w We moeten oppassen dat Schiedam geen Engelse ziekte 'ijgt met kromme benen wegens financiële ondervoeding S SPORT RAPPORT Is Schiedamse bevolking niet cultuur gevoelig? Accommodatie voor culturele leven moet er komen! Opa, daar ga je Welke schutter wint de beker? Anoniem Int met Ba ch -p rog ra m m a in museum Schiedam NO AD speelt niet tegen „oude glorie" 99 Gewonden door de gladheid Achterbank uit auto gestolen Groot aantal bekeuringen bij rood licht Burgerlijke stand Sporthal Klaverjassen Ergernis" Tiarief sverhoging Grondpolitiek Esperanto-agendo f 9 N Bekerhouder Tafeltennis MAANDAG 11 DECEMBER 1967 HET VRIJE VOLK 9? (Van een onzer verslaggevers) „Wil onze stad leefbaar blijven, dan zullen er met dc grootst mogelijke spoed voorzieningen dienen te worden getroffen, op dat Schiedam de zo noodzakelijke kredieten krijgt om de even eens zo noodzakelijke werkzaamheden te verrichten." (J. Schef- fers - PvdA). „Onrustbarend wordt het dat, ondanks de enorme stijging in de uitgaven (met ƒ4,600.000), de gemeente Schiedam wegens gebrek aan middelen, diverse urgente werken niet, of nog niet kan uitvoeren." (Drs. J. Houtman - WD). „Wij zien om naar mogelijkheden om financiële middelen vrij te krijgen teneinde hiermede de noodzakelijke voorzienin gen te kunnen financieren." (J. van Katwijk - PCG). Ziedaar een aantal uitspraken van voorzitters van drie fracties in de Schiedamse gemeenteraad. Bij hun algemene beschouwingen op de ge meentebegroting toonden zij zich met grote zorg vervuld over de som bere toestand van de gemeentelijke financiën. (Van een onzer verslaggevers) Is de Schiedamse bevolking niet cultuurgevoelig? De heer J. van Katwijk (p.c.g.) stelde deze vraag in zijn algemene beschouwing op de gemeentebegroting 1968 ten aanzien van de Schiedamse Gemeenschap, waarvan de jaar lijkse subsidie volgens zijn fractie voor herwaardering in aan merking komt. Passagethealer Proveniershuis Carillon I A i „Stad moet leefbaar blijven - tref daarom snel voorzieningen Alle veldsporten afgelast. Dan op naar de sporthal. Zo moeten vele sportliefhebbers zondag hebben ge dacht. De sportredactie van deze krant, werd zaterdag bij herhaling opge beld wat of er op zondag in de sporthal te doen was. Nou is het voor de. „pers" in Schiedam nog steeds moeilijk om van öe zijde van de sportbonden een gedegen pro gramma los te krijgen. Het Is dus altijd tasten in het duister wat de sport in de sporthal aangaat. Zaterdag dus even per te> lefoon sporthal-directeur Bolmers geraadpleegd om te vragen welk pro gramma er in de hal werd ver speeld. Dat viel bitter tegen want buiten de dameshandbal wedstrijd Wllton- Gona was er van verdere topsport niets te merken. Er waren nog wat junioren- en aspirantenwedstrijden en toen was het op. Verdere informatie leerde ons dat de competitieleiders van het hand balverbond de topwedstrijden van. de Schiedamse handbalclubs laten ver spelen in de Rotterdamse Energie hal en dat dit weekeinde een compe titiewedstrijd van DWS werd ge speeld in de sporthal in Maassluis. Sporthal-directeur Cor Bolmers, die met het samenstellen van de compe tities niets te maken heeft, zei ons met deze gang van zaken ook niet gelukkig te zijn. Zo werd vori ge week de dameswedstrijd tussen DWS en UVG, notabene een Schie damse aangelegenheid, verspeeld in Rotterdam. Kent men bij de hand- balbond het begrip „thuiswedstrijd" soms niet of wordt dat begrip uitge smeerd over heel Zuid-Holland..? De klaverjasvereniging Ons Ge noegen geeft In Het Voiksgebouw aan de Tulnlaan twee grote klaver- jasconcoursen. Dat gaat gebeuren op donderdag 14 en donderdag 21 december. Er zal worden gekaart om prachtige prij zen. Het inschrijfgeld is ƒ1,50 en men kan zich opgeven, bij de volgen de adressen. Amperrestraat 5a, Gor- donstraat 31, Warande 81a en aan de zaal. B. VAN B. <Van een onzer verslaggevers! In de afgelopen nacht is om streeks kwart over vier de 20-jarige Schiedamse bakker R. v. d. L. op de Burg. v. Haarenlaan ter hoogte van de Troelstralaan met zijn auto tegen een lichtmast gereden. Mist en vorst hadden zijn ruiten beslagen en op het kruispunt raakte de bakker de weg kwijt. Hij moest met letsel aan zijn gezich worden op genomen in het gemeenteziekenhuis. Zijn wagen werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. De gladgeworden sneeuw is ln de Julianalaan de 40-jarige mevrouw J. M. Swinkels-Vredebregt zondagmid dag omstreeks 1 uur fataal gewor den. Mevrouw Swinkels gleed uit en brak haar rechterenkei; zij is opge nomen in de Dr. Noletstichting. (Van een onzer verslaggevers) Uit oen auto op de Parkweg te Schiedam is vrijdag een achterbank gestolen. De eigenaar, de 21-'arige winkelier Th. W. J. A. E bed zijn wagen omstreeks kwart over vijl' ge parkeerd. Toen hij zijn wag n om streeks acht uur weer wilde gebrui ken was tic bank verdwenen. Zoals bekend concludeerde bet ge meentebestuur, dat de gewone dienst 1968 het niet geringe tekort van ruim ƒ1,5 miljoen vertoont. Weliswaar is de reserve toereikend om dit tekort te dekken, maar men acht deze uit komst niet aanvaardbaar en men ziet zich dan ook genoodzaakt de ta rieven te verhogen. PvdA-fractievoorzitter J. Scheffers constateerde, dat de reserves in een snel tempo worden aangesproken en vroeg zich af wat er gebeuren moet als die uitgeput raken. .De financiële verhouding tussen rijk en gemeente is een bron van voortdurende ergernis en blijkbaar weet niemand aan het roer van de staat hoe deze zaak moet worden op gelost." Doelend op een aantal besluiten, waaraan Gedeputeerde Staten geen goedkeuring wilden geven wegens ge brek aan financiën, betoogde de heer Scheffers: „Het is toch te dwaas, dat de gemeenteraad alsmaar besluiten neemt voor dringende zaken, terwijl de goedkeuring wordt onthouden. Hij constateerde, dat er een was lijst is met belangrijke werkzaamhe den en kredieten. „En," vervolgde hij, „wij zitten met z'n allen maar af te wachten of er iets los komt. Nie mand van de burgerij snapt er ook maar iets van dat iets niet gebeurt. Vol zorg vervolgde hij: „Elke maand nemen wü nieuwe besluiten, want het werk moet voortgaan. Elke maand wordt de waslijst groter en het wordt hoog tijd, dat aan deze gebrekkige arbeid, waarvoor ieder een' zich grote inspanningen ge troost. een eind komt." Hij vroeg het college of het bereid is bij de minis ter van Binnenlandse Zaken tot uit drukking te brengen wat er bij de Schiedamse gemeenteraad leeft. Ook vroeg hij zich af of men wel kan doorgaan met tariefsverhogin gen. „Zeker wanneer rekening wordt gehouden met prijsstijgingen en loonontwikkelingen zal ergens een moment van rust moeten komen. Drs. J. Houtman noemde het be grijpelijk en noodzakelijk, dat er weer een verhoging van diverse ta rieven komt. Zorgwekkend noemde hij de stijging voor de verzor ging en verpleging bij de dienst van Sociale Zaken (ƒ1.200.000) en de personeelslasten van de gemeente 1.300.000). Ook de kapltaalslasten in Schiedam nemen volgens hem be angstigend toe met 1.150.000. Hij constateerde, dat door dc stij ging van het rentepercentage op de kapitaalsmarkt het financiële beeld van Schiedam er niet rooskleuriger op zal worden. Drs. J. Houtman vroeg, zich verder af of de gemeente het investerings- tempo van de laatste jaren (binnen vijf jaar zijn de investeringen per jaar verdubbeld van ƒ10 tot 20 miljoen, terwijl het aantal inwoners nauwelijks toenam) wel kan volhou den" De liberale woordvoerder er kende dc noodzaak ervan. Daarom noemde, hij het duidelijk, dat in dit beeld een tariefsverhoging een dringende eis is. De WD hoopt, dat na de indiening van een wette lijke regeling ter verruiming van het plaatselijk belastinggebied enige ruimte komt in Schiedams financieel beleid, „al zal," aldus drs. Houtman, ook Schiedam naar een wijziging in de regeling wat betreft de verhou ding tussen rfjk en gemeente moeten blijven aandringen. Hij noemde het billijk, dat gemeenten met een slech te bodemgesteldheid (Schiedam heeft de slechtste grond van Nederland - red. HW) ln aanmerking komen voor een verfijningsregeling. De extra-lasten zijn voor Schiedam niet meer op te brengen. De achterstand in het onderhoud straten en wegen neemt schrikbarende vormen aan; 't wordt in hoofdzaak veroorzaakt door het voortdurende zakken van de bo dem De heer J. van Katwijk (prol.-chr.) noemde het wenselijk, dat alle ge meentelijke instellingen aan een grondig onderzoek worden onderwor pen. Vervolgens belandde hij hij de te voeren „grondpolitiek". Volgens de BCG-fractie is de financiële situatie bepalend voor de voorkeur om tot erfpachtsuitgifte dan wel tot verkoop van grond te komen. „Wij stellen ons dienaangaand niet doctrinair op het standpunt, dat, on verschillig hoe de gemeentelijke si tuatie is, er geen keus zou zijn. Als bliikt," aldus de PCG-woordvoerder, „dat sommige noodzakelijke voorzie ningen moeten achterblijven omi it de middelen ontbreken dan zullen we het één moeten afwegen tegen het ander; „Niets of niemand op deze aarde kan alles hebben. Ook de ge meente Schiedam niet." De heer J. van Katwijk vroeg zich af of. gezien het ontbreken van vol doende middelen voor het onderhoud van straten en pleinen, de gemeente raadsleden wel goed hebben afge wogen, niet te royaal zijn geweest of op een te grote voet leven De heer B. E. Collé {e.p.n.) kwam j tot een aantal kernachtige uitspra ken. ,De gemeente wordt ziek. We moeten oppassen, dat Schiedam geen Engelse ziekte krijgt met kromme benen ten gevolge van financiële on dervoeding. De gemeenteraad moet zich," zo betoogde hU, „door middel van een motie duidelijk uitspreken." Merkredon. la 13an de decembro klubvespero. Ni konversacios ce kado H. Letse!: sr., Lekstraat 100 b. „In het jaarverslag van deze instelling prijkt op vrijwel iedere pagina een nadelig sal do en de voornaamste bron van inkomsten schijnt te zijn het organiseren van een jaar lijks gokfestijn (spreker be doelt de kermis - red. Hv V dat toch moeilijk als cultuur kan worden gekwalificeerd of," zo voegde de heer Van Katwijk eraan toe, „men moet ook nog cultuur weten te ontdekken in de onderste spiraal van het leven Blijkbaar slaan de culturele pogin gen van de SG bij de bevolking niet of onvoldoende aan. Waardoor komt dit nu? vroeg de heer "Van Katwijk. Zijn er andere kringen, die beter flo reren. Is het slagen misschien een kwestie van een lange adem of wil men het falen niet onder ogen zien? „Wij zien niet graag", aldus de PCG-woordvoerder, „dat de Schie damse Gemeenschap verwordt tol een beperkte groep van mannen, die elkaar, al of niet amechtig, spelden van verdienste opprikken. Wij zien veel liever, dat ze aanvaardbaar wordt voor heel de bevolking. Indien geen betere resultaten ie verwach ten zijn en de bestuurden; zelf ook geen mogelijkheden zien, laten we dan niet schromen de consequentie hieruit te aanvaarden." Bij de Partij van de Arbeid zal men straks bij de hoofdstuksgewijze behandeling van de begroting on getwijfeld ook iets over culturele zaken zeggen. Fractievoorzitter J. Scheffers bracht de grote teleurstel ling van de PvdA tot uiting over het mislukken van de besprekingen tussen de gemeente en de eigenaren van het Passagetheater over de op richting van een Stichting. Hij toon de zich zeer benieuwd naar de oor zaak van de mislukking. De heer Scheffers stelde vast, dat er dringende behoefte is aan een stadsgehoorzaaL Ruimtelijke accom modatie voor het plaatselijke cultu rele leven moet er komen" betoog- de hij. „Zolang daarover niet kan worden beschikt is men voor grote bijeenkomsten aangewezen op zalen in omliggende gemeenten. Hij vroeg liet college de raad mede te delen of er ai plannen zijn voor een eigen zaal of dat deze nu met de grootst mogelijke spoed wordt gemaakt. Teleurstellend vond de heer Schef fers het ook, dat er thans geen sub sidie wordt gegeven voor oprichting van een Gewestelijk Orkest Zuid- Holland. „Is er geen mogelijkheid een andere oplossing te vinden om de bestaande plannen te laten door gaan?" vroeg hij. Onder het hoofdstuk Culturele Za ken zei drs. J. Houtman (v.v.d.), dat men ten aanzien van de vorming van een kunstenaarscentrum met voor zichtigheid te werk moet gaan, heggr wel de VVD het zou waarderen, iftt dien het Provinciehuls in de toe komst een belangrijke rol speelt in het te vormen centrum. Voor jeugd werk achtte hij het Proveniershuis ongeschikt. Een gelukkige oplossing noemde hij de bestemming van het oude ge bouw van het Stedelijk Gymnasium tot muziekschool. Ook drs. Houtman betreurde het, dat de onderhandelin gen over het Passagetheater zijn af gesprongen op financiële gronden. Evenals de heer Scheffers consta teerde hij een onvoldoende ruimte lijke accommodatie voor 't plaatselij ke culturele leven. Ten slotte hield de liberale woord voerder een pleidooi voor restaura tie van het uit 1786 daterend Caril lon van de St.-Janstoren, gegoten door klokkengieter Andreas Joseph van den Ghein. De in 1964 opgerichte Stichting Carillon Schiedam beschikt thans over een bedrag van ƒ20.000. „Wij zouden 't college willen aanbevelen tezamen met de stichting zodanig propaganda in de stad te maken, dat de benodigde gelden spoedig ver gaard worden. Wij denken aan bij dragen van jubilerende bedrijven en verenigingen. „Te lang" zo zei drs. Houtman, is het carillon ernstig ver waarloosd. De heer B. E. Collé (c.p.n.) drong er op aan. dat er zo snel mogelijk een cultuurnota komt. (Van een onzer verslaggevers) GLUNDEREND liet hij alle feest vreugde op zich afkomen. Talloze ge schenken werden bij hem neergezet, tientallen handen werden hem toe' gestoken met de mededeling: „Van harte gelukgewenst met uw honderd ste verjaardag en nog vele, vele ja ren." AAN WIE al deze feestvreugde ten deel vielHet was natuurlijk de heer M. Faasse, in het westen beter be kend als Opa. Ja, Opa, wie kent hem niet, de altijd goedlachse Schiedam mer? Waarom al die feestvreugde? Dat is voor niemand uit het westen een vraag, want daar wisten se allemaal dat Opa zondag zijn HONDERDSTE verjaardag vierde. TER GELEGENHEID van deze eeuwviering recipieerde Opa zater dagmiddag in gebouw Christelijke Sociale Belangen aan de Lange Ha ven. Burgemeester Roelfsema en echtgenote, familie, vrienden, ken nissen en buurtgenoten maakten van de gelegenheid gebruik om hem te komen gelukwensen. Niet alleen fa milie uit de omgeving gaf blijk van belangstelling. Zijn zoon, klein- en achterkleinzoon waren uit de Ver enigde Staten overgekomen om. hun resp. vader, groot- en overgrootvader te komen gelukwensen. OPA, JUIST hersteld van een he vige griepaanval, kon het allemaal maar nauwelijks verwerken. Zijn buurtbewoners uit de Paulus Potterstraat, Jan Steenstraat en Jan Vermeerstraat lieten zich ook gelden toen zij mei een prachtige zetel, een vest. een pijp en talloze sigaren kwa men aandragen voor Jiun" Opa. Ten slotte. Opa, willen wij bij de vele felicitaties die u hebt ontvangen de onze voegen en de wens uitspre ken dat u nog vele jaren in goede gezondheid temidden van uw acht kinderen, 37 klein-, 98 achter- en 5 achterachterkleinkinderen mag door brengen. Opa. daar ga je!" (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse politie heeft in de afgelopen zeven weken 575 automo bilisten bekeurd die op de kruispun ten van de Burgemeester van Haa renlaan door het rode licht reden. Vorige week waren het er 89. De po litie zet de actie nog steeds voort. In dezelfde periode werden .199 automobilisten aangehouden die ter hoogte van het Schiedamse station op de Horvathweg de maximumsnel heid overtraden. Ook deze controle wordt dagelijks gehouden. Koop 'n boek btj d» ARBKIDEKSPXBS SCHIEDAM Sylvia P d v T van derKruk en J. Libert; Jan W z v F F de Heer en Y M Francke; John y. v L Larooij en J Barremaecker. Overleden: L J M Lupker 66 ir: M Bakkers 52 jr cchtg J H Siwcrs. Ju de sneeuw de voetbalvelden leeshoudt is het eens goed om op de helft van de voetbalcompe titie, aandacht te besteden aan onze „koolkikkers". Beginnen wij met te vermelden, dat er in Schiedam vijftien ama- teurclubs zijn. waarvan vier in de zaterdagcompetitie, acht in de zondag-RVB en drie in de KNVB. Bij elkaar hebben deze 15 clubs tot nu toe in deze competitie een totaal van 256 doelpunten ge scoord. Zes van dit totaal moeten wU schrijven op naam van de te genstanders omdat dit doelpunten zijn die in eigen doel werden ge scoord. Blijven dus over nog 250 treffers. Deze 250 doelpunten werden ge scoord door 92 verschillende spe lers. GSS, uitkomende ln de derde klas van de zaterdag-RVB, scoor de tot nu toe het hoogste aantal 30 doelpunten. Het is dus niet vreemd, dat juist de man, die enze koolkikkersiijst aanvoert, Ron de Munnik, in GSS speelt. Ron scoorde in totaal 12 doelpunten en gaat fier aan de kop. Achter hem komt Piet van Veen van PPSC, dat in totaal tot 21 doelpunten kwam waarvan Piet er tien op zün naam bracht. De man die zo verrassend be slag legde op de derde plaats is Joop den Brinker van Excelsior '20. Joop scoorde tien keer en het totaal van zijn vereniging is 14 treffers. Dat is niet veel, maar de competitie duurt nog even. Hij staat dus op een gedeelde tweede plaats met Piet van Veen. Cchutter nummer vier is Nico Huet jr., die tot acht doel punten kwam. Schiedam, zijn club, scoorde ln totaal 23 doel punten en staat dus wat de totale score betreft op de tweede plaats. Nico van Zetten, ook van Schie dam, kwam tot zes doelpunten. Tot zes treffers kwamen er meer, want Henk Verweij, de man die nu in het bezit is van de wissel beker, scoorde voor Ursus ook zes keer. Het totaal van Ursus ligt op 17 doelpunten. Vari Dongen van GTB komt ook ook al weer een aantal weken op onze lijst voor. Hij kwam tot zes doelpunten en GTB tot een to taal van 19. HBSS en SVDPW kwamen beide tot 12 doelpunten. Korperaal en Aaldijk namen er ieder vijf voor hun rekening voor HBSS en bij SVDPW waren de neven Voets produktief. DHS scoorde ook zuinig dit keer. Veertien treffers ln totaal, waarvan vijf van de voet van Piet Roozen. SFC heeft in John Rost de beste schutter. Hij schoot zes keer raak van een totaal van 14. Jurry Blomsteel van DRZ is tot nu toe de meest produktieve spe ler van DRZ. Zes keer raakte hij de bal goed en droeg by tot een redelijke score van 22 voor DRZ. Wilton, dat 14 keer een doelpunt in zijn voordeel zag toegewezen, heeft in Boonefaas een schutter. Hij zorgde zes keer voor een doel punt. Martintt en Schiedamse Boys hebben ieder 16 doelpunten op hun conto. Lubker bij Martinit scorde vijf keer en Koedood bjj de boys. waardoor zjj de beste schutters voor hun clubs bleken. Groenendijk van Demos droeg met vijf doelpunten by tot het niet grote totaal van 13. Hoe het zich in de tweede helft van de competitie zal afspelen, hopen wij u na iedere voetbalzon dag te kunnen meedelen. Zoals de zaken er nu voor staan, kan er nog van alles gebeuren. Een win naar nu reeds aanwijzen is voor barig. De fraaie aula van het Schiedams Stedelijk Museum is een om geving, waarin een Bach-programma alle mogelijkheden heeft om te gedijen. Zaterdagavond was die aula tot herstens toe vol, toen daar het gezelschap Intertexta een dergelijk programma uitvoerde voor de Vereniging van Vrienden van het Museum. Intertexa is een groepje amateur musici dat evenzeer wordt geken merkt door initiatief en enthousias me als door muzikale kwaliteiten. Dat die muzikale kwaliteiten nu in hun nieuwe (en eerste) dirigent Gerard Akkerhuis een toegewijd leider heb ben gevonden betekent voor het en semble, dat het net die duw om hoog heeft gekregen die het nog no dig had. Intertexta heeft het zich zaterdag avond niet gemakkelijk gemaakt. Op het programma prijkten niet alleen de beide concerten voor drie klave cimbels van Bach, maar ook diens concert voor twee violen en het vier de Brandenburgs, alsmede een aria. Voegt men daarbij, dat de solisten allen binnen eigen kring werden ge zocht en gevonden, dan ziet men pas goed welk een opgave hier was ge steld. En ai mag het dan zo zijn. dat die opgave hier en daar te zwaar was. dan nog kan Intertexta niet worden verweten dat het zich er niet met elan doorheen heeft geslagen. Zeker het dubbelconcert van Bach kan tot die zeer zware opgaven wor den gerekend. Maar al vond men dan niet altijd alle subtiliteit in de solo partijen, al liep het derde deel dan hier en daar uit de hand, toch ver dienen de beide solisten, die het no dige zelfvertrouwen, een goed muzi kaal evenwicht en een toch bewonde renswaardige instrumentale beheer sing ten toon spreidden, alle lof. De leden van Intertexta nrefereren het in de anonimiteit te blijven. Dit op zich zelf respectabele standpunt maakt het de recensent niet gemak kelijker. Dat verhindert ons echter niet volle bewondering te uiten aan het adres van solisten zoals de solo violiste in het Vierde Brandenburgs Concert. Samen met de eveneens uit stekend bespeelde blokfluiten heeft zij gefrappeerd door de fraaie streek, de muzikale superioriteit en de ze kerheid, die van haar solopartij af straalde. Concerten voor drie klavecimbels in d en C flankeerden het nrrwrrnm- ma. Zii toonden in rip (verschillen de) solislenlrio's een knappe samen werking, in het ensemble, zoals trou wens tijdens het gehele concert, een grote mate van zekerheid. Jammer dat dit gave klavesimbelspel voor de weinige bezoekers op de bovengalerij vee! beter te horen was dan voor het talrijke publiek in de zaal. Een verdiensteiyk gezongen „Sehafe können sicher weiden" completeerde het programma, waarvoor het pu bliek uitbundig dankte. RIEN FRÖLICH t_.' (Van onze sportredactie) De jaarlijkse wedstrijd tussen een team van NOAD en een team van oud-internationals, die NOAD op de eerste zaterdag van het nieuwe jaar wilden spelen gaat niet door. Deze wedstrijd, die in de afgelopen jaren telkens een succes was en waarbij men van goed tafeltennis kon genieten, werd getorpedeerd door een telefoontje van de Neder landse Tafeltennis Bond. Op 6 januari de dag waarop NOAD deze wedstrijd zou organise ren, wordt gespeeld om de NTTB- beker zodat NOAD niet behoeft te rekenen op enige belangstelling van de zijde van het hoofdbestuur. Ook het meespelen van Will van Zoeien bij de oud-internationals is dan niet mogelijk. Indien NOAD de wedstrijd een week zou uitstellen kon de bond garanderen dat er van hun kant me dewerking zou komen. Bij NOAD voelt men voor dit standpunt niets omdat, dan de Shell een toernooi heeft en tevens een week lator de Schiedamse kampioenschappen saau beginnen.

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1