Rotterdamse (wijk) raadsleden leren van elders Wijkraadswerk op zes punten mank wordt geopend "J?' Vieux üflarie Antoinette de Ster Rustenburg vergat op begroting miljoenen Gemiddelde we geen idee van de gevaren daalmeVer WETHOUDER DE VOS: Louis Lemaire getrouwd ül Brieven van lezers Groene Kruis vergadert om ledenraad te completeren Activiteiten Signalement van Slank, gul, warmbloedig, een beetje uitdagend Uitgekiend Afwachten Meisjes verdacht van winkeldiefstallen IJsselmonde Bij nieuwe verpleeginrichting Politietest Femina DINSDAG 28 NOVEMBER 1967 HET VRIJE VOLK PAGINA 7 ADVERTENTIE Te weinig inzicht -y v- v- 'r i Geen voorkeur (Van een onzer verslaggevers) Donderdag zal aan de Provenierssingel 48 in Rotterdam het Humanistisch Centrum door prof. dr. J. P. van Praag officieel worden geopend. Het pand is voor dit doel geheel verbouwd en ingericht voor vele activiteiten op sociaal-cultureel gebied, uit gaande van het Humanistisch Verbond. 27 A Per fles (3/4ltr)f 10,05 distillateurs te Schiedam ÉI «r «AS BRANDWEERRAPPORT De Rijnmond vol van (Van een onzer verslaggevers) Wethouder G. X. de Vos, Rotter dams beheerder van de portefeuille van de wykaangelegenheden, heeft zich een jaar lang naar vermogen in het wijkraadswerk verdiept. Hij heeft daar, zo vertelde hij gister avond aan de in de Burgerzaal verzamelde r&ads- en wijkraads leden, de nodige lering uit getrok ken. Zijn ervaringen zijn ia zes pun ten te formuleren: 1. De wijkraadsleden hebben ge brek aan voorkennis. De ge meente zou daar mogelijk iets aan kunnen doen door In jaar overzichten te publiceren wat er in de verschillende wijken gaat gebeuren. 2. De wijkraadsleden worden voor het uitbrengen van een advies nogal eens te laat ingeschakeld. Uitgezocht wordt hoe hierin verbetering kan worden ge bracht. 3. De wijkraadsleden hebben te weinig inzicht in de situatie van de gemeente ais geheel. Wellicht brengen oriëntatiebij- eenkomsten uitkomst. (Wet houder J. Reehorst gaf deze avond al een beknopte uiteen zetting over de financiële posi tie van Rotterdam). 4. Er bestaat 'n grotere betrokken heid op de wijken. De (moei lijke) vraag is hoe deze kan worden ingepast in het beleid van de gemeente. 5. De wijkraden hebben duidelijk behoefte aan een betere ver gadertechniek. De meningsvor ming zal dan duidelijker wor den en de raden zullen een be tere pers krijgen. WETHOUDER DE VOS 6. De gemeente dient in admini stratief opzicht zorg te dragen voor een betere bemanning van het wijkraadswerk. Door zelf de vele tekortkomin gen uit te dragen, sneed wethou der De Vos de discussie voor een goed deel af. Hij ontkende voorts bepaalde publikaties, waarin hem een voorkeur voor het opbouwwerk werd toegeschreven. „Men heeft niet eens contact met mij gehad," zei hij. ,Jk heb geen voorkeur voor op- bouworganen of wijkraden. Ik heb maar één principe: we moeten de bewoners de vrijheid laten die vorm te kiezen die ze plezierig vinden." Mag het verwondering wekken, dat de wethouder met veel nadruk verklaarde, dat hij zich zijn per soonlijke mening gaf en niet sprak namens burgemeester en wethou ders of het gemeentebestuur. Genoemd adres is reeds jaren een centrum van humanistische activi teiten geweest. Het was bet woonhuis van mevrouw J. Reddingius-Swart. Zij stelde haar woning belangeloos beschikbaar voor de ook door haar gestimuleerde activiteiten van het Humanistisch Verbond. Na haar overlijden in 1966 kon het pand aan de Provenierssingel worden aange kocht. De verbouwing en Inrichting van het woonhuis is uitgevoerd naar ont werp van architectenbureau Schuch en Kraamer te Rotterdam. Zo werd (Van een onzer verslaggevers) Groot feest gistermiddag in het Piccolotheater in Rotterdam, waar Louis Lemaire, 26-jarige zoon van Rotterdams oudste acteur Jan Le maire (83> in het huwelijk trad met de 20-jarige onderwijzeres Lydia van Andei. Het werd een hippe bedoening, een veelkleurig schouwspel, dat zijn hoog tepunt bereikte toen een levensecht draaiorgel al muziekmakend het Pic colotheater binnenreed. Intussen zorgde het cabaret In den Twijfelaar waarvan de bruidegom de leider is voor een passende aubade aan Louis en Lydia. De honderden gasten kregen allen een ballonnetje en zo werd er nog lang doorgefeest. Wanneer het orgel even zweeg zorgde broer Cor Lemaire voor be geleiding aan de piano. Veei erg veel kenissen en vrienden uit kringen van de Rotterdamse Kweek school. Het Nieuw Rotterdams To neel. cabaretwereld en niet te ver geten fa milicleden, met aan t' hoofd een bijzonder gezonde en trotse Jan Lemaire kwamen het jonge paar ge lukwensen. van de twee woonkamer- én grote ruimte gemaakt, die voorzien werd van een zwevend plafond en een sfeervolle verlichting. Op dezelfde verdieping werd ook ruimte ge creëerd voor bestuurs- en spreek kamer. De laatste ten dienste van de geestelijke raadsman voor het gehele Rijnmondgebied, de heer C. J. van der Hulien. De rest van het pand werd ver bouwd tot huisvesting voor de gast vrouw van het huis, mevrouw J. Ha gen-van de Boom en haar gezin. De activiteiten in het Humanis tisch Centrum bestaan uit conferen ties, lezingen, gespreksgroepen, cur sussen. vergaderingen, bibliotheek- en sociëteitswerk. muziekavonden, wellicht open maaitijden en gerichte bijeenkomsten voor o.a. huisvrouwen en bejaarden. Het centrum staat eveneens open andere groeperingen, die behoefte hebben aan het gebruik van een functionele, doch sfeervolle ruimte. In principe zal een redelijke huur worden geheven om het geheel te kunnen exploiteren. De ruimten van het Humanistisch Centrum aan de Provenierssingel staan iedere dag en avond, ook 's zondags, open voor activiteiten binnen en buiten het Humanistisch Verbond; uit veie aanvragen blijkt nu reeds, dat er een grote behoefte bestaat. Midden 1967 is voor de officiële aankoop van het pand aan de Pro venierssingel en de exploitatie hier van opgericht de Stichting Huisves ting Humanistisch Verbond Rotter dam. Het pand kon worden gefinan cierd uit een legaat van mevrouw Reddingius. De verdere kosten zuilen worden bestreden uit aangevraagde subsi dies van gemeente en provincie. Een niet. onbelangrijk deel zal echter bij eengebracht moeten worden door schenkingen van instellingen en grote bedrijven. Toronto... (Van een onzer verslaggevers) Een Rotterdamse delegatie bezoekt Canada en Amerika, Het hoofd van de secretarie-afdeling Openbare Werken is ook van de partij en hij maakt een diepgaande studie van de manier, waarop de agglomeratie Toronto bestuurlijk in el kaar zit. U weet wel, die agglomeratie die zoveel doet denken aan Rotterdam en omgeving. Nou, het marcheert daar best. Zes gemeenten. De grootste, Toron, to. heeft vrijwel hetzelfde aantal inwoners als Rotterdam. De vij'f andere zijn samen goed voor zo'n 12 miljoen man. De hele zaak wordt overkoepeld door de Metropolitan Council, een 32 leden tel lende raad. Twaalf man vertegenwoordigen Toronto, de anderen die van de vijf kleinere gemeenten. De Council-leden kenden hun plaats innemen dankzij het simpele feit. dat zij eerst voor de raden van hun eigen gemeenten wa ren gekozen. Het dagelijks bestuur van Rijn mond pardon, de Council, zit heel duidelijk in elkaar. Vijf man van Toronto, vijf man de burgemees ters van de andere gemeenten. En warineer een wykraadsiid dan vraagt of de aanwezigen de lezing van de heer Verduin op schrift kun nen krijgen, zegt de burgemeester dat daartegen geen bezwaar kan zyn. Maar het is dan wel verstandig te wachten tot het voorstel tot wets wijziging er is. Daarna kan de lezing ei als materiaal ter overrdenking naast worden gelegd. De Council heeft een reeks uitge kiende taken voor de hele agglome ratie. Zoals daar zijn de drinkwater voorziening, het openbaar vervoer, de snelwegen, de woningbouw, de recht spraak, de sociale bijstand. Indivi dueel hebben de gemeenten bevoegd heden op ook al uitgekiende terrei nen. Zoals daar zijn de straatver lichting, de brandweer, de gezond heidszorg. Zoals reeds gezegd: het marcheert daar best. En dan houdt het afdelingshoofd, beter bekend als mr. Th. Verduin, over Toronto een lezing. Datum: maandagavond 27 november. Plaats: de Burgerzaal van het Rotterdamse stadhuis. Toehoorders: leden van de Rotterdamse gemeenteraad en van oe Rotterdamse wijkraden. Inleider: ae heer W. Thomassen, burgemees ter van Rotterdam. Onder het mot te: van elders kun je leren. Conclusie van het afdelingshoofd: dat Canadese systeem verdient de voorkeur boven Rijnmond in zijn huidige vorm. Je zou- het voor hier ook eens moeten bekijken. Maar dan zou Rijnmond eerst een andere een heid moeten zijn. Met een paar ge heid moeten zijn. Niet een paar ge meenten. Uitleider van het afdelingshoofd: de Rotterdamse burgemeester. Dit zal best stof doen opwaaien, zegt hij. Akkoord, is dan ons weerwoord. Maar dan alleen als het afdelings hoofd de spreekbuis is van het Rot terdamse gemeentebestuur. Maar dat schijnt niet het geval te zijn. De heer Verduin laat met nadruk weten, dat hij zijn persoonlijke mening heeft. De burgemeester iaat met evenveel nadruk weten, dat het gemeentebe stuur nog geen opinie heeft en af wacht met welk voorstel tot wets wijziging Rijnmond zélf komt. Maar toch stof. ,De pers zal er best over schrijven." (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse politie heeft zater dag twee 14-jarige meisjes aange houden die ervan worden verdacht bij het warenhuis de Ilema te Schie dam een serie winkeldiefstallen te hebben gepleegd. Het tweetal werd op heterdaad betrapt. De meisjes waren in het bezit van een tas waarin men talloze voorwer pen vond afkomstig van verschillen de afdelingen in het warenhuis. Zo trof men snuisterijen, poederdozen, twee lantarens en batterijen aan. Een nader onderzoek wordt nog in gesteld. Gistermiddag hebben burgemeester IV. Thomassen en wethouder J. Ree horst een krans gelegd bij het beeld De Verwoeste Stad aan de kop van Rotterdamse Leuvehaven Het gebeurde ter nagedachtenis van de overleden kunstenaar Ossip Zad- kine. die de Maasstad „zijn" beeld schonk. De auto van de 43-jarige Schie damse fabrikant B. A. van de Bor, die vorige week op de Prins Bern- hardiaan te Schiedam werd gestolen is terecht. De Haagse politie trof de wagen, een Citroen DS 21 onbe heerd aan in de Hofstad. Van de dieven ontbreeks elk spoor. (ADVERTENTIE) Er zijn nu jumpers met hoge V-halzen in veel kleuren en dessins. Vele V-zels en prijzen, kortom er wacht. U een vraaie collectie. ROTTERDAM HOOGVLIET TLAAll DISGEK (Van een onzer verslaggevers) Maandagavond is het Groene Kruis in Rotterdam begonnen aan een se rie vergaderingen, waarop de wijk commissies worden gecompeteerd. Het Groene Kruis heeft Rotterdam in een aantal wijken ingedeeld. Bin nen het kader van deze wijken heeft men wijkcommissies in zijn totaliteit de .ledenraad"), die in het verleden enigszins incompleet zijn graakt. Om nu weer tot complete wijkcom missies en dus een voltallige leden- raa dte komen, zijn nog de volgende vergaderingen uitgeschreven: Voor de wijken Noord, Oost. Kra- lingscheveer, West op donderdag avond 30 november in de Sociëteits- zaai van het Groothandelsgebouw. Voor de wijken Alexanderstad, Om moord op donderdagavond 7 decem ber in het Consultatiebureau aan de Van Bilderbeekpiaats 1. Voor de wijken Zuidwijk, Fen- drecht. De Vaan, Wielewaal op maandagavond 11 december in het wijkgebouw Larerikamp te Zuidwijk. Voor de wijken Vreewijk, Lombar- dijen op donderdagavond 14 decem ber in De Spil, Dordtsestraatweg 483. Voor de wijken Charlois. Fe(jen- oord op dinsdagavond 19 december in de foyer van ht Metro-Theater, Wolphaertsbocht 198. De vergaderingen zullen niet al leen in de vergadersfeer worden ge houden. Er zal buiten de officiële vergadertijd een spreker en een fo rum zijn, terwijl er verder dia's zul len worden vertoond. Reeds vele malen zijn er in ver schillende wijkbladen en ook in Het Vrije Volk artikelen verschenen over de positie van IJsselmonde i.V.m. de toestand van de dijken. Onlangs werden wij in de „Wegwij zer" weer verblijd met het zoveelste bericht. Hierin werd vermeld, dat Gede puteerde Staten op vragen van het Statenlid S. Groenendijk omtrent de onveiligheid van het eiland IJssel monde bij hoog water van mening waren, dat er geen toestanden aan wezig zijn, waaraan buitengewone aandacht behoeft te worden be steed. Dit klinkt dus geruststellend. Minder geruststellend is het dan wanneer wij verder lezen dat IJssel monde paraat dient te blijven om bij eventuele springtij gepaard gaan de met een westerstorm de nodige maatregelen te treffen en verder schrijft men: „Wie zal zeggen dat dé waterramp van 1953 zich niet kan herhalen." Tot zover dit toch weinig bp wekkende berichtl Ik vraag mij af, wat die steeds weer terugkerende berichten voor nut hebben als er enerzijds wordt ge schreven dat er geen gevaar dreigt en dat men anderzijds in hetzelfde bericht kan lezen wat hierboven is geciteerd. Het enige, dat men bereikt (Van een onzer verslaggevers) De nieuwe verpleeginrichting van de Stichting Rotterdamse Verpleeghuizen „De Rustenburg" aan de Mathenesserlaan gaat niet, zoals wij gisteren publiceer den, 3.800.000 plus een bedrag ter correctie van de gestegen lonen en prijzen, maar minstens 7.659.600 kosten. B. en W, schrijven de verdubbe ling van de oorspronkelijke, in medio 1964 opgestelde raming toe aan een reeks feiten, waarvan la cunes in de aanvankelijke begro ting en perfectionisme niet de minste zijn. Een scherpe analyst van de enorme kostenstijging leert, hoezeer De Rus tenburg en haar medewerkers by de voorbereiding van het nieuwe project zijn tekort geschoten. Bij het maken van de begroting zijn aanzienlijke posten compleet vergeten of onjuist gesteld. In de verbeterde begroting heeft dit de volgende correcties tot gevolg: hogere aannemingssom534.000 damwand (was vergeten)ƒ63.000: ioodgieterswerk (was vergeten: ƒ324.000; keukenlnstaiiatie: ƒ80.600: koelinrichting keuken: ƒ96.000: grondwaarde (was niet opgeno men): ƒ450.000; bouwrente twas niet opgenomen) ƒ560.000: diverse te laag opgenomen posten (meubilair): ƒ250.000. Het streven naar perfectionisme vond zijn weerslag in de toepassing van dure steen- en houtsoorten. Dit streven kostte 117.000. Neemt men ook nog 'n stijging van minstens dertig percent voor hogere lonen en prijzen in aanmerking, dan is de verdubbeling van de oorspron kelijke begroting een De gemeente staat nu voor de taak rente en aflossing van een aanvullen de lening a 3.889.600 te garanderen. is ongerustheid bij veie mensen. Verdient het geen aanbeveling om, evenals Ged Staten dit doen de struisvogelpolitiek te betrachten en de kop maar in het zand te steken? Wij kunnen alleen nog maar hopen, dat wij gespaard mogen blijven voor een eventuele herhaling van de ramp van 1953. A. van Loon, C. D. Tuinenburgstr. 228 ROTTERDAM-26. <CJ <Van een onzer verslaggevers) Ruim 3000 mensen, hebben zich on derworpen aan de verkeerstest die de Rotterdamse politie op de Femina *67 heeft afgenomen. Niemand heeft de test foutloos gemaakt. Dit fa aan een vraag te wijten: Hoeveel ver keersdoden en -gewonden vallen er per week in Nederland? Ongeveer 12 te percent van de 3000 raadde het goede getal (ongeveer 50> wat de verkeersdoden betreft. Bijna de helft van de gestesten schatte het te laag. Slechts 2te per cent van de mensen had enig idee hoeveel gewonden er in het verkeer vallen (ongeveer 1250 in een week tijds). Meer dan driekwart van de getesten zat ver onder dit getal. Brigadier S. Baarda van de Rot terdamse verkeerspolitie trok hier uit zijn voorzichtige conclusie: „De test heeft natuurlijk geen wetèn- schappelijke waarde, maar het is wel een bevestiging van het vermoeden dat de gemiddelde weggebruiker geen idee van de gevaren op straat heeft". Voor de prijswinnaars van de ver keersfest vertelde de heer Baarda gisteravond in het gebouwtje aan 't Raam (naast het hoofdbureau) „Niet alleen de kennis van de ver keersregels is belangrijk, maar juist het toepassen er van. Ook al sta je in je recht, wees eens de mindere. Die bereidheid is belangrijk." Buiten de verkeerstest om is nog een vraag gesteld: Tent u van me ning dat het aantal .'erkeersongeluk- ken op de weg zal v «rminderen door strenger optreden \an de politie, d.w.z. dat de politie neer bekeurin gen maakt? Meer aan de helft van de ondervraagden antwoordde posi tief. een kwart negatief. Brigadier Baarda zei: „Die vraag was eigen lijk te ongenuanceerd. Als ik eerlijk moet zeggen welk antwoord ik had gegeven dan was dat: Nee." Dc prijzen (boekenbonnen, een haardroger, een horloge, een radio en een brommer) gingen o.a. naar: J. Plattel (Oud-Beijerland) P c van der Wie!. J. Floore. A. Plattei- Vooges en Y, W. Ottema (allen Rot terdam) Zondag 26 november 0130—01.50 uur: autobrand. Rodenrijs», laan. geblust m. t ho^ge-drukstraal. aan wezig 222, <33. leid mg onderbrandmees ter J. W. Wiuemse. 11.53—12.25 uur: Scheepsbrand. Ko ningshaven. geblust met hoge-druk- atraal. aanwezig G9. 132, leiding brand meester F. W. v. Aasendelft. 11,5812.12 uur: kleine binnenbrand, Asaerweg 177. geblust met emmers wa ter, aanwezig ris. Kj. leiding onder- brandmeester W, Flalzier. 1332—13.51 uur: bultenbrand. Nw. Bin nenweg 387, aanwas».. 823^ Ofl.viewing onderbrandBleeater d. Avars*j «WD 'WÊtBsl*#*

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1