Aspirine'helpt snel en urenlang-. jsffiii Kinderkleren en truitjes gestolen - straffen van 1 jaar en boetes geëist Ter voorkoming olierampen op zee Hoekse redders in ket nieuw i mm- Slepers in actie Lekke nagel willemse W .-Fijenoord liacl goed jaar Dodelijk ongeval op werf Oud-gemeente- archivaris Hazewinkel overleden Tankers voor methaangas ft ZALENCENTRUM Slechte naam De sfeer Heling OLIEGOED ZUIDWESTER EN LIESLAARZEN IN ONGENADE GERAAKT ROTEB Misselijk Van een onzer verslaggevers) Staatssecretaris M. J. Key zer heeft donderdagmiddag op de rverf van N.V. Wilton- Fijenoord te Schiedam met eigen ogen kunnen zien wat de door hem, na de grondige studie van de toestand in de Nederlandse scheepsbouw niet klem geadviseerde samen werking tussen de Nederland se werven, vermag. Samenwerking V:.fl|ïj 5,5 :;S| Reparatiedok door Ruud van der Wcydc rasa»iiMiw.ffln(iiiiiiiBiiiiiiiB8tiiKirfflBiniim Speciale wegen VRIJDAG 19 JANUARI 1968 HET VRUE VOLK PAGINA 5 De Texaco Botterdam, ten van de drie door Wilton-Fijenoord en De Schelde gebouwde zustertan- kers verlaat het bouwdok van de Schiedamse icerf. Doop van eerste Texaco In gezelschap van een grote groep uit Duitsland, Engeland, België en Zelfs uit de Verenigde Staten overgevlogen Amerikanen, vertegenwoordigers van de Texa co Olie Maatschappij N.V., zag de staatssecretaris hoe de echtgeno te van de vice-president van Texaco's Domestic Sales Depart ment, mrs. Annon M. Gard, de bij Wilton gebouwde 22.200 dwt me tende tanker Texaco Rotterdam doopte. 'Geen spectaculaire gebeurtenis, zo als WF's directeur ir. O. J. van der Vorm het later in een toespraak uit drukte, maar het feit, dat de N.V. Wilton-Pijenoord N.V. eii de N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen in opdracht van Texaco Inc. te New York in zeer nauwe sa menwerking de tankers bouwt- waar van het gisteren gedoopte schip de eerste is, geeft aan de eenvoudige handeling van de charmante Ameri kaanse meer reliëf. Al met al een plechtigheid om in gezelschap van vele autoriteiten, waaronder de afgevaardigde van het Rotterdamse gemeentebestuur, de heer A, Meijer. Schiedams burge meester H. Roeifsema en talrijke prominenten uit de Nederlandse seheepsbouwwereld, de met cham pagne gevulde glazen te heffen. In zijn toespraak bracht ir. Van der Vorm een lyrisch compliment aan Rotterdam. „We kunnen terugzien op een goed financieel jaar en dit dan ken we voor een groot deel aan het feit, dat de Wilton-werf midden in het Rotterdamse havengebied ligt." Ir. Van der Vorm zei dank zij de Rotterdamse haven vertrouwen te hebben in de toekomst van de werf. mm *'V ?TT<2W"> "i" -jh-V-u:-* "idi SSSIilMlp Jf.jF.4 4 - -V-f r- SvisStr' 'tb" V-JtAi, Ir. Van der Vorm vertrouwde zijn gasten toe. dat Wilton-Fijenoord zijn aandeel zal geven aan de spoedige realisering van een reusachtig repa ratiedok. Om dit te bereiken achtte hij een nauwe samenwerking tussen de diverse scheepsbouwmaatschap pijen een vereiste. Hij voorspelde In dat geval een nieuwe opleving van de scheepsbouw in ons land. Daarom toonde hij zich zeer verheugd, dat de staatssecretaris Keyzer op de werf aanwezighad bad willen zijn. De Texaco Rotterdam, die in maart gaat dienst doen voor het vervoer van geraffineerde petroleum en pe trochemische produkten op interna tionale scheepvaartroutes, is een en- kelschroef tanker. Kenmerkend voor de Texaco- schepen zijn de afstandsbediening van. de hoofdmachines vanaf de brug en het centrale bedieningssysteem ij-oor het laden en lossen. „Dit soort 'scheepsbouw." aldus de WF-directeur, „ligt ons uitstekend en we vijn zeer blij, dat wij in het oude Nederland in staat zijn gesteld deze schepen voor rekening van de Nieuwe Wereld te-bouwen." (ADVERTENTIE) GRIEP? (Van een onzer verslaggevers) „U bent wel op een bijzonder schaamteloze manier aan het knoeien geweest. Zelfs uw collega's zeiden: „Je moet het niet al te gek maken." Ik heb jaren niet zulke stuitende diefstallen meegemaakt." Zo begroette vanochtend mr. Ft. J. Brunner, president van de rechtbank te Rotterdam, de 57-jarige buitenbaas M. A. v. L. die terecht moest staan wegens diefstal van een grote hoeveel heid truitjes, overhemden en kinderkleren uit de loods van zijn werkgever aan de Stadionweg. Herhaaldelijk was de verdachte, de gestolen goederen onder zijn kleren verborgen, het terrein afgestapt om in naburige cafés zijn buit tegen de eenheidspreis van 5 per overhemd of trui te verkopen en het geld met een in drank om te zetten. Zelf schatte hij de opbrengst van liet ge- stolene op 400 a 500. De meeste van die goederen zou den afkomstig zijn uit dozen, die bij aankomst in het expeditiebedrijf be schadigd bleken." „Ik kon. tegen de verleiding niet op", zei hij in een verklaring van zijn oneerlijk gedrag, ..iedereen liep er maar rond te rommelen en haal de er de spullen uit". ADVERTENTIE RECEPTIE? HENEGOUWER!.AAN 44, TEL. U.15.75 (Van een onzer verslaggevers) Twee schepen van de vloot van I. Smit Co. hebben het vandaag druk gekregen. In de Golf van Biscave is de Orinoco op weg naar het Britse schip Athelaird (11.150 ton), dat ina- chineschade heeeft. Het schip moet naar Belfast gesleept worden. De Tasmanzee is bezig met het vlotbrengen van de Liberiaanse tan ker Fred H. Billups. Dit schip van 2.887 ton is op de Venezolaanse kust gelopen. Door de branding was het de Tasmanzee niet mogelijk het schip, dichtar dan 250 meter te naderen. Enkele mannen in een sloep hebben toen een verbinding tot stand kun nen brengen. Ket lostrekken gaat bij zonder moeilijk. Men verwacht er nog enkele dagen mee bezig te zijn. 'fiiiiitiiiiiiiiiiiifiiiitiiriiiijiiiiimitiiiiJftüiiiüiiiiinhiiriuHiüïtitiimiiiiii (Van een onzer verslaggevers) Een tragisch ongeval heeft don derdagavond op de werf van Wilton- Fijenoord omstreeks half elf het le ven geëist van de 47-jafige ijzer werker J. Kruize van de Dr. Wi- bautstraat te Schiedam. Voor de ogen van zijn collega die na hun werkzaamheden aan boord van de "s middags bij Wiltongedoopte tan ker Texaco Rotterdam aan wal wil de gaan om te gaan eten, is de heer Kruize van een loopplank in de Wiltonhaven gevallen en verdronken. De klauwen die de loopplank in evenwicht moesten houden hadden hun steun verloren. Niemand wist dat en niets vermoedend stapte het slachtoffer als eerste van een rij werklieden de loopplank op die ech ter onmiddellijk omlaag gleed en de ijzerwerker met zich in de diepte sleurde. Onmiddellijk werd op de werf groot alarm geslagen en begon men. later geassisteerddoor de ri vierpolitie naar de drenkeling te dreggen. Pas omstreeks half drie vannachthadden de pogingen suc ces, maar toen kon men slechts een lijk bergen. (Van een onzer verslaggevers) Na een langdurige ziekte Is o p 71-jarige leeftijd overleden mr. H. C. Hazewinkel. oud-gemeente-archi- varis van Rotterdam. De crematie heeft in alle stilte plaatsgevonden te Dieren. De In Den Haag geboren mr. Ha zewinkel werd In 1929 benoemd tot adjunct-archivaris in Rotterdam. In 1935 werd hij opvolger van de toen malige gemeente-archivaris dr. E. Wfersnm. Met zeer veel toewijding en in grote bescheidenheid heeft hij deze functie vervuld tot 1 mei 1961, toen hij met pensioen ging. Bi.1 zijn afscheid in een stampvol le aula van het museum Boymaas- Van Beuningen is de heer Hazewin kel benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Oud-burgemees ter mr. G. E. van Walsum zei bij deze gelegenheid dat de scheidende archivaris bijzonder veel gedaan had om de geschiedenis van Rotter dam te verlevendigen. De heer Van Walsum wees toen op een indrukwekkende arbeid op publicistisch terrein, waarbij hij vooral dacht aan het standaardwerk „De geschiedenis .van Rotterdam" (drie forse delen) en het Rotter dams Jaarboekje waarvan de archi varis de redacteur is. In de lange reeks jaarboekjes heeft mr. Haze winkel een groot aantal artikelen ge schreven. De heer Hazewinkel heeft het ge meente-archief aan de Mathenesser- laan een plaats in ae stad gegeven. En hij zorgde ervoor dat het een modem en levendig archief werd. Zo werd onder zijn leiding het ge luidsarchief gesticht. In het gebouw kwam een expositiezaal waar vele belangwekkende tentoonstellingen werden gehouden. Mr. Hazewinkel is een van de auteurs geweest van het destijds bij de N.V. De Arbeiderspers versche nen zo succesvolle Prentenboek van Rotterdam. Twee belangrijke Rotter damse „straatnamen" zijn door hem bedacht: DE Lijnbaan en het Weena. ..Mensen als deze verdachte", zei officier van Justitie mr. .A. Niessen in zijn requisitor. „helpen er aan mee Rotterdam in het buitenland een slechte naam te bezorgen." Hij eiste twaalf maanden met af trek, waarvan drie voorwaardelijk. Nog drie andere personeelsleden van hetzelfde bedrijf en rijf van he ling verdachten moesten daarna ver antwoording van hun daden afleggen. Eerst kwam voor het hekje de 22- jarige vorkheftruckrijder F. J. van D. in samenwerking met een loods- baas, radio- en fototoestellen, reis- wekkers, kapmessen en andere goederen uit de loods heeft gesleept. De opbrengst van de buit deelden zij samen. Mr. Niessen nam aan, dat deze verdachte onder druk van de loods- baas gehandeld had en eiste negen maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk. De loodsbaas. de 47-jarige P. T„ weet zijn gedrag vooral aan de sfeer in het bedrijf, waarvan, ook de direc tie knoeide door het personeel op dracht te geven zendingen voor het buitenland buiten de douane om te expediëren. Het laatste personeelslid dat voor het hekje moest komen, was de 23- jarige loodsknecht J. A., die op min der grote schaal aan de diefstallen had meegedaan en ook wel gestolen goederen van de anderen ten ge schenke had aangenomen. In ver band met zijn blanco strafregister vorderde de officier 100 boete of tien dagen hechtenis en zes sveken voorwaardelijk tegen hem. Daarna kwamen de gevallen van heling aan de beurt. Tegen de 24-ja- rige chauffeur G. D. uit Sliedrecht. die twee truitjes als geschenk had aangepakt, nadat hij geholpen had bij het opladen, van een partij goede ren luidde de eis ƒ60, boete of zes dagen hechtenis. De 47-jarige caféhoudster J. H. H. B., die gestolen kledingstukken als onderpand van van L. had-aangeno men hoorde 30 of drie dagen tegen zich eisen, de koopman. L. J. D die voor een fiks bedrag kledingstukken van dezelfde verdachte had gekocht, vier weken onvoorwaardelijke gevan genisstraf. Ten slotte werd tegen de 5U-jarige caféhouder F. M. V. en de 31-jarige kelner D. de V. wegens het kopen van gestolen spullen respectievelijk f 250 of 25 dagen en 60 of zes da gen hechtenis gevorderd. m Het kleine zeewaardige schip is de laatste tijd nogal dikwijls in het nieuws. Vele malen hereiken coas ters en vissersschepen de voorpagi na's door het vrij grote aantal tam pen en bijna-rampen dat zich in deze categorie voordoet. De Raad voor de Scheepvaart heeft zeer recent zijn stem tegen de huidige toestanden in de kleine veevaart verheven. De ongerustheid van de raad richt zich vooral tegen het feit dat er onvoldoende aan dacht aan de zeewaardigheid van oude schepen wordt besteed. Hij vindt dat het aanbeveling verdient aan schepen die ouder zijn dan 32 jaar speciale aandacht ie schenken bij de jaarlijkse survey. Daarbij zou dan gebruik moeten worden gemaakt van de gegevens die omtrent de geschiedenis van het schip bij de Scheepvaartinspec tie bekend zijn. Uit een onderzoek dat naar het. vergaan van een kustvaarder werd ingesteld, is gebleken hoe nodig dit wel is. De bij de ramp omgekomen kapitein is vijj uur bezig peroeest met het afdichten van een lekke nagel in de scheepshuid. De Raad voor de Scheepvaart vraagt zich terecht af oi er hier niet meer te dichten was dan één lekke nagel De tijd lijkt rijp dat de ivens van dc raad in vervulling gaat. En liever voor schepen die nog icat jonger dan 32 jaar zijn. Er zijn mensenle vens in het geding. Tijdens een bijeenkomst in Hamburg hebben vertegenwoordigers van de Noordzeelanden een aantal voorschriften opgesteld ter voorkoming, beperking en bestrijding van olierampen op zee. In principe hebben Duitsland, Groot-Brittannië, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Nederland, Balgië en Frankrijk tot samenwerking besloten. SHELL GAAT VOOR het vervoer van methaangas tussen Brunei op Borneo en Japan twee bijzon dere tankschepen bestellen. Ze zullen ieder 40.000 ton gas kun nen meenemen, hetgeen de sche pen een grootte geeft van een normaal schip van 130.000 ton. DE METHAANTANKERS worden 240 meter lang en 39 meter breed. Ze zullen vermoedelijk in 1970 in de vaart komen. Shell heeft zich verplicht per dag twee miljoen kubieke voet methaangas uit hel winningsgebied bij Brunei aan Ja pan te leveren. Dit zal er in de toekomst gebeu ren: Het schip dat onder de vlag van een der Noordzeelanden vaart, zal elke olieverontreiniging aan het dichtstbijzijnde kuststation meiden. Iedere regering belast een spe ciaal bureau met het verzamelen van berichten over verontreini ging van de zee en het doorgeven van deze meldingen naar de partners. De Noordzee wordt in zones ver deeld. Elk land dat over een be paald deel verantwoordelijk is. zal de ware omvang van een olieramp dienen vast te stellen en :1c eerste maatregelen ter be strijding nemen. Iedere partner is verplicht de andere bij te springen wanneer deze om assistentie bij veront reiniging van de zee verzoekt. Het probleem van de voorkoming van olierampen op zee zal nog nader worden bekeken door het samen werkingsorgaan van de zeevarende naties, het IMCO, Men denkt daar bij aan speciale vaarwegen voor tankers, het sluiten van bepaalde gedeelten van de zee voor dergelijke vaartuigen, dc plicht om een loods aan boord te. nemen en het aan brengen van bijzonder narigatic- apparatuur aan boordi van de tank schepen. Ook het vraagstuk van de aan sprakelijkheid maakt nog altijd on derwerp van studie uit. De ramp hiel de Torry Canyon, die de zee varende naties zo vlot tot samenspel heeft bewogen, heeft aangetoond dat ook In dit opzicht een duidelijke regeling nodig is. r»e redders uit Hoek van Hol land gaan in. het vervolg een stuk beter uitgerust op in nood verkerende schepen af. Zij hebben dat te danken aan in specteur De Jong van de red dingsmaatschappij die met name op het vlak van de kleding een aantal nuttige vindingen heeft gedaan. Het oliegoed verdwijnt. Het maakt plaats voor een jas en een broek van katoen, dat met plas tic waterdicht is gemaakt. Ook de zuidwester is in ongenade geraakt. Deze wordt vervangen door een capuchon die aan de reddingspakken is bevestigd cn de Hoekse redders voortaan geen natte nekken meer bezorgt. Een nieuwigheid is ook. dat de zware lieslaarzen verdwijnen. Ze moeten plaats maken voor rubbe ren schoeisel dat tot even boven de knie reikt. Bijzondere aandacht heeft inspec teur De Jong besteed aan het red dingsvest.' Hy deed dat in nauwe samenwerking met de redders zelf, die immers het best kunnen weten aan welke eisen zon ding moet voldoen. Een speciale soort schuimrub ber cn eën gemakkelijke beves tiging vormen thans een vest dat de optimale tevredenheid van de bemanning van de Koningin Ju liana heeft. Belangrijk is dat In het geval de redders zelf te wa ter raken, zij hun zware laarzen niet meer behoeven uit te trap pen. Het water daarin zorgt juist voor de nodige stabiliteit om zich op de rug te draaien en boven water te blijven. De drenkelingen die het nieuwe vest dragen, zullen ook gemakkelijk te vinden zijn, zelfs bjj duisternis en ruwe zee. Met een eenvoudige handbeweging kan namelijk een lampje worden ontstoken, dat op de linkerschouder van het reddings vest is bevestigd. De heer De Jong en de Hoekse redders hebcn uitgebreid met de nieuwe kleding geëxperimenteerd. Tot hun volle tevredenheid. We kunnen nu wel eens flink moppe ren op de Rotter damse RET. feit. is dat bet bedrijf tot dusver in technisch opzicht de zeer in grijpende wijzigin gen in haar tram- en busnetten voor treffelijk heeft uit gevoerd. Aan derge lijke drastische ver anderingen in het grondpatroon van je iijnennet gaat een enorme hoeveel heid werk vooraf. De realisering daarvan brengt problemen met zich mee waar je als leek geen weet van hebt. Van strubbelingen heb je eigen lijk niets gehoord. En tot dusver kun nen we daar en dat mag in deze kolom wel eens gezegd worden de RET mee complimenteren. Nu staan we dus voor de derde, laatste en belangrijkste fase van de reorganisatie van het iijnennet. Op 10 februari gaat de metro open en dan zal aan beide kanten van de Maas zowat alles anders zijn ge worden. Hoe het allemaal zal uitpak ken? Het zal wennen zijn. We zul len de RET in elk geval nooit kun nen verwijten, dat zij het publiek niet goed heeft voorgelicht. Neem nu de laatste folder „Met blijd schap en excuses". Pieter heeft gisteren een van de 350.000 exemplaren weggepakt van het tafel tje van een conducteur van lijn 1. En ik heb het met belangstelling be studeerd. Op duidelijke wijze geeft de RET de veranderingen in haar netten aan. Men vindt er de routes van alle tram- en buslijnen in plus een in structief plattegrondje. Ten slotte zijn er nog wat aanwijzingen eb raadgevingen voor het gebruik van de metro. Pieter zal deze folder goed bewaren en er ook nog eentje voor zijn vrouw meenemen. Je kunt eenvoudig niet zonder. Vooral als je op de Linker-Maasoever gaat rei zen En nu op naar de tiende! Nu een compliment aan het adres van de Rotterdamse ROTEB. Dat wordt deze dienst gegeven door de heer D. Glastra. Verlaatstraat 34 te Kotterdam-Overschie. Hij doet het in dichtvorm. „Hulde" staat er bo ven en daar is Pieter het mee eens. Want er is in Rotterdam tij dens de gladheid best gestrooid. Het hele gedicht kan ik niet opne men, maar uit de eerste strofe komt de dankbaarheid van de heer Glastra al duidelijk naar voren: „Ik breng hulde aan dc flinke kerels, die in het barre winterweer de wegen steeds berijdbaar maak ten ten behoeve van het wegverkeer!" En daar laten we het dan maar bij. Zesduizend ton zout is er verwerkt. Daar is bij nacht en ontij heel wat voor verzet. Jaap den Hollander, Disselstraat 22a te Rotterdam, laat Pieter in zijn feilloos handschrift weten, dat hij zich doodergert aan de mensen, die de VARA 'n brief hebben ge schreven, omdat opa Leen Jonge- waard in „Ja zuster, nee zuster" wel eens vieze woorden gezegd zc< hebben: „Nu heb ik al die uitzendin gen van „Ja zuster, nee zuster" ge volgd, maar nooit heb ik opa een vies woord horen zeggen, of het moest dan het woord „plee" zijn geweest. Wat zijn de mensen toch klein en benepen. Ik word er kotsmisselijk van." En dat komt bij Jaap den Hollander uit de grond van zijn hart. Plee een vies woord? 't Heeft een ietwat ordinaire klank gekregen, maar nog tot in het begin van deze eeuw was het een doodgewov a woord, algemeen spraakgebruik. En dat geldt ook voor .sekreet", wat afkomstig is van het Franse secret, geheim. Pieter houdt evenmin als de heer Den Hollander van mensen, die over ieder woordje vallen rn dan onmiddellijk boze brieven gaan schrij ven. 'j In de Spreeuw is gesclireven over het Rotterdamse stedelied. Nee, u hoeft het niet voor mij over te schrijven, want ik heb het al min stens tienmaal. Maar nu komt het Goudse stedelied aan de orde. Is er eigenlijk wel een? „Ik geloof van niet," sprak een van mijn Goudse vrienden, man die daar ge boren en getogen is. Wat hij van Gouda weet! Als zo'n man dit zegt, ga ik toch een beetje twijfelen aan het stede lied, dat de oud-Goudseen nu in Spijkenisse wonende mevrouw Van der Linde-de Wit voor ons heeft op geschreven. Ze heeft het uit volle bórst gezongen tijdens een van de beroemde Goudse avondvierdaagsen: „Gouda. Gouda met ie mooie grach ten. Met je bruggen, waar je voor moet wachten. Met je hoeken en je gaten en jc hobbelige straten. Stadje aan de IJsseikant. Je bent het mooi ste van ons hele land Zou er in een fier Gouds stede- lied het woord „stadje" voorkomen? Zou gezongen worden over „hoeken en gaten"? Nee toch! Ik ben benieuwd naar het Goudse stedelied. Als het er is. hoor ik het wel. PIETER SPREEUW (ADVERTENTIE)

Het Vrije volk | 1968 | | pagina 1