ook. Rotter dams reactor, erkende eenling, or ganisator van happenings, protest marsen, sit-ins, bruiloften en partij en. Holterman zegt: .Kr zullen wel zo weinig mensen komen, dat ik maatregelen moet nemen. Daarom heb ik vanmiddag de jongens en meisjes van Nieuwe Generatie in Rotterdam opgepord hierheen te ko men. Wacht maar af, dan wordt bet tof." Klokke acht wordt de Korenbeurs bij verrassing genomen door de Nieuwe Generatie. Met borden met prntestlenzen tegen de oorlog in Vietnam nog om de hals stormen de dertig door Holterman gereqoireerde jongens en meisjes binnen. Ze sprin gen over de banken, dansen en laten zich op de vloer vallen. Ze blazen op de toetertjes en kauwen op hun snoepjes. „Let eens even op," waarschuwt Thom Holterman en snelt voor de Nieuwe Generatie uit naar buiten. .Kleren kim je bij mij inleveren," roept hij af en liij wordt direct be dolven onder jasjes en overhemden. Plons, plons, plons: drie vier vijf jongens duiken met bloot bovenlijf in het koude, zeer drabbige water van de Lange Haven en zwemmen juichend heen en weer. Een klein meisje in blauw truitje begeeft zich ook te water; ze zal de verdere avond klappertandend doch fier door de Korenbeurs rondlopen. Er worden foto's genomen. Thom Holterman gnuift: „Ik zei het ai; je moet een. beetje beng beng doen, an ders krijg je geen aandacht." Inder daad is na het natte incident de Ko renbeurs aanmerkelijk voller dan er voor. Nieuwgierige voorbijgangers zijn naar binnen gegaan. De hearing begint. Men mag vra gen stenen en dat gebeurt nauwelijks. Lusse en zijn sectiehoofden vertellen dan maar wat SIGMA allemaal gaat doen en het publiek hoort het mon kelend aan. „We mogen deze Koren beurs voorlopig eens per twee weken een zaterdagavond hebben. De vol gende bijeenkomst is over zes weken," zegt Lusse. Een meisje in blauw broekpak springt op en neemt furieus de mi crofoon ter hand, „Dat vind ik waar deloos", roept ze, „als je hier om de twee weken terecht kunt, moet je dat ook doén en niet pas over zes weken weer wat organiseren." Het meisje, dat dertig minuten In discussie blijft met de mannen achter de lange tafel, heeft trouwens niet veel dunk van het bestuur. „Ik heb de indruk, laat ik het maar cru zeg gen, dat jullie achter die tafel daar jezelf door je functie een voet aan de grond wilt geven die je langs nor male weg niet kunt krijgen." Tegen de muur van de Korenbeurs staat Schiedams wethouder van Cul turele Zaken, mejuffrouw G. de Graaf. Ze zegt: „Ik vind dat een leuke meid, die in dat blauwe pak. Ze zegt ten minste wat zinnigs." Gevraagd wat haar mening van SIGMA Rijnmond is, zegt de vrouwe lijke wethouder: „Ik weet het nog niet hoor. Ik heb voorlopig alleen mijn. eigen gedachten erover." In de Korenbeurs gaat even later het feest als een nachtkaars uit. Om half drie vanmorgen is een auto, bestuurd door twee Schiedam mers van de Deiftse Schieweg in de sloot geraakt. De auto werd be stuurd door de 22-jarige A. P. uit Schiedam en was eigendom van de 18-jarige W. J. A. uit Schiedam. P. bleek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs en zij hadden in Delft flink gedronken. Zij zullen vervolgd worden voor het rijden onder invloed. (Van een onzer verslaggevers) In de bouw van het nieuwe ge meenteziekenhuis te Schiedam» dat voorjaar 1969 gereed moet zijn, is vanmorgen een nieuwe mijlpaal be reikt, Op het hoogste punt in de bouw, circa 38 meter boven de straat, heeft zuster G. Burger, lid van de Commissie voor het Gemeentezie kenhuis, de driekleur gehesen. Het gebeurde in tegenwoordigheid van o.m. de ziëkenhuisdirêctié hét personeel van Aannemingsmij. Ne- dam, die de bouw uitvoert. Vandaag is ook de aanbesteding gehouden voor de bóuw van een nieuw zusterhuis voor 109 verpleeg sters op het terrein van het oude ziekenhuis. Na afbraak van dit ge bouw komt er ruimte vrij voor een grote tuin en parkeergelegenheid. Wethouder M. Eykenaar heeft ter gelegenheid van het bereiken van het hoogste punt in de ziekenhuis- bouw dank gezegd aan allen, die bij de bouw betrokken zijn. Hjj offreer de zuster Burger en de directrice van het ziekenhuis, zuster Essink. een bloemetje. In zijn speechje refereerde de wet houder aan een onlangs verschenen artikel van een ziekenhuisdeskundi- ge, waarin deze pleitte voor vervan ging van de dure en veel personeel eisende beddenhuizen door een meer poliklinische behandeling en meer zelfbediening door de patiënten. De wethouder was van oordeel, dat met deze nieuwe ontwikkelingen ter dege rekening zou moeten worden gehouden by de opbouw van de orga nisatie van het nieuwe ziekenhuis te Schiedam. Een hoge mate van effi ciency zal kunnen bijdragen tot een vermindering van het nog steeds evi dente tekort aan verplegend perso neel. Een ziekenhuis is en blijft echter een arbeidsintensief bedrijf- Er zal voigens de wetnouder derhalve ge dacht moeten worden aan het aan trekken van meer mannelijk perso neel. Kees Blom (12 jaar) karperkoning (64 cm) (Van een onzer verslaggevers) De karperkoning van Schiedam van het seizoen 1967 is Kees Blom uit de IJsselmondesestraat. Deze 12-jarige visser liet zaterdag alïe oudere geroutineerde vissers achter zich, want met een karper van 64 cm legde hij beslag op de eerste plaats en krijgt voor een jaar de beker in z'n bezit. In de vroege morgenuren ïwwtó&a vele vissers weer hun vertrouwde plekje opgezocht aan de oevers van het Beatrixpark, in afwachting van de dingen die gebeuren zouden. Het duurde bij velen heel lang eer er iets gebeurde, want zo vroeg was de vis niet „op". Hongerig was ze ook niet, maar naar mate de zon hoger ging staan werd ook de vis le vendiger. Al snel werd by de drie posten, die zich in het park bevon den karper ter meting aangeboden. Twee vissers boden een karper ter meting aan die 64 cm. lang was. Dat waren Kees Blom en de heer Ver- (Van onze sportredactie' Zaterdagavond waren reeds meer dan 220 deelnemers voor de KW- mars ingeschreven. De inschrijving biyft geopend in Vlaardingen. Mozartlaan 41, tot en met woensdag 30 mei. In Schiedam blijft de inschrijving geopend by de heer J. H. F. v. d. Brugge tot en met woensdag 30 mei en bij de heren M. Faasse en Ph. van Oorüt, resp. Groe- neiaan 50b en Oldenbameveltstraat 79 tot en met donderdag 1 juni. Daarna is uitsluitend inschrijving aan de start mogelijk. mei!. Na lat'ng was de jeugdige Blom de gelukkige. Hij krijgt dins dag in het w-ykgebouw aan het Wl- bautplein de beker uitgereikt. De derde plaats was voor de heer Goors berg met 63 cm. gevolgd door de heer P. Broekmeyer, die een kar per van 60 cm. kon verschalken. Op de vijfde plaats kwam de heer Van Brake! met 59 cm. karper. In totaal werden 50 karpers ter meting aan geboden. Een totaal beeld van een dag vis sen in de wateren van het Beatrix park leert, dat er vrij veel gevangen werd. De kleine witvts was veruit in de meerderheid. (Van een onzer verslaggevers) Donderdagavond om acht uur vindt in de bovenzaal van De Amstelbron de finale plaats van de districtswed strijden voor junioren in spel- en regelkennis. Vier verenigingen zullen tegen elkaar strijden om de dist-rietsbeker. Uit Vlaardingen is dat Fortuna, Piershil uit Piershil, Wippolder uit Delft en omstreken en Demos uit Schiedam. Inzet is de Van de Vyver- beker, die nu in het bezit is van Vlaardingen. De vragen zullen worden gesteld door de voorzitter van de Schiedamse Scheidsrechtersvereniging, de heer L. Schottlng. Van Schiedamse zijde heeft Lou van Ravens zitting in de jury. (Van onze sportredactie) De Schiedamse duivenvereniging De Vryheid hield met 400 duiven een wedvlucht vanuit Corbeil, 400 km. Gelost om zes uur. Ie duif 11.02.00, laatste duif 11.40.00. Eerste 25 prijswinnaars: 1 M. Put ters, 2 3 12 22 J. Doejaren, 4 19 W, Poort, 5 J Rost, 6 17 M. de Botter. 7 C. Lems, 8 11 15 P. Verlinden, 9 J Westórholt, 10 20 24 J. Blom, 13 P. Pols, 14 19 J. Woensel, 6 18 A. v. d. Berg, 21 M. v. Steen, 23 M. Rink. Merkredon, la 31an de majo klub- vespero. NI konversaclos ce idno v. Gink, Ploegstrsat 19. (ADVERTENTIE) wrat 188.75 kto®.«5em« m sonauw Voorzichtig: wordt een karper geschept. In de vijfde inning» kwam TfBB terug met twee punten eo hadden opnieuw de leiding genomen. ADO kwam to de zevende toch nog naast de Schiedammer», die echter in de resterende spedtQd cm punt meer uit handen gaven. Wer- persr es uitaten DHS via De Lange en Van de Hamer, 6-2-6 en ADO deer Salemink 15-4-5» Schiedam behaalde ln Haarlem bij HHC een verdiende maar o zo kleine 109-overwiiming. Reeds in de eerste Inning» eloegen de Schiedammers raak. Vijf pun tan werden gescoord en dat wsa een goed begin. Lubker zorgde voor het eerst* punt waarna er een homerun van aan te pas kwam om Schiedam naar 2—0 te tillen. Vermeulen. Van Ruiven en Kol- meyer zorgden voor de overige pun- ten. In de tweede innings sloeg HHC fel terug. Vier keer kwam. er een Haarlemmer over de thuisplaat. Deze stond bleef gehandhaafd tot aan de vierde innings, toen nam HHC de leiding met 65. De achtste Innings sloeg Schiedam weer een aantal malen goed raak. In een dubbele inning* zorgden Koi- meljer, Vermeulen, Koosloot van de hamer voor punten. HHC scoorde nog drie keer maar kwam daarna niet verder meer. Door het goede werpen van werper Smit en omdat het gehele team van DRZ tot scoren kwam werd winst behaald. De wedstrijd kreeg een spannend slot want met een 50- stand kreeg het gehele team de ge legenheid om de score waardoor een 17—15-eindstand werd behaald. (Van onze sportredactie) Het juniorentoernooi van DRZ is een succes geworden voor Excelsior '20, dat in alle drie de afdelingen de eerste prys won. Het was op de vel den van DRZ een drukte van be lang, want onder zeer gunstige weersomstandigheden werd daar heb jaariykse juniorentoernooi gespeeld, In drie afdelingen streden vijf ploe gen ara de hoogste eer. Zowel in de A- als in de B- en C-poule ging de eerste prijs n»er Ex celsior. Overige deelnemende vereni gingen waren Schiedam. DHS, T>'r- sus en DRZ. Na afloop van het toer nooi heeft de voorzitter van DRZ, de heer De Vissser, de prijzen uitge reikt. (Van een onzer verslaggevers) Op donderdag 8 juni gaan de le den van de Schiedamse Scheids rechtersvereniging hun Jaarlijkse uit stapje maken per bus. De reis gaat deze keer naar Zeist, waar een be zoek gebracht zal warden aan het KNVB-oefencentrum. Er is nog plaats voor zes perso nen vry in de bus. Zij die interesse hebben kunnen zich in verbinding stellen met een van de bestuursle den. 80 welpen uit Schiedam. Vlaardin gen, Maassluis en Maasland heb ben zaterdag deelgenomen aan de 2-sterren welpenjacht. Er moes ten verschillende opdrachten wor den uitgevoerd, die aan bepaalde eisen moesten voldoen. Zelfs kwa men er „raketvliegtuigen" aan te pas en andere apparaten op elek trisch gebied. Na een jacht in de bekende Brandersbuurt te Schie dam, werden aliaa- spionnen ge grepen en ontmaskerd. Met evene ment, dat een, uitstekend verloop had, werd gehouden in samenwer king met de katholieke verken ners te Schiedam „Thunderbirds" Op zaterdag 17 juni a.s. staat voor de Vlaardingse welpen een rimboe-jacht op het programma. (Van een onzer verslaggevers) Een 55-jarige Maassluise, mej. C. B. D. is zondagavond met haar auto van de Schiedamsedijk nabij de Julianasingel te Vlaardingen ge reden. De bestuurster bleef onge deerd; de naast haar zittende 49- jarige H. J. W. uit Maassluis liep snjjwonden In het gezicht op en moest worden behandeld in het Holyzlekenhuis. De Maassluise reed ln de richting van de Kesperweg en wilde in de bocht afremmen. De wagen begon echter te slippen, reed het talud af en kwam ondersteboven tegen een boom tot stilstand. Een takelwagen heeft de zwaarbeschadigde auto weg gehaald. Gevraagd voor spoedige indiensttreding (mnl- of vrl.) ca, 1618 jaar. Bekendheid met machineschrijven en Duitse taal gewenst. Sollicitaties schrifteiyfc of mondeling (na tel. afspr.) Telefoon 26.45,35. ST.4ALKANTOOR BOELSEMS BEKER Noordveststagel 95 - Schiedam. die straks graag in een modern ziekenhuis willen werken, kunnen 1 september as. geplaatst worden als Voor de opleiding, die 1 september aanvangt, is de minimum-eis: ULO-diploma of daaraan geiykwaar- dige opleiding; bovendien moeten zij de leeftyd van 17 jaar en 7 maanden bereikt hebben. Jongeren van 16—18 jaar. niet in het bezit van het ULO-diploma, kunnen als aspirant-leerling-verpleeg ster opgeleid worden voor het I.VZO.-diploma. Dinsdagavond 13 juni a.s. om 8 uur zal de directrice van het GEMEENTE ZIEKENHUIS het één en ander vertellen over de opleiding, begeleid met dia's. Allen, ook de ouders, zyn harteiyk welkom in het Zusterhuis, ingang Charlotte de Bourbonstraat. voor alle typen auto's, scoo ters en motorry wielen. Star ters, dynamo's vakkundig laden. Sleepkabels, automaterialen en accessoires. DAM 29 - SCHIEDAM TELEFOON 2640 51 Kapsalon Héténe, dé salon soar de beter» PJSRMANRNT, ücroomJoos voor leder haar ge schikt, 17.30, Héiéne ttéde permanent, de meest ideale natuurlijke permanent, r 10,—. Gratis halen en brengen per luxe auto voor permanent. Kapsalon Hélëne, Rembrandt- laan 22. Schiedam, tel. 287170. Ireductie op deze adver tentie.

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1