Vijfde inning wordt Onze Gezellen fataal Sparen gaat door ondanks vakantie Snelheids controles Rijksweg 12 wetens waard Meer kernproeven; Super-radio- oor in de E if el 'Er bestaan óók geuren- blinden Verdronken99 zeeman hoven ivater Man koelt woede op ruiten Bromfietser gewond bij aanrijding RC Schiedam organiseert clnbontmoeting Bromfietster gewond Auto ri' tegen lichtmast ■mmm Zes kunstmanen in één raket Geen spiegels in de lucht DRZ-L Reparians 14-1 door Piet Heil Van nul iisff mm Nauwkeurig Miljoen ton HET VRIJE VOLK MAANDAG 17 JULI 1961 (Van onze sportredactie Een recordaantal toeschouwerswaaronder de ivethouder van Sport en Culturele Za ken, mevrouw G, D. de Graaf f en SBLO-voorzitter A. de Jong, heeft zondagmiddag tijdens me honkhalwedstrijd Schiedam Onze Gezellen kunnen genieten van spectaculair slag werk van de Schiedammers, die hun Haarlemse tegenstanders met 94 ruimschoots de baas bleven. Twee home-runs, gescoord door N. Kolmeijer en W. Pan- nekoek van Schiedam vormden de hoogtepunten van dit inte ressant bij prachtig weer ge speeld duel. DHS, dat in Haarlem moest aantreden tegen RCH leek aanvankelijk een grote over winning te behalen, maar ver loor ten slotte met 98. DRZ was oppermachtig in de thuis wedstrijd tegen Left Reparians en won met 141. De vijfde innings in de wed strijd Schiedam—Onze Gezel len is van beslissende betekenis gewekt voor de uiteindelijke 91 ige van Schiedam. r.?v P^fS - it, l'K'r 1 f AUiNA Goed slagwerk (2 home-runs) bezorgt Schiedam 9- 4-zege CV an een onzer verslaggevers) De Schiedamse politie en de rijles politie te water hebben in de afgelo pen nacht enige uren vergeefs ge dregd naar een opvarende van het bij Wilton-Fflenoord gemeerde ms. O. B. Sörentzen, die zondagavond om streeks 11 uur te water zon zijn ge raakt. Men had zich de moeite kunnen besparen. Toen de kapitein vanmor gen appèl hield, bleken alle opvaren den present te zijn. Be vermeende drenkeling werd gisteravond in ge zelschap van 4 collega's, die evenals hij onder Invloed waren, aan boord afgeleverd door een taxi. Drie zee lleden konden, zo goed en zo kwaad als het ging, zelf het dek bereiken. Een moest worden geholpen, maar de vijfde bleek plotseling spoorloos, nadat men een plons had gehoord. Alles was in rep en roer. Men waar schuwde ijlings de politie, die uren lang bezig is geweest met dreggen en dat diep In de nacht ten slotte maar staakte. Vanmorgen kwam de aap uit de mouw: de plons bleek te zijn veroorzaakt door een verfbus die overboord was gevallen. De zee man sliep terwijl men naar hem zocht, zijn roes uit in zijn bed. CVan een onzer verslaggevers) In de nacht van zaterdag op zon dag is het personeel van een aan de Broersvest te Schiedam gevestig de dancing slaags geraakt met een onder Invloed verkerende bezoeker, die in de zaak lastig werd en op straat moest worden gezet. Dit laatste leek aanvankelijk goed te gelukken, maar toen de man een maal op straat stond, koelde hij zijn woede door met een grote steen twen ruiten stuk te gooien. Daarop kwam het personeel van de dancing naar buiten en bij het handgemeen dat ontstond liep de man, de 23-jarige R. de P. uit Schie dam een hoofdwond en een hersen schudding op. Hij is opgenomen in het Gemeenteziekenhuis; de politie stelt een nader onderzoek in. In die voor de Haarlemmers zo fa tale slagbeurt begon B. Smit met een honkslag, waarna W. Pannekoek met een home-run de basis legde voor de overwinning. Pannekoek werkte met die prestatie een 2—1- achterstand weg, welke Schiedam in de voorgaande innings had opge lopen. In de tweede innings werd het 1—0 voor Onze Gezellen, maar een home run van Kolmeter bracht de clubs weer op gelijke voet. De Haarlemmers sloegen echter ook een home-run en dat betekende een 2—1-achterstand totdat Schiedam in de vijfde innings hard terugsloeg, want ook Christian, Falentijn en H. Roosloot kwamen noch over de thuisplaat, waardoor de voorsprong uitgroeide tot 6—2. In de volgende slagbeurten ver grootte Schiedam door Van Ruiven, Hermaan en Kolmeijer de voor sprong tot 92. De laatste slagbeurt leverde Onze Gezellen nog twee punten op; verder liet Schiedam het niet komen. Werpersresultaten: Schiedam: A. van de Hamer 9-3-8; Onze Gezel len: G. Krooder en B. Bouma 16-5-9. Scoreverloop: Schiedam 0-0-1-0-5- 1-1-1-0 =9. Onze Gezellen 0-1-0-1-0-0-0-0-2 4, Op de hoek van de Burgemeester Knappertlaan en de Penninglaan te Schiedam is zondagmorgen om streeks half twaalf de 22-jarige jour nalist W. T, uit Schiedam met zijn auto tegen de bromfiets van de 27- jarige onderwijzer H. R. W. gebotst, aan wie hij geen voorrang verleen de. De onderwijzer, die rechtdoor wilde rijden, liep bij het ongeluk een lichte hersenschudding en een scheurwond bij de kin op en moest worden overgebracht naar de Dr. NoletstlchtJng. Bij de Spaarbank anno 1820 te Schiedam werd In de afgelopen maand 3.465.414,68 lngelgd en 3.158.334,33 terugbetaald. Een aan zienlijk inlegoverschot, nL f 307.080,35 ondanks het opnemen van geld voor vakantiedoeleinden. Het inlegover schot bedroeg over het eerste half jaar 1967 2.663.547,69 tegen 2.560.472,— over het eerste jaar 1966. Het aantal inleggers was eind Juni 1967 gestegen tot 57.985, (30 juni 1966 58.487) het totale inleggerste- goec 63.216.787,35. Het totale obligo en de reserves waren eind juni 1967 voor ƒ33.777.199,51 belegd in effecten, voor 8.357.423,80 in hypotheken en voor 18.418.747,55 in onderhandse le ningen aan gemeenten e.d. De onbelegde en op korte termijn belegde middelen bedroegen op deze datum 5.938.081,20. De achtste slagbeurt van RCH is voor DHS fataal geworden. Voordat deze siagbeurt begon, hadden de Schiedammers nog een 85-voor- sprong, In de eerste innings scoorde DHS door Tromp, Ostiano en Schip pers. waar RCH slechts een punt tegenover kon stellen. De tweede innings leverde voor DHS weer twee punten op, die ge scoord werden door Dijkstra en L. v. d. Hamer Ostiano begon de zesde slagbeurt met een tweehonkslag en door fouten van RCH wist hij de stand op 63 te brengen. In de ze vende innings sloeg DHS er lustig op los en door een honkslag van L. v. d. Hamer en Tweehonkslagen van Gcmmel en Tromp werd het 8—5. In de achtste slagbeurt scoorde RCH door honkslagen en fouten van DES vier punten en behaalde daar mee de overwinning. Werpersresultaten; DHS: L. v. d. Hamer 6-2-9; ;V RCH: Draaier 6-10-11. Scoreverloop: DHS: 3-2-0-0-0-1-2- 0-0 8. RCH: 1-0-2-0-0-0-2-4-0 9. DRZ heeft weinig tegenstand on dervonden van Left Reparians dat alleen in de eerste innings kon sco ren. De Schiedammers daarentegen (Van een onzer verslaggevers) De Rennersclub Schiedam heeft zondag op het parcours In de 's-Gra- velandsepolder een clubontmoeting georganiseerd, waaraan werd deel genomen door de Rennersclub Bot terdam, De Coureur en Apollo. De renners H. van de Lugt en J. Franken, beiden lid van De Coureur toonden zich in de A-klasse de sterk- sten in een rit over 52 kilometer, die zij aflegden in één uur en twintig minuten. Van de Lugt won deze wed strijd. Bij de nieuwelingen kon men by na een Schiedamse overwinning noteren. M. Voets van RC Schiedam deed wat hij kon, maar in de rit over 39 kilometer moest hij na een uur toch de overwinning laten aan N. Moer man van De Coureur. Voets werd tweede voor G. en A Moerman (Cou reur), H. Rietkerken (Schiedam), R. Pols, Schiedam, D de Pachter (Cou reur), P. van Beest (Apollo), N. Fille- kens (Schiedam en M. Drop van De Coureur. Jan Breur en Jan Brinkman, adspl- rant-wielrenners van de Rennersclub Schiedam rijn felle, maar sportieve kemphanen, die elkaar in iedere clubontmoeting proberen de loef af te steken. In de zondag verreden rit over 26 kflomer was Jan Brinkman de sterkste. De jonge Breur werd tweede en H. Verbeek derde, gevolgd door B. Bals, J. Buddeböhmer van De Cou reur en diens clubgenoot N. de Vries. Bij de B-adspiranten, die in 48 mi nuten 26 kilometer aflegden werden A van Helden en D. Wesseling van RC Rotterdam respectievelijk eerste en tweede. P. Wishof won in 48 mi nuten de voor veteranen uitgeschre ven rit over 26 kilometer voor G. Wennekes, j. Krouwel en H. Ver meulen. scoorden in deze eerste inning reeds 2 maal door G, v. d. Zwart en J, v. d. Doorn. In de tweede innings kwam J. van 't Hof, S. Zeeman, G. de Zwart en C. van Ruiven door honkslagen over de thuisplaat. In de vierde innings werden daar nog vier punten aan toegevoegd, waardoor de stand-reeds tot 10X was opgelopen. Door in de vyfde innings 3 punten en in de zesde slagbeurt nog een punt te sco ren werd de eindstand 14—1. Werpersresultaten: DRZ: A. Smit 10-4-4. Left Reparians: E. Reitsma en M. Eland 6-15-6. Scoreverloop: DRZ 2-4-4-0-3-1-0 14. Left Reparians: 1-0-0-0-0-0-0 1. (Van eea onzer verslaggevers) Op he„ kruispunt van de Lange Haven en de Korte Dam is zaterdag morgen omstreeks kwart voor twaalf de 16-jarige mej. L. M. M. de M. met haar bromfiets tegen een auto gebotst die bestuurd werd door de 83-jarige ambtenaar J. H. M. M. uit I jhiedam. Het meisje verleende geen voorrang en liep een lichte her senschudding op. Zij werd overge bracht naar de Dr. Noletstichting en kon na de behandeling naar huis terugkeren. (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse politie let de laat ste tijd weer scherp op snelheids overtredingen. Op het laatste gedeel te van de stadsautoweg Rotterdam- Schiedam, behorende Burg. van Haa- renlaan, houdt men in de nabijheid van de Algemene Begraafplaats her haaldelijk snelheidscontroles. Het is gebleken, dat automobilisten op dit weggedeelte na het passeren 'van de laatste verkeerslichten hun snelheid verhogen. Tien automobilisten is dat tijdens het weekeinde duur komen te staan. Zij reden met snelheden die varieerden van 65 tot 85 km per uur. en kregen proces-verbaal. Op dinsdag 18 juli zal in de Rijks weg 12, vlak bij de Gouwebrug, een zodanige wegopbreking zijn dat slechts een beperkte hoeveelheid ver keer kan passeren. Personenauto's moeten er rekening mee houden dat zij worden omgeleid. Zij die uit Gouda vertrekken wordt aangeraden als volgt te rijden: rich ting Rotterdam: via station Moor drecht en richting Den Haag via sta tion Moordrecht en Bredeweg. De twintigjarige automobilist G. van de J. is zaterdagavond op de hoek van de Van Limburg Stieruxn- straat en de Casper Fagelstraat in Vlar ngen tegen een lichtmast ge reden De man nam de bocht te ruim. De lichtmast werd vernield en de auto liep schade op. De bestuurder kwam met de schrik vry. ;.v-, v - v; 1 Allemaal op de flets in de Zwitserse Apen. Dit is geen fietsclub, die een tochtje maakt, maar één flets voor 28 ryders. Het .monster" is als stuntje gebouwd door studenten van *n kweek school in het Zwitserse stadje Zug, Het vehikel, dat 30 wielen heeft, kan op .trapkracht 28" een topsnelheid halen van 35 km per uur. Chinezen eerder dan Columbus Columbus had op zijn grote ont dekkingsreis in 1492 de beschikking ever een kompas. Nu wijst een mag netisch kompas niet precies naar het aardrijkskundige noorden, maar naar de magnetische pool. Die pool ligt niet vast maar verandert in de loop van de tyd van plaats. Er bestaat dus een afwijking tus sen het noorden dat een kompas aangeeft en het aardrijkskundige noorden. Die afwijking heet declina tie. Eeuwen lang Is beweerd, dat Columbus in1492 het bestaan van deze afwijking, het bestaan van de magnetische declinatie dus, voor het eerst heeft ontdekt. Maar nee, zo blijkt nu. De Chine zen waren de uitvinders van het kompas en ook de Chinezen hadden al honderden jaren vóór Columbus het verschijnsel van de declinatie ontdekt. Onderzoekingen van Wang Tsjen- To en Needham tonen aan, dat de Chinezen minstens al ln het Jaar 720 zijn begonnen met het systematisch noteren van de grootte van de decli natie. Dat is belangwekkend voor geofysici, die de richting van het aardmagnetlsch veld over lange pe riodes willen kennen, liefst uit direc te waarneming. De Chinese optekeningen kunnen nu van nut zyn, mits men kan aan tonen dat ze betrouwbaar zijn. En het ziet er naar uit, dat het Keizer lijk Observatorium opmerkelijk be trouwbaar werk leverde. Een proef op de som kan zijn het- Enkele dagen geleden zijn zes kunstmanen met één raket in banen om de aarde geschoten. Het waren vier communicatiesatellieten voor mili taire doeleinden en twee kunstmanen voor wetenschappelijk onderzoek. Het lanceren gebeurde met een van 's werelds machtigste raketten, de Titan Ui-C, die al meermalen Is gebruikt om met één schot een hagel hagel van kunstmanen uit te strooien. Op de foto riet men hoe zo'n party kunstmanen in de top van de Titan is opgeborgen. De raket zelf is een opmerkelijk ding met zijn centrale van kunstmanen uit te strooien. Een tijd geleden ls er sprake geweest van een Amerikaans plan om enorme spiegels in de ruimte te plaatsen. Die zouden het zonlicht weerkaatsen naar plaatsen op aarde, waar men dan ook 's nachts (weerkaatst) zonlicht zou ont vangen. Er zijn bezwaren gemaakt door mensen, die er allerlei onheil van verwachtten en door geleerden, die vreesden dat hun wetenschappelijk onderzoek (sterrenkundig bijvoor beeld) daardoor gehinderd zou wor den. Een commissie van de Ameri kaanse Akademie van weten schappen heeft na onderzoek gerapporteerd, dat er geen duide lijk bewijsmateriaal is voor te ver wachten hinder op wetenschappe lijk gebied Maar ook zegt het rap port, dat evenmin wetenschappe lijk nut van zo'n sp!egelsysteem ls te verwachten, dat in verhouding staat tot de kosten. Men adviseert dus, dat wie zo'n spiegel ln de ruimte wenst daarvoor duidelijke argumenten moet aanvoeren en dat eventuele rulmtesplegels op commando van de aarde vernietigd moeten kunnen worden als dat nodig blijkt- Waarop de wetenschappelijke adviseur van president Johnson beeft verklaard, dat er op het ogenblik geen plannen bestaan om rulmtespfegels te lanceren en dat als er wél zulke niermei! mochten komen eerst het advoes van de Akademie zal worden gevraagd. De nauwkeurigheid van seismo logische metingen ls tegenwoordig zo groot, dat ook ondergrondse kernproeven ontdekt kunnen wor den. De controle ls dus geen pro bleem meer. Dit is enkele dagen geleden op de ontwapeningsconfe rentie ln Genève opgemerkt door de Zweedse afgevaardigde Alva Myrdal Er is geen enkel excuus meer, zei ze, om te wachten met een com pleet kernstopakkoord. (Het te genwoordige akkoord laat nog on dergrondse proeven toe), De seismologen kunnen tegen woordig nauwkeurig het verschil zien tussen natuurlijke aardschok ken en trillingen door kernexplo sies. Een vergissing zou hoogstens eens in de vijftien jaar kunnen voorkomen. Deze opmerking is des te belang rijker omdat Russen en Amerika nen de 'opening' ln het huidige akkoord gebruiken om steeds meer en steeds zwaardere ondergrondse explosies uit te voeren. In 1964 waren het nog 38 proe ven, in 1966 liep dat al op tot 60 Ging het aanvankelijk om ladin gen met de kracht van 20.000 ton conventionele springstof, nu ls het al zover dat de Sowjet-ünle een ondergrondse proef heeft gedaan met de kracht van een miljoen ton conventionele springstof. 'bevroren' magnetisme van vele hon derden jaren geleden te vergelijken met de Chinese meldingen. Magneti sche metaaldeeltjes in materiaal, dat ln ovens werd gebakken, heeft zich gericht langs de (toen bestaan- de)krachtiyn en bleef na afkoeling op de oorspronkelijke manier gericht. Vindt men zo'n oven, kan men dates ren uit welke tijd hij stamt, en. is aannemeiyk dat het materiaal niet verplaatst is, dan heeft men een 'bevroren' momentopname van de toenmaals bestaande declinatie. In China zelf zijn zulke metingen niet gedaan (of ze zyn in het Westen niet bekend). In Japan wél en de uitkomsten kloppen met de fsinds kort uit 18e eeuws materiaal afgelei de) waarnemingen van het Keizer- iyk Observatorium, die teruggaan tot het jaar 720). In het Elfelgenergte in West- Duitsland komt een enorme radio telescoop te staan. Hij krijgt een spiegel (metalen schotel) met een middellijn van 100 meter (de Brit se 'reus' van Jodrell Bank meet 76 meter). Het gevaarte dat 3000 ton zal wegen, moet omstreeks 1969 klaar zijn. De volledig stuurbare schotel antenne zal worden gebruikt voor astronomisch werk op afstanden tot acht miljard lichtjaren. Er zit ook een mogelijkheid in om 'de kost te verdienen' door commer cieel in gebruik te komen bij ont vangst en doorseinen van signalen der communicatiekunstmanen. De bouwproblemen zijn niet ge ring. De enorme spiegel mag geen grotere afwijking van de voorge schreven vorm krijgen dan ander halve millimeter. Voorts moet die spiegel nauwkeurig gericht kunnen blijven ondanks winddruk. Het hele geval gaat 22 miljoen mark kosten. Bouwers zijn Krupp en MAN. de Volkswagenstichting financiert en de gebruiker wordt het Max Planck- instituut, afdeling radio-astrono mie onder professor Otto Hachen- berg. Behalve kleurenblinde men sen zijn er ook geurenblinde. Hun reukorgaan werkt voortref felijk, maar bepaalde geuren kunnen ze niet ruiken. Er is een theorie die zegt: ze hebben er in hun reukorgaan geen de tector voor. En men gaat dan uit van de veronderstelling, dat de mens detectors bezit voor een beperkt aantal 'primaire' geu ren en dat door menging een geschakeerd qeurenpatrocn wordt verkregen. Zoals in de kleurentheorie een beperkt aan tal primaire kleuren door men ging de veelheid van kleuren geeft. Het is een idee maar men is er tot dusver nog niet in geslaagd ook maar één primai re geur" aan te wijzen, J. E- Amoore (Nature, 214) oppert nu. dat men primaire geuren kan ontdekken door lijsten te maken van tot nu toe békende vormen van geurenblindheid. En hij beschrijft een experi ment, waarbij hij naar zijn me ning een geur heeft ontdekt, die zo dicht mogelijk bij een primaire komt. Hij ging uit van een bepaalde vorm van 'geurenblindheid' voor een samengestelde stof en ging dat verder na op de samenstel lende bestanddelen van die stof. Hij kivam terecht bij het zioeet- achtig ruikende isovaleriaan- zuur. De vraag is nu hoe veel pri maire geuren bestaan. Daarvoor is het volgens de methode Amoore nodig zo veel monelijk gevallen van verschillende soorten geurenblindheid te ver zamelen en dan op die gevallen verder te werken. Enkele zijn bekend: één op de tien 'overigens goed ruikende mensen bijvoorbeeld kan géén waterstofevanide ruiken: één op de duizend mensen ruikt de geur van de bunzing niet. Zo kent men enkele gevallen, maar Amoore heeft een zo volledig mogelijke lijst nodig. Daarna j valt er verder te werken.

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 2