Grote vraag of president na 1968 blijft aters- nood in exas *)i Mi BRITTEN TERUG UIT ADEN iinesië breekt met hina loycot van uba wordt verscher pt yszynski niet naar aticaan ïfmtina yvee piloten door Algerië vri gelaten OAS-conferentie besluit: ommunisten winnen in Moeders in arm Amerika schrijven VN loedgolf treft mil oen mensen Nederlands kind omgekomen in Nieuw- ee and erloren schaapjes sraël bouwt dorpen in bezet gebied roces tegen schuldigen Egyptische nederlaag Bommen op Expo voor bezoek bant Surveyor op non-actief rüVten_ grepen bk>kken "Sfen 1 eertig percent Plus 600-000 Wetteloosheid OPENT VRIJDAG 29 i EPT. IO UUR IN AHOY* HELIPORTS Ontvoering Vjombe: Paulus de boskabouter Maandag 25 septü-mbuk ige-, HET VRIJE VOLK PAGINA 8 (Van onze redactie buitenland) Zal president Jonbson volgend jaar het lot delen van zes van zijn voorgangers, die. ofschoon kandidaat voor een twee de ambtstermijn, niet werden herkozen? Ziehier de vraag die de laatste tijd meer en meer opduikt in de Amerikaanse pers. Het antwoord is niet te geven. Maar is de mate waarin er over het onderwerp wordt gespeculeerd, op zich zelf al niet een veeg teken? SAN ANTONIO, Texas (Reu ter, AP) Meer dan een miljoen mensen zijn van de buitenwe reld afgesneden door de gewel dige overstroming, die een der de deel van de Amerikaanse staat. Texas onder water heeft gezet. (ADVERTENTIE) nu., t ïduidend moderne overgordijn weefstoffer U0 cm breed (ADVERTENTIE) Zo stonden zondagochtend Britse en Zuid-Arabische troe pen tegenover elkaar bij de overdracht door de Britten van twee districten van Aden, waaronder het beruchte Sheikh Otman. De Engelsen hebben twee weken eerder, dan aangekondigd, de zaak aan de Arabische troepen overgedra gen. Men verwacht, dat de overdracht op 20 november zal zijn gecompleteerd. Zuid-Ara- bië wordt op 9 januari onaf hankelijk. TUNIS (AP, Reuter) TunesiB heeft tijdelijk de diplomatieke betrekkingen met China ver broken. De Tunesische regering heeft de Chinese zaakgelastigde en alle leden van zijn ambassade verzocht zo spoedig mogelijk het land te verlaten. G - 171. De korte beentjes van het baskaboutertje bewogen met grote snelheid, maar ondanks dat bemerkte Paulus dat de beukeflipperd hem begon in te halen. Het vreemdsoortige gedierte kon met aljn lange poten geweldige stappen nemen en daarom kwam hij veel gau wer vooruit dan men van zo'n dik rond lijf zou verwachten. 'Ik haal het niet,' hijgde Paulus, 'Ik kan niet harder!' Maar tegen de beukeflipperd zei hij: 'Als je niet wat kalmeraan doet, dan ga Ik nog veel harder lopen!' De beukeflipperd liet daarop een zacht gegrinnik horen, waaruit bleek dat hij niet in het minst onder de indruk was van dat dreigement. 'Als hij nou maar niet kan springen,' dacht Paulus, 'want als hij springt, ben ik natuurlijk verloren.' Toen sprong de beukeflipperd. Geluk kig was Paulus er juist op vef- dacht en kon hij zich nog bij tijds voorover laten vallen.. De beukeflipperd schoot nu over zijn hoofd heen en miste hem daardoor. Johnsons one-man show spreekt publiek niet aan Door de harde wind xajc de enorme watermassa (ongeveer m grovt als Engeland) eruit als een uitloper van de Golf van Mexico. De watervloed, veroorzaakt door regen en wind, de naweeën van de orkaan Beulah, is afkomstig uit de Rio Granderivier. Bet water bedekte gisteren een oppervlakte van meer dan ïOO.OOü vierkante km. Deskun digen schatten dat er een jaar voor nodig: is om de sporen van deze ramp uit te wissen. Behalve de Hio Grande zijn nog tal van kleinere rivieren buiten hun oevers getreden. Tiendui zenden mensen zijn voor de water vloed gevlucht. In verband met de watersnood zijn. de bewoners van de Mexicaanse ste den Matamoros f100.000 inwoners) en Reynosa (15.000 inwoners), die aan de grens met Texas liggen, naar de Verenigde Staten geëvacueerd In Texas zijn reeds negen mensen om het leven gekomen. In Rio Grande City wordt gevreesd' voor de grote internationale brug. Experts menen dat deze elk ogenblik voor de watermassa kan bezwijken. De stad zelf is 'voor een groot deel ondergelopen. De autoriteiten hebben de be woners van het getroffen gebied ge waarschuwd voor giftige slangen, die eveneens voor hei-water vluchten, Een grote partij moderne weef stoffen, dit 'c zo uitzonderlijk goed doen. maar waarvan de prijzen toch altijd nog tot zes gulden waren... Deze zelfde weefstoffen In tien tallen kleuren, verkopen wij morgen voor nog géén drie gulden. Voor elke smaak voor .iedere kamer zijn er des ins, gordijn stoffen in strepen, blokken, ruiten en in effen kleuren, te kust en te keur, voor hen, die er vroeg bij zijn. Morgenvroeg om 9 uur begint de speciale verkoop van deze grote partij weefstoffen, in een schat van kleuren en dessins, 120 cm breed, door elkaar, per meter voor din tei. of schrift, lust. Tegen deze achtergrond moet de analyse worden beschouwd die het gezaghebbende weekblad US New* A World Report zojuist over Johnsons positie heeft gepubliceerd. De strek king ervan kan in enkele woorden worden samengevat: als er op dit ïgenblik verkiezingen zouden worden tehouden, zou Johnson deze verlie ven. Natuurlijk, er kan in een jaar nog neel wat veranderen. Niettemin, de moeilijkheden waarin de president verkeert zijn gaandeweg zo talrijk en zo ernstig geworden dat het volgens menig ingewijde twijfelachtig moet heten of het getij inderdaad tijdig zal keren. One jaar geleden verwierf Johnson ie grootste meerderheid die ooit enige kandidaat voor het presidentschap had behaald. Mag men de opinie- onderzoekingen geloven, dan is zijn aanhang inmiddels tot veertig per- cent of minder gereduceerd. In allerlei opzicht heeft de wan gunst der tijden zich tegen deze re gering gekeerd. Johnson heeft moe ten ervaren dat zijn beleid niet di- uitwerking heeft die hij ervan heeft j verwacht: In Vietnam, in de steden,' ia de economie. U.S. News laat er geen twijfel over bestaan dat de president een harde werker is, die zijn naaste omgeving herhaaldelijk verrast met zijn para te kennis. Geen detail schijnt hem te ontgaan. Hij volgt werkelijk alle ontwikkelingen zo nauwkeurig moge lijk en hij kan, als het moet, snel reageren. En toch is er iets mis. Zijn politiek 'doet het niet', zijn beleid spreekt- het volk niet aan en de gebeurtenis sen gaan hun eigen gang. j Toen Johson president werd, wa ren er 16.000 Amerikaanse soldaten gestationeerd in Vietnam. Thans If dit aantal gestegen tot boven dt 500.000, Bovendien zijn nog 600.000 andere Amerikaanse militairen di rect betrokken bij de strijd in Zuld- oost-Azië. Het su ntai slachtoffers onder de Amerikanen is gestegen tot boven de 95.000, van wie er meer dan 13.000 gestorven zijn. De oorlog kost al 26 miljard dollar per jaar en zal mis schien weldra 30 miljard vergen. Tijdens het bewind van Johnson zijn de federale regeringsuitgaven in sneltreinvaart gestegen. Voor het lo pende jaar wordt een begrotingste kort verwacht van 29 miljard dollar, een record sinds de Tweede Wereld oorlog. De inkomstenbelasting moet worden verhoogd. Inflatie, tot uitdrukking komend in geidschaarste, hoge rentetarieven en duurder levensonderhoud, bedreigt de economie. De prijzen van huis houdelijke artikelen zijn de afgelo pen drie jaar met 8 percent gestegen. Het aantal ernstige misdrijven te gen de persoon en tegen de eigendom is gestegen in een tempo dat negen maai zo hoog is als dat van de bevolkingsuitbreiding. Burgerlijke ongehoorzaamheid en wetteloosheid nemen in de Amerikaanse samen leving buitensporige' vormen aan. De rassenonlusten hebben dit jaar de omvang van een guerrilla-oorlog gekregen. Meer dan 120 steden wer den erdoor getroffen en minstens 118 mensen vielen eraan ten offer. Er is in het hele land een stemming van verbittering te constateren. Menig ervaren waarnemer de man in het Witte Huis niet uitge zonderdacht de situatie onver klaarbaar. In deze situatie moet Johnson de basis leggen voor een nieuwe verkiezingsoverwinning. Zijn manier van regeren, aldus U.S. Newt, doet denken aan «en one- man show. Toch heeft hfj de groot ste «taf om zich heen verzameld waarover ooit een president de be schikking heeft gehad. Maar of het hem zal baten, Is een andere vraag. DUNEDXN (ANP) Een vijfjarigs Nederlandse jongen, Jacobu» Mole naar is om het leven, gekomen, toe t hij tijdens «en tocht door het natio nale psrfc n Nieuw Zeeland op Mount Ruapehu im va! van 140 meter maakte. Het jongetje was on gemerkt «ader een veiligheidshek doorgekropen toen zijn «der» naw het uitzicht (tonden te kijken. KOME (AP) Een vergeet achtige Italiaanse herder is zondag in Rome een hele kudde van vijftig schapet kwijtgeraakt. Over een afstand van een drie kilometer brach ten ze het verkeer in de war. De herderloze kudde, alleen vergezeld door een paar her dershonden begaf zich rustig stadsinwaarts, dwars door de drukke verkeersstraten naar de buurt van de Janiculum- heuvel. Een twaalftal verkeersagen ten wist de kudde, zonder veel medewerking van de herders honden het abattoir in Rome binnen te drijven. Hier werden de schapen vastgehouden tot de- rechtmatige herder ze weer zou komen opeisen. JERUZALEM (RTR) Israëlische kolonisten zijn begonnen zich te ves tigen in de omgeving van Ranias op het Syrische plateau als eerste stap voor de bouw van drie joodse dorpen. Dit is meegedeeld door premier Esj- kol tijdens een kabinetszitting ter goedkeuring van de vestiging var: een ander dorp te Goesj Etzian bij Hebron in het bezette deel van Jor danië. Banias, dat ongeveer 15 kilometer van de Syrische hoofdstad Damascus ligt. werd na hevige gevechten op de Syriërs veroverd tijdens de zesdaagse oorlog in juni van dit jaar en ligt in een woest gebied, van waaruit het Meer van Galiiea wordt beheerst. GoesjEtzion was de plaats, waar vier joodse kiboetzim lagen, die vlak voor de ArabischIsraëlische oorlog in 1948 werden vernietigd Op een vraag over de politieke be tekenis van de vestiging van Isra ëlische dorper in bezet gebied, ant woordde een woordvoerder: ,-Het ka binet heeft de politieke kant niet besproken''. De bouw van een Israëlisch dorp in de vlakte van Jericho eveneens voormalig Jordaans gebied staat ook op het programma. In dat ge bied lag een joods dorp, dat in 1948 werd geëvacueerd. WARSCHAU (AP) De Poolse rege ring heeft kardinaal Wyszynski, de Poolse primaat geen toestemming gegeven het land te verlaten om de Vaticaanse bisschoppensynode bij te wonen. Als gevolg hiervan sal het Poolss episcopaat niet In Rome vertegen woordigd zijn. De poolse bisschoppen die wel een uitreisvisum hebben ge kregen hebben zich namelijk solidair verklaard met hun primaat CAÏRO (Reuter) De militaire leiders die verantwoordelijk zijn voor Egypte's nederlaag in de zesdaagse oorlog met Israël zullen terecht moe ten staan, zo weet het welingelichte dagblad 'Al Achram' te teelden. Volgens het blad houdt een spe ciaal militair comité zich reeds bezig met een vooronderzoek naar de ver antwoordelijke personen, die ver dacht worden van nalatigheid en zij die betrokken zijn geweest in het militaire komplot om maarschalk Amer weer aan een machtspositie te helpen. INTERNATIONALE CONSUMENTENBEURS ÜOTTEROAMfBI J HOFPLEIN LONDEN (AP, Reuier) De twee Britse piloten van bet vliegtuig waarmee ex-premier van Congo, Tsjambe, werd ontvoerd rijn in Lon den teruggekeerd. Zij werden zater dag in Algien* vrijgelaten. Beide piloten. d« 27-jarige David Taylor en de 38-jarige Trevor Copleston. verklaarden, dat zij door een met een pistool gewapende man waren gedwongen te landen in Alge rië. zy werden gevangengezet in de zelfde gevangenis waarin ook Tsjombe op het ogenblik nog ver blijft. 'W(j hebben niet» te maken gehad met de ontvoering,' aldus de piloten. Beiden zijn sinds 30 juni gevangen gehouden door de Algerijnse autori teiten. Israël heeft de Mohammedaan se leider Sjeik Abdoel Hamid Al-Sa- yeh naar Jordanië uitgewezen. De Sjeik zou de Arabieren op de door Israël bezette westelij kè Jordaan- oever hebben aangezet tot verzet. Deze maatregel werd genomen na dat tussen Peking en Tunesië een aantal onvriendelijke nota's waren uitgewisseld. Peking had in een not-a laten we ten dat de Tunesische president Bourguiba aan de zijde van de Ame rikaanse imperialisten stond en de zaak der Arabieren had verraden. Tunesië eiste hierop dat Peking deze nota zou intrekken, hetgeen niet geschiedde. In Brazilië zijn als gevolg van zware regenval grote gebieden bij Porto Alegre en een deel van de staat Rio Grande do Sul onder wa ter komen te staan. 60.000 mensen hebben hun woningen moeten verla ten. WASHINGTON (Reuter. AFP) De ministers van Buitenlandse Zaken van de landen op het westelijk halfrond hebben zondagavond een resolu tie aangenomen, waarin -wordi besloten alle schepen, die goederen van en naar Cuba vervoeren, te boycotten. <Van onze Partjse correspondente) De eerste ronde van de verkiezin gen voor Frankrijks Provinciale Sta ten bracht zondag de communisten de meeste winst en de Gaullisten een geringe vooruitgang. De commu nisten verbeterden hier en daar hun positie ten koste van de socialistische federatie Mitterrand. Maar vooral sleepten zij direct bij deze eerste ronde reeds 45 zetels in de wacht van de 69 nieuwe zetels, die beschik baar kwamen, doordat in een krans rond Parijs de laatste jaren nieuwe departementen ontstonden. De communisten zitten ook bij de kamerverkiezingen altijd best in de industriegebieden rond de Franse hoofdstad. Niettemin heeft hun over winning vooral in het nieuwe de partement Haute Marne hier het nodige opzien gebaard. De laatste beslissende ronde van deze verkiezingen vindt zondag aan staande plaats. Drie kwart van de 1172 beschikbare zetels werd gisteren echter al definitief bezet. Het is in Frankrijk zo, dat een lid van de Provinciale Staten voor een periode van zes jaar wordt gekozen en elke drie jaar de helft van de zetels wordt vernieuwd. Van deze 1772 zetels kregen de communisten zondag reeds 23 percent, de socialis tische federatieMitterrand 22 per cent, de Gaullisten 17 percent en het Centrum andermaal de verliezer tien percent, De belangstelling was zondag gering en dit is hier de ger wone gang van zaken. Bijna 45 per cent van alle stemgerechtigden liet het afweten. MONTREAL (AFP) Reuter Op de 'Afrikaanse plaats' op de wereld tentoonstelling te Montreal is zon dagmiddag een zelfgemaakte bom ontdekt, anderhalf uur voordat se cretaris generaal Oe Thant van de Verenigde naties een bezoek aan het paviljoen zou brengen. De bom kon onschadelijk gemaakt worden. Later op de dag werd een tweede bom onklaar gemaakt, dicht- bü 'Habitat 67'. CLEVELAND (AP) Twintig moe ders nit Cleveland in de Amerikaanse staat Ohio hebben Oe Thant ver- tocht de Amerikaanse achterbuurten te beschouwen als onderontwikkeld gebied. De moeders, die allen maatschap pelijke steun ontvangen van de Ame rikaanse overheid, schrijven in een brie: aar. de secretaris-generaal van de Verenigde Naties: 'Onze eigen re gering heeft ons de rug toegekeerd. Wij hebben de grootste behoefte aan warme kleren, schoenen en schoolbe- hoeften voor onze kinderen." De moeder» vragen om 'een be scheiden kleding-toelage per jaar var. 100 dollar.' De staat geeft behoeftige gezinnen per kind vijf dollar net schooljaar voor kleren en andere be. noctigdheden. Het besluit werd genomen door de algemene commissie van de inter- amerikaanse ministersconferentie ty- dens een bijeenkomst in Washington van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS). Van de eenentwintig ministers onthield Mexico, dat nog diplomatieke banden met Cuba on derhoudt, zich van stemming, als mede Chili, Ecuador, Columbia en Uruguay. De conferentie veroordeelde voorts het huidige Cubaanse bewind we gens zijn herhaalde inmengingen in de binnenlandse zaken van Bolivia en zijn aanvallen op Venezuela en andere Latijns-Amerikaanse landen. De ministers besloten, ditmaal met algemene stemmen, de Verenigde Naties te laten weten, dat huns" in ziens de ondermijnende activiteiten vait Cuba in Latijns-Amerika een inbreuk vormt op een in 1965 door de volkerenorganisatie aangenomen resolutie inzake niet-interventie,. De OAS-conferentie was bijeenge roepen op verzoek Van Venezuela, dat gevraagd had om meer actie te gen terroristen en guerrillastrijders, die volgens dit land in Cuba worden opgeleid. Niettegenstaande de onderlinge verschillen, die by de stemming over de boycot-actie aan het licht kwa men, meende de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken. Rusk, zondagavond, dat de driedaagse by- eenkomst heeft aangetoonde, dat de Latüns-Amerikaanse landen meer dan ooit eensgezind en vastbesloten zyn ervoor te zorgen, dat Cuba de vrede en de vrijheid in hun gebied niet verstoort. PASADENA (AFP) Vanuit het ruimtelaboratorium te Pasadena in Californië heeft men zondag het in strumentarium aan boord van de Amerikaanse Surveyor-5 op 't maan oppervlak op non-actief gesteld in verband met het invallen van de maannacht, die twee weken zal du ren. Om de instrumenten tegen de intense koude tot 155 gTaden cel- cius onder nul te beschermen is een verwarmingssysteem ingescha keld. Het onbemande maanschlp heeft tot dusver 18.006 foto's naar de aar de gezonden, niet alleen van het maanoppervlak, maar ook van de zon, waarvan enkele de beste zou den zijn, die ooit zijn genomen. Ook heeft liet apparaat gegevens betref fende een elektro-analyse van de maanbodem geseind. De geleerden in Pasadena hopen over twee weken de Surveyor-5 weer in werking te stellen. (ADVERTENTIE) De Duitse raketgeleerde Wolf gang Pilz werkt al drie maanden in China aan de ontwikkeling van een Chinees stelsel van ballistische ra ketten. aldus het Amerikaanse week blad 'Newsweek.'. Pilz was in de Tweede Wereldoorlog assistent van prof. Werner von Braun.

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 2