Dr. A. J. M. van Timen spreekt in Schiedam over maatschappelijk werk in jaar 2000 ,Een vrouw moest verdwijnenin Musis .Utile Dulci bijt het spits af in SG-toneelwedstrijd De niet-schaatsershadden geen verloren avond hij S W Sport forum (m beantwoordt vele vragen Tramdraad valt op straat Fortuna verhoogt toegangsprijzen Bromfietser slaat over de kop Lasser slipt met bromfiets T. Smidh 25 jaar in dienst van gemeente Eerste paal voor nieuwe apotheek in „Oost" Schie dammers onder elkaar Koe ontsnapt uit vee-auto Brand door kortsluiting - trap brandt af Vorst... Geen fiction Algemene kennis Voorspatbord los "W 'JST~ m< v' Nieuwe strandweg tweemaal breder dan de oude Meer dan anderhalf miljoen voertuigen over Haringvlietbrug Burgerlijke Stand ^SCHIEDAMSE IZAAIERTJES i WOENSDAG 10 JANUARI 1968 HET VRIJE VOLK PAGINA 7 ZAAIERS plaats zelees ze (Van een onzer verslaggevers) „Als men in liet jaar 2000 de Bevolking op maatschap pelijk, cultureel en recreatief gebied beter v.il voorlichten, zal men de steden moeten verdelen in wijken. Deze wijks- gewijze indeling met een informatiecentrum, een sociaal raadsman en maatschappelijk werkers, kan alleen tot stand worden gebracht met behulp van de bevolking zelf." Deze uitspraak noteerden wij dinsdagavond in zaai Irene te Schiedam waar de aan het Mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en de Sociale Academie verhonden dr. A. J. M. van Tienen uit Den Haag een toespraak hield over het culturele en maatschappe lijke werk omstreeks het jaar 2000. Vele bestuursleden van be jaardentehuizen, kruisvereni gingen, vertegenwoordigers van het instituut voor gezins verzorging, organisatoren van kinderuitzendingen, afgevaar digden van kerkgenootschap pen, Leger des Heils, Rode Kruis en Schiedamse Gemeen schap luisterden aandachtig naar deze toekomstvisie. Zij werden verwelkomd door de ambtenaar Sociale Dienst, de heer L. Pijpers, die in zijn inleiding de totstandkoming memoreerde van de coördinatiecommissie, waarvan de leden zich orF teren op het terrein van het nuatschappelijk werk en prees vervolgens 't werk van mr. J. G. Roelofsen, die als directeur van de Sociale Dienst veel baanbrekend werk heeft ver zet voor de opbloei van 't sociaal en maatschappelijk welzijn van de Schiedamse burgerij. (Van een onzer verslaggevers) De jeugdcommissie van SW had dinsdag de pech, dat uit gerekend op de avond dat het een contactbijeenkomst voor de jeugd had georganiseerd, de ijsbanen werden geopend. •Toch" wasnog een redelijk aantal jongens naar de kantine o' Harga gekomen om te luisteren en vragen te stellen aan een forum bestaande uit de commissaris van politie, de heer C. van der Haagen, de voorzitter van de RVB, de heer JBijloo, L. Schotting, voorzitter van de Schiedamse scheidsrechtersver- eniging en oud-S W-speler Jan van Sehijndel. Br' «Sak--®? (Van een onzer verslaggevers) De Stichting SchiecL mse Gemeenschap organiseert ook dit jaar weer een toneelwedstrijd, waaraan zal worden deelgenomen door de verenigingen Utile Dulci, Brederode. Onyx, Othello, Entre Nous, Intermezzo, Gezom en Tot Steun in (len Strijd. (Van een onzer verslaggevers) Fortuna Vlaardingen gaat met Ingang van komende zon dag (tegen Gooiland) zijn toe gangsprijzen verhogen. Het Ministerie van Economische Zaken heeft hiervoor toestem ming gegeven. ,Men moet de mens opleiden tot vrijetijdsbesteder...' Hoe ziet nu de maatschappij er In het jaar 2000 uit? De heer Van Tie nen waagde zich niet aan science fiction. Hjj hield zich strikt aan de thans bekende gegevens en bouwde hierop voort. JHet is moeilijk te be palen," constateerde hij. „Er zijn vele factoren, waarvan wij thans nog te weinig weten. Zeker is echter, dat de bevolking zich gestadig zal uit breiden. Volgens een schatting zal Nederland in de nieuwe eeuwwisse ling ongeveer zeventien miljoen in woners tellen. De gemiddelde leeftijd bedraagt dan ongeveer 83 jaar, men zal op zijn 22ste jaar In het huwelijk treden en zeker is ook, dat de ken nis van de bevolking in het algemeen enorm zal zijn toegenomen. Boven dien zal de dienstverleningssector zich sterk uitbreiden.." Interessant is, dat ook drs. J. Bas- tiaans, gemeenteraadslid voor de Par tij van de Arbeid tijdens de begro tingsdebatten in december een betoog hield over de aanstelling van een sociaal raadsman. Ook de heer Tie nen sprak hier terloops over. Hij voorzag ook. een steeds toenemende urbanisatie. „Het is nu reeds duide lijk," dat steeds meer mensen de ste den boven het platteland verkiezen en tevens zal de welvaart zich in op waartse lijn blijven voortbewegen." Drs. Van Tienen was er zich van bewust, dat de aanpak van het so ciaal en maatschappelijk werk over ruim dertig jaar organisatorisch gro tere problemen met zich brengt dan financieel. H« bracht dit in verband met de grotere algemene ontwikke ling, die de bevolking in de steden in de toekomst zullen bezitten. „Men zal dan nog meer dan thans zelf wil len beslissen en overwegen." Volgens de heer Van Henen zal men het maatschappelijk en cultureel werk dan nog beter dienen op te zetten en voor de mens van het -jaar 2000 acceptabel moeten maken. Ook het vraagstuk van de vrije tijdsbesteding lichtte spreker toe. „Men zal de mensen moeten opleiden tot vrtjetijdsbesteders. Men zal ze moeten leren hoe zij hun vrije tijd op een nuttig en aanvaardbare ma nier moeten doorbrengen. Dr. Van Tienen wees In dit verband op de steeds kortere arbeidsduur, die we tegemoet gaan. Na de pauze konden de toehoor ders vragen stellen en deelnemen aan een discussie over dit interessante onderwerp, waarbij de heer Pijpers als gespreksleider optrad. Als gespreksleider trad op de heer H. de Vries van SW. Deze stelde voor de pauze aan de heren een aantal vragen. Zo vroeg hij bijvoor beeld aan de heer BUIoo of de jeugd leiderscursussen wei noodzakelijk wa ren. De heer Bijioo kon hier niets anders op antwoorden dan volmon dig ja. (Van een onzer verslaggevers) De 16-jarige Schiedamse scholier J. Z. is dinsdag bij de Noordmolen straat en het Spinhuispad te Schie dam met zijn bromfiets over de kop geslagen toen het voorspatbord van de bromfiets losraakte en tussen dfe spaken van het voorwiel kwam. De jongen moest met een hersenschud ding worden opgenomen in de Dr. Noletstichting. (Van een onzer verslaggevers) De 42-jarige elektrisch lasser C. L. V. uit Schiedam is vanmorgen vroeg op de Stadhouderslaan met zijn bromfiets geslipt. De man is na het ongeluk naar de Dr. Noletstich ting gelopen, waar men constateerde dat hU naast schaafwonden ook een hersenschudding had. Het slachtoffer is meteen opgenomen. Na de pauze werden door de jon gens vragen gesteld. Een daarvan was gericht aan de heer Van der Haagen. De vraag luidde of de toegang naar het sportpark niet beter kon. Er was volgens de heer Van der Haagen nog geen klacht daarover binnengekomen nu van de zijde van SW dan maar zodra die klacht kwam zou een en ander eens worden bekeken. De heer Bijloo, gevraagd naar het aantal strafzaken, moest bekennen dat zich in dit seizoen reeds 77 straf zaken hebben voorgedaan bij de ju nioren. Bi) de interruptie uit de saai bleek dat daar geen enkele SWer bU is. Jan van Sehijndel. die zijn ziens wijze moest geven over de scheen beschermers, meende dat deze be langrijk waren voor een voetballer. Je voorkomt er zonder meer bles sures mee. Rond tien uur kon de heer De Vries de zaak afronden en het viertal he ren dank zeggen voor hun komst naar de SW-kantine. De jongens die niet waren gaan schaatsen hadden geen verloren avond gehad. Integendeel - TWf ''«slfsislïö IK, Het is h—f' en ncii d. weer zo ver. Koning Winter j'm ijzige adem grachten •i verstild en de mensen kun- 'tic i'zers v.ccr onderbln- singels zijn overigens nog niet berüdbaar, zodat de jeugd naar de ijsbanen moet om een „baantje" te trekken, ilct tennispark Spierings- hoek was dinsdagavond weer één zee van licht enschaatsers. Want wie zich maar even vrij kon maken be woog zich daar gisteravond op die oer-Hollandse wijze voort op de spie gelgladde vloer. Hét i» wéér uè Hjd van „Leg er eens an, hete melk voor koude Jan (Van een onzer verslaggevers) Tussen half zes en zes uur van morgen heeft het technisch perso neel van de RET op de Rotterdamse- aijk te Schiedam een gebroken bo venleiding moeten repareren. De draad kwam omstreeks half vijf met een vonkenregen op straat terecht en leverde gevaar op voor automo bilisten. De politie heeft de rijbaan afgezet tot dat de draad weer her steld was. (Van een onzer verslaggevers) In de aula van het gebouw van de Gemeentelijke Dienst aan de Korte Haven te Schiedam heeft men gisteren de plaatsvervangend chef van het Bureau Huisvesting de heer T. Smidh gehuldigd die een kwart eeuw geleden in dienst van de ge meente Schiedam trad. De heer Smidh kwam op 7 januari 1943 bij de distributiedienst waar hij een leidende functie vervulde en ten slotte een groot aandeel had in de liquidatie van dit kantoor. In 1950 werd de jubilaris op het kantoor van de gemeenteontvanger geplaatst en in. 1951 werd hij adjunct-chef op het Bureau Huisvesting. Tijdens de bijeenkomst in de aula heeft mr. H. Snoep die gemeente secretaris mr. M. J. Blok blok ver ving de heer Smidh namens het ge meentebestuur gefeliciteerd en in een toespraak zijn verdiensten voor de gemeente Schiedam geschetst. Namens het gemeentebestuur over handigde mr. Snoek de jubilaris een geschenk onder couvert. De chef van het bureau Huisves ting de heer J. v. d. Griend sprak namens het personeel en de ambte naren van andere gemeentelijke diensten. Hij wees op de zeer pret tige samenwerking met de heer Smidh en vertelde over diens bijzon dere taak bij het onderbrengen van gezinnen uit de in verband met de sanering te ontruimen woningen. De heer v. d. Griend bood zijn „tweede man" een compleet auto radio-set aan dat gemonteerd was in een kinderautootje en „bereden" werd door een zoontje van een van de ambtenaren. Het was een ver rassend intermezzo. Met de radio luid spelend reed het autootje de aula binnen. Namens de huisvestingscommissie sprak de heer J. A. Stegmann die een tafelsigarenaansteker aanbood. Hierna was er een receptie waarbij de talrijke aanwezigen onder wie burgemeester H. Roelfsema, wet- houd*.int. 7vi. j. Ivf. tan Kinderen, commissaris van politie, de heer C. van der Haagen en vele anderen, de jubilaris feliciteerden. Het sportforum achter de tafel bij SW: vJji.r. J. van Sehijndel. C. van der Haagen, J. Bijloo, L. Schotting en staande gespreksleider H. de Vries van SW. (Van een. onzer verslaggevers) Aan de Van Swindensingei te Schiedam is vanmiddag om twee uur de eerste paal geslagen voor de bouw van een aptoheek die een on derdeel vormt van het in de toe komst te bouwen kerkelijk centrum in Schiedam-Oost. De bouw wordt uitgevoerd door het bouw- en aannemingsbedrijf D. Ba ron te Schiedam in opdracht van apotheek Jansen aan de Swammer damsingel die thans in een te kleine behuizing gevestigd is. Het moderne gebouw is een ont werp van het architectenbureau C. C. van Kluyven te Schiedam. Het Rotterdamse adviesbureau H. Ver burg is ook bij de bouw van dit complex betrokken. (Van een onzer verslaggevers) Hoek van Holland als badplaats heeft sinds jaar en dag behoefte aan een nieuwe strandweg als entree naar het strand. Plannen hiervoor zijn er al lang genoeg geweest Het nieuwste project voorziet ln de aanleg van een strandweg, die tweemaal zo breed is als de bestaande en waardoor een aantal oudere panden zou moeten worden gesloopt. Langs deze nieuwe strandweg zou om. de bouw van kiosk-winkels mogelijk zijn, zodat hier een zuidelijk strandcenfcrum zou kunnen ontstaan. De gemeenteraad van Rotterdam zal zich naar alle waarschijnlijkheid binnenkort over dit plan kunnen uitspreken. Utile Dulci bijt op donderdag 11 januari in Musis Sacrum, waar alle uitvoeringen worden gehou den, het spits af met een voor stelling van het uit zes taferelen bestaande stuk „Een vrouw moest verdwijnen". Een deskundige jury. die dit jaar bestaat uit W. van der Loos, H. J. J, M. Willemsen en jhr. mr. P. II. van Beresteyn, zal een waardering toekennen voor de algemene indruk en de rolkennis. Aantrekkelijk voor de toeschou wers is, dat er in het programmablad een formulier is afgedrukt waarop zij ook hun waardering voor het getoon de spel in cijfers bunnen uitdrukken. Wie de uitspraak van de jury het dichtst benadert of raadt dingt mee naar de prijs die bij elke uitvoering wordt uitgeloot. Het programma van de toneelwed strijd 19671968 ziet er alg volgt uit: 11 januari Utile Dulci met Een vrouw moest verdwijnen; 15 februari Bre derode met „Niet van Gisteren"; 7 maart Onyx met „De bemoeial"; 4 april Entre Nous met „Jeugd": 18 april Intermezzo met ,De man. de vrouw* en de moord"; 25 april Gerom met „Op blote voeten in het park" en Tot Steun in de Strijd sluit op 2 mei de rij met een nog nader te bepalen stuk. BU Utile Dulci is de regie in han den van Trins Snijders. Het stuk is voor acht personen geschreven door Dorothy en Michael Blankfort, Boud Hoek, Lies Cats, Wemke Raaken- burg, Tilly van Traa. Martie Pop huis, Chris des Brouvrie, Ruud Hul- dy en Dick Eggink zullen de ver schillende rollen vertolken. Zoals bekend won Gerom vorig jaar in afdeling A met het stuk de Koppelaarster de toneelwedstrijd. De jury schreef destijds: in contrast met een vrij algemeen verschijnsel in de amateurtoneelwereld van vandaag kan althans van het Schiedamse Ge rom gezegd worden, dat het niet aan bloedarmoede lijdt." De jury doelde hier op de kwali tatieve kwantiteit van het beschik bare levend materiaal. Men consta teerde dat het zeker geen kleinigheid was om het uit zestien rollen be staande stuk, waarvan de meeste ka rakteristiek en van formaat, aan vaardbaar en harmonisch te bezetten. Gerom zag er kans toe. De jury wo' dit in de allereerste plaats aan de artistieke leiding, maar zij prees ook de volgzaamheid en het aanpas singsvermogen van de speelsters en spelers. Daardoor werd de Koppe laarster vorig jaar een feest voor oog en oor. Gerom maakt het zich ook dit jaar niet gemakkelijk. Men treedt op met het reeds door het Nieuw* Rotterdams Toneel ge speelde en thans in films uitgebeelde stuk Op blote voeten in het park. Men zou kunnen vrezen dat het Schiedamse Gerom, dat ook vaak landelijk van zich doet spreken, zich thans gaat vertillen. Maar dat zal de jury op 25 april gaan beslissen. (Van een onzer verslaggevers) In het afgelopen jaar zijn ongeveer 1.700.000 voertuigen de Haringvliet brug gepasseerd. .Dit zijn er 200,000 meer dan in 1966," aldus burgemees ter S. W. Henry van Numansdorp in de nieuwjaarstoespraak, die hij dinsdagavond tijdens een raadsver gadering hield. „Ongevallen van enige betekenis", zei de burgemeester nog, „hebben zich op de autosnelweg niet voorge daan.' Geboren: Richard z.v. C. H. Kok en L, M. Scheepmaker; Ciska D. d.v. H. Rippen en J. H. Boogaard. Overleden; G. van Ingen, 95 jr. wed. G. de Kleer; C. P. Vink, 75 jr; A. Kouwenhoven, 83 jr; H. J. van Platerink, 74 jr; I. B. L. Verdoes, 73 jr. echtg. C. J. Bruinhout: C. Pasztjerik, 75 jr. echtg. C. Hendriks; H. H. J. Heinsbroek, 77 jr. wed. J. A. van Lint; J. J. Meeder, 93 jr. NAAR GEENE, Rotter da msetUjfe 264. voor tassen, koffers en alle fijne lederwaren. Telef. 269919. (Van een onzer verslaggevers) Bij het lossen van een veewagen op het Delftse Veer in Vlaardingen ontsnapte dinsdagmiddag een koe. Het dier holde in de richting van 't politiebureau. Op de binnenplaats van het bu reau gleed oe koe uit en kwam daar bij in botsing met een in beslag ge nomen auto die daar stond. De kop lamp van de auto werd vernield. Het beest liet zich daarna vangen en te rug brengen naar de veewagen. Grote consternatie vannacht in de Leeghwaterstraat in de Vlaardingse Westwijk. De familie J. Hammink die op nummer 36 woont werd tegen half vijf vanmorgen gewekt door la waai en rook. De trap naar de slaap verdieping bleek in brand te staan. De ouders en hun 15-jarige dochter vluchtten door van hun eigen balkon over te stappen op dat van de buren. De brandweer wist uitbreiding van h-t vuur grotendeels te voorkomen. De trap brandde totaal af. En ook verder was er veel schade. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door kortsluiting. Onder de houten trap zat een meterkast. SM "Drrrwat een weer. Het is nu *-* fijn om in een auto te kunnen stappen en behaaglijk naar het werk te rijden. Menigeen, die kleumend naar school of kantoor fietst, is ja loers op de autobezitters. Maar vergist u zich niet. Koning Winter heeft er plezier in om met dit koude weer de heren automobi listen te plagen. Bevroren ruiten, on wrikbare portiersloten, onwillige mo toren vergallen het genoegen van „mijnheer met de auto": hjj verliest veel tijd met starten, ruiten ontdooi en en het reet een aansteker ver warmen van het portierslot. Ook zjjn er aitijd weer automobilis ten. die te laat anti-vries gaan ge bruiken en des morgens met de tram moeten vertrekken, want eer het ieed geleden is vliegt de kantoortijd om en dat kan nu eenmaal niet. Tn de garage is het erg druk. „Het 1 lijkt wel een gekkenhuis" ver trouwde ons een garagehouder toe. Komt het door de drukte, dat bU sommige garagebedrijven de service ronduit slecht is in deze dagen? Wie een auto van een bepaald merk heeft en toevallig ergens een door een mon teur snel te herstellen „technische storing" krijgt mag toch wel probe ren dit te laten verhelpen bij een garagebedrijf, bij wie hU de wagen weliswaar niet heeft gekocht, maar die wel gespecialiseerd is in het merk auto. Het overkwam iemand in Schie dam. Het portier wilde plotseling niet goed sluiten en dat kan soms levens gevaarlijk zjjn. Dus wat doe je in zo'n geval. Je stapt naar de dichtst bijzijnde dealer en gaat vragen of hij die kleingheid kan herstellen. Nee. geen grote reparatie, geen karwei om veel geld te verdienen, maar gewoon een aardige dienstverlening. Had de garagehouder een slechte bui of had de automobilist de wagen bij hem moeten kopen? Precies werd het niet duidelijk, maar de automobilist kon niet worden geholpen. Hij moest maar naar de garage rijden, waar de auto gekocht was. Dat heeft die auto mobilist dan maar gedaan. Weliswaar was een monteur in die garage best bereid om nog niet voor de koffie pauze naar huis te gaan en even naar het portier te kijken. „O, ik zie het al" zei hij, „dat is zo voor elkaar". In een mum van tijd ging het portier weer open en dicht, zoals het behoort. .Dank je wel, aardige monteur" dacht onze automobilist. Maar toch was hjj niet zo blij, want in die an dere gaage hadden ze hem toch maar weggestuurd. „Wie weet komt het nog wel eens vaker voor," dacht hij, „De klant is immers alleen geen koning meer, overal wordt de service min den." „Vee! heli en zegen in 1968," ach dat is zo snel vergeten De staanplaatsen tullen worden op getrokken tot twee gulden (was 1-50) en de plaatsen op de over- dekie tribune gaan een rijksdaalder kosten (was ƒ2,25). De jongenspln.it- sen gaan een kwartje omhoog (wordt ƒ0.75). Alleen de overdekte zitplaal- Fortuna hoopt met deze stijging voor 't eerst na vijf jaar weer eens een sluitende balans te krijgen. Vanaf 1962 zijn da prijzen van de plaatsen, in vergelijking tot overige betaalde clubs in de naaste omge ving, ongewijzigd gebleven. Vanaf de invoering van het betaalde voetbal (1955) tot aan 1962 draalde de Vlaar dingse club zonder te korten. De grote kostenstijgingen sinds '62 hebben het voor Fortuna noodzake lijk gemaakt de inkomsten bij het prijspeil aan te passen. Daarvoor ko men de toegangsprijzen het eerst voor in aanmerking meent het be stuur.

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1