Tsang heeft teveel aan kwaliteiten.. historisch boekje over Maassluis D4« SPORT RAPPORT TWê£MANT) Collecte was niet alleen voor Israël Ooievaars lief en leed in Sliedrecht Drie leden uit Jeugdraad Automobilist en politie-agenten afgetuigd Veel jongeren naar het Gemeente Museum Honkbal een goed idee voor VADERDAG 8.60-17,- Foto v. d. AREND ISCHIEDAMSE ZAAIERTJES HET VRIJE VOLK DONDERDAG 15 JUNI 1967 (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers) „Met onze jeugd gaat het goed. Ik kan niet anders zeg gen. Met de veteranen trou wens ook, want die spelen nog trouw iedere week hun cri cketwedstrijd." Dat zegt ons de cricketspe ler van Excelsior's eerste team Harry van Lingen, die druk bezig is met zija persoonlijke training in de oefenkooi van Excelsior '20. Toernooi Cross Nico van Slobbe Veertig drukselsin Kunstzaal Zuid Tot 25 juni zijn er in de Kunstzaal Zuid 40 werken te zien van de jonge Vlaardingse kunstenaar Tsang, die zijn opleiding ontving aan, de Rotterdamse Academie. Hij noemt zijn bladen druksels en het zullen wel mono-types zijü. Een paar jaar geleden was hij verrassend goed vertegenwoordigd op een tentoonstelling in de Visbank te Vlaardingen en ook nu blijkt hij een kunstenaar met opwekkende mogelijkheden. VULPENHOUDERS Inbraak in Sint-Mariaseliool Derde wedstrijd in nederlaagserie (ADVERTENTIE) UmHANDELJ GOED GEKLEED GEKLEED IWindiot ffouie Vergadering Politiek Jongeren Contact (Van een onzer verslaggevers) Het Politiek Jongeren Contact Schiedam houdt vrijdagavond in de raadzaal van het stadhuis in Schie dam een openbare vergadering die om acht uur begint. Op de agenda staat onder andere een Inleiding van D '66 over het on derwerp Publieke Opinie. (Van een onzer verslaggevers) ..Wij slopen datgene weg wat verzinken kan, houden in stand wat waarde heeft en zijn ijverig bezig een nieuwe stad te bouwen voor vandaag en de geslachten die na ons komen." Verheugend (ADVERTENTIE) NIEUW PASFOTO'S Burgerlijke Stand Vier jongens ingesloten wegens inbraken i PAGLNA ft Cricket is moeili k spel met vele facetten Reeds tien jaar speelt Harry van langen in het eerste elftal en Is daar een goede kracht. Vooral aan bat wil het wet vlotten. Hoewel Harry, omdat hij in militaire dienst is, niet aan de coaching heeft deelgenomen, wil hij, als hij daar de tijd voor heeft, graag mee helpen om de jeugd te onderrichten in het cricketspel. ..Het is echter wel een moeilijke sport om aan te prijzen", zegt hij. Dat is zo want cricket Is wel en is weer niet moeilijk. Zo op het oog, als je als leek naar de elf mannen in de „flanellen" kijkt lijkt het nog wel een makkelijke zaak. Maar vergis u niet. „In het cricketspel zitten heel veel facetten en als je al die kleine kneepjes van het spel kent Is er geen mooiere sport", aldus Harry van Lin gen die reeds vanaf zijn tiende jaar- met cricket „opstaat en naar bed gaat". Het is in Schiedam geen onbeken de sport, dat niet, want in deze stad zijn twee verenigingen die het be oefenen. Herxaes-DVS was er In de jaren voor de oorlog de grootste pro pagandist van. Menigmaal trok het oude terrein aan de Damlaan een ..volle bak" als daar de groten van het Nederlandse cricket tegen Her mes kwamen spelen. Nu spelen Hermes-DVS en Excel sior '20 in dezelfde klas en afdeling. Zondag behaalde Excelsior *20 de eerste overwinning van dit nog verse seizoen en... uitgerekend tegen stad genoot Hermes-DVS. „Koos Gouka was toen groots", zegt Van Lingen. Gouka is wei de meest „allrounder" Aan het bat Harry van Lingen en aan de rand van de mat René Schewe in gespannen bonding. van Excelsior '20 uit de laatste jaren. Als bowler en aan het bat 13 Gouka een gevaarlijke speler. Nog wat doorpratend over de jeugd van Excelsior "20 blijkt dat ln het eerste team de jeugd goed vertegen woordigd is. Dat geeft ons de kans om een van die jeugdige knapen eens naar zijn ervaringen te vragen. Nog even de aandacht voor het grootse pupülentoernooi dat SVV zon dag gaat houden op het roodgroene complex in Harga. Er nemen een groot aantal verenigingen aan dit jaarlijkse toernooi deel. Omdat de SW-jeugd het in toer nooien die buiten de stad gehouden worden en waaraan wordt deelgeno men goed doen, verwachten wij dat de Schiedammers zondag op hun eigen toernooi best voor de dag zul len komen. Opmerkelijk ieder jaar is steeds weer de prijsuitreiking, waaraan de roodgroenen een speciaal tintje ge ven door er tegelijk een vlaggenpara- de van te maken. Zondag dus de gehele dag gelegenheid om van pu pillen te gaan genieten. De motocross van de Crossclub Schiedam die zondag zou worden verreden op het parcours aan de 's-Gravcnlandseweg, is een week uit gesteld. De wedstrijd is verschoven naar zondag 25 juni en ook dan Is er een keur van rijders die voor een goede wedstrijd kunnen zorgen. De aanvang is gesteld op 2 uur, maar reeds vanaf tien uur is er ge legenheid om in te rijden. Er wordt weer gereden in drie afdelingen, waaronder ook die voor beginnelin gen, Dus wie scheuren wil, die gaat z'ngang., De jeugdige tafeltennisspeler Nico van Slobbe, waaraan de gehele Ne derlandse tafeltenniswereld. trekt om maar te zorgen dat hij bij hen komt speten, blijft zijn vereniging Service trouw. Nico is nu uitgenodigd om deel te nemen aan de jeugdkampioen schappen van Europa tijdens het toernooi dat' van 31 juli tot 5 augus tus wordt gehouden in Denemarken. Samen met Mieke ten Broek uit Naarden, Mary van Buiten uit Roe- lofarendsveen, Bob Hogendorp tilt Delft en leider Prils Waser gaat Ni co daarheen. Na een week van rust in verband met de interlandwedstrijd, gaan za terdag en zondag de ploegen weer aan de slag. Schiedam gaat zater dag reeds in het veld tegen De Vole- wijckers in Amsterdam. Hopelijk zijn de Schiedammers het na die ene week rust niet verleerd en keren met de zege naar huls terug. DHS speelt thuis tegen TYBB en kan zich door een zege weer iets hoger op de ranglijst nestelen. Het zou bijna te mooi zijn om waar te zijn, maar zou DRZ er zondag in sla gen om. voor de vierde keer de winst te grijpen? SVO komt naar Schie dam en. Zondagavond weten we meer. B. VAN B. Verkiezing René Schewe, want die is het, speelt voor het tweede seizoen in het eerste team. „Die verkiezing heb Ik waar schijnlijk te danken aan een wed strijd van vorig jaar tegen SCHC. Toen scoorde ik 25 runs n.o.", zegt deze sportieve knaap. Hij traint bij Excelsior '20 ao'n twee tot drie keer per week en eens per veertien dagen traint hij met het gewestelijk jeugdelftal. Deze training wordt ook op het veld van Excelsior '20 gehouden om dat de Schiedammers met twee oefenkooien uitblinkers zijn wat de trainingsmogelijkheden aangaat. De reden dat René Schewe aan cricket verknocht is geraakt kwam door zijn broer Wim die ook deel uit maakt van het eerste team van Ex celsior. Buiten cricket speelt Bené tafel tennis bij NOAD. „Nog maar pas", zegt hij „want vorig jaar speelde ik nog bij Service". Ook Bené is dik tevreden met de oefengelegenheid bij Excelsior. „En kele weken geleden was hier een En gelse coach om examen af te nemen en die stond met z"n mond open van verbazing". Het bleek dat men dit zelfs in Engeland, de bakermat van het cricket niet zo gewend is. Dat de resultaten van het eerste team van Excelsior in deze nog prille competitie niet best zijn ligt dus niet aan de trainingsmo gelijkheden. „Ach", zegt de heer Van Lingen „wij zijn nog maar pas bezig. Er kan nog heel wat gebeuren". Dat hij aan de verwachtingen die hij destijds wekte nog slechts Um dele heeft kunnen beantwoorden mag normaal geacht worden. Tsang 'is nog jong. Het is echter meer een gevolg van een teveel, dan van een tekort aan kwaliteiten. Van al wat er in hem omgaat, zowel stilistisch als met betrekking tot zijn geëngegeerd gevoels- en denkleven, en dat is niet gering, legt hij hier In velerlei vorm getuigenis af. Er is geen stilistische eenheid ln de expositie en dat ondermijnt het zo noodzakelijke vertrouwen van de beschouwer. Hij moet te vaak wis selen van instelling; hij kan het niet meer volgen. Tsang vertelt verhalen met een rijke, veelzijdig gevarieerde fanta sie, die zich zowel in yorm en com positie als in de kleur doet gelden. Vaak is de voorstelling verstandelijk niet te volgen, blijft het verhaal tot. min of meer symbolische aan duidingen bepaald. De aanvaard baarheid van het verhaal ligt dan hoofdzakelijk in de schilderkunstig gewekte sfeer. Ik heb niets tegen het esthetische, ik houd e- van, maar elk kunstding van betekenis moet meer zijn dan alleen maar esthetisch. Het moet ge dragen worden door een aanvaard bare, inhoudsvolle verwerkelijking van het gevoels- en denkleven, waar bij dan eventueel 't esthetische als een soort verpakking dienst doet. Een deel van Tsangs werken blijft echter te duidelijk ln 'fc esthetische verstrikt en dar niet altijd met de verfijning die zijn. beste werken zo aantrekkelijk maakt. Tot de beste werken zou ik d<= nummeis 8, 24 en 28 willen rekenen waar de kleur, zuiver en ingetogen toegepast, on middellijk als meer dan versierend, 'als een waarde op zich zelf wordt ervaren. Het grootste deel van de druksels is ontstaan vanuit een naturalisti sche basis. Volledig abstract is het bijzondere werk „In afgrijselijk ver wijt" waar de beste kwaliteiten van Tsang in een nieuwe vorm gestalte hebben gekregen., PLET BEGEER. SCHIEDAM Z U lp - H OLUNDS C H E KANTOORBOEKHANDEL (Van een onzer verslaggevers) Vannacht is in de Sint-Mariaschooi aan de Dr. Zamenhoffstr, in Schie dam ingebroken. Door een glas-in- lood-raam in te drukken kon men zich toegang verschaffen. Er wordt 100 vermist. Het onderwerp van de Open Deurdienst die zondag zai worden gehouden in de Bethelkerk is Waar Israël begon... De dienst zal wor den geleid door de promotor van het landelijk Open Deur-werk. de heer Cornell Wismeyer. (Van onze sportredactie) Voor de nederlaagseriewedstrijden, uitgeschreven door de Vlaardingse Seheidsrechtersveren. werd woens dagavond de derde wedstrijd gespeeld. Een selectie-elftal van de voetbalver eniging Rozenburg won met i2 van de arbiters, die bij de rust reeds met 12 achter stonden. Volgende week woensdag wordt op het VFC-sportpark de vierde wed strijd gespeeld tegen een VFC-combi- natie. STALEN GEREEDSCIUaSTEN HANDGEREEDSCHAP Houten schaven C 1(1 vanaf O. III Davïdschaaf «C (met scheermesjes) H.bw Stanleymessen M QJ" met 5 mesjes Pompschroevedraaier f j PfJ met boortjes II .«JU Steenboren b.v. 6 mm I .«10 3 steekbeitels j<t 4A in doos I «I. III GELDKISTEN -J CC div. maten v.af .00 Grote sortering hulpstukken voor elektr. boormachine w.o. staalborstels» slijpsteentjes, boren, poetsschijven, f rees j es enz. BROERSVEST 52 SCHIEDAM IOVt'tt'I ENTl Ei is DOOR HERENCONFECTIE MGR. NOLENSLAAN 500 SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) De collecte, die zondag in de Ne derlands hervormde kerk is gehou den, vormde geen onderdeel van de Centrale Israël Actie, deelt het kerk bestuur mee. Dit in tegenstelling tot wat uit sommige berichten en publi- katies zou kunnen blijken. De collecte was bestemd voor de Sectie Internationale Hulpverlening van de Generale Diaconale Raad ten behoeve van de oorlogsslachtof fers in Vietnam, in Israël en in de Arabische landen. De burgemeester van Maassluis, de heer IV. J. D, van Dijck, zei dit van morgen in het gemoderniseerde gemeentemuseum aan de Zuiddijk in Maas sluis, waar de directeur van de Europese Bibliotheek te Zaitbommel, de heer J. V. N. Keser, hem het eerste exemplaar van het met fraaie foto's verluchte boekje Maassluis ln oude ansichten overhandigde. Dit boekje is geschreven door dc 66-jarige in Maassluis geboren se cretaris van de commissie Historie van het Gemeentemuseum, de heer T. Mastenbroek, die met behulp van ruim 150 foto's en prentbriefkaarten een beeld geeft van de Waterweggc- meente in de periode van 1880 tot 1930. In gezelschap van zijn echtgenote en een aantal gemeentelijke autori teiten luisterde de auteur naar de toespraak van de burgemeester, die met enkele woorden de dynamische ontwikkeling van tot een grote stad uitgroeiende gemeente schetste. „Elf tot twaalf jaar vroon Ik nu in Maassluis," aldus de heer Van Dijck. „maar in dit boekje staan dingen waarvan ik het bestaan niet kende. Het Is," vervolgde hij, „in de geschiedenis altijd, opgaan, blin ken en verzinken en zo Is het ook met de ontwikkeling van deze ge meente. Het zal steeds weer blijken dat we bepaalde zaken goed en niet goed aanpakken. Stadgezichten van het in het boekje beschreven Maas sluis moesten verdwijnen omdat ze in het tijdbestek niet meer pasten. Daarom is het verheugend dat de Europese Bibliotheek met deze uit gave verschijnt." ,,U hebt," zo richtte de burge meester zich tot de directie van de bibliotheek en de schrijver," uw steentje bijgedragen om het verleden weer zichtbaar te maken aan de mensen van heden." De heer Keser vertelde dat hü voor de eerste keer in Maassluis was, maar desondanks het boekje met veel plezier had gelezen. „Vele van de oudere bewoners zullen zeggen: wat leuk dat dit er nu nog in staat, want ook hier in Maassluis is het nodige veranderd. De ontwikkeling gaat zo snel dat men over een kwart eeuw wel weer een boekje zou kun nen uitgeven." „Treurt." zo raadde de heer Keser de Maassluizenaaxs aan, „niet over wat geweest is, maar zet u in om het waardevolle te bewaren voor het nageslacht." In de reeks „in oude ansichten," zijn reeds boekjes verschenen over Brielle, Rijswijk, Wageningen en Rhenen, De Nederlandse paarde- tram, Voorburg en Harderwijk. Meerdere deeltjes zijn in voorberei ding waaronder een boekje over Schiedam. (Ongecorrigeerd) SLIEDRECHT De ooie vaars van het nest op de schoolwoning in wijk C hebben 3 of 4 jongen uitgebroed, die, naar het zich laat aanzien, voorspoedig opgroeien. Af en toe steken de jongen hun kop pen al boven de kuil van het nest uit. Een aantal weken geleden, toen er nog eieren in het nest lagen, is een ander ooievaars- paar op bezoek geweest. Blijk baar met minder goede bedoe lingen. Een hevige ooievaars- strijd heeft zich toen op en boven het nest af gepeeld. Maar de belagers zijn met hangende „wieken" afgezakt. De laatste tijd is alles nu weer „pais en vree'' op het nest. "Vader en moeder ooievaar zijn de hele dag druk in de weer met het aanbrengen van voedsel. Maar nooit vliegen ze beide tegelijk weg. Het nest blijft niet onbewaakt achter. Vader en moeder langbeen zijn at ten vertrouwd beeld geworden te midden van de omvangrijke bebouwing ter plaatse. Ze trekken zich noch van het verkeer, noch van de nieuwsgierige blikken, die door vreemdelingen op hen gericht worden, iets aan. (Van een onzer verslaggevers) Drie leden van de CHU-fraetle heb ben woensdagavond tijdens de ver gadering in de burgerzaal van het stadhuis te Vlaardingen afscheid ge nomen van de jeugdgemeen teraad. Het zijn de dames A. den Duik en DL v. d. Poel en de heer L. Vermeer jr. Mejuffrouw Den Duik is zeven jaar lid van de jeugdraad geweest, waarvan twee jaren als fractievoor zitster voor de CHU. Voorzitter J. de PrieëUe dankte in het bijzonder mejuffrouw Den Duik voor haar verdienste ln de raad. Hij noemde haar een typische represen tant» van de CHU. „TI hebt het aan tal leden van de Unie bij elkaar we ten te houden en er altijd voor ge zorgd, dat vacatures werden vervuld." Als dank voor haar langdurig lid maatschap kreeg het scheidende raadslid een boekenbon aangeboden. De heer J. Vermeer jr. zag zich genoodzaakt de raad te verlaten in verband met militaire dienst. Gister avond verdedigde hij nog een voor ste! om een krediet beschikbaar te stellen voor 10.000,voor omscho ling van het personeel van de Ge meentelijke Sociale Werkplaats. Een motie van de heer M. H. L. Weststrate jr., aan het begin van de bespreking Ingediend, werd met zes tien tegen acht stemmen aangeno men, zodat het voorstel tot een vol gende vergadering is aangehouden. De motie behelsde dat in de order portefeuille van de GSW-werkplaats, nog voldoende opdrachten aanwezig zijn, zodat omscholing voorlopig nog niet urgent zou zijn. De vergadering werd besloten met een discussie over het gevangeniswe zen. Jean Paul Broxks op de knie van burgemeester Roelfsema. De bur gemeester wordt geflankeerd door de redders van Jean Paul, Hen- ny van de Bosch en Frans van Ark. DIRECT KLAAR volgens een geheel nieuw procédé. HOOGSTRAAT 91 SCHIEDAM SCHIEDAM Geboren: Carlo M z v C J M Hagendoorn en M V Bak ker; Stephanie M d v J H L van Noordt en M W H Beljaars; Gerrit L z v H Berkhout en C de Waal; Reinier z v L van Pelt en C de Goe de, Gódefrldus J C z v C F A Bcr- naerts en J M W Hlirxkens. Overleden: W W F Sprankers 75 jr; P H Voogd, 75 jr echtg v R van der Meer; J A Voilebregt, 55 jr. Heldenfonds beloont jonge redders (Van een onzer verslaggevers) Vier jongens van ongeveer zestien jaar (drie uit Schiedam en een uit Utrecht) zijn in Schiedam ingesloten wegens diefstal uit een aantal kan tines op sportterreinen ln Schiedam. Bezocht werden onder andere de kantines van de tennisvereniging Los Pigotes, SLV, tennispark Van Vliet en SVFTW. De buit bestond meestal uit klein geld, chocolade en sigaretten. Er is ln de kantines voor ongeveer f 350 schade aangericht. Van een onzer verslaggevers") De tienjarige Hcnny van de Bosch van de Havendijk 208a en de een jaar jongere Frans van Ark, wonen de in de Willem Brouwerstraat, wer den gistermiddag eens flink over de bol gestreken door burgemeester H. Roelfsema. omdat zij op 13 januari de driejarige Jean Paul Broxks uit het koude water van de Spuihaven hebben gehaald. Deze was daar door onbekende oorzaak ingeraakt. Dit moedig optreden is door het Camegie Heldenfonds beloond met een vulpen met inscriptie, die door de burgemeester aan tie jeugdige redders werd overhandigd. Verlegen Heten de beide reddertjes de hun toegezwaaide lof over zich heen gaan. Met acht pilsjes in zijn maag reed de 32-jarige inwoner van Maassluis F. K. met zijn auto tegen een andere wagen op de Rietdijkstraat ln Hoek van Holland. Het zou bij deze materiële ontmoe ting zijn gebleven ware het niet dat zijn drie Inzittenden uitstapten en de andere automobilist aftuigden. Twee politieagenten die te hulp schoten kregen in het vuur van het gevecht ook nog een trap. Toen het relletje bedwongen was, bleek dat de drie mannen ao'n twin tig pilsjes per persoon achter de kiezen hadden. De automobilist raak te zijn rijbewijs kwijt en een van de inzittenden, een Amerikaan, ls door de Rotterdamse vreemdelingendienst uitgewezen. MAASSLUIS Reeds velen heb ben sinds de opening van het Maas- slulse Gemeente Museum de tentoon stellingen bezocht. Vooral de jeugd heeft een positieve belangstelling aan de dag gelegd. Van de serie tijde lijke exposities loopt thans de niet onbelangrijke tentoonstelling van de in brede kringen bijzonder gewaar deerde kunstenaar Ek van Zanten, plastieken, en zijn echtgenote Anne- marie van Zanten-Eilers, schilderijen en gouaches. Deze tweede tijdelijke expositie ls nog te bezichtigen tot en met 2 juli ajs., ook het weekeinde zaterdag I en zondag 2 juli. De historische tentoonstelling „Be houden Vaart", die een Informerend overzicht geeft van de vervlogen pe riode, waarin Maassluis in hoge mate afhankelijk was van de zeevisserij, blijft tevens op de zolderverdieping te bezichtigen. De Ingang van het museum is door het hek naast het pand Zuiddijk 16, via de achterentree te bereiken. Mej. M. K. van Westerhoven is hier tij dens de openingstijden aanwezig. Bij aankoop van een der kunstwer ken geldt de door het Rijk beschik baar gestelde 25 pet. subsidie-rege ling. MAASSLUIS Voor zaterdag is er nog een voetbalwedstrijd georgani seerd voor spelers van Excelsior M, die zich de laatste tijd hebben ge meld als lid. Trainer J. Schop wil eens bekijken welk materiaal hier onder is, voor de komende competi tie. De wedstrijd wordt gespeeld tegen Hoek van Holland, te Hoek van Hol land. Er wordt gespeeld op het ter rein van de Maatschappij Zeeland. AVONDLECTOTTR: tdjUe. Jer ry Cotton. Agent X. Colt 45, Rimboe, e a. i 0,25 pet stuk oï 5 voor (i. loot Bazaar. Broers- veld 43. Ook «Tijdase op de markt Verdei ook Inkoop, rul- ten van boeken en bladen Kapsalon Hèlêna. de salon voor da betere PERMANENT. Stroomloos, voor leder baar geschikt, 17.50 Hélène-tlède- pertnanent. de meest tdeale na tuurlijke permanent t io. Gra tis halen en brengen pet luxe auto voor permanent. Kapsa lon Hélèno. Rembrandtlaau 22, Schiedam, tel 367170. 11 re- duetle op deze adverten tie Voor onzichtbaar STOPPEN naar C. J Helnsbroek. Frans Halsplein 2, tel. 010-367090.

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1