Meubeltoonzaal verliest kort om Koning Klant 1000 Onderwijs krijgt te weinig aandacht van de politici5 Bus sleurt vrouw mee Boetes voor handel in hormoon preparaten sge met hulp van taxichauffeurs mm Verkeer regelen via t.v.-beelden Mr. M. Vrolijk opende festival in Spijkenisse Marihuana populair in Vietnam Vissers móeten meer weten van schip piepkuikens te logeren evoluon Stad Rotterdam even hoge winst Rocle Kruis helpt invaliden bij tochtje met metro mi Voorzitter ABOP: Philips bouwt kuststations voor Indonesië Elisabeth Mooy moet paard weer inruilen PfPl Benoemingen bij Havenbelangen Op tivee Rotterdamse pleinen Commissie voor plaatselijk TY- en radiostation Eremedaille voor gevluchte Griekse uitgcefstér Plannen P. Smit bouwt schip voor de Kon. Lloyd Nummer 584 Inspecteur van de Scheepvaart DONDERDAG 28 DECEMBER 1967 HET VRIJE VOLK PAGINA 8 (Van een onzer verslaggevers) De VARA en Koning Klant redacteur Gerrit Schilder heb ben vanmorgen het kort geding gewonnen dat de Rotterdamse meubeltoonzaal Van der Meer tegen hen had aangespannen voor de president van de Am sterdamse rechtbank. (ADVERTENTIE) eindhoven lists Van der Meer deed dit naar aanleiding van de televisie-uit zending Koning Klant van 28 no vember over prijzen van meubel toonzalen en meubelwinkels waarin Van der Meer niet met name is genoemd en waarin gezegd was, dat bet systeem van meubeltoonzalen prijsverhogend werkt, doordat de klant de pre mie betaalt die de toonzaal uit keert aan de detaillist als deze 'n klant naar de toonzaal stuurt. Van der Meer eiste, dat in een. vol gende Koning Klant-uitzending (evenals in andere radio- en TV- uitzendingen waarin over meubel- prijzen gesproken wordt) zou worden meegedeeld, dat voor Van der Meer Het Evoluon besteedt niet alleen aandacht aan de mens, maar ook aan de dierenwereld. Jonge dieren worden met evenveel zorg behandeld als een jong mensenkind. In het Evoluon kunt ti zien hoe. Meer dan duizend kuikentjes brachten inmiddels - steeds in groepjes - een week door in het Evoluon, gezond en wel, dank zij de warmtestraling itx de kunstmoeder. Veel van zulke interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan het Evoluon voor iedereen tot een belevenis. Toegang II.- dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant „X. Nieuwjaarsdag ij gesloten een uitzondering moet worden ge maakt. De president mr, U, W H. Sthee- man wees deze eisen af. Hij overwoog daarbij ondermeer, dat eiseres „zelfs in haar bedrijfstak misstanden toe geeft, maar beweert dat zij zich als grootste meubeltoonzaal nu te kort gedaan voelt doordat zij in de tele visie-uitzending van 28 november niet met name als gunstige uitzondering is genoemd." Hierop aansluitend stelde de pre sident: „Gedaagden menen niet ver der te kunnen gaan dan te verklaren dat eiseres volgens hen een van de meest fatsoenlijke meubeltoonzalen is." (zoals door Gerrit Schilder reeds in een radio-interview is gezegd redactie HVVt„Onder mededeling (ter zitting) dat een onderzoek van gedaagden niettemin heeft uitgewe zen, dat een prijsvergelijking ten aan zien van tenminste 77 meubels voor eiseres ongunstig uitviel." Ook overwoog de president nog, de eiseres, al mag zij de grootste meubeltoonzaal zijn, „er geen aanspraak op kan maken dat zij, indien zij inderdaad uit prijs vergelijking gunstig of niet on gunstig te voorschijn mocht ko men, in een uitzending ais de overhavige met name wordt ge noemd." (Vair een onzer verslaggevers) Nog vóór het jaar verstreken is, deelt de directie van het assurantie concern Stad Rotterdam Anno 1720 mede. dat de winst over het afge lopen jaar voor het gehele concern gelijk is of iets hoger zal zijn dan over 1966. Het schadebetirijf had een gun' stiger resultaat en ofschoon de om zetten van Stad Rotterdam en De Waerdüe (belegging in aandelen) toenam, zal de winst van het levens- verzekeringsbedrijf door kostenstij ging en door lagere winst op sterfte iets dalen. Het resultaat van het hy- potheekbedrijf, de N.V. Rohyp, door de hoge rentevoet gedaald. (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse invaliden zullen op vrijdag 26 januari 's avonds een tocht maken met de metro vanaf het Station Zuidplein naar het Centraal Station en terug. Deze rit vlak voor de officiële opening van de metro bezorgt het Rode Kruis te Rotterdam nogal wat problemen. De gasten van de EET moeten al len van huis worden afgehaald en terug worden bezorgd, terwijl (zo nodig tussentijds) hetzelfde met an dere gasten moet gebeuren. De hel pers en helpsters van de Rodekruis colonne brengen de invaliden en ge handicapten via de autobusbaan van het Station Zuidplein naar binnen. De gasten gaan, zoveel mogelijk in eigen invalidenwagens, via de-zwaai- deuren en roltrappen naar de perrons en voor zover noodzakelijk in die wagens de compartimenten in. In 1966 gesticht 4oor Philips'. (Van onze onderwijsredacteur) Bij een van de grootste onderwijsorganisaties in ons land, de ABOP, is vandaag op zijn congres in het Kurhaus te Sche- venïngen deze klacht geuit: „Het onderwijs een kwart van de rijksbegroting staat in Nederland niet in de centrale be langstelling van leidende politici. Er is geen politieke visie op de toekomst". (Van een onzer verslaggevers) Ruim honderd meter is- de ""-ja rige mevrouw A. A. van Weelde van de Meidoomsingel in Rotterdam door een bus meegesleurd, nadat ze was uitgestapt en haar jas tussen de deu ren was klemgeraakj. Het gebeurde allemaal in de straat waar zij woont. Met ernstige verwondingen aan de benen, armen en schouder is zij in het St-Franciscus Gasthuis opgeno men. Door het slechte weer heeft de 16- jarige scholier J. J. Keukelaar uit de Waterioostraafc gisteravond een op de Crooswijkseweg geparkeerde auto te laat opgemerkt cn is er tegen op gereden met zijn brommer. Hij liep ernstig ietsel aan zijn buik op en is naar het Bergwegziekenhuis ver voerd. Terwijl hij aan de kant van de Hoofdweg aan zijn brommer stond te sleutelen is gisteren de 39-jarige sloper C. Zijdeveld uit de Hoogland straat aangereden door een vracht wagen. Met verwondingen aan hoofd, rug en benen is de man in het Dijk- zigtziekenhms opgenomen. HILVERSUM (ANP) Philips Tele communicatie Industrie gaat twee complete radio-kuststations voor In donesië bouwen. Met deze opdracht 1* drie miljoen gulden gemoeid. De stations zullen in 1968 opgeleverd worden. Het was de algemeen voorzitter, de heer E. Steenbergen, die hier als eerste sprak op het jaarlijkse drie daagse congres van de Algemene Bond van onderwijzend personeel. De ABOP telt bijna 30.000 leer krachten die werken bij het kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs. De heer Steenbergen betoogde, dat de 6 miljard gulden overheidsgeld voor 1968 nog veel te weinig is om onderwijs en wetenschappen goed aan hun trekken te laten komen. Want overal is achterstand in te ha len: de verlenging van de leerplicht gebeurt te laat. het aantal studenten uit- de zogenaamde lagere millieus zal verachtvoudigd kunnen worden, bijna 60 percent van de lagere-schoolkin- deren zit in klassen van meer dan 30, en 12 percent in klassen van meer dan 40 leerlingen, we doen alsof goed onderwijs te geven is aan veertig kleuters tegelijk - een nationale schande de mammoetwet komt bekrompen op gang, de opleidingen voldoen niet, er is een ontstellend tekort aan gymnastieklokalen. Uitspraak nodig „Vooral kinderen uit de minstwei- varende bevolkingslagen zijn de dupe, zij brengen het grootste deel van hun toch al te korte schooltijd door in overvolle klassen van kleuter- en ba sisonderwijs. Zodra de conjunctuur omslaat en jeugdwerkloosheid op treedt, komt zelfs nog hun vakoplei ding binnen het leerlingenstelsel in gevaar". Maar: bij de kabinetsformatie is onderwijs niet ter sprake gekomen. Bij de algemene debatten liet de re gering zich niet uit over de bekosti ging van het onderwijs. Ook verder is er geen sprake geweest van echte on derwijspolitiek, zo meent de ABOP- voorzitter, die van het parlement een uitspraak zou willen hebben over i deze vragen Wil Nederland in de komende jaren uitgeven en hoe: uitsluitend uit belastinggelden of steeds meer door retributies En zijn er besparingen mogelijk? Zolang er geen antwoord komt, zijn onderwijsdebatten in de Kamer voor een groot deel schimmenspel. Ten slotte sprak de heer Steen bergen wantrouwen uit jegens het regeringsbeleid op het gebied van salarissen en andere voorzieningen, de zogenaamde uitgavenbeperkende maatregelen. ,Dat tot een salaris maatregel van slechts 2 percent werd besloten, noem ik een slecht perso neelsbeleid. Ik weet mij de tolk van u allen als ik mijn ernstige afkeuring uitspreek over het salarisbeleid van het kabinetDe Jong. het kabinet-De Jong". In Arnhem liet de- voorzitter van het Katholiek Onderwijzersverbond ook al trieste geluiden horen. .Het lijkt er op dat de fracties in de Tweede Kamer geen werkelijke interesse hebben voor de problema tiek van het onderwijs. Het heeft er veel van weg dat bij de stellingname ten aanzien van onderwijsproblemen vrijwel uitsluitend de politieke hou ding ten opzichte van de regering telt", zo zei hij. (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse kantonrech ter mr. H. D. M. Dolk heeft drie directeuren en een procuratie houder van groothandelsbedrijven in Rotterdam en omgeving we gens overtreding van de wet op de antibiotica tot geldstraffen veroordeeld. De verdachten zouden hormoon preparaten hebben geleverd aan on bevoegden, die de middelen op hun beurt aan veehouders hadden ver kocht. Deze spoten gemeste kalveren met de preparaten in om de groei te bevorderen. De 45-jarige directeur F. W. is tot in totaal 5000 boete veroordeeld. De officier van Justitie had tegen hem behalve boetes, twee maanden voor waardelijke hpchtenis geëist. De 45-jarige directeur M. van der H. en de 34-jarige procuratiehouder W. I>. M. hebben ieder 2000 boete gekregen: de 31-jarige directeur H. van der E. is tot 300 boete veroor deeld. Tegen deze drie verdachten waren gedeeltelijk voorwaardelijke boetes gevorderd. Elisabeth Mooy, die in den lande bekendheid genoot als TV-omroepster en er door -de Amsterdamse drukke rij-eigenaar J. C. Spangenberg van beschuldigd werd, na eenruilover eenkomst stiekem het paard Domi-, nique uit de stal van de heer Span genberg te hebben teruggehaald en er het paard Amigo weer voor in de plaats te hebben, gezet, zal vol gens een vonnis in kort geding van de president van de Amsterdamse rechtbank deze verwisseling van paarden ongedaan moeten maken. De president, mr. U. W; H. Sthee- man, overwoog dat méj. Mooy „voor haar eigenmachtig optreden opgeeft, dat er tussen partijen geen overeen komst tot stand is gekomen, zodat Dominique haar eigendom is geble ven", hetgeen echter door de heer Spangenberg werd ontkend. Volgens de president beeft de heer Spangenberg echter ter zitting „een sluitend en voorshands aannemelijk relaas over het tussen partijen voor gevallene gegeven ter ondersteuning van zijn stellingen, waartegenover mej. Mooy heeft verzuimd zelf ter zitting te verschijnen." Hij beval mej. Mooy, die thans op Aruba verblijft, binnen twee dagen na betekening van het vonnis Domi nique aan de heer Spangenberg af te geven en Amigo weer weg te halen, op straffe van een dwangsom van 100 per dag. (Van een onzer verslaggevers) Twee Italianen zijn gistermiddag dank zij de hulp van Am sterdamse taxichauffeurs aangehouden. Het duo, de 33-jarige koopman E. F. en de 26-jarige tolk G. P. M., heeft voor tonnen aan valse travellercheques uitgegeven. Na hun arrestatie in het tele communicatiegebouw kwamen bij fouillering valse cheques, voor ƒ180.000,— Canadese dollars en 14.000 gulden tevoorschijn. Ook bezat het tweetal valse Ameri kaanse en Italiaanse paspoorten De Italianen, die dinsdagavond uit Parijs op Schiphol kwamen hadden al voor enkele duizenden guldens aan valse cheques uitge geven. De recherche heeft via Interpol voortdurend contact met de politie van grote Europese steden, omdat men het vermoeden had dat met de arrestaties in. Amsterdam een begin gemaakt was met het oprollen van een internationale bende met tal van vertakkingen. Deze veronderstelling bleek gisteravond juist. Toen kwam uit' Parijs het beticht dat ook daar "Y.s-"". Mr. Vrolijk was vanmorgen Spjjkenisse om een jengdfcstival te openen. (Van een onzer verslaggevers) In de Raad van Toezicht van de Havenbelangen. te Rotterdam is als lid van de Raad van Toezicht de beer P. J. G. Fumée, directeur van de N.V. Graan Elevator Maatschap pij, herbenoemd. Tot nieuwe leden in de raad werden benoemd de heren J. Pb. Backx, voorzitter van de Scheepvaart-vereniging Zuid, H. Braat, directeur van Pakhoed N.V. en Th. van den Berg, directeur van Shell Nederland Raffinaderij N.V. MSTERDAM (ANP) Het be stuur van de Buitenlandse Persver eniging in Nederland heeft de zilve ren medaille van deze vereniging toegekend aan de Griekse dagblad uitgeefster mevrouw Helen Vlachos, die verleden week naar Londen is gevlucht. De medaille is bij het veertigja rig jubileum van de BPV in 1965 Ingesteld om personen te eren, die zich voor de zaak van de buitenland se pers of van de vrije pers in het algemeen bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Mevrouw Vlachos is per brief van de toekenning in kennis gesteld en tevens uitgenodigd om het aanstaande voorjaar aan het. jaardiner van de BPV iri Amsterdam de medaille persoonlijk in ontvangst te nemen. (Van een onzer verslaggevers) Naar het zich iaat aanzien zal binnen niet al te lange tijd het verkeer op het Rotterdamse Blïj- dorpplein en Klein Polderplein door middel van televisiecamera's bekeken worden. De beelden zul len op het hoofdbureau van poli tie aan het Haagseveer worden gereproduceerd, waarvandaan men via de meldkamer uiter aard maatregelen kan treffen om bij verkeersopstoppingen de zaken te regelen. Dat men via het hoofdbureau gaat werken is nieuw. Tol nog toe was het zo, dat op de rijksweg Rotter damDen Haag bij Delft een post huis stond waar de politie het ver keer middels t.v.-toesteilen in het oog kon houden. Met het gereedkomen van de zes- baansweg bii Delft is het t.v.-circuit overbodig geworden. Omdat behalve de invalsweg in Rotterdam nog twee andere punten op het programma staan (de centrale aansluiting Delft en het verkeersplein Ypenburg, nu nog toekomstmuziek), is het niet waarschijnlijk dat het voormalige t.v.-circuit bij Delft naar Rotterdam verhuisd. De Delftse politie vertelt dat de ouder camera's geïnstalleerd zullen worden bij de centrale aansluiting Delft en via het hoofdbureau van politie en de meldkamer bekeken worden. Hetzelfde is men van plan b(j het verkeersplein Ypenburg, Hier door zal men het verkeer centraler ,in de hand hebben". Het is de be doeling dat zowel de Rotterdamse verkeers-t.v., als de Delftse. tijdens en na de werkzaamheden aan de verkeersknooppunten in werking blij ven. ..Dan kunnen wij op eenvoudige wijze het verkeer van Rotterdam tot en met Ypenburg bekijken." vertelt de Delftse gemeentepolitie die met haar Rotterdamse vakbroeders de hoede over deze rijksweg heeft. (Van een onzer verslaggevers) Oud-minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mr. M. Vrolijk, heeft vanmorgen In Spijkenisse het jeugdfestiva! Voorne-Putten- Rozenburg geopend. Het festival dat drie dagen duurt wordt gehouden in het buurthuis de Repelaar in Spijkenisse. Er nemen ongeveer honderd jongeren uit de streek aan deei. De heer Vrolijk, die ook voorzitter is van de Nederlandse Stichting voor Kunstzinnige Vorming, zei een der gelijk festival zeer zinvol te vinden, zeker gezien het toenemen van de vrije tijd. Hij meende dat „het wer kende leven niet meer is te scheiden van het vrijetijds-leven". De oud-minister geloofde dat de cultuur een duidelijk onderdeel van de menselijke bezigheden zal worden. ,Er komt een tijd dat de kunste naars niet meer op zich zelf staan, maar meer voorgangers en inspira toren zullen zijn; een deel van het publiek." De heer Vrolijk zei juist in dit ver band de laatste van de drie festival- dagen erg belangrijk te vinden. De zaterdag is namelijk gewijd aan de zelfwerkzaamheid. Op de twee voorafgaande dagen kunnen de deelnemers o.m. luisteren naar Jeanine en Nico Knappert met „liefdesliedjes door de eeuwen heen", film Adieu Philippine van Jacques Rozier, een lilm uit 1963 handelend (Van een onzer verslaggevers) P. Smit jr. te Rotterdam heeft van de Koninklijke Hollandse Lloyd op dracht ontvangen tot de bouw van een nieuw motorvrachtschip van 9200 ton. Het schip, dat speciaal bestemd is voor de vaart op de Braziliaanse havens, krijgt in de achtersteven een speciaal ruim voor chemicaliën. De bouw zal ongeveer een jaar in beslag nemen. over de hedendaagse jeugd), toneel (de Noorderkompagnie van Jaap Maarieveld en Manon Alving met Tennessee Williams en Eugène lones- co', dans (Dansgroep Paulien de Groot) en cabaret (Nieuw Leids stu dentencabaret). Het festival wordt zaterdagavond gesloten met een beat- feest. Ir. A. B. F. van Capsha wordt directeur van de Vredestein-Auto- bandenfabriek te Enschede. Hij volgt i£. Cf L. Horstman op. WASHINGTON (RTR) John Steinbeck, de 21-jarige zoon van de Amerikaanse schrijver, heeft gisteren gezegd, dat 75 procent van de Ameri kaanse militairen in Vietnam mari huana rookt. John Steinbeck stond vorige week voor een rechtbank in Washington terecht, omdat in zijn woning marihuana was gevonden. Volgens de zoon van de schrijver, die vorige week met groot verlof uit het leger kwam, roken de meeste sol daten in Vietnam marihuana, als zij vrij van dienst zijn en niet als zij verwachten aan een actie te moeten deelnemen. Maar, zo voegde hij er aan toe, vijandelijke aanvallen vin den vaak onverwacht plaats met het gevolg, dat de mannen onder invloed van het middel verkeren, als zij moe ten vechten. Zijn mening, dat drie van elke vier soldaten in Vietenam marihuana roken, was gebaseerd op persoonlijke waarneming en gesprekken met sol daten bü allerlei onderdelen. Het roken van het middel was, volgens hem, niet van invloed op de presta ties van de militaren. John Steinbeck gaf zijn me ning in een vraaggesprek met de "Washingtonian". De hoofdredacteur van dit plaatselijk tijdschrift zei Steinbecks bewering niet te hebben geverifieerd bij het Ministerie van Defensie. twee mensen, een man en een vrouw, zijn aangehouden voor het uitgeven van valse cheques. De cheques zijn. van de Canadian Imperial Bank Commerce te Toron to. Valse cheques van deze bank wa ren internationaal nog niet gesig naleerd. Niettemin vroegen bankin stellingen, bonthandelaren en dia mantairs bij de politie voortdurend of er valse cheques van dit type in omloop waren. Rechercheurs, die niet geheel over tuigd waren, inderdaad met valse cheques te doen te hebben, gingen ten slotte op onderzoek uit in twee hotels. De mannen, die zich overal gelegi timeerd hadden met Amerikaans of Italiaans paspoort, hadden in een juwelierszaak verteld dat zij hi Carl ton logeerden en bü een modezaak dat het Hilton was. Bij Hilton stond' bagage van twee mannen die aan 't opgegeven signalement beantwoord den. De portier vertelde dat de twee mannen in een taxi met nummer .584, gestapt waren. Op dat moment schakelde hoofd inspecteur G. Toorenaar van de cen trale recherche de taxicentrale in. Eigenaar van taxi 584 J. Mulder had geen mobilofoon aan boord. Hij kon niet worden opgeroepen. Zijn colle ga's met mobilofoon werden verzocht naar Mulder uit te kijken. Taxi chauffeur M. Dool zag zijn collega bij de N.Z. Voorburgwal staan: zonder passagiers. Mulder, waar zijn je klanten, ge vaarlijke jongens, riep Dool, Mulder wist dat ze in het telecom- municatlegebouw telefoneerden. Twee toevallig passerende agenten konden daarna de mannen arresteren. De Italianen hadden bij een groot aan tal modehuizen en juweliers bestel lingen geplaatst, handgeld gegeven en de belofte gedaan binnenkort terug te komen. (Van een onzer verslaggevers! Visserijschippers dienen ook examen af te leggen in de sta- biliteitsleer. Zulks behoort in de wet vastgelegd te worden. Dit zei gisteren de Inspecteur van de Scheepvaart. Hij achtte schipper H. van L. uit Katwijk aan Zee schuldig aan het kapseizen en zinken van de hektraw ler Rijnmond IV in de Westschotse haven Oban, doordat hij er niet voor had gezorgd dat de afvalschuiven en de deuren van de bovenbouw gesloten waren. Hij vroeg de Raad voor de Scheepvaart daarom Van L. de be voegdheid om op zee als schipper te varen gedurende één maand te ont nemen. De trawler laadde ia Oban haring op 13 december 1966. De schipper had. hoewel het schip nog lang niet vol was, haringvaten op het boven dek laten zetten. Het schip maakte herhaalde slagzij van 10 tot 12 graden. Het werd dan getrimd door het overpompen van olie van de ene tank naar de andere. Dit moet gedurende het werk, dat al ongeveer tien uur gaande was, steeds vaker gebeuren, zowel naar bakboord als naar stuurboord. Ten slotte sloeg het schip, dat zich van nature zeer langzaam rechtte, door naar stuurboord en zonk. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. (Van een onzer verslaggevers) De commissie die de mogelijkheden van plaatselijke radio- en televisie uitzendingen gaat bestuderen in Rotterdam, bestaat uit zes man. Het besluit om deze commissie in te stel len werd in de raadszitting van 30 november genomen. Voorzitter wordt wethouder drs. J. G. van der Ploeg. De commissie worde verder ge vormd door gemeentesecretaris mr. J. C. Knap, vice-voorzitter, drs. W. Hof man als vertegenwoordiger van het culturele leven, mr. H. P. Engelsman namens Rijnmond, J. J. van Raalte, hoofdredacteur van de Handels- en Transportcourant namens de pers e. J Bax, chef van het gemeentelijk bu reau voorlichting. Adviseur in televisiezaken is Ev'L de Vries.

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 2