Birma-gangers zien elkaar op reünie terug DDR is Nassers trouwste partner van 1 cent Belgische artsen dreigen met uittocht ECHTPAAR OP SLAG DOOD S°eie: Lexington Balatred TV Informatie Ontsnapte tijgers doden meisje sneller Samen aan kif el met Albert Noorden wil spoed met snelweg naar Westen Grieks bewind mishandelt gevangenen Noodtoestand in Nigeria Rus wint vioolconcours Geen stemrecht voor vrouwen in Seliaffliausen Priester in VS na huwelijk van ambt ontheven HIT VRIJE VOLK MAANDAG 29 MEI 1967 PAGINA 8 (Van een onzer verslaggevers) 'We waren destijds zo vertrouwd met Magere Hein, dat we niet durfden geloven, dat we nog eens samen aan één tafel zouden zitten met Albert.' Dat zei Wlm Kan zaterdag in Sche- veningen op een reünie die op initiatief van een groot krul- deniersbedrijf was georganiseerd. I NOG FELLER wmm (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE MAASKANT BEHANGSEL Aanslag op NPD- plakkatenplakker ADVERTENTIE Bromfietser botst frontaal op auto Drie arrestaties na gouddiefstal helpt nu werkt nu Hooföpfjin. verkoudheid, griep» a'ASPRO''^. Ct&staeeZfz! -«A iSRMiMMm ...-•ly&Vi.-s;'"''. -')-•< een sigaret die thuishoort In een krachtige hand. Ex-premiers van Indonesië vrij (ADVERTENTIE) Balatred „vinyl-op-vilt" heeft de praktische voordelen van harde vloerbedekking... plusdcbehage- lijke eigenschappen van zacht tapijt. 't Is slijtvast vinyl op verend vilt! Uw woninginrichter ievert het in banen van 200 cm breed. In vijf kwaliteiten van 9,25 tot 13,50 per vierkante meter. Zeven heel mooie,heelgezellige dessins en vele, vele prachtige kleuren. (Ja - u kunt mooi com bineren met Balatred!) Koop het nu. U heeft er jaren plezier van. Balatred vanavond op uw T.V., Ned. II, vóór bet laatste nieuws BALATRED Een produkt van Balamundi Nederland N.V. - Huizen N.H. gruwelijk kijkje Zoon hield dood moeder geheim voor (Van onze verkeersredacteur) De Kamers van Koophandel te Groningen. Meppel, Veendatn en Zwolle hebben de regering een bro chure gezonden waarin zij nogmaals aandringen op versnelde aanleg van de Rijksweg 10. die via de Flevo- poiders de randstad moet verbinden met Groningen, De weg zou tussen Emmeloord en Groningen pas in 1980 klaar zijn, maar de Kamers menen, dat dit mede ter bestrijding van de werkloosheid eerder het ge val moet zijn. De Friese Kame- te Leeuwarden heeft zich hierbij niet aangesloten. Kr waren 1750 mannen, ruim •ie helft van de nog levende Nederlan ders die in de oorlog als sir ven van Japan meebouwden aan de Birma- spoorweg. Voor honderden was geen plaats meer. Ze kwamen uit 21 landen. Ook pastoor Adrianus Vergeest (61) was er. Hij was destijds de enige Neder landse geestelijke in het Birma- kamp. Nu was hij speciaal van Su matra gekomen. Blrmr-ganger Wim Kan presen teerde weer het cabaret-van-toen. samen met Mek Rayer (54). die in het kamp zijn accordeonist was en nu in Amerika woont. Birma-ganger dr P .J. Koets. Am sterdams wethouder, zei onder ap plaus dat ons volk zich er te weinig rekenschap van geeft, dat er oofc ginds offers zijn gebracht. Hij gaf de Nederlandse Oorlogs graven Stichting een cheque van tien mille, de opbrengst van de entrees. Daarvan zullen nabestaanden gra ven in Birma bezoeken. Voor de ge vallenen werd de Last Post geblazen. De Koningin kreeg een telegram van aanhankelijkheid. j (Van onze correspondent in Bonn) j Nassers trouwste en luidruchtigste bondgenoot in Europa is niet de Sow- jet-Unie, maar UIbriehts DDR. Ook [in het afgelopen weekeinde hebben 'de Ooetdnitse communisten hun pro- paganda-zetie tegen bet Imperialis tische en agressieve Israël' voort ge- 'zet ea opnieuw hun belofte herhaald "de progressieve Socialistische Arabi sche landen' met wapenleveranties j [te zullen steunen. De Oostduitse kranten en radio 'doen in hun campagne tegen Israël [op het ogenblik maar weinig onder .voor de haatuitbarstingen van Nas- !ser. Zo probeert het partjjorgaan Neues Deutschland zijn lezers al en kele dagen <jb maken, dat Israel, gesteund door de VS en de Bondsre publiek, 'de nationale bevrijdingsbe weging in de Arabische landen door provocaties en agressie in de Mem wil smoren.' De toon die de Oostduitse commu- nisten tegen Israël aanslaan is nog feller en hysterischer dan die van de Bussen. Dat is niet verwonderlijk, 'want met de belofte nog meer wa pens aan Egypte en Syrië te sullen leveren, hoopt de DDR van de Ara bische landen een officiële erkenning los te krijgen. De reis die de Oostduitse minister van Buitenlandse Zaken VVinzer kort geleden langs vijf Arabische hoofd steden maakte, heeft wat dit betreft geen succes gehad. Het conflict met Israël is voor Oost-Herlijn een wel kome gelegenheid een wit voetje bij de Arabieren te halen. Dat West-Duitsland Israël al en kele jaren geen wapens en strate gisch materiaal meer levert, maar uitsluitend economische hulp, daar over zwijgt men in de DDR. Radio en pers vertellen evenmin dat in de Arabische landen, die zij steunen in de strijd tegen het 'imperialistische' Israël, de haatcampagne tegen de joodse staat met behulp van voor malige Hitler-aanhangers wordt- ge voerd. MEMPHIS, Tennessee [(Reu ter) Mevrouw Jack Guess heeft vorige vrijdag haar wekelijkse cheque ontvangen voor haar salaris ten bedrage van 1 dol larcent. Mevrouw Guess uit Mem phis, Tennessee, was maandag wel op haar werk verschenen, maar zij vertelde dat zij een auto-ongeluk had gehad en van de dokter kalm aan moest doen. Haar baas stuurde haar naar huis. Zij had 12 minuter, 'gewerkt' en kreeg daarvoor 38 dollar cent, min 35 cent voor een liefdadigheidsfonds en twee cent voor ziekteverzekering. LONDEN (Reuter) Het nieuwe mi litaire bewind ih Griekenland staat mishandeling toe van politieke ge vangenen en behandelt hen ook ove rigens op onoorbare wijze. Aldus heeft mevrouw Betty Ambati- verklaard, de in Engeland geboren echtgenote van de vroegere functio naris van de Griekse zeeiledenbond Tony Ambatielos. Mevrouw Ambatielos, die drie we ke». gevangen is geweest, is zaterdag plotseling op een vliegtuig naar Lon den gezet. Haar man, die onder het vroqgere bewind 17 jaar heeft uitge zeten, is vermoedelijk ondergedoken na de staatsgreep. Pater Vergeest (links) destijds de enige Nederlandse geestelijke in het Birma-kamp in gesprek met wethouder Koets van Amsterdam tijdens de Birma-reünie in Seheve- ningen. Vraag sialtnBoekm 2e MIDDELLAHDSTRAAT 2-TEL £3.31.92 WOLPHftERTSBOCHT238 - TEL27A325 BRUSSEL (ANP) Ruim 3000 Belgische artsen hebben op een conferentie in Brussel gedreigd met een massale uittocht uit het land, als de regering de voorge nomen nieuwe wetgeving inzake de geneeskundige verzorging zou afkondigen. Deze artsen, aangesloten bij de z.g. federatie-Henrard, verzetten zich fel tegen de nieuwe wetgeving, die vol gens hen de vrijheid en het aanzien van de medische stand bedreigt en een staatsgeneeskunde zal invoeren. De voorzitter van het stakings comité van de federatie verklaarde op de bijeenkomst in Brussel, dat zodra de toepassingswetten door de regering worden afgekondigd, de art sen zich naar reeds vastgestelde ver zamelplaatsen in het buitenland zul len begeven, waar ze zullen blijven tot de nieuwe wetten weer ongedaan gemaakt zullen zijn. De exodus naar het buitenland is voorzien om te voorkomen, dat via een mobilisatiemaatregel de stakende artsen toch aan het werk worden ge zet. zo zei hij. Ongeveer 25 man in militair uniform hebben in Djakarta bij een overval op een kantoor een bedrag ter grootte van duizend gulden gestolen, alsmede een auto en kan- toormachines. HANNOVER, iAFPiEen on bekende heeft in de nacht van za terdag op zondag in Hannover, zes schoten gelost op een plakkaten- plakker van de neo-nazistische NPD. De 25-jarige propagandist moest we gens opgelopen verwondingen geope reerd worden. De NPD heeft een beloning van duizend mark uitgeloofd voor aan wijzingen (Van onze verslaggevers) Bij eea frontale botsing in Vries is zondagmiddag het echtpaar Huis hof uit Drouwenerzand dodelijk ver ongelukt. Het echtpaar, dat op een brommer reed, werd op een splitsing frontaal gegrepen door een perso nenauto. De heer Hulshof was op slag dood, zijn vrouw overleed een uur later. De auto schoot na de bot sing tegen een boom. Hierdoor wer den de ouders van de bestuurder zo danig gewond, dat zij in eea zieken huis in Assen moesten worden op genomen. De 27-jarige S. Loonstra uit E 1 s t is zondag in zijn woonplaats dode lijk gewond toen hij geen voorrang verleende aan een auto. Op de trtreehtseweg in Zeist is zondag een tot nu toe nog onbe kende vrouw van ongeveer zestig jaar op slag gedood. Zij wilde de weg oversteken en werd daarbij aan gereden door een personenauto. In Berlicum (N.-B.) is sater dagmiddag de elfjarige R. van den Groenendaal door een auto aange reden en gedood. De jongen behoor de tot een groep kinderen, die onder leiding van een jeugdleider de weg overstak. Terwijl alle kinderen over staken aarzelde de jongen om dan plotseling alsnog over te steken, juist toen de auto naderde. De 78-jarige H. A. van der Velde uit S 1 e e n is zaterdagavond tussen Kiel en Schoonoord aangereden door een bromfietser en daarbij dodelijk gewond. Het driejarige jongetje M. C. J. Negenman uit Berkhout is zon dag bij het oversteken door een per sonenauto gegrepen. Het kind over leed enkele ogenblikken daarna. In Putten is zaterdag de 8-jarige Jan Geurts toen hij op zijn fiets uit een uitrit kwam door een auto aan gereden Het kind overleed In het ziekenhluis in ErmeJo, De 67-jarige mevrouw J. S. gravin van Limburg Stirum-Repelaer van Driel uit Aerdenhout overleed zater dagavond aan de gevolgen van een aanrijding van vrijdag op een krui sing met de snelweg Zwolle-Harder- wijk in Oidebroek. De vrouw had geen voorrang verleend aan een auto, die op de snelweg reed. Bij het ontwijken van een over stekende kat op de verkeersrotonde Ypenburg is de 25-jarige mej. F. A. van G. uit Den Haag in de nacht van zaterdag op zondag do delijk verongelukt. De auto reed op een wegafzetting en sloeg enkele malen over de kop. Mej. Van G. raakte in het wrak dodelijk bekneld. Een passagier kon vrijwel onge deerd door de vernielde voorruit worden bevrijd. Zondagmiddag siipte bij M a u - rik de 28-jarige D. van Keulen uit Tiel met zjjn auto en sloeg enkele malen over de kop. De bestuurder werd 20 meter weggeslingerd en LONDEN, (Reuter). Een TV- technicus, een student en een telefo niste zijn in Londen beschuldigd van medeplichtigheid aan de diefstal op 1 mei van goud uit een pantserwa gen ter waarde van ruim 7 miljoen gulden. ZIJ moeten op 5 Juni voor komen. sloeg met het hoofd tegen het weg dek. Hij overleed in de ziekenauto. Op de autoweg Hoogeveen-Em- men, ter hoogte van Nie uwlande, is zondagmorgen de 64-jarige G. Westerink uit Emmen dodelijk ver ongelukt. De man zat in een Volks wagenbusje van de heer G. J. de Roo uit Emmen, die in de berm geraakte en over de kop sloeg. De heer Weste rink werd uit de auto geslingerd en overleed ter plaatse. (ADVERTENTIE) OïtMric 'A8PRQ' utrt dobbel» acBa: &SS S»'L V. V va K ,\'f[['?L^ L - 'O LAGOS (Reuter) In Nigeria is d« noodtoestand afgekondigd, nadat de raadgevende vergadering van Oost- Nigstm zich had uitgesproken voor afscheiding van Lagos en uitroeping van oen zelfstandige republiek onder de naam Biafrs». De raadgevende vergadering ver- socht de militaire gouverneur van pjoekwoe, zo spoedig mogelijk tot uitroeping van de republiek over te gaan. De leider van het militaire bewind in Nigeria, luitenant-kolonel Gowon, heeft hierop gereageerd met herinde ling van het land in twaalf gebieden inplaats van de bestaande vier sta ten. Ojoekwoe werd hierbij benoemd tot gouverneur van een nieuwe cen trale oostelijke staat. BRUSSEL (AP) De 21-jarige Philippe Hirchhom uit de Sowjet- Unie heeft zondag het internationale Koningin-Elisabethviooiconcours ge wonnen. Tweede was de 21-jarige Bulgaarse Stoika Milanova, derde de 20-jarige Guidon Kremer uit de Sowjet-Unie. Hirchhom werd geboren in Riga en studeerde muziek in Riga en Le ningrad. Hij won de tweede prijs op het Paganinitoernooi te Genua in 1965. Zijn leermeesters waren Stou- restep en Vaiman. DJAKARTA (Reuter) Twee voormalige Indonesische premiers die in februari 1958 de opstand op Su matra tegen Soekarao hebben geleid, Mohammed Natsir en Boerhanoed- din Harahap en ex-ministers Sjari- foeddin Frawiranegara zijn, met ze ven andere politieke gevangenen, vrijgelaten. SCHAFFHAUSEN, (Reuter). De mannelijke bevolking van het Zwit serse kanton Schaffhausen heeft zon dag met 6849 tegen 8399 een voor ste! verworpen de vrouwen in het kanton stemrecht te verlenen. Een dergelijk verzoek werd ook door de mannen van Zurich in november vo rig jaar afgewezen. Uit de volksstemming in Schaff- hausen bleek dat de tegenstanders van vrouwenkiesrecht in de steden maar een kleine meerderheid kon den vinden, maar op het platteland ver in de meerderheid zijn. .Ule po litieke partijen, uitgezonderd de par tij voor de boeren, handwerkslieden en burgers, hadden de kiezers aan geraden een ja-stem uit te brengen. Het kanton Bazel is het enige in Duits-sprekend Zwitserland waar de vrouwen op kantonaal en plaatselijk gebied kiesrecht hebben. De Romaanse kantons Genève, Vaud en Neuehatêl hebben de wou wen dit beperkte kiesrecht in 1959 en 1960 verleend. HOUSTON, Texas (Reuter) Ben r ooms-katholieke priester, James Nelson uit Houston in de Ameri kaanse staat Texas, is van zijn ambt ontheven nadat hij zijn bisschop had meegedeeld dat hjj acht maanden geleden in het huwelijk is getreden met een gescheiden vrouw, moeder van vijf kinderen. Hij zal ander werk 'roeken. VINYL. VLOKMKOKKKINO (Van onxm Farijse «ontsponÜsfc» In het NormaadieeJbe dar, je Mol Pierre de VtfengévUle hefetMa Mm tijger» een 21-jarig mrisl» ®Urie- letne Merle ver«riaegrd en riek pas laten ovenaccit m sa am urenlange belegering door gaodir- mes en bnndwaerifedan. Madeleine Merle «m de disr#a goals gebruikelijk eten gaan brengen en de kooien gaan schoonmaken. Die kooien bevonden zich in een lumtea barak, ter weerszijden van long» gang. Het meisje had geleerd de sat aan wezige leeuwen en drie tijger», door het optrekken en sluiten van luiken van de me kooi naar de andere ta laten verhuizen. 'Zij had verder geto enkele invloed op de dieren,' vertelde hun temmer later, "zij was niet an ders dan een praktische .hulp.' Madeleine Merie moet rich hebben vergist. Hoe dan ook: de tijgers Ivrn en Sybir ontsnapten nit hun kooi. Het meisje moet rich enige tijd heb ben verdedigd, haar bezem was aan fladen, onder haar rechterhand 1*1 ren spade. Haa r stoffelijk overschot «erd ontdekt door een tuinman-chauffeur die de tijgers en leeuwen 2D geweidlg te keer hoorde gaan, dat bij ecu kijkje ging nemen. Hij sioot haastig de barak, waarin de twee ontsnapte tijgers rondliepen en waarschuwde de politie en de brandweer. Zeven uur lang omsingelde men de barak, terwijl men intussen de tem mer" waarschuwde, die naar Saint Pierre terugreisde. Pas toen hij aan wezig was en de dieren zijn stem hoorden, bedaarde het leven in de barak en durfde de temmer beide tijgers tegemoet te gaan. De brandweer had door een gat in het dak gas naar binnen laten stro men, doch zonder veel succes. G-89. Faulus had niet goed begrepen wat Eucalypta eigenlijk in de zin had. Was dat wel het geval geweest dan zou hij zeker niet zo opgeruimd gelachen hebben. Eucalypta brabbelde een toverspreuk en de bedoeling van die toverspreuk was om het beenka meel zijn pootjes afhandig te maken. Maar of het nu kwam omdat het geheugen van de oude heks niet zo best meer was, of om-" at ze zenuw achtig werd van het driebultige mon ster, een feit is het dat Eucalypta niet verder kwam dan: 'Pootje hoepla, pootje tjoekia pootje huppelakee en nou weet lk 't niet meer, Paulus.' Het wandelende tafellaken had de to verwoorden gehoord en daaruit begre pen dat het alweeryde verlCEierde kant uit liep. Het keerde zich haastig om. 'Ik ben het slot van mijn toverspreuk vergeten,' jammerde Eucalypta. "Mis schien kan. ik je wel helpen,' zei Pau lus vriendelijk en toen riep hij in het Chinees of wat hij daarvoor hield: 'Ping pong foedelieeeee.' Wat er toen gebeurde was echter wol bijsonder mal. LONDEN (Reu ter) James Abel uit Londen heeft de dood van zijn moe der, een Jaar gele den. verborgen ge houden om haar pensioen van 40 gulden per »eek te kunnen blijven ontvangen. Het stoffelijk overschot heeft hij ai die tijd in huis gehouden. De zaak is nu uit gekomen en de 29- jarige Abel U gear resteerd.

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 2