Vergaderingen van D 66 ook voor niet-leden KVP- Karel ons is armoe troef, zeggen ze in Helmond mfëm Mr. v. Doorn boos weg uit Twee doden 20 er is maar een Vliegtuig in zee gestort Waard erin a van Nieuw Links voor fans KVP-radicaal Aarden: „Niet laten inhakken Kolendamp V.B. m mm MAANDAG 20 NOVEMBER 1967 HET VRIJE VOLK PAGINA 8 Dit weekeinde bereikte de 'testcase'-activiteit zijn eerste hoogtepunt. Na het bezoek van de KVP-top aan 't Kasteeltje trok D'66 met veel jonge in vest gestoken zelfverzekerde mensen Helmond binnen om in 'Traverse' een zeer democratisch con gres te houden. Op datzelfde moment liet de PvdA haar kan didaten met de oude rode leeuw Jan Bungeners als lijsttrekker voorop achter een muziekkorps door de stad trekken. (ADVERTENTIE) Be jaarde vrouw bij brand gedood ADVERTENTIE 1500 werklozen "Robespierre* Intrig es m Kroegentocht DICK SCHAAP in (Van onze parlementsredactie) Bij D'fiC zullen niet-leden ook op de afdelingsvergaderingen mogen komen. Alleen als het op stemmen aankomt, mogen zjj niet meedoen. Voor of na? (ADVERTENTIE) EEN l?UZ0NDÈRE KWALITEITSSENORITAS Elk sigeaytje apart in cellofaan. Geringd met een serie sigaren- bandjes „van fakkel'tot gloeilamp". In.dozen van; 10 eri in blikken ...- 7 V".: van 20 én .50 stuks. .'i - H-V, ALS GESCHENKVERPAKKING 2 DOZEN VAN 10. IN LUXE ÉTUI. Dat is DE LUXE I (ADVERTENTIE) riu beduidend goedkoper 111 per stuk ceat Helmond moet nog even wennen aan de frisse poütiekmakers. Ietwat verbijsterd zien de zuidelijke Brabanders het ene Kamer lid na het andere over hun Markt rennen op jacht naar lie den met belangstelling voor een goed gesprek. Woorden als 'openheid', 'duidelijkheid' en 'een einde maken aan achterbakse onderonsjes' rollen daarbij gemakkelijk over de tong. 'We wisten niet, dat-ie zoveul belangstelling voor ons had. Laat-ie eerst maar zorgen, dat ons mannen werk krijgen,' zegt een oud wijfje vinnig als ze KVP's Xorbert Schmelzer met soe pele tred in "t Kasteeltje' ziet verdwijnen, waarin het gemeen tebestuur zetelt. Misschien is daarmee de stemming in Helmond wel getekend. De partijen doen hun best om van de gemeenteraadsverkiezing op 1 december een landelijke 'testcase' te maken, maar de Hel- monders zien die verkiezingen duidelijk als een plaatselijke zaak ressieve:n C. E3 vanuit de laadbak KVP Op de Markt sprak Egas vanuit de laadbak van een vrachtauto de jrugc toe. die daarna óók nog naar een teach-in kon gaan van de Jongeren-CDV met een echte wielrenner als grote trekpleister. Als U gewend bent om eisen te stellen aan Uw gaine... dan moet U mórgen eens komen kijken. Want dan verkopen wij elastie ken corsetten, die door de dames, die toch een corset nodig hebben, het meest gewaardeerd worden... en U kiest ze uit voor een prijs, die-tot heden onmo gelijk scheen. Gaines van-15.95.met extra verstevigde ritssluiting, met ver hoogde taille en met baielnver- steviging, koopt U - nu voor nog géén tientje. Morgen om 9 uur begint de verkoop van deze gaines van eert prachtkwaliteit zware elastiek, het achterpand met satijnelas tiek en met nylon voorpand, in de maten M (42) L (44) BI (46) EEL (48) fóè'Jf voor Géért te/, of schrift, best- (Van een onzer verslaggevers In Haarlem is zondag, in haar wo ning de 79-jarige Lisette Lehmann by een brand om liet leven geko men. Uit Den'Haag zijn in de mid dag prof. clr. 0. Proentjes van het gerechtelijk laboratorium en dr J. Zeldenrust van het geneeskundig laboratorium aangekomen om sectie te verrichten. De recherche veron derstelt niet, dat er misdryf in het spel is. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Landelijke graadmeter? Jan Bun- gener schudt energiek het hoofd •Heimonders stemmen bij raadsver kiezingen duidelijker dan waar ook op personen. Ik ben goed voor drie zetels omdat de mensen me kennen en vertrouwen'. PvdA-wethouder Hardeberg moet 't hem toegeven. Toch verwacht hij vier zetels voor D'GS. 'Ze doen voor het eerst mee. Het is een alternatief voor teleurge stelde KVP-ers'. Voor de PvdA voorspelt hij twee zetels winst. 'Ik ben zeer optimis tisch. Het kraakt in de KVP In Heimond is armoe troef. We hebben 1500 werklozen, waaronder 750 bouwvakarbeiders. Ik kom verdorie duizend huizen tekort, waarom laten we ze die mensen niet bouwen? Maar wat wil je met twee miljoen tekort op de begroting? Je moet op je knieën liggen, bij GS voor elk tientje, dat je Trilt besteden Uier kan niks. Je moet boksen te gen een sterke katbolieke coterie. Tegen ambtenaren, die hun eigen wethouders kiezen. Het moet uit zijn met die onderonsjes van de regenten. Nog kort geleden hebben midden standers geleid door de EPAH en de VG. die hier veel winkels hebben, de bouw tegenhouden van een prachtige supermarkt door Albert Heijn en De Gruyter Geen landelijke graadmeter dus, maar wel een geconcentreerde aan val van PvdA, D'66, PSP, CPN, Jong Democratisch Centrum. Katholieke Democraten, PPP-Volksfront en nog wat splinterpartijen tegen de al eeuwig stevig in Helmond in het zadel zittende KVP? Het lijkt er wel op. Tussen een hap boerekool met worst en een slok bier moet mr. Hans van Mierlo de in Heimond 'Robespierre- genoemde drs. Hans Gruyters verdedigen, omdat -hij een verkiesbare plaats op de D'66-lijst wist door te drukken voor zijn oude vriend én oud-KVP-bestuurder Paul Kuypers. Een man, die het liefst geen stukje heel liet van de-'regen- ten-KVP' in Helmond Bedachtzaam zegt Paul Kuypers. dat er inderdaad wel iets aan xe merken valt op het samenstellen van de kandidatenlijst. 'Maar ze hadden me nota bene na mijn breuk met de KVP op 9 oktober (en zoiets is wat voor een boerenzoon, die ver knocht is met de aarde) op de tiende plaats gezet! Verdorie, ik weet m'n weetje. De gemeentewet beeft voor mij geen ge heimen. Ik heb de raad jarenlang sis hoofdredacteur van de Helmocdse Courant hinderlijk gevolgd. Hans beeft toen ten gunste van mij inge grepen. Ik reken op vier zetels. Dan krij gen we de kans die coterie hier aan te vallen. Ze bedisselen alles onder elkaar. Ze hebben nu hun lijst door eikaar gegooid, maar de ambtenaren van Helmond blijver toch hun eigen wethouders kiezen. Ik kan dat met bewijzen staven. Daarom ben ik uit de KVP gestapt. Ik wil er daarbij best rond vooruit komen, dat mijn politieke ambities ook een rol spe len". Tien dagen voor de raadsverkie zingen, die noodzakelijk zijn door de toevoeging van het grondgebied en de 10.000 inwoners van Stiphout, Mierlo en Brouwhuis aan Helmond, zijn er in deze stad ruzietjes en intriges genoeg in de elf deelnemen de partijen. De PvdA-ers maken zich vrolijk over een stroom van moties bij D'66 en niet te verbloemen te genstellingen. binnen de KVP. De CPN-ers brandmerken op ver achtelijke toon in één adem het op treden van D'66 en de PSP, 'Die. willen van Helmond een landelijk' politiek drcu» maken, maar het a*-*»*? Een van de jongeren die het oneens zijn met de ouderen, is Jos van der Vleuten, in wielerkringen beter bekend als De Vleut. Hij staat nummer 3 bp de lijst van de Jongerenpartij, een afscheiding van de rechtse CDU. Toen hü zaterdag van vakantie terugkeerde werd hem meteen een rozet van zijn partij opgespeld. gaat om de "armoe van'de mensen hier ea daarom om strijd tegen de KVP-heren op de Herenbuit!' Jóngeren fulmineren heftig tegen ouderen, maar ontkomen zelf niet aan het woekeren van de splijt zwam, omdatde jonge bakkers knecht Mikkers met een eigen lijst is uitgekomen.. Hij is het. oneens met het om financiële redenen gesloten stembusakkoórd met de rechtse CDU. "t Is allemaal nogal verwar rend en ingewikkeld in Helmond, maar 't is duidelijk 'gemeentepoli tiek". Als testcase voor de landelijke politiek lijkt de uitslag op 1 decem ber niet erg waardevol. Traditionele mensen? Hansvan Mierlo merkt dat als hij zaterdag avond na het- congres met zijn men sen een 'kroegentocht' houdt. Hij leunt met- z'n rug tegen de mooie bar van St. Lambert, maar zijn spit se opmerkingen zijn voor de oren van de eigen parochie. De Heimon ders laten zich nauwelijks in St, Lambért zien. Op de Markt kun je een kanonschot afvuren zonder ie mand te raken. 'Ze zitten thuis voor de tv", zegt Hein Fentener van Vlis- singen. de vee! besproken zoon van een rijk Helmonds geslacht, die plotseling met zijn donkere knevel weer is opgedoken in zijn geboorte plaats, Eén echte Helmonder zit wat mokkend in St. Lambert aan een tafeltje met Hein over politiek te praten. 'Wat hebben we hie? aan dat landelijke gedoe? Nou, zeg 't eens? Je kunt toch geen socialistische weg aanleggen? Van mij mogen ze een wethouder 60 mille laten verdienen. Dan komen er tenmijiste vakmensen op af. Een gemeenteraad is geen regering. Maar wat heb je in Helmond? Een stel ja-knikkers, lakeien van de re genten. Weel je waar ze vorige week uren over hebben gesproken? Over een wijziging in de politieverorde ning, waardoor het ons wordt verbo den om nog langer tegen de kerk te pissen PENZANCE (Rtr.) Driehonderd kilometer ten zuidwesten van de En gelse kustplaats Penzance is zondag een „Shackleton"-patrouillevliegtuig van de Britse luchtmacht in de At lantische Oceaan gestort. Een Brits fregat slaagde erin twee overlevenden en het lijk van een derde bemanningslid uit het water op te halen.. Gevreesd wordt .dat de ove rige acht. inzittenden. van het vlieg tuig om het leven zy"n gkeomen. (Van een onzer verslaggeefsters) De heer Han Lannntrs (Nicuv Links in de Partij van de Arbeid! heeft vier dagen voor het congres van die partij uitdrukkelijk respeo en waardering uitgesproken voor zijr partijvoorzitter, de heer Tans. Door het optreden van Nieuw Links zijn de verantwoordelijklieder van de partijleiding ontegenzeggelijk groter geworden', zei Han Lammeri zondag in een Nieuw-Linksbijeen- komst voor congresafgevaardigden te Utrecht, die hij presideérde. 'Het blijkt dat onze partijvoorzitter tegen die verantwoordelijkheden is opge wassen'. Verwijzend naar het vorige week verschenen boekje 'Tans of Nooit' waarin de heer Tans o.m, zijn sym pathie met Nieuw Links had betuigd, zei Lammere, dat de partijvoorzitter •heeft begrepen dat een partij er behoefte aan kan hebben, dat de leiding een duidelijk politiek gezicht laat zien. We moeten er grote waar dering voor hebben dat Tans dit heeft aangedurfd'. Van eert ontwerp-resolutie van het partijbestuur over groepsvorming binnen de partij zei Lammers daar entegen dat er 'de lucht van een sterfhuis' aan zat. In die ontwerp resolutie staat dat het scheppen van ruimte niet te kort mag doen aan de eenheid van de partij, 'die geschaad kan worden door een regelmatige g r oepsgewijze standpuntbepaling naar buiten'. „De resolutie", zei Lannners, „ademt een geest die in strijd is met het in de party heersende verlangen naar een ruimere communicatie en meningsuiting". Die geest noemde hij „onaantrekkelijk voor wie in de partij werken, onaantrekkelijk ook voor degenen die eventueel met de partij zouden willen samenwerken." De activiteiten van de christen radicalen, „waarover men In de PvdA algemeen verheugd is. vallen precies onder de formule van deze resolutie", zei de heer Lammers. .Het is het beste dat zo'n uit spraak niet wordt gedaan." Over D'66 zei de heer Lammers dat het donderdag beginnend con gres een eind zal moeten maken aan de ..ongewisheid", over de houding van de Partij van de Arbeid, tegen over die partij. „Voormannen van D'66 hebben herhaaldelijk hun afkeer van het socialisme uitgesproken. Men wil in die kring wel fröbelen aan de formele staatsrechtelijke structuur van onze samenleving, maar piekert er niet over om werkelijke maat schappelijke hervormingen door te voeren. Mensen die nadrukkelijk zeggen dat wél te willen doen. wor den door D'66 beticht van dogma tisme." (Van een onzer verslaggevers) Drs. J. M. Aarden. KVP-radicaal, kan zich moeilijk een radicale KVÏ' onder leiding van drs. Schmelzer en mr. Aalberse voorstellen. Hij heeft dan ook begrip voor de mening van mr. Tans, dat de PvdA roet een KVP onder de leiding van deze heren geen stembusakkoord kan sluiten. In het NTS-programma .Monitor" zei drs. Aarden gistermiddag dat de radicalen, zich niet laten „inbakken". „Wij zijn er zelf by", zei hij. Op een vraag of hij uit de KVP zou treden als deze party de radicale inzichten zou afwijzen antwoordde hij: „Dat zou kunnen, maar ik heb de hoop nog niet opgegeven." Drs. Aarden, die vrijdag door de KVP-jongeren als een mogelijke voorzitter van de vernieuwde KVP is genoemd, toonde zieh daarmee verheugd, omdat blijkt' dat de radi calen aansluiting hebben bij de jongeren. Het zou een zware verantwoording op een beslissend moment zijn, maar drs. Aarden zou de verantwoordelijk heid niet schuwen. Toch voelt hij zich voor deze functie niet de man. „Voortrekkers zijn geen voorzitters", zei hij. Dit is zaterdag in Helmond beslo ten, waar de jonge partij een voor congres hield. Van 'st morgens half 11 tot laat in de avond hebben meer dan 409 van de 3700 leden daar uit gangspunten voor een huishoudelijk reglement vastgesteld. De algemene ledenvergadering zal het hoogste orgaan van de partij worden. Daarnaast evenwel zal er ook geëxperimenteerd worden met een zogenaamd 'sample'. Daarmee wordt bedoeld een groep volgens we tenschappelijke normen aangezochte leden, die een goede doorsnee van het ledenbestand moeten vormen Dit sample zal van tijd tot tijd adviseren over landelijke politieke vraagstukken. Het zal regelmatig opnieuw worden samengesteld. De stemmen in de vergadering staakten bij de vraag, of de adviezen voor het bestuur bindend moeten zijn. Volgend jaar, als het huishou delijk reglement definitief wordt vastgesteld, zal dit opnieuw ter dis cussie staan. 'Slechts' 77 percent van de verga dering koos voor het districtenstelsel en 75 percent wil door de ledenver gadering laten bepalen, welke pun ten In elk geval in een door D'66 gesteund regeringsprogram moet worden opgenomen. Het werd niet duidelijk, of dit voor of na de verkiezingen moet worden bepaald. Daarom adviseerde mr. Van Mierlo om dit punt aan te houden tot het volgeed congres, maar de vergadering sloeg zijn advies in de wind Overigens liet de heer Van Mierlo er geen twijfel over bestaan, dat hij die beslissing al voor de verkiezingen wil laten nemen. Uit de cijfers van de penningmees ter bleek, dat de partij met een nadelig saldo van bijna 18 mille worstelt. In de congresstukken werd dsn ook gesproken over de 'erbarme lijke toestand van de kas'. Ondanks de vrij straffe leiding van de drie elkaar afwisselende con gresvoorzitters. had de vergadering een tamelijk studentikoze sfeer. De gemiddelde leeftijd van de congres gangers was weer opmerkelijk laag: 17 percent was nog geen 25 jaar. 32 percent nog geen 30 jaar en 74 per cent nog geen 40 jaar. De congresleiding zat boven de in gang op een klein balkonnetje, dat slechts met een steile ladder te be reiken was. De pers en de laatko mers zaten daartegenover aan het eind van de lange zaal op een po dium. De muren van de zaal waren versierd, alsof er de vorige dag car naval was gevierd. Evenals op haar oprichtingscon gres in Amsterdam maakte D'66 weer gebruik van een stemmachine. waarbij ieder lid zijn eigen druk- knopje kreeg een een kabel van honderden meters lang, die door de zaal was aangelegd.''Wil de monteur van de stemmachine hier komen?" werd er 's morgens een keer ge vraagd. Dat bleek, niet te helpen. Toen probeerde men het in het Duits: 'Herr Techniker, wollen Sie bitte hier kommen?" Dat verstond de monteur, waarna het apparaat niet meer weigerde. In Calcutta zijn vijftien men sen gestorven na het drinken van clandestiene alcohol. De politie heeft acht arrestaties verricht en distil- leertoestellen ïn beslag genomen. KINSJASA (Reuter) De uit Boe- kavoc verdreven, nu in Roeanda op evacuatie wachtende, blanke be roepsmilitairen zullen de door ben aangerichte schade moeten betalen, voordat zij uit Roeanda zuilen wor den geëvacueerd, zo heeft een spe ciale commissie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid in Kinsjasa besloten. KarelI -ï .v C*" i i - v- 4 ''"v.L.y: Zij, die al eerder kochten tij. dens een speciale aanbieding venstervallen, weten uit onder vinding, dat zij guldens kunnen besparen op de mooist denkbare soorten. En morgen gebeurt dat weer,... extra lange Trevira venster- val, met ingeweven dessin, van ragfijne marquisette, 35 cm hoog. voor bijna de halve prijs, per meter voor nog géén een gul den zeventig. extra lange Trevira Vensterva! )rsJs5''££J Morgen om 9 uur begint de ver. koop van deze Trevira Marqui sette vensterval, 85 cm lang, per meter voor Géén te/, of schrift feest. (Van onze parlementsredactie) Het Tweede-Kamerlid en oud voorzitter van de KVP. mr. H. IV. van Doorn, is zaterdag demonstratief weggelopen uit een vergadering van de Utrechtse KVP-kringraad. Aldus protesteerde hjj tegen het feit. dat ais afgevaardigden naar de partij raad alleen aanhangers van de rich ting Schroelzer-Aaiberse werden ge kozen. Naderhand heeft mr. Van Doorn zijn optreden als volgt toegelicht aan De Volkskrant: „Ik vond de gang van zaken zo beschamend, dat ik maar ben weggegaan. Als het in andere kringen ook zo is gegaan met het aanwijzen ven le den naar de partijraad, dan vraagt men zich af wat het gezag kan zyn van de uitspraken van een col lege. dat op die manier in elkaar gehutseld is." Volgens De Volkskrant verliet mr. Van Doom de vergadering na een verwarrende discussie en een even verwarrende stemming over de poli tieke stroming van de kandidaat-af gevaardigden. Het bestuur had alleen aanhangers van de richüng-Ainoé»; kandidaat gesteld. Zij werden tea slotte allen gekozen, zodat de ricb- ting-Bogaers en de richting Con ver berg niet vertegenwoordigd zullen zijn. (Van een onzer verslaggevers) Kolendampvergiftiging heeft giste ren twee slachtoffers geëist in Kat wijk. de 22-jarige J. den Hollander en dë 77-jarige mevrouw C. Durieux- Haasnoot. Beide slachtoffers bleken overleden toen de dokter arriveerde De heer Den Holïandei woonde in een zomerhuisje achter dt Meidoom- straat. Toen omwonenden de slacht offers ontdekten bleek zijn 21-iarige vrouw bewusteloos. Zij ligt nu in de longkliniek van het Zeehospitium. Mevrouw Durieuxwoonde samen met een dochter in de Kaninefaten- straat. De dochter, die zelf de dokter nog heeft kunnen waarschuwen, maakt het thans goed. AMSTERDAM (ANP1 De heer K. C. A. Colette, oud-directeur van de NIWO (Nederlandse Internatio nale Wegvervoer Organisatie) is af- getrden als president-commissaris van de maatschappij in oprichting, die een tunnel wilde bouwen onder de Brennerpas. De bouwkosten wer den geraamd op 400 miljoen, maar tot officiële oprichting van de maat schappij is het nimmer gekomen.

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 2