„Chr. radicalen moeten blijven bij stemb usakkoor d5 van start gegaan In binnenstad 291 parkeerplaatsen erbij In Vlaardingen nog voldoende pekel TUBEROVA begint bevolkingsonderzoek DE BESTE WENSÊN UIT TOKIO Schie dammers onder elkaar Auto's slippen door gladheid DEN ÜYL IN MAASSLUIS: Poppentheater voor slechts 23 mensen Zilverfabriek handhaaft zich goed m Bus botst frontaal tegen vrachtwagen Stukadoor redt broertjes (5 en 6) uit het water liering- spetters WISSELKOERSEN Burgerlijke Stand Turnster valt van evenwichtsbalk Kosten ZAAIERTJES VRIJDAG 12 JANUARI 1968 HET VRIJE VOLK Klok terug Sta-in-de-iveg Forum 9 Dit is de eerste 'Kakizome' ofte wel schrijfbjjeenkomst ofte wel 'write-in.' die ooit in Tokio is gehouden. In de Nip pon Budokan Hal, het Japanse judocentrum, kwamen onge veer veertienhonderd inwoners uit de Japense hoofdstad, jong en oud, bijeen ,om op de knieën hun hoop en wensen voor het nieuwe jaar met kwast en inkt' op te schrijven. De bijeenkomst was georganiseerd door het Japans Kalligrafisch Test In stituut en de Nippon Budokan Hal. (Van een onzer verslaggevers) Voor het twaalfde achter eenvolgende jaar is de Schie damse Gemeenschap donder dagavond van start gegaan met de organisatie van de to neelwedstrijd. SG-voorzitter G. A. Leenderts gaf in zijn ope ningswoord te kennen dat het aantal deelnemende toneelver enigingen ieder jaar toeneemt. (Van een onzer verslaggevers) Vlaardingen krijgt nog geen gebrek aan pekel voor de glad- heidsbestrijding. „We hebben nog behoorlijke voorraden", zei men vanmorgen bij de gemeente. De laatste dagen is er zo'n 500 ton zout gestrooid. Per keer wordt er zo'n 40 tot 50 ton over de straten verdeeld. (Van een onzer verslaggevers) De stichting TUBEROVA voor het bevolkingsonderzoek tu berculose begint op vrijdag 19 januari in het wijkcentrum Nieuwland aan het Dr, Wibautplein weer met het periodieke bevolkingsonderzoek op tuberculose en andere ziekten van de borstorganen. De wethouder van Sociale Zaken en Volksgezondheid de heer M. Eijkenaar zal zich vol gende week vrijdag om twee uur als eerste aan het on derzoek onderwerpen. FAULNA 1 f..;. .(Van een oaer verslaggevers) Kamerfractievoontltter drs. J. M. «ten Uyl van de Partij van de Ar beid heeft gisteravond op een goed bezochte openbare vergadering van zijn partij in Maassluis gezegd, dat het voor de toekomst van de progres sieve politiek in ons land betrekke lijk onverschillig is, hoe de huidige geschillen in de KVP zich zullen ont wikkelen, „Mits," zei hij, „mits de christen-radicalen in en buiten de KVP vasthouden aan wat ze hebben uitgesproken: het stembusakkoord. Men kan niet voor radicaliteit op komen ais men niet bereid is zijn politieke leven er aan te verbinden." De heer Den Uyl sprak zich uit over een aantal actuele politieke za ken. Over de werkgelegenheid: „De re gering zou consequent voorrang moe ten geven aan de bestrijding van de werkloosheid. Er zijn geiden beschik baar gesteld, maar onvoldoende naar mijn mening. De economische gang van zaken bevestigt, dat er meer mo gelijk zou zijn geweest 't Was onder druk, dat er iets gebeurde. Daaruit spreekt, dat tot op vandaag de werk Het Spierlngshoeklyceum. waarvan pater dr. J. J. Lub rector is, heeft een leuke schoolkrant. Onder de titel "Spieringspetters" schrijven Peter van de Bosch (hoofdredac teur), Gertie van de Hoeven. Anne- marieke Swertz, Marian Franzen, Koos Nijs, Marion Evers. Ton Zoet mulder en Hans Jensen onder de technische leiding van E. C laren- beek en geassisteerd door L. Foels en T. Roeland over tal van zaken, die verband houden met- het "dage lijkse schoolleven". Van strenge censuur is in deze schoolkrant niets te merken. Het zo juist verschenen nieuwe nummer bevat, naast een uitgebreid verslag van het slaan van de eerste paal door St.-Nicolaas voor het gebouw van de toekomstige Scholengemeen schap Spieringshoek. een kritisch geluid van een leerling, die zich heeft geërgerd aan het opreden van de conrector. Wat gebeurde er namelijk? Voor enkele jongens van klasse 4b be tekent de bel van half één dat hun kaartuurtje begint. Tijdens het ver orberen van een boterham leggen deze jongelui heel onschuldig een kaartje. Zo iets wekt kennelijk de afgunst op van andere jongelui, die hierover wat zeggen tegen een leraar. Hoe het ook zij, de conrector kwam het te weten en die vond een bepaling in het schoolreglement, dat kaarten tijdens de lunchpauze ver boden is. „Tijdens het eten," zo luidt het artikel, "maakt of leert men geen huiswerk, ook kaarten is verboden Ctreng hoor, dat Spieringshoek- lyceum en dat vindt die leerling nu ook. Zijn vraag is nu of "het werkelijk zo erg is wanneer "n paar vierdeklassers, die zich kalm houden en rustig hun boterhammetjes op eten. terwijl ze genieten van 'n spelletje klaverjas, waarbij boven dien helemaal niets op het spel staat. „Wij." aldus de jongelui, „vinden het erg spijtig, dat wij de dupe geworden zijn van een maat regel. die in het verleden genomen moest worden, omdat enkele jongens het toen nodig vonden om voor geld te spelen." Volgens de leerling heeft niemand, noch leraar, noch leerling, er hinder van en de manier waarop de jongelui behandeld werden, wekte de indruk dat er leraren zijn, die enkel en alleen maar weten wat 2-egels zijn en dat vinden de leerlin gen van het Spieringshoeklyceum. waar ze zich echt wel thuis voelen en waarvoor ze verder niets dan lof hebben, toch wel jammer. Leuke krant, dat Spieringsspetters. Pijn ook, dat de betrokken leer ling dit zo maar- mocht schrijven. Spieringsspetters neemt ook de Schiedamse pers op de korrel. Het gaat over de berichtgeving over het slaan van de eerste paal voor de nieuwe school. Een aardige noot hebben we er willen uitlichten. De redactie van de schoolkrant heeft, opgemerkt, dat een verslaggever schreef„Terwijl hij moeite had zijn mijter op het hoofd te houden, sioeg St.-Nicolaas woensdagmorgen met vaardige hand de eerste paal.,.." Tja. moeite en vaardig heid. we kunnen begrijpen, dat de jeugdige redactie daar verbaasd over was. Maar ja, een journalist kan in zijn jachtig beroep ook wel eens een foutje maken loosheid nog niet wordt gezien als een eerste probleem." Over onderwijs: Het kabinet zet de klok terug door de verhoging van de kleutergelden en de schoolgelden voor het beroepsonderwijs. „Wij vin den, dat het kleuteronderwijs in het vijfde jaar verplicht moet worden. En het is een principe in ons land, dat verplicht onderwijs zoveel moge lijk kosteloos moet zijn." Ook het op de lange baan schuiven van de mam moetwet vond drs. Den Uyl een voor beeld van verkeerde politiek. Over D '66: ,Een van onze grie ven tegen het optreden van D '66 in de Kamer tot nu toe is. dat ze, als ze meer geld vragen niet altijd dui delijk zeggen, waar dat vandaan moet komen." Over ontwikkelingssamenwerking: De totale belastingdruk bedraagt zo'n 27 percent van het bruto natio naal produkt. Een verhoging van die druk met 1 percent voor ontwikke lingshulp zou betekenen, dat de groei van de consumptie iets langzamer zou gaan. „Ik vind dat eigenlijk nau welijks een keus," zei de heer Den Uyl. De nieuwe ontwikkelingen in de R.-K. Kerk en de veranderende hou ding van de protestantse kerken, sig nalerend, zei de heer Den Uyl: ,De kerk in haar moderne verschijnings vorm zou zich moeten bezighouden met de meest fundamentele vragen, zoals het behoud van de vrede en de bestrijding van mensonterende ar moede. Ik constateer, dat de chris telijke partijen daarbü meer een sta- in-de-weg zijn dan een middel om dat te bevorderen." Over het Vietnam-beleld van het kabinet: De christelijke partijen zijn er mede verantwoordelijk voor, dat de geringe invloed van ons land niet is aangewend om de Amerikaanse regering tot -andere gedachten te brengen. Het kabinet heeft de Viet- nam-motie van de Kamer naast zich neergelegd. En de confessionele par tijen hebben het erbij gelaten. Na de pauze was drs. Den Uyl voorzitter van een forum, waarin verder het PvdA-Tweede-Kamerlid mej. Ans Barendregt, de Maassluise wethouder J. Smit en de raadsleden Slagboom en Duimelaar zitting had den. Er werden oa. vragen gesteld over de „ongelijke behandeling" van het nijverheidsonderwijs in de mam moetwet, de verhogingen van tarie ven en retributies in Maassluis, de mogelijkheden van verdere be snoeiing van de Defensiebegroting en de houding van de Kamerfractie t.o.v de nieuwe wet ziektekosten ambte naren. (Van een onzer verslaggevers) Drieëntwintig belangstellenden be leefden gisteravond een voorstelling van Het Kleine Wereldtoneel van Jan Nelissens poppentheater. In de Hippo Campusserie was het de derde voorstelling na Rob van Houten en Syntagma Musicum. Ret poppen theater kwam met twee eenakters: het boek Esther en De Kaffeckanta- te van J. S. Bach. Vooral het eerste stuk maakte in druk. Het spel over de jodenvervol ging was in het licht van de oorlogs dreiging in het Midden-Oosten ac tueel. Het behandelde de vervolging van de joden, ten tijde van koning Ahasveros en haatdragende Haman. Bij de Kaffeekantate maakten de toeschouwers op plezierige wijze ken nis met vader Bach en z{jn dochter Luchen die kibbelen over de vraag of koffie al dan niet gezond is voor meisjes. Jan Nelissen, die met zijn kiein toneel in 1946 in de Poesjenel lenkelder in Maastricht is begonnen, kreeg de waardering die hij verdien de. Engels pond 8.68* 8.68S Amerikaanse dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada 3.321 Italiaanse lire 57.64: 3.60f,— 3.60 ij 73.17i —73221 7.244 7.25 82.914 —82.964 69.724 —69.771 89.89 —89.94 4831 —48.36 50.41: —50.464 3.33 57.694 Oostenr. schilling 13.914 —13.934 Waren er vorig jaar zeven deelne mende verenigingen, dit jaar zulten acht Schiedamse toneelverenigingen om de eer gaan strijden. Met de hoop uit te spreken een goed geslaagd seizoen tegemoet te gaan, eindigde hij zijn inleidingstoespraak. Voor een talrijk publiek trad de toneelvereniging „Utile Dulci" als eerste in „Musis Sacrum" op. Opge voerd werd een dramatische thriller in twee bedrijven getiteld: „Een vrouw moest verdwijnen Het stuk speelt zich af in het huis van het echtpaar Ravinel. Het huwelijk van Fernand (Boud Hoek) en Lucienne Ravinel (Lies Cats) is niet bepaald een gelukkig huwelijk. Dr. Monique Rigaud (Tilly van Traa), een vriendin van Lu cienne, is arts en heeft Fernand in het hospitaal leren kennen. Zij wordt Fernands minnares en zfl smeden samen een plan om Lu cienne van het leven te bero ven. Door haar een .slaapmiddel" toe te dienen, haar in het bad te laten „verdrinken" en vervolgens in de vij- VLAARDINGEN Geboren: Pa trick M-, z. v. F. J. Huijser en J. C. van der Meide; Elizabeth P., d. v. P. Braai en J. Schipper: Joséphus P.. z. v. M. de Braai en D. C. Wete- ling. Overleden: Jan van Gilst, 66 jaar, wedn. van H. W. C. Papenhuüzen; Adriana Cornelia van der Velden, "6 jaar, wed. van X. Verheul: Emmigje Schipper, 77 jaar, echtg. van J. van der Sluis; Klaas Mostert, "I jaar, echtg. van A. Moerman. Getrouwd: Larobertus Harder, 29 jaar en Maria Bezemer, 32 jaar. ver te werpen, denkt Fernand van haar af te zijn. Wanneer hij echter enkele dagen later terug van een zakenreis komt, is Lucienne uit de vijver verdwenen. Hij ontvangt zelfs de volgende dag een telegram van haar met de mede deling naar huis terug te komen. Na het overgaan van de bel is hij ten einde raad en pleegt zelfmoord. In het laatste tafereel blijkt dit de opzet van Monique en Lucienne te zijn. Lucienne was, nadat zij in de vijver was geworpen in yie auto van Monique gestapt„ zij-hAd slechts wa ter ingenomen, en naar haar broer in.-Parijs gereden. Met het fortuin dat zii aan Fer nand „verdiend" hadden, gingen Lu cienne en Monique naar Zuid- Frankrijk. Een zonnige vakantie gin gen zij tegemoet. (Van een onzer verslaggevers) De gladheid heeft donderdagmid dag in Schiedam ook enkele slippar tijen ten gevolge gehad, die min of meer ernstige materiële schade op leverden. Persoonlijke ongelukken deden zich in Schiedam niet voor. Op de Burg. Honnerlage Grethe- laan reed de 33-jarige mevrouw E. H. W.-R. met haar auto na een slip partij het trottoir op. Zij botste daar bij tegen de geparkeerd staande wa gen van de 36-jarige kantoorbedien de W. J. v. W., wiens auto tegen de muur gedrukt werd. Beide wagens werden ernstig beschadigd. Op het kruispunt Rembrandtlaan- Mesdaglaan kwamen een bestelauto, bestuurd door de 55-jarige groente handelaar M. H. A. en de wagen van de 46-jarige chauffeur H, S. uit Slikkerveer met elkaar in botsing. Remmen hielp niet en ook hier was er materiële schade. Op de Boer- havelaan moest de 22-jarige filiaal houder M. K. met zijn vrachtauto plotseling remmen voor een ambu lance. Het gelukte hem tijdig tot stil stand te komen, maar een achterop komende auto, bestuurd door de 41- jarige chauffeur K. "W. D. kwam met een. klap tegen de achterkant van de vrachtwagen tot stilstand. De be stuurder was op het remmen van de vrachtauto niet bedacht en kon een botsing niet meer voorkomen. Zijn auto liep schade op aan de voorkant. (Van een onzer verslaggevers)', Het aantal parkeerplaatsen voor auto's is in Vlaardingen vorig jaar met 561 toegenomen. In de binnenstad kwamen er 291 nieuwe mogelijkheden om een auto kwijt te raken. Commissaris van politie dr. C. N, Peijster vindt, dat de parkeermogelijkheden in Vlaardingen, in vergelijking met andere steden heel redelijk zijn. De commissaris verwacht in 1968 weer een duidelijke impuls naar ver groting van de behoefte aan parkeerruimte in de binnenstad. Speciaal de opening van V. D. zal aan 't eind van het jaar de verkeersintensiteit ver der doen toenemen. Dr. Peijster zei te verwachten, dat in de toekomst een verdere scheiding van kort- en langparkeerders onvermijdelijk zal zijn. De commissaris constateert, dat 1967 belangrijke verbeteringen in de ver keerssituatie in en om Vlaardingen heeft gebracht. Hij denk daarbij aan de Beneluxtunnel, Rijksweg 20, Zoomweg, Kesperweg, Emaus en Broekweg. Naast de verbetering van de wegen zelf zijn vorig jaar op vele plaatsen voorrangskruisingen geschapen. Daardoor zijn de belangrijkste binnen- stadse verbindingen in de praktijk voorrangswegen geworden. (Van een onzer verslaggevers) In het gymnastieklokaal aan de Willem Brouwerstraat te Schiedam is donderdag de 28-jarige turnster mej. A. Krabbendam uit de Dwars straat te Schiedam van de even wichtsbalk gevallen, toen zij met haar rechterbeen plotseling uitgleed De vrouw moest met de rechterarm uit de kom naar de Dr. Noletstich- ting worden overgebracht. Na behan deling kon zij naar huis terugkeren. Gemeentewerken is er op die ma nier in geslaagd de Viaardingse stra ten redelijk bereidbaar te houden. „Maar we kunnen onder de huidige weersomstandigheden natuurlijk niet garanderen dat het nergens glad is", voegt men er aan toe. Voorzichtigheid blijft dus geboden. De politie registreerde gisteren maar drie aanrijdingen. In alle gevallen was de schade gering. Vanmorgen even over half negen raakte op de afrit van Rijksweg 30 bij de Broek- weg een auto in een slip. De wagen botste tegen een lichtmast. De schade was aanzienlijk, maar de bestuurder werd niet gewond. De afrit was vanmoren spiegelglad, in tegenstelling tot de rijksweg zelf. De verantwoordelijkheid van de glad- heidsbestrijding op de rijksweg en de afritten berusten bij het Rijk. Deskundigen wijzen erop, dat de strooimiddelen pas goed gaan wer ken wanneer er veel auto's overheen rijden. De afritten blijven daardoor vaak langer glad dan de weg zelf. 3n de loop van de ochtend is er op de Viaardingse afritten nog tenminste twee keer gestrooid. Op de Schledamseweg heeft gister middag de 61-jarige voetganger K. de J. bij een val zijn heen gebroken. De man is naar het Holyziekenhuis ge bracht. De heer W. R. A. van der Kaaij heeft weer de technische leiding van dit onderzoek, waarvan het bureau na Nieuwland medio maart zal ver huizen naar de houten noodschool aan de Eduard van Beinumlaan in Groetioord en Kethel, waar de be volking van Schiedam-noord zal wor den doorgelicht. Na beëindiging van het onderzoek in Groenoord vertrekt TUBEROVA eind april naar de Lange Nieuw- straat, waar men voor de bevolking van het overige stadsdeel een onder zoekbureau vestigt in het gebouw van het gymnasium. Iedere Schiedammer van 15 jaar af, wordt in de gelegenheid gesteld een roentgenfoto van de longen te laten maken. Hiervoor verstuurdt TUBEROVA zoals gebruikelijk weer persoonlijke oproepen, waarop het tijdstip staat vermeld dat men in het onderzoekbureau wordt verwacht. SCHOONHOVEN (ANP) Uit door het kantoor van de waarborg voor goud- en zilverwerken verstrek te gegevens blijkt dat de produktie der Schoonhovense zilverfabrieken zich vergeleken by het landelijke ge middelde heel goed heeft kunnen handhaven. De produktie lag vijf percent lager dan in 1966, doch vijf percent hoger dan In 1965. Tot in het midden van 1967 was er een teruggang in de fabricage. Doch de laatste maanden volgde een be hoorlijk herstel. De goudfabrikanten hadden een moeilijker jaar dan hun collega's die zilver verwerken. De concurrentie van Duitsland, Italië en Hongarije was sterk. De inkoop door winkeliers was in het algemeen wat bedachtzamer dank zb de grote voorraadvorming in voorgaande jaren. Alles by elkaar ge nomen wordt het geen slecht jaar genoemd. Kenmerkend was de sterke styging van de ziiverprys. De goud prijs kon gehandhaafd worden. Het mag bekend worden veronder steld dat het van groot belang is dat iedereen zoveel mogelijk aan dit on derzoek deelneemt, niet alleen voor zich zelf, maar ook in het belang van zijn omgeving. Indien men. om welke reden dan ook. niet aan het onderzoek deel neemt (bedrijfsonderzoek, regelmati ge medische cor.'.-ole) wordt men dringend verzocht dit door terugzen ding van de oproepkaart te vülen berichten. Hiervoor worden op de achterzijde van de kaart onder ver hindering aanwijzingen gegeven. De kosten van dit bevolkingsonder zoek zijn boog. Daarom wordt naast de gemeentelijke subsidie ook een vrijwillige bijdrage aan de bevolking gevraagd. Gedacht is daarbij aan een bijdrage van 1.50 per persoon. Nie mand. aldus de heer Van der Kaaij, mag wegblijven, omdat die bijdrage voor hem te hoog zou züq. Iedereen wordt onderzocht, ongeacht de bij drage voor hem te hoog zou zijn. Daarom stelt men het op prijs indien men eventueel een hoger bedrag zou willen betalen. Daarmee helpt men dan hen, voor wie de be taling een bezwaar zou zijn. TUBEROVA heeft weer niet te vergeefs een begroep op vrijwilligsters gedaan die ook in voorafgaande ja ren belangeloos hun assistentie ver leenden bij de administratie. De stichting kan echter nog enkele vrij willigsters aanstellen. Niet alle plaat sen zijn bezet: wie zich met de ad ministratie wil belasten kan zich hiervoor aanmelden bij de technisch leider van het onderzoek, de heer \V. R. A. van der Kaaij op het des betreffende onderzoekbureau. (Van een ozer verslaggevers) Ten gevolge van de gladheid Is op de Schtelands Hogw Zeedijk onder Moordrecht donderdagmiddag om streeks kwart voor v(jf een antobus van Van Gogl tegen een vrachtauto gebotst. De bus reeds in de richting Rot terdam, de vrachtwagen kwam uit tegenovergestelde richting. Enkele personen liepen door „de schok een bloedneus op. Eén vrouw kreeg snü- wonden ln het gelaat. De materiële schade was aanzienlijk. Het zwaardere verkeer op dit tra ject is enige tijd gestremd geweest. (Van een onzer verslaggevers) Twee broertjes, de 6-jarige Char les en de 5-jarige Willem van Schayk uit Dordrecht, zijn gistermiddag tij dens het spelen in het water van de Voorstraatshaven gevallen. De 30-jarige stukadoor W. v. d. Velde kon de kleuters nog net op tijd redden. Met een stok wist hij de broertjes, van wie een reeds on der water verdween, te redden. Om dat de jongens veel water binnen hadden gekregen, werden zij naar het r.-k. ziekenhuis gebracht. Later op de dag konden ze naar huis te rug. Dit la ook uw aangewezen adres voor alle voorkomende SCHOEN- REPARATIE Schoenmakerij G van Opstal, 2© v. beyden Gael- etraat 208, Vlaardingen-Oost tel. 343158. U MERKT 'T PAS nadat u bent GEPEDICUURD, ln de Waalstr. II. hoe goed u weer kan lopen. VOETVERZORGING Waalstr. 31 Maandag 9-11. 14-16 u., dinsdag 9-11. 19-21 u.. donderdag 9-11. 14-16 u„ vrijdag .9-11» 14-16 u. Steunzolen naar gipsmodel volgens doktersvoorschrift. Elastieken kousen naar msi en In- en verkoop ACCORDEONS. Tevens diverse instrumenten te koop gevr. Beleefd aanbevelend, Henk Poat, Mariastraat 32a Schiedam, tel. 267357.

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1