Drs. J.Bastiaans (p.v.d.a.): Sociale raadsman kan belangen bij juiste instanties behartigen SML dl? VLERK 1 V oorbarige mededeling J. van Katwi k p.c.g. wil niet bespotten, maar neemt een woord terug „We trachten er wat aan te doen. Scholieren tafeltennissen in cle „beurs GROTE MARKT 19-21 - SCHIEDAM - TEL. 267762 262835 Raadsman GEMINI DESSO - HATÉMA NYLE FRANCE VICTOIRE ENZ. ALLE TAPIJT OP KAMERBREEDTE Opmerking over estuur verkeerd uitgelegds Comm< ZEEMAN'S Drie lacunes Wijk-agent Verschil Burgerlijke Stand VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 HET VRIJE VOLK PAGINA 7 (ADVERTENTIE) DOE HEI ZELF DOE HET BETER MET sm IJZERHANDEL (Van een onzer verslaggevers) „In een stad, die naar de honderdduizend zielen toegaat, ontkomt men niet aan tussen-instanties. Talloze contacten móéten nu eenmaal worden gedecentraliseerd en lopen dan over een ambtelijke instantie, die (dat brengt haar positie mede) behoedzaam en afwerend moet zijn en wier vak het nu eenmaal niet is contact-functionaris en voorlichter te zijn Met deze woorden pleitte drs, J, Bastiaans (p.v.d.a.) tijdens de donderdagavond voortge zette begrotingsvergadering van de Schiedamse gemeente raad opnieuw voor het aan stellen van een sociale raads man. Volgens het FvdA-raadslid moet zo'n raadsman voor het publiek gemakkelijk bereik baar zijn en zijn voornaamste taak zou moeten bestaan uit 't helpen van burgers bij 't vin den van de instanties, die hem bij een bepaalde moeilijke aangelegenheid uit de nood moeten helpen. Ook zou de raadsman kleine handreikin gen moeten verlenen bij de aanvrage van huisvesting, be lastingen, sociale verzekerin gen e.d. ADVERTENTIE VERLOVINGS- RINGEN DESIREE ANJER WM 5 MARTINSHOF §3 Juwelier- T f§§ jf edelsteenkundige w (ADVERTENTIE) SCHIEDAM BEKENDMAKING (Van een onzer verslaggevers) De heer J. van Katwijk, woordvoerder van de PCG-fractie in de Schiedamse gemeenteraad Is, zoals hij het tijdens de don derdagavond voortgezette begrotingsvergadering noemde, „hoogst onaangenaam getroffen door de wijze, waarop men zijn opmerking van vorige week vrijdag over de Schiedamse Ge meenschap heeft uitgelegd. Zoals bekend vindt de heer Van Katwijk, dat de subsidie aan de SG in aanmerking komt voor een herwaardering. Hij toond^ zich gekant tegen het feit, dat de voornaamste bron van in komsten bestaat uit de kermis, „de onderste spiraal van het leven". Gesprek T> DEALER HEUGAFELT HEUGAFLOff HEUGALAINE ewone burger kent de niet Drs. J. Bastiaans (p.v.d.a.) heeft gelijk, wanneer hij stelt, dat men in een stad als Schiedam niet ontkomt aan tussen-instanties als men bepaalde problemen en bezwa ren met de gemeentelijke overheid wil bespreken. En nu is het maar de vraag of die Instanties de capacitei ten bezitten om zo'n ,burger-in-nood' op de juiste wijze te helpen; ook is het nog de vraag of zo'n gemeente lijke instantie wel voldoende tijd be schikbaar heeft om zo'n burger de aandacht te geven, die hij verdient. Immers, de ambtenaren (dat zijn nog steeds de instanties, waarmee men te maken krijgt) hebben ook nog andere werkzaamheden en het is helemaal niet denkbeeldig, dat ze in feite bij hun dienstverlening aan ten burger te kort schieten. Belangrijker echter nog is de vraag of zo'n ambtenaar wel over de juiste capaciteiten beschikt om als tussen instantie op te treden. Een eventueel aan te stellen sociale raadsman heeft die wel. Hij is mede door zijn psy chologisch inzicht en zijn neutraliteit de aangewezen figuur om bij bepaal de problemen als tussenpersoon op te treden en het vraagstuk naar te vredenheid op te lossen. Wie denkt, dat iedere willikeurige burger de weg naar het spreekuur var, burgemeester, wethouders en andere bestaande instanties weet te vinden, benadert het vraagstuk wei op een zeer simpele manier. Er zijn honderden mensen, die een schroom hebben om op zo'n spreek uur te komen. Toegegeven, zo'n drem pelvrees zal er ook bestaan voor een sociale raadsman, maar bij een juiste aanpak zal die drempelvrees In min dere mate bestaan dan nu het geval is. Het is daarom prettig te verne men, dat de burgemeester de sugges tie van drs. Bastiaans aan een studie wil onderwerpen. We wensen hem dan ook veel succes toe, want er kan een groot stuk onbehagen by de be volking worden weggenomen. Goed gereedschap is het halve werk. Kies daarom het SKIl doe-het-zelf gereedschap. Er Is een ruime keuze. Boormachines in veie uitvoeringen - al vanaf 64.50. Snap/Lock hulp stukken, die u in een hand omdraai op uw boor machine monteert. En bovenal de revolutionaire Vari-Toer Systeem boor machine, die u de juiste snelheid voor ieder werk geeft1 pOWER flTOOLS Komt u eens bij ons kijken- U bent van harte welkom, uw handelaar: Broersvest 52 Schiedam - Tel. 26 75 94 NU OOK AL IN PLASTIC KOFPER v.a. 95,— en Negen maanden met aftrek en ter beschikkingstelling aan de regering luidde gisterochtend het vonnis van de rechtbank te Rotterdam tegen de 3l-jarige koopman F. R. A. N, die bij een vechtpartij op Katendrecht de Duitser A Scheidbach met een mes had gestoken, waardoor een slagaderlijke bloeding ontstond. Door de met het mes geraakte pols on middellijk met een stropdas af te binden had men het slachtoffer in het leven kunnen houden. De officier van Justitie had tegen hem een jaar met aftrek, eveneens met terbe schikkingstelling. gevorderd. Drs. Bastiaans, die vrijdagavond reeds een aantal welzijnsaspecten belichtte, die verband houden met de communicatie overheid-burgerij (waarin zo'n sociale raadsman uit stekend zou passen) kreeg op zijn betoog van burgemeester H. Koelf- sema maandagavond een ietwat af wijzend antwoord. ,In Schiedam" zo had de burge meester gezegd, „is behoorlijk con tact tussen overheid en burgerij mo gelijk. Onze colleges zijn nog aan spreekbaar. in grotere steden wordt het moeilijker, het college van B. en W. kan nog iedereen ontvangen en er wordt gelukkig een groot gebruik van gemaakt van de spreekuren Drs. Bastiaans karakteriseerde dit antwoord van de burgemeester als „voorzichtig afwerend." „Eén van de pülers," zo repliceerde bij, „waar op uw min of meer afwerend betoog berustte was de stelling, dat het di recte contact nog altijd de voor keur verdient en dat dit in Schiedam nog mogelijk is. Tussen-instanties zouden volgens u het gevaar van grotere afstand scheppen. „Maar," zo betoogde drs. Bastiaans, „toege geven, dat er nog heel wat burgers de weg weten te vinden naar de spreekuren van bet college mag ik u dan eens vragen met hoeveel van de dertig- tot veertigduizend volwas sen burgers van onze stad een der gelijk rechtstreeks vis-a-vis-eontact onderhouden kan worden? En dan nog op basis van een vertrouwens relatie, die nu één keer voorwaarde is voor bet open op tafel leggen van wensen en bezwaren?"' Volgens drs. Bastiaans is de me- nigsvorming over alle mogelijke za ken in onze overgeorganiseerde maatschappij noodzakelijkerwijze vrij streng geformaliseerd. „Maar," vervolgde hij, „in de organisatie van de meningsvorming ontbreekt nog te veel het oordeel van de doorsneebur- gerover de alledaagse dingen van zijn onmiddellijke woonmilieu. Daarmee duidde het FvdA-raads lid drie lacunes aan in de commu nicatie. De eerste ligt op bet vlak van de individuele moeilijkheden en wensen van de burger, de tweede ligt op het vlak van de gebrekkige meningsvorming van de wijkbevol- king over de vragen van het eigen woonmilieu en het derde betreft het „te weinig betrokken worden in die vragen, „Vele burgers kennen nu eenmaal niet de contactfiguren, die hun be langen en moeilijkheden rechtstreeks daar kunnen brengen waar zij een goede behartiging vinden. De gewo ne burger kent veelal niet de weg en heeft nu eenmaal drempelvrees. Drs. Bastiaan vond verder, dat de gewone spreekuren en van burge meester en wethouders en andere Instanties onvoldoende tegemoetko men aan de behoefte aan een neu trale bemiddelende figuur, zoals een sociaal raadsman, die de moeilijk heden en bezwaren daar brengt, waar ze tot een oplossing kunnen ko men. Hij meende, dat het instituut „wijkagent" niet het middel is, waar men thans, in 1967, naai grijpt en hij wees er op, dat deze dertig jaar geleden evenals de dorpsveld wachter de aangewezen figuur was by wie men met zijn vragen en pro blemen terechtkon en die ook tos sen-installatie was. ontkomt niet aan tussen-instanties in de stad. Het gaat er om, daarvoor de goede functionarissen te vinden, wier vak, instelling en opleiding het is open te staan voor vragen en moeilijkhe den en die in staat zijn de weg te wijzen of directe eenvoudige hulp te verlenen." In hetzelfde vlak ligt volgens de PvdA het voorstel om tot instelling van een beroepsschriften-commissie over te gaan. „Voor klachten die de gemeentelijke zaken betreffen" her haalde drs. Bastiaans, „moet de burger in zijn gemeente terecht kunnen. Het zou een bewijs van on vermogen zijn, wanneer er ook maar één verzoekschrift over een gemeentelijke aangelegenheid door de commissie voor de verzoekschrif ten van de Staten Generaal zou moe ten worden behandeld, omdat er voor de behandeling van de desbe treffende klacht geen onpartijdige instantie binnen de eigen gemeente is." Drs. Bastiaans noemt deze eenvou dige voorziening geen remedie voor de door hem gesignaleerde kwalen. „Maar zij maakt ongetwijfeld een onderdeel uit van het samenstel van maatregelen, dat nodig is om de communicatie tussen overheid en burgerij te verbeteren. En daarbij moet men naar middelen grijpen, die in het kader yan deze tijd pas sen en niet naar maatregelen als wijkagenten en rayonchefs, di« op zich zelf misschien wel aanbevelens waardig zijn, maar die in het kader van wat ons voor ogen staat nauwe lijks betekenis hebben." Drs. Bastiaans meende een voorts een verschil in accent te bespeuren in de wijze waarop hij en de burge meester het tweede en derde ge brek in de communicatie (menings vorming in de wijk over dl eigen wijkaangelegenheden en de 'inscha keling van de wijkbevoiking bij de beoordeling of zelfs bij d< uitvoe ring van plannen, die de wijk be treffen) benaderen. Zowel het PvdA-raadslid als 'de burgemeester noemen In dit verband wijk- en buurtverenigingen een actie- micité's. Maar drs. Bastiaans con stateert, dat die niet nieuw zijn en dat deze verenigingen (vaste taken: organiseren van oranje- en andere volksfeesten) van oudsher bestaan. Langzamerhand zijn de verenigingen er zich van bewust geworden, dat er nog andere taken zijn, die de wijkbevoiking nauwer aar» het hart liggen. „Het gaat er au om," aldus drs, Bastiaans, „in deze spontane orga nisatievormen een aanzet te zien tot bepaalde voor de wijk representatie ve organen. Daarvoor is meer no dig dan hen te accepteren zoals zij zijn en wanneer ze zich eens een keer presenteren. Dit is louter een passieve benadering. Het verschil in accent tussen de benadering van de burgemeester en die van de PvdA-raadsfractie is de volgende: de FvdA-fractie denkt aan een actie ve bevordering door het scheppen van nieuwe, althans vernieuwde tus sen-instanties, die uiteraard het vertrouwen van de wijkbevoiking moeten hebben, terwijl drs. Bas tiaans, zoals hij het uitdrukte, in het betoog van de burgemeester een vqprzichtit afhouden van deze nieu we vormen beluisterde. Ten slotte constateerde drs. Bas tiaans. dat de burgemeester de deur van het overleg van deze belang wekkende zaak op een kier Het staan. „Zaken ais deze moeten lang zaam rijp worden en groeien. Wij zouden voor het ogenblik tevreden zijn met een toezegging, dat het college wii overwegen of niet te lange termijn dit gehele onderwerp in zijn samenhang in studie te. ne men." Drs. Bastiaans sprak de hoop uit, dat de burgemeester in het komende begrotingsjaar de vruchten van zijn studie zal mede delen. Uitgebreide collectie in alle breedten. Uitsluitend bekende lerkringer. ala JU Gratis graveren. s= u kunt er op wachten. fü ROTTERDAMSEDÜK 268 SCHiEDAMfF (Van een onzer verslaggevers) „Een wat al te voorbarige medede- de SBLO mededelen dat men bezig lijkse bestuurders van de SBLO op het bericht in een der in Schie dam verschijnende advertentiebla den als zou Hans Degreef als op volger van de heer Ds Jong. de huidige voorzitter van de SBLO, gaan fungeren. Wel wilde men ons van de zijde van de BLO mededelen dat men bezig is een opvolger voor de heer De Jong te zoeken die nu hij gepen sioneerd is de wens te kennen heeft gegeven er een streep onder te zetter.. „Tot mijn verbazing heb ik het gelezen," zei ons Hans De greef die wij om nadere mededelin gen vroegen. „Ik wil niet zeggen dat dit bericht een slag in de lucht is maar het is wel voorbarig. Het Is nog altijd zo, dat alle 63 verenigingen die bij de SBLO zijn aangesloten een kan didaat mogen stellen- Verder zou ik willen opmerken dat iedere be stuurder van de SBLO moet wor den gekozen De heer Degreef is bestuurder van de tafeltennisvereniging TSF en vervult een hoge functie in de afd. R'dam van de NTTB. Tevens Is hij hoofdbestuurder van. de NTTB. HU heeft geen zitting in 't huidige bestuur van de SBLO Burgemeester sn Wethouders '-an Schiedam maken bekend, dat zy op 22 november 1967, krachtens artikel 132 van het Reglement, verkeersregels en verkeerstekens in het algemeen bèiang van het verkeer hebben be sloten: 1. het parkeren aan de zuidzijde van de Appelmarkt te verbieder van naanüag t/m zaterdag van 8 tot t'3 uur, door plaatsing van borden 49 bijlage H RVV en on derborden ex art. 121 RW; - 2. het parkeren aan de westzijde van de Lange Achterweg tussen het pand nr. 17 en de Hoogstraat te verbieden van maandag t/m zaterdag van 8 tot 18 urn door plaatsing van borden 49 bijlage II RW en onderborden ex. art. 121 RVV; 3a. het bij hur besluit van 25 jul" 1959 «gestelde parkeerverbod voor de oostzijde van '.la Nieuw- straat tussen Korte Achterweg en Oude Kerkhof, In te trekken, door verwijdering van borden model 56 en 57 bijlage WVR; 3b. het stoppen aan de oostzyde van de Nieuwstraat tuser Korte Ach terweg en Oude Kerkhof, te ver bieden door plaatsing van borden 51 byiage II RW; 4. het stoppen aan belde zynde van de Korte Achterweg te verbieden door plaatsing van borden 51 by iage n RW; 5a. de by hun besluit van 5 novem ber 1957 geslotenverklaring van de Lange Achterweg (oprit) tus sen het pand nr. 3 en de Hoog straat in de richting van de Hoogstraat, geldend van 14 tot 24 uur -oor alle motorrijtuigen en rijwielen, in te krekken door ver wijdering van borden 22 byiage WVR; 5b. het stoppen aan dé oostzyde van de Lange Achterweg te verbieden door plaatsing-van borden 51 by iage n RW; 6. het parkeren op het plein by de Koemarkt te verbieden voor lan ger dan 1 uur an maandag t/m saterdag van 8 tot 18 uur, door plaatsing van borden 49 byiage II RW en onderborden ex art. 121 EVV; 7. het parkeren aan de noordzyde (huizenkant) van de Lange Haven tussen de Koemarkt en de Havensteeg te verbieden van iiaandag t/m zaterdag van 8 tot 18 uur, door plaatsing van bor den 49 byiage H RW en onder- borden ex art. 121 RW, Dit besluit treedt niet eerder in wer king dan nadat de borden zijn ge plaatst. Var lit besluit staat voor iedere be langhebbende beroep open tot het einde var» een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt gericht aan HM. de Koningin, maar inge diend by de Commissaris der Konin gin in de provincie Zuid-Holland te 's-Gravenhage, Dit besluit is in afschrift verzonden aan de Hoofd-ingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in de Directie Zuid-Holland, de Hoofdingenieur- Directeur van de Rijkswaterstaat, Directie-Wegen, de Koninklijke Ne- derlandsche Toeristenbond A.N.W.B., de Koninkiyke Nederiandsche Auto- >moblel Club KNAC, de 'Koninkiyke Nederiandsche Motorrijders Vereni ging en aan het College van Gede puteerde Staten der provincie Zuid- Holland. Het besluit ligt gedurende genoemde beroepstyd ter visie ter gemeente secretarie (afd. A.K.V., Oude Kerk hof 19a). Schiedam, 14 december 1967. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, M. J. BLOK. De Burgemeester, H. ROELFSSMA. - -jfV- Vervolgens ze] hij letterlijk: „Blijkbaar slaan de culture!? pogin gen van deze instelling bij de bevol king niet of onvoldoende aan. Waar door komt dat nu? Is de Schiedamse bevolking niet cultureel genoeg of zyn er andere concurrerende kringen, die beter floreren? Is het slagen misschien een kwes tie van een lange adem of wil men het niet slagen niet onder ogen zien? Wij zien niet graag, dat de Schie damse gemeenschap verwordt tot een beperkte groep van mannen, die elkaar, al of niet amechtig, spelden van verdiensten opprikken (amech tig in verband met die lange adem) Wij zien veel liever, dat de SG aan vaardbaar wordt voor heel de bevol king De heer Van Katwijk kreeg van alle kanten over die opmerking de wind van voren. Iedereen nam het op voor het SG-bestuur, dat toch zoveel goed werk verricht. Geschokt antwoordde de PCG- woorvoerder hierop: „Als ik wat ba dinerend heb gesproken over de SG- bestuurders dan is dat niet om deze mensen te bespotten ik bespot geen mensen maar om te waar schuwen, dat het zé niet mag ver worden. Indien men in mijn woor den meent een afkeuring te hebben beluisterd dan spijt mij dat en moet ik welhaast een vooringenomenheid bij de wethouder veronderstellen en dat -terwijlik het precies omgekeer de tot uitdrukking heb gebracht. Goe duidelijk spreken is een opgave, maar ook goed luisteren moet wor den betracht." De heer Van Katwijk verklaarde verder, dat hij een gesprek wilde openen over de mogelijkheden, die er eventueel zijn, die tot verbetering kunnen lelden. Overigens blijft 'de heer Van Katwijk, zoals hijzelf stel de van mening, dat indien door hulp aan de SG een doel beter kan wor den bereikt die hulp moet worden geboden; hij wilde dan ook geen en kel woord terugnemen. „Het kan zijn," zei hij, „dat men wat geschrokken is van de conse quentie, die ik heb gevraagd onder (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester Roelfsema meent, dat drs. J. Bastiaans (p.v.d.a.) een bijzonder goed inzicht heeft in het vraagstuk communicatie overheid— ïfurgerij. Hü zei dat in antwoord op diens betoog, dat men in een stad sis Schiedam nu eenmaal niet ont komt aan tussen-instanties. ,We trachten er wat aan te doen," aklus de burgemeester, die beloofde 1* sullen biyven studeren op het vraagstuk. „Uw ideeën zijn de moeite waard." De burgemeester beloofde, dat 't verzoek van drs. Bastiaans om it het komende jaar deze studie te voltooien door B. en W. uitvoerig zal worden besproken. ogen te zien, indien zelfs de bestuur ders geen mogelijkheden tot verbe tering zien of weten. Maar dat past geheel in mijn eerder gehouden be- schouwing en waarvoor ik voor wat de zuinigheid betreft me .verbonden weet aan de wethouder van finan ciën. Mijn fractie voelt er niets voor naoorlogs traditioneel te worden In haar repliek nam de wethouder mej. G. D. de Graaff (p.v.d.a.) het weer op voor het SG-bestuur en somde een lijst van taken op, waar onder 't laten plaatsen van de kerst boom op de Koemarktrotonde, waar van de lichtjes weer zijn ontstoken. Volgens de heer Van Katwijk is de SG niet aanvaarbaar. omdat er een nadelig saldo is op iedere blad zijde van het jaarverslag, „Wat er dan verbeterd moet worden?" vroeg de wethouder. „Het is niet mijn taak om dat aan te geven." Daarop wees de wethouder op de indrukwekkende lijst van personen, die zitting heb ben in het SG-bestuur, dat eventuele verbeteringen moet aanbrengen. „U zou wat stimulerend kunnen werken," opperde de heer Van Katwijk. „Ja zeker," kwam van de andere kant van de tafel het antwoord, „dat doe ik ook!" (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse Schoolsportcom missie organiseert op 28 en 29 de-, «ember voor leerlingen van scholen boven het gewoon lager onderwijs een tafeltennistoernooi in de Koop mansbeurs. Voo; leerlingen, die in groepen naar lèeftyd worden ingedeeld, wordt rekening gehouden met hen die in een tafeltennisvereniging spelen. De ze worden in afzonderlijke groepen ingedeeld. Naast de gebruikelijke prijzen, Is weer een schoolprijs be schikbaar, die op nog nader vast te stellen voorwaarden zal worden uit gereikt aan de school waarvan ten minste tien leerlingen deelnemen. De leiding is weer in handen van de heren J Clazing, Hans Degree! en Wim de Raay. Aansluitend op dit plaatselijk schooltoernooi. zullen tijdens de paasvakantie's de nationa le scholierenkampioenschappen wor den gehouden. Iedere stad waar scholieren wedstrijden worden gehouden kun nen in principe een afvaardiging van de plaatselijke kampioenen naar de nationale titelstrijd zenden. SCHIEDAM Geboren; Johanna P d.v. J P Lokker en F T v. Hei- ten; Ronald z.v. G de Jong en T v. Gerven: Michael A J z.v. M v. Oud- heusden en J M Koogje. Overleden; S J van Eijk, 72 J.; W van der Meulen. 82 j. TAPIJTHANDEL Plate Co GRATIS GELEGD

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1