Echtpaar bij botsing Suikerzieke jongen na anderhalve dag in park gevonden Kabaret Karavaan op weg van Maasstad naar Istanboel VARA doet forum over aan NRU m Lexington Kleingeld hebben we genoeg Serieuze controle op bouwaanvragen heeft ontbroken Man terug uit dienst - personeel kan blijven Jongelui dag vast op plaat Daling omzet advertenties bij kranten Raadscommissie Vinkenveen: Slag bij Arnhem met dropping herdacht Handtekeningen actie voor VS- professor Jacht aan de grond in Oosterschelde Proviand op MAANDAG 4 SEPTEMBER 1967 HET VRIJE VOLK PAGINA 8 (ADVERTENTIE) Iteitl een sigaret die thuishoort in een krachtige hand. Namen noem en Tien gevallen Klusjesman r 'Van onze verslaggevers) De 30-jarige mevrouw Rispens uit Buitenpost, die naast haar man in de auto zat, werd zaterdagavond op slag gedood bij een frontale bot- - sing met een andere personenauto. Haar man werd zo ernstig gewond, dat hy later is overleden. Ook de vier inzittenden van de andere auto, redacteur J. de Jong van de Friese Koerier, zijn vrouw en hun twee kin deren, moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Zondagochtend is in een Utrechts ziekenhuis de 40-jarige W. H. Vis, die met zijn bromfiets door een auto werd aangereden, aan zijn verwon dingen overleden. Tijdens het vervoer naar het zie kenhuis is zaterdagavond de twintig jarige grondwerker Jan Drogt uit Staphorst, die met zijn auto tegen een boom. was gereden, over leden. De 17-jarige H. Ahlen uit E ra men is zaterdagavond om het leven gekomen toen hij met de bromfiets van zyn vriend tegen een boom reed. De vriend, die achterop zat, werd ge wond. Gisteravond is de 67-jarige wiel rijder P, de Greet uit Gel drop op de Kreijlseweg te Heeze aangereden door een auto en op slag gedood. De 32-jarige chauffeur H. IV. Wes terbeek uit Diepenveen is zon dagnacht om 1 uur door een vriend, die hem na afloop van de kermis zou ophalen, overreden en later in het ziekenhuis overleden. Beide man nen hadden de kermis bezocht en 't slachtoffer was vooruit gelopen tot zijn vriend hem zou ophalen. Plotse ling stapte de heer Westerbeek, juist toen de auto naderde, tussen de bo men vandaan de weg op. Nederland op weg naar planeconomie Zondagmiddag is op de zgn. Bon- nerdijk te G i e t e r v e e n de 37- jarige landbouwer E. Voelman met zijn auto tegen een boom gebotst en op slag gedood. In de nacht van zondag op maandag is de eenentwintigjarige M. Greutink uit Laren (Gelderland) om het leven gekomen, toen hij met een personenauto op de Goorseweg in Lochem uit een bocht vloog en tegen een lichtmast botste. Hij kwam onder de auto terecht en overleed ter plaatse. (Van onze soe.-econ. redactie1 Nederland gaat de weg op van een plan-economie. Het is nog niet te zien. Er hangen geen af fiches over aan de muur en nie mand heeft nog uitdrukkelijk ge vraagd of de Tweede Kamer het er mee eens is. Maar het eerste plan is al een jaar uit. onder de ondschuldige naam „De Neder landse economie in 1970" en „Nota inzake groei en structuur van onze economie". Daarin werd, voor het eerst, door de overheid uiteengezet wat mogelijk was in onze economie, en wat er met die mogelijkheden gedaan moet wor den. En dat is planning. Nog niet zo lang geleden vonden bijna alle economen niets zo ge zond als een staat die met zijn vingers van de economie afbleef. Dan zou alles helemaal vanzelf goed gaan. Inmiddels is gebleken. dar. dit oude recept toch niet zó voortreffelijk werkt. Wat we er voor in de plaats gekregen heb ben. is een economisch beleid van de overheid dat van jaar tot jaar kan variëren. De voornaamste doelstellingen op langere termijn die daarbij steeds als uitgangspunt gelden zijn overbekend: volledige werkgelegenheid, een betalings balans die in evenwicht verkeert, geen inflatie, een evenwichtige economische groei. Als rugge- steuntje hebben we in Nederland hiervoor het Centraal Planbureau. Aan het maken van echte plan nen kwam die instelling tot voor kort nauwelijks toe. Zij maakte (en maakt) voorspellingen over de gang van zaken in het komende jaar. Dat gaat nu helemaal anders worden. De Sociaal Economische Raad heeft vorige maand geadvi seerd tot het invoeren van mid dellange termunplanning. De SER ziet daar grote voordelen in: Loon- en prijspolitiek, en inves teringen in het bedrijfsleven en by de overheid kunnen veel beter op elkaar worden afgestemd. Nu wordt daarvoor (behalve, ten dele, by de lonen) gevaren op de auto matische werking van het markt mechanisme. Planning maakt een veel betere conjunetuurpolitiek mogelijk, en verkleint dus de kans op recessies en werkloosheid. Het bedrüfsleven heeft voordeel, want het krijgt een beter inzicht in de marktsituatie De overheid kan beter bepalen welk beleid zij wil gaan voeren, omdat zij weet wat het bedrijfsle ven van plan is. De middellange termijnplannen kunnen op de duur gebruikt wor den om de werkloosheid in de pro bleemgebieden aan te pakken. (Van een onzer verslaggevers) Kort na de televisie-uitzending van zaterdagavond kon de Haar lemse politie aan de hand van zestig telefonische tips precies de route volgen die Dirk Jan de Jong Hl jaar) uit Haarlem vrijdag had afgelegd: Haarlem. Spaarndam, Houtrakpolder, Spaarndammer- buurt, centrum van Amsterdam. Anderhalf uur nadat het plaatje van de vermiste suikerzieke jongen op het scherm was geweest, vond de Amsterdamse politie hem in 't Von delpark. Dirk Jan ligt bij te komen van zijn avontuur in 't Binnengast huis. Vrijdagmiddag was Dirk Jan niet uit school teruggekomen. In de loop van de avond werd de politie gewaar schuwd toen naspeuringen in de buurt waren mislukt. Er kwam. 'n in drukwekkende zoekactie op, gang. Het was niet onmogeiyk. dat de jongen bewusteloos was geraakt om dat hij zyn insuline-injecties niet tijdig had gekregen. Later bleek, dat hy zich met zoetigheid op de been had gehouden. Twee keer is zyn vader zondag op bezoek geweest by zijn zoon, oudste van zes kinderen. Waarom was hij op pad gegaan „Uit zucht naar avontuur." zegt de heer De Jong. ,Uü heeft het van niemand vreemd, ik ben dertien jaar zeeman geweest. Ik heb tegen hem gezegd: ik ben vroeger ook wel eens op stap geweest, maar ik was voor donker weer terug." De jongen heeft de nacht van vrijdag op zaterdag doorgebracht in een portiek in Amsterdam. Een overvolle bus is zaterdag in Djakarta door een brugleuning ge broken en in de 18 meter lager gele gen rivier gestort. Zestien mensen kwamen om het leven. 44 anderen raakten gewond. (Van een onzer verslaggevers) De VABA heeft het radio-pro gramma ,3ij nader inzien", een journalistenforum, overgedaan aan de Nederlandse Radio Unie. Men vond dit forum, bestaande uit Gerda Brautigam, R. Th. van Berkel, A. F. Buytendflk en mr. M. G. H. Postma, beter passen in het ontmoetingspro gramma dat de NRU wettelijk ver plicht is te maken. Dit werd vanmorgen ln Hilversum door de NRU bekendgemaakt. De uitzendtijden van de radio- nieuwsdienst zullen vanaf 1 oktober gewyzigd worden. De uitzending van 19.00 uur op Hilversum 2 wordt ver vroegd tot 18.30 uur. De uitzending van 20.00 uur op Hilverusm I wordt verplaatst naar 19.30 uur. De Nederlandse Radio Unie zal in het nieuwe seizoen op het derde net verder gaan. met de programma's voor gastarbeiders die tot nu toe door de omroepen werden verzorgd. Op maandagmiddag zal een program ma van bijna twee uur gewijd worden aan culturele activiteiten in de pro vincie. Op maandagavond zendt de NRU een lang blokprogramnia uit over allerlei nationale «n internatio nale culturele gebeurtenissen. #>4 m-i se***» (Van een onzer verslaggevers) De kleurrijke Kabaret Karavaan van de 28-jarige Rotterdamse ca baretier Peter Blanker is vanmor gen omstreeks twaalf uur naar Istanboel afgereisd. Punt van vertrek was de Maasstedelijke kunstenaarssociëteit aan de Een- drachtsstraat. Hier stonden de vijf met bloemmo tieven beschilderde DAF-jes. die Blanker, zijn vrouw Vicky, negen jonge artiesten en een filmploeg van de VPRO naar Turkije moeten bren gen. Tot dit gezelschap behoren ook vier kinderen: twee peuters van de poppenspelers Rien en Donja Kroon en de baby's (een jaar en negen scanden.) van de echtparen De Grui- Xec en Blanker. Ook zij zullen tien- ctuisend kilometer in een auto moeten zttUm. 3De VPRO heeft de reis gefinan cierd. Een ploeg van deze omroep, bwtaande uit regisseuse Annemarie Pijlman, cameraman Mat van Hens- betgen en geluidsman Martin van Daien. maakt van het gebeuren een reportage die in vier afleveringen van ren half uur op de beeldbuis wordt uitgezonden. Voor hei vertrek had de VPRO «en persconferentie georganiseerd. Deze had een wat chaotisch verloop omdat deze «inroep eigenlijk niets nieuws had te vertellen (alles had al ln de kranten gestaan) en de enige «Üe-iniflechien nog iets te zeggen had, Peter Blanker, op zich liet wachten. Hij was reischeques gaan halen. Toen de in oranje hemd en zwart vest gestoken Peter eindeiyk arri veerde, en hy zijn grote zwarte hoed had afgezet, hoorden we, dat er mo- geluk wat moeilijkheden aan de grens tussen Joegoslavië en Grieken land zouden kunnen ontstaan. Blan ker zei hierover: „We hopen in Athene op te treden voor de Nederlands' vereniging en de Grieks-Nederlandse liga. Dat wordt daar beschouwd als een vergadering van meer dan vijf personen waarvoor toestemming gevraagd moet worden. Die kan alleen verkregen worden als alle namen worden opgegeven. Dat zou voor de mensen daar onaanvaard baar zijn. De ambassade heeft ons de teksten gevraagd van alle liedjes en sketches. Dat was voor ons weer on aanvaardbaar. Ik heb gezegd: JDat ls ons repertoire: die zingt dit en die zingt dat". Nou en daar zijn de na men van wat liedjesschrijvers bij, die er niet om liegen." Wanneer de Kabaret Karavaan Griekenland niet in zou mogen, zal er via Bulgarije naar Istanboel wor den gereisd. Men hoopt daar op 22 september te zijn. Men blijft vier dagen in Praag waar voor de televi sie zal worden opgei reden. Op de te rugweg wordt in Milaan een voor- selling gegeven. Op 10 oktober zal de karavaan weer in Nederland zijn. Nog even een plaatje voor het vertrek naar Istanboel (Van een onzer verslaggevers) Tegen de beslissing van de rector magnificus prof, mr. J. van der Hoe ven en het college van curatoren van de universiteit van Amsterdam om de Amerikaanse gasthoogleraar prof. dr. Leslie A Fiedler niet naar Amster dam te laten komen, is door het we tenschappelijk personeel aan deze universiteit een protestactie opgezet. Zoals bekend is tegen professor Fiedler een proces in voorbereiding in verband met verdovende middelen. De universiteit van Amsterdam vreest nu, dat de komst van de Amerikaan se hoogleraar ongewenste publiciteit zou geven. Drs. J. G. Rooy heeft de tekst van de protestverklaring opgesteld. Mr. H. U. Jessurun d'Oliveira van het cen trum van buitenlands recht en pri vaatrecht aan de universiteit van Amsterdam coördineert de inzameling van handtekeningen omdat de heer Köóy dé afgelopen dagétt een con gres in Roemenië heeft bijgewoond. Het aantal adhesiebetuigingen is de vijf tig reeds ruimschoots gepasseerd. (Van onze soc.-econ. red.) We zitten weer ruim in ons klein- gell. Jarenlang is het met de dub beltjes, kwartjes, stuivers en centen mondjesmaat geweest. De klanten voor pasmunt moesten zelfs op rant soen gesteld worden. In de loop van vorig jaar is daar echter verandering in gekomen. Eind 1966 had het muntdepot zelfs 20,4 miljoen stuks pasmunt in kas. De achterstand werd weggewerkt dank zij de produktie van 25 miljoen kwartjes, 44 miljoen dubbeltjes, 22 miljoen stuivers en 104 miljoen cen ten vorig Jaar. Het produktieprogramma voor de vervaardiging van 5 miljoen zilveren rijksdaalders en 20 miljoen guldens is niet uitgevoerd. De 5 miljoen rijksdaalders werden wel aangemaakt maar de aanmaak van zilveren gul dens bleef beperkt tot 5 miljoen stuks, omdat de voorraad ervan nog voldoende was. Van deze nieuwe gul- densproduktie bleef een groot deel echter in het muntdepot. De waarde van de totale muntpro- duktie bedroeg ƒ30,3 miljoen, ƒ3,4 miljoen minder dan in 1966. In die munten werd voor 15,8 miljoen aan zilver, nikkel en brons gestopt. Op 1 januari van dit jaar snaren 43 miljoen rijksdaalders, 167 miljoen guldens, een kwart miljard kwartjes, een half miljard dubbeltjes, 260 mil joen stuivers en 1,1 miljard centen in omloop. (Van een onzer verslaggevers) Vinkeveen heet een gemeente-architect, die niet voor zijn taak isi berekend en voortdurend faalt. In 56 gevallen is er de laatste jaren in Vinkeveen gebouwd voor sommen waar geen vergunning voor was gegeven. Er is onrechtmatig gehandeld bij het bouwrijp maken van grond. Er valt een ernstig plichtsverzuim te contstateren bij de bur gemeester en de toenmalige wethouders. Dat zijn, in grote lijnen, de con clusies waartoe een commissie uit de gemeenteraad van Vinkeveen is ge komen, na een onderezoek naar het bouwbeleid in de afgelopen jaren. Er bestond, zo zegt de commissie, wier bevindingen vandaag zijn open baar gemaakt, een gezagsloosheid, die lepe jongens kansen bood en waarvan zij dan ook gebruik hebben gemaakt. Bijna een half jaar heeft de raads commissie de oude bouwzaken van Vinkeveen onderzocht. Naar de be- vindinge nte oordelen was het eerste vindingen te te oordelen was het het. eerste serieuze onderzoek van de raad sinds jaren naar het gevoerde bouw beleid, want de zaken die aan het licht kwamen waren vaak jaren oud. Thans constateerde de raad, dat de technische dienst onder leiding van gemeente-architect P. R. Jollema, faalt en dat er sedert het ingrijpen van de rijksoverheid nog nauwelijks verbetering is ingetreden. Zoals bekend heeft de minister de gemeente het recht ontnamen zelf standig bouwvergunningen af te ge ven tot het daarvoor bepaalde be drag. Jarenlang, zo zegt de commissie, heeft een serieuze controle op de bouwaanvragen ontbroken. (Van een onzer verslaggevers) Ruim 2.000 mensen zijn zaterdag middag getuige geweest van de drop ping van dertig parachutisten van het tiende Engelse parachutisten ba taljon boven de Ginkelse hei bij Ede. Daarmee werd de herdenking van de slag om Arnhem ingeleid. Onde- de parachutisten bevonden zich twee oud-strijders, die 23 jaar geleden op dezelfde plaats hebben gesprongen. De parachutisten werden na de drop - ping toegesproken door Ede's burge meester dr. P. J. PlatteeL Met oud- verzetsstrijders uit Ede en omgeving dronken de para's «en glas bier bij de schaapskooi. Na de dropping maakten de Engelsen een rit langs de voormalige gevechtsterreinen tussen Ede en Arnhem Zo kon het gebeuren, dat er voor 500.000 gulden aan bouwwerken is aangevraagd, maar dat er voor 1,6 miljoen is gebouwd. Tien gevallen uit vele somt de commissie op. Daarbij zijn heel wat zomerhuisjes, die tien tot twintig vierkante meter groter uitvielen dan was toegestaan, daarby is de villa van de Amsterdamse bouwer Van der Meüden, waarvoor zelfs het bestem mingsplan is geschonden. Er was, zo zegt de commissie, een gebrek aan afstand bij het beleid, doordat teveel met dezelfde plaatse lijke aannemers werd samengewerkt. Dat was een kwalijke opmerking voor de burgemeester, die tot voor enkele jaren commissaris is geweest van de plaatselijke aannemersfirma N.V. Pierrot, een bedrijf dat ook bij de overtreders wordt genoemd. By de behandeling in de besloten vergadering heeft de huidige wet houder De Haan ook gezegd, het niet juist te vinden dat de burgemeester commissaris is geweest tot dit in het algemeen door de minister werd verboden. ,.In het bete dorp wa* bekend, al* je naar Pierrot ging, er dan inel ge bouwd kon worden", zei de heer De Haan op die vergadering. Burgemeester Blom zei het die avond voor het eerst te horen. Ove rigens bad hij nooit enig financieel veardeel van zijn commissariaat ge had. Het bouwbeleid, zo zegt het rap port verder, is begeleid door een ver doezeling van de feiten, een knoeien e» een aan de raad onthouden van essentiële feiten. Zelfs de omstreden gemeente-ar chitect was niet van alles op de hoogte. B. en IV. voerden zelfstandige besprekingen met architecten. Dat heeft er toe geleid, dat de architect zich als een technische klusjesman is gaan voelen. Wat de raad thans wil is de reor ganisatie van de technische dienst en bouw en woningtoezicht, een vaste raadscommissie voor bouwzaken en inspraak van de burgerij op bestem- mings- en streekplannen. de (Van een onzer verslaggevers) De autoxnobieibedryven van beer G, Massellnk te Emmen en te Groningen zullen niet dichtgaan en de 21 man personeel kannen blijven werken. Dit komt omdat de minister van Justitie de plaatsvervanger van de eigenaar, de heer W. de Vries, uit stel heeft gegeven voor herhalings oefeningen. De Vries kwam vorige week op voor herhaling in de Harskamp, om dat alle pogingen om uitstel of vrij stelling waren afgewezen. Toen ook de vervanger van De vervanger van De Vries ziek werd, kondigde de heer Masselink aan. dat hy zyn personeel naar de Arbeids- bureau's zou sturen. De minister heeft De Vries wel laten weten, dat bij jg september weer op moet komen om oefeningen in Duitsland te volgen. De plaatsvervanger van D« Vries la inmuidel* ook weer hersteld. (Van een onzer verslaggevers) Een avontuurlijk weekeinde hebben vier jongens en drie meisjes beleefd op een zandplaat in de Oosterschelde. zy wilden vrijdagmiddag met het gehuurde kajuitjacht Eventite van Vlissingen naar Zierikzee varen. Op de Oosterschelde verkeek de 23-jarige student L. M. F. van Stra len. die het schip had gehuurd, zich op een boei. Even later liep het jacht vast op de Neeltje Jansjjaat. Het was juist hoogwater geweest en de opvarenden besloten rustig te wach ten tot het schip by het volgende ty weer los zou komen. Dat gebeurde echter niet en toen men zaterdagmiddag nog vast zat en de proviand opraakte, werden de zei lers ongerust. Zij schoten vuurpyien af die echter door niemand werden opgemerkt. Ten slotte slaagde men erin met een vlag de aandacht te trekken van een Belgische visser. Deze waarschuwde schipper Kees Schot van de reddingboot President Jan Leis uit Colijnspiaat. Zaterdagavond om 6 uur waren de zeven studenten door de reddingboot van de plaat gehaald, zy moesten nog anderhalve kilometer over de zandplaat lopen, voor zy de Presi dent Jan Leis hadden bereikt. In een hotel te Haamstede konden zij op verhaal komen. Gistermorgen zyn zij liftend naar huis vertrokken. De Eventite is gistermiddag weer vlotgetrokken. DEN HAAG (ANP)—Het is stel lig door het gelijktijdig optreden van do invoering van do tv-reclame en van de teruggang in de conjunctuur, dat de «dvertentieteniggang veel groter is geweeat dan door velen wa* voorzien. Dit staat te lezen ln de maande lijkse 'Mededelingen' van de Neder landse Dagbladpers. De advertentie omzetten begonnen de invloed van de tv-reclame te ondervinden in het vierde kwartaal van 1966. In het eerste kwartaal van 1967 was er nog een geringe stijging, maar daarna is de ontwikkeling zo ongunstig ge weest, dat het totaalbeeld over de eerste zeven maanden van dit jaar een achteruitgang van het adverten tievolume van 9,5 pet. te riül Eh dat tegen de achtergrond van een ononderbroken stijging van de adver tentie-inkomsten aincü 1950 met gemiddeld 10 pet.

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 2