MdJlSS STEREO Q ÜndgE O tymuufeHfiMtifc Voor beneden de dertig! Uostpiemr INee, de Koemarkt Met piezier in Schiedam- Afblijven... Hm te!a® 1 sNBiVg- 11 IpÉiSWI m willemse Vlaardingers bekennen groot aantal inbraken C. Vreugdenhil overleden Raad besteedt extra-zitting aan „Delta" Mm Abuis" 'j Stormnacht Clementie Defect aan trein oorzaak vertraging ES otterdam van toen DINSDAG 16 JANUARI 1968 HET VRIJE VOLK \^V:§liÈÈv Waar vroeger de koeien graasden, ziet de oude heer Kouwenhoven nu „de Zuiderzee' rein. Aan de andere kant van zijn huis rukken de draglines en de bulldozers op. een met bagger opgespoten ter- (ADVERTENTIE) GRAMMOFOON Muziek-imtrument met verbluffende prestaties. Stereoversterker geheel getransistariseerd. 2 klankboxen met grote luidsprekers bij de prijs inbegrepen). 3 draaisnelhtden. Pick-up-arm met regelbare naatddruk. Diamant-naald. Dubbele toonregeling. Aansluiting voor bandrecorder. Palissanderhouten kast met transparante afdekkap. En dat voor 498, ADVERTENTIE (Yan een onzer verslaggevers) De bulldozers en de drag lines komen steeds dichterbij. Hoge modderwallen Lebben de overkant van de met blub ber bedekte weg voor het huis al bereikt. Door bet raam van de achterkamer ziet de 73- jarige heer B. Kouwrenhoven de Zuiderzee, zo noemt bij bet opgespoten terrein, waar eenden en meeuwen op de golfjes dobberen. Wonen tussen modder en baggerwater, dat is niet leuk meer. Bovendien kan nu elk ogenblik de deurwaarder ver schijnen. Dit huis aan de Rijs- dijk 87 had voor maandag 15 januari ontruimd moeten zijn krachtens het vonnis dat de president van de Rotterdamse rechtbank heeft gewezen in het kort geding van Rijkswa terstaat tegen een aantal hoofdbewoners van panden aan de Rijsdijk en de Groenen dijk. De huizen moeten worden afgebroken; ze heiemmeren de aanleg van de Zuidelijke Randweg. ■SS 7'^if iS... J ïmBEmflÊÊm h agagEj!) jJ| (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Si Si": imté': |ipSS*"is*-• «M - -V 1 O A.T 1 t/ "J «iinmmiiiinimflUHiuittiiiriHiiiiitnmiifiiiiiBraimnuHiiiiimtiiiiimi! wuiïrimiiiiiinniiaHnnHiiiiiraiimtniiiimiiuimmmtmiiiiiimiiiiiHi Schrijfmachine tMl.liNrt 3 4g§&gt*j even wonen en baggerwater (Van een onzer verslaggevers) Twee Vlaardingers die in Rotter dam-Zuid een aantal Inbraken pleeg den zijn gisteren in hun woonplaats door de politie aangehouden. De 21- jarige elektriciën R. L. van O. en de 18-jarige stelllngbouwer C. J. A. werden al lang verdacht door de Rot - terdamse rechercheurs van bureau Slinge. Men was met de Vlaardingse po litie overeengekomen huiszoeking te doen bij het tweetal. Dit hoefde niet meer, nadat twee motoragenten bü controle van hun auto, gestolen goed vonden. De mannen werden meteen naar bureau Slinge overgebracht. Ze bekenden vier inbraken te heb ben gepleegd in de nacht van 11 op 12 januari in winkels aan de Slinge, de Binnenban en de Lavasweg. Ver der kwamen via verhoren de beken tenissen van nog 8 inbraken ln Rot terdam-Zuid en 12 inbraken in de ge meenten Vlaardingen, Schiedam en Spijkenisse. Hun buit was over het algemeen gering. Alleen in Spijkenisseont vreemdden zij voor enkele duizenden guldens aan aanstekers. Uit een win kel in Hoogvliet namen zij een com plete kassa mee. Vandaag zijn ze voor de officier van Justitie in Rot terdam geleid. overmacht, daarmee zal Rijkswater staat toch wel rekening houden. Een wel reeds vertrokken Rjjsdijker heeft op de klep van zijn brievenbus ter attentie van de postbode „Stop" geschreven en op de deur „Verhuisd naar Stellendamstraat 16a". Toch staat het hufs nog niet leeg. Een le verancier heeft vier flesjes bier, twee pakjes margarine en een fles melk op de stoep gezet. Hij vond net als wij de deur gesloten. „Er zal wel een tij delijke bewoner in zitten", wordt in de buurt verondersteld. „Huur hoeft hij niet te betalen. We hebben zelf al in geen jaar meer huur betaald. Dat is bij alie ellende een meeval lertje". De meeste met woninguitzetting bedreigde Rijsdijkers en Groenendij kers hebben door bemiddeling van Volkshuisvesting te Rotterdam elders onderdak gevonden. Enkele anderen waxen ln staat een huls ln Rhoon of Spijkenisse te kopen. Tot nu toe is geen oplossing gevonden voor het ge zin Heeze aan de Groenendijk 226, hoewel de tijd dringt: op 1 februari kan de deurwaarder aankloppen. De heer Heeze (43), van beroep vloerenschuurder, bewoont- met zijn vrouw en zes kinderen de helft van een vrijstaand huis dat er in zijn goede dagen heel aardig moet heb ben uitgezien en uitzicht gaf op een fraai polderlandschap. Het door de buren ontruimde deer van het pand is snel tot een ruïne vervallen en de woning van de familie Heeze is ook alles behalve riant meer. eens zo erg geschrokken, want van dit huis zijn al eerder acht ruiten kapotgewaaid. „We hebben al een paar deuren ge sloopt om aan de nodige planken te komen", vertelt de heer Heeze. „Dat zouden we vroeger nooit hebben ge daan: ik onderhield de boel altijd goed. Ik heb er toen zeker wel voor ƒ7.000,aan vertimmerd. Maar wat zal je nog kosten maken als ze je huis willen afbreken Mijn stuk tuingrond dat een mooie bijverdienste gaf, ben ik nu al kwijt. Een woning voor acht personen met een huur van 50,— in de maand krijgen we nooit meer, dat begrijp ik best. Ik ben be reid een hogere huur te betalen als ze me een behoorlijk huis aanbieden, maar dat doen ze niet". IV, ate» 0 HM ffiUjië® De heer Kouwenhoven is niet bang voor de deurwaarder. Met zijn inwo nende dochter en haar man. de heer I». Mulder, buschauffeur by de RET, zal h(j naar IJsselmonde verhuizen. De nieuwe woning komt 1 februari vrij. En nu is de vorige week wel iemand van Rijkswaterstaat op be zoek geweest die hoofdschuddend heeft gezegd: „Tot zo lang redt je 't hier nooit, mensen", maar als het om niet meer dan een halve maand gaat, mag je toch wel een beetje clementie verwachten." ,Ik ben straks geen hoofdbewoner meer", zegt de heer Kouwenhoven. „Ze vonden in IJsselmonde dat miin schoonzoon dat maar moest worden. Nou, goed. Dat nieuwe huis is niet slecht, al was ik graag hier gebleven. De huur is hier ƒ36,en in IJssel monde ƒ129,in de maand. Dat scheelt nogal wat. We krijgen ƒ1500 vergoeding voor de verhuiskosten en voor vloerbedekking en gordijnen en daar maak je ook geen gekke spron gen van". De buurman van de Kouwenho- vens. de constructieschilder P. de Winter, zou met zijn vrouw en drie kinderen al verhuisd zijn naar de Steurweg op de Meeuwenplaat, maar ook hun nieuwe huis is nog niet be schikbaar. De vijf bewoners liggen allemaal met griep te bed en dat is In de stormnacht van zondag op maandag werden de ouders gewekt door geroep van de kinderen: „Pap pie, mammie, cr is een ruit inge waaid!" Pappie pakte hamer, spijkers en planken en timmerde het grote tochtgat dicht, terwijl mammie de glasscherven opveegde. Ze waren niet Dan komt dit verhaal„Van Volks huisvesting kreeg ik een kaart dat er een woning aan de Dorpsweg vrij kwam en dat ik kon gaan kijken. Ik er naar toe. Het huis beviel me wel, zo van de buitenkant gezien, maar toen ik had aangebeld, werd ik niet eens binnengelaten. Een me vrouw stond me even te woord. Dit huis komt niet vrij, ze zijn by Volks huisvesting abuis, beweerde ze. Ik heb een en ander aan Volkshuisves ting gemeld met als resultaat een tweede kaart, nu voor een huis a an de Stokroosstraat. Dat neem ik niet! Ze willen me aan de Dorpsweg niet hebben omdat ik een gewone arbeider ben, dat is volgens my het „abuis". Aan zulke kaarten hebben we niets. Als we voor een behooriyke woning niet goed genoeg zyn, moeten ze ons straks maar op straat zetten". Laten we hopen dat het zover niet komt, al is een groot gezin voor Volkshuisvesting „een moeiiyk geval", zoals het in het kort geding tussen Rijkswaterstaat en de dykbewoners werd gezegd. (Van een onzer verslaggevers) De treinenloop op het traject MaassluisRotterdam is vanmorgen vroeg enige tyd gestagneerd doordat de trein die om 6.55 uur uit Maas sluis naar Rotterdam was vertrok ken onderweg defect raakte. De trein is na verloop van tyd door een diesellocomotief weggesleept. Zes achteropkomende treinen in de richting Rotterdam kregen door de ze storing élk ongeveer 20 minuten vertraging. Daarby waren drie D- treinen, de Skandinavië Expres, de Rheingold en de Luxelei. Enkele hon derden mensen die van de andere drie treinen gebruik maakten kwa men door de vertraging te laat op hun werk. (Van een onzer verslaggevers) De heer C. Vreugdenhil, adjunct-di recteur van Erven G. van Sillevoldt N.V. in Rotterdam is vrijdag plotse ling overleden. Hij is 61 Jaar gewor den. De heer Vreugdenhil vervulde zyn functie van adjunct-directeur sinds 1961. Ruim veertig jaar geleden trad hij bij de n.v. in dienst. Hij was bestuurslid van De Rofc- terdamsche Korenbeurs. 'k Heb u lief Rotterdam, met urn drukt' en gewoel. Waar het leven zo krachtig in bruist. Koningin van de Maas, uit wier gol ven een lied vol van glorie en hoop u omruist (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse raad gaat het rap port over de zeehavenontwikkeling in Zuidwest-Nederland op 8 februari behandelen. Er zed een extra-raadszitting aan dit onderwerp worden besteed, die 's avonds om half acht begint. Go- sproken zal worden over de conclusies uit het rapport „Verkenning 'van enkele aspecten van de ontwikke- lingsmogeiykheden ln het Deltage bied", dat door een werkgroep onder voorzitterschap van havendirecteur ir. F. Posthuma tot stand is geko men. In dit rapport vrorden o.m. een krachtige inzet van de zeehavenont- vrikkeltng in het Scheldebkken. de in richting "van industrieterreinen op de zuidelijke over van het Hollandscli Diep en de uitbreiding van de Maas vlakte bepleit. Jonge mensen verwijten het de redacteur van Rotterdam-van- toen: „Jij zet in je rubriek altijd plaatjes waar wij niets van kun nen afweten." Ze hebben gelijk! En dat gaan we dan eens snel veranderen. Deze nieuwe rara levert voor de oudere lezers (essen) natuurlijk geen enkele probleem op. Ze moe ten me ditmaal NIET schrijven. Ik verwacht alléén antwoorden van beneden-de-DERTIGERS. Eerlijk toegegeven: enkele op schriften van de gevel zijn weg gewist. Anders zou het té ge makkelijk zijn We zijn benieuwd wat de bene- den-de-dertigers ons zullen schrij ven. .Afblijven van iets wat niet. van je is. Ja, dat is zo, want het stads gezicht van je laatste rara is niet van Rotterdam, maar van SCHIE DAM. Rotterdam heeft wel eens meer iets van Schiedam, genomen." Zo schrijft de heer H. J. d e V o - gel, Wattstraat S3 b te Schiedam. Aan het eind van zijn brief lezen we: „Afblijven van Schiedam met zijn SO.OOO inwoners. En anders zou je moeten vermelden: foto Schie dam." Zn de hoop dat de raraders „Ha, Oostplein" zouden zeggen (en dat is driemaal gebeurdzyn wij zo brutaal geweest een oude ansichtkaart van het Schiedam-van-toen in onze ru briek Rotterdam-van-toen op te ne men. Dat is door sommigen niet gewaar deerd. Jammer! De Rotterdammers en Schiedammers zitten toch by el kaar op de lip! En welke Rotterdammer kykt niet graag naar een foto van die heerlijk-ouderwetse Koemarkt? Met zo zegt de heer De Vogel, de Koe- marktsbrug over de Langehaven (links) en de Buitenhaven (rechts) gezicht op de Eendrachtsmolen aan de Broersvest. gezicht óók op de stoomtram naar Rotterdam. Links zien we de Hoogstraat, vanouds een winkelstraat. Leukste brie): Jn uw krant van heden was weer een rara-plaatje van Rotterdam-var.-toen. Alhoewel ik het mij niet herinneren kan, zei mijn moeder: „Dat is Schiedam. Het moet de Koemarkt zijn mei de Koemarkt- brug. Is dat juistTevens doe ik u hierbij ticee kaarten toekomen van resp. de Boezem en de Achterhaven. Ik vond ze bij mijn oma. Ze dateren van omstreeks 1913. Hartelijk dank" Zo schrijft T hel ma de Roo, Damlaan 264 te Schiedam. De heer Th. van Woerkom, Nieuwe Damlaan te Schiedam: „Uw mis greep is groot geweest om een spe cifieke foto van een brokje Schiedam onder Rotterdam-van-toen te plaat sen: „Is het al niet erg genoeg als het fraaie Schiedamse station thans ook Rotterdam-West is gaan heten? Is het niet erg wanneer clubs als SVV en Hermes-DVS Rotterdamse clubs worden genoemd? Is het niet erg als de meisjes van de Schiedamse gym nastiekvereniging THOR (een steun pilaar van de Rotterdamse turnbond) by successen herhaaldelijk „Rotter damse turnsters" worden genoemd? Zo, dat lucht op!" In verband met de plaatsruimte Had ik maar een pagina tot mijn beschikking. Helaas, het la niet zo: Neem nu die iks van de Schiedamse- slngel. Veel brieven. Maar er Is geen Plaats voor. De volgende Inzenders nog dank: IJ. H. Knijper. Asterstraat B9b: I. J. Huys. Heerjansweg 38; C, J. Boos. Terpstraat 32; Jan Aubert Senior, Van Galenstraat 14a en F. J. Brkens, Vos- maerstraat 40: allen te Rotterdam. Uw brieven zijn met plezier gelezen. bewaren we de rest van de Koemarkt- brieven tot de volgende week. Nog één briefkaartje: ,De foto in V.V. $-l-'6S aangeduid als Rotterdam-van-toen. is bedrog. Door uw oneerlijke aanduiding zul len wellicht enkele inzenders het Oostplein menen te herkennen. Het is echter de Koemarktbrug Mogen we, meneer Van V. (Oi- degaarde, Rotterdam), dan wer-. kelijk geen grapje meer maken? Mogen we u heus niet op een dwaalspoor brengen? Toe nou Y"; De heer B. K. had dit vers sinds 1902 niet meer gehoord, hetgeen door een onzer lezers typisch werd gevonden. Als lid van het Schiedams koor Or pheus had h|j het vlak na de be vrijding in het stadion gezongen. Dat gebeurde tydens een door Carel Brieis geregiseerd spel. waaraan om. een aantal koren deelnam; dirigent Edu- ard Flipse. Zelfs het beroemde .Jiand- tn-hand" is nooit vuriger gezongen, verzekerde het Orpheus-lid. ,Dat is waar", zegt de heer Jan Aubert sr.. Van Galenstraat 14a te Rotterdam: „Als dank voor onze be vrijding heb ik het lied in de stamp volle „kuip" meegezongen. Het hele stadion deed mee. zo ook onze ere- gaste, koningin Wilhelmina. Ik woog toen 44 kilo. In 1950 was het weer tachtig kilo. We zongen het aan iiet einde van een groot historisch spel." Noemde lezer B. K. het jaar 1902, de heer Aubert spreekt over 1898. Toen heeft hij .Jk heb u lief" op school geleerd. Als de klas een uit stapje maakte, werd het met gloed gezongen. Later is dit lied verdron gen door het populaire, stedelied van Bart Verhallen, waarvan de volks mond maakte: „En waarom zouden we treuren. De bajes is zo groot." Graag gezongen op bruiloften en in café's. In 1898 het lied geleerd, zeventig jaar later voor het laatst gehoord: nieuwjaarsdag 1968 in Rotterdams concertgebouw De Doelen. Soliste Caroline Kaart, Rotterdams Opera- koor. strijkers van het Residentie orkest. blazers en slagwerk van de Marinierskapel, dirigent Piet Struyk. Laatste lied: „Tc Heb u lief „We hebben het drie keer staande herhaald", zegt de heer Aubert. B. K. met zijn 1902 is toch wei mooi mis. ..Mag ik" zegt de heer H. van Ammerzoden uit de Pr. Aleran- derpolder, „de heer K. er op attent maken, dat er in de loop van februa ri een langspeelplaat van het RET- mannenkoor in de handel wordi, ge bracht, waarop naast veel bekende nummers ook dit lied is opgenomen? Men kan de plaat bestellen bij de heer J. Wilbrink, Adr. de Jongetraat 9 te Rotterdam (tel. 196964)." (Het RET-mannenkoor blijft voor stuntjes zorgen, P.S.) Tja, hoe mis! Mevrouw J. Rijs- dijk-Lous (Johan Brautigamhuis in Rotterdam-Schiébroek) schrijft dat „Ik heb u lief" door het koortje van dit huis wordt gezongen. Evenals .Het Ijzeren Paard". „Zelf ken ik nog een liedje van de Onrnibuslmol, die nimmer op hol gaat." Zij vraagt: „Is er iemand, die een liedje kent van de elektri sche tram of van een plezierstoom- boot? Zou ook leuk zijn. Bij voorbaat mijn dank en met vee» groeten We hebben,, in deze kolom, Rotter dam nu genoeg liefgehad. We heb ben fier de vlag onzer vaad'ren om hoog gehouden. We aanschouwden met verrukking de groeiende vloot, die steeds talrijker havens vervult: „Voortgestuwd langs het spoor voor de waat'ren. gebaand door uw moed. iw beleid en geduld." Zó staat het er. Kan Pieter niks aan doen. Maar wat gééft het? Alle maal: .Daarom blijft ge ons lief en wij zingen uw roem. Want daar is toch maar één Rotterdam." Wie sprak daar laatst in deze ru briek ook al weer over het Amster damse chauvinisme? Mokum, Mokum, Mokum.Ik zou nu wel eens het Goudse, het Delftse of het Dordtse stedelied willen horen. Het Brielse kèn ik al. Dat gaat over een groen- omkranst juweel. Waarom schrijf je nu zó'n briefje aan Pieter? Omdat Je je man zo deksels graag een plezier zou willen doen. Omdat je hem bij zijn narig heid een beetje wilt helpen. .Rieter Spreeuw. Al weet ik niet of het volgende berichtje geplaatst kan worden, wil ik het er toch op wagen. Wie heeft er voor mijn man, 43 j. en reeds vier jaar invalide, een schrijfmachine? Een, die nog rede lijk te gebruiken is, zodat hij hier mee zijn vrije tijd kan doorbrengen. Tevens is dan zijn wens vervuld. Eventueel tegen een zeer kleine ver goeding." En we wagen het er oo, maar op: bruikbare schrijfmachine gezocht. Voor een invalide man, die aan dat apparaat veel plezier zal beleven. Verlies Tijdens de gladheid Ln de nacht van raterdas op zondag ls mevrouw Breu- kers. Oo8teir.de 44c. omstreeks een uur gevallen op de Slaak, hoek Willem Kloos- siraat. Thuisgekomen miste zij haar bril. Deze bril heeft een lila montuur en la vermoedelijk, tijdens dc val, uit haar mantelzak gegleden. Gaande van de Reaumurstraat te Schiedam, met lijn 8, naar huis is de heer H. J. Eroomans, Rosier Faassen- straat 39c. op vrlj. agavond 5 Januari zijn brulnlederen portefeuille kwijtge raakt Inhoud: o.a. kulpportemonnaie met geld, adressenboekje, clubabonne- mentkaarten o.a. van het Nlvon. Door het verlies van het adresaenboekje plus de clubabonnementk8arten !s hi) zeer gedupeerd. Vondst Mevrouw Bohncn. Sophiastraat 98. heelt op de eerste ke-stdag een heren- armbandhorloge gevonden ln deze straat. Vrijdagmiddag ontdekte mevrouw Halk. De Manning 51 to Heerjansdam. op bet parkeerterrein aan het Zuldpieln, een vulpen met zilveren dop. Dierenrijk De wit-bruine hond van mevrouw Kopper. Rembrandtstraat 1. heeft r.lrh woensdagmiddag op de Crooswljkseweg losgerukt en het hnz.epad gekozen. Het is een fox heofc een brulnlederen tuigje om tn luLsiert naar de naam Dln- kie Voor het grijs cypers katertje, waar over mevrouw Van Polanen, Van Oos terzeestraat 52b. tel. 256407. zich vorige week zondag heeft ontfermd, wordt een goed tehuis gezocht. Het katertje teelt een wit borstje en witte sokje». Waar ln deze rubriek Kleine Letters geen ptaatsnaam ls genoemd, wordt Rotter dam bedoeld. PIETER SPREEUW

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1