mm nu 11 ^Ooievaars organiseert propaganda-feestavond i WETHOUDER LICHT PLANNEN TOE VOOR HUURDERSVERENIGING 'i SLUIS VERBOIIWHVGS- UfTVERXO&P The Ekseption op BRB 67 Scliie- onaer elkaar -ISchiedamse invaliden zijn zeer actief: tafeltennisbasketballboogschieten NIVON-leden vanavond naar Hoogkamer DAGELIJKSE RENTEVERGOEDING p IpS 3|tS Hf 1 vJ®': Onderzoek Niet altijd Verzuimd grx TA 10 ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1967 HET VRUE VOLK PAGINA 7 m - (Van een onzer verslaggevers) UITVERKOOP start maandag 25 sept. om 9.00 nar JUWELIER (Van een onzer verslaggevers) De „Ooievaars" zijn vol goede moed. De „Ooievaars" is de tieke sfeer kunnen worden behandel naam van de ruim veertig leden tellende Sehiedanise Invali- 1/ 'J i den Sportvereniging, die op vrijdag 13 oktober in gebouw V rylieia Musis Sacrum een propaganda-feestavond organiseert, die klinks als een klok. Burgemeester H. Roelfsema en wethouder mevrouw G. de Graaff behoren tot de genodig den, die deze bijeenkomst zul len opluisteren met hun aan wezigheid. Schietbaan Zoals bekend, maakte Het Vrije Volk reeds vorig jaar melding van de sluiting van drie kerken: St.-Liduinakerk, Nieuwe Haven; de zogenaamde Singelkerk en de voor het pit toreske beeld van Schiedams Lange Haven karakteristieke Havenkerk. ADVERTENTIE ZV2, 41/2 en 5 per jaar Tel. 350800 Schiedamseweg 12/11 Van Hogendorplaan 45 Dirk de Derdelaan 41 „DE SERRE" Eindhoven-Den Haaj; -fd a Maak beleid openbaar door raad voor De Vlaardingse wethouder T. de Bruijn heeft vrijdagavond, op uitnodiging van de Huurdersvereniging Gaardingen ,een nadere uiteenzetting gegeven van zijn onlangs geopperde denk- beeld tot de vorming van een gemeentelijke raad voor de volks huisvesting. Uit die toelichting bleek, dat de wethouder een orgaan voor ogen staat, bestaande uit dé wethouder van Volkshuisvesting als voorzitter, een ambtelijke secretaris, een aantal gemeente raadsleden en verder vertegenwoordigers van woningbouwver enigingen, huurders, huiseigenaren, vakbonden en werkgevers. Voor slechts een handjevol men- jmende jaren zoveel problemen gaan! n Harmonie 5 de heer opleveren, dat een orgaan, waarin j De Bruijn vast, dat er de laatste j deskundigen zitting hebben belang- tijd een sterk verzet aan het groeien rijk werk zou kunnen doen op het te tegen alles wat handelt zonder dat gebied van de advisering van het' de gemeenschap de mogelijkheid tot gemeentebestuur, controle heeft. Vandaar dat er be slotwoord, dat de huurdersvereniging graag de mogelijkheden van een raad voor de volkshuisvesting eens nader wil onderzoeken- Hij hoopte dat ook de andere betrokken instellingen zich eventueel positief tegen deze gedach te zouden willen opstellen. (ADVERTENTIE) zwaren rijzen tegen besloten n.v.'s en tegen de behandeling van belang rijke zaken in niet-openbare vergade ringen van commissies en stichtings besturen. Hetzelfde bezwaar kan gelden voor de besturen van woningbouwvereni gingen, die ook niet verplicht zijn in het openbaar verantwoording af te leggen voor hun beleid. Een raad voor de volkshuisvesting zou in volle openbaarheid besluiten nemen. „Als we zien hoe ontzaglijk veel er nog gebouwd zal moeten worden in Vlaardingen en hoeveel goedkope woningen en krotten er zullen moe ten worden gesloopt in de komende tientallen jaren, dan is duidelijk, dat daar al een probleem van de eerste orde ligt, zei de wethouder. Hij wees erop, dat de huurprijzen van woningwetwoningen een niveau gaan bereiken, dat de vraag wettigt wanneer in VIaardingen de eerste Clpltnnrlon I woningwetwoningen leeg zullen blij- L/C'u/L I J- I vnn etonn Tn "Prt+fprriam rlrw*+. riat De wethouder wees erop, dat de woningbouwverenigingen niet meer de plaats innemen, waarop ze eigen lijk recht zouden hebben. Op allerlei gebied zijn ze te veel in hun hande len gebonden en worden ze over schaduwd door gemeente- en rijks overheid. Daarom zou er gezocht moeten worden naar een. bestuurs vorm, waarbij de sociale bewogen heid, die de bouwverenigingen heeft doen onststaan opnieuw tot uiting zou kunnen komen. De volkshuisvesting zal in de ko ven staan. In Rotterdam doet dat verschijnsel zich al voor. En dat ter wijl nog zoveel mensen van een goe de huisvesting verstoken zijn. Verlaag: hei decemoer- BUBGET C air (bij PONTIAC-klok) Van Hogendorplaan 13 Gaardingen Tel. 010-345193 (Van een onzer verslaggevers) De tweede beatavond vanavond in Musis Sacrum en georganiseerd door BRB '67 geeft het optreden te zien van The Ekseption. The Ekseption. die in Schiedam reeds bijzonder veel succes hebben geoogst bij de voorma lige jazzsociëteit Guillaume Is op ve ler verzoek nogmaals gecontracteerd. Nu reeds VTaagt BRB '67 de aan dacht voor volgende week zondag 8 oktober (niet 7 oktober, zoals in de circulaire vermeld stond) waar The Golden Earrings zullen optreden In hun nieuwe samenstelling. Ook deze avond wordt georganiseerd in Musis Sacrum. Zo ziet men de Havenkerk vanaf de andere zijde van de Lange Haven. Havenkerk staat op 't - sluiten Als een belangrijke taak voor een eventuele nieuwe raad zag de heer De Bruijn de instelling van een ob jectief onderzoek naar de woningbe hoeften in Vlaardingen. Verder zou hij kunnen adviseren over uitbrel- dtngs- en saneringsplannen, over het huisvestingsbeleid, over de premie regeling voor het doorstromings fonds en over de 'ontruiming van krotwoningen. Op deze manier kan misschien worden bereikt, dat de burgerij op een betere manier wordt ingescha feeld bij het gemeentelijk beleid. De wethouder wilde niet stellen, dat de gemeenteraadsleden, die zich in het bijzonder met huisvesting bezighou den hun werk niet met toewijding zouden kunnen doen. Maar hij ge loofde dat het belangrijk kan zijn dat dit soort zaken in een niet-poli- - j J „DE PLATTE BUIS"Zo heet de nieuwe zaal, die Maison Westhuis aan de Warande vrijdagmiddag in gebruik heeft genomen. In fraaie witte letters staat deze merkwaar dige naam naast de ingang van deze tweede zaal, die het echtpaar J. J. Westhuls gaat verhuren voor diners, familiefeestjes en andere feestelijke gelegenheden. WIE EVEN RONDLOOPT in het zeventig vierkante meter grote in Oudhollandse sfeer gehouden zaal tje weet al spoedig waarom „De Platte Buis" een goed gekozen naam is. Achterin in deze gezellige ruimte staat namelijk een echte piattebuiskachels, die het geheel completeert. MEJUFFROUW Paula Westhuis, dochter van de actieve dansleraar, onthulde om vijf uur de naam van de zaal, waarna men binnen een dronk uitbracht op het verdere succes van de onderneming, die, om eventuele misverstanden te voorkomen, onder „Maison West- huis" wordt voortgezet. DIE NAAM is in Schiedam een be grip. Recepties, modeshows, diners van enige importantie worden vaak aan de Warande gehouden. Vele bloemstukken stonden op de tafel tjes, waaraan vrijdagmiddag van vijf tot zeven uur vele vrienden en relaties van het echtpaar Westhuis aan een wijntje, sherry of jus d'orange nipten en bewonderend om zich heenkeken in dit vroegere kleuterschooltje, dat op aanwijzin gen van mevrouw Westhuis tot een chique vertrek is verbouwd, CADEAU van de heer Westhuis voor zijn ondernemende echtgenote; een fraaie ring. De heer De Bruijn zei niet te wil len denken aan een lichaam, dat al direct beleidsbevoegdheden zon krij gen of woningen In beheer zou krij gen. De bevoegdheden zouden gelei delijk moeten groeien. Gemeente en woningbouwverenigingen zouden de vrijheid moeten behouden om te bou- wen.' Na de pauze ontstond er een korte, maar vinnige discussie tussen de wethouder en de vertegenwoordiger van de Vereniging van huis- en grondeigenaren, de heer Polderman. Deze laatste gaf een langdurige op somming van alles wat de huiseige naren in de laatste twintig Jaar niet is bevallen. Daarbij stelde hij bij voorbeeld dat een gemeentelijk wo ningbedrijf een verouderde zaak is, dat de woningwetbouw door de fi nanciering altijd bevoordeeld zou zijn boven de particuliere bouw, dat de huiseigenaren na de oorlog veel te lang hebben moeten wachten op verhoging van de huren. Sociale bewogenheid is goed, zei de heer Polderman, maar dan moet het beleid van de woningbouwvereni gingen ook zo zijn, dat die mensen in hun huizen wonen, die daar uit so ciale noodzaak in moeten wonen en niet de mensen, die zich kunnen ver oorloven - in een vrije-sectorwoning te wonen. Verder noemde hij de be stuursvorm van de gemeente ver ouderd. Hij zou liever tien gemeen teraden zien, die zich ieder met een onderdeel van het beleid zouden moe ten bezighouden. Speciale gasten van de Ooievaars zijn Jan van Schijndel en Cock van der Tuyn, bekende Schïedamse voet ballers, die de gloriejaren van SW en Hermes-DVS meemaakten en des tijds tot de top van het Nederlandse voetbal behoorden. Zij zullen iets van. hun sporterva- ringen vertellen, maar op deze pro paganda-feestavond zal gastvrouwe Elisabeth Mooy ook andere medewer kers bij het publiek Introduceren. Zo is er by voorbeeld het gezelschap A. van de Heest, bestaande uit Wim Scholte, Les Albanos, Los Cobanos en Les Gerto's; verder Der Ober- gurlkapel met zang van Trudi Cal- iono. Propaganda roor de Ooievaars is dringend nodig. Ook in Schiedam wo nen nog lichamelijk gehandicapten voor wie het lidmaatschap van de Ooievaars zegenrijk zon zijn. Gehan dicapten uit hun isolement halen blijft hoofddoelstelling van de Ooie vaars. Maar daarvoor Is geld nodig. Daarom is er tijdens de propagan da-feestavond een bliksemactie om het aantal,donateurs (85) uit te brei den. Een eigen clubgebouw is het ideaal van de Schïedamse Invaliden Sportvereniging die thans nog ge bruik maakt van de Sporthal Mar griet. De Ooievaars, die vorig jaar (za terdag 21 mei) werd opgericht gaat deelnemen aan de competities van de Nederlandse Invaliden Sportbond in roistoelbasketbail en tafeltennis. Nog dit jaar wil men een nieuwe sport aan de activiteiten toevoegen: handboogschieten. Piet Blanken, lid der R'damse afdeling zal bij 't boog schieten ate adviseur optreden. Hij behaalde bij de in juni te Londen Games gehouden Stoke Mandevüle 'de zilveren medaille. De fietsenkelder van de Willem de ZwUgerschool in de St-Liduinastraat gaat dienst doen als schietbaan, maar dan moet men eerst de be schikking hebben over de nodige fi nanciën, want om te kunnen begin nen hebben deboogschutters van de Ooievaars duizend gulden nodig. Maar gelukkig zal men waarschijn lijk een beroep kunnen doen op het Keijboerfonds van de CAB, de Lions- club en wellicht ook de Rotaryclub Schiedam. Van veel belang is niettemin de propaganda-feestavond in Musis Sa crum en ook heeft men grote ver wachtingen van de onlangs begon nen sleutelringactie. Er zijn duizend sleutelringen met het embleem van de Ooievaars, die 0,75 per stuk kos ten. Iedere donderdagavond zijn ze verkrijgbaar in de sporthal Margriet of bij de heren J. Simons en J. B Kempers, Brugmanstraat 56 b en 19 a. Leden van de Ooievaars hebben op vertoon van hun clubkaart vrü toe gang by alle Schïedamse sporteve nementen; kortom een club, waar aan ook door de niet-gehandicapte sportbeoefenaren veel aandacht wordt besteed. (Van een onzer verslaggevers) Een mooie kerk staat op het spel in Schiedam. De bisschop van Rotterdam heeft, afgaande op een door zeven personen uit de binnenstadparochies van Schiedam samengesteld rap port, besloten de monumentale Havenkerk aan de Lange Haven te sluiten. De Vlaardingse leden van het NXVON komen vanavond om acht uur bijeen in de boerderij De Hoog kamer aan de Van Baerlestraat. Men wil het zomerwerk dan afsluiten met de vertoning van dia's van bin nenlandse en buitenlandse natuur vriendenhuizen. Verder zal de volks dansgroep optreden. Zondagmorgen om negen uur start bü het benzinestation aan de Broek- weg weer een wandeling door de Broekpolder onder leiding van da heer Kortland. Dat laatste zag de heer De Bruijn alleen maar als een ondersteuning van zijn pleidooi voor een raad voor de volkshuisvesting. Verder wees hij erop, dat de economische positie na de oorlog geen ruimte liet voor huur verhogingen. Wanneer de heer Polderman er over klaagt, dat de woningwetbouw in het voordeel is door de lage finan cieringsrente. dan heeft dat toch niet de hele naoorlogse periode gegolden, redeneerde hij. Bovendien hebben de particuliere bouwers altijd be weerd, dat ze sneller, beter en goed koper konden bouwen dan de over heid. Dat nadeel zou dan toch wel te overwinnen zijn geweest. De wethouder vond, dat het niet aanging kritiek te hebben op het feit, dat soms wel eens mensen met te hoge inkomens in woningwetwo ningen wonen. De particuliere bouw heeft verzuimd huizen te zetten voor j de middengroepen, vond hij. De heer De Bruijn wees er voorts op, dat de gemeente na de oorlog wel zelf heeft moeten bouwen om- De repetitie van de Stem des Volks I dat de woningbouwverenigingen op zal twee dagen worden vervroegd, dat ogenblik nog niet in staat waren Maandag 25 september wordt deze om het te doen. En gebouwd moest gehouden in Rhoon. Vertrek vanaf er worden de Visbank om half acht per bus. Voorzitter A. Cornehsse zei in zijn SSBLfSÏSSS# NOG IS de Rotterdamsedijk tussen Schiedam en Rotter dam (Schiedamseweg) één grote chaos van zand, stenen, keten en opgebroken tram rails. Maar er komt verande ring in. LANGZAAM maar zeker nadert men de voltooiing van de rij baan tussen Rotterdam en Schiedam. De tramrails zijn deze week weer verlegd en straks komt ook de andere Reeds toen maakte men zich be zorgd over het voortbestaan van dit godshuis, dat door sluiting zeer snel zal aftakelen. Het is bekend, dat door de ontvolking van de binnen stad het bezoek aan de kerken sterk is achteruitgegaan; men kampt met grote geldzorgen en het besluit van de bisschop kwam dan ook niet als een verrassing. Maar tegen het besluit om ook de Havenkerk te sluiten wordt thans fel geprotesteerd door de bezoekers van deze oudste in gebruik zijnde waterstaatskerk van Nederland. Dit laatste is een punt in het voor deel van de opposanten, die ook nog andere voordelen opsommen in een formulier, dat afgelopen zondag ls uitgereikt om na te gaan wat men in de parochie over de gang van zaken dacht. Het blijkt, dat het merendeel van hen, die het formulier hebben te ruggestuurd (25 pet. van de kerkbe zoekers) tegen sluiting van de kerk zijn. Men realiseert zich, dat behoud van de kerk offers zal vragen en men bood dan ook financiële steun aan in de vorm van bedragen, die varieerden van 1G00 ineens of één percent van het jaarsalaris als kerk belasting of 10 per maand. Velen deden de suggestie het ge bouw ook een nevenbestemming te geven. Men is van mening, dat het niet juist is de gemeenschap (monu mentenzorg, gemeente en provincie) te laten betRlen voor een op de mo numentenlijst voorkomend gebouw, dat slechts enkele uren per week als kerk dienst doet. Men denkt aan een combinatie kerk-concertzaal, omdat bij reeds gehouden concerten is ge bleken, dat de Havenkerk een goede akoestiek heeft. De samenstellers van het rapport schijnen de kerk met alle geweld te willen herbouwen. Men ziet schijn baar over het hoofd, dat Monumen tenzorg. provincie en gemeenten zou den bijdragen in dc kosten van noodzakelijke restauratie. In het rapport aan de bisschop staat, dat voor de liturgische aanpas sing 30.000 nodig is. „Dat is vreemd", aldus de voorstanders van behoud, „de Havenkerk is de enige van de drie kerken, die behoorlijk is aangepast. Ook wijst men er op, dat de kerk het meest centraal is gele gen. Bij het besluit van de bisschop is ook nog sprake van een misverstand. De Paters Dominicanen schreven een brief aan de „Commissie van zeven", dat de toestand van de kerk voor de bezoekers gevaarlijk werd en dat men de winter niet wilde ingaan. Dit had echter betrekking op de verwar ming die zeer slecht is. Kou en tocht zouden zeer gevaarlijk zijn. maar de commissie van zeven begreep hier uit. dat de kerk bouwvallig is. De gevel van de kerk ls bepalend voor de Lange Haven; verder ls er een waardevol Interieur (barokaltaar, schilderijen preekstoel en orgel) dat bjj sluiting verloren zou gaan. Het ls echter niet waarschijnlijk, dat dc bisschop op zijn beslissing zal terug komen. Dit ls ook uw aangewezen adres voor alle voorkomende SCHOEN- REPARATIE. Schoenmakerij O, v. OPSTAL, 2e Van Leiden Gaelstr. 208, Vlaardlngen-Ooat Tel. 34 31 58. BREEMEF.s Woninginrichting BEHANG, gordijnen, alle soor ten vloerbedekking, eethoeken, bankstellen, bergmeubels en trapbekleding. Landstraat 29 telefoon 343286. Kapsalon Hélène, de salon voor da betere PERMANENT. Stroomloos, voor leder baar ge schikt. 17,50 aeiene eiède-pcr- manent. de meest ideale na tuurlijke permanent 110.-. Gra tis halen en brengen per luxe auto voor permanent. Kapsalon Heléne. Rembrandtlaan 22 Schiedam, tel. 267170. 1 1.— re- ttuctle op deze advertentie. rijbaan van Schiedam naar Rotterdam aan de beurt en dan „glijden" de auto's over een geasfalteerd wegdek. DE KEIENMISÈRE behoort dan tot het verleden. Het vertrouwde adres voor reparatie aan radio, televisie, stofzuigers en alle andere elektrische apparaten. RADIO VLAARDINGEN, Van Hogen dorplaan 47. V belt 343326 en wij komen. BREEMKR8 Woninginrichting. BEHANG, gordijnen, alle soor ten vloerbedekking, eethoeken. bankstellen bergmeubels en trapbekledlng. Landstraat 29, telefoon 343289. VOOR BRUILOFTEN Ooudseslnge) 21 Tel. 345060 Aangcb. eengezinswoning bev grote kamer. 3 sl.fc,, douche' grote zolder, schtutr. kelder Huur 130,- p. mud. incl. ex- Gevraagd soortgelijke woning te Den Haag, Vlaardingen StUUedam at ijlden. J. Lubbers, Ba deloch straat 2 1 Eindhoven, tel. 040-35653. i.t ■1 S;i

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1