Oorzaken van de snelle zege Geest van Israëli's was de belangrijkste factor De ontknoping Krijgsmuziek is verstomd Egypte wacht ge: op Nassers verklaring Reacties op bestand m Goerion aan klaagmuur Hans Tabor: de nieuwe Dag Hammarskjöld ii Gevangen Israëli's in Cairo uitgejouwd Esjkol: We stonden alleen BP stuurt 20 tankers om Kaap heen Demonstraties in Moskou Leerboekjes Evacuatie mm Oorlog stimuleert con tainervervoer Naamsverandering Cal tex-Ma a tschappij HET VRIJE VOLK VRIJDAG 9 JUNI 1967 PAGINA 8 Intelligent Sinörrebröd (ADVERTENTIE) WASHINGTON (AP) Door zijn beweeglijkheid, grote re serves en voortreffelijke geest heeft het Israëlische leger de veel grotere Arabische landen een verpletterende nederlaag kunnen toebrengen. In het Pentagon zeggen officieren, die hun bewon dering niet onder stoelen of banken steken, dat de geest van het Israëlische leger de belangrijkste factor in de oorlog in het Mid den-Oosten is geweest. „Het is gewoonweg, wat er gebeurt, als je aanvallende troepen op één en hetzelfde slagveld zet met niet-aan- vallende troepen," zei een officier, die deelgenomen heeft aan de strijd in Korea en Vietnam. Het Israëlische gebruik van reservisten is geen han dicap gebleken, zo zeggen de officie ren, omdat deze ongeregelde troepen In een hoge staat van paraatheid en beweeglijkheid worden gehouden. Re gelmatig worden mobilisatie-oefenin- bluf van Nasser is verstomd. Egypte beeft bet bestand aanvaard. De wereld kan herademen. Aan bet conflict is de ergste dreiging ontno men. Er Is ruimte geschapen voor verder overleg in de Volkerenorganisatie. De strijd kan. worden verlegd naar de conferentietafel. Israël heeft zijn militaire doelen ruimschoots bereikt. De snelheid en bekwaamheid waar mee een klein, tot het uiterste bedreigd volk zijn belagers uiteen heeft ge slagen, heeft gevoelens van sympathie en voldoening gewekt in de hele vrije wereld. Met deze bewonderenswaardige prestatie heeft Israël ook in de Sowjet-Unie indruk gemaakt. Een indruk die de Arabische machtspositie kennelijk niet ten goede is gekomen. jglj deze gevoelens van voldoening voegen zich opluchting en vreugde nu de oorlog tot het Midden-Oosten is beperkt gebleven. Omdat de alom gevreesde internationale complicaties zijn uitgebleven. En omdat hiermee opnieuw een bewijs is geleverd dat de verhouding tussen de grote mogend heden tegen uitzonderlijke spanningen bestand is. Se ironie van het lot wil, dat het bestand komt op een hoogst merk waardig moment. Er was van Russische zijde de nieuwe eis gesteld, gericht op terugtrekken van de Israëlische troepen, dit met cynische veronacht zaming van het Egyptische verzet tegen de activiteiten van de Veiligheids raad, die ook door de Sowjet-Unie werden gesteund. Nog voordat de discussies over deze eis goed en wel op gang waren, ging Nasser door de knieën. Hij sloeg daarmee zijn beschermers een belangrijke troefkaart eenvoudig nit de handen. Het kan niet anders of hier moet zich een ernstige communicatiestoornis hebben voorgedaan: een symptoom wel licht van de chaotische sitnatie waarin Egypte zijn nederlaag is tegemoet gegaan. T\«s problemen die nu om oplossing vragen, zijn talrijk en fundamenteel. Zjj zullen nog geruime tijd het internationale contact aan zware be proevingen blootstellen. Het Westen zal er verstandig aan doen zich erop voor te bereiden dat het daarbij vaak weer hard tegen hard zal gaan. Maar de wapens kunnen worden neergelegd. Nu dit is bereikt, kan het construc tieve werk een nieuwe fase intreden. Het Israëlische volk kan deze fase met vertrouwen tegemoet zien. Het heeft dit meer dan verdiend. gen gehouden en alle eenheden kun nen binnen de 48 uur verzameld, uit gerust en gevechtsklaar worden ge maakt. Alle Israëlische officieren, dienstplichtige en beroeps, doen drie tot vijf jaar dienst. De selectie is bij zonder streng. Voor promotie komen alleen de allerbeste mannen in aan merking. In een recente studie, die het Amerikaanse leger van de Israëli sche gevechtstroepen heeft ge maakt, wordt veelbetekenend ge zegd, dat er weinig bewijzen zijn voor de ontwikkeling van een mili taire kaste en dat er evenmin een verschil van status bestaat tussen beroeps- en reserve-officieren. In deze studie werd ook gezegd, dat een officier in de meeste Arabische landen als een bevoorrechte man wordt beschouwd. Bij het voetvolk zijn trouw en geest zelden te vinden. (Van onze buitenlandredactle) De Egyptische pers die vanochtend het staken van de vijandelijkheden meldt, is niettemin van mening, dat de strijd moet worden voortgezet. De kranten leggen de nadruk op de noodzaak om het vertrouwen in Nasser te stellen. Het is bewezen, dat de Israëli's voor hun operaties over 1500 vlieg- tuigsi beschikten hoewel ze volgens alle berichten slechts 500 hadden, zegt het Egyptische dagblad Al Achram vanochtend In zijn commen taar op de Arabische nederlaag. TEL AVIV (AP) Premier Esj kol van Israël heeft gisteravond tij dens een politieke vergadering mee gedeeld, dat Amerika zijn land en kele dagen voor het uitbreken van de oorlog had doen weten, dat veertig tot vijftig zeevarende mogendheden de vrije doorvaart door de Straat van Tiran zouden waarborgen. „Wij hebben de toestand onder zocht en zijn tot de conclusie geko men, dat het in werkelijkheid twaalf landen waren en uiteindelijk slechts twee en dan misschien nog maar één: Israël, aldus Esjkol. „Ik heb president Johnson eens verteld," zo zei de Israëlische pre mier, „dat hü hoogstwaarschijnlijk met andere dingen bezig zou zijn, wanneer wij zouden worden aange vallen en dat de aard van de waar borg niet duidelijk was". Esjkol concludeerde overigens dat het Israël geen kwaad had gedaan dat er drie weken van diplomatiek overleg zijn geweest tussen het af- sluiten mn de strust vss Tinm si> het uitbreken der vijandelijkheden. „Het was niet vergeefs, het is onze politieke standing ten goede geko men", aldus Esjkol. Het gezaghebbende blad Al Akh- bar schrijft: „De Imperialisten en de coalitie met de Israëli's hebben de Arabieren in één front samenge bracht." Het Egyptische blad Goemhoeria drong er bij zijn lezers met kracht op aan zich niets of te vragen om trent de strategie en tactiek van het Egyptische oppercommando. Wie dat wèl deed, zou de vijandelijke propa ganda in de kaart spelen. Het Franstalige dagblad l'Oriënt uit Beiroet concludeerde dat „de Sowjet-Unie een diplomatieke ope ratie van onmetelijk belang op alle fronten had gewonnen. De Arabie ren waren weliswaar teleurgesteld door Ruslands stem voor de vredes- eis der VN, maar het Kremlin blijft desondanks onze laatste hoop." Het Engelstalige dagblad Daily Star, eveneens te Beiroet stelt dat de Arabische oorlog tegen Israël nooit zal worden gestaakt. „Het geduld der Arabieren is spreekwoordelijk." aldus het blad. „en de dag van de afrekening zal komen. Daarvan kunnen Israël en zijn bondgenoten zeker zijn." Het Iraakse blad Saoed al Arab schrijft dat een zogenaamde be vriende mogendheid, die beloofd had de Arabieren te helpen, hen in dc steek heeft gelaten toen de nood aan de man kwam en zich als te genstander heeft gedragen. Het land wordt niet met name genoemd. Johnson heeft de wapenstilstand met voldoening ontvangen en hij hoopt dat nieuwe wegen gevonden •worden om de geschillen op vreed zame wijze te regelen. Regeringskringen in Bonn zijn verheugd dat 'verstand en zin voor realiteit' hebben gezegevierd. De kranten die duidelijk partij hebben gekozen voor Israël, tonen zich opge lucht. Met ingang van vandaag kan weer post worden verzonden naar Israël. Vooraanstaande Amerikaanse se natoren hopen dat de Amerikaans- Russische samenwerking voor de or der tot bet staken van het vuren in het Midden-Oosten ook tot een rege ling voor Vietnam zal kunnen leiden. Het Witte Huis heeft medegedeeld, dat de directe verbinding tussen het Witte Huis en het Kremlin, de 'Hot Line" deze week enkele malen is ge bruikt door Johnson en Kosygin, Er is nog geen zekerheid of de Arabische landen die hebben ver klaard de olieleveranties aan Ameri ka en Engeland stop te zetten, dit ook werkelijk hebben gedaan. Mocht dit het geval zijn, dan treedt een noodplan in werking. Voorlopig is alleen de produktie in Venezuela verhoogd. Paul Paul us heeft 23.000 dollar ge schonken voor medische hulp aan beide partijen in het conflict. De Amerikaanse officieren hadden veel lof voor de tactiek van de Is raëlische militaire leiders, „in zekere zin was het alsof de leerboekjes wer den gevolgd," zei een officier. „De Israëli's gebruikten wat alle goedgeieide zware tankeenheden be horen te gebruiken verrassing, vuurkracht, stootkracht," voegde hij hieraan toe. „Zij pasten de Duitse Blitzkriegtactiek toe in de woestijn- ooriog." Een andere officier constateerde, dat een open gebied als een woestijn de kans biedt de kracht van het tankwapen te gebruiken. „D&ar kun nen tanks zich vlot bewegen en die pe penetraties maken," zei hij. De Egyptenaren verkozen vanuit statische defensiestellingen te strijden. In een rapport van het gevechtsterrein wordt gezegd, dat vele Arabische tanks als stukken geschut werden gebruikt. Zij waren tot htm koepels in het" zand gegra ven. Andere Egyptische troepen opereerden vanuit betonnen bun kert j es en loopgraven in de dui nen van het schiereiland. Voor ve le Arabische manschappen bleken de versterkingen ten slotte dode lijke vallen. „Het bezit van tanks is op zich zelf niet de beslissende factor," zei 'n Amerikaar.se officier. „Als je ze niet goed gebruikt, worden het doodkis ten, stilstaande doelen." CAIRO (AP) Egypte wacht gemelijk op een. verklaring van president Gama! Abdel Nasser, waarom hij na vier dagen van vernederende militaire neder lagen toegestemd heeft in een staken van het vuren. Presi dent Nasser zal de natie over de radio toespreken, terwijl het volk, dat enkele weken geleden zich nog hees schreeuwde om dat het oorlog wilde, thans diep is teleurgesteld in de afloop. Het nieuws van de aanvaarding van het bevel tot het staken van het vuren is werkelijk hard aangekomen. De krijgsmuziek, die in het centrum van Cairo de gehele dag uit luidspre kers schetterde, is plotseling tot zwij gen gekomen. Ook de stroom anti- Amerikaanse kreten, die de radio de laatste dagen onafgebroken heeft uit gebazuind, droogt langzaam op. Toch willen vele Egyptenaren nog niet geloven, dat dit het einde is van hun plannen om de staat Israël te vernietigen. „Wacht maar," zei een chauffeur, „wacht maar tot Nasser heeft ge sproken." (Van een onzer verslaggevers) British Petroleum Company heeft donderdag ZO tankschepen gechar terd-voor het vervoer van olie van de Perzische Golf naar Engeland en het Europese vasteland. De schepen die om Kaap d» Goede Hoop zullen varen worden in Iran, dat niet bij het conflict in het' Midden-Oosten is betrokken, ge laden. Volgens mededelingen vanBP kunnen de 20 tankers gezamenlijk bijna 800.000 ton ruwe olie vervoe ren. Op dit moment bevinden zich hoofdzakelijk Scandinavische, Libe riaanse en Griekse tankers ten oos ten van Suez. Zegevierende Israëlische militairen In een op de Jordaniërs buitgemaakt legervoertuig. Voor op het voertuig hebben zij een foto van boning Hoes sein van. Jordanië bevestigd. ■mm.- lESHULEM Benter) Dit t> na mijn aankomst in Israël mijn grootste dag/ Dese woorden sprak de Israëlische oud-premier Ben Goerion .toen hij gisteren met vele anderen 'bij de blaagmuur stond. Opperrabbijn Sjlomo Goren van de Israëlische strijdkrachten heeft gis teren Kei heb geopend van het graf van Kachel. Dit graf ligt 24 kilo meter ten lulden van Jerusalem en is een va» da gewijde jood» plaat sen. Inmiddels wordt van diplomatieke zijde vernomen» dat de evacuatie van de Amerikanen en Europeanen, on danks het neerleggen van de wapens door Egypte, onverminderd voort gaat. „Er Is nog geen officiële wapenstil stand," zei een diplomatieke ambte naar, „wij gaan gewoon verder met de evacuatie van onze burgers. Het is best mogelijk, dat de echte moei lijkheden eerst nu beginnen." „Ik zou niet durven zeggen, dat de gevaren voor de mensen uit het Wes ten eerst nu beginnenzei een an dere diplomaat, .maar ik kan u ver zekeren, dat onze evacuatieplannen door de jongste gebeurtenissen niet veranderd zijn." Voordat de wapenstilstand werd aanvaard, vertrokken donderdag avond twee Italiaanse schepen uit Alexandrië met in totaal 150 burgers, die Egypte uit eigen vrije wil ver lieten. De laats ten van een 1000-tal West duitsers verlieten Cairo vrijdag par vliegtuig. Zij gingen naar Alexandrië, waar de eersten zich reeds aan boord begaven van het Zweedse vrachtschip Van ja, dat hen naar Kreta sal bren gen. Met een extra-trein zullen za terdag 500 Amerikanen naar Alexan drië reizen, waar tij zich aan boord zullen begeven van het gecharterde Griekse passagiersschip Karena. (Van een onzer verslaggevers) De oorlog in het Midden-Oosten werkt stimulerend op de container vaart tussen het Verre Oosten en West-Europa. Met deze onverwachte mededeling komt de United Cargo Corporation te New York die heeft aangekondigd dat haar dienst per 15 juli ingaat. Aanvankelijk lag het in de bedoeling pas in het najaar met containers op deze route te gaan varen. Maar nu het Suezkanaa! voor de scheepvaart is gesloten, heeft Uni ted Cargo besloten er eerder toe over te gaan. De contalnerdienst loopt van Yoko hama in Japan naar Seattle aan de Amerikaanse westkust Vandaar wor den de containers over land naar New York vervoerd om vervolgens weer per schip naar Rotterdam of Londen te worden gebracht. Ge schat wordt dat de bracht via de Contataerroute 28-28 dagen nodig heeft om Europa et bereiken, tegen 40 dagen als gebruik zou worden ge maakt van de normale route door het (Van onze Scandinavische correspondent) Nimmer is een nieuwe presi dent van de Veiligheidsraad plot seling voor zulk een enorm zware taak gesteld als Hans Tabor, die deze post van 1 juni af een maand lang zou bekleden. En nimmer heeft een man deze func tie zo onvervaard ers met zoveel blijkbaar onuitputtelijke energie vervuld als deze 45-jarige Deen, die in Kopenhagen en Stockholm reeds „Scandinavies nieuwe Dag Hammarskjöld" wordt genoemd. Het was Tabor, die het ten slotte gedaan kreeg, Amerika's Goldberg en Fedorenko van de Sowjet-Unie in het gebouw van de Verenigde Na ties in een kamer te verenigen. Hoe wel de laatste zich daartegen tot het uiterste had verzet en verklaard had, dat hij zelfs telefonisch niet bereik baar zou zijn. Het is Tabor, die nu bezig is, de vertegenwoordigers der Arabische landen te bewegen, onder handelingen met representanten van het zegevierende Israël in te leiden. Tabors tactiek bestaat hieruit, dat hij met de hoofdfiguren zelf directe besprekingen voert, vaak daarbij op uiterst autoritaire wijze bepaalde in stanties achteloos verwaarlozend. Dit heeft hem veel kritiek bezorgd, maar de lof, die hem anderzijds wordt toegezwaaid, is zo groot, dat velen in New York van men'ng zijn, dat het orgaan der Verenigde Naties nu staat of valt met Tabors presta ties, die vanaf 1 juni die van secre taris-generaal Oe Thant geheel in de schaduw hebben gesteld. Hans Rasmussen Tabor, zoals zijn volledige naam luidt, is even buiten Kopenhagen als zoon van een elek tricien geboren. Op zijn eerste h.b.s. bleek hij een even intelligente als eigenwijze leerling. Ten slotte werd hij van die school verwijderd, omdat hij een klasgenoot een nacht lang in een kast bad opgesloten. Met zijn oom Peter Tabor, de tegenwoordige hoofdredacteur van het sociaal-demo cratische partijblad Aktuelt als voor beeld, wilde hij journalist worden. Maar nadat bij aan de Kopenhaag- se universiteit staatswetenschappen had gestudeerd, bezorgde de Deense minister van Buitenlandse Zaken Haekfcerup, wiens beschermeling hij lang is geweest, hem een diploma tieke carrière. Eerst in Parijs en daarna In Brussel, waar hij onder meer tot taak kreeg, de Deense be langen wat betreft de EEG te behar tigen. In 1964 kwam hij naar New- York, als Denemarkens vertegen woordiger bij de Verenigde Naties. Zijn tegenwoordige functie in de Veiligheidsraad is zijn eerste werke lijk gewichtige diplomatieke opgave. Dat hij tot dusverre deze vuur proef zo goed heeft doorstaan, is niet het minst te danken aan zijn uitstekende lichamelijke conditie, die hij met tennissen op peil heeft ge houden. Tabor heeft praktisch geen slaap nodig en zijn maaltijden tussen de ROTTERDAM (ANP) De Cal- tex Petroleum Maatschappij (Neder land N.V. heet nu Chevron Petro leum Maatschappij Nederland N.V. De naamsverandering is het gevolg van de onlangs bekendgemaakte be slissing van de twee Amerikaanse concerns, die de Caltexgroep bestuur de om de dochtermaatschappijen in diverse Europese landen in eigen be- heei te nemen. In Nederland zjjn de dochtsmamootschapy-n nu geheel opgenomen in de Chevrongroep. Ook de Caltexlaboratoria voeren nu de naam Chevron. Het handelsmerk Caltex blijft zoals bekend on veranderd. eindeloze reeks conferenties bestaan uit smörrebröd en Kopenhaag® bier, die hij van uit het Deense VN-hoofd- kwartier laat aanrukken. Verder maakt hij vriendelijk glimlachend een onbeperkt gebruik van zijn char me, waarvan hij zich volgens som mige ijverzuchtige collega's in het New-Yorkse gebouw op de hoek van de 42e straat en de le avenue maar al te goed bewust is. Zijn optreden in de Veiligheidsraad heeft Hans Tabor in leder geval bij de politie van New York al zoveel respect bezorgd, dat hij na ontelbare conflicten bij was gewoon, zijn auto neer te zetten, waar hem dat het best uitkwam in de 42-ste -.treat nu eindelijk een eigen par keerplaats heeft gekregen. MOSKOU (Rtr) Duizend man schappen van het rode leger en de politie moesten vandaag te Moskou worden ingeschakeld om de Ameri kaanse ambassade te beschermen te gen een oprukkende menigte van ten minste even zoveel voornamelijk Arabische studenten. De Russen bouwden vier verdedi gingslinies op tussen de demonstran ten en de bedreigde ambassade en bezigden daarbij legervrachtauto's en straatveegmachines. Buitenlandse correspondenten konden zich niet herinneren, dat te Moskou ooit der gelijke voorzorgsmaatregelen dienden te worden getroffen om een demon stratie te beteugelen. De woedende menigte werd ten slotte naar de overzijde van de bre de Tsjajkowski-bouievard geleld, waaraan de Amerikaanse ambassa de is gelegen. De studenten, opge hitst door de mededelingen omtrent Amerikaanse en Britse luchtaanval len op Cairo, schreeuwden leuzen te gen president Johnson en premier Wilson, Achter de ramen van de eer ste vijf der tien verdiepingen van het gebouw waren ijzeren luiken aange bracht. Later begaven de studenten zich in de richting van de Engelse ambassade.

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 2